Geef eens wat aangepaste kamerplantenzorg Vlissings Museum liep kans mis op gratis portret De Ruyter" PZ C/pro vine ie 11 Centrale dienst heefi plan voor verbetering weg Graauw-Hulst Medaille voor W. Timmerman na 36 jaar wachten W. TIMMERMAN - Blij met onderscheiding... OUD MARINIER ALSNOG ONDERSCHEIDEN VOOR ACTIE BIJ UITBREKEN VAN DE OORLOG EUROPESE EREKRUIS OUD-STRIJDERS MIDDELBURG - Sinds enkele da gen bezit de Middelburgse oud- marinier W. Timmerman een wel verdiende onderscheiding, waar voor hij echter een klein mensenle ven-meer dan 36 jaar-heeft moeten wachten. Als 19-jarige marinier vocht de heer Timmerman in de meidagen van 1940 bij de Maasbruggen in Rotter dam en als een van de tien overle venden kreeg hij daarvoor zaterdag het ere-kruis van de Europese orga- bisatie van oud-strijders uitgereikt. Daarmee werd na vele jaren recht gedaan aan een kleine groep militai ren die bij het uitbreken van de oor log in de felle en ongelijke strijd rond de Maasbruggen in Rotterdam nog kans zagen om anderhalve dag weer stand te bieden aan het overweldi gende Duitse overwicht. Voor deze heroïsche actie werd de overlevende 'zwarte duivels van Rot- terdam' al in 1940 een onderschei ding beloofd, maar de snelle capitu latie van het Nederlandse leger maakte dat toen onmogelijk. Ook la ter werd deze zaak niet meer goed gemaakt en gingen ruim 36 jaar voorbij. De heer Timmerman „Vorig jaar hoorden we dat een Nederlandse on derscheiding er niet meer in zat. Zelf geloofde ik er toen niet meer in. maar enkele anderen zijn doorgegaan. Dat heeft uiteindelijk toch succes gehad. Nu hebben we geen Nederlandse maar een Europese onderscheiding.' Die onderscheiding werd het ere kruis van de Europese organisatie van oud-strijders (CEAC). Tijdens een speciale bijeenkomst ln de Rot- Lerdam.se Van Geht-kazerne kregen Timmerman en zijn collega's deze za terdag opgespeld door de president van de CEAC. de Franse parachutis tencommandant generaal Rigion de Fougeroles. Naast de heer Timmerman maakt in 1940 nog een Zeeuw de actie rond de Maasbruggen mee. Dat was de Vlis- singer A J. Meulmeester. die com mandant van de kleine groep mari niers was. Hijzelf overleefde de be storming van de Maasbruggen niet. Zijn onderscheiding werd posthuum verleend en in ontvangst genomen door diens zuster, mevrouw J. I-I. van Beers-Meulmeester uit Vlissingen Hele mooie De heer Timmerman vertelt dat het moment van de onderscheiding een aangrijpend moment was: ..Dan komt spanning toch weer even vers boven." Metde onderscheiding is hij zeer ingenomen. „Het is een hele mooie onderscheiding, ik ben er erg blij mee," laat hij weten. Over zijn aandeel in de stnjd ronde Maasbruggen wil de heer Timmer man nu 36 jaar later niet veel meer kwijt. „Ik heb er mijn herinneringen over en die haal ik liever niet meer op," zegt hij. De toen 19-jarige Timmerman vocht bij de Maasbruggen als bijna nieuw bakken militair. Pas enkele maan den eerder - in j anuari '40 - was hij in dienst gekomen bij het keurkorps mariniers. De plotselinge oorlog maakte aan de opleiding een einde en bracht de jonge 'zwarte duivel' midden in het krijgsgeweld. Na de strijd van anderhalve dag volgde periode van gevangenschap van enkele maanden. Nadat hij een papiertje tekende om verder niet meer actief aan de strijd deel te ne men mocht Timmerman naar zijn woonplaats Yerseke terugkeren. Daar werd hij in 1943 toch krijgsge vangen gemaakt. Na een krijgsgevangenschap van twee jaar in Duitsland keer hij na de bevrijding in Nederland terug. Dat verblijf duurde ech ter maar veertien dagen. Nederland had zijn mariniers hard nodig en Timmerman werd ver scheept naar Indonesië. Daar werd hij echter in 1947 om medische rede nen afgekeurd Na zijn afkeuring als marinier zwaaide de heer Timmerman over. naar de marine waar hij als majoor bottelier tot 1971 diende. Als gepen sioneerd militair werkt hij sindsdien nog bij de Nederlandse Credietbank in Middelburg en Vlissingen. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 MIDDELBURGSE TAXATEUR VERHAGE: SCOUTING ZEELAND HOUDT OPEN HUIS IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Het gewest Zeeland van scouting Nederland heeft sinds kort een nieuwe huisvesting in het vroegere gebouw van het Zeeuws Mu seum aan ce Wagenaarstraat. Zater dagmiddag 13 november van twee tot ongeveer 5 uur <S deze nieuwe accom modatie te bezichtigen. Het bureau wordt bemand door be roepskracht Teun van Elsacker. Vanuit dit bureau is scouting Zeeland werk zaam voor ruim 2200 meisjes en jongens die verspreid over de hele provincie bij deze organisatie zijn aangesloten. Er wordt voorgesteld om de weg in vier stukken te knippen, om de verbetering in vier fasen uit te voeren. In de ko mende weken zal het plan van dé Cen trale Dienst onderwerp van bespreking vormen in b. en w.", zover de heer Mol- thoff. De gemeente Hulst heeft al weer enkele tijd geleden de Centrale Dienst op dracht. gegeven een reconstructieplan voor de in slechte toestand verkerende weg van Hulst naar Graauw op te ma ken, Burgemeester Molthoff vertelde dat re constructie van de weg in vier gedeelten een mogelijkheid is om de kosten te spreiden. „In zijn geheel is het een mil joenenzaak. Een paar jaar geleden werd de reconstructie geraamd op 4.5 miljoen gulden. Ik denk dat het nu tussen de vijl en zes niiljpen,gulden gaat kosten." CONSERVATOR VELDHUIS: „ALLEEN OVER KOOP GESPROKEN" VLISSINGEN- ..Het Stedelijk Museum in Vlissingen heeft begin dit jaar de kans laten lopen om een zeventiende eeuw portret van Michiel Adriaansz. de Ruyter gratis in haar bezit te krijgen". Dit zegt de Middelburgse makelaar en taxateur in antiquiteiten, de heer A. 1. Verhagc, over het woensdagavond in de i commissie museum besproken voorval over dit bewuste portret. Tijdens de rondvraag van deze commis sievergadering bracht de heer A. Feen- stra naar voren dat de heer Verhage in mei contact heelt gezocht met het Ste delijk Museum in verband met een por tret van Michiel de Ruyter dat in zijn bezit was. Naar zijn zeggen was er een afspraak gemaakt voor de volgende dag, waar echter niemand op is geko men. De heer Feenstra deelde de com missie mee dat bij zijn weten de heer Verhage van plan is geweesthetschilde- nj aan het Stedelijk Museum te schen ken. Dit ot grote verbazing van de secretaris van de commissie en conservator van het museum, de heer N, Veldhuis. „De heer Verhage heeft nooit over geschen ken gesproken. In eerste instantie was er sprake dat het schilderij vijftiendui zend gulden op moest brengen. De ma kelaar moest het, zo herinner ik me, ver kopen van een familie", aldus de heer Veldhuis. De heer Verhage wilde, gevraagd om commentaar, duidelijk stellen dat het van het begin af aan zijn bedoeling is geweest om het schilderij meteen afme ting van 120 bij 140 cm te schenken. De heer Verhage: „Hoe de heer Veldhuis aan die, informatie komt weet ik niet maar ik heb nooit met hem gesproken Het portret van De Ruyter heb ik in mei opeen veiling van Slheby gekocht uit de collectie van Geus van den Heuvel uit Amsterdam. Mijn plan was om het ca deau te doen aan het Stedelijk museum in Vlissingen, omdat ik weet dat musea er over het algemeen niet zo goed bij zitten. Ik heb toen contact opgenomen met het museum en met iemand een af spraak gemaakt dat er de volgende dag iemand zou komen kijken Helaas is er