Crm-werkgroep: binnen twee jaar aantal profclubs van 37 naar 22 Feyenoord superieur, maar vatte zaak te laconiek op FEYENOORD ZOU IN DE BUNDESLIGA UITGEFLOTEN WORDEN KAISERSLAUTERN KWAM IN DE SLOTFASE GELIJK: 2-2 PZC/sport 15 Suurbier noodgedwongen nog twee jaar bij Ajax Kracht Rotterdammers vooral op middenveld Uitslagen wedstrijden Europacup KAISERSLAUTERN: Moment uit de woensdagavond gespeelde voetbalwedstrijd tussen Kaiserslautern en t eye noord (2-21; een aanval van de Rotter dammers met v.l.n.r. Theo de Jong. Riedl en Mclzer. DEN HAAG - Binnen twee jaar dient het aantal voetbal clubs in de betaalde sector te worden teruggebracht van 37 tot 22. Voorts moet er een cao voor profvoetballers worden opgesteld en moet een af vloeiingsregeling worden ge troffen voor de spelers die door de sanering werkloos worden. Dat zijn de belang rijkste punten uit het rapport van de werkgroep die in op dracht van het ministerie van CRM een onderzoek heeft in gesteld naar de mogelijkhe den om de sector betaald voetbal te saneren. Niet minder dan 15 clubs dienen het betaalde voetbal te verlaten. Aan de hand van de toeschouwersaantallen op dit moment en in de toekomst, zal worden bepaald welke clubs dienen te verdwijnen. De overgebleven clubs zullen in één divisie worden ondergebracht en dienen, gezien het grote aantal wedstrijden, ook op doordeweekse avonden tc spelen. Voor 1977 is voor de sanering van het betaalde voetbal een bedrag van vier miljoen gulden uitgetrokken. Zodra de sanering eenmaal is doorgevoerd, zal het ministerie van CRM jaarlijks een bijdrage van 12 miljoen leveren. Het bedrag zou voor een groot deel moeten bestaan uit gelden van de NOS Aan het begin van dit jaar werd dooi de minister van CRM een werkgroep in het leven geroepen, die naar aan leiding van het rapport dat door de KNVB was opgesteld de mogelijkhe den van sanering moest onderzoe ken. Een woordvoerder van het mi nisterie: ..De KNVB had een aantal ideeën geopperd voor de sanering van het betaalde voetbal. Er was ech ter geen aanbeveling gedaan welke mogelijkheid naar de mening van de KNVB de beste was. De geraamde kosten bedroegen volgens de KNVB bijna 30 miljoen gulden" Van de kant van de voetbalbond is nog nauwelijks gereageerd op het rapport, omdat het nog niet officieel aan de buitenwereld is prijsgege ven. „We nemen aan. dat er eerst nog over gesproken moet worden. Pas daarna kunnen we er iets zinnigs over zeggen", luidt de algemene opinie in het sportcentrum van de KNVB in Zeist. Alleen Karei Jansen, secretaris van de VVCS. wilde enig commentaar kwijt: ..Ik kan me nauwelijks voor stellen dat het betaalde voetbal dit rapport zal accepteren. Het verdwij nen van vijftien clubs zal een moeilijk te verdragen zaak zijn. Het is een enorme ingreep in de werkgelegen heid. waardoor ongeveer 300 mensen op straat komen te staan" Het rapport zal door de werkgroep, die onder leiding staat van de Rot- KAISERSLAUTERN - Hoewel Erich Ribbeek, trainer van Kaiserslautern. ook wel wilde toegeven dat Fevenoord meer klasse heeft dan zijn formatie, toonde hij gisteravond na het Europa- Cupduel toch weinig bewondering voor het spel van de Rotterdammers: „Als Fevenoord in de Duitse Bundes- liga zou spelen, en met breedtevoetbal, spelen op balbezit en terugspelen op de doelman het spel zo vaak zou vertra gen, zouden ze uitgefloten worden", zei de