„Dag Ingrid, wat heb jij een mooie fiets Vlissingen bereidde koningin rustige maar spontane ontvangst Statendinermet Koninklijke vreugde PZC/p Vlissingen is een doe-stad en brandpunt in Zuidwest-Nederland' muziek in Middelburg Elpee voor de koningin rondwandeling door de binnenstad burgemeester westerhout tot koningin VLISSINGEN - De Vlissingse bevolking heeft koningin .Juliana woensdagmiddag een rustige en toch spontane ontvangst toebe reid. Vooral tijdens de wandeling van de vorstin door de binnen stad en naar de boulevard toonden de Vlissingers hun hartelijke belangstelling. De koningin en haar gevolg, waarbij ook de com missaris van de koningin mr. Boertien waren even half drie bij de hoofdingang van het stadhuis ontvangen door burgemeester drs. Th. J. Westerhout en gemeentesecretaris J. W. Peters. Op het bor des werden de commissaris van politie J. van Marion en de dis trictscommandant van de Koninklijke Mareschausse, kapitein G. j. C. Slots aan de koningin voorgesteld. INFORMEEL GESPREK MET RAADSLEDEN teerde gen. Hare Majesteit zette hier haar handte kening in het gastenboek van de ge meente Vlissingen en luisterde naar een inleiding van burgemeester Wes terhout over verleden, heden en toe komst van de gemeente Vlissingen. In de hal wachtte haar weer een bloe menhulde, ditmaal in de vorm van een handboeket, aangeboden door de secre taresse van het college van b en w, me juffrouw J. C. van Nieuwenhuijzc. Wandeling Terwijl .Ie honderden belaiwstellen. Per auto werd »ervoleens den buiten op het Stadhuisplein in het zonnetje wachtten en deere-wacht van de marechaussee zich weer 'op de plaats rust' stelde, ging het gezelschap naar de burgerzaal vanhetstadhuisom een kopje thee te drinken. Maar ook daar word weer een aantal personen aan de koningin voorgesteld: de we thouders Gillissen Verschage, Smit, Lorier en Adan en de directeur gemeen tewerken Stam, alsmede de gedepu- de bïn- wandeling, Koningin Juliana ontvangt een lang speelplaat van het Scheldeloodsen- koor uit handen van voorzitter A. J. Veldkamp. Koningin kwam per auto naar Zeeland DOMBURG - Koningin Juliana kwam woensdagmorgen voor haar tweedaags bezoek aan Zeeland per auto aan. In deze provincie scheen zo nu en dan de zon vanuit een half- bewolkte hemel, maar op Soester- berg was het weer kennelijk minder gunstig, reden om het besluit te ne men de koninklijke reis naar het zuid-westen niet per helikopter maar per auto te maken. Dat ge beurde dan ook. De Zeeuwse commissaris van de ko ningin mr. C. Boertien verwelkomde Hare Majesteit dan ook niet op de oorspronkelijk voor de helikopter geplande landingsplaats bij het par keerterrein aan de Roosjesweg in Domburg, maar ongeveer een uur vroeger op de grens van de provincie op de Grevelingendam, ongeveer ter hoogte van het monument. Bij het parkeerterrein in Domburg hadden zich inmiddels veel belangstellenden verzameld, maar de burgemeester liet pogingen on dernemen hen er van op de hoogte te stellen dat de konin gin per auto rechtstreeks naar het Zeehospitum Zonneveld zou rijden. Bij haar aankomst daar. tegen elf uur was er toch nog een flinke menigte. Het is wel de bedoeling d at de konin gin vandaag - donderdag - na haar bezoek aan St-Philipsland per heli kopter de terugreis naar Soestdijk maakt. Lepelstraat. Plein Vierwinden, Nieuw- straat. Nieuwendijk en Beursplein naar hel standbeeld van Michiel de Ruyter op de boulevard ging. Tijdens deze wandeling vertelde bur gemeester Westerhout de vorstin hel een en ander over de verschillende restauratie-projecten in de binnenstad. Een talrijk publiek trachtte een glimp van de koningin en haar gevolg op te vangen en slaagde daar over het alge meen ook vrij