Burgemeester Van Maele werd aan de dijk gezet J. OVER KOETERS, DE VLASKOOIE EN 'POEPSE KNIKKKERS' ROND HET KREKEPOLDERTJE' Grote belangstelling bibliotheek Breskens extw Jeugdtheaterfestival Ledeltheater Oostburg Drs. Slot heeft plan dat elf hectare landbouwgrond spaart J, Wissel vulde een nieuw boek met jeugdherinneringen Raad Axel moet beslissen over geldgarantie tennisclub HERFSTTREK IN 'T ZWIN Herdenking sterfdag Rubens Koeien wachten voor een ulden per week IrEÉJZENHOEK - Het buurtschap Reu- Lnlioek met ile polders daaromheen ■rond de eeuwwisseling. Het landschap |i5nogniet geteisterd door de moderni- isering van landbouw en veeteelt. Slo- lCn trekken nog een kronkelig spoor door bouw- en weiland, in plaats van machines bewerken mensen het land, aan groene dijken grazen koeien, be waakt door amper tienjarige 'koelers', patishet decor van de schetsjes uit het "Land van Axel', bijeengebracht door A. 1 in. het pas bij de Terneuzense drukkerij Van Aken verschenen boekje ■Rond het Krekepoldertje'. Het beeld is l' tevredig, want noch in de recen te ui tga- ve.noch in zijn 'Op 't Oekje' (dat hij uit gaf onder het pseudoniem Luctor) laat Wisseleen gelegenheid voorbij gaan om Idetoen heersende armoede te beschrij- ■ven. Hoewel 'opgeklommen' tot leraar heeft de schrijver nooit z'n Zaamslagse jeugd vergeten. Ook hij was een een voudige 'arbeierszeune' (arbeiders zoon), die het alleen dankzij een opval lende schranderheid verder wist te schoppen. Wat hij het koetertje Bram Bakker laat meemaken, is Wissel zelf niet onbekend. Bram is 9 als boer Salo mon de Mul uit het Krekepoldertje hem vraagt koewachter te worden. „Het echtpaar Bakker had er wel oren naar. Ze hadden ook al een aardig gezin en konden de verdiensten van de jonge Bram best gebruiken". Hun oudste zoon liep minder warm. Hij ging liever naar schooL „Toch moesb-ie wel toestemmen zijn verdiensten min oi' meer nood zakelijk waren om vaders schrale loon aan te vullen, want dat bedroeg slechts een gulden per dagen als hij uitregende stonden z'n verdiensten zelfs stil: het hemelwater was dan oorzaak dat de 'bron van inkomsten'directopdroogde". Koewachter langer hoe stiller werd. Op zekere dag wordt Bram afgehaald door z'n vader: „Op de terugweg was Bram dezelfde niet meer dan daarvoor. Hij liep naast z'n vader en zei af en toe. terwijl ie z'n fluiten met neuriën afwisselde: „Vader, ik ben toch zo blieje da'k nou wee mee je terug mag gane". Wissel volgt Bram de 'koeter' in ver schillende hoofdstukken, steeds bij an dere boeren. Van de school kwam niets meer terecht, er moest brood op de plank komen. Wissel schrijft: „'Een erre- beierszeune ei an al die geleerteit toch niks", vonden vele ouders in hun kort zichtigheid, maar menig kind werd hierdoor later gedupeerd". De schrijver - de tachtig gepasseerd en inmiddels wonend in Leiderdorp - heeft het met kinderogen gezien, scherpe in drukken, na meer dan zeventig jaar aan het papier toevertrouwd. Er ontgaat 'm weinig als hij put uit z'n geheugen. Hij weet nog precies welke liedjes werden gezongen als de 'vlaskooie' (een groep kinderen die het vlas wiedden) op het land bezig was, welke spelletjes de kin deren speelden, hoe een nurks, door liefdesverdriet geplaagd type, de kooi- baaswas. En hoe die kinderen het klokje rond werkten: van 6 tot 6. Poepse Knikkers Aardig, maar nogal belerend is het ver- Brandweeroefening SLUISKIL - Met het doel de samenwer king tussen de bedrijfsbrandweer en het gemeentelijk brandweerkorps te bevor deren werd op het terrein van de Cokes- fabriek te Sluiskil een brandweeroefe ning gehouden. Na een brandalarm op het terrein bluste in eerste instantie de bedrijfsbrandweer waarna er hulp kwam van Temeuzen en Sluiskil. De Sluiskilse brandweer maakte hierbij gebruikt van de Rijkspont. In totaal de den er 50 brandweerlieden mee aan deze oefening die volgens de commandant J. Bruggeman als 'zeer geslaagd' kon wor den beschouwd. En dus ging Brammctje Bakker koeien (wachten voor boer Dc Mul, voor een gulden per week. Hij werkte en woonde jop de boerderij, mocht alleen 'szondags naar huis om die ene zuurver diende gulden aan moeder te overhan digen. Zuur verdiend? Uit het relaas van Wissel blijkt dat dat nogal mee- valt. s Zomers kon hij zich rustig bij de koeien in hethoge gras aan de dijk neer- 1 Nieten en was er geen wolkje aan de lucht Kouder en natter werd het in herfst en winter en dan had-ie het zwaarder. Bovendien: koeter Bram voelde zich nogal eenzaam op de grote boerderij bij de stugge meid en boer en boerin, die hem, hoewel niet onvriende lijk, toch uit de hoogte behandelden Een koeters-'contract' liep meestal van mei tot december, maar Bram zette er eerder een punt achter, temeer omdat ook z'n ouders bemerkten dat hij hoe Collecte AXEL - De opbrengst van de collecte voor de nierstichting in Axel bedraagt 3494,67, 'Irene' houdt wervingsconcerten TERNEUZEN - De drumband 'Irene' in Temeuzen werkt momenteel een aan tal wervingsconcerten af. Doel van de concerten is het werven van nieuwe le den. Iedere maand wordt een bepaalde wijk in Terneuzen door de drumband be zocht. De bewoners van de wijk worden een dag tevoren, middels een stencil, op de hoogte gesteld van het concert van 'Irene'. Heteerste concert vond plaats in de binnenstad. Dinsdag werd de Kat- spolder aangedaan. De belangstelling was redelijk. BRESKENS - Donderdag 4 novem ber zal het nieuwe Breskense biblio theekgebouw officieel geopend wor den door burgemeester A. Schipper van Oostburg. De Bressiaanders, met name de jeugd, maken echter al volop gebruik van de diensten van de nieuwe biblio theek, die al meer dan 2 maanden gehuisvest is in een gloednieuw ge bouw in de wijk Ghistelkerke. Voor- heenhielddebibliotheekzitting ineen-, heel wat eenvoudiger behuizing aan de Langeweg. In het nieuwe gebouw is- het aangenaam vertoeven want naast een uitgebreide keuze aan boeken kan men er ongedwongen le zen in een sfeervol ingerichte lees zaal die een grote hoeveelheid tijd schriften bevat. Volgens ruwe schattingen maakt meer dan de helft van de Breskense lagere-schoolkinderen gebruik van de diensten van de bibliotheek, die bemand wordt door 2 dames. Ook van volwassen zijde wordt er een góed gebruik gemaakt van de biblio theek die naast romans een rijk ge varieerde hoeveelheid literatuur be vat op het gebied van wetenschap pen en hobby's. haaltje ovèr Kootje Verplanke, die een gevonden cent omzet in een grote hoeveelheid 'poepse knikkers'. Daar kan, vindt Wissel, natuurlijk geen ze gen op rusten en bij het spel met klas genootjes van de Reuzenhoek. verliest Kootje z'n trotse bezit, waarvan z'n ou ders niets mogen weten en waarop de andere kinderen jaloers zijn, dan ook prompt. De meester vertelt op school over het stelen ui t de suikerpot, de stropiekanne. over het zich ongeoorloofd toeèigenen van een cent of zelfs een stuiver en over andere kinder-ondeugden. Die kunnen in zijn ogen geen genade vinden. Ook niet in die van de schrijver. „En al zat Kootje nog maar in de tweede klas, hij begreep de teneur van 's meestérs be toog zeer wel en hij moesterkennen dat die zondagse cent hem niet tot zegen was geworden en hem geen blijvend ge luk had gebracht. Datheeft-ie goed ont houden en dat is bij het opgroeien nog z'n geluk geweest". Niettemin laat 'Rond het Krekepolder tje' zich vlot lezen, vlotter nog dan Wis sels eerste boekje. Dat komt dan vooral omdat de 'dialect-barrière' gedeeltelijk is gesloopt. Het 'Land van Axel' komt alleen nog op de proppen als de hoofd rolspelers met elkaar in gesprek zijn. Zelf verhaalt Wissel in ABN en dat is een verbetering. MAB BIERVLIET START SEIZOEN MET ARABELLA BIERVLIET - De werkgroep MAB (Mu ziek Activiteiten Biervliet)opendzater- dag het seizoen met een zeer speciale gast. In het buurthuis de Pereplu' treedt dan vanaf 20.00 uur de groep Arabella uit Mechelen op. Volgens de organisatoren vormt die groep een unicum in de Vlaamse muzi kale beweging. De vijfmansformatie brengt popkabaret en won daarmee dit iaar een prijs op het humorfestival in Heist. De werkgroep MAB houdt op zaterdag 6 november een concerttrip naar het con cert van Peter Prampton en Gary Wright in Brussel. 'De Volharding' vierde het 90-jarig bestaan ZAAMSLAG - Ter gelegenheid van hei 90-jarig bestaan van de harmonie 'De Volharding' hielden bestuur en wer kende leden met hun dames in Hotel van Leuven te Kloosterzande een fees tavond. Tijdens deze avond werden door de heer J Uitterhoeve, voorzitter van de afde ling Zeeland van de Koninklijke Neder landse Federatie van harmonie- en fan faregezelschappen, verschillende .on derscheidingen uitgereikt. De heer R. J. van de Veke, 65 jaar lid waarvan diverse als voorzitter, kreeg de gouden draag- medaille opgespeld. Voor de heer P. Houg was er wegens 40-jarig lidmaat schap een gouden speld terwijl de heren J. Van de Vrede. A. van Arenthals, M. de Pooler en G. Missu wegens 25-jarig lid- maatschapeen zilveren medaille kregen. Aan deze bijeenkomst verleenden The ver Stars' uit Hulst muzikale medewer king. Leden stembureau's krijgen 100,- presentiegeld TERNEUZEN - De leden van de stem bureau's in de gemeente Temeuzen kunnen, wanneer de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, bij de verkie zingen van de tweede kamer in mei van het volgend jaar, rekenen op een pre sentiegeld van 100,-. B. en w. stellen de raad voor het presen tiegeld te verhogen met 25.- tot een bedrag van 100.-. De leden van de stembureau's kunnen voorts rekenen op een bedrag van ƒ11.- voor de door de gemeente te verstrekken verterinsen. AXEL - De raad van Axel moet dinsda gavond besluiten of de gemeente ge rant zal staan voor een geldlening die de tennisvereniging 'Axel' wil afslui ten voor de financiering van de bouw en inrichtingskosten van een clubhuis annex kleedruimte. Met de geldlening is een bedrag van 80.000 gulden gemoeid. „De bouw van dit clubhuis annex kleedruimte ge schiedt in samenhang met de uitbrei ding van de tenmsaccommodatie aan de Boslaan", laten b en w de raad weten. De raadsvergadering begint aan staande dinsdag om 19 uur. De raad moet ook een nieuwe verorde ning op de veemarkt te Axel vaststellen. De oude verordening voldoet niet meer. De Axelse raad moet voorts nog beslui ten over verkoop van gronden, het meewerken van de gemeente aan een onderzoek naar baarmoederhalskanker en het treffen van voorzieningen aan het zwembad te Koewacht. De herfsttrek van de vogels is in volle gang. In zijn 'Nieuws van het Zwin' be stempelt beheerder Guido Burggraeve van het Belgische natuurgebied sep tember en oktober als de absolute top- maanden. Hij kan dan ook weer mel ding maken van een groot aantal waar nemingen. Vele vogels trekken volgens de beheerder 's nachts en pleisteren overdag in het Zwin om voedsel te zoe ken. De. rijpe bessen van de vlier en van de duindoorn, talrijk in de duinen die het gebied begrenzen, vormen het. hoofdvoedsel van de zangvogels. Op het ogenblik ziel men. er veel grasmussen, lijsters, de bonte vliegenvanger en nog vele andere niet alledaagse vogelsoor ten. In het schorregebied van het Zwin voe len honderden kneutjes zich prima thuis. Zij voeden zich met de zaadjes van de 'lamsoor'. In de loop van deze maand zijn daar nog fraters, sneeuw- en ijsgorzen en strandleeuweriken bij ge komen. Begin september kon Burg graeve twee zeldzame vogelwaame- mingen noterende spenoergrasmus en de roodkopklauw werden toen gezien in het Zwin. Volgens de beheerder zijn de herfst maanden ook interessant in verband met de stelllopertrek. De recente hoge vloeden brachten veel water in het schorregebied en daar zijn honderden strandlöpers, plevieren en ruiters op af gekomen. Verder komen steeds meer wulpen naar het Zwin, die daar trou wens zullen overwinteren. „Hun melan cholieke roep past goed bij de herfst kleuren in het reservaat. Vooral de rood wordende zeekraal en het klein schorrekruid zijn nu bijzonder mooi", schrijft Burggraeve. Hij voeg ter nog een bijzondere melding aan toe: op 13 sep tember werden in het Zwin maarliefst 58 lepelaars geteld. Hevige herfststormen brengen vooral in deze maanden allerlei typische zeevo gels in de buurt van het Zwin. Voor, en zelfsinhetnatuurgebiedwerdenonlangs de volgende soorten gezien: 37 jagers, 4 Jan van Genten, een vaal stormvo- geltje. Deze laatste soort, zo weet Burg graeve, broedt op de rotskusten van Engeland en Schotland en brengt door in 'volle oceaan' voor de kusten van Ar gentinië. ZEEUWSCH-VLAANDEREN MET ONDER ANDERE: 'DE ROBBEN' ZATERDAG VANAF 11 UUR OOSTBURG - Zaterdag houdt de Ver eniging van Nederlandse theatergezel schappen voor de jeugd (VNTJ) in nauwe samenwerking met de Streek Jeugd Centrale West Zeeuwsch- Vlaanderen een jeugdtheaterfestival in het Ledeltheater te Oostburg. Aan dit festival verlenen een drietal groepen hun medewerking: het kindertheater 'Wiedus', het poppentheater 'Blocbs' en de jeugdrevue 'de Robben'. Het festival te Oostburg is onderdeel van een grote toemee die de VNTJ in de maanden september, oktober en no vember door Nederland maakt en het gezelschap langs 33 provinciestadjes voert De VNTJ wil er mee aantonen dat er voldoende belangstelling voor het TOTALE OMMEZWAAI IN BELEID BRUGGE SOCIALIST VAN ACKER OP 1 JANUARI BURGEMEESTER (Van onze correspondent) BRUGGE - Het beleid van de stad Brugge zal van 1 januari 1976 af een totale ommezwaai ondergaan. De so cialistische volksvertegenwoordiger Frank van Acker wordt burgemeester en hij zal een bewindsploeg leiden, sa mengesteld uit alle partijen, die vroeger in de gemeenteraad in de oppo sitie zaten. Het betreft de BSP (socialis ten), de PVV (partij voor vrijheid en vooruitgang of liberalen), de Volksunie of VU en de CD of Christen Democraten. Burgemeester Miehei van Maele, die lijstaanvoerder was voor de CVP of Christelijke Volkspartij, werd aan de dijk gezet. Deze groep beschikte vóór de gemeenteraadsverkiezingen van 10 ok tober jongstleden over een ruime vol strekte meerderheid met 25 van de 41 zetels en 55% van de stemmen. Dit is trouwens een bijna een eeuw oude tradi tie. die nu werd verbroken, omdat het stemmenaantal van de CVP terugviel op 42%. Deze verkiezingsuitslag sloeg in Brugge en in heel Belgisch-Vlaanderen in als een bom. Het totale aantal raads- zetels werd in deze stad opgevoerd tot 47. Hiervan behaalde de CVP er slechts 22 of twee tekort voor een meerderheid. Alle andere partijen boekten winst: de socialisten behaalden 13 zetels, de kar- tellijst van de VU en de Christen Demo craten 10 en de PVV 2. Zoals men merkt nemen de leden van laatstgenoemde schepenen, de PW met twee en de Christen Democraten met 1. fractie een sleutelpositie in. Als zij hun zetels bij deze van de CVP voegden, zou deze partij wellicht wat water in haar wijn hebben moeten doen. maar toch zou ongeveer hetzelfde team. dat na- Scherpe Campagne t.iiurliik zon wnrripn aanppvnlri door dp tuurlijk zou worden aangevuld door de liberalen, het bestuur van de stad in handen gehouden hebben. Dit is echter niet gebeurd. Alle opposi tiepartijen hebben de handen in elkaar geslagen en op die manier hebben zij ook het roer omgegooid. De BSP krijgt, afgezien van de burgemeestersjerp, nog twee schepenen in het college. De VU za 1 er in vertegenwoordigd zijn met vier De socialistische volksvertegenwoordi ger Frank van Acker, die op 1 januari 1977 burgemeester van Brugge wordt. ALTERNATIEF VOOR NIEUWE WEG TERHOLE-SPUI: OOK NIEUW PLAN VOOR WEG VAN ST. ANNA-SASSING AXEL - De Axel aar drs. R. Schot heeft een plan uitgedacht als alternatief voor het door provinciale staten goedge keurde plan voor een nieuwe weg van Tcrhole naar Spui. Het plan van de Axelaar zal, volgens een berekening, een besparing van ruim elf hectare landbouwgrond met zich meebrengen. De heer Slot stelt, dat voor het verbre den van de bestaande weg. die onder meer door Zaamslag voert, minder grond gebruikt hoeft te worden dan voor een nieuwe weg, die dwars door een aan tal landbouwpercelen zal voeren. Het plan van de Axelaar heeft al weerklank gevonden bij de PPR, waar het plan af gelopen vrijdagavond tijdens een open bare sta ten fractievergadering aan de orde kwam. De heer Slot heeft uitgerekend dat het verlies aan grond bij de aanleg van een nieuwe vierbaansweg ongeveer 24,3 hectare zal bedragen (de weg wordt 13,5 kilometer langi. Als de huidige weg van tweebaans tot vierbaans wordt ge maakt, houdt dit volgens de bedenker van het alternatief in. dat maar dertien hectare grond nodig is: een besparing van 11,3 hectare. Het knelpunt Zaam slag hoeft volgens de heer Slot geen pro bleem te zijn. De huidige weg (twee baans) kan voor eenrichtingsverkeer gebruikt worden, terwijl het verkeer uit de tegenovergestelde richting van een rondweg gebruik kan maken. Die nieuwe weg zou een lengte van twee kilometer moeten hebben. De bestaande weggedeelten zijn: St- Anna-Zaamslag (3,5 km) en Zaamslag- Terhole (7.5 km), In totaal elf kilometer. Daarbij geteld de twee kilometer van de rondweg Zaamslag, geeft dertien kilo meter, zover het plan. Voor dertien ki lometer weg is dertien hectare grond nodig, vindt de Axelaar. Bezwaren Als bezwaren tegen de nieuw aan te leggen weg voert hij aan dat rustige woongebieden plotseling worden ge confronteerd met verkeerslawaai. „Wanneer men ergens gaat wonen om dat het er rustig is, dan is het niet leuk, als de overheid plotseling een weg langs je huis legt". En: „Een akker moet men niet in tweeën snijden. De boer wil tegen een redelijke vergoeding wel grond afstaan maar een stuksnijden van zijn bedrijf is een blij vende schadepost Als een akker wordt doorsneden, betekent dat, dat er acht hoeken zijn ontstaan tegen vier voor de doorsnijding. En een hoek is voor een boer verlies", vindt de uitdenker van het plan. Een voordeel van zijn plan vindt hij dat de bestaande weg van Sint Anna naar de burg over het Kanaal van Gent naar Temeuzen grotendeels van de toegang (urgemeester Michel van Maele werd dus gekelderd en eigenlijk was hij de spil en vooral het mikpunt van de hele kiesstrijd. Het ging er erg hard aan toe. Men verweet hem zijn persoonlijke be langen niet te kunnen scheiden vah openbare. Maar zelfs in zijn eigen partij had hij tal van tegenstanders. Een groep Christen Democraten drong er op aan een andere lijsttrekker aan te duiden en wanneer dit niet gebeurde scheidden enkelen onder hen zich af. Ze vormden een kartel met de Volksunie en behaalden drie zetels. Op die manier speelde de CVP haar volstrekte meer derheid kwijt. De nationale voorzitter van deze partij, de heer Wilfried Martens, kwam na de verkiezingen nog persoonlijk de onderhandelingen leiden in de hoop in extremis de gebroken pot ten te lijmen, maar dit lukte helemaal niet. Een doorslaggevende rol werd in deze kiesstrijd gespeeld door de nu 81-jarige, maar nog erg krasse ere-burgemeester Pierre Vandamme, wiens standbeeld op de havendam van Zeebrugge prijkt. Hij is immers de bewerker van de doorbraak van deze kusthaven. In 1970, wanneer Brugge al zijn randgemeenten opslorpte en aldus een stad werd van 120.000 inwoners, ging hij scheep met Michel van Maele. die toen bur gemeester was van St.-Michiels- 'Samen doen zij het beter' klonk toen de leuze. Beiden behaalden een enorm aantal voorkeurstemmen, maar na amper één jaar werd burgemeester Pierre Van damme op een weinig elegante manier opzij geschoven. Hij werd verdrongen door Michel van Maele, die- de burge- meestersstoel inpalmde. Twee dagen voorde verkiezingen van 10 oktober kwam ere-burgemeester Pierre Vandamme plotseling op de proppen met een pamflet. Hij haalde een citaat aan van Paus Paulus, dat betrekking had op de onkreukbaarheid in de po litiek en in de persoonlijke levenswan del. In verband hiermede vond hij. dat hij niet voor de CVP kon stemmen, maar wel voor de Christen Democraten. De vele aanhangers van de erè- burgemeester, die in Brugge nog steeds op handen gedragen wordt, hebben aan zijn oproep gevolg gegeven. Luxor draait weer 'De tien geboden' In he t Luxor theater in Temeuzen wordt dinsdag 26 oktober weer de film 'De tien geboden' van de Amerikaan Cecille B. Demille vertoond. Verder toont Luxor het komend weekeinde de 'Man from the organisation', een film waarin Roger Moore de hoofdrol speelt. Moore houdt jeugdtheater bestaat en men dus recht heeft op ubsidie van crm. Tot nu toe subsidieert het ministerie al leen gezelschappen die zich richten op publiek boven 12 jaar. Om 11 uur bijt het kindertheater 'Wie- dus' de spits met een ruim anderhalf uur durende voorstelling, getiteld 'Ons Landje'. Het is een spel over een groep kinderen in een saneringswijk, die op een door de sloop braakliggend terreintje een speellandje hebben. De rijke meneer Van der Vlaa belooft dat als ze allemaal deelnemen aan een handtekeningenactie hij er voorzal zor gen dat er een echt speelterrein komt met wippen en schommels. Maar zijn echte bedoeling is er een parkeerterrein voor zijn auto van te maken. Van 12.45 tot 13.30 is er pauze. In het hervormd jeugdgebouw te Oostburg kunnen de overblijvers meegebrachte etenswaren nuttigigen. Na de pauze treedt in het hervormd jeugdgebouw het poppentheater 'Bloebs' op het stuk 'Tante is mooi jarig". Het gaat o ver tante Eveline die haar ver jaardag voorbereidt en met een belle- blaas speelt. Plots is er een belienridder en even later ligt tante in een diepe slaap. Neef Wannes komt om tante te komen helpen. Vervolgens gebeuren er allerlei spannende dingen. Van 14.45 tot 16.00 kunnen de kinderen in het Ledeltheater kijken en luisteren naar de 'Robben' met het programma 'Kunstknepen'. Hun programma is spe ciaal afgestemd op de jongeren hovende 11 jaar. Het vakblad voor gepen-, sioneerde leerkrachten schreef in een recentie over hun programma: „Vooral het gesproken en gezongen woord in dit mime-programma zal sterk op de ver beelding van menige tiener werken". Voor het jeugdtheaterfestival zijn ruim 400 kaarten beschikbaar. van de in het voorontwerp-streekplan gedacht tunnel worden gebruikt. St. Anna-Sassing Ook voor de weg van Sint-Anna naar de Axelse Sassing heeft de heer Slot een nieuw plan uitgedacht. Hij stelt voor de bestaande Koegorsweg te verbreden tot tweebaansweg. Die weg zal in het noorden dan moeten aansluiten op de tunnel onder het ka naal Temeuzen-Gent en op de Haar- manweg. In ht zuiden zou de weg moe ten uitkomen op de Buthdijk en de weg naar het zuiden, de Tractaatweg. „Daar de overwegingen voor de nieuwe vierbaanswegen berusten op het vrachtverkeer van het industriegebied langs het kanaal, is een doorgaande weg van de Sassing naar het industriegebied veel zinvoller van een grote weg gericht zich deze maal bezig met jacht op hard op hetcentrum van Temeuzen. Het ver- drugs. De nachtvoorstelling die Luxor keer naar Perkpolder komende van het industriegebied