Twee Vlissingers gedood ij ramp met 'Gabriella' „D 'rzit op mijn land een lek in de Brabantse afvalwaterleiding Partiële dijkverhoging langs Oosterschelde in '79-'80 klaar B. en w. Terneuzen: stortplaats Bontepolder gaat niet dicht DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 STOFFELIJK O VERSCHOT EERSTE MA CHINIST GEBORGEN, ECHTGENOTE WORDT NOG VERMIST rADVERTENTIE ^StgpF Vandaag is uw gulden weer een daalder waard op de markt in Middelburg en Zierikzee I .-.er de gezelligheid is helemaal gratis MINISTER WESTERTERP: America'. Het kon woensdag op eigen motorvermogen doorvaren en zal wor den overgebrachtnaar de havenstad St John's op New Founland De 'Gabriella', op eigen kracht naar de dichtstbijzijnde haven ondenveg. ZOEKACTIES GAAN DOOR VLISSINGEN - Bij de scheeps ramp met het vrachtschip de 'Gabriella' zijn twee mensen uit Vlissingen om het leven geko men. Het zijn de eerste machi nist van het schip, de heer J. D. van Zandwijk (26) en zijn even oude echtgenote, mevrouw M. van Zandwijk-Kempe. Een woordvoerder van Kahn Scheep- vaartsbedrijf te Rotterdam, dat op treedt als agent voor de Antilliaanse rederij Jumbo Scheepvaartmaat schappij, deelde woensdag mee, dat het lichaam van de eerste machinist Van Zandwijk is geborgen. Zijn echtgenote is nog niet gevonden. Van de zijde van de Canadese kust wacht kwam woensd ag echter de mede- i deling, dat een vlot was gesignaleerd, waarin zich een aantal om het leven ge komen opvarenden bevonden. Volgens de kustwacht was de kans. dat er be halve de kapitein van het schip en de eerste stuurman - die eerder werden gered - nog meer overleven den zouden zijn, nihil. De 'Gabriella' kwam dinsdag op ongeveer honderd ki lometer ten zuid-oosten van Cape Race, New Foundland, bij zwaar weer in moei lijkheden Het 1200 ton metende schip maakte slagzij en de kapitein gaf de op varenden opdracht het te verlaten en in de reddingsvlotten te gaan. Alleen de kapitein en de eerste stuurman over leefden de ramp De 'Gabriella'. die bleef drijven, is woensdag bemand met mensen van het Amerikaanse containerschip 'Trans Ondertussen wordt door schepen en vliegtuigen nog gezocht naar de licha men van de 10 vermiste opvarenden van de Gabriella. T WEEDE-KAMERL ID BEUKER (RKPN) Ontwikkelingshulp Cuba stopzetten na incident met Smit Salvor (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Beuker van de RKPN ziet in de aan houding in Cuba van de bemanning van de Nederlandse sleepboot „Smit Sal vor" een aanleiding om de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Cuba onmid dellijk stop te zetten. De heer Beuker noemt het optreden van de Cubaanse autoriteiten „een wandaad" en „we derom een bewijs van het dictatoriale, ondemocratische optreden van de Cu baanse overheid", en hij vraagt minis ter Van der Stoel van buitenlandse za ken diplomatieke stappen te onderne men om bemanning en boot vrij te krij gen. Volgens het kamerlid heeft de kapitein van de sleper zijn zeemansplicht willen vervullen door in overleg met de directie van zijn rederij onverwijld hulp te bie den aan een in nood verkerende tanker. Daarvoor moest het schip zich in de ter ritoriale wateren van Cuba begeven. ONDANKS AANTAL VERTRAGENDE FACTOREN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat vertrouwt erop, dal de partiële dijkverhoging langs de Oosterschelde in 1979-1980 gereed zal zijn. Hij heeft dal vertrouwen ondanks verschillende vertragende factoren waarmee men bij de werkzaamheden geconfronteerd wordt en die er mede de oorzaak van zijn dat wordt