geen mens geweest". Hij benadrukte dat er nooit over een prijs is gepraat. „Wat de heer Veldhuis heeft gezegd is voor zijn verantwoorde lijkheid. Het is een zeer geslaagd schil derij uit de zeventiende eeuw en is van een buitengewone schoonheid. Er zijn sindsdien ettelijke kopers geweest. Tot nog toe is er 12.500 gulden voorgeboden maar voorlopig hou ik het in mijn bezit", legt hij uit. De hem voorgelegde uitspraak uit de commissie dat er, na de woorden van de heer Feenstra, contact met hem zal worden opgenomen ontlokt de heer Verhage de volgende reactie: „Nu is het te laat Toendertijd heb ik er niet over gesproken dat ik het wilde schenken, maar als er sowieso geen interesse voor bestaat pieker ik er niet meer over om het aan het Stedekijk Museum te ge ven". benadrukt hij. Prijs te hoog Dat er geen interesse voor bestond beaamt de heer Veldhuis met de woor den dat de prijs naar zijn zeggen te hoog was. „Ik heb wel degelijk met de heer Verhage gesproken en hij heeft toen ge- Foto: Het portret van Michiel de Ruyter. dat Vlissingen naar zeggen van de heer Verhage heeft misgelopen. zegd dat hij er vijftienduizend gulden voor kon krijgen. Ons museum heeft al veel schilderijen over De Ruyter. de prijs vond ik te hoog, dus zijn we er niet op ingegaan, aldus de heer Veldhuis. Hij benadrukt dat er tijdens dat be wuste telefoongesprek uitsluitend is gesproken over kóóp van het schilderij. „Ik heb het uitsluitend om de prijs af gewimpeld", vertelt hij. „Maar na de vergadering van vanavond (woensdag) zal ik contact met hem opnemen, maar u begrijpt dat ik geen advertentie wil zijn voor de heer Verhage. Wat hij heeft gezegd moet de heer Verhage maar voor zijn rekening nemen", aldus de conser vator. „Verder had hij. als hij hel schil derij aan de gemeente had willen schenken gewoon een brief moeten schrijven aan b en w. Die beslissen of in feite de raad. of een geschenk wordt aangenomen of niet". GLOBALE SCHETS BINNEN BIJ GEMEENTE HULST BURGEMEESTER RAAMT TOTALE KOSTEN OP VIJF A ZF.S MILJOEN HULST - De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeen tewerken in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft bij de gemeente Hulst een globaal plan op tafel gelegd over de verbetering van de weg van Hulst via Zandberg naar Graauw. Burgemeester P. J G. Molthoff van Hulst vertelde woensdag desgevraagd dat de gemeente enige tijd geleden af rondende besprekingen heeft gevoerd met mensen van provinciale waterstaat en verkeerskundigen. „Nu staat er een suggestie op kaart met een fasering van de verbeteringen. Toevalligerwijs valt de komst van het globale plan van de Centrale Dienst ge lijk met de bijeenkomst die verontruste bewoners van Zandberg gisteravond hielden, om aan te dringen op een zo spoedig mogelijke verbetering van de weg Hulst Graauw. i ADVERTENTIE i Voor onze kamerplanten breken weer donkere tijden aan. Beschikbare lich- turen hollen met de dag achteruit. Vochtige kilte rukt op, dus zetten we na een overtuigde blik op de kalender onze kacheltoestanden alvast op scherp. Heerlijk als je weldadige warmte in een handomdraai beschik baar weet. Maar voor onze groenver- siering is diezelfde handomdraai compleet te vergelijken met een neks lag. Want bij ieder begin en einde van een stookseizoeu hebben veel kamer planten de grootste moeite het hoofd boven water te houden. Volgens P. A. Dekker van een Middelburgs plant en tuincentrum kun je dat 'hoofd bo ven water' maar het best erg letterlijk opvatten. Misschien dat we met een beetje begrip en aangepaste planten- zorg dit najaar eens wat minder plan ten eigenhandig 'verdrinken'. Planten in huis zijn niet meer weg te denken. Je kunt zo'n