Duitse trainer. „Maar verbaasd heeft het me niet", voegde hij eraan toe „want ik heb Feyenoord in Rotterdam het ook zien doen en in Nederland pikt het publiek het dus kennelijk wel". Wel wilde Ribbeek bekennen dat hij zijn team over veertien dagen in Rotterdam niet veel kans geeft. „We hebben slechts n hoop- onze sterspeler Roland Sand- berg zal er dan weer bij ziïn. maar ook terdamse hoogleraar prof. dr. J. H. Christiaanse. op 1 november aan mi nister Van Doorn worden overhan digd. Hoewel het rapport op dit ogenblik nog niet klaar is. zijn de be langrijkste punten ervan voortijdig uitgelekt. Prof. Christiaanse: „Over de inhoud van het rapoort kan ik niets zeggen. Er zal eerst gesproken moeten wor den met belanghebbende instanties, zoals de VVCS Vereniging voor Con tract Spelers), de WON (Vereniging van Oefcnmeesters Nederland) en de FBO (Federatie Betaald Voetbal Or ganisaties). Na afloop van die ge sprekken zal pas een definitief rap port worden opgesteld. Die bespre kingen zullen zaterdag plaatsvin den". Hans Peter Briegel zal zeker meespelen. Bovendien hebben we vorig seizoen vooral in uitwedstrijden veel punten veroverd, dus waarom zouden we in Rotterdam niet enige kansen hebben", zei Ribbeek ten slotte nog enigszins op timistisch. Feyenoord-trainer Boskov zweefde tus sen tevredenheid en teleurstelling: „De uitslag van 2-2 is natuurlijk een uitste kende uitgangspositie voor de return in Rotterdam, maar met een beetje meer slagvaardigheid, vooral in de eerste pe riode na rust. hadden we hier beslissend kunnen winnen. We hebben te veel kan sen laten liggen en ik het verwijt het mijn spelers dat in de tweede helft veel te passief gespeeld is. Maar als we over twee weken in Rotterdam de steun krij gen van zo'n 40.000 toeschouwers zullen we het karwei wel klaren". Martin Vreijsen treurde na afloop van de strijd nog altijd over zijn fatale mistrap: „Ik werd in verwarring gebracht omdat zowel Theo de Jong als Dick Schneider om de bal riepen. Maar ik had natuurlijk het hoofd koel moeten houden. Mijn pass naar Schneider was veel te zacht. Dat doelpunt was volledig mijn schuld". Nico Jansen betreurde het dat hij in deze wedstrijd veel te weinig goed aan speelbare ballen had gekregen. Hij wilde ook wel kwijt dat hij in Ernst Diehl een tegenstander had getroffen als zel den tevoren: „Nog nooit heeft een speler in het veld zoveel tegen mij lopen schreeuwen en praten als deze man", zei Nico Jansen, die overigens ook tevreden was met het gelijke spel. BETTY STOVE PLAATST ZICH VOOR PALM SPRINGS PALM SPRINGS (RTR) - Betty Stoeve heeft zich geplaatst voor het internatio nale tennistoernooi van Palm Springs (VSt.) In de tweede kwalificatieronde versloeg de Nederlandse met 6-4. 7-5 de Amerikaanse Wendy Turnbull. Met julie Anthonie (VSt). die met 6-2.6 3 de West- duitse Iris Riedle uitschakelde, neemt Betty Stoeve de twee open plaatsen in het met ruim een half miljoen gulden gedoteerde toernooi in. De Ameri kaanse Chris Evert is als eerste ge plaatst voor dit best betalende dames- toernooi. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 (Door Joop van den Berg) KAISERSLAUTERN - Om nu te zeggen dat Feyenoord volkomen zorgeloos kan uitkijken naar het tweede treffen tegen het Westduitse Kaiserslautern over veertien dagen in Rotterdam zou overdre ven zijn. Maar gisteravond hebben de Rotterdammers op Duitse bodem wel bewezen dat er schitte rende mogelijkheden zijn om Kaiserslautern in de strijd om de Europa-Cup uit te schakelen. Het mocht immers een wonder heten dat de Duitse club, die in de onderste regionen van de Bundesliga vertoeft, er gisteravond nog in slaagde Feyenoord een 2-2-gelijkspel afhandig te maken. Want de realiteit was dat de Rotterdammers vrijwel de gehele wedstrijd superieur waren. Welis waar kwamen de Feyenoorders na een fatale blunder op achterstand, maar dat werd pijlsnel goedgemaakt door twee snelle treffers van de Rotterdammers nog voor de rust. Feyenoord maakte in de tweede helft - waarin een veel grotere zege voor het grijpen lag - echter de fout de zaak te laconiek op te vatten, zich zelfs even in slaap te laten sussen waardoor Kaiserslautern bij een maar Treytel had toch weinig moeite met deze actie Steeds meer greep kre gen de Rotterdammers echter op het spel van de Duitsers, die ten slotte steeds meer mankracht in de defensie moesten samentrekken Eerste climax De eerste climax van de Rotterdamse aanvalsgolven kwam al in de twaalfde minuut. Een flitsend opkomende Theo de Jong legde de bal plotseling opzij naar Wim Jansen, die van buiten het strafschopgebied tegen de paal knalde. En enkele minuten later moest de Zweedse doelman Rudi Hellstrom (57 maal internationaal) al zijn wereld klasse aanwenden om een schot van Wim Rijsbergen na een pass van Wim Jansen naast het doel te ranselen. Maar het fortuin scheen eerst op de hand van Kaiserslautern. Riedl nam duidelijk de bal met de hand mee maar de Spaanse scheidsrechter Ibanez liet laconiek doorspelen. Uit de lob van Riedl had Toppmoller de bal maar voor het inglij den maar Treytel lag precies in de baan van het schot. Toch kwam het Duitse fortuin dank zij dc beklagenswaardige Vreijsen (1-0). Maar Feyenoord raakte niet van slag door die voltreffer. Met een bewonder enswaardige moed maar ook met veel overleg en variatie in het aanvalsspel bleven de Rotterdammers het vijande lijke doel zoeken. Duidelijk vreesden de Duitsers spits Nico Jansen, en hoe wel hij de bal niet raakte, had hij toch een groot aandeel in de gelijkmaker in de 38e minuut. Sprintend in de ruimte trok hij verdedigers naar zich toe, waardoor Theo de Jong in een vrij „gat" kon duiken. Met een schitterende cross-pass bereikte Jan van Deinsen de naar binnen zwenkende Theo de Jong, die onhoudbaar scoorde: 1-1. Kaiserslautern was even duidelijk aan-, geslagen. Liet zich nog meer in de defen sie drukken en vier minuten later al sloegen de Rotterdammers uiterst sim pel weer toe: de opkomende Van de Korput prikte cle bal door het centrum naar Nico Jansen, die in een persoonlijk duel met Melzer met een flitsende reac tie plotseling de voet achter de bal kreeg en doelman Hellstrom kansloos liet: 1-2. Ontmoediging en desillusie slopen door de gelederen van Kaiserslautern dat nu duidelijk de tomeloze agressie van de eerste tien minuten van de wedstrijd was kwijtgeraakt. Een uitgebluste for matie kortom Meedogenloos en onverbiddelijk had Feyenoord deze minder getalenteerde tegenstander in de eerste fase van de tweede helft definitief moeten vernieti gen. Want nog altijd waren de Westduit sers de ontgoocheling niet te boven. Moeiteloos bleven de Rotterdammers pressie uitoefenen. Moeiteloos sneden zij enkele malen door de vijandelijke de fensie en uitgespeelde kansen kwamen er zeker Na enkele minuten al dook na een flitsende combinatie Willy Kreuz al leen voor Hellstrom op. maar schoot recht tegen de keeper Vakbewkaam ook hadden de Rotterdammers moeten toeslaan toen drie aanvallers (Nico Jan sen. Vreijsen en Van Deinsenplotseling alleen tegen twee verdedigers kwamen te staan, maar Jansen hield de bal on nodig veel te lang bij zich. Niet al te druk Feyenoord scheen zich niet al te druk te maken om al die gemiste kansen, dacht er kennelijk al over rustig naar een 2-1-zege te kunnen freewheelen, maar terwijl de Rotterdammers zich zo min of meer in slaap lieten wiegen, ont brandde bij Kaiserslautern plotseling weer het aanvalsvuur. Het werd zelfs levensgevaarlijk voor de Rotterdamse defensie, nadat de zwakke Pirrung ver vangen was door de snelle Scheer, die veel meer vaart in het Duitse aanvals spel bracht. En het succes kwam ra zendsnel voor Kaiserslautern. want uitgerekend uit een pass van invaller Scheer wrong Briegel zich door de ver dediging en knalde de bal langs de be duusde Treytel: 2-2. Pas toen laaide de echte clubsfeer door de „hel van Betzenberg", zoals het sta dion van Kaiserslautern in het West duitse voetbal genoemd wordt. Ener zijds was Feyenoord niet tevreden met het gelijkspel, bleef op de aanval jagen, maar anderzijds wensten de Duitsers niet met een vrij kansloze 2-2 naar Rot terdam af te reizen. Een spectaculaire strijd ontwikkelde zich. waarin de beste kansen voor de Rotterdammers bleven. In die opwindende fase van de strijd zorgde Wim Jansen opnieuw voor een adembenemende climax door na een af geslagen corner tegen de lat te knallen. Werkelijk in gevaar kwam Feyenoord niet meer en ten slotte konden de Rot terdammers naar de kleedkamer afrei zen met de wetenschap dat het karwei over veertien dagen in Rotterdam te klaren moet zijn. Maar tè snel hadden de Rotterdammers gedacht de volle winst in Kaiserslautern te kunnen grijpen: als ze agressief waren blijven spelen was dat ook een gemakkelijke zaak geweest AMSTERDAM - Wim Suurbier heeft opnieuw een contract met Ajax gete kend. De 31-jarige rechtsachter, die 47 keer voor het Nederlands elftal speel de. verbond zich voor twee jaar aan de Amsterdamse club. Op de foto tekent Wim Suurbier het contract onder het toeziend oog van voetbalmakelaar Cor Coster. AMSTERDAM - Wim Suurbi woensdagavond opnieuw een con tract met Ajax getekend. De 31- jarige rechtsachter, die 47 keer voor het Nederlandse elftal speelde, ver bond zich voor twee jaar aan de Am sterdamse club. Willem Suurbier vertelde, dat het te kenen van het contract, dat hem voor zijn vijftiende en zestiende seizoen aan Ajax zal binden, feitelijk een ge dwongen stap is geweest. „Je zou kunnen zeggen", stelde Suurbier. „dat het noodgedwongen is. In mijn geval is toch weer duidelijk gewor den, dat de club veel meer macht heeft dan de speler en dat het trans fersysteem in wezen een soort van slavenhandel is. Ajax heeft voorko men. dat ik mijn positie kon verbete ren. ik was geblokkeerd door een ge vraagde transfersom van 900.000 gulden. Het zetten van mijn handte kening is dan ook eigenlijk geen feli citatie waard. Ik ben natuurlijk wel blij dat ik weer kan voetballen, dat is tenslotte mijn beroep. Ik kom niet juichend terug, mar ik geloof dat ik genoeg prof ben om in wedstrijden bepaalde gedachten van mij af te kunnen zetten In