Koningin zag schutten in de Kreekrakslu Koningin Juliana bracht een bezoek aan Kreekraksluizen St-Philipsland bereidde de vorstin bij hartelijk ontha PZC/P Dijkgraaf Geluk wees koningin op probleem veiligheid Oosterschelde TERUGREIS PER HELIKOPTER Christof/e VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 provincie SCHIPPER BEMERKTE HOOG BEZOEK NIET... REIMERSWAAL - Koningin Juliana, die op de tweede dag - donderdag - van haar bezoek aan Zeeland ook de Kreekraksluizen bezocht, maakte na een kopje koffie, in de excursiezaal en een toe lichting over het zoutbestrij- dingssysteem van ing. Goe- degebure met haar gezelschap een wandeling over de noordelijke deuren van het sluiscomplex naar het bedieningsgebouw op de sluizen. Zij liet zich daarbij uitvoerig voorlichten over de werking van de sluizen, waarin het schutten gewoon doorging. Eén van de eerste schepen, die vanuit Antwerpse richting de kolk bin nenvoeren was de 'Rady' uit Rotterdam. Schipper Dekker - mevrouw stond aan het roer - was op het dek druk doende met de afmeringswerkzaam- heden en merkte nauwelijks op, welk hoog bezoek zijn ver richtingen gadesloeg. „Ik had het wat laat in de ga ten", zei hij later. „Had ik het eerder gezien dan had ik hare majesteit zeker even op een bakkie koffie in de kajuit uit genodigd..." Nadat bij het bedieningsgebouw alle sluismeesters aan de koningin waren voorgesteld, en hoofd rijkshaven dienst Oosterschelde-Oost E. B. Ze- gers de werkzaamheden van het sluispersoneel had verklaard, reden de auto's naar de diensthaven, waar werd ingescheept aan boord van het rijkswaterstaatsdirectie-vaartuig 'D. C. Harmsen'. Met dit schip werd via het kanaalpand, de Oosterschel- de, Zijpe en Krabbenkreek naar Sint-Philipsland gevaren. Rivier- meester De Leeuw van Weenen had eerst de koningin laten kennismaken met de gehele bemanning van kapi tein tot dekknecht. Toen het schip van de steiger vertrok werd het na gewuifd door een 'tweeënhalf perso nen sterk publiek': mevrouw Steketee uit Kapelle met baby en mevrouw De Leeuw van Weenen uit Kruiningen, die behalve naar de ko ningin ook naar hun aan boord ver toevende echtgenoten-bemannings leden zwaaiden... Bij de aankomst van de ko ningin op het terrein van de Kreekraksluizen hadden zich ook maar enkele mensen ver toond, maar later in 'Flipland' zag het 'zwart van het volk' Koningin Juliana en minister V/es terterp tijdens het bezoek aan de Kreekkr aksluizen. TWEEDE DAG BEZOEK AAN ZEELAND Vergezeld van veel autoriteiten keek koningin Juliana donderdag rond op het Kreekaksluizencomplex. RONDVAART OP DE 'D. C. HARMSEN „WATERSCHAPPEN DEDEN WEL WAT AAN DE DIJKEN" REIMERSWAAL - Koningin Juliana heeft tijdens de vaartocht van de Kreekraksluizen naar Sint-Philipsland aan boord van het rijkswaterstaats- vaartuig 'D. C. Harmsen' geluisterd naar een uiteenzetting over het veilig heidsvraagstuk rond de Oosterschelde. Het was de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en waterschapsbond en dijk graaf van het waterschap Schouwen- Duivcland, de heer A.M. Geluk, die daarbij een warm pleidooi hield voor de veiligheid achter Scheldedijken. DeheerGeluknamz'nkoninklijkgehoor mee terug naar de calamiteiten, die zich in Zeeland hebben afgespeeld: de innun- daties van het oorlogsjaar 1944 en de ramp van 1953, gebeurtenissen die van ingrijpende betekenis zijn geweest voor de provincie.- SINT-PHILIPSLAND - Koningin Juliana heeft haar bezoek aan Zeeland donderdag afgesloten in Sint-Philipsland. Met een helicopter reisde zij na haar tioecdaags verblijf in Zeeland terug naar Soestdijk. Op de foto: de piloot van de helicopter bevestigt de veiligheidsriemen voor de koningin. De vorstin had wel bezwaren tegen het dragen van de -verplichte - veiligheidshelm De deltacommissie ontstond - met als lid o.a. de heer D. C. Harmsen en in een eindrapport stelde zij: een spoedige af sluiting van de Oosterschelde is van grote betekenis voor de veiligheid van Zeeland. 