prachtig inge richte kamer niet hebben of zonder le vende planten blijft, het toch een dooie boel. Haal maar eens alles wat. groeit - voor badbeurt of het gemak van va kantiehulp - uit de vensterbank en je ontdekt dat zelfs de meest fleurige prulletjes geen kans zien de ongezel lige leegte op te vrolijken. De sfeer in huis staat of valt nu eenmaal met na tuurlijk groen. In de goed verwarmde en lichte huizen van tegenwoordig slaat het opkweken van plantjes dan ook opvallend goed aan. Tieners bege leiden met engelengeduld hun stekjes tot opgeschoten exemplaren. Drijven een bloeiende ruilhandel met rijp en groen. Sommige huizen herbergen een weelderige kamerplantentuin. Bij jonge gezinnen knjgt de vitrage industrie gewoon geen kans meer. verdreven door een uit de kluiten ge wassen hangpartij dat als een ade mend scherm tussen huiselitk leven en de straat bengelt. We geven er met elkaar kapitalen aan uit. Zo telden we vorig jaar 127 miljoen voor potplan ten neer, 9 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Week in week uit zijn we met het ver anderlijke goedje in de weer, proberen op alle mogelijke manieren een zo gunstig mogelijk klimaat te scheppen voor onze toch kostbare troetelkinde ren. Alleen bij het wisselen van de sei zoenen. als de verwarming na lange tijd weer aan- of uitgaat, dan loopt de verzorging in de soep. Een doorn in het oog van plantenman Dekker. En voor dat u nu gaskachel, oliestook of de centrale verwarming gewoontege trouw erop aankijkt, beste mensen, dat warmteding treft geen enkele schuld. We doen het helemaal zelf ver keerd, de meesten van ons moeten op dit punt echt de hand in eigen boezem steken. Zeker iedereen die dagelijks methet gietertje rondgaat en alles wat groen is gedachteloos een scheutje geeft. Dus de kundige plantenliefheb bers niet te na gesproken, die lopen er tenslotte ook bij bosjes rond P A Dekker: „Veel mensen vergeten dat een kamerplant een levend iets is. gieten water door dik en dun kun je wel zeggen en daar moet zo'n plant, dan maar tegen kunnen. Ze staan er verder gewoon niet bij stil Zelf heb je toch ook de ene keer minder trek dan de andere. En zodra de verwarming dan aangaat, is het hek helemaal van de dam De lucht wordt, droger, dus be hoorlijk veel water geven denken haastige lieden. En dat is nu net het slechtste wat je m die situatie kunt uithalen, Zo'n plant wil juist een paar weken met rust gelaten worden, dus geen voedsel en weinig water". Een potplant schikt zich automatisch naar de natuur, ook als er nog nooit een zuchtje buitenlucht langs de blaadjes streek. Zodra er minder lich- Luren zijn weel hij bij wijze van spre ken dat de grote groeiperiode afneemt. Zelfs door een bloedhete nazomer laat een plant zich niet van de wijs bren gen. Hij groeit naar de rust toe, stelt zich tevreden in op schralere tijden. En wat doet mens kouwkleum intussen met de beste bedoelingen Lekker warm stoken die tent en een zorgzaam slokje extra voor het groen. „Fout, he lemaal fout", waarschuwt Dekker. „Zo blijft een plant scheutig uit zijn slof schieten, vergeet uit louter overdaad om knoppen te vonnen En dus schiet de verwachtte bloemenweelde er voor het grootste deel bij in". 