de veertien jaar dat ik bij Ajax heb gespeeld, is er wel eens eerder wat geweest, maar ik ge loof dat memand dat ooit aan mijn spel heeft kunnen merken "Suurbier heeft, na de bemiddeling van het bu- heeft reau Inter Football en Freek van der con- Meyden. het contract van Ajax on dertekend. „De heren Coster en Van der Meyden". zei Suurbier. „hebben geweldig veel werk voor mij verzet". Ajax heeft na het toernooi Amsterdam-701 geen enkel initiatief genomen. Na dat toernooi ben ik er zelfs uitgestapt. Ik wilde niet door gaan terwijl er helemaal nog geen contract was. Het heeft mij natuur lijk wel geld gekost. Er is geen en kele compensatie voor (1e premies van tien wedstrijden die ik heb ge mist. Maar aan dc andere kant is de zaak toch redelijk afgerond. Ik heb wat moeten toegeven op mijn eisen en verlangens, maar dat verschil is niet verontrustend, ten minste niet Het meningsverschil met Ajax, dat woensdag door het tekenen van het contract op het kantoor van Inter Football, waar overigens gaan verte genwoordiger van Ajax aanwezig was. werd beëindigd, heeft Suurbier ook twee interlandwedstrijden ge kost. Voor de eerste wedstrijd die Nederland in de voorronden voor het wereldkampioenschap 1978 tegen IJsland speelde, behoorde hij nog tot deselectie. Interim-bondscoach Jan Zwartkruis liet hem vallen, toen bleek dat hij geen competitiewed strijden voor zijn club speelde. plotselinge uitval toch nog kon toeslaan en gelijkmaken. Carrick Rangers (N-Ierl) - FC Sou thampton (Eng) 2-5, Atletico Madrid (Spa) - Hajduk Split (Joe) l-l). Dynamo Tiflis (Sov) - MTK Boedapest (Hon) 1-4, Boavista Porto (Por) - Levski Spartak Sofia (Bul) 3-1, Anderlecht (Bel) - Gala- tasaray (Tur) 5-1. Hamburger SV iWdl) - Heart of Midlothian (Sch) 4-2. Slask Wroclaw (Pol) - Bohemians Dublin (Ier) 3-P. ApoelNicosia (Cyp) - SC Napoli (Ita) 1-1. UEFA-wedstrijden Tsjachtor Donetzk (Sov) - Honved Boe dapest (Hon) 3-P. 1. FC Koeln (Wdl) - Grasshoppers (Zwi) 2-0. Wisla Krakau (Pol) - RWD Molenbeek (Bel) 1-1. Hiber nian (Sch) - Oesters Vaexjo (Zwei 2-0.1 FC Kaiserslautern (Wdl) - Feyenoord (Ned) 2-2. Akademik Sofia (Bul) - AC Mi lan (Ita) R-3. Slovan Bratislava (Tsj) - Queens Park Rangers (Eng) 3-3. FC Ba sel (Zwi) - Athletic de Bilbao (Spa) 1-1,1. FC Magdeburg (Odl) - Dinamo Zagreb ;Joe) 2-P, AEK Athene (Gri) - Derby County (Eng) 2-P, Eintrachl Braunsch weig (Wdl) - Espanol (Spa) 2-1. Wacker Innsbruck (Oos) - Videoton Szekesfe- hervar (Hon) 1-1. Austria Salzburg (Oos) Rode Ster Belgrado (Joe) 2-1FC Barce lona iSpa) - Lokeren (Bel) 2-0. Manches- eer United (Eng) - Juventus (Ita) 1-0. Sportul Boekarest (Roe) - FC Schalke 04 (Wdl) 0-1. sen Schneider en Van de Korput door en joeg onhoudbaar de bal langs Treytel in de uiterste hoek: 1-0. Verstijfd van schrik greep Vreysen naar zijn hoofd, terwijl Theo de Jong hem impulsief ver wijtend toesprak Feyenoord restte op dat moment slechts één troost' het was volstrekt tegen de verhouding in dat Kaiserslautern in die 28e minuut van de wedstrijd de leiding had genomen, maar daarom juist dreigde deze krachtmeting een zwarte bladzijde te worden in de loopbaan van Vreysen. Nu immers dreigde het gevaar dat een verontrust Feyenoord zou worden aangeslagen door deze onverdiende tegenslag. Het was allemaal uitstekend voor de Rotterdammers begonnen. De optimis tische profetie van trainer Vujadin Boskov was