De Kempen in Middelburg hoSlandse garnalen Raad Goes breekt niet met CBA Projectontwikkeling 'komtuit wnevelcL dffloirif a o np nu volop® m m Profiteer ervan! Amro-bank te Terneuzen heeft ernstige bezwaren tegen plannen voor de binnenstad kunst m VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 RAADSLID LOEVE: „CBA IS DE VOOR WAARDEN NIET NA GEKOMEN" WETHOUDER: „CBA IS LOYALE PARTNER" GOES - Het CGG-raadslid M. Loeve heeft donderdagavond vergeefs gepleit voor een verbreking van de overeen komst tussen de gemeente Goes en de CBA-Pro.ïectontwikkcling B.V. in Am sterdam. Volgens de heer Loeve heeft de CBA gefaald. De heer Loeve stelde de projectontwikkelingsmaatschappij verantwoordelijk voor de eentonige bouw in het plan 'Goese Polder 2'. Vol gens de heer Loeve is de CBA- Projectontwikkeling er niet in geslaagd voldoende differentiatie in de woningbouw in de Goese nieuwbouw wijk aan te brengen. „We moeten niet aan een partner vast blijven zitten, die niet aan de gestelde voorwaarden kan voldoen", concludeerde de heer Loeve donderdagavond tijdens de Goese ge meenteraadsvergadering. „We zijn er destijds mee in zee gegaan, om voor de gemeente Goes goede plannen te ont wikkelen. En daar is men niet in ge slaagd". De kwestie kwam aan de orde bij de be handeling van een voorstel van b. en w. om de zogenaamde 'nastrevingsove- reenkomst' tussen de CBA en de ge meente voor het bestemmingsplan 'Goese Polder 2' op enkele ounten te wijzigen. Met die wijziging wil het college bewerkstelligen, dat er meer variatie in de woningbouw komt. Mo menteel is het zo, dat één aannemings maatschappij in het plan aan het bouwen is. Het college wil middels een wijziging in de overeenkomst met de CBA bereiken, dat meer aanne mingsmaatschappijen in het plan kun nen gaan bouwen. Wethouder L. H. de Leeuw van ruimte lijke ontwikkeling voelde helemaal niets voor de suggestie om met de CBA te breken. Hij schilderde de projectont wikkelingsmaatschappij af als een 'loyale partner'. Volgens de heer De Leeuw is de CBA volledig bereid aan de roep van het gemeentebestuur om meer differentiatie mee te werken. „Wij willen het plan kwalitatief bijstellen. Die mo gelijkheid wordt geopend, door ook an dere aannemers in de gelegenheid te stellen in het plan te bouwen. Bij de CBA bestaat geen enkel punt. Verder bereiken wij er mee, dat er in een hoger tempo gewerkt kan worden. Dat bete kent weer minderrenteverliezen. En dat werkt in ons aller voordeel". De PvdA-wethouder trok aan het langste eind. Het voorstel om de overeenkomst met CBA bij te stellen werd met 13 tegen 7 stemmen aangenomen. Te genstanders waren de CGG-raadsleden M. Loeve, J. P. G. van Ooijen, B. M. van Nieuwenhuijze, D. Tanis en J. T. Laport en de WD'ers B. Buurke en ing. J. de Graag". De overige agendapunten, die gister avond aan de orde kwamen, leverden weinig stof tot discussie op. De raad be sloot toe te treden tot de regionale GS LIGGEN DWARS: Grondprijs voor verpleeghuis Oostburg nog altijd niet vastgesteld OOSTBURG - Er is nog altijd geen ove reenstemming bereikt over de prijs van de grond (ongeveer 7500 vierkante me ter), die nodig is voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis in Oostburg. Het Oostburgse gemeentebestuur en de stichting verpleeghuis West- Zeeuwsch-Vlaanderen waren het we liswaar eens geworden over een prijs van ruim 35 gulden per vierkante meter, maar gedeputeerde staten staken daar een stokje voor. Met verwijzing naar de - veel hogere grondprijs in het nieuwe plan "Oostdij- ke' in Oostburg, maande hetprovinciaal bestuur b. en w. van Oostburg dat bedrag fors op te trekken. Het college kwam vervolgens met 54,- per vierkante meter uit de bus, maar dda- rentegen had de stichting weer ernstige bezwaren. Op verzoek van gs hebben b. en w. van Oostburg nu Middelburg nog eens uit de doeken gedaan