SGP-fractie in raad Flipland beschuldigd van machtsmisbruik Mossel vissers willen compemsatie voor inflatie Bos paters Maristen moet voor recreatie worden behouden raadsleden de jager en den braber leveren zeer scherpe kritiek Wereldkampioenschap zoeken zeehengelen Cadzand nota hulst over de b uitensp or ta ccommoda ties Bruinissenaar ontdekte appel van onbekend ras ZATERDAG 23 OKTOBER 1976 SINT-PHILIPSLAND - Dc raadsleden G. J. de Jager (peg) en C. den Braber (PvaB) in de gemeenteraad van Sint-Pbilipsoand hebben vrijdagavond in zeer scherpe bewoordingen kritiek geuit op de houding van de SGP-fractie. Raadslid De Jager beschuldigde de SGP-ers (die met vier raadszelels de meerderheid in de raad hebben) van 'machtsmisbruik', 'arrogantie' en 'indoctrinatieee'. liet PvaB- raadslid De nBraber zei vrijdagavond, dat de SGP-fractie op geen enkele wijze rekening houdt met andersdenkenenden. Volgens de heer Den Braber 'raast over Sint-Philipsland de wind met hoog opstekende stormen uit deSGP-hoek'. ,üe SGP tracht dc mindijerheid op een dood spoor te zetten", aldus raadslid Den Braber. 'Krabbenkreek', terwijl de voorberei dingen al zeer vergevorderd waren. De projec- lieontwikkelingsmaatschappij Kavero uil Brouwershaven heeft aangekondigl bij de gemeente een schadeclaim van 150.000 gulden te zullen indienen, als de raad niet alsnog het licht op groen zet voor de uitvoering van het plan Het ar gument van de SGP om het re- creatieplan van tafel'te vegen, de zon dagsrust Datzelfde argument ge bruikte de SGP-fractie om 'nee' te zeggen tegen de plannen van het ka naalschap 'De Eendracht' om in de voormalige werkhaven een jachthaven aan te leggen, Ook daarover is het laatste woord nog nietgezegd. omdatde andere partners in het kanaalschapide gemeenten Tholen. Steenbergen en ÓudVossemeeri geen genoegen nemen met de houding van de meerderhei van de raad. Raadslid De Jager somde gis teravond nog een aantal andere zaken op. waaruitzou blijken datde SGP mis bruik maakt van de meerderheid in de raad. „De GP-fraclie doet niets anders, clan minderheden weg te drukken. De SGP benut rlPmoehi 'ei-hovnrering van „SGP ZET DE MINDERHEID OP DOOD SPOOR" Beide raadsleden vereezen gisteravond naardeproblemen, die gerezen zijn rond het recreatieplan 'De Krabbenkreek' en het contlicl binnen het kanaalschap 'De Eendracht'. Zoals bekend, hebben dc SGP-ers hun meerderhei in de raad uit gebuit. door op het laatste momen een vette streep te halen door hel plan Begroting vond geen weerstand in raad Sint-Philipsland SINT-PHILIPSLAND - De gemeente raad van Sint-Philipsland heeft vrij dagavond de begroting 1077 met alge mene stemmen aangenomen. Er was geen enkele post die bezwaren bij de zeven raadsleden ontmoette. Wel deed C. den Braber (Partij voor Algemene Belangen) nog het voorstel om de peu terspeelzaal 2000 gulden subsidie te geven. Dit werd met 4 (SGP) tegen 3 (PVAB en PCG) stemmen verworpen. SGP-fractievoorzitter L. den Engels man herinnerde eraan, da tin een vorige raadsvergadering is toegezegd dat na de proeftijd van 1 jaar de situatie rond de peuterspeelzaal zal worden bekeken. Het in de vorige vergadering toegezegde voorstel van de SGP-fractie om het uit breidingsplan De Luijster vast te stel len, kwam ook nu niet ter tafel Wel kwam de SGP met een discussiestuk, waarin werd gesteld dat het. nieuwe be stemmingsplan in dc behoefte aan bouwgrond moet voorzien voor wo ningwetwoningen en eigen bouw. uit sluitend voor inwoners en oud- inwoners. voor economisch aan de ge meente gebondenden en voor eventueel bijzondere doeleinden. College b. en w. Hulst verwacht constant aantal werklozen HULST - Het college van burgemeester en wethouders van Hulst denkt dat het aantal personen