exact de waarheid gewor den. „We zullen geen wilde risico's ne men maar ook Kaiserslautern zal een aanvallend Feyenoord te zien krijgen", had hij voor de wedstrijd gezegd. En met koelbloedig overleg damde Feye noord de aanvankelijke aanvalsgolven van de Westduitsers in, schakelde aan vallend herhaaldelijk op een hoger tempo over en drong ten slotte Kaisers lautern de meeste tijd in de defensie terug. Het was dan ook volkomen in overeenstemming met het spelbeeld dat de cornerverhouding al 4-0 in het voordeel van de Rotterdammers was toen Kaiserslautern zo fortuinlijk de leiding nam. Weliswaar was Kaiserslautern het eerst, gevaarlijk, dreigend was vooral de pres sie die aanvankelijk uitging van Heinz Stickel. een tot rechtervleugelverdedi ger omgeschoolde aanvaller die vaak diep in de Feyenoorddefensie pene treerde. Uit een van zijn afgemeten voorzetten kopte Toppmoller flitsend in Weet u wat op dit moment bel gevaarlijkste stukje weg van Nederland is? Het is precies dat stuk wat nat is. En waar de bladeren al zijn gevallen. Nu het herlsl is kan dat stuk weg overal zijn. Laten we dus oppassen. Want we moeten vooruil. En niet onderuit. Feyenoords kracht lag gisteravond vooral op het middenveld, waar een uitblinkende Wim Jansen maar ook Theo de Jong en Willy Kreuz hun opponenten volkomen overvleugelden. Nimmer ook raakte de Rotterdamse defensie werkelijk in paniek en de Feyenoord-aanval was veel gevaarlijker dan de Westduitse front linie. Een sluimerend gevaar blijft er niettemin voor Feyenoord straks in de thuiswedstrijd in Rotterdam. Want de kans is groot dat Roland Sandberg, de onbetwiste ster van Kaiserslautern. die nu door een knieblessure buiten de ploeg gehouden moest worden, wel kan aantreden. Zelden straalde er zoveel triestheid en zelfverwijt van een voetballer af als van Martin Vreysen in de 28e minuut van deze Europa-Cupkrachtmeting. Meeverdedigend was de tengere rech terspits diep op eigen helft teruggeval len. maar het geluk scheen eerst met hem: moeiteloos onderbrak hij een stormloop van de Westduitsers en had plotseling een zee van ruimte om de bal naar welke vrijlopende medespeler dan ook af te spelen. Maar met een bijna Real Madrid Spa1) - FC Brugge Bel) 0-P, Trabzonspor (Tur) - FC Liverpool (Eng) 1-P, AS Saint Etienne (Fra) - PSV (Ned) 1-0. Ferencvaros (Hon) - Dynamo Dres den (Odl) 1-0. Banik Ostrava (Tsj) - Bayern Muenchen (Wdl) 2-1, AC Torino (Ita) - Borussia Moenchengladbach (Wdl) 1-2. Dinamo Kiev (Sovi - Paok Sa- loniki (Gri) 4-0, FC Zuerich (Zwi) - Tps Turku (Fin) 2-0. Bekerwinnaars achteloze tik schoof hij het leer voor de voeten van de razendsnelle linkerspits Hans Peter Briegel. Langdurig had het 17.000 man sterke publiek voor de wedstrijd de naam van deze Briegel gescandeerd om nog eens de grote verwachtingen te onderstrepen die men van deze sprinter had. Vaak immers was hij jeugdkampioen tien kamp van West-Duitsland geweest en in de laatste driejaar had hij zich ontwik keld tot een razendsnelle gevaarlijke spits die de 100 meter nog altijd kan overbruggen in 10,8 sec. Deze Briegel nu moest de afwezige, geblesseerde Zweedse sterspeler Roland Sandberg vervangen in de aanvalslinie van Kai serslautern. Na de fatale mistrap var. Vreysen maakte hij onmiddellijk zijn belofte waar: op volle snelheid sprintte hij tus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15