DEY - AXEL C SCANIA 81 Kousepaol en praotuus C FESTIVALLETJE BROLN CLAUS' ORESTES •¥T7i7?i ZEEUWSCH-VLAANDEREN MACBETH gemeente OOSTBURG BLEIJKO ZELDENRUSTCOLLEGE, TERNEUZEN DOCENT WISKUNDE TRANSPORT 'VOORUIT' D.V. AUTOBEDRIJF DE OUDE Dat kunnen wij u bieden In de ZEER GROTE MATEN kostuums, kolberts en panta lons hebben wij een RUIME SORTERING Mannen met een BUiKOMVANG van 145 cm slagen bij ons met gemak Informeert u eens, reeds bij het passen bewijzen wij u dat wij u geen centimeter teveel beloven KLEDING VOOR VADER EN ZOON WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 De Vereniging van Nederlandse Theatergezelschappen voor de jeugd doet Temeuzen en Oostburg aan met een feestelijk theaterfestivalletje. Het 'gaat' in 33 Nederlandse steden (3 plaatsen per provincie) en het is bedoeld om te laten zien wat er zoal aan jeugdtheater is. En natuurlijk ook om duidelijk te maken dat dat, net als het theater voor volwassenen, niet zonder financiële steun van rijk, pro vincies en gemeenten kan. Morgen - donderdag - is het theaterdag in het Zuidlandtheater van Temeuzen. Om 1.0.30 uur speelt het poppentheater van Jan Nelissen 'De kist uit China' Om 14.00 uur treedt t heater Wim Zomer op met'Egozijns Sterrendroom' en hetscapinoballet rondt om 19.00 uur af met 'Scapino 19'. Zaterdag is er een VNTJ-festival in het Ledeltheater en het hervormd jeugdgebouw van Oostburg. Om 11.00 uur in het Ledeltheater: kindertheater 'Wiedes' met 'Ons Landje'. Om 13.30 uur in het hervormd jeugdgebouw: poppentheater 'Bloeps' met 'Tante is mooi jarig' en tenslotte - opnieuw in het Ledeltheater - theatergroep 'Funhouse' met 'Kunstknepen'. Aanvang 14.45 uur. Het Tsjechoslowaakse muziek- en dansensemble Broln maakt deze maand voor de elde keer een toemee door ons land. Dat is smullen voor de kenners. Broln (28 leden, inclusief orkest en vocalisten) heeft een enorm repertoire. Het gezelschap komtuitBrno. Vrijdag 22 oktober is het om 20.00 uur te zien in het Zuidlandtheater van Temeuzen. Hugo Claus heeft niettegenstaande zijn uitlatingen als zou hij nu totaal gebro ken hebben met de toneeldramaturgïe toch nog een stuk klaargestoomd voor het theater. Wellicht lag de opdracht hem gegeven door de Belgische stichting Thea ter en cultuur' hem financieel wel, en dan stapt ook hij van principes af. De Nederlandstalllge dramaturgie is er in elk geval een stuk rijker mee, vooral ook omdat aan de opdracht voor de auteur meteen ook de opdracht (om het te spelen) voor een gezelschap aan vast zat. Het Antwerpse officieel theater, de koninklijke Nederlandse schouwburg opende zijn seizoen met 'Orestes' en koos er een buitenmate sterk bezetting voor. In eerste instantie werd zowat de belangrijkste Nederlandstalige Belgische regisseur voor klassiekers aangezocht: Walter Tillemans, die men vaak vanuit Hamburg komt halen, onder meer voor zijn Kohout-regies Tillemans kreeg de beschikking over de beste krachten van zijn gezelschap, zodanig dat eerste plans rollen (best betaalde kateurs in een troep) konden ingezet worden in iets meer dan figuratierollen, daar bij ogend op homogeniteit. Het klassieke verhaal van 'Orestes' vertelt hoe de Griekse vorst Agamemnon, teruggekeerd van de Trojaanse oorlog, door zijn vrouw Cly taemnestra en haar min naar Aighistos echt niet met open armen wordt verwelkomd. Hij wordt integendeel in zijn bad vermoord. Jaren later zal zijn zoon Orestes, samen met zijn