dat een werkloos heidsuitkering geniet, in 1977 ongeveer hetzelfde zal zijn als dit jaar. B. en w. stellen dat geen vermindering op komst is, als er been werkgelegenheid wordt geschapen. B. en w. zijn er wel van overtuigd dat er in de gemeenter meer jeugdige werklo zen, voornamelijk schoolverlaters, zullen komen in 1977. Dat zal. zo vindt hetcollege, 'voorlopig een bron van zorg blijven.' Er wordt in de begeleidingsbrief bij de begroting voor volgend jaar een daling venvacht van het aantal aanvrqagen voor de algemene bijstandswet B. en w geven hiervoor twee redenen; - bijstand in de geestelijke betalmg van huurbedragen zal vervallen als gevolg van de huursubsidies die worden vers trekt: - bijstand in de kosten van gezinsver zorging zal alleen nog in hoge uitzonde ring mogen worden verstrekt, omdat de gezinsverhogingis overgeheveld naar de instituten van gesubsidieerde gezins verzorging, die de uitkeringen naai draagkracht berekenen Daar tegenover staat, volgens b. en w. een stijging van het aantal aanvragen ingevolge de algemene bijstandswet (meer Belgen komen hier wonen om te profiteren van de betere financiële en andere voorzieingen, erkoinen meer ge scheiden vrouwen en ongehuwde moe ders zonder voldoende vorm van inko men) en het woonruimtegebrek in het noorden van het land is er de oorzaak van dat vele gezinnen uit die streken zich hier vestigen 'en de praktijk heeft geleerd dat velen hiervan een beroep op de bijstandswet doen.' Als je christelijke politiek bedrijft, bete kent dat dienst verlenden an je naasten. Hel betekent, dat je met de zwakken - in dit geval de minderheid - rekening houdt. Én dat is heel wat an ders, dan het recht van de sterkste te hanteren", aldus het raadslid De Jager. SGP-wethouder L. Walpot noemde de opmerkingen van de raadsleden 'kritiek op het onoirbare af en 'een modders troom' Walpot. „Maar als je ge frustreerd bent, ga je ook verveldne din gen zeggen". Volgens de SGP- wethouder is er geen sprake van machtsmisbruik. ..Het is gewoon een kwestie van de meeste stemmen gelden. Misschien moeten we op de begroting nog een nieuwe post opvoeren: de post ter bestijding van het onbehagen. Uit die potst kunnen de andere fracties dan misschien wat macht kopen". In- teruptie van raadslid De Jager: „Wat hier gebeurt, is niet met geld goed te ma ken" De SGP-wethouder haakte ook nog even in op de schadeclaim, die KKavero zal indienden als het plan Krabbenkreek niet alsnog uitgevoerd kan worden. De wethouder was nieL onder de indruk van het voornemen van de projectontwikkelaard om 150.000 gulden te eisen. „Ik vraag me af waar we beter mee zijn: een schadeclaim, of de onrust die de recreatie met zich meeb rengt. Wij wijzen recreatie niet af. Maar we zijn niet bereid het tegen elke pnjs te accepteren". Aannemers willen St.-Philipsland 'dichtspijkeren' SINT-PHILIPSLAND - t-PhïlipsIaml r gcc 'algei i 1 Ie» eehri telijke levensvisie' op nahouden zo veel mogelijk uit liet dorp \v eren. De aannemers willen een strenge selec tie gaan toepassen hij de verkoop van woningen, om te voorkomen dal Sint-Philipsland nog verder zal 'ontkerstenen'. De vier aannemers hebben dat ge schreven in een brief aan de gemeen teraadsleden Dc aannemers schrijven letterlijk: „Met betrekking tot hel probleem van de ontkerstening der gemeente hebben wij gemeend bij een grote vraag naar woningen, die wij zonder meer ver wachten. een selectie toe te passen bij de verkoop. Als criterium hebben wij gekozen voor een algemene chris telijke levensvisie van de toe komstige kopers. Wij komeen hiermee tegemoet aan de eisen, die leven bij de meerderheid (de SGP- fractie. red.i van de gemeenteraad", aldus de aannemers. De brief is on dertekend door de aannemingsbe drijven Feieüs. Kot. Ligtendal B.V. en Van der Reesl, SGP-wethouder L. Walpot is werkzaam bij een van deze aannemingsbedrijven. Hij ontkent iets met de brief te maken te hebben. Raad verklaart bezwaar Kavero niet ontvankelijk SINT-PHILIPSLAND - De gemeente raad van Sint-Philipsland heeft vrij dagavond het bezwaarschrift, dat Ka vero B.V. uit Brouwershaven had inge diend tegen de intrekking van het be stemmingsplan 'De Krabbenkreek', niet ontvankelijk verklaard. Het fel omstreden raadsbesluit om het recrea tieplan niet door te laten gaan is nog niet door het college van gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd. Als het plan niet door mocht gaan, zal Ka vero van de gemeente Sint-Philipsland schadevergoeding van ongeveer FotoDe Zevibel-bestuurders. vrijdag tijdens de bijeenkomst in Bruinisse. OP 6 EN 7 NOVEMBER f Tl TI TI If anderhalve ton eise INDIVIDUEEL EN LANDENTEAMS CADZAND - Veertig gerenomeerde sportvissers zullen zaterdag 6 en zondag" november meedingen naar het wereldkampioenschap zeehengelen 197G in Cadzand. Tegelijk wordt gevist om de wereldtitel voor landenteams, waarvoor - tot dusverre- hebben inge schreven Ierland, Wesl-Duilsland, Ita lië, Zwitserland, Oostenrijk, Joegosla vië, Luxemburg en Nederland. Het Nederlandse team bestaat uit de heren J. J. A Borsje uit Honselersdijk, J W. Bonda uit Wormerveer. J. J Bax uit Velsen, A. H. P Jansen uit 's- Gravenhage en G. W Endeveld te Schoort. Zij mogen Nederland verte genwoordigingen, omdat ze bij het door de NVVS (Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaliesi georganiseerd Nederlands kampioenschap bootvissen na twee manches het afgelopen jaar het hoogst werden geplaatst. De wedstrijden in Cadzand - over twee dagen verdeeld - worden vanaf boten gehouden en zijn georganiseerd door de NVVS met medewerking van de CIPS (Conlédération Internationale de la Peche Sportive), de internationale or ganisatie waarbij een dertigtal na tionale sportvisserijorganisaties zijn 'aangesloten. Het is ook voor de eerste keer dat dit Volksdansen voor bejaarden in Hansweert HANSWEERT - Donderdag begint in Hansweert een cursus volkdsdansen voor bejaarden. De cursus wordt iedere donderdagmorgen gehouden van tien tot elf uur. Er worden dansen geleerd uit binnen- en buitenland, waaronder ook polka's en walsen. De lessen zijn aangepast aan de oudere mens en worden gegeven idoor een in- structrice. die hiervoor een opleiding gevolgd heeft onder auspiciën van de Nederlandse Volksdansvereniging (NEVOt Doel van de cursus is onder meer het in stand houden van de juiste lichaamsbeweging en dat dan op een gezellige manier en in groepsverband. De lessen worden gegeven in de grote zaal van Kaj Munk, Binnenkort hoopt men ook een dergelijke cursus te begin nen in Kruinineen. wereldkampioenschap in Nederland wordt gehouden. Een woordvoerder van de NVVS deelde desgevraagd mee. dat de afgelopen jaren met name Italië. Ier land. en WesLDuitsland de organiastie op zich hebben genomen. „Vóng jaar is het wereldkampioenschap echter niet gehouden, omdat de organisatie nogal in het slop was geraakt, Nederland heelt zich toen opgeworpen om het te doen," aldus de NVVS-zegsman. die zei dat dc wedstrijden in volgend jaar in ieder geval in Ierland - visdomein bij uitstek - worden gehouden. Alle leden van elk nationaal team dingen mee naar de titel CIPS wereld kampioenschap voor zeehengelen '76. De nationale landenteams strijden om de titel CIPS wereldkampioen voor lan denteams 1976. Hoewel de wedstrijden op 6 en 7 novem ber woreden gehouden, worden alle deelnemers en begeleiders al op vrijdag de 5de in Hotel Zeebad te Cadzand - bet centrum van het hele gebeuren - ver welkomd. Om zes uur 's avonds wordt daar edoor de gemeente Oostburg een receptie aangeboden, waarna om zeven uur de landenteams worden voorgedra gen in de Oostburgse sporthal. Dan ook wordt de officiële opening van de CIPS wereldkampioenschappen verricht. Tegen achten is er een diner, waarna de loting van de plaatsen op de boten wordt gehouden. De volgende zaterdag en de zondag daarop worden de wedstrijden ge houden van 10 30 uur tot precies 5 uur 's middags. Steeds om half zes 's middags komen de boten terug in de haven van Breskens, waar de gevangen vis wordt gewogen in de vismijn. Zondagavond om 8 uur wordt in Hotel Zeebad een slotdiner met aansluitend de prijsui treiking gehouden. In de loop van maandagochtend 8 november keren de deelnemers weer huiswaarts. Het- regelement voor deze wedstrijden is zo geregeld, dat iedere boot drie contro leurs heeft, Voorw at betreft de verdeling van de plaatsen mogen er geen twee deelnemers van een land naast elkaar komen te zitten. Iedere deelnemervist met één hengel, een reserve-hengel mag men achter de hand houden. Alle natuurbjke aassoorten zijn toegestaan, uitgezonderd, de zachte crab e alcohol. (Slot van paf;. 1) schatlewet in 1971 had de toenmalige minister van verkeer en waterstaat (minister Bakker) toegezegd dat de schade-uitkering zou worden aangepast aan de inflatie als er een uit zonderlijk lang tijdsverloop zou zitten tussenhetontstaan vandeschadeen de uitkering ervan. In zijn beantwoording laat minister Westerterp nu weten dat hij deze toezegging alleen wil laten slaan op die vissers, die als gevolg van de afsluiting van dc Zandkrcek een schade-uitkering kregen en die daar lang op hebben moeten wachten. „De minister geeft hierdoor een eigen interpretatie aan de Deltaschadewet. die volgens ons in strijd is met de ge vraagde en toegezegde soepele toepas sing van de wet," aldus de heer Hooger- heide. „In het antwoord van de minister wordt alleen een uitzonderlijk lang tijdsverloop als 'schrijnend onbillijk' gerekend (waarom moet de on billijkheid trouwens eerst schrijnend zijn?i. Het staat wel vast dat de mate van inflatie ten opzichte van de Zand- kreekgevallen nu een veel nadeliger - dus schadelijker - factor geworden is Daarbij wees de heer Hoogerheide erop dat de inflatie sinds 1968 (het middelste basisjaar waarover de schade is bere kend! tot boven de 70 procenL is geste gen. terwijl tussen de afsluiting van de Zandkreek in 1961 en de totstandkoming van de Del taschadewet in 1971 een geldontwaar ding plaats vond van 41 procent, schouwd." concludeerde de heer Hoo- gerheide. „De financiële gevolgen van die stelde dat er in de Deltaschadewet zeker een speciale clausule voor die Circus Toni Boltini op vier plaatsen in Zeeland vermisten van 'Gabriella' gestaakt VLISSINGEN - Het zoeken naar de acht opvarenden van het Nederlandse vrachtschip 'Gabriella'. die nog ver mist worden, is gestaakt in verband met storm. Onder deze vermisten be vindt zich ook de 26-jarige Vlissingse mevrouw M. van Zandwijk-Kempe, die de reis meemaakte met haar man. de eerste machinist J. D. van Zandwijk (26). Zoals bekend kwam de heer Van Zandwijk bij deze scheepsramp om het leven. Zijn stoffelijk overschot is ge borgen. Men heeft overigens geen hoop meer dat de vermisten nog in leven zijn. Van de vijftien opvarenden hebben er twee - de kapitein en de eerste stuur man - de ramp overleefd. Zij zijn opge nomen in een ziekenhuis. Er zijn tot nu toe vijf lijken geborgen De bemanning verliet dinsdag de 'Ga briella'. toen het schip in een zware storm ter hoogte van New Foundland slagzij maakte. Het schip bleef evenwel drijven en is inmiddels de haven van St. Jean binnengesleept. B. en w. Hulst en bewoners praatten over Overdamstraat HULST - Bewoners en middenstanders van de Overdamstraat in Hulst hebben vrijdagavond met het gemeentebes tuur van gedachten gewisseld over de aanleg van een promenade. Het initia tief tot het (informele) gesprek kwam van b. en w. van Hulst, die onlangs voetgangersgebied te maken. Burgemeester P. J G MoilhofT na af loop van het gesprek: „De grote meer derheid vap/Tle belanghebbenden is voor het verder ontwikkelen van de plannen. Enkelen zijn overigens ronduit tegen, terwijl er ook wel mensen zijn die wikken en wegen." Burgemeester Molthoff wees vertier op dat het van belang is dat. gezien toe komstige ontwikkelingen, er nu al aan plannen voor de Overdamstraat ten aanzien van het leegstaande pand van Wilking een grote rol. Het bleek vrijdagavond in elk geval dat de meererheid van de belanghebbenden YERSEKE - De collecte voor de Nier- cus Tony Boltini geeft i 25 tol en met 29 okto- ii totaal acht voorstel- HULST- Hetci in de periode va ber in Zeeland lingen. Tijdens deze voorstellingen treden onder andere op een leeuwendompteur, Enrico en Benzy, de twee clowns die dit jaar de persprijs van het cl own festival te Blankenberghe wonnen, de Flying Leo- taris aan de vliegende trapeze en een paardendressuur (met 13 paarden) door Alberto Althoff. De dochter van de di recteur. Antoinette Boltini. voert met haar paard een zogenaamde hoge- nschool uit. Het paard beweegt daarbij op de maten van muziek Het programma van het circus is: 25 ok tober, Hulst, terrein aan de Poorters laan; 16.15- en 20.00 uur: 26 oktober Axel, John F. Kennedyplein, 16.15- én 20 00 uur; 27 oktober. Goes. Evenemen tenterrein. 15.00- en 20.00 uur: 28 okto ber. Zierikzee parkeerterrein Schelde- straat 16.15- en 20.00 uur. geldontwaarding zou zijn ingebouwd als bij de vaststelling van de wet bekend zou zijn geweest dat 35 procent van de schadegevallen nog in 1976 en 1977 zou moeten worden afgehandeld, „Als de overheid zo traag doorgaat, wordt het voor de regering een voordelig zaakje. Als men zo bang is dat het loepassen van een inflatiecorrectie precedenten schept, dan moet het toch mogelijk zijn onder een andere noemer de uitkering te verhogen op billijkheidsgronden. even tueel ook voor hen. die hun uitkering reeds ontvangen hebben." Onenigheid tussen vakbonden over Philip Morris UTRECHT - Aan de poorten van de Philip Morrisfabrieken in Eindhoven en Bergen op Zoom zijn vrijdag pam fletten uitgedeeld door de Industrie bond NVV. waarin deze bond stelling neemt tegen de koerswijziging in het standpunt van de voedingsbonden FNV INW/NKVl tegenover het plan van de Philip Morrisdivectie om beide sigaret- tenfabrieken samen te voegen tot één vestiging in Bergen op Zoom. Boven dien laat de Industriebond in het vlug schrift weten, dat hij het niet eens is met de samenwerking tussen de voe dingsbonden en de Unie BLHP in dit arbeidsconflict. De onenigheid tussen de Industriebond NW en de voedingsbonden FNV is mo gelijk. omdat eerder een deel van de werknemers bij Philip Morris was geor ganiseerd in de voedmgsbond NKV. terwijl de Industriebond NVV nog steeds de belangen van een ander deel der werknemers behartigt. De Indus triebond NVV zegt in het pamflet niet te kunnen begrijpen dat de voedingsbond heeft gekozen voor concentratie van de Philip Morrisvestigingen in de regio Eindhoven. De Industriebond vindt dat Philip Morris móet-blijven zorgen voor behoud van beide Nederlandse vesti gingen. omdat een winststijging van ruim 20 procent in het afgelopen jaar de sociale ellende van een concentratie niet kan rechtvaardigen. Volgens de In dustriebond hadden de voedingsbon den eveneens aan dit standpunt moeten vasthouden. Collecte het zinvol vindt dat de gemeente door gaat met het uitwerken vn de plannen. stichting bracht