PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HUREN BASEREN OP KWALITEIT HUIZEN MINI KRANT CNV: tóch praten over prijscompensatie Van der Stee verwacht grote toename van aantal aanvragen sanering in de visserij Van Dam wil in 78 één huurregime TERLOUW STAPT UIT POLITIEK Leupin in Nederland aangekomen NEDERLAND VRAAGT UITWIJZING DOST Koffie 37 cent duurder Zie pagina 22 vandaag 219e jaargang no. 251 Vrijdag 22 oktober 1976 DEN HAAG - De huren van de rond 2,7 miljoen huurwoningen in ons land zullen vanaf 1 april 1978 zoveel mogelijk worden afge stemd op de kwaliteit van de huizen. Voor het gehele land zal één huurregime komen. Aan de hand van een puntensysteem wordt de huurprijs vastgesteld. De huurverhoging die wordt doorgevoerd om aan het puntensysteem te voldoen mag de 12 procent niet te boven gaan. Huurcommissies, die in de plaats komen van de huu radviescommissies, worden bij geschillen over de huurprijs inge schakeld. Dit is de strekking van twee wetsontwerpen die staats secretaris Marcel van Dam (volkshuisvesting) donderdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. huur kan worden opgezegd. Hiervoor is echter een wijziging van het Burgerlijk Wetboek noodzakelijk. Daartoe zal de Kamer op korte termijn een derde wet sontwerp worden aangeboden. Van Dam zegt in zijn toelichting op de wetsontwerpen Huurprijzen en Huur commissies dat de huurprijzenwet als ingangsdatum 1 juli 1977 heeft, maar pas van invloed zal zijn op de algemene huurverhoging van 1 april 1978. Als de volksvertegenwoordiging Van Dam in zijn ideeën volgt, zullen velen in ons land hun verhoogd wooncomfort (afgemeten naar onder andere vloerop pervlak, aanwezig sanitair, maar ook ligging en woonvorm) met een extra zware huurverhoging gaan voelen. De nieuwe wet maakt het mogelijk dat naar gelang de kwaliteit van de woning, een te lage huur extra wordt verhoogd of een te hoge huur wordt bevroren of zelfs wordt verlaagd. Als het huurprijzenplan van Van Dam dit jaar al gegolden zou hebben, dan zou circa 47 procent van de woningen, vanwege de inhaal in ver band met de kwaliteit, een huurverho ging van tussen de 8 en 12 procent heb ben moeten ondergaan. Derde ontwerp De door de staatssecretaris ingediende wetsontwerpen hebben tot doel dat na een aantal overgangsjaren woningen van dezelfde woon- en omgevingskwali teit dezelfde huur doen. Met zijn ont werp huurprijzenwet streeft Van Dam er tevens naar dat geschillen over de hoogte van de huurprijs tot een oplos sing worden gebracht, zonder dat de begeleiding De vakbonden benoemen zei1 twee tempo schutten Op de tweede dag van naar bezoek aan Zeeland bezoent koningin JuUana de Kreekraksluizen, waar zij net scnutten meemaakte. PAGINA 9 muziek J. iJ. Corveleijn uit Vlissingen is n jaar bij 'Ons Genoegen' aan de muziek verknocnt geraakt. PAGINA 11 ontwikkelaar De Goese gemeenteraad breekt met mei de CBA-project ontwikkelingsmaat- scnappij. auto De PPR wil de auto tweemaal zo duur maken, en net vervoermiddel toen met onbereikbaar maken voor de 'gewone loop Voor de 41e boulevardloop van Maratnon in Vlissingen neeil zien een recordaantal van 500 wedstrijdlopers laten insenrijven. talent KRO-regi3seur Leo Akkerman speurt naai- verborgen talent onder amateur- smallïliners; radio- en lv-prograinma's. strips. vlag De FN V vindt dat de regeling de Neder landse koopvaardijvloot meer onder eigen vlag moet brengen Blijvend Verschil Er zal een blijvend prijsverschil bestaan tussen huurwoningen in de Randstad (Utrecht, Zuid-Holland - minus de ei landen) en Noord-Holland (minus de kop van deze provincie) en woningen van gelijke puntenwaardering in de rest van Nederland. Het verschil vloeit voort uit de hogere stichtingskosten in de Randstad. In de nieuwe wet stelt de minister de aanvangshuur vast van nieuwe gesub sidieerde woningen en van met subsidie verbeterde huizen. Gedurende vijf ach tereenvolgende jaren zullen deze huren verplicht worden verhoogd met het trendmatige huurstijgingspercentage. De nieuwe regeling komt-er op neer dat voor alle woningen die ouder zijn dan vijfjaar de huurprijzen vrij kunnen wor den overeengekomen. Een huurverho ging met meer dan het trendmatige huurstijgingspercentage moet „gemo tiveerd worden aangezegd". De kwali- teitspunten spelen daarbij weer een voorname rol. In de huurprijzenwet worden de begrippen geliberaliseerd en niet-geliberaliseerd gebied over boord geworpen. Er is een voor het hele land geldend huurprijzenrecht. Het door Van Dam voorgestelde pun tensysteem, op grond waarvan een huis in een bepaalde kwaliteitsklasse be landt, is reeds van verscheidene kanten bekritiseerd. Geen Problemen In zijn memorie van toelichting zegt Van Dam echter geen problemen te verwachten.„Immers bij onredelijke bedragen kan men er zeker van zijn dat de huurcommissie of de kantonrechter hun voorstel zal afwijzen". De uitspraak van de huurcommissie is bindend wan neer huurder of verhuurder zich niet binnen een maand na die uitspraak tot de kantonrechter wendt. Indien het onderhoud van de woning onvoldoende of slecht is kan de huurdei Helft kernreactoren in Amerika onveilig (Van onze correspondent) WASHINGTON - De helft van de Ame rikaanse kernreactoren zou zo onveilig zijn dat zij een ernstig gevaar vormen voor hun omgeving. Een kernfysicus van de nucleaire beheerscommissie heeft donderdag ontslag genomen om dat de overheid naar zijn zeggen nalaat maatregelen te nemen die het mogelijk onklaar raken van ruim dertig reacto ren kunnen voorkomen. Volgens ir. Ronald Fluegge heeft de nu cleaire beheerscommissie de gevaren geheimgehouden. „Wij laten toe", zei hij tijdens een persconferentie, „dat dozij nen reactoren functioneren in dichtbe volkte gebieden in weerwil van tekort komingen op het gebied van de veilig heid die tot ongevallen met een grote schade-omvang kunnen leiden". De gevaren zouden schuilen in het ont staan van overdruk in reactoren waarin water onder druk staat. Er zijn volgens Fluegge omstandigheden denkbaar waaronder de reactorvaten zouden kunnen openbarsten zodat gevaarlijke straling zou kunnen ontsnappen. Wegens groot verlies D'66 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - D'66-fractieleider Jan Terlouw stapt uit de politiek. Terlouw heeft donderdag aangekondigd zich niet meer beschikbaar te stellen als lijsttrekker voor D'66 bij de komende kamerverkiezingen. Zijn terugtrek-, king betekent dat hij ook niet als „ge woon" kamerlid na de verkiezingen van mei 1977 in de Tweede Kamer wil terugkeren. Terlouw zegt door het grote verlies van D'66 van de afgelopen jaren niet de kracht te kunnen opbrengen om nog eens vier jaar lang de Tweede- Kamerfractie te leiden. „Het wegvallen van het contact tussen basis en fractie, heeft een sterke aanslag gedaan op mijn motivatie. Ik heb daarom tijd nodig om mijn gedachten te ordenen en mijn mo tivatie weer op het vroegere peil terug te brengen", aldus Terlouw. Terlouw erkent er niet in geslaagd te zijn het verlies van D'66 tot staan te brengen. Hij merkt op dat het voortdu rende verlies desintegrerend werkt en het werk in de Tweede-Kamerfractie bijzonder moeilijk heeft gemaakt. „Een nieuwe D'66-kamerfractie zal waar schijnlijk geen grote machtsfactor vor men, maar krijgt wel de taak om onge bonden, met veeL meer bewegings vrijheid dan de huidige fractie, het post-socialistische liberalisme, of, als u wilt. de vrijzinnige democratie, opnieuw op te bouwen", aldus Terlouw. Het hoofdbestuur van D'66 acht het ver trek van Terlouw een groot verlies voor de partij en de nationale politiek. In een bezwaar maken tegen de huurverho ging, ook als deze huur overeen lijkt te komen met de algemene kwaliteitsmer ken. Wanneer een nieuwe huurder voor een lege woning, die reeds eerder ver huurd is geweest, meer huur zou moeten gaan betalen dan de vorige bewoner, moet de verhuurder dat melden bij de huurcommissie. verklaring zegt het bestuur een op rede lijkheid gebaseerd beleid op dit moment des te noodzakelijker te vinden, gezien de vreemde en vervreemdende opstel ling van PvdA aan de ene kant, en de visieloze opstelling van VVD aan de an dere kant. Vanuit de partij kunnen tot 20 novem ber nieuwe kandidaten worden gesteld voor het lijsttrekkerschap. Aangeno men wordt dat de oud-staatssecretaris van justitie, mr. J. F. Glastra van Loon, de meeste kans maakt om tot lijsttrek ker te worden gekozen. In de nieuwe huurprijzenwet komt ook de huurprijs van kamers ter sprake. De minister stelt de huurprijs vast van be paalde categorien van niet-zellstandige woonruimte. Van Dam denkt daarbij aan gesubsidieerde woonruimte voor al leenstaanden. Omdat de controle op na leving van de bepalingen die voor huur woningen gelden, voor losse kamers onmogelijk is, hoeft de kamerverhuur der huurverhogingen, meer dan de jaar lijkse trendverhoging, niet aan te vra gen. Huurcom m issies Bij de benoeming van de leden van de huurcommissie zal worden gestreefd naar een gelijke verhouding tussen huurders en verhuurders. De benoe ming geschiedt door de colleges van Gedeputeerde Staten van de provin cies, die ook het toezicht op de huur commissie houden. Nederland telt op dit moment 62 huuradviescommissies. Van Dam wil een zelfde aantal huur commissies hebben, die zich ook met voorlichting over huurprijswetgeving moeten bezighouden. In een wetsontwerp dat het ministerie van justitie een dezer dagen bij de Ka mer zal indienen, zou onder meer moe ten worden vastgelegd: wijziging van de regeling tot bescherming van de huur der bij het éind van de huurovereen komst. de huurovereenkomst wordt voortgezet bij overlijden van de huurder en een verbod aan de verhuurder de huurovereenkomst op te zeggen om een verhoging van de huurprijs te bewerk stelligen. Om te voorkomen dat verhuurders langjarige huurcontracten gaan afslui ten met als doel de huurprijzenwet te omzeilen, heeft Van Dam in zijn wet sontwerp ingebouwd dat langjarige huurcontracten die voor 21 oktober 1976 zijn afgesloten van kracht blijven tot uiterlijk drie jaar na het in werking treden van de wet. Van de andere meer jarige overeenkomsten kan de huur prijs na twaalf maanden al worden ge wijzigd. SCHIPHOL (ANP) - Nog wat zwak omdat hij vrij veel is afgevallen, maar geestelijk in een uitstekende conditie, zoals hij zelf verklaarde, is de honorair consul van Nederland in Colombia, Eric Leupin, donder dagmiddag met zijn vrouw uit Zurich op Schiphol aangekomen. Eric Leupin werd in januari van het vorig jaar door linkse gue rrillastrijders ontvoerd. Na een ge vangenschap van twintig maanden, die hij heeft doorgebracht in een kamp in de rimboe werd hij op 2 ok tober j.L doorzijn ontovoerders vrij gelaten. De reis naar Nederland maken de heer en mevrouw Leupin op uitnodi ging van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Vandaag (vrijdag) zullen zij ontvangen worden door koningin Juliana en prins Bemhard op paleis Soestdijk. Foto: de lieer en mevrouw Leupvn. Geen akkoord over Europese kernfusie (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De wetenschapsmi nisters van de negen EEG-landen zijn donderdag geen stap vooruit gekomen bij de oplossing van de vraag waar het Europese onderzoeksprogramma naar de gecontroleerde kernfusiereactie als toekomstige energiebron (bekend als JET-Joint European Torus) gevestigd zal worden. Evenmin bleek een besluit mogelijk over een nieuw vierjarenpro- gramma voor wetenschappelijk onder zoek. Staatssecretaris Brinkhorst (buiten landse zaken) die als voorzitter van de bijeenkomst optrad, liet zich van zijn optimistische zijde kennen aangezien de bewindslieden wel besluiten hadden genomen over enkele ondergeschikte punten, zoals de rechtsvorm voor Jet (een gemeenschappelijke onderneming) en een sleutel voor de verdeling van de kosten van het project, die op ruim 480 miljoen gulden zijn begroot. Minister Van Agt in kamen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering zal Wesfc-Duïtsland om uitlevering van de 28-jarige Arnhemmer Harm Dost vragen. Minister Van Agt (justitie) heeft dit donderdag in de tweede kamer gezegd. Een tijdstip heeft Van Agt niet ge noemd. Hij zal eerst nog overleg plegen met minister Van der Stoel van buiten landse zaken. Al eerder had buiten landse zaken meegedeeld dat de kans groot was dat om uitlevering van Dost zou worden gevraagd. Een verzoek om uitwijzing is mogelijk geworden omdat het Bondsgerechtshof in Karlsruhe de eis van Dost om revisie van zijn vonnis had afgewezen. „Daar mee zijn de juridische belemmeringen TERUGGEKOMEN OP EERDER BESLUIT om uitwijzing te verzoeken van de baan", verklaarde donderdag de raadsman van Dost, mr. R. B. Hart kamp, in Utrecht. Dost zit al sinds september vorig jaar in een Westduitse gevangenis wegens ver koop van soft-drugs aan Westduitse jongeren, waarvoor hij door een recht bank in Kleef was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maanden. Zijn veroordeling heeft des tijds een storm van protest veroorzaakt. Men vond dat een grove inmenging van een Duitse rechter in een Nederlandse aangelegenheid. Minister Van der Stoel heeft Hartkamp schriftelijk laten weten niet te twijfelen aan de bevoegdheid van de Duitse justi tie om Nederlanders te vervolgen en te berechten voor in Nederland gepleegde drugdelicten. De Duitse justitie zou vol gens minister Van der Stoel slechts van die bevoegdheid gebruik maken als een verdachte in de Bondsrepubliek wordt aangetroffen, als de Duitse justitie over voldoende belastend materiaal be schikt en als met de vervolging Duitse belangen zijn gemoeid. UTRECHT (ANP) - Het bestuur van het CNV heeft in een brief aan de raad van bestuur in arbeidszaken een dringend beroep gedaan op alle organisaties van werkgevers om a'3nog beraad mogelijk te maken over een aanvullende prij scompensatie voor de laatste maanden van 1976. Tijdens een eerste gesprek afgelopen dinsdag tussen sociale partners en de regering over het arbeidsvoorwaarden beleid maakten de werkgeversorganisa ties er geen gehiem van dat ze mets voor een aanvullende loonsverhoging voelen. Ook ht CNV deelde aanvankelijk mee niets in zo'n maatregel te zien. Dit in tegenstelling tot de FNV die gezien de jongste prijsontwikkeling een looneis van circa 40,- bruto extra per maand op tafel legde. Het CNV is echter na het gesprek met het kabinet van dinsdag inmiddels van mening veranderd en tot de overtuiging gekomen dat een tussentijdse uitkering van bescheiden omvang wel gewenst is. Het gesprek heeft het CNV van gedach ten doen veranderen gezien de medede lingen van het kabinet over de vermoe delijke ontwikkeling van de prijzen in oktober. Bovendien is het CNV duidelijk geworden dat ook de werkne mer met een inkomen van 20.000 er dit najaar iets op achteruit zou gaan als er niéts gebeurt. Ommezwaai Verder stipt het CNV aan dat het kabinet te verstaan heeft gegeven dat een tussentijdse aanvulling van koop kracht niet alleen nadelen, maar ook voordelen heeft voor de nationale eco nomie. Daarnaast gaf het kabinet te kennen het niet verstandig te achten 'deze gevoelige kwestie uitsluitend re kenkundig te beoordelen', aldus het CNV in een verklaring. Een andere reden voor de 'ommezwaai' is voor het CNV het feit dat het kabinet liet blijken grote waarde te hechten aan het schep pen van een redelijk klimaat voor het loonoverleg voor 1977. Over de omvang van het uit te keren bedrag houdt het CNV zich op de vlakte. Er zou bijvoorbeeld te denken zijn aan een uitkering ineens van bescheiden omvang met zo mogelijk vrijstelling van loonbelasting en premieheffing. Uit de FNV-bladen blijkt dat de aan vankelijke houding van het CNV ten aanzien van een extra prijscompensatie bij de FNV grote verbazing heeft gewekt. „Het is vreemd en betreurens waardig dat wij het CNV als tegenstan der aantreffen - als ware het een werk geversclub - op de weg die moet leiden tot het herstel van de koopkracht waarop de werknemers onder de huidige omstandigheden het volste recht hebben", aldus de FNV-bladen over het feit dat het CNV zich eerst tegen een tussentijdse loontoeslag uit sprak. Het Britse ministerie van landbouw, heeft donderdag alarm geslagen wegens coloradokevergevaar. Op een boerderij in de graafschap Wiltshire zouden vijf van deze voor het aardappelgewas zeer gevaarlijke insecten levend zijn aange troffen in een partij jiit Nederland af komstig ri J De tent van circus Charivari is don derdagavond in Delft 'weggevlogen', zoals een der medewerkers het uitdruk te. 's-Middags had de brandweer van Delft nog het tentdoek natgesptoen zodat dit wat meer tegenwicht tegen de stormachtige wind zou hebben.Om half zeven gaf de tent, die een oppervlakte van 500 vierkante meter beslaat, het op. VOORAL IN DE PLA TVISSECTOR VIJF ZEEUWSE VISSERS DIENDEN AANVRAAG TOT SANERING IN DEN HAAG - Minister Van dei- Stee van landbouw en visserij heeft de tweede kamer meege deeld een aanzienlijke toename te verwachten van het aantal vissers dat voor de saneringsre geling in aanmerking wil komen. De bewindsman zei dat die toename vooral te verwach ten valt in de zogenaamde plat vissector (tong en schol). Van de 26 vissers die zich voor de sane ringsregeling hebben aange meld, komen er vijf uit Zeeland. Vier Zeeuwse vissers hebben in lichtingen over deze regeling gevraagd. De vissers komen uil Amemuiden, Breskens en Tholen. Landelijk gezien meldden zich 26 gevallen met contin genten tong en schol van res pectievelijk 350.000 en 1.249.000 kilo gram. Minister Van der Stee deelde de kamer ook nog mee dat veertien eige naren om nadere inlichtingen rond de saneringsregeling hebben verzocht. Hij ging nader in op de te verwachten stijging van het aantal-saneringsaan- vragen en deelde mee dat met verschil lende banken momenteel overleg wordt gepleegd over de manier waarop de sa- neiingsbijdragen worden uitbetaald. Na sluiting van de huidige regeling, eind oktober, worden geen verdere sane ringsmaatregelen overwogen, zo blijkt uit de mededeling van de minister. Van de Stee heeft de tweede kamer voorts laten weten, dat indien de Neder landse tong- en scholvissers zich aan de vangstbeperkingen voor deze vissoorten zouden hebben gehouden, zouden zij 44.1 miljoen gulden minder hebben verdiend dan nu, nu velen zich van die maatregel niets hebben aange trokken. Bovendien zouden de opva renden van de vissersschepen met z'n alien tien en een half miljoen'gulden minder loon ontvangen hebben. Dat heeft minister Van der Stee van landbouw en visserij laten weten aan de tweede kamer. Ondanks dat heeft de visserij vorig jaar 44 miljoen gulden verlies geleden. Van der Stee is niet bereid om die verliezen te compenseren. Hij wil ook geen premie geven voor vissers die bereid zijn om een tijd niet te vissen, teneinde daarmee de naleving van de vangstbeperkingen al te dwingen. De saneringsregeling voor de platvis sector loopt zoals gemeld op 31 oktober a.s, af. De bewindsman is niet van plan daarna nieuwe maatregelen te nemen, terwijl ook de „blijvers" geen steun krijgen. In de eerste acht maanden van dit jaar is anderhalf miljoen kilo schol meer aangevoerd dan in 1975 en 630.000 kilo tong meer. De opbrengsten van deze vissoorten stegen met 13 miljoen gulden. De gemiddelde tongprijs nam toe met maar liefst f2,73 per kilo tot bijna elf gulden, aldus minister Van dei Stee. AMSTERDAM (ANP) - De prijs van de koffie gaat bin nenkort weer omhoog. Per pak van 250 gram komt er 37 cent bij, zo hebben twee grote branders desgevraagd mee gedeeld. De fabrieken gaan met ingang van 25 oktober hun af-fabriek-prijs verho gen met 35 cent. De handel heeft toe stemming gekregen de marges met 0,6 cent te verhogen, terwijl er daar naast 1,4 cent BTW meer op het pakje komt, aldus Van Nelie en Nie- meyer. Volgens een woordvoerder van Nie- meyer zal dit niet de laatste verho ging zijn. Eigenlijk lopen de prijzen al weer achter bij de wereldmarktprij zen, die blijven stijgen. Daarbij komt, dat de voorraden in de gebruikers- landen geringen zijn dan bijvoor beeld een jaar of twee geleden het ge val v,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1