Zeeuwse Raad Arbeidsmarkt stelt commissie 'bouwproblemen' in WMZ-pompstation St.-Jansteen wordt in toekomst gehandhaafd „Gebied bij Zwartenhoekse kreek Axel moet de bestemming beschermd natuurgebied krijgen VAM-directeur gelooft niet in gescheiden inzameling huisvuil GS IN DWANGPOSITIE DOOR UITSTEL VASTE OEVERVERBINDING Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID heeft in zijn mededeling van 29 september 197(1 gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 1-52 onderzochte sigarettenmerken. WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 JSA LANGDURIGE DISCUSSIE OVER VORM COMMISSIE H. LENTING: „HET IS VIJF VOOR TWAALF" TERNEUZEN - De Zeeuwse Raad de Arbeidsmarkt is dinsdagtijdenszijn vergadering in Terneuzen akkoord ge gaan met het in het leve roepen van een raadscommissie 'evaluatie en pro gramma' zo snel mogelijk met bestu dering van de problematiek te laten beginnen. Deze commissie zou dan met een pre advies kunnen komen aan de Raad voor de Arbeidsmarkt, die op zijn beurt weer met een advies 'naarbuiten' zou kunnen komen. De heer Nijman betoogde bij herhaling dat dit de juiste formele weg was, in overeenstemming ook met de taak, die de raad voor de arbeidsmarkt als commissie van de SER heeft. Dat sloeg niet bij alle raadsleden aan. De heer J. Schepers INW) pleitte voor een slagvaardige commissie 'zonder tussenstations en tussen-fasen'. De heer Lensing (Bouwbonden) pleitte vooreen commissie waarin ook rijkswaterstaat een plaats zou vinden, evenals organen van de vakopleiding: „Zij zijn direct bij de problematiek van de bouwwereld betrokken. Zij kunnen uit hun directe betrokkendheid en erva ringeen praktische inbreng hebben. Het is de hoogste tijd!" De heer Nijman vond dat de heer Len- ting en zijn medestanders zich teveel op de Oosterscheldewerken en de daaruit voortvloeiende arbeidsproblematiek richtten: „De aansluiting met het totaal door de SER gegeven functie, mag niet uit het oog verloren worden", aldus de raadsvoorzitter. „Het is kort dfag. We kunnen niet meer eerst aan het verkennen gaan", stelde de heer Lenting nog eens. De heer Pel vond dat de raadscommissie 'evaluatie en programma' alvast zou kunnen be ginnen met inventarisering van de knelpunten, daarbij zonodig een beroep doende oip deskundigen van buiten af. Achter Federatie Burgemeester mr. F. G. A. Huber van commissie, die de problemen Zeeuwse bouwwereld zal bestuderen over een aanpak zal adviseren. De commissie zal gevormd worden uit de evaluatie- en programmacommissie van de Raad, die zich zal voorzien van allerlei deskundigen. Deze commissie- zo besloot de raad - zal met name de problematiek op de bouwarbeïds- markt die ontstaat bij uitvoering van de Oosterscheldewerken onder de loep nemen, maar dan wel in het kader van het totale beleid van de Raad. Dit besluit ontstond na een langdurige discussie over de vorm en de status, die de commissie zou moeten krijgen. De hele raad was het wel eens met de ge stelde problematiek: mogelijke span ningen op de arbeidsmarkt ten gevolge van de grote werken rond de Ooster- - schelde. Aanleiding tot de discussie een brief aan de Federatie Bouw- en Houtbonden NVV/NKV over deze mate rie en een notitie over de verwachte ar beidsmarktontwikkeling in de burgerlijke- en utiliteitssector van hoofdinspecteur-directeur drs. J. W. Jansen van de arbeidsvoorziening in Zeeland. Het dagelijks bestuur van de Raad voor de Arbeidsmarkt had voor gesteld de raads-commissie 'evaluatie en programma' te belasten met een pre-advies, dat aansluiten zou bij de brief van de Bouw- en Houtbonden. Drs. Jansen had voor de discussies be gonnen nog een toelichting gegeven op zijn notitie. Ook hij constateerde even als de Bouwbonden nog eens een tekort aan geschoolde arbeidskrachten in de bouw en signaleerde het optreden van koppelbazen in het laatste halfjaar Daar waar het de arbeidskrachtenvoor ziening voor de Oosterscheldewerken betrof dacht hij dat die voor het 'natte' gedeelte wel zou meevallen; „Werkge vers verwachten dat die wel los zal lo pen, gezien hun contacten in Brabant en Sliedrecht. Naar aanleiding van een vraag van de heer W. M. Otten zei de heer Jansen te verwachten dat de ge westelijke arbeidsbureau's werkloze bouwvakkers zouden kunnen leveren 'VAMTON' WAS VOOR voor de Oosterscheldewerken, en dat ClPHlTI IA TT daarnaast er een 'spontane stroom' uit vJ"LJö JL iLtVov^ri JtLij JJtt. Westbrbant zou ontstaan, aangetrok- NIET BRUIKBAAR ken door het hoge loonniveau, dat over igens niet op een normale 40-urige werkweek is gebaseerd. Ir. K. Horstra (werkgeverslid) pleitte hierop voor een voortzetting van de studie hierover, te neinde een redelijke continuïteit op de bouwarbeidsmarkt te bewerkstelligen. Landbouw De heer C. van Beekom (landbouw) ver schilde van mening met de her Jansen over snellere toevloed van arbeids krachten uit de landbouw straks naar de Oosterscheldewerken: „Daar verwacht ik in Zeeland niet zo veel van, nu de overheid maatregelen neemt, die dé-sanerend werken. De overheid heeft gesteld dat aande ge volgen van de droogte geen landbouw bedrijf ten onder mag gaan, maar dat kan ook zwakkere bedrijven het leven redden. Ook de rijksgroepsregeling voor kleine zelfstandigen bewerkt hier en daar in de landbouw een effect van 'blijf zitten waar je zit'. Federatie Bouwbonden: „Gezien het gewicht van de Oosterscheldewerken acht ik het geen zaak voorde evaluatie commissie. Er is inderdaad geen lijd te verliezen. Betrek ook het ETI er bij". Ook gedeputeerde A. J, Kaland, pro vinciaal vertegenwoordiger in de raad. gaf uiteindelijk steun aan het voorstel van de Federatie Bouwbonden, dat een breder gevormde commissie met des kundigen inhield: „We moeten nu wel weten wat we willen. Of een commissie, die informatie inwint en bij de raad een pre-advies indient, öf een commissie, die de zaak zal gaan begeleiden. En dat hoeft geen commissie van de raad te zijn". De heer Kaland zei overigens niet zo'n groot probleem te zien in de arbeids voorziening van de Oosterscheldewer ken als de Bouwbonden. Hij stelde voor ook Zuid-Holland bij een dergelijke commissie te betrekken. Eerder had raadsvoorzitter Nijman als voorgesteld ook indezecontact met Brabant op te nemen. De heer Nijman wees er nog eens op dat de raad alleen een commissie zoals evaluatiecommissie fnet een op dracht kon belasten omdat dit de enige mogelijkheid is, die er ligt binnen de Akkoord De heer Schepers vroeg hierop een schorsing van de vergadering aan. Na beraad verklaarde hij in de weer geopende vergadering dat men zich wellicht zou kunnen vinden bij een op dracht aan de evaluatie en program macommissie van de raad de proble matiek van de bouwvakarbeidsmarkt aan te pakken en zich daarbij te voor zien van alle mogelijke deskundigen. De voor te stellen aanpak zou zich - ook Goes-in de raad namens de Vereniging al is zij toegesplitst op het deelpro- van Nederlandse gemeenten - stelde bleem van de Oosterscheldewerken - zich geheel achter het voorstel van de moeten inpassen in het totale beleid van de Raad voor de Arbeidsmarkt. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De Raad ging voorts akkoord met de begroting voor 1977, die een door de SER te vergoeden saldo van ƒ112.000 telt. De Raad betoonde eveneens zijn in stemming met een schriftelijk verzoek aan het provinciaal bestuur van Zee land om financiering van het arbeids markt onderzoek van de Zeeuwse Raad. De heer Kaland verwachtte dat „bij goedgevallen in het college van g.s." dit verzoek in de decemberzitting van de staten behandeld zal worden. Recreatieonderzoek De SER en het ministerie van sociale zaken hebben een verzoek van de Zeeuwse Raad een onderzoek in te stel len naar de werkgelegenheid in de horeca- en recreatiesector gehonoreerd met een financiering van 225.000,- zo deelde raadssecretaris mr. W. M. Otten mee. De provincie Noord-Brban t was niet erg enthousiast gebleken voor samenwer king in deze, hetgeen de heer Pel geen ramp achtte, gezien de geheel andere aard van de recreatie in Brabant. Op voorstel van de heer Nijman zal men nu trachten met Brabant notities uit te wisselen. De Raad voor de Arbeidsmarkt be noemde voorts drs. J, W. Jansen, hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Zeeland tot voorzit ter van de commissie Evaluatie en Pro gramma en van de Commissie ad Hoe Midden-Zeeland in de vacature Van der Gijp Tot werknemersleden in de raad werden benoemd de heren H. Lenting (in de va cature Ackermans) en J. F. de Rijk in de vacature Stroek. Het -pompstation te St-Jansteen van WMZ, dat z"; handhaafd blijft. de toekomst als watenoinplaats voor Zeeuwsch-Vlaanderen ge- EIGEN WA TER WINNING IN DE STREEK BEHOUDEN LEZING VOOR 'NIJVERHEID EN HANDEL' De heer H. Lenting, éen der indieners van de brief van de Bouwbonden, stelde dat de benadering van de heer J ansen te eenvoudig was. Wijzende op diens op merkingen over een spontane stroom werkkrachten uit Brabant en mensen uit de landbouw zei hij: „De problematiek is dat juist in de be- tonsector van de Oosterscheldewerken geschoolde vaklieden nodig zijn. En aan die vaklieden is gebrek. Bij Dow Chemi cal in Terneuzen zijn nu weliswaar geen betontimmerlieden uit Joegoslavië ge komen voor de nieuwbouw, maar we zit ten nu wel met de brokken van drie on deraannemers, die onder meer met Ie ren en mensen uit Liechtenstein wer ken. Een rare ontwikkeling". De heer Lenting vond voort-s dat men niet. alleen moest letten op de benbdigde arbeids krachten voor de pijlerdam in de Oos- terschelde, maar ook moest denken aan de werken voor de compartimentering, de Kanaalwerken op Zuid-Beveland, Het Zoommeer in Brabant en wellicht zelf nog eens aan de vaste oeververbin ding over de Westerschelde. „Er is te kort aan geschoolde bouwvakkers. Het is nu nog maar vijf voor twaalf', benad rukte hij. Zowel de heer W. Pel als de heer Jansen zeiden de aanpak van de problematiek niet te willen beperken tot de Ooster scheldewerken. De heer Pel wilde ook de 'natte sector' daarvan laten meetellen, en de heer Jansen ook alle andere wer ken in Zeeland. Raadscommissie Raadsvoorzitter dr. ir. J. Nijman stelde voor namens het dagelijks bestuur de MIDDELBURG - De directeur van de VAM, de NV Vuilafvoer Maatschappij te Amsterdam, dr. D. W. Stolp, gelooft niet in een gescheiden inzameling van huisvuil met een verdeling in onder meer papier, glas en plastic, In Ame rika is gebleken dat dit niet lukt. Voor de vuilafvoerende en vuilverwerkende bedrijven zou dit erg plezierig zijn, maar de praktijk wijst uit dat de men sen niet bereid zijn dit te doen. Bij de VAM, die het afval verwerkt van Kroon behandelt prijzen grondverkoop en erfpachtsommen in IJzendijke (van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zeeland verschillen van mening met de gemeenteraad en B en W van Oostburg over prijzen die zijn bedongen voor verschillende grondverkopen en erf pachttransacties in de kern IJzendijke. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt de prijzen niet in overeenstem ming met het tegenwoordig geldende prijspeil voor dit soort transacties en heeft de besluiten van de raad en het college van Burgemeester en Wethou ders daarom niet goedgekeurd. De Oostburgse colleges zijn daartegen bij de Kroon in beroep gegaan. De raad Oostburg besloot op 19 decem ber 1974 het perceel Boulevard 5 in IJ zendijke te verkopen aan A. Verheecke-Varin, een stuk grond van 153 m2 a f 16,- per vierkante meter: aan J. E Ekkebus het perceel Nieuwstraat 2 in IJzendijke, een stuk grond van onge veer 258 m2.134 m2 a f 8.- per vierkante meter; en de rest voor f3,50 per vier kante meter; aan J. E. S. Verstraten- Dierikx het perceel Sint Sebastiaan- straat 1 in IJzendijke, een stuk van 385 m2 a f 25,- per vierkante meter en aan F. Aerssens het perceel Varkensmarkt 16 in IJzendijke, groot 214 m2. 134 m2 a f 10,- en 80 m2 a f3,50 per vierkante me ter. B en W van Oostburg besloten op 4 fe bruari 1975 van J. E. Ekkebus een per ceel van ongeveer vierkante meter (on dergrond van een trottoir) uit de erf pacht te nemen en een evengroot stuk ten behoeve van de verbreding van het achtergelegen pad. Ook besloot het col lege een stuk van ongeveer zes vier kante meter (ondergrond trottoir even eens) uit de erfpacht te nemen van F. Aerssens. 113 Nederlandse gemeenten met 2,3 mil joen inwoners - de stortplaatsen van het bedrijf zijn bij Wijster en Mierlo - haalt men ongeveer veertig procent materiaal uit het huisvuil dat geschikt is voor ge bruik in een proces van recycling. Men zoekt op dit moment nog naar een op lossing voor de overige zestig procent die naar de stortplaats moet. Overigens is men bij de VAM van mening dat dit. opslaan geen problemen hoeft te geven. In een lezing 'Afvalverwerking nu en in de toekomst' voor het departement Zee land van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, dins dagmiddag in de Schouwburg te Mid delburg. stelde dr. Stolp dat de tijd nu wel voorbij is dat iedereen riep „alles verbranden en alleen de slakken ops laan". Men heeftleren rekenen, aldus dr. Stolp en is tot de uitkomst gekomen dat voor het vuil van zo'n dertig jaar ter reinen nodig zijn met een totaalomvang van zes a zevenhonderd hectare. Een dergelijke vuilberg wordt dan wel een zestig meter hoog, maar ook daarmee is nog wel wat te doen: in Berlijn heeft men er zelfs een skihelling van gemaakt, zo vertelde de VAM-directeur. Toen dr. stolp sprak over de pogingen een oplossing te vinden voor de zestig procent residu van het afval onthulde hij, dat in dit verband nog eens de naam WEL AANPASSING WATERWINPUTTEN GOES - Het pompstation van de NV Watermaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) te Sint-Jansteen (Kapellebrug) zal in de toekomst bliven bestaan, Wel zullen de waterwinpun- ten worden hersteld en aangepast.De raad van commissarissen van WMZ heeft dit onlangs besloten naar aanlei ding van een uitgebrachte beleidsnota. Het voortbestaan van het in 1936 ge bouwde pompstation stond al geruime tijd ter discussie. In het pompstation worden grondwater en geïfiltreerd oppervlaktewater uit België gezuiverd tot drinkwater. Mo menteel kan er per j aar tussen de 2 en 2,5 miljoen kubieke meter water worden geproduceerd. Het water wordt afgezet aan de kleinverbruikers in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het overige water in Zeeuwsch-Vlaanderen komt uit West- Brabant (grondwater) en de spaarbek kens in de Braakman (oppervlaktewa ter ten behoeve van de industrie). In de beleidsnota van WMZ wordt over wogen dat de mogelijkheden tot grond- sarissen. Hij volgt drsR. C. E. Barbëop. De raad van commissarissen besloot om de tarieven van het WMZ- laboratorium ingaande 1977 te verho gen. Voor uitbreiding van het distribu tienet (nieuwe leidingen, vervanging oude leidingen) werd een bedrag van 5,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. waterwinning in Zeeuwsch-Vlaanderen uiterst beperkt zijn door de geo- hydrologische gesteldheid van de bo dem. „Alleen in het wingebied St- Jansteen, omvattende de gebieden St- Jansteen, Clinge en Wildel ande, is uit de regenval een produktie van 2 a 2,5 mil joen m3 per jaar mogelijk", aldus WMZ. „Met infiltratie van uit België afstro mend polderwater kan de winning wor den gebracht op 3,5 miljoen m3 per jaar. Sinds 1944 is dit ook gebeurd met water van het afstromingsgebied van de Pie- ter Endesvaart en de Gentsevaart." De watermaatschappij wijst er in de noa echter op dat de toevoer van polderwa- MIDDELBURG - Dinsdag 2 november houdt de Nederlandse bond van platte- Provinciale studiemiddag plattelandsvrouwen Werknemers Philips Terneuzen zagen ideeën fors beloond TERNEUZEN - Drie werknemers van Philips Terneuzen hebben dins dagmiddag uit handen van plaats vervangend di recteur ir J. C. van der Tas een totaalbedrag van 26.500,- onlvangen. Daarmee, honoreerde het bedrijf de door de drie werknemers ingediende ideeën om te komen tot een efficiëntere aanpak van de pro duktie. De heer J. P. W. van Straten uit Ter neuzen ontving een bedrag van 7500,- voor zijn ideeën om een pro- duktieberhoging te bewerkstelligen, de heer L. Willaert uit Terneuzen ontving 10.000,- voor zijn mate- riaalkostenbesparend idee en de heer J. J. Dobbelaar uit Terhole kreeg 9.000,- voor een idee dat bij toepassing verlet/- en materiaalbes- parend werkt. De drie 'ideeënindie- ners' zijn werkzaam op de afdeling Photoflux bij Philips Terneuzen. Het uitgekeerde totaalbedrag van 26.500,- betekende voor Philips Ter neuzen een record. de Oosterschelde is gevallen. Men is er intusSfen in gesl aagd het residu zo danig te binnen met cement dat 'n soort beton bestaat, 'Vamton'. Dit is echter zeer licht en heeft een soortelijk ge wicht van één. Toen dan ook de ge dachte werd geopperd dit 'Vamton' te gebruiken bij de dijkwerken in de Oosterschelde-mond moest men tot de conclusie komen dat het onbruikbaar was omdat het zou blijven drijven. Men is er ook in geslaagd met het residu spaanplaat te maken. Ook hier is het echter mogelijk een zodanige hoeveel heid te fabriceren dat, zelfs al zou ieder VnnrHrürht hpnnpmino een dit materiaal gaan gebruiken, er V UUlUIdUU UCIlUcIlIlIIg slechts tien procent in de bouwwereld j* afgezet zou kunnen worden. UlTGClClH" uLL; Over de compostproductie vertelde de VAM-directeur nog, dat dit product thans voor tachtig procent in de sector recreatie verdwijnt en wordt gebruikt voor sportvelden en parken. In de jaren dertig en veertig nam de landbouw het grootste deel af, in de jaren vijftig werd dit de tuinbouw. Er is een tijd geweest dat 30.000 ton per jaar bij de bloembol lenteelt werd gebruikt. Kleine gemeen telijke compostbedrij ven zijn er een vijf tiental in Nederland geweest, aldus dr. Stolp, waarvan éen in Vlissingen. Ze wa ren echter te klein om renderend te kunnen werken en de toeneming van plastic in het afval deed deze bedrijven tenslotte geheel de das om. De lunchbijeenkomst van 'Nijverheid en Handel' werd geleid door de voorzit ter van het departement, ing. J. H. Scheuerman. landsvrouwen, afdeling Zeeland, een provinciale studiemiddag over 'de i het Zeeuwse platte land' in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg. wordt ingetrokken MIDDELBURG - 'Op grond van nader verkregeninlichtingen," zo formuleert de Stichting Cultuurspreiding Zee land, wil men bij deze stichting de voordracht van de heer L. Hoogeveen als nieuwe directeur van de SCZ in trekken. In de sollicitatieprocedure had het be stuur van de SCZ aanvankelijk de heer Hoogeveen - directeur van 'De Meer paal' in Dronten - als eerste op de voor dracht aan gedeputeerde staten van Zeeland geplaatst. Het dagelijks be stuur van de stichting stelt thans aan het algemeen bestuur van de SCZ voor deze voordracht in te trekken. Binnen kort zal met een nieuwe sollicitatiepro cedure worden begonnen. GS VAN ZEELAND IN BEROEP BIJ KROON de in België getroffen maatregelen o de waterbeheersing te verbeteren. „Nauwoverleg metde Belgische auton- teiten is daarom nodig om de infiltratie veilig te stellen", meent WMZ. Bij het besluit om het pompstation te SUJansteen in bedrijf te houden, heeft De middag begint om 13.30 uur. Voor de de raad van commissarissen van WMZ zal drs. H. Eversdiik. uit Hem- mede in aanmerking genomen, dat aan- kenszand in drie gedeeltes een inieiding voer van water over lange afstand (Bra- houden, afgewisseld met de films 'Het bant) naar Zeeuwsch-Vlaanderen dorp Nisse in de vijftiger jaren en Er kwetsbaaris „Methetoogdaaropiseen fvn Qog Zeeuwen. Tijdens de pauze grondwaterwinning in de streek zelve kunnen wensen en opmerkingen naar van grootbelang", stelt WMZ. Aangete- aanleiding van de inleiding drs. Ever- kend wordt nog dat de produküekosten sdijk op muurkranten kenbaar worden van het water van St-Jansteen niet ho- gemaakt Na de panze is er gelegenheid gerzijn dan die van oppervlaktewater. totdiseussie.Denuddagwordtoml7.00 uur gesloten. In de WMZ-nieuwsbrief aan aandeel- pnliAr,*.„ houders wordt verder gemeld dat de A/OIIcClc burgemeester van Terneuzen, C. Oclte- WEMELDINGE - De collecte voor de loen, door de gemeenteraad aangewe- Nierstichting bracht in Wemeldinge zen is als lid van de raad van commis- 1.210 - op. (Slot van pag. 1) minister Westerterp, die van de week zei, dathij ervan overtuigdis. datin 1977 een beslissing over de oeververbinding valt, zegt de heer Stenvert: „Er is vaker gezegd, dat binnen een bepaalde ter mijn een beslissing zou vallen. Ik weet niet wat zo'n bewering nu waard is". 99 COLLEGE GAAT IN TEGEN OPVATTING RAAD AXEL (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zouden graag zien, dat een ge bied met weilanden van 11 hectare ten oosten van de Zwartenhoekse Kreek in Axel de bestemming „Beschermd Na tuurgebied" krijgt. Met die opvatting gaan ze in tegen de mening van de ge meenteraad van Axel, het college van B en W, de Gewestelijke Raad van het per brief mee te deflen en het niet ter Landbouwschap in Zeeland, het dage- inzage te leggen. Verder hebben zij zo lijks bestuur van het waterschap Axe- hun twijfels aan dé rol van Staatsbos- (ADVERTENTIE) Ier Ambacht en twee particulieren. Zij willen de bestemming „Landbouw, tuinbouw en veeteelt", die de gemeen teraad aan het gebied heeft opgelegd, bekrachtigd zien. De verschillende in stanties en de twee particulieren zijn bij de Kroon in beroep gegaan. Het gebied waar het om gaat valt in het bestemmingsplan „Buitengebied" van de gemeente Axel. dat de gemeenteraad op 26 juni 1973 heeft vastgesteld. Op 19 februari 1974 hechtten Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan het plan, met uitzondering van de weilanden ten oosten van de Zwartenhoekse Kreek. Het dagelijks bestuur van de provincie lichtte toe het eens te zijn met de stich ting „Het Zeeuwse Landschap" en de voorkeur te geven aan de bestemming „Beschermd Natuurgebied". Ook werd verwezen naar de mededeling van Staatsbosbeheer, dat de weilanden een grote natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarde hebben. Bezwaren Tegen de afwijzing door GS van de door B en W voorgestelde en door de raad overgenomen bestemming „Land bouw, tuinbouw en veeteelt" heeft het Axelse college twee bezwaren. De eer ste richt zich tegen de vormgeving van het besluit en het ontbreken van een behoorlijke motivering en het tweede tegen de aard van het besluit en de me ning van GS dat het gebied de bestem ming „Beschermd Natuurgebied" moet krijgen. Het college van B en W vindt dat GS er onjuist aan hebben gedaan hun besluit beheer in het advies aan GS. Volgens GS zou dit instituut het gebied in kwes tie opnieuw hebben geïnventariseerd, maar het college is daarvan uit navraag niets gebleken. B en W suggeren nu dat GS zich vermoedelijk hebben laten lei den door een publicatie van de natuur liefhebber F. L. L. Tombeur uit het Bel gische Gent, die het gebied in kwestie aan een studie heeft onderworpen. Het college van B en W zegt dat bij een behoorlijke belangenafweging - ..waar van uit-het besluit van GS niets blijkt" - het landbouwbelang de voorkeur moet krijgen boven het landschappelijk en natuurwetenschappelijk belang van het gebied. Hét Axelse college voert verder aan dat de door GS gewenste bestemming nare gevolgen zou hebben voor de heer J. den Hamer, die het gebied pacht om er zijn veehouderij uit te oefenen en ook zou de bestemming een ernstige belemmering vormen voor de uitvoering van het wa- terbeheersingsplan van het waterschap Axeler Ambacht. De heer A. J. M. Rottier uit Sint Jan steen klaagt het standpunt van GS bij de Kroon aan voor de heer R. E. P. M. de Cloedt, de verpachter van het stuk in kwestie. Aangevoerd wordt, dat de be- drijfsuitvoering van de heer De Cloedt in het gedrang komt als de bestemming „Beschermd Natuurgebied" van kracht wordt. De heer J. den Hamer, de pach ter, brengt naar voren dat al 2 hectare van zijn gebied tot beschermd gebied is verklaard en dat hij er veel bezwaar tegen heeft als dat nog eens met 11 hec tare gebeuren zou. Toch is de heer Stenvert niet pessimis tisch over de kansen van de oeverver binding. „We staan niet alleen. Vanuit de tweede kamer wordt druk uitgeoe fend, we hebben de mededeling in de begroting van verkeer en waterstaat dat de vaste verbinding van belang wordt geacht en de totale situatie bij de veerdiensten is zo, dat veel pleit voor aanleg van de oeververbinding". Als de regering toestemming geeft voor de aanleg van de vaste oeververbinding, hoeft er geen derde dubbeldekker te komen. Op de veerdienst Vlissingen- Breskens kunnen dan de twee dubbel dekkers worden ingezet, aangevuld met andere boten. De aanlegplaatsen in Breskensen Vlissingen moeten dan wei worden aangepast In Breskens is dat niet zo ingewikkeld, maar in Vlissingen doemen wel problemen op. Als de be staande aanlegplaats wordt aangepast ishetde vraagof de opstelterreinen voor de toekomst niet te beperkt zijn. Als echter een andere situering wordt geko zen, zal daarover overeenstemming moeten worden bereikt met de Neder landse Spoorwegen. Die voelen er niet voor het station op de huidige plaats te laten als de veerhaven meer oostelijk wordt aangelegd". De heer Stenvert: „Het is een stel samenhangende pro blemen. We kunnen op de dienst Vlissingen-Breskens niets met een dub beldekker beginnen zolang de aanleg plaatsen niet zijn aangepast". Tarieven Het college van gs wil de hele situatie bespreken met de heer Westerterp, zodra nieuwe prognoses over het ver voersaanbod op tafel liggen. De heer Stenvert meent dat het feit dat gs wei geren aan de wens van de bewindsman tegemoet te komen om de veertarteven volgend jaar met anderhalf procent ex tra te verhogen, het gesprek niet hoeft te bemoeilijken. „De minister heeft ge vraagd in de bouwperiode van de oever verbinding een inhaalverhoging toe te passen, waardoor de veertarieven en de toekomstige tarieven voor de vaste ver binding naar elkaar toegebracht wor den. Wij wilden een gunstige uitgangs positie en hebben ons bereid getoond al in 1976 een inhaalverhoging toe te pas sen. We hebben dus een voorschot gege ven. We hebben niet gewacht-op het groene licht. Maar nu dat nog steeds uitblijft is het niet reëel de extra verho ging ook volgend jaar door te voeren. Ik verwacht dat we met de minister rede lijk zullen kunnen praten over de conse quenties van het uitblijven van de be slissing. We zullen wel voorzichtig ma noeuvreren. We streven nog steeds naar de totstandkoming van de vaste oever verbinding".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7