gewerkt volgens wat een "gespannen uitvoe ringsschema" wordt genoemd. De mi nister deelt dat mee aan de vaste com missie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, die zich voorbereidt op de plenaire begrotingsbehandeling die volgende week zal plaatsvinden. De vertraging bij de werkzaamheden worden onder meer toegeschreven aan zullen nog dijkvakken worden verhoogd I de ervaring dat bij de voorbereiding en op Schouwen-Duiveland. Noord- de uitvoering de waterkenngsbelangen. Beveland. Zuid-Beveland, Tholen en de belangen van de landbouw en die van Sint-Philipsland. Aan de Noordbra. het milieu nog al eens in strijd met elk- bant.se kant worden nog stukken ver. aard zijn, „Het kost tijd om tot een voor hoogd in de Caterspolder en de Dintei. alle partijen aanvaardbare oplossing te mond. De dijkverhogingen waarmee in komen". Andere tijdrovende factoren 1977 en later wordt begonnen kosten bij zijn de te volgen procedures in verband elkaar ongeveer 160 miljoen gulden, met concessies en onteigening. Nog een Dam COLLEGE: „WIJ GAAN VOLLEDIG VRIJUIT" Koffiehuis Er was eens een koffiehuis. In Zierik zee stond het en noch de klanten, noch de eigenaar voelden zich ver plicht dat van die koffie zo letterlijk te nemen. Rond de tapkast zaten ze. sprekend over hel leven in hel alge meen en de politiek in het bijzonder. Naarmate de dag vorderde, betrok ken ze hun stellingen met grotere vastberadenheid. Soms liep het hoog op. maar de man achter het buffet wist iedereen er altijd weer van te overtuigen dat het uiteenlopen van zienswijzen niet tot wrok behoefde te leiden. Die man achter; de tapkast kreeg echter, gejaagd door de wind die re creanten door zijn zaak lieten waaien, het jjevoel dat zijn etablis sement niet uitsluitend voor drin kers. maar ook voor eters nuttig ge maakt diende te worden. Hij liet wat muren uitbreken verplaatste de schenkenj en zette tafeltjes neer voor de hongengen. De eters kwamen, gehuld in ge kleurde hemden. Ze maakten nogal rumoer, dat wel. Maar niet genoeg om de bezoekers van vroeger te ver drijven. Wat de klanten aan de toog niet zo gauw in de galen hadden was. dal de man achter de lap zo nu en dan nogal nerveus werd van al die eters. En dat dat wel moest leiden tot kwalen, die naar het inzicht van de arts geenszins in overeenstemming vielen te brengen met het drijven van een koffiehuis. De zoon heeft het - toen het zover was overgenomen. Maar lang heeft hij het niet volgehouden. Hij had een te sterke hang naar het verleden, toen met de klanten nog wel eens van ge dachten kon worden gewisseld. Daarvoor ontbrak nu de tijd. Er moesten teveel getallen op de kassa worden aangeslagen. De zaak is nu verkocht. En de zoon heeft vage plannen om iets nieuws te beginnen. Een klein koffiehuis bij voorbeeld, waar men kan praten over het leven en de politiek. En waar pas na vele jaren een muur zal wor den uitgebroken omwille van de va kantiegangers, die alleen maar ko men om iets te nuttigen. TERNEUZEN - B. en w. van Terneuzen blijven van mening dat zij volledig vrijuit gaan in de zaak van het NSM- afval, dat is terecht gekomen op de ge meentelijke stortplaats in de Bonte polder bij Sluiskil. Het college, gaat in een voorstel aan de gemeenteraad, in op vragen van de VVD-fractie. Uil het voorstel om 'in te stemmen met het door het college terzake gevoerde be leid' blijkt overigens dat de inspecteur van de volksgezondheid, dr. A. Ad- riaanse, inmiddels beroep bij de kroon heeft aangetekend. Zoals bekend vindt de inspecteur dat de stortplaats in de Bontepolder gesloten moet worden. Al eerder heeft dr. Adriaanse b. en w. van Terneuzen verzocht de stortplaats te sluiten. B. en w. schrij ven daarover nu in het voorstel aan de raad: „Wij waren en blijven van mening dat van overtre ding door de gemeente Terneuzen van de hinderwet en de op grond hiervan verleende vergunningen geen sprake is. Wij hebben dan ook aan de inspecteur van de volksgezondheid bij schrijven van 5 oktober meegedeeld geen gevolg te zullen geven aan zijn verzoek tot slui ting". B. en w. melden de raad dat de inspecteur daarop beroep heeft aange tekend bij de Kroon. Het college: „In verband hiermee ach ten wij het thans niet wenselijk nader in te gaan op de vraag of al dan nietsprake is van een met de wet strijdige situatie'. Terloops melden b. en w. dat de kestie indirect ook aan de orde is gesteld bij de tegen Van Splunder's aannemings maatschappij in Axel aanhangig ge maakte strafvervolging wegens illegaal storten van NSM-afval in de Smitschor- repolder. Het voorstel van b. en w. van Terneuzen werd opgesteld op een mo ment dat de uitspraak van de kanton rechter nog niet bekend was. Inmiddels heeft de kantonrechter uitspraak ge daan en de rayonleider van de firma Van Splunder (de verantwoordelijke man in deze zaaki veroordeeld tot een boete van 5.000.- voor het overtreden van de hinderwet. Hoog gehalte De kantonrechter constateerde boven dien dat er sprake was van 'een betrek kelijk hoog gehalte arseen, lood en an timoon' in het in de Smitschoreporre- polder gestorte afval. En tenslotte stelde de kantonrechter in zijn uit- spraak dat. hoewel de term 'chemisch afval' nog niet juridisch omlijnd is, er wel degelijk sprake is van 'een ingebur gerd begnp'. B en w van Terneuzen. nog niet op de hoogte van de uitspraak van de kanton rechter: "Bij de behandeling ter te rechtzitting is de vraag tegengeworpen of in casu sprake is van chemische afval stoffen Ook in verband hiermede ach ten wij het wenselijk dat thans geen oordeel uitgesproken wordt over de door de inspecteur aangevoerde strijd met de voorwaarden van de hinderwet vergunningen". volksgezondheid niet behoeft te worden gevreesd Overigens meldt het college dat het in de bedoeling ligt op gezette tijden een onderzoek in te stellen naar "een mogelijk veranderende invloed van het afval op de omgeving van de betreffende stortplaatsen". Eenmaal per halfjaar zal de dienst van provin ciale waterstaat een rapport over de re sultaten van de bemonstering op tafel leggen. Gevaar B. en w. wijzen er de raad op dat gs op basis van de ter beschikking gekomen gegevens voor wat betreft de gevonden geconcludeerd hebben dat van enig ge vaar voor de volksgezondheid geen sprake kan zijn, „maar dat absolute ze kerheid daaromtrent niet te geven is". En verder constateren b. en w. dat gs van mening zijn dat het terugvoeren van het afval niet zou opwegen tegen de mogelijke nadelen, die zouden samen hangen met het laten liggen ervan". B. en w. van Terneuzen tenslotte: „Wij willen nog eens uitdrukkelijk onderlij nen dat hiermee deze kwestie niet is af gedaan Immers zullen na de afdekking van de stortplaatsen de door provin ciale waterstaat uit te voeren bemon steringen afleiding kunnen geven tot eéh hèröenirig van ons standpunt. Der- halve is in casu sprake van een voorlo pig dporonscollege in genomen stand:" punt" De raad bespreekt de NSM-kwestie tij dens de raadsvergadering van donder dag 28 oktober (Aanvang half acht 's- avonds. WESTERTERP: Verdrag Maaswater hangt af van Belgische houding inzake Baalhoek (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Nederlandse rege ring is pas bereid om de verdragen met België over de kwaliteit van het Maaswater, de bochtafsnijding bij Bath en het Baalhoekkanaal te on dertekenen, als die bereidheid ook door de Belgische regering wordt uitgesproken. Het al dan niet onder tekenen van die verdragen vormt thans nog een punt van intern be raad in België. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat schrijft dat aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer, die vooruitlopend op de plenaire begro tingsbehandeling (volgende week) een reeks vragen heeft gesteld. De bewindsman deelt nog mee, dat in de toelichting op zijn nieuwe begroting niet over de indiening van wetsont werpen tot goedkeuring van de drie verdragen wordt gesproken, omdat ze nog niet zijn ondertekend. Zoals bekend houdt het vooralsnog uitblij ven van een reactie op de verdragen uit Brussel nauw verband met de Vlaams-Waalse tegenstellingen bij onze zuiderburen. In antwoord op een vraag van de commissie over de stand van zaken van het overleg met Belgische in stanties over onttrekking van grondwater langs de grens, zegt de minister zijn best te zullen doen om het'thans stagnerende, gesprek op-~ nieuw op gang te brengen. De minis ter wil het hernieuwde overleg even eens in verband riiet „een aantal an dere dringende waterhuishoudkun- dige vragen", die overigens niet met name worden genoemd. In zijn antwoord op de vragen van de - commissie herhaalt minister Wester- j terp. dat de bouw van een doorlaatbare dam in de monding van de Ooster schelde 1'2.585,- miljoen meer kost dan de afsluiting volgens het oorspronkc- lijke Deltaplan zou hebben gekost. De kosten van het hele Oosterscheldepro- jeet komt op f 4.135 miljoen. Voor de stormvloedkering wordt gere kend op 2.520 miljoen: voor onvoorzien 120 miljoen: voor extra onderzoek 140 miljoen: voor de compartimentering 1.175 miljoen en voorde partiële dijkver- ander aspect is de vertraging door de grondmechanische problemen, in die zin dat in veel gevallen een getempori seerde uitvoering moet plaatsvinden. Uit een overzicht van de minister blijkt, dat vier dijkvakken naar verwachting eind volgend jaar op de gewenste hoogte zijn gebracht. Op Schouwen-Duiveland gaat het om het gedeelte Bruinisse- Ouwerkerk van ongeveer 9,6 km (kos ten: ongeveer 7,9 miljoen): op Noord- Beveland het gedeelte Kat-s- Colijnsplaat van ongeveer 4.5 km (kos ten: ongeveer 7.7 miljoen): op Zuid- Beveland het stuk Katseveer- Kattendijke van ongeveer 5,2 km (kos- ten: ongeveer 6,7 miljoen) en op Tholen '1QginS 180 miljoen, een gedeelte van ongeveer 3.3 km aan de Razernijpolder (kosten: ongeveer 6,1 miljoen). Het volgend jaar kan worden begonnen met de verhoging van de volgende dijk vakken: op Schouwen-Duiveland de gedeelten tussen Burgh en de West- landpolder en tussen Burghsluis en Schelphoek; op Noord-Beveland de kom van Colijnsplaat: op Zuid- Beveland het traject tussen Katten- dijke en Wemeldinge en het dijkvak langs de Bathpolders; op Tholen de ha ven van Stavenisse (afsluiting en „kunstwerk"), alsmede de dijk bij de kom van Tholen. Op Noordbrabants grondgebied zullen volgend jaar het dijkvak van de Augustapolder en het stuk tussen de Geertruidapolder en Noordland worden verhoogd. Tot-1980 Bromfietser gewond HULST - Bij een eenzijdig ongeval tc Hulst werd de bromfietser A. V. uit Clinge zodanig aan het gezicht gewond, dat hij zich ter observatie naar het r.-k. ziekenhuis 'Sint-Liduina' te Hulst moest begeven. Toen V. met zijn bromfiets dinsdaga vond over de Van Maelstedeweg te Hulst reed, raakte zijn trapper de verho ging van de weg, waardoor hij kwam te vallen. Bij de val werd hij verwond, zo dat hij zich naar het ziekenhuis te Hulst moest begeven. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Mr. Schlingemann voorzitter Europees landbouwverbond DEN HAAG - De Zeeuwse gedepu teerde mr. J. F. G. Schlingemann is be- Belgische auto zwaar beschadigd NIEUW-NAMEN - Bij een eenzijdig on geval dinsdagavond te Nieuw-Namen liep de persoenau to van de heer D. V. E, B. uit Assenede (B.) flinke schade op. B. kwam uit België en verloor door on bekende oorzaak in een bocht in de kom van Nieuw-Namen de macht over het stuur. De auto reed in een tuintje en kwam tot stilstand tegen de gevel van Landbouwverbond CEA (Confeder ation Europeenne de l'Agriculture). De heer Schlingemann is naast zi jnfunctie van de gedeputeerde en eerste kamer lid economisch adviseur en vice- president buitenland van het Konink lijk Nederlands Landbouwcomité KNLC. Bij het CEA zijn landbouworganisaties en landbouwcoöperatie., uit wel en niet tot de EEG behorende Europese landen aangesloten. Examen TERENZÜEN - Aan de Sarbonne te Pa rijs slaagde voor het examen Langue frangaise degré Supérieur A. mejuf- frouw C. van Wijck vroeger te Terneu zen. LANDBOUWER VAN NIEUWENHUIJZEN IN RILLAND WATERSCHAP MEENT: „NIETS AAN DE HAND" RH/LAND - Landbouwer K. G. L. van Nieuwenhuijzen uit Rilland is ervan overtuigd dat de door zijn land lopende afvalwaterleiding Moerdijk-Waarde (ook wel de smeerpijp genoemd) lek is. Een ruim tien are groot deel van een in totaal negen hectare metend perceel bouwland is nauwelijks te bewerken. Onder dat stukje grond zit een bocht in de afvalwaterleiding. En daar zit het lek, meent Van Nieuwenhuijzen stellig. De gemeente Bergen op Zoom, die ver antwoordelijk was voor de aanleg van de afvalwaterleiding, en het water schap West-Brabant, dat sinds augus tus 1973 het beheer en de exploitatie van de leiding heeft, hebben steeds vol gehouden dat er niets bijzonders aan de hand is. „In de maanden juli en augustus 1971 is de leiding gelegd. Dat is nu vijfjaar ge leden. Normaal gesproken had de struc tuur van de grond al lang weer hersteld moeten zijn, maar dat is niet het geval", aldus de heer Van Nieuwenhuijzpn „De grond blijft drassig. We blijven er gere geld met de trekker in steken. En dat is toch niet normaal." Hij weet zeker dat het niet aan de grond zelf ligt. want vlak in de buurt liggen ook pijpleidingen van de Gasunie en van Dow Chemical. En daar heeft hij nooit problemen mee ge- nage perfect in orde was. Verder werd ge concludeerd dat Van Nieuwenhuijzen zelf maar een greppeltje moest graven om het overtollige oppervlaktewater weg te laten lopen. Als de grond maar droog gehouden werd, dan zou de struc tuur wel beter worden. Maar bij Van Nieuwenhuijzen wil heter niet in dathet graven van een greppeltje de problemen oplost. „Als er inderdaad geen lek is en er zijn - dat is wel gebleken - voldoende drains, dan had de structuur van de grond al lang verbeterd moeten zijn. Nu dat niet het geval is moet de instantie, die de afvalwaterleiding heeft laten aan leggen, maarzorgen dat de zaak in orde komt." Van Nieuwenhuijzen vindt het een vreemde zaak dat ondanks al zijn klachten, die in een stroom van brieven en telefoontjes hun weerslag hebben gevonden, nog nooit een onderzoek is ingesteld naar de vraag of de leiding nu al dan niet lekt. „Dat zou toch het meest logisch zijn. Maar ook bij dat onder zoek eind vorig jaar is alleen maar on derzocht of de structuur van de grond slecht is. Nou, dat dal het geval is wist ik al lang." Kritiek heeft landbouwer Van Nieu wenhuijzen ook op het feit dat de grond eigenaars en -gebruikers volgens de overeenkomsten geen been om op te staan hebben als blijkt dat er bij de aan leg van de leiding fouten zijn gemaakt. Zelf heeft hij een aantal aanvullende bepalingen in de overeenkomst laten opnemen, die hem de mogelijkheid bie den om desnoods via de rechter de over eenkomst te laten ontbinden. Veel van zijn collega's hebben die mogelijkheid echter niet. Het waterschap West-Brabant heeft in augustus naar aanleiding van vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek la ten weten dat er tot nu toe niets is ge bleken van lekken in de afvalwaterlei ding, Ook ten aanzien van de klachten van landbouwer Van Nieuwenhuijzen stelt een woordvoerder van het water schap geen aanleiding te zien om te ver onderstellen dat er lekken zijn. „Maar laat hij zijn klachten maar eens op pa pier zetten", aldus de woordvoerder. „Dan kunnen we de zaak nog eens be kijken. Voorlopig nemen we echter nog niet aan dat er lekken zijn." Overigens noemd tot voorzitter van het Europese het huis. Hoewel de auto zwaar bescha- - - - digd werd deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Inwoner Koewacht onwel en overleden TERNEUZEN - Woensdagochtend om streeks twaalf uur is een inwoner van 1 Koewacht tijdens werkzaamheden bij I het Noorderdok in Terneuzen onwel ge worden en overleden. De heer G. Wou ters (47) uit Koewacht was bezigmebhet verplaatsen van stenen toen hij onwel werd. Vrijwel direct daarop overleed hij ter plaatse. Coaster licht beschadigd bij aandrijving op Westerschelde VLISSINGEN - De Nederlandse coaster Boekanier (300 ton) is woensdagmid dag licht beschadigd na een aandrij ving op de Westerschelde ter hoogte van het Roeiershoofd te Vlissingen. Het schip kwam onzacht in aanraking met het vrachtschip Al Mansouriah uit Koeweit (10.355 ton). De aandrijving gebeurde toen de Al Mansouriah vlak voor het Roeiershoofd langzaam begon te varen om een loods de gelegenheid te geven aan boord te komen. Het vrachtschip kwam plotse ling dwars te liggen en de Boekanier, die op dat moment langsvoer kon de AI Mansouriah niet meer ontwijken. Bij de aandrijving werd de Boekanier licht be schadigd aan de reling. Nadat de rijks politie te water aan boord van beide schepen was geweest konden ze hun reis vervolgen. De schepen waren op weg naar Antwerpen. wijzen zowel de heer Van Nieuwenhuij zen als de woordvoerder van het water schap erop dat de hele zaak er niet dui delijker op wordt doordat de aanleg van de afvalwaterleiding op het Zeeuwse grondgebied onder verantwoordelijk heid van de gemeente Bergen op Zoom heeft plaatsgevonden, terwijl het beheer en de exploiatie ervan nu in handen zijn van het waterschap West-Brabant. Van Nieuwenhuijzen blijft voorlopig nog van mening dat er meer aan de hand is dan een wat langer dan normaal slecht blijvende structuur van de grond. „Waarom zou de gemeente Bergen op Zoom anders steeds de kosten betalen van het eruit halen van m'n trekker als ik weer eens ben blijven steken. En ze betalen niet alleen het eruit trekken op zich, maar ook nog eens het verlet dat ik door dat vastzitten heb gehad." Volgens de woordvoerder van het waterschap moet het vergoeden van deze kosten echter gezien worden als een morele compensatie voor alle overlast, die de heer Van Nieuwenhuijzen heeft onder vonden en niet als een feitelijke schade vergoeding door de aanwezigheid van een lek. had Het college schrijft in het begin van het In de overeenkomst voor het leggen van voorstel onder meer: „Wij veronderstel len dat het in dit stadium niet meer no dig is om u een overzicht te geven van het verloop van de onderhavige zaak. Methetgeen in de vergaderingen van de commissie voor milieuzaken en de commissie voor openbare werken, volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning is meegedeeld, met de ter inzage gelegde stukken en vooral met het aan de raadsleden toegezonden exemplaar van een door gedeputeerde staten aan de commissie milieubeheer overgelegde notitie, hebben wij u naar onze mening voldoende informatie verstrekt om het mogelijk te maken een beeld te vormen van de aard en de omvang van de aan de orde zijnde problematiek". B. en w. van Terneuzen wijzen er verder op dat gedeputeerde staten het stand punt hebben ingenomen dat er geen re den is aan te voeren om het afval te ver wijderen. GS zijnzo meldt het college, tot de conclusie gekomen dat voor schadelijke neveneffecten voor de de leiding is overeengekomen dat de opdrachtgever ervoor zou zorgen dat de drainage weer in orde gemaakt zou wor den nadat de leiding ui de grond zou zijn gelegd. Van Nieuwenhuijzen wil best ge loven dat het met die drainage wel goed zit. „De grond is bijna letterlijk door zeefd met drainagebuizen. Maar dan blijft voor mij altijd nog de vraag hoe het- mogelijk is dat de grond toch drassig blijft Ik heb er maar één verklaring voor: die leiding lekt." Van Nieuwenhuijzen heeft bij de ge meente Bergen op Zoom al vaak aan de bei getrokken over deze zaak. Zijn klachten hebben op een gegeven mo ment zelfs als resultaat gehad dat de leiding op de gewraakte plek werd op gegraven en van een betonnen mantel werd voorzien. Maar dat heeft niets ge holpen. Vongjaar hebben de dienst ge meentewerken van Bergen op Zoom en het waterschap West-Brabant een on derzoek laten instellen door de Heide- <mij. Dat onderzoek leerde dat de drai- Midden in een perceel gladiolen ligt een ruim tien are groot, stuk bouwland, dat "iet bewerkt kan worden. Landbouwer Van Nièuwénhuvzeil laat er maar wat gras op groeien Gepensioneerd medewerker gemeentewerken Bergen op Zoom: wél lekkages in afvalwaterleiding BERGEN OP ZOOM - Volgens een gepensioneerd medewerker van de dienst gemeentewerken van Bergen op Zoom is vóór de oplevering van de afvalwaterleiding Moerdijk- Waarde bij het zogenaamde 'afper sen' gebleken dat er op verscheidene plaatsen lekken in de leiding zaten. Zo waren er enkele lekken onder Waarde, één bij Rilland (op grond van landbouwer Van Nieuwenhuij zen) en enkele in West-Brabant. Vol gens die medewerker zijn deze lek ken voor de ingebruikname van de leiding hersteld. Een woordvoerder van het water schap West-Brabant, dat het beheer en de exploitatie van de leiding na het gereedkomen ervan heeft over genomen, verklaarde stellig te weten dat er nooit lekken in de leiding zijn geconstateerd, nietvóórennietnade oplevering. „Lekken zouden wij on middellijk gemerkt hebben, want er staat een druk van verscheidene me ters waterkolom op de leiding. Het water zou dan naar boven gespoten moeten zijn". Van het technisch ad viesbureau Bongaerts, Kuyper en Huiswaard in Den Haag, dat bij de aanleg van de leiding betrokken is geweest, was woensdagavond nie mand bereikbaar om de verklaringen van de voormalig medewerker van gemeentewerken te bevestigen of te ontkennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2