aardig in. Bij de SI Ja- cobskerk leek heter even op dat de zaak uit de hand zou lopen en ook op de bou levard. toen de vorstin een blik over het grijze water van de Westerschelde in de richting van Zeeuwsch-Vlaanderen liet gaan, drong het publiek - dat. overal langs de wandelroute een hartelijk ap plaus liet horen - wat op. Tactvol en rus tig optreden van de politie zorgde er echter voor dat alles weer in goede, zij hetnietal testrakke banen werd geleid. Schoolbezoek De koningin reed vervolgens naar Oost-Souburg, naar de Van Duijven- voordeschool. Zij maakte daar kennis met liool'dleidster mevrouw M. de Wit-de Vin van de openbare kleuter school 'De Springplank' en de heer A. J. Langedijk, hoofd van de openbare la gere H. K. van Duijvenvoordescliool. Hare Majesteit bekeek niet alleen het onderwijsmateriaal, maar liet zich aan de hand van dat materiaal ook door de beide schoolhoofden voorlichting geven over het verloop van het onderwijs- integratie-project., dat in de scholen als VLISSINGEN- Tijdens het bezoek van koningin Juliana aan Vlissingen was ervoor de vorstin meer dan eens reden tot hilariteit. Kennelijk getroffen door opmerkingen uit het publiek had de vorstin eerst een duidelijk binnenpretje ibovenI. dat later uitmondde in een spontane schaterlach. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 provincie De burgemeester schetste de belang rijke ligging van Vlissingen aan zee, die echter ook een minder aantrekkelijke kant heelt: mikpunt in oorlogstijden. In zijn welkomswoord tot de vorstin, uitgesproken in het Vlissingse stadhuis wees burgemeester Westerhout er op dat de traditie inhoudt dat in dat stad huis een regerend Oranjevorst bij ver blijf in Vlissingen „steeds de nodige ap partementen in hetzelve gereed zal vin den". „U bent dus als het ware hier 'thuis', majesteit, en wij hopen dat u zich hier tijdens uw verblijf in Vlissingen ook in de ware zin van het woord 'thuis' zult voelen", zei de burgemeester. Hij haalde het historische feit. aan datin 1581 Prins Willem van Oranje werd ingehuldigd als markies van Vlissingen en gaf vervol gens een beeld van het reilen en zeilen van het Vlissingen van 1976, „de stad van Michiel Adriaanszoon de Ruyter" „Maar tegelijkertijd betekende en bete kent die economisch strategische lig ging van Vlissingen ook steeds weer dat Vlissingen een rol te vervullen heeft als brandpunt van economisch leven in Zuid-West-Nederland", aldus de bur gemeester. Via de Gouden Eeuw en de haven- en kanaalinitiatieven van ko ning Willem II en de 100-jarige K.M.S. kwam de burgemeester tot de rol die Vlissingen speelt in de Zeeuwse werkge legenheid: binnen de grenzen van de gemeente Vlissingen in niet minder dan 30% van de beroepsbevolking van Midden-Zeeland werkzaam. experiment aan de gang is. In de Van Duijvenvoorde-sportzaal keek de vor stin even naar de judoka's, die daar mc-t hun sportieve verrichtingen bezig wa ft aadsgesprek Tegen half vijf keerde het gezelschap in het Vlissingse stadhuis terug waar in de burgerzaal de leden van de gemeen teraad met huil echtgenoten aan de ko ningin werden voorgesteld. De burgemeester bracht hier een dronk op de vorstin uit. waarna de koningin zich in een informeel gesprek begaf met de raadsleden, die - por tractie opge steld - met de koningin praatte over za ken als het.onderwijs, de binnenstad, de havens, de boulevardwerken en hel oude stadhuis. Aan het slot van de bij eenkomst sprak burgemeester Wesler- hout een afscheidswoord. Hij wilde de vorstin niet met lege handen uit VLissin- gen laten vertrekken, en bood haar daarom een wandbord van Makkumer aardewerk met het wapen van Vlissin gen aan Het Scheldeloodsenkoor onder leiding van Philip Fey zette hierop een lied in. Later werd ook de dirigent aan de ko ningin voorgesteld. Ook stadsbeiaar- dier P. H. Broerse en voorzitter A. J. Veldkamp van het loodsenkoor kregen een handdruk van de vorstin, die nog twee langspeelplaten van het koor kreeg aangeboden. Na het tweede lied gezongen door de loodsen vertrok het koninklijk gezelschap naar Middel burg. De koningin, begeleid door commissaris dr. Boertien en burgemeester Westerhout, in de Lepelstraat in Vlissingen. VLISSINGEN - „Vlissingen is een 'doe-stad', met een econoxnisch- strategïsche gunstige ligging, een brandpunt in Zuid-West-Nederland. Ook met een binnenstad, die gezien haar bescherming tegen de zee grote problemen oproept". Dat zijn een paar punten uit de toespraak die burge meester drs. Th. J. Westerhout vau Vlissingen hield tot Koningin Juliana, die op de eerste dag van haar twee daags werkbezoek ook de Zeeuwse Scheldestad bezocht. De koningin bezocht de afdelingen er gotherapie, de huiskamer, de afdeling hydrotherapie, fysiotherapie, de school, liet zwembad en de grote zaal. De koningin maakte daar kennis met de afdelingschefs en liet zich over de bezig heden van de patiëntjes uitvoerig voor lichten. Zo nu en dan stond de koningin stil bij één van de jongens of meisjes om verrichtingen als borduren, tekenen of zelfs typen van nabij gade te slaan. Na een bijeenkomst in de grote zaal met deleden van het dagelijks bestuur en de oudercommissie vertrok riet gezelschap per auto naar Domburg. Daar werd in 'De Walcherse Dolphijn' de lunch ge bruikt. Spontaan Rond twee uur werd de reis naar Vlis singen ondernomen. De stoet reed via Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke naar de Scheldestad. Zowel ingezetenen als late toeristen toonden onderweg hun belangstelling voor het koninklijk bezoek. Domburg was vooral in het centmm aardig be- vlagd'. maar onderweg was er van de vaderlandse driekleur wat minder te be speuren. In Zoutelande - de koninklijke stoetreed in een vrij laag tempo doorde dorpskernen - kreeg de koningin spon taan en g ee buiten het protocol om bloemen aange boden vanuit de bevoLking. MIDDELBURG - Koningin Juliana is woensdagmiddag na haar bezoek aan Vlis singen naar de Zeeuwse hoofdstad vertrokken, waar zij haar intrek nam in dc ambtswoning van de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. Boertien. 's Avonds was daar in de statenzaal het diner met provinciale staten van Zeeland. Deze ere-maaltijd werd omstreeks half negen onderbroken voor een muzikaal in termezzo. Op het Abdijplein trad toen op de in marine-uniformen geklede Axelse showband. die het gezelschap en het publiek verraste metshow-figuren op de maat van Engelse wals en Zuidamerikaanse ritmen. Ook een zestiental vlaggendragers speelden een fleurig partijtje mee bij het optreden van de Show-band Axel. De koningin kreeg een grammofoonplaat van deze band cadeau. Vandaag - donderdag - vertrekt de koningin omstreeks kwart over negen vanuit Middelburg voor een bezoek aan de Kreekraksluizen en St-Philipsland. Onder grote belangstelling keek de koningin rond op de Markt in Vlissingen. KONINGIN JULIANA BEZOCHT ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD ONDERWEG SPONTANE BLOEMENHULDE DOMBURG - Applaus, hier en daar even gejuich en de eerste maten van het Wilhelmus, gespeeld op een accordeon, dat waren de geluiden, die koningin Ju liana verwelkomden bij haar aan komst op het voorplein van het zeehos- pitinm Zonneveld in Domburg, het eer ste doel van haar tweedaags bezoek aan Zeeland, dat gisteren - woensdag - be gon. Even elf uur arriveerde daar de stoet auto's inet het vorstelijke gezel schap. dat vanuit Soestdijk via de bruggen- en damweg route deze pro vincie had bereikt. De kóningin werd bij de ingang van het zeehospitium begroet door de voorzi tier van hetbestuur. de heer P J. Hupkesen de geneesheer:directeui\ de heer H. A. Roebers. Maar éér die officiële begroe ting zich voltrok, bood de achtjarige In grid Radstaat Hare Majesteit bloemen aan. De koningin stelde de op een fietsje gezeten jonge damen onmiddellijk op haar gemak. „Dag", zei de koningin, „wal heb jij een mooie fiets, zeg1" Het in de hal opgestelde bestuur van het zeehospitium begroette de koningin ietsje vormelijker. Zij drukte daar ook de handen van mevrouw J.' B. Boertien-Velenia. de echtgenote van de commissaris van de koningin en de ge deputeerde A. J. Kaland. J. van den Bos en J. Stenvert. Na deze kennismaking begaf het gezelschap zich naar de be stuurskamer waar voorzitter Hupkes en geneesheer-directeur Roebers een korte inleiding hielden over het doel en de werkwijze van het zeehospitium bij Oostkapelle, waar in 1957 na teruggang van de tuberculose begonnen werd met revalidatie van geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. De koningin - zij had in haar gevolg haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven - liet zich vervolgens rondleiden langs de ver schillende afdelingen van het zeehospi tium, waar de patiëntjes, ondanks de herfstvakantie deze dag nog aanwezig waren. 'Trots op Burgemeester Westerhout noemde ook 'schaduwzijden', zoals de ligging van de Scheldewerf rondom een oud ma rine dok midden in de stad, „maar de kranen van De Schelde torenend boven de woonhuizen zijn een beeld dat tege lijkertijd typerend is voor het karakter van Vlissingen: een 'doe-stad'. Wij zijn daar erg trots op". De burgemeester wees ook op de pro blemen ontstaan rondom het oude stadhuis, het unieke 'Van Dishoeck- huis', en waarvan het behoud grote steun van rijk en provincie zal vergen. Ook de problemen van Vissers- en Koopmanshaven werden de koningin genoemd, evenals de versterking van de Vlissingse zeewering. Problemen die zich voordoen bij de bescherming van de stad tegen de zee en dit tegelijkertijd zo te doen dat het oude havenfront van de stad nietonherstelbaar wordt aange tast: „De plannen die rijkswaterstaat tot nu toe hiervoor heeft ontwikkeld bieden voor het behoud van het Vlissingse stadsbeeld onvoldoende garantie en er zijn dan ook alternatieven ontwikkeld, die naar onze mening een meer aan vaardbare oplossing bieden, maar die vanzelfsprekend aanzienlijke hogere kosten met zich brengen". Burgemeester Westerhout nodigde de koningin daarna uit voor een wandeling door de Vlissingse binnenstad, „waarbij u geen aaneenschakeling van fraai op gepoetste monumenten te zien zult krij gen". zo zei hij. Comité Oranjekwartier zond koningin ..Wat heb jij een mooie fiets." zei koningin Juliana tegen de achtjarige Ingrid Radstaai die haar even te voren bloemen had aangeboden bij de aankomst op het zeehóspitium Zonneveld. een telegram VLISSINGEN - Het comité Behoud Oranjekwartier heeft de koningin bij haar bezoek aan Vlissingen het vol gende telegram gezonden: „Hare Majesteit De Koningin. Stadhuis. Vlissingen. De bewoners van het Oran- jekwartier vragen'u zich te willen laten voorlichten door de gemeenteraad over de mogelijke afbraak van hun woon wijk. Comité Behoud Oranjekwartier. Zoals bekend wordt het Oranjekwartier bedreigd met afbraak als gevolg van de nieuwe zeewering- Tijdens het bezoek aan hetstadhuis en het gesprek met de leden van de Vlissingse gemeenteraad maakte het raadslid W. Wisse (pvda) de koningin attent op het telegram, dat daarna door gemeente-secretaris J. W. Peters aan de vorstin werd overhan digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27