zuster Elektra, de moord op hun vader WTeken door zowel moeder als minnaar te vermoor den. Rust vindt hij daardoor niet, want de wraakgodinnen achtervolgen hem. Hij wordt steeds weer het slachtoffer van waanzins- en razemijaanvallen. Om de wraak godinnen van hun macht te beroven gijselt hij en Elektra, Helena en haar dochter Hermione. Uiteindelijk bemiddelt de god Apollo, door de schuld van de moeder moordenaar op zich te nemen, want als God heeft hij Orestes de opdracht gegeven tot die daad. Claus bewerkte dit historische gegeven tot een couega van óo scenes, die eigenlijk alle een beeld geven van de strijd tussen gearrviveerden en jongeren. Claus heeft in zijn adaptatie de retorische gedeelten afgezwakt, allerlei zaken die aanvankelijk alleen maar gezegd werden nu gevisualiseerd en over het algemeen door het ontdubbelen van het koor van buurvrouwen en het uitbouwen van de rol van Apollo, meer beweging in het stuk gebracht. Het geheel is erdoor een tragedie gebleven maar met komische scènes perfect in evenwicht. De produktie loopt voor meerdere maanden in Belgische en Nederlandse schouw- burger Nederlaagtoernooi De Kroon Hulst HULST - In de tweede wedstrijd, tel lende voor het nederlaagtoernooi, van de biljartvereniging 'De Kroon' uit Hulst heeft K.O.T. uit Sas van Gent een ruime overwinning behaald. Het ver schil was bij de finish 50 caramboles in het voordeel van de bezoekers. George Begheyn haalde tegen Jo van Kerkho ven een mooie score van 71 caramboles. De hoogste serie van Begheijn was 13. Uitslagen: J. van Kerkhoven 47 - G. Be gheyn 71; J. Brand 29-R Sandrlni33: W. Boussen - 23-J. Tacq 22; D. Bermans 22-G. M. Begheyn 35; G. Braspenning 25-A. v. d. Bogard 23; F. Schelfhout42-R. Claeyssens 43, J. Taelman 19-J. Dumez 49; J. de Bot 34-P. Stevenborg 15. Collecte BRESKENS - De Zeeuwse Collecte heeft in Breskens een bedrag opgele verd van 792,42. Diploma-uitreiking EHBO-afdeling BRESKENS - Vrijdagavond was er in pensioen 'De Schelde' te Breskens een diploma-uitreiking van de plaatselijke EHBO-afdeling. Voorzitter J. Keyinel kon 21 geslaagden feliciteren. Behalve een groot aantal leden werd de diploma-uitreiking ook bijgewoond door de burgemeester van Oostburg, de heer A. Schipper. De heer Keijmel ver telde dat de oefenavonden worden uit gebreid van zes tot acht per jaar. Een kritische noot liet hij horen ten aan zien van de bedrijfs-EHBO'ers, die in verband met de vele onbekende stoffen „extra dienen uit te kijken en bij ern stige gevallen direct een arts dienen te waarschuwen." Volgend Jaar bestaat de afdeling 25 Jaar en mede in verband hiermee worden de jaarlijkse districtswedstrijden dan in Breskens gehouden. Hengelsport KLOOSTERZANDE - In hotel Vaj: Leuven te Kloosterzande vond de jaar lijkse feestavond plaats van de henge-l laarsvereniging 'De Vogel' uit Hengs-j tdijk. Voorzitter R. Boogaert maakte! voor het eigenlijke feest in een korte vergadering de kampioensuitslagen bekend. De uitslag luidde: 1 en kam-i pioen Patric Rheel, SinVNiklaas, 191? punten, 2 Willy van Vliemberghe! Kloosterzande 1697, 3 Leo van Steveiv dael. Hengstdijk, 1076, 4 Alfons Roctuj! Vogelwaarde 1069, 5 Chrs de Bruin. I Kloosterzande, 801, 6 Jo van Vliem-j berghe, Graauw 758, 7 Cam. de Bakker, Graauw, 685, 8 Geor.ge van Hoeye, Kot wacht, 493, 9 Johan Hageman, Hengs- tdijk, 312, 10 Theo Danckaert, Vogel- waarde, 292, Na de bekendmaking ge- bruikten de leden een gezