Piet Vonck onstuitbaar o g Vlissinqse boulevards Zeeuwse Schaakbond voor een hoofdklas koos MIDDLESB0R0UGH HEROVERT DE LEIDING IN ENGELS VOETBAL TOCH WAS IK BANG VOOR STERKE BELGEN OP 3 KM REVANCHE VOOR TELEURSTELLENDE PRESTATIE TIJDENS DE ZESDE PZC-CROSS IN ORANJEZON MAANDAG 25 OKTOBER 1976 Commentator Pierre Eysackers kreeg voor zijn vele verdiensten voorde atletiek- Bertus Walker irechtsi liep zijn 30ste Boulevardloop: hier krijgt hij bloemen van sport m zeeland de KNAU-speld van verdienste Dit kleinood werd hem opgespeld veteraan Kees Hoogesteeger. door Zeeuws KNAU-voorzitter J. Cijsbertse VLISSINGEN - Als een onstuitbare wervelwind is Piet Vonck zaterdagmiddag over de Vlissingse boulevards gegaan. Vanaf de eerste tot de laatste meter van de 41ste boulevardloop van de plaatse lijke sportvereniging Marathon stond de kleine atleet van RKHAV uit Hulst slechts één doel voor ogen: winnen. De concurrentie, onder wie de sterkste Zeeuwen en talrijke sterke Belgische lopers net onder het niveau van de sublieme top van hun land, kon slechts beamen, dat de Zeeuws- Vlaamse steratleet deze middag onverslaanbaar was. Het leek er op of Piet Vonck zich wilde revancheren voor zijn teleurstellende prestatie twee weken geleden tijdens de PZC-cross in Oranjezon, toen hij alle zinnen had gezet op een overwinning in zijn 400ste wedstrijd, maar waarin een slechte dag als gevolg van maagkrampen hem alle kansen uit handen sloeg. „Ik had vandaag natuurlijk niet dezelfde tegenstanders als in Oranjezon, maar in feite kun je dit optreden in Vlissingen inderdaad wel zien als een revanche". Vonck ging van start om zichzelf te bewijzen: hij liep uiterst verbeten (en niet alleen omdat er een sterke wind stond), hij was bijzonder geconcentreerd en zag in feite niets rondom hem. jj ..En toch", verklaarde Vonck, enkele ogenblikken na zijn indrukwekkende race al weer vrolijk babbelend met commentator Pierre Eysackers en de verslaggevers, „ben ik nog nooit zo bang geweest als vanmiddag". Ge vraagd naar de reden daarvoor liet de monteur uit Hulst weten: „Ik wist. dat er verschillende Belgen van de partij waren, die de drie kilometer in rond 8-20 kunnen lopen, zoals Luc Vernaeve van AS Rieme, terwijl ik in mijn beste doen tot 8.30 in staat ben. En omdat de Boulevardloop in feite een iets ver lengde drie kilometer is, was ik niet zo erg op mijn gemak". Daar was tijdens de race overigens weinig van te merken: Vonck nestelde zich al spoedig aan de top van het lang gerekte peloton van tegen de 150 senio ren en besloot, als altijd bonkig lopend, een pittig tempo te onderhouden Slechts enkele sterken konden in de na bijheid van de Zeeuws-Vlaming blijven- Johan Antheunisse van Marathon, deze middag bijzonder sterk lopend, alsmede Johan Vernaeve van AS Rieme. vorig jaar winnaar van de loop bij de A-junioren nu dus aan zijn eerste - in drukwekkende - seniorenjaar bezig. Op enige afstand volgden Gentenaar Louis Maenhout en de Zeeuwen Kees van Da len en Niek Flipse van AV'56. Voncks angsttegenstander Luc Verhaeve was nog verder achteruitgeslagen Bij standbeeld Bij het standbeeld van Michiel de Ruy- ter (na ongeveer 2400 van de 3800 me ters) liet Vonck zijn voornaamste bela gers Vernaeve en Antheunisse voor goed achter zich: hij 'sloeg' een klein gaatje, dat steeds groter werd. Vonck: „Bij het standbeeld ga ik er meestal vandoor. Als mijn tegenstanders dan nog