in Yerseke ƒ1.719,58 ADVERTENTIE r de aard van de te HULST KRIJGT MOGELIJK 'NIEUW ZEIST' HULST - Het college van b. en w. van Hulst vindt dat hel huidige bos van de Paters Maristen in Hulst voor de re creatie moet worden behouden. „Hoe wel het nog tamelijk vroeg is zich exact uit te spreken ov realiseren welzij! gaan onze gedachten in de verte toch reeds uit naar enkele schoolsport vel den, daar in de onmiddellijke nabijheid een aantal scholen is gelegen die niet over sportvelden beschikt", schrijft het college in de nota buitensportaccom modaties, die bij de gemeentebegroting 1977 is gevoegd. Er wordt gesignaleerd dat in de school sport 'revolutionaire' plannen zijn te verwachten. Daarom zouden deze voor zieningen tot de mogelijkheden iunne behoren. B. en w. gaan verder met de opmerking dat in de avonduren of in de weekeinden deze accommodaties ook voor de ongeorganiseerde spport ge bruikt kunnen worden. De note: „Verder zou een verkeerslum (eveneens in verband met de scholeni. een trimbaan, alsmede wandelpaden nieuwe recreatiemogelij kheden voor de bewoners van de Blaauwe Hoeve en an deren) in het bestaande bos zeker hun functie hebben. Ook een vrije speelweide buurtfunctie i, een midget- golfbaan en enkele basketbalvelden (de velden zijn reeds aanwezig) zouden hier zeker op hun plaats zijn." B en w. schrijven dat de Nederlanfse Katholieke Sportfederatie voor het ho- puden van zomerspoiTkampen in het domein van de Paters Maristen al be langstelling heeft getoond. Deze sport- feratie heeft - vrijblijvend - al geïnfor meerd of bij een eventuele realisering van deze accomódatie tol huur hiervan - gedurende drie maanden in de zomer - kasn worden overgegaan. \ieuw Papendal „Voorwaar een interessant vooruitzicht in verband met de even tuele exploitatie. Niet ten onrechte is in het verleden door insiders in de sport Ook uitte de heer Hoogerheide kritiek op het feit dat geen rente wordt betaald over de zo traag afkomende schade- uitkeringen. „Het streven van de over heid om de schadegevallen snel af te wikkelen kan als mislukt worden be schouwd." concludeerde de heer Hoog erheide. „De financiéle gevolgen van een en ander dienen te worden gedragen door de veroorzaker van de schade, zijnde de overheid. „We hebben niet om een afgesloten Grevelingen gevraagd, die is ons opgedrongen. We vragen ook niet om meer. maar we vragen om ons recht en een daarop afgestemd beleid van de overheid." Voorzichtig Kamerlid Van Rossum merkte nog op dat de overheid erg voorzichtig is met de indexering van vergoedingen. „Mi nister Bakker was er destijds niet tegen, maar hij kreeg er geen toestem ming voor van minister Witteveen van financiën, die precedenten vreesde bij voorbeeld ten aanzien van de terugbe taling van belastinggelden. Als pleister op de wonde heeft minister Bakker toen toegezegd dat bij schrijnende on billijkheden wel een extra tegemoet koming zou gedaan worden." aldus de heer Van Rossum. Een van de Zevibel-bestuurders merkte nog op dat er een aanzienlijk verschil is tussen de situatie waarvoor de mossel vissers zich geplaatstzien en die, waarin de oesterkwekers zich bevinden. „Hun wordt het wel erg gemakkelijk gemaakt. Ze mochten na 1962 op eigèn risico en met behoud van uitkeringen op hun eigen en door ermee gestopte colle ga's ingebrachte oesterpercelen door gaan tot de afsluiting van de Ooster- schelde. Nu blijft de Oosterschelde open. Die kerels zitten op rozen." Zevibel-voorzitter Lockefeer liet duide lijk doorschemeren dat het bestuur niet van plan is om het er maar bij te laten zitten. „We hadden eigenlijk willen voorstellen onze tactiek te veranderen, maar het lijkt me verstandig om af te wachten wat er mede met de inbreng van de kamerleden