belang in nieuwe ontwikkelingsstrategie Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Schepen onder goedkope vlag worden aangepakt WERKGEVERS TEGEN LOONAANPASSING PZG/binnen-buitenland 12 NCW: gasbaten voor versterken economie Rijkspostspaarbank Beschuldiging collaboratie OORLOGSVERLEDEN DAF IN TONEELSTUK Egijpte wil tunnel onder Suez-kanaal NVV-jongeren: miljoenen voor schakelcursus verloren geld BP vreest actie Zuidmolukkers Aanzienlijke vertraging van nieuwe arbeidswet Commentaar VNO en NCW op gesprek: ZATERDAG 23 OKTOBER 1976 MINISTER PRONK BIJ TERUGKOMST UIT NEW YORK SCHIPHOL - Minister Pronk (ontwiKKenngssamenwerking) hoopt, dat de Verenigde Naties er in zullen slagen een nieuwe ontwikkelingsstrategie te ontwerpen voor de tachtiger jaren, waarin met de belangen van zowel rijke als arme landen wordt rekening gehouden. In een toelichting op de rede die de minister woensdag in New York hield, vertelde drs. Pronk vrijdag op Schip hol dat alleen wanneer een dergelijke gemeenschappelijke basis wordt gevonden een nieuwe ontwikkelingsstrategie een kans van slagen heeft. Minister Pronk hoopt dat de huidige Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties via een resolutie de pro cedures zal vaststellen voor de voorbe reiding van de nieuwe ontwikkelings strategie. Drs. Pronk erkende vrijdag morgen dat de beide vorige ontwikke lingsstrategieën. die voor de zestiger en de zeventiger jaren, slecht hebben ge werkt. „Ik zou geen enkele interesse hebben in een strategie zoals die voor de jaren zestig en zeventig. Daar is in derdaad geen klap van terecht geko men. Voorwaarden Als we nu een nieuw beleidsplan ma ken zou ik daaraan vier voorwaarden willen stellen: Het mag niet te zeer zijn toegespitst op macro-verhoudingen, op relaties tus sen landen en regeringen. Het zou in tegendeel concreet gericht moeten zijn op de eerste levensbehoeften aan de arme mensen. Het plan zou niet meer zo globaal moeten zijn. men moet kiezen voor een verschillende benadering, voor verschil lende instrumenten voor de verschil lende groepen ontwikkelingslanden Het beleidsplan moet zijn gericht op de realisering van de nieuwe internatio nale economische orde <NIEO. dat wil zeggen nieuwe rechtvaardige verhou dingen tussen arme en rijke mensen en volkeren), in plaats van op een groei van het bruto-nationaal produkt per hoofd (omdat die groei weinig zegt over het welzijn van de armste mensen). Het plan moet gebaseerd zijn op een mogelijkheid van onderhandelen, waarin ook elementen moeten zitten die van belang zijn voor de rijke landen. Bij dit laatste punt dacht minister Pronk onder.meer aan het veiligstellen van de grondstoffen voorziening. Vol gens het onlangs verschenen rapport van de Amerikaanse econoom Leontieff ..The future of the world economy" (De toekomst van de wereldeconomie) zal tegen het einde van deze eeuw de vraag naai grondstoffen ln de rijke landen zo gestegen zijn. bij voortdurende teruglo pende voorraden, dat scherpe prijsstij gingen het gevolg zullen zijn In dit ver band noemde de minister ook de mfla- tiebestrijding als een belang van de rijke landen, dat kan worden ingebracht bij de onderhandelingen over een nieuwe on twi kkelingsstra tegie. Voor de uitwerking van deze strategie stelde minister Pronk in New York ruim vijf miljoen gulden beschikbaar. Hij drong erop aan dat bij deze uitwer king ook een aantal nieuwe weten schappelijke instituten zullen worden betrokken, met name instellingen die zijn gevestigd in ontwikkelingslanden. Wilt u meer informatie over een RPS-hypotheek, vraag dan d m.v, de coupon de gratis RPS-hypo- theekbrochure aan of bel gratis 0017 Bovendien kunt u op elk post kantoor en via tel 020-5S93137 namen en adressen krijgen van onze hypotheek-adviseurs TOT NU TOE NIET GEBEURD Zend mij de uitvoerige brochure "Geld voor een eigen huis" Naam Straat Woonplaats Sluur deze coupon in een ongefrankeerde envelop Rijkspostspaarbank. Afd Marketing, Amsterdam uw nationale spaar- en hypotheekbank DEN HAAG (ANP) - Sedert de energie crisis heeft het aardgas 15,3 miljard gulden opgebracht. Met dit Nederland in de schoot geworpen vermogen zou de economische structuur moeten worden versterkt, zo was de unanieme conclusie van de regering, werkgevers en werknemers in het jaar van bezinning 1974, aldus het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond deze week in zijn orgaan de Werkgever. .We zijn nu drie jaar verder en van een versterking is nau welij ks iets te merken. Integendeel. Het aardgas heeft de indi viduele welvaart direct en via overd rachtsinkomens indirect verbeterd. AMSTERDAM (ANP) - 'Daf werkte voor de Duitse bezetters en had in 1912 orders voor de Luftwaffe. kriegsmarine, kraftfahrwesen en orga nisation Todt ter waarde van ruim zeven miljoen gulden. Het bedrijf vervaardigde in opdracht van de Duitsers aanhangwagens, opleg gers, tankwagens en geschutsonders- tukken en hield zich bezig met hel om bouwen van Ford Mercury vrachtauto's tot overvalwagens voor de SS. Van deze overvalwagens werden er nog kort voor de bevrijding van het zuiden van Neder land 28 naar het noorden ge transporteerd om te voorkomen dat zij in handen van de Canadese bevrijders vielen" Deze beschuldigingen worden geuit aan het adres van de gebroeders Huub en Wim van Doorne, oprichters van het Dal' automobielconcem, in het nieuwe to neelstuk van het gezelschap Sater, geti teld 'Opkomst en neergang van een Hol lands familiebedrijf, dat 13 november in de Utrechtse schouwburg in première gaat Deze week werd in Amsterdam een openbare repetitie gehouden. Gegevens De gegevens voor het stuk. waarin ove rigens het oorlogsverleden van de ge broeders Van Doome slechts zijdelings aan de orde komt, zijn onder meer ont leend aan publicaties van de inmiddels overleden Brabantse schrijver Anton Coolen en aan geschriften van prof. mr. W. H. Nagel, voormalig hoogleraar in de criminologie te Leiden, die onder het pseudoniem J. B. Charles' een aantal LONDEN (AFP) Egypte is van plan onder het Suez-kanaal door een tun nel te graven, wat een ernstige mili taire bedreiging voor Israèl zou in houden, zo berichtte vrijdag de mili taire medewerker van de Daily Mail in Londen. Volgens dit blad is enkele maanden geleden al een contract ter waarde van 30 miljoen pond Sterling gesloten tussen Cairo en twee Britse firma's. Het contract zou 'geheime clausules' bevatten die het aan het Egyptische leger mogelijk zou maken dankzij de tunnel tussen beide oevers over te steken. De geheime clausules voorzien vol gens de Daily Mail m een tunnel die berekend is op het verkeer van tanks, alsook in de constructie van verster kingen aan in- en uilgang van de tunnel. boeken heeft gepubliceerd, waaronder 'Van het kleine koude front'. Naar aanleiding van de publikatie van Anton Coolen. waarin hij het Daf- concem van collaboratie met de Duitse bezetters beschuldigde, spanden de ge broeders Van Doome in 1946 bij de rechtbank in Den Bosch wegens smaad, laster en belediging een civiele procedure tegen de schrijver aan. Alleen de aanklacht inzake belediging werd toen toegewezen: laster en smaad werden niet bewezen geacht. Later in 1946 kwam de zaak Vaan Doome achtereenvolgens in be handeling bij de zuiveringsraad voor het metaalbedrijf (waarin ovengens de heer H. van Doome zelf zitting hadi en bij de centrale zuiveringsraad. Beide zuive ringsraden kwamen tot, 'een over de hele linie zuivere beslissing" inzake de heren Van Doome en achtten geen gronden voor vervolging aanwezig. Naar aanlei ding van deze uitspraak diende Anton Coolen in 1947 zijn ontslag in bij het Eindhovens tribunaal Verontwaardigd De raad van bestuur van Daf Trucks heeft vrijdagmiddag meegedeeld dat Huub en Wim van Doome. de grondleg gers van het Daf-concem, 'met veront waardiging kennis hebben genomen van het bericht over een deel van de in houd van het toneelstuk. De Van Doome's „verwijzen nadrukke lijk naar de in hetzelfde bericht ge noemde uitspraken van zowel de recht bank in Den Bosch, als van de zuive ringsraden. waannede hun optreden gedurende de oorlog van alle blaam werd gezuiverd. Nadat zij kennis hebben genomen van de gehele inhoud van het stuk zullen de heren Huub er Wim van Doome besüssen welke stappen zij in deze zullen ondernemen" aldus de raad van bestuur. maar het heeft de positie van de onder nemingen verder verslechterd. Het aardgas heeft namelijk de nood zakelijke ombuiging van de collectieve uitgaven tegen gehouden. Uit het afzetplan van aardgas voor 1976 blijkt echter dat het nog niet te laat is. In de jaren '77 toten met'80 zal het aardgas 37 miljard gulden opbrengen. Dit mag niet opnieuw geheel aan de algemene middelen worden toegevoegd. De aard gasopbrengsten uit de vennootschaps belasting zouden hiervoor bestemd kunnen blijven. Hiermee zouden volgens het NCW kun nen worden gefinancierd bijvoorbeeld een verlaging van de vennootschapsbe lasting met twee punten, verlaging van de tarieven van alle schijven in de loon- en inkomstenbelasting met een punt, uitbreiding en differentiatie van de ïn- vesteringsaftrekregeling zo dat ook ar beidsintensieve ondernemingen meer kunnen profiteren, uitbreiding subsidie op isolatie van woonhuizen en gebou wen. Andere suggesties van het NCW zijn de bouw van off-shore en infra-structurele werken voor de Nederlandse kust. bouw van een haven in het noorden des lands met faciliteiten voorop- en overslag var. vloeibaar aardgas. HA VENA UTORITEITEN AAN BOORD ZONDER TOESTEMMING (Va: e redactie economie) DEN HAAG - In een brief aan de minis ters van onderwijs en wetenschappen en van sociale zaken stelt het NW- Jongcrencontact dat de f5 miljoen die is uitgetrokken voor zogenaamde schakelcursussen voor werkloze jonge ren op de streekscholen, weggegooid geld is. Uit een onderzoek van de actie groep „minder geschikt" is gebleken dal van de ongeveer 70.000 jongeren er slechts 150 aan deze scholing deelne men. Deze 150 jongeren volgen een of andere cursus op de 23 streekscholen. „De maatregel biedt geen oplossing voor ongeschoolde werkloze jongeren die al langer van .school zijn of al enig arbeidsverleden hebben. De maatregel biedt ook geen oplossing voor jongeren met een diploma van een middelbare school, maar betekent veeleer een waardevermindering van hun diplo ma's.". aldus de brief aan de ministers. (Van onze correspondent) GENEVE - In de toekomst zullen de plaatselijke havenautoriteiten zich aan boord van buitenlandse schepen kunnen begeven zonder voorafgaande toestemming. Dit werd met grote meerderheid van stemmen besloten in een commissie van de Maritieme Zit ting van de Internationale Arbeidscon- ferentie, die zich bezighoudt met het probleem van schepen die niet aan de minimumvoorwaarden voldoen. Het gaat hier in het bijzonder om schepen die geregistreerd staan in landen die onder een „goedkope vlag" varen, zoals Liberia. Panama. Cyprus en Honduras. Tijdens de Maritieme Zitting van de In ternationale Arbeids Organisatie in Genève wordt momenteel een heel nieuwe conventie opgesteld, die ten doel heeft de minimumvoorwaarden vast te stellen waaraan een schip uit vei ligheidsoverwegingen moet voldoen Het blijkt dat op een groot aantal sche pen die onder goedkope vlag varen de DEN HAAG - Vrijdagmorgen signeerde Sir Edward Heath, voormalig Brits premier, in het magazijn 'De Bijenkorf in Den Haag de Nederlandse vertaling van zijn hoek over zeilen. kwaliteit van het materiaal, de sociale voorzieningen, de hygiëne en accom modatie veel te wensen overlaten. In de praktijk komt het erop neer. dat er in ons land dagelijks gemiddeld 15 zoge naamde „drijvende doodkisten" de ha vens binnenlopen, waaraan de plaatse lijke autoriteiten, als er klachten bin nenkomen, niets kunnen doen. Tevreden Als dit door de Europese Gemeenschap ingediende voorstel volgende week door DEN HAAG (ANP) - De BP-kanierleden Koekoek en de Konïngh vrezen nieuwe terreuracties van de zijde eder Zuid- Molukkers na het overheidsoptreden in de Zuid-Molukse woonoord te Vaassen. Zij zeggen dit in schriftelijke vragen aan minister Van Doorn (erm) en minister Gruyters (volkshuisvesting). Beide ka merleden vragen zich af, waarom de be trokken Zuid-Molukker-s niet met rust werden gelaten. Volggens de kamerle den was het beter geweest tot afbraak van de barakken over te gaan eerst na dat het kamp op deskundige wijze was gezuiverd van vuurwapens. Nu werd. naar hun memng. onnodig het leven van politiepersoneel in de waagschaal ge steld. de conferentie zal zijn bekrachtigd, kan de geestelijke vader hiervan, de heer H. J. Janssen, directeur-generaal van de scheepvaart, tevreden naar Den Haag terugkeren. Want. aldus de heer Jans sen. „er bestaan conventies voor sche pen die niet voldoen aan de eisen om trent veiligheid voor zichzelf en voor hun omgeving, dus personeel en mi lieu". „Er bestaat geen standaardregeling op sociaal gebied, geen mmimumregels waaruit blijkt dat de bemanning capa bel en fit is en het schip veilig kan laten varen en overeenkomstig in de haven kan laten behandelen. Tot nu toe wor den al die regels gesteld door de staat welks vlag hetschip voert. En aangezien er landen zijn die het niet zo nauw ne men met de regels voor hun vlag. kun nen er schepen varen die beneden deze minimumstandaard qua schip of be manning liggen", aldus directeur-- generaal van de scheepvaart H. J Jans: sen. r „Op deze conferentie wordt de regeling getroffen dat ook de kust- of havenstaat j tegen zulke schepen kan gaan optreden, De Stichting de Nederlandse Inge nieur betreurt het voorgenomen besluit van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs een pensioenfonds voor inge nieurs op te nchten. De Stichting vreest dat dit leidt to t een ernstige controverse onder de gezamenlijke ingenieurs. KABO-BESTUUR WIL FEDERATIE UTRECHT (ANP) - Het hoofdbestuur van de Katholieke Ambtenaren Bond (kabo) heeft vrijdag bekend gemeekt, dat het in principe een federatie met xde Algemene Bond van Ambtenaren (abvaj voorstaat. Het bestuur schrijft een en ander in brieven aan de afdelings- en kringbestu- ren van de bond. Op 24 en 25 november I komt de bondsraad van de KABO bij een. Dan zal ook de federatie ter sprake komen. DOOR INVOERING ANDERE WETTEN DEN HAAG (ANP) - De voorbereiding van een adviesaanvraag aan de Sociaal-Economische Raad over een nieuwe arbeidswet is aanzienlijk ver traagd door de noodzaak om op korte termijn te komen tot een nieuwe vei ligheidswet en wettelijke bepalingen voor de chemische industrie en voor giftige stoffen. Dit heeft de directeur- generaal van de arbeid, ir. A. J. de Roos, DEN HAAG (ANP) - De werkgevers wijzen een loonaanpassing nu. of later in het jaar, af ook als deze gezien zou worden als voorschot op een eventuele prijscompensatie op 1 januari 1977. al dus Onderneming, orgaan van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen. over het gesprek dat een kabinets delegatie dinsdagavond heeft gevoerd met het bestuur van de Stichting van de Arbeid en afgevaardigden van onder meer de Raad van Overleg Middelbaar en Hoger Personeel. „Onze belangrijkste argumenten voor dit standpunt zijn de volgende: het - door ons overigens niet zonder meer on derschreven - uitgangspunt van het ka binet was dat het vrij besteedbare in komen van de werknemer die ongeveer 20.000 verdientin 1976 gelijk moet blij ven. Welnu, gezien de verwachting van het kabinet over de prijsontwikkeling in 1976. gaat deze werknemer er m 1976 nog net 0.2 procent op vooruit en wel op basis van het niet-geschoonde indexcij fer Zou men zich baseren op het ge schoonde indexcijfer (waarin niet zijn opgenomen de prijsverhogingen ten ge volge van indirecte belastingen en kos ten van medische verzorging) dan zou de verandering zelfs nog plus 0.6 as 0,7 procent zijn. Zelfs voor de modale man i circa 26.000) blijftde koopkracht, uitgaande van het geschoonde prijsindexcijfer, nog ongeveer gelijk. De prijsontwikkeling geeft eveneens geen aanleiding om pes simistisch te zijn. Het inflatiepercen tage vertoont een voortdurende lichte daling. Ander argument Er is echter nog een ander argument om niet in te gaan op een voorstel tot, een voorschot nu, of later in het jaar. Een loonaanpassing op dit moment zou de vooruitzichten voor het bedrijfsleven voor de rest van dit jaar en voor 1977, die nu al somber zijn. nog verslechteren. De raming van het Centraal Planbureau i ADVERTENTIE, over de uitvoerontwikkèling in 1977 (8,5 procent) is waarschijnlijk te optimis tisch, evenals de veronderstelde ople ving van de investeringen met 8 pro cent. Wat echter vooral zorgen baart is de rendementsontwikkeling die kan worden afgeleid uit het onveranderd hoge niveau van de arbeidsinkomens quote op 93.6 procent. Dit niveau zal volgens ons i Perspectief '80) in 1980 moeten zijn teruggebracht tot. 85 procent (volgens het kabinet 87 procent) om de concurrentiekracht van het bedrijfsleven te verbeteren en de werkloosheid te doen dalen. Iedere gulden meer loonstijging bete kent tegen deze achtergrond: meer fail lissementen en meer werkloosheid. Dit houdt ook in dat er geen voorschot kan komen, want ook een voorschot nu kost geld dat het bedrijfsleven niet heeft. Wat de gedachte van een voorschot betreft: daarvoor bestaat geen aanleiding, Bo vendien willen wij niet vooruitlopen op de loonaanpassingen voor 1 januari", aldus onderneming van het VNO. -i^ iöiuin van het. VNO vervolgt: ..Niet m de laatste plaats omdat wij hel me chanisme van de automatische prij scompensatie afwijzen. Wij menen dat het onjuist is om in loononderhandelin gen nog te praten over onderdelen als prijscompensatie en initieel (initieel is een loonsverhoging bij aanvang van het vernieuwde collectieve contract). Het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond noemt in zijn blad De Wprkge- ver het overleg van dinsdagavond weinig vruchtbaar. „De oorzaak van deze gang van zaken ligt duidelijk bij het kabinet Immers, met het laten door gaan van de btw-verhoging heeft het kabinet de eigen loonmaatregel op de tocht gezet. Bij de looningreep voor de tweede helft, van 1976 is uitgegaan van een prijsstij ging in 1976 van 8 a 8.5 procent,. Dit zou dan leiden^tot een koopkrachtverbete ring van 0.7 procent voor de werknemer met '20.000 gulden. Volgens de kabi netsdoelstelling zou handhaving van deze doelstelling al voldoende zyn. Blijkens mededelingen van minister Lubbers had die 8.5 procent binnen be reik gelegen zonder btw-verhoging. De opstuwende werking in de prijzen ten gevolge van de btw-verhoging met 0,8 a 0.9 procent (0,25 procent op jaarbasis) is het nu de overschrijding van 8,5 naar 8,75 procent. Het doet vervolgens dan wel vreemd aan als het kabinet aan werkgevers die rekening zou willen presenteren. Te recht hebben werkgevers dat van de hand gewezen. Voor zover het kabinet de koopkrachtdaling ten gevolge van de btw-verhoging niet wenselijk acht. zal het zelf daarvoor soelaas moeten bicden. verklaard in een vraaggesprek met de werkgever, orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. De minister van sociale zaken. drs. J". Boersma. heeft prioriteit gegeven aan wetgeving op het gebied van veiligheid en gezondheid. De heer De Roos heeft voorts opgemerkt dat het nog niet vlot met de maatregelen die de overheid wil nemen met bij trekking tot het sociale beleid. Niet was voorzien dat het voor bereiden vwerp-advïes door de Sociaal-Economische Raad (waarover al een aanvraag bij de SER ligt) over het sociale beleid zoveel voeten in de aarde zou hebben. De SER is nu al twee jaar bezig, zo heeft de heer De Roos gezegd. Als dat SER-advies niet snel komt, dan blijven de voorgenomen maatregelen alsmaar bij de overheid liggen, Wetgeving op het gebied van toxische stoffen heeft volgens hem wel haast. Er zijn drie fasen voorzien. Voorts de wette lijke mogelijkheid om eisen te stellen voor arbeidsbeschermende maatrege- j len ten aanzien van toxische stoffen. Tenslotte aansluiting van de nationale wetgeving voor toxische stoffen op het beleid in de Europese Gemeenschap. Bij dit laatste wordt ook het gehele externe milieu meegenomen. Naar zijn mening zijn er bijzonder weinig stoffen waarvoor een algeheel verbod zonder ontheffingsmogelijkheid zal gelden. Het aantal waarvoor normen zullen moeten worden vastgesteld loopt echter in verscheidene tientallen. Tot deze laatste behoort asbest. In het zo genaamde asbestbesluit dat op stapel I staat en waarover de SER eind vorig jaar een verdeeld advies uitbracht, zal geen absoluut verbod worden afgekon digd zonder ontheffingsmogelijkheden. Dat het aantal geregistreerde bedrijf songevallen de afgelopen jaren aan zienlijk is teruggelopen betekent naar de mening van de heer De Roos niet dat 1 het aantal ook inderdaad zo sterk is ge daald: sinds 1967 geldt immers niet meer de verplichting om alle bedrijf songevallen rechtstreeks bij de arbeid sinspectie te melden. Sindsdien is er t geen totaaloverzicht meer en de heer De Roos zal minister Boersma voorstel- len die melding weer in te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 38