bij me blijven, ga ik krampachtig lopen en dan is een overwinning na tuurlijk nog lang niet zeker". Maar Vernaeve en Anthuinisse besloten te strijden om de tweede plaats, zodat Vonck met grote voorsprong naar zijn zesde Boulevardloopzege kon dende ren. Door dikke hagen toeschouwers kwam hij bijzonder verheugd door de finish. „Ik heb fantastisch gelopen, het ging formidabel goed", vertelde hij aan ieder die het horen wilde En over het publiek verklaarde de RKHAV-atleet. die veel in België loopt. ..De toeschouwers waren ook fantas tisch. Het blijktsteeds meer. dat de atle tiek in ons land populairder wordt, al heerst er hier nog niet de sfeer zoals die tijdens de wedstrijden in België te proe ven is". Johan Vernaeve won een bijzonder spannende strijd om de tweede plaats van Johan Antheunisse. Na een kilometer was er nog een uitgebreide kopgroep: vlnr: de Belg Claus. Flïpse, Vonck, De Vliegher. Johan Vernaeve, Jan i Jansma. Soares. Luc Vernaeve en Johan Antheunisse. Niet alleen bij de senioren ging een grote groep atleten van start: ook bij de dames en de junioren stonden pelotons van tussen de twintig en vijftig atleten elkaar te verdringen voor een zo goed mogelijk startplaatsje. Het was ook ge regeld een spectakel van de eerste orde. vooral bij de jongste categorieën. Zeeuwse kwaliteit Zoals gebruikelijk waren de Belgische atleten tijdens een Boulevaidloop sterk in de meerderheid: ruim 400 van de 500 deelnemers kwantiteit het. in kwaliteit glansrijk: van de tien mogelijke eerste plaatsen in de diverse categorieën ble ven er zeven in Nederlandse handen De drie Belgische triomfen werden behaald door de dames teen drievoudige zegei. de jongens A i fraaie winst, van Lode Ne- vians van KAA Gent voor de stroef draaiende Jan de Bart van AV'56i en de jongens C (waarbij de Zeeuwse favoriet Kim Reynierse van Dynamo kansloos was tegen vier Belgen) Bij de B-jongens was Henk Lindner van Marathon de sterkste, bij de D-jongens had Kees Goossen van AV'56 weinig concurrentie in een veld van over de vijf tig fel op een goede klassering beluste leeftijdsgenootjes, bij de meisjes D zorgde Celine van de Berg van Zeeland Sport voor een iraaie zege en de rest van de Nederlandse overwinningen kwam terecht bij de zusjes De Nijs van RKHAV Hulst: Ingrid won bij de B-meisjes imet een verrassende derde plaats van sprintster Lilian Gillissen). Karin bij de A-meisjes (met zus Brigit als tweede) en Maigot bij de C-meisjes. Om tenslotte te bewijzen, dat de atle- tieksport in Zeeland steeds meer in de belangstelling komt en dat de Boule vardloop een lichtend voorbeeld van die groei is. gingen na de wedstrijdlo pen ruim zeshonderd prestatielopers van start, zodat de Marathonhoop om dit keer de duizend deelnemers te-halen ruimschoots werd ingelost met ruim elfhonderd wedstrijd- en prestatielo pers, aan wie wethouder Chr. J. Gillisse Versehage in het nieuwe clubhuis van Marathon de belangrijkste prijzen uit reikte. LONDEN Ul'll - ten doelpunt van Da vid McNiven in de derde minuut van de blessuretijd voor Leeds United tijdens de topper tegen Liverpool heeft er za terdag voor gezorgd dal de stand aan de kop van de Engelse eerste divisie weer is gewijzigd. Door het gelijke spel (1-1) van de Engelse kampioen bij Leeds, kon Middlesborough de leiding her overen. Middlesborough versloeg West Bromwich Albion met 1-0 door een doelpunt van David Mills. Uitslagen: Aston Villa - Bristol City 3-1. Ever- ton - West Ham 3-2. Ipswich - Manchester City 1-0. Leeds - Liverpool 1-1. Leicester - Arsenal 4-1, Manchester United -Norwicht2-2. Midd lesborough - West Bromwich 1-0. Newcastle - Birmingham 3-2. Queen's Park Rangers - Sunderland 2-0. Stoke City - Derby 1-0. Tot tenham - Coventry 0-1. Stand aan de kop: Middlesborough Liverpool Everton Ipswich Newcastle Schotse eredivis Dundee United Celtic Aberdeen Rangers Motherwell Villa 11 6 3 2 8 6 15 11 7 0 4 24 li 14 10 6 2 2 15 8 14 11 5 3 3 19 14 13 10 5 3 2 17 13 13 11 4 5 2 17 13 13 7 6 0 1 14 9 12 8 3 3 2 17 9 9 7 3 3 1 1 13 6 9 7 2 4 1 10 9 8 7 2 3 2 1 10 7 Drie dagen na de fraaie overwinning in het Europese toernooi voor landskam pioenen op Torino trad Borussia Mön- chengladbach opnieuw sterk, op. De Duitse kampioen bleef in de topper tegen het als tweede gerangschikte Ein- tracht Braunschweig overeind. In Brunswijk werd het 1-1. waardoor Bo russia als enige bundesligaclub onges lagen en met twee punten voorsprong aan de leiding van de ranglijst bleef staan. Door de puntendeling van de twee lei ders haalde FC Kóln een punt van de achterstand in: de club van Hennes Weisweiler won van FC Saarbrücken met 5-1 en staat nu nog slechts drioe punten achter op Borussia Zege Kaiserlautern Feyenoords UEFA-bekertegenstander FC Kaiserslautern boekte na vier opeenvolgende nederlagen in de com petitie weer een overwinning: Borussia Dortmund werd met 2-1 verslagen. Toppmöller schoot Kaiserslautern al m de vierde minuut aan de leiding. De zelfde Toppmöller zorgde ook voor de gelijkmaker twintig minuten na rust kopte hij in eigen doel. De Duitse inter national maakte zijn fout even later weer goed door Wilhelmi te voorzien van een haarzuivere voorzet, waaruit deze gemakkelijk kon scoren: 2-1. Toch leek Kaiserslautern die voorsprong te verlie zen. want Huber van Dortmund mocht een minuut voor het einde een straf schop nemen. Doelman Ronnie Hell- ström bleek in glanzende vorm te steken en keerde de strafschop. Werder Bremen - Bayern München 2-3, Ein- tracht Frankfurt - Herta BSC Berlin 3-3, FC Kóln - FC Saarbrücken 5-1, Tennis Borussia Berlin - Karlsruher SC 4-2, Elntracht Braunschweig - Borussia Mónchengladbach 1-1. FC Kaiserslautern - Borussia Dortmund 2-1. Fortuna Dusseldorf- MSV Duisburg 2-0. Rotweiss Essen - VFL Bochum 3-3. FC Schalke 04 - Hamburger SV 1-0. Stand vooraan. Mónchengl. 7 3 0 24-8 17 Braunschweig 6 3 1 17-10 15 Kóln 7 0 3 25-12 14 Hertha berlin 5 3 2 17-10 13 München 5 3 2 32-27 13 St Etienne verloor Saint Elienne, de tegenstander van PSV m het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, heeft zaterda gavond in Angers de competitiewed strijd tegen de plaatselijke club met 4-2 verloren De uilslagen van de elfde speeldag in de Franse competitie zijn. Lyon - Nantes 2-0. Nancy - Laval 4-1. Nimes - Valenciennes 2-2, Reims - Metz 0-2. Nice Lens 1-0, Sochaux - Bastia 2-0. Lille - Troyes3-l. Rennes- Olym- pique MarseiUe 2-1, Angers - Saint Etienne 4-2. Pans Saint Germain - Bordeaux 2-1 Destand aan de kop van de ranglijst luidt: 1- Lyon 16 punten. 2 Nantes 15. 3. Basüa 14. 