neemtde oude weg over Zaamslag (de grond voor een mogelijke verbreding kan men reserveren)", zegt de heer Slot in zijn plan uiteen. Wat betreft het verkeer van het indus triegebied van Temeuzen deze week te bieden heeft is getiteld: „Tiroler sexfestijn". Tenslotte in Luxor dit weekeinde; 'Tarzoon, schande der jungle'. Het Ledeltheater in Oostburg brengt het komende weekeinde eveneens 'De zuiden (Gent), dat neemt de Tractaat weg, en dat naar het oosten (Hulst en Antwerpen) neemt de Koegorsweg, Buthdijk, Zuidsingel, Kinderdijk, Drie- schouwen naar Hulst. „Is bovendien de weg Moerbeke-Zelzate klaar, dan zal in het algemeen veel vrachtverkeer de Tractaatweg naar het zuiden willen ne men", zover het plan. het tien geboden' er. een 'Tiroler sexfestijn'. In 'De koning van Engeland' in Hulst zijn vanavond (vrijdag) 'Tarzoon, schande van de jungle'. 'Duel op de weg' en 'Het Deense sleutelgat' te zien. Za terdag wordt, naast eerdergenoemde drie films bovendien '3 dagen van de condor' vertoond. Ook wat zondag en maandag betreft houdt men zich in Hulst aan het vertonen van deze films. Collecte SINT-JANSTEEN - De opbrengst van de Zeeuwse Collecte bedroeg in Sint- Jansteen 700,-. BRUGGE - In België wil men er blijk baar een zaak van maken dat de we reldberoemde schilder Peter Paul Ru bens vierhonderd jaar geleden aldaar overleden is, en er dc jaren voor zijn dood een niet onaardige artistieke pro- duktie heeft geleverd. In wat officieel, en met de steun van het Ministerie van Kuituur, moet uitgroeien tot een Rubens jaar is heel wat voorzien om het pn- bliek zijn cultureel erfgoed in herinne ring te brengen. Centrum van de Rubensherdenkingen volgend jaar in België is de stad Ant werpen. Daar zijn een aantal musea ge confisqueerd voor tentoonstellingen die toch steeds weereen ander beeld van de meester moeten verduidelijken. In het- Hessenhuis zal dat een didactisch over zicht worden van zijn werk en zijn waarde als artiest: in de Sint- Jacobskerk komen kunstschatten samen die eigendom zijn van kerken en kloosters; verder zijn er nog exposities van schilderijen, olieverfschetsen, teke ningen, juwelen, beeldhouwwerken uit de eeuw van de schilder. In het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten hoopt men een honderdtal schilderijen en een veertigtal te keningen van de meester samen te brengen. De bedoeling is een volledig overzicht te geven van de ontwikkeling van de kunst van Rubens beginnend vanaf zijn Italiaanse periode tot aan het einde van zijn vruchtbare loopbaan. Onder de instellingen die toezegden voor een periode van drie maanden werken af te staan voor deze tentoon stelling werden reeds namen genoteerd als het Rijksmuseum Amsterdam, het Museum Boymans Rotterdam, de Al te Pinakothek München, de Londense Na tional Portrait Gallery, het Parijse Lou vre, de Romeinse Villa Borghese en een tiental Amerikaanse musea. Op het Hendrik Conscienceplein van de Belgische havenstad zal van mei tot september een klank- en lichtspel worden opgevoerd uiteraard rond het thema Rubens, en het Ballet van Vlaanderen creëert op dezelfde plaats 'Tijl de Geus' in altemering met open luchtvoorstellingen van het Middel eeuws spel 'Elckerlyc'. Buitenlandse interesse is er overigens ook van de BBC, de Britse televisie die een Rubens film wil draaien volgens een scenario van Robert Hughes, een gelukt middeltje om de prent door te verkopen aan stations in het moederland van deze Amerikaanse senior-scenarist. De Bel gische Radio en Televisie draait boven dien ook al een vijfdelige serie over de meester, en op de meer populaire toer Ls gezorgd dat het internationale televi siespel 'Spel zonder Grenzen' in dezelfde periode in Antwerpen sai plaatsgrijpen. Freek Neirynk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35