'Sedert 1960 hebben we hierop dicht gevaren, tot in 1974 er wijzigingen in de opvattingen over afsluiting kwa men. We hebben ons is waterschaps kringen bij de besluiten neergelegd, al was er wel uitstel van de veiligheid tot 1985. Er was vanzelfsprekend bij ons ook begrip voor de belangen van milieu en visserij. Daarom hebben we dit compro mis - of synthese - voorstel aanvaard. Daaromdoenwenumoeiteomvrijensnel de dijken rond de Oosterschelde aan de passen". Waterschapsbondsvoorzitter Geluk be toogde met klam dat het „een misver stand is te denken dat we voor die tijd n i ks ni eer aan de dijken deden. Dat is van tijd tot tijd zeker gebeurd, maar men moest een sprong maken tot 1978. Nu de afsluiting verlegd is naar 1985 richten we ons op aanpassing, uit gaande van een overschrijdingskans van hoogwater op eens in de 500 jaar". Het in Goes gestationeerde bureau voor dijksaanpassing onder leiding van ir. Van der Weel loopt goed. al zijn er knel punten zoals gebouwen, natuurgebie den, slappe ondergrond en aankoop gronden, zei de heer Geluk. Hij wees erop dat een dijkverzwaring van een meter al een grote ingreep is voor dijk en achterland. „Ik constateer dat iedereen roept zodra er gevaar dreigt van milieuvervui ling, Maar hoe komt het nu dat men wel eensvergeetdatin grote delen vanNeder- land de zee nog een gevaar is?" vroeg de heer Geluk zich af. „Nu de afsluitingswerken in 1985 klaar zijn in plaats van in 1978 moeten we op onze tellen passen. Het moet nu wel technisch haalbaar zijn, en echt ook wel klaar in 1985". De heer Geluk wees ook nog op de ge volgen voor de Zeeuws-Vlaamse water schappen bij het intrekken van de wet op de calamiteuze polders. ..De schulden van die calamiteuze polders mogen niet worden afgewenteld op het grote achterliggende gebied van die polders in Zeeuwsch-Vlaanderen". In het gesprek dat hierop volgde met de inleider en de minister van verkeer en waterstaat gaf de vorstin er andermaal blijk van zich goed in de Zeeuwse wa- terhuishoudelijke problemen te kunnen verplaatsen. Het gezelschap genool voorts aan boord een eenvoudige lunch TOELICHTING OP BESTRIJDING ZOET WATER IN SLUIZEN REIMERSWAAL - Koningin Juliana heeft donderdag - de tweede dag van haar bezoek aan Zeehuid - nog weer eens kennis kunnen maken met deze provincie als 'zee en waterland'. Al om kwart over negen verliet de vorstin de Zeeuwse hoofdstad, waar zij ten huize van de commissaris der koningin mr. C. Boerlien de nacht had doorgebracht. De stoet koninklijke - en andere of ficiële auto's reed via rijksweg 58 naar de Kreekraksluizen. Na een verbiijf daarvan ruim een uur zou de tocht over water naar Sint-Philipsland gaan. Even tien uur arriveerde de stoet, geë scorteerd door motorrijders van de rijkspolitie bij de zuidelijke ingang van het dienstgebouw, waar loco burgemeester C. Slabbekoom van Rei- merswaal zijn hoge gaste ter begroeting opwachtte. Ook minister Westerterp, de gedepu teerden Van den Bos, Boersma en Schlingemann, de directeur-generaal van rijkswaterstaat ir. J. W Tops en de Zeeuwse hoofdingenieur-directeuren van rijks- en provinciale waterstaat Boom en De Beijl behoorden tot de groep, die de vorstin daar welkom heet te. In de excursiezaal van het dienstgebouw werd eerst even een kopje koffie gedronken. Ing. J. Goedegebure. hoofd van de dienstkring Hansweert van rijkswaterstaat kreeg toen de gele genheid het vorstelijke gezelschap in te wijden in de geheimen van liet zoutbe- strijdingssysteem. dat bij de sluizen zal worden toegepast zodra door middel van een dijk onder de Bi-abantse wal het Zoommeer is aangelegd, dat zoet water zal bevatten: „Een uniek systeem in de wereld," zei hij ervan. buiten het straks zoetgeworden ge deelte van de Oosterschelde - het Zoommeer - te houden berust op het feit dat zoet water op zout water drijft. „Een dubbele bodem met perforatiega ten in de sluizen zorgt er straks voor dat het zoute Westerscheldewater onder door de gaten het zoete water naar boven en uit de sluis drijft, terug in het Zoommeer. Men kan dat zoute water naar behoefte ook weer kwijt via riool buizen in een buSerbasin, vanwaaruït het op zijn beurt weer in het Antwerpse kanaal terecht komt. Een vernuftig sys teem zorgt er voor dat het zoute water nooit met kracht door de bodemgaten naar het schutgedeelte' van de slius "troomt. zodat zoet en zout zich niet kunnen vermengen," aldus ing. Goede gebure. die zijn lezing toelichtte met schema's en werkende modellen. Tijdens de levendige discussie, die daarop volgde gaf koningin Juliana blijk van haar belangstelling voor de problemen van de waterhuishouding. WandspreuE Zij bekeek ook nog even de in het lokaal hangende foto's van de verschillende bouwfasen van de sluiswerken. Haar oog viel op een aan de wand sierende spreuk van de Middelburger Vierling uit 1530. die toen over minder van wa- terkerende zaken kennis hebben mensen opmerkte: „Lieden die van het Dijkwezen evenveel verstand hebben als een zeug van met lepelen eten."... De koningin las de uitspraak aandachtig en zei: „Dat is toch niet erg aardig tege nover uw bezoekers..." Het zonnetje leverde prima omstandig heden voor een wandeling over het slui- zencomplex naar het bedieningsge bouw, dat door de koningin en haar ge volg werd bezichtigd. Tegen kwart over tien scheepte het ge zelschap zich in aan boord van het rijkswaterstaatsdirectievaartuig 'D. C. Harmsen' dat onder escorte van de rijkspolitievaartuigen RP 18 en RP 58 koers zette naar Sint-Philipsland. Het sluizencomplex verkreeg weer zijn gewone uiterlijk van bedrijvig schut tende schepen. Alleen de op de oos telijke oever wapperende Zeeuwse vlag en vaderlandse driekleur herinnerden nog aan het koninklijk bezoek. ONTVANGST MET ZEEUWS VOLKSLIED Anti-zout Ing. Goedegebure legde uit dat het 'sys teem Duinkerke' dat zal worden ge bruikt om het zoute water van de Wes- terschelde en de Antwerpse havens IADVERTENTIEi méér don een couvert... i een levensstijl I verkrijgbaar bij o.a Fabery De Jonge bv Lange Kerkstraat 30 Goes P.M.J. Hackenberg Juweliers Eerste zaak vanaf de Markt Burgpromenade 4 - Middelburg 't Geschenkenhuis Noordstraat 75 Terneuzen GESCHENKEN VAN JEUGD EN BEJAARDEN SINT-PHILIPSLAND - „Flipland" heeft koningin Juliana donderdagmid dag een hartverwarmend welkom toe bereid tijdens het korte verblijf van de vorstin op Zeelands noordoostelijkste schiereiland. Niet het Wilhelmus, maar een door hoge kinderstemmen gezongen Zeeuws volkslied klonk hare majesteit tegen, toen zij met haar ge volg aan wal was gestapt in de haven van Sint-Philipsland. Burgemeester G. van de Berg, de wet houders Rijstenbil en Walpot en ge meentesecretaris Verbree waren de eersten, die de vorstin de hand drukten op Philiplandse bodem. Op het havenplateau bij de molen zond gen de kinderen van alle scholen in Flip land en Anna Jacobapolder, getooid met oranje sjerpen, wuivend met vlag getjes. Op de dijk rond de haven zag het zwart van de mensen, want de bevolking vanSt-Philipsland en Anna Jacobapol der was in grote aantallen gekomen om de koningin aanhankelijkheid te betui gen. Flipland wilde het niet laten bij handgeklap, gezang, wapperende vlag gen en gejuich alleen. Er waren ook stof felijke blijken van aanhankelijkheid en liefde voor het vorstenhuis. (Een wel zeer jeugdige deputatie uit het Fli- plandse onderwys, bestaande uit Su- zanna Verweijs (6), Janine Wisse (8), Eliza de Raadt (6) en Helene Harkema (4) wachtte de vorstin op met een fruit mand, een pop in Fliplandse dracht en een kistje bloembollen voor de tuin van Soestdijk; geschenken die met vreugde door de koningin werden aanvaard. Er werden handen geschud, ook met de begeleidende onderwijzeres. Ook de 82- jange Jan Neelen kreeg een hand van de koningin omdat hij haar namens de be jaarden bloemen had aangeboden. De vorstin toonde zich ook dankbaar tege nover dirigent en raadslid C. den Braber, die het Zeeuwse volkslied had gedirigeerd, en 'meester' Geense van de christelijke school, die alle scholieren had aangevuurd in een driewerf 'hiep hoera!' stuwd door een spontane Fliplandse bevolking. De politie liet het allemaal rustig be gaan, zolang het koninklijke gezelschap - ook de commissaris en gedeputeerden waren er weer bij, evenals mevrouw Boertien en hofdame jonkvrouwe Roëll - niet al te zeer in het- gedrang kwam. Op het gemeentehuis wachtte de hoge gasten de thee. Toen werd het tijd de auto's maar weer in te schakelen voor de rit naar het sportveld, waar de he likopter wachtte om koningin Juliana terug naar Soestdijk te vliegen. Een groot aantal Flipianders deed de vorstin uitgeleide. In het gemeentehuis hadden de autoriteiten al afscheid van de vorstin genomen. Op liet geïmprovi seerde vliegveld werd de vorstin na ook afscheid te hebben genomen van de burgemeester, hartelijk nagewuifd door de bevolking. Flipland zorgde daarmee voor een warm en spontaan slot van het tweedaags bezoek van ko ningin Juliana aan Zeeland. (indeling Na deze warme ontvangst wandelde koningin Juliana, al pratende met de leden van het college van b. en w. via de dijk en de Voorstraat naar het gemeen tehuis. Zij werd daarbij letterlijk om- Honderden St-Philipslanders dromden samen om de koningin een warme ontvangst te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7