4. Nice 13, 5. Nimes 13 punten Boskamp middelpunt Ex-Feyenoorder Jan Boskamp was zondag voor de tweede maal binnen een maand het middelpunt van een relletje in de Belgische voetbalcompetitie. Boskamp, die drie weken geleden tij dens de uitwedstrijd vanzijn club RWD Molenbeek tegen Beerschot na een vechtpartij uit het veld werd gestuurd, was er zondagmiddag de oorzaak van dat de wedstrijd Beringen - RWDM vijf minuten werd onderbroken. Het gebeurde tijdens een woelig laatste kwartier, kort nadat Beringen een strafschop had benut door Geypen en daarmee de achterstand tot 2-3 had te ruggebracht. Jan Boskamp ging op uit dagende wijze in op de provocaties van het publiek. De situatie dreigde volle dig uit de hand te lopen, waarna scheidsrechter Herpoel schielijk be sloot de wedstrijd te staken tot de ge moederen bedaard waren. Anderlecht - Charleroi 3-2. Beerschot - Win- terslag 2-2 Club Brugge - Antwerp 0-0. Stan dard - Kortrijk 0-1Lierse - Cerkel Brugge 0-0, Beringen - RWDM 2-3. Lokeren Mechelen 1-1, Oostende - Luik 6-3, Warcgem - Beveren 2-0 De stand aan de kop van de ranglijst is. 1 Club Brugge 15 punten 2 Anderlecht 14. 3. Antwerp 13.4.Lierseen RWDM 12.6. Kortnjk en Standard 11 Espanol - Elche 2-0. Real Sociedad - Betis 3-0. Celta - Las Palmas 1-0. Valencia - Santander 4-2. Zaragoza - Real Madrid 2-4. Burgos - Ma- laga 3-0 Sevilla - Saiamanea 2-0, Atletico de -\fonck ilinks) met zijn laatst overgebleven concurrenten: achter Johan Antheunisse naast hem Johan Vernaeve. Madrid - Barcelona 3-1. J Competitie Italië De uitslagen van de wedstrijden, zon dag gespeeld voor de eerste divisie van de Italiaanse competitie luiden: AC Torino - AS Roma 2-0, Lazio - Bolognc 3-0, AC Milan - Fiorentina 0-0, Genua - Napels 2-3, Foggia - Juventus 0-1, Ce- sena - Perugia 0-3. Verona - Internazio- nale 1-0. Calanzaro - Sampdoria 1-0. Stand na drie wedstrijden: 1. Torino en Juventus beiden 6 punten, 3. Napels 5 pnt., 4. Milan, I.azio en Perugia alle 1 pnt. Verlies Barcelona BARCELONA - Barcelona heeft de be langrijke wedstrijd tegen Atletico Mad rid in de Spaanse hoofdstad met 3-1 ver loren. GOES - De Zeeuwse Schaakbond heeft tenslotte toch gekozen voor het instel len van een hoofdklas. Zo chaotisch als op zaterdag 25 september over dit on derwerp werd gediscusieerd. zo gedis ciplineerd werd zaterdag in een zaal van de Westerkerk in Goes het voorstel van hel bestuur afgehandeld. In tegen stelling lot de vorige vergadering lag er nu een voortreffelijk uitgewerkt en goed gedocumenteerd bestuursvoor stel op tafel. Met 22 tegen 11 stemmen werd gekozen voor een hoofdklas, waardoor clubs uit Zecuwsch- Vlaandercn weer samen in één compe titie gaan spelen met tienlallen uit midden- en noord-Zeeland. In de hoofdklas zullen uitkomen: Middel burg I en II, Hel Witte Paard 1 en II uit Sas van Gent, Terneuzen, Vlissingen, Zierikzee, Koudekerke en Goes II. Goes handhaafde zijn voorstel om niet allen in de hoofdklas. maar in alle com petities de clubs van 'boven en onder' de Westerschelde samen te laten spelen. Aanneming van dit voorstel zou tot ge volg hebben dat in alle klassen veel wedstrijden met op clubavonden ge speeld kunnen worden, maar op zater dagmiddagen. Dat werd door een meer derheid als een onhaalbare zaak gezien. Daarentegen was er nu (met name van de kleinere clubs) veel meer steun voor het voorstel van het bestuur om clubs uit zuid en noord in één hoofdklas onder te brengen. Maar natuurlijk bleven er tegenstan ders. Zierikzee was op louter praktische gronden tegen (deze club speelt alle competitiewedstrijden liever op de clu bavonden. omdat op zaterdagmiddag niet het sterkste tiental op de been