'Lekker rotten' Als je Dekker eenmaal over 'zijn' plan ten hebt horen vertellen dan vergeet je vast nooit meer dat het om levend ma teriaal gaat dat zich hoogst ongeluk kig voelt wanneer het in verkeerde handen valt. Omdat het altijd men senhanden zijn die de waterhuishou ding regeren, over staanplaats en frisse lucht gaan. Kijk uzelf er eens in alle nuchterheid op na. Hebt u er ook een handje van om vlak voor het sla pen gaan nog even de groene makkers te 'verzorgen'? Denkt u zich eens even nacht? Plens, plons, te veel en te koud, daar kan het beste kamergewas de eerste uren niets van naar binnen krij gen of hoe je dat noemen wilt- Vervol gens gaat het licht uit, kachel of ther mostaat begrijpelijk zuinig op laag. Voor een mens geen probleem, die schurkt zich behaaglijk onder de wol len dekens. Daar staat nu onze kapi tale decoratie, heel de nacht geluid loos te gillen van ellende met zijn natte voetjes. Zo'n plant kan geen aange namer plekje opzoeken, evenmin die kille plas van zijn schoteltje kieperen. Zijn enige verweer is 'lekker toch rot- ten' of op zijn minst geel worden en blad laten vallen. En dat is dan op nieuw een bron van onbegrip. Bij bladval denken we automatisch aan water tekort dus begieten maar weer. Zodat het strukje, onmachtig nog iets in hun plaats. Wanneer de groenver- siering zijn slokje krijgt op een tijdstip dat die dag de warmte komt - meestal 's-inorgens en alleen als plantiief te droog staat, dus voelen met het vin gertje - dan kan een kamerplant op zijn gemakje naar eigen behoefte vocht opnemen. Vocht om te verdam pen en om in de donkere uren te ver bruiken. Maar wat leveren die lastge vers hun plant nu vlak voor midder ou te nemen middein de nattigheid van gebrek verkommert, Maar wat moetje dan legen die veel te droge binnenlucht ondernemen? Welke oplossing draagt plantenman Dekker hiervoor aan? „Al eens aan de plantenspuit gedacht0", is zijn droge commentaar. „Naast verdampings- bakken gewoon wat vaker voor blad- vocht zorgen, met een modern sproeiertje beslist geen heksentoer. Ja natuurlijk, voor de cactus is een op- frisser ook fijn. Buiten spoelt het stof er toch ook ongevraagd af? Breng.een planteens ingedachten terug naarzijn natuurlijke standplaats, waar komt hij vandaan, hoe heeft hij daar ge staan. Wie het zo doet begrijpt wat hjj nodig heeft, kan voor elke piant zor gen. Wat ideaal zou zijn? Voordat ie mand een plant koopt eerst kijken waar hij terecht komt- Bij het raam. noordkant, zuid, hoeveel zon. waar licht? Daarna met een goed planten boek uitpluizen wat zoal de mogelijk heden zijn". Bouwcentrum Wie er nog meer van wil weten dan het plantenboek kwijt wil vindt op dit ogenblik in Rotterdam alle voorlich ting kant en klaar staan. Het B ouw- centrum, pal tegenover het Centraal Station, heeft in samenwerking met het bureau voorlichting bloemen en planten en de koninklijke maatschap pij tuinbouw en plantkunde een expo sitie ingericht onder de titel: Planten in huis. Tot en met 20 november, op maandag open van half 2 tot 5, de rest van de week vanaf 9 uur tot 5 en 's- zondags dicht. Het Bouwcentrum laat uitgebreid zien hoe je in huis iets met planten kunt doen en ook welke soor ten daarvoor geknipt zijn en waarom in gewone bouwmaterialen gepoot zoals lichtkoepels, rioleringsbuizen, glazen pronelen en doorzichtige ste nen brengen ze je op de leukste ideeën. Verder allerlei soorten plantenbakken en potten, deels leeg, deels beplant, in kamerachtige ruimtes. Te gul met wa ter geven? Probeer het eens met moe rasgewas, Juist telkens te krenterig? Waarom niet eerlijk tegenover jezelf, neem een overstapje naar vetplant of cactus. Denk ook eens aan makkelijke watergeefsystemen of de echte hydro-water-cultuur. Je ziet er met ei gen ogen hoe -alles werkt, kunt nog toe lichting vragen bovendien. Aan prak tisch alle kneepjes is gedacht. Natuurlijk, de echte groene vingers zullen wel aangeboren zijn, die kun je niet op commando laten ontkiemen. Maar je gaat toch wel iets anders re tour Zeeland dan een paar uur terug: op het gebied van planten in huis een beetje minder groen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11