kan worden bereikt. Als er niets positiefc uit komt. kunnen we altijd nog actie gaan voeren. Ik ben wel niet zo'n actievoerder, maar als het nodig is..." besloot hij dreigend. gesteld, dat op dit domein een 'nieuw Papendal of een 'nieu Zeist' van Zeeland is gelegen." B. en w. vinden het voorts van belang om het bos van de Paters Maristen te behouden, omdat het een groenzone vormt. Deze groenzone vormt een ge wenste afbebekening tussen de drie grote woonwijken van de jern Hulst, te weten Nieuw-Hulst (inclusief Zoute- straat), Moerschans eDen Dullaert. vin den b. en w, EEN ANDERE groenzone zal rond 1980 worden aangelegd in de driehoek tussen Hukst, Sint Jansteen en Clinge. Aan de rand van de bossen vinden b. en w. zou het wenselijk zijn om een aantal vrije recreatievoorzieningen te treffen. „De mogelijkheden aldaar zijn groot en de toekomst zal uitwijzen wat de eventuele behoeften van de re creant zijn", wordt in de nota naar vo- rengebracht. Tenslotte vindt het college dat de ac commodaties voor de georganiseerde sport in de toekomst zo centraal moge lijk. tussen de drie grootste kernen Huolst, Clinge en Sint-Jansteen moeten worden aangelegd. BOOM NU ZES JAAR OUD PROEVEN IN WILHELMINADORP BRUINISSE - Sinds enkele jaren heeft Bruinisse zijn 'eigen' appel, een totaal nieuwe appelsoort die spontaan in de Bruinisser grond kwam groeien en daar kennelijk een goede voedingsbodem vond. Ont dekker van de nieuwe appel is de heer W. A. Jumelet. Zes jaar geleden zag hij op het aan zijn tuin grenzende gemeentelijk opslagter rein aan de Molenweg een klein boompje. Bij nadere beschouwing bleek het minimale. 15 cm. hoge groeiseltje een appelboompje. Het trof dat dit werd waargenomen juist door de heer Jumelet. Deze gepen sioneerde PTT-er is namelijk een verwoed tuinier, een hobby die hij met veel deskundigheid bedrijft. Aan de tekening op de takjes, de spikkeltjes en de streepjes, die door de deskundigen lenticellen worden genoemd, zag Jumelet, dat het een bijzonder boompje was. Hij liet er ter bescherming en camouflage een haagwinde omheen groeien. Na 3 j aar bracht het boompje zijn eerste vruchten voort: 9 appels en de smaak en kleur waren inderdaad bijzonder, zo konstateerde Jumelet. Hij kan zich in dezen enigszins ter- zakekundig noemen, want in zijn jonge jaren volgde hij een tuinbouw er de fruitteelt. De bijzondere appels werden onder meer uitgedeeld aan burgemeester Hokken van Bruinisse en aan de functionaris van de tuinbouwvoor- lichtingsdienst. Het was echter nog te pril om er proeven mee te gaan nemen. Nu weer, 3 jaar later, is de boom inmiddels uitgegroeid tot ander halve meter hoogte. Dit jaar was de oogst niet minder dan 3 em mers appels, nadat ongeveer een halve emmer was erkent. „Het is een zeer vruchtbaar boompje, dat appels geeft tot op het laatste oog." zegt Jumelet en dat betekent dat ook de uiterste topjes van de takken vrach ten geven. De smaak ligt tussen Gol den Delicious en Goudreinelte maar het vruchtvlees is veel zachter. De appel is lang houdbaar. Jumelet heeft ze tot maart in de diepvries goed gehouden Inmiddels heeft hij contact gezocht met het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp, „Het ras wordt opgeplant in de ras- senproeven van het- proefstation," zoals dat officiéél heet. Een twintigtal enten (kleine takjes met 3 oogjes) zijn van de oorspronkelijke boom afgenomen en worden op de verschillende onderstammen uitge probeerd. Pas na 3 jaar zal men weten of het inderdaad de moeite waard is het soort te gaan kweken en welke stam dan gebruikt moet worden. ADVERTENTIE i SPECIALISTEN IN STALEN STEIGERS EN ONDERSTEUNINGEN B.V. STAALSTEIGER VERKOOP VERHUUR MONTAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7