ge bracht kan worden». Maar wel liet Zie rikzee weten toch ingedeeld te willen worden in de hoofdklas als het voorstel zou worden aangenomen. Landau uit Axel iniet vertegenwoordigd tijdens de vergadering) had schriftelijk laten we ten bezwaar te hebben tegen de hoofd klas. Jan Jansen, woordvoerder van de club West-Zeeuwsch-Vlaanderen, stelde, dat clubs als WZV en Landau nu gedupeerd zijn. omdat zij niet aan de hoodklas kunnen deelnemen en derhalve in de competitie tegen zwakkere tegenstan ders moeten spelen. Bestuurslid Geert van Oorschot stelde daar tegen over. dal clubs als HWP, Middelburg en Vlis singen gedupeerd zouden zijn als er geen hoofdklas komt. want deze clubs hebben veel jeugdspelers die juist wel op zaterdagmiddag en vaak niet (we gens studiei op clubavonden kunnen worden ingezet. Vooi de instelling van een hoofdklas stemden: Vlissingen (5 stemmen), Mid delburg (4), HWP (3). Terneuzen (2). Hulst (2), Koudekerke (2). ,TOG uit Brumisse (2) en Scheldeschaker uit Wemeldinge (2). De tegenstemmers wa ren: Goes (5), Zierikzee (2). WZV (2) en Zwarte Dame uit Krumingen (2). HWP- woordvoerder Verbruggen drong er nog op aan een meerjaren-beleid te plannen (over zaken als jeugdschaken en de compet:tie-indeling) teneinde geharre war als rond het instellen van de hoofd klas te voorkomen. Een emotionele discussie ontstond wel bij de bestuursverkiezing. Zoals bekend waren drie vakatures ontstaan, omdat de heren Provoost (secretaris), Van Gas tel (competitieleider) edn Cardon (jeugdleider) hun hmeties ter beschik king hadden gesteld. Voor de vergader ing was er slechts één nieuwe kandidaat opgegeven. Jan Hoogslrate van Goes. De andere jeugdleider (Smit Roeters) had bezwaar tegen deze kandidaat om dat Hoogstraten eerder reeds had laten weten principieel van mening te ver schillen over het 'eigen' pupillenlid- maatschap dat de Zeeuwse Schaak bond heeft. In een vorige jaarvergadering heeft de ZSB dit eigen pupillen lidmaatschap in gesteld (jeugdschakertjes dus die niet bij de KNSB opgegeven worden). Jan Hoogstrate wil dat de ZSB ook deze le den bij de landelijke bond opgeeft. Smit Roeters wees er op. dat er op dit punt geen eenheid meer in het bestuur zal zijn als Hoogstrate in het bestuur zou wor den gekozen. Hij voorspelde dat door de benoeming van Hoogstrate de kans ook uitgesloten is dat Walter Cardon in het bestuur zal terugkeren. Zelfs liet hij we ten uit het bestuur te zullen treden als Hoogstrate benoemd werd. De vergadering zwichtte echter niet voor dit ultimatum, waardoor er in feite vier vakatures waren ontstaan. Tens lotte werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de 27-jarige Peter Dolk van ROG, de 49-jarige Jan Hoogstrate van Goes, de 36-jarige John Steenbergen van Hulst en de 25-jarige Adrie Paauwe van Terneuzen. Smit Roeters hield voet bij stuk en trok zich uit het bestuur te rug. Voorzitter De Vlieger, die in de vo rige vergadering ook gedreigd had te zuilen aftreden, was periodiek aftre dend. maar wel herkiesbaar. Hij drong zelf mm of meer aan op stemming. Van vele kanten werd aandrang op hem uit geoefend aan te blijven en na de stem ming (31 voor en 2 tegenwas De Vlieger inderdaad bereid voorzitter te blijven. Dinsdag over een week zal het groten deels nieuwe bestuur bijeenkomen om de taken te verdelen. De hoofdklascom- petltie start 6 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14