hoe men tot de prijsberekening van 35 gulden was gekomen. Op de brief daarover is tot nu toe geen reactie ontvangen. Bonden spraken met mr. Kernkamp over problemen met personeel IMC TERNEUZEN - Vertegenwoordigers van de industriebonden NVV en NKV hebben donderdag een oriënterend ge sprek met mr G. W. Kenrkamp, voorzit ter van de stichting beheersmaat- schappij Internationale Metaalver werkende Combinatie (IMC) in Ter- neuzen gehad. Mr. Kernkamp is aan IMC verbonden sedert 1 juni toen de stichting van start ging. De stichting moest in het leven ge roepen worden in verband met een sub sidie van 1.500.000,- door het mi nisterie ban economische zaken vers trekt. De IMC ontstond niet zo lang ge leden door samensmelting van vier Zeeuws-Vlaamse metaalbedrijven. Al geruime tijd is er overleg tussen de in dustriebonden en de IMC-directie. Dat overleg verliep, in elk geval naar de me ning van de bonden, niet naar wens. Eén en ander mondde begin oktober uit in een brief aan de IMC-directie. Daarin meldden de bonden dat hun leden een ernstig gebrek aan vertrouwen in het technisch, economisch en personeelsbe leid van de directie hadden. Er waren problemen ten aanzien van de nieuwe reiskostenrewgeling, de slechte ver houding tussen leiding en uitvoerend personeel, de functie-omschrijvingen en de voorlopige indeling in de functie salaristabel van personeel werkzaam in de afdeling voorheen Romet B.V. Dis trictbestuurder H. G, Schneiders van de industriebond NVV vertelde na afloop dat het gesprek plaatsvond op verzoek van mr. Kernkamp en dat de bonden hun visie ten aanzien van de ontwikke lingen bij IMC kenbaar hebben ge maakt. Er zijn ook afspraken gemaakt over de uitwerking van de functie classificatie, In een later stadium moet dan gesproken worden over de harmo nisatie van de arbeidsvoorwaarden. Schneiders: „Mr. Kernkamp heeft zich bereid verklaard te praten over die harmonisatie. De harmonisatie is al doorgevoerd voor het produktieperso- neel, nog niet voor de staf. Men heeft in elk geval geluisterd naar onze visie". Mr. Kernkamp gaat zich nu nog eens ver diepen in de materie. Daarna volgenn mogelijk opnieuw gesprekken met de bonden. brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland. Zeer positief stond de gemeen teraad tegenover het voorstel om ruim 15.000 gulden uit te trekken om ook in Goes een bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker te houden. Voor het aanbrengen van afwateringsvoor zieningen in het recreatiegebied 'De Weitjes' kwam 18.000 gulden op tafel. De raad stelde ruim 9.000 gulden beschik baar voor een betere alarmering van het politiepersoneel. De raad ging akkoord met het voorstel een lap grond in de Goese Polder te verkopen aan Projekta B.V. in Utrecht. Deze maatschappij gaat er 26 woningen bouwen. De raad nam nog geen toestemming om grond aan te kopen in Kattendijke in het kader van het zogenaamde 'invulplan'. De raad nam nog geen beslissing over de naam, die het 'middengebied' m de Goese Pol der krijgt. B. en w. wilden het gebied Beneluxhof noemen. Een wedstrijd onder de bewoners van de Goese Polder had de naam Schengezoom opgeleverd. Gisteravond kwamen de raadsleden J. Kaboord en J. T. Laport metnog andere suggesties. De heer Kaboord vond het leuk om het gebied 'de Spinde' (provisie kamer) te noemen. De heer Laport pleitte voor 'West Zelcke' (de naam van een oude zoutmijn of zoutziederij, die in dat gebied lag). B. en w. zullen het alle maal nog eens bekijken. Schipper brak knie bij val in droogdok TERNEUZEN - Bij een val in het droogdok van e TSM in Terneuzen heeft schipper L. H. uit Terneuzen don derdagmorgen omstreeks elf uur een gebroken knieschijf opgelopen. De man was aan boord van zijn schip 'Abéona', dat in het droogdol lag. Op een zeker moment is hij overboord ge vallen, waarbij hij drie meter lager mat zijn knie op een loopplank terecht kwam. H. is overgebracht naar het zie kenhuis te Sluiskil. (ADVERTENTIE) PRINZE! van Bekebrede-Barneveli mtP®KUlKEN 1 CEH AVE-KWESTIE OP 8 DECEMBER VOOR RECHTBANK IN MIDDELBURG OOSTBURG - De rechtbank in Middel- burg behandelt ip 8 december het ge schil tussen de Cehave bv in Veghel en de gemeente Oostburg over de vestiging van een zogenaamde boeren bondwinkel aan de Oostburgse Lange- straat. De Cehave wil de rechter laten uitspreken dat de bouwvergunning die b. en w. van Oostburg vorig jaar augus tus gaven voor die winkel, nog altijd van kracht is. Het colllege trok, zoals bekend, de ver gunning in na de nodige politieke deining in de gemeenteraad. Diezelfde raad bekrachtigde in december overi gens dat besluit van b. en w. De Cehave verloor in eerste instantie een kort geding over die zaak. maar ging tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbznk in hoger beroep. Dat beroep is nog niet behandeld. Daarnaast zette men een 'normale' gerechtelijke proce dure in gang, die op 8 december z'n beslag zal krijgen. De, 9 eze maand wordt in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis de presen tatie 'Jonge kunst in de Kempen' ge houden. Het is een uitwisselingsgebeu- ren: Tegelijkertijd loopt in 't cultureel centrum De Warande te Turnhout de tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland'. Nu is deze laatste expositie beslist niet dezelfde als de roulatietentoonstelling van dezelfde naam die dit seizoen in en buiten de provincie te zien is (momenteel in het stadhuis van Terneu zen). Johan Vuyk. hoofd van de culturele dienst van de gemeente Middelburg, stelde speciaal voor deze gelegenheid een 'alternatieve' Zeeuwse collectie samen uit werk dat beschikbaar werd gesteld door Bemhard Kirchgaeser, René Wagemakers, Jan van Holthen. Sander Littel, Jan Haas, Gerrit van de Ven, Herman Goetheer, Wim Hofinan, Eddy Quite, Peter de Jong, Andries Minderhout en Leonard Maas. Niet iedereen is, naar ik begrijp, op de uitnodiging tot deelname ingegaan en dat nadeel (dat haast op elke verzamel- tentoonstelling drukt) zal ook wel niet geheel vreemd zijn aan de 'tegenpresta tie' uit het Belgische. De jonge kunst uit de zuidelijke Kempen zoals die in de Vleeshal aan de orde wordt gesteld komt in het al gemeen wat vlakjes over. Er is weinig echter verfrissing, men kijkt nergens echt van op, géén verrassing, tegen het „GEEN GARANTIE DAT WE MAXIMAAL BEREIKBAAR ZIJN" (ADVERTENTIE) DRS. BARBE: „DE ZAAK IS NOG IN PRIL STADIUM" TERNEUZEN - De directie van tie Amro-bank in Terneuzen heeft ernstige bedenkingen tegen een deel van liet ontwerp-structuurplan voor de Ter- neuzense binnenstad. Volgens het mo menteel ter discussie liggende plan zou de nieuwbouw van de Amro-bank aan. de Herengracht moeilijk bereikbaar zijn voor de bezoekers. Volgens de te keningen zou het bankgebouw omsloten worden door een voetgangs- domein. De Amro-directie in Terneuzen is van mening dat het bank gebouw maximaal bereikbaar moet zijn. Men heeft dan ook fikse bezwaren tegen de (voorlopige) plannen zoals die nu op tafel liggen. Zoals bekend werd het 'ontwerp- structuurplan stadscentrum Terneuzen' begin september gepresen teerd. Volgens de tekeningen wordt het voetgangersdomein in de Terneuzense binnenstad, wanneer de plannen worden uitgevoerd, drastisch uitge breid. Het zuidelijk deel van de markt bijvoorbeeld zou zijn functie als par keergebied verliezen, Ook de verbinding Markt/Jongestraat zou ge schrapt worden. De Jongestraat zou eveneens voetgan gersgebied worden, evenals De Blokken, waar ruimte is gereserveerd voor een warenhuis. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de plannenma kers om de Herengracht via een aan te leggen dam te verbinden met de Rosen- gracht. In de gracht zou dan bovendien een parkeerplaats worden aangelegd. Daartegen werd echter direct ernstig bezwaar gemaakt door de stuurgroep 'Binnenstad Terneuzen', die zich al ge ruime tijd bezig houdt met het ontwerp- structuurplan. Voorlopig lijkt die doortrekking Heren- gracht/Rosengraeht dan ook van de Directeur mr. M. J. van der Weeie van de Amro-bank zegt naar aanleiding van de plannen: „Wij hebben er nog geen kennis van genomen. Eigenlijk meen ik dat het wel op z'n plaats was geweest dat de gemeente ons over plannen, die ons raken, had geïnformeerd. Dat is tot op dit moment niet gebeurd. Ik heb de tekeningen niet gezien, maar ik heb er wel over gehoord De bankdirecteur over het feit dat, vol gens de tekening bij het ontwerp- structuurplan, 'zijn' nieuwe bankgebouw in een voetgangersgebied terecht komt: „Bij ons overheerst de verbazing. We zullen deze taak intern bijzonder goed moeten doorpraten en we zijn zeker niet van plan om maar lijd zaam af te wachten. Dit kan consequen ties hebben. Wij als bank zeggen uit eraard dat wij maximaal bereikbaar moeten zijn en het lijkt erop, wanneer ik hoor wat er volgens die tekening gaat gebeuren, dat wij die garantie niet heb ben." Mr. Van der Weele wil niet ingaan op de vraag of een en ander tot gevolg zou kunnen hebben dat besloten wordt uit te zien naar een andere plaats voor de vestiging van het bankgebouw. „Ik meen dat, gezien de plannen, het mo ment van beraad is gekomen. En wan neer ik hoor hoe die plannen eruit zien dan moet ik zeggen dat we ze bepaald niet juichend ontvangen." Overigens is het nog helamaal niet zeker dat de nu op tatel liggende plannen ten aanzien van bijvoorbeeld deHerengracht en de Jongestraat ook inderdaad uitge voerd zullen worden. Pril Wethouder örs. R. C. E. Barbê van Ter neuzen, geconfronteerd met de 'beden kingen' van de kant van de Amro-bank: „Die bezwaren lijken me erg prema- gemiddelde aan, dus altijd nog van het soort kwaliteit dat je je er (bijna) niet hoeft te vervelen. Een pluspunt lijkt me de numerieke beperking. Men kan niet van een om vangrijke tentoonstelling spreken: 52 nummertjes. Dat maakt het mogelijk dat de ruimte van de Vleeshal ook nog meedoet en dat is meegenomen. .Aai tuur. De plannen, waarover we nu pra ten zijn helemaal niet definitief. Het is allemaal nog in zo'n pril stadium dat je er eigenlijk nog weinig van kunt zeggen. De stuurgroep heeft nu bij= voorbeeld bezwaar gemaakt tegen die doortrekking van de Herengracht naar de Rosengracht. Maar het kan best zo zijn dat het college, of de gemeenteraad straks zegt dat die doortrekking er wel moet komen. Datzelfde geldt voor dat voetgangersgebied. Nee, er ligt nog ab soluut niks vast." Drs. Barbë venvacht dat hij tegen het eind van dit jaar meteen afgeronde visie over de ontwikkeling van de binnenstad kan komen. „En daarna is er alle kans voor wie dan ook om over die plannen mee te praten. Ik ga er vanuit dat we volgend voorjaar hoorzittingen over de binnenstad kunnen gaan houden", aldus drs. Barbë Zoals bekend heeft enige tijd geleden de 'binnenstadbewoner' W. Tollenaar bij gedeputeerde staten bezwaar gemaakt tegen het feit dat b. en w. van Terneuzen, vooruitlopend op de vast stelling van het structuurplan de bouw van een nieuwe bank wilden toestaan. Gedeputeerde staten wezen het be zwaarschrift van de Terneuzenaar (ook directeur van de Centrale Vuilverwer- kende Industrie) van de hand. De heer Tollenaar besloot daarop niet in beroep te gaan bij de kroon. Zijn argumentatie: „Uit gesprekken met wethouders en raadsleden is mij gebleken dat deze pri- vézaak, die ik als meelevend binnen stadsbewoner heb aangespannen, niet kunnen of willen scheiden van de activi teiten van de Centrale Vuilver.verker.de Industrie." De heer Tollenaar noemde deze gang van zaken, in een bnef aan b. en w. van Terneuzen' verwerpelijk en niet getuigen van een juiste instelling van de gekozen bestuurders." Op de foto: De plaats waar straks het nieuwe Amro-bankgebouw moet ver rijzen. Bei Achilles Cools. Paradijs. Lan bod komen: Achilles Cools, Leo van Doninck, Jan Dries, Renaat Ivens, Wim van Pelt, Max Selen, Christine Teller, Toon Tersas en Lieve Walbers. De inzending van Cools is op het zeer bescheidene, sympathieke af: fijn inge houden werk van degelijk compositori sche kwaliteit. Leo van Doninck toont een aantal 'ver stilde' schilderijen, met de eenvoud in kleur en vorm als kenmerk. Ze weten in hun eenvoud - soms - zeer te in trigeren. Jan Dries, van wie ik eerder werk zag dat tot in het onbetamelijke aan dat van kunstenaars als Bill en Moss deed den ken, is hier vertegenwoordigd met een zevental plastieken uit marmer, gaaf van vorm, maar uiteindelijk niet zoveel meer dan dat- Een interessante inzending lijkt me die van Renaat Ivens: een aantal nogal spannende composi ties, waarvan de schilderijen een zeer aansprekende materiaalstructuur heb ben meegekregen. Wim van Pelt boeit (mij) nauwelijks: zijn spel van vlakken en kleuren op het ter reinvan de abstractie doet dja vu en wat dor aan, wellicht bij een gebrek aan spanning en evenwicht. Max Selen zal de vertegenwoordiger van het 'hyper-realisme' in het gezel schap genoemd worden. Zijn werk dat, voor een goed deel naar getrouwe weergave van zaken uit de rea liteit streeft, vergt enig teclmisch mees terschap en dat zal men Selen niet ont zeggen. Voor mij zweeft het werk, schil derijen als één groot trompe l'oeuil, wat op de smalle grens van kunsten kunstje. Dat wil niet zeggen dat het niet boeiend zou zijn. De 'emotiekunst' van Christine Teller heeft voor mij nauwelijks aan trekkelijke kanten: stemmingen en ont ladingen daarvan (toch nog gestolde emotie?) die teveel doen denken aan de verplichte onderwerpen van expressie- lessen. Titels navenant: ingesloten, op richting, ontmoeting. Toon Tersas pre senteert de meest interessante num mers: grafische composities en boeken waar - bij alle waarschijnlijk toevallige herinnering aan een figuur als Azénor - een persoonlijkheid achter staat. Lieve Walbers tenslotte houdt het aan de 'voorname' kant: stil en vrij zacht, verhalen met aantrekkelijke kanten. eide tentoonstellingen (Middelburg en Turnhout) zijn ingepast in het Festi val Beeldende Kunst 1976 Vlaanderen - Nederland, wat alles te maken heeft met het slechten van de culturele bare len op de landsmeet. Dat festival heeft aardige onderdelen. Zo waren (onder andere) te zien: in Breda 'het Belgische Kunstboek', in Hasselt 'Overzicht Antoon Rooskens', in Den Bosch 'Overzicht Paul van Hoeydonck', in Deinze 'Collectie Van Bommel-Van Dam' (eerder al in Mid delburg) en in Sint-Niklaas 'Overzicht Kees Verwey'. Nóg te zien: in Antwerpen - deze maand - ICC 'Objecten uit de collectie Tromp Meesters', in Eindhoven - deze maand - Bistro du Théatre - Schouwburg 'Roger Wittevrongel', in Neerpelt - deze maand - Dommelhof 'Nicolaas Wijnberg', in Den Bosch - tot 8 november - 'Ensor- Spilliaert-Permeke', in Oisterwijk- tot 3 november - Insaid 'Guy van den Branden', in Hulst - tot 7 november - Van Geyt 'Jan van Heel - Roland Mon- tijne - Yves Rhaye', in Eindhoven - tot 29 november - Zonnewijzer 'Overzicht PolMara',inTilburg-tot21 november- Kokon 'Cyr Fnmout', in Bergen op Zoom - tot 28 november - Markiezenhof 'Grafiek Frans Masereel', in Bonheiden - van 19 november tot 5 december- Ado Gallery 'Frans Clement', in Antwerpen - van 22 december tot 14 januari -1 VECU 'Jeroen Henneman' en in Eindhoven - van 28 januari tot 28 februari - Galerie Schoots 'Rik Poot en Maurits van Sae- ne'. Een kleine greep uiteen interessant geheel. O. (Jonge Kunst in de Kempen, Vleeshal stadhuis Middelburg, Markt, maand ok tober, met cataloog). Max Selen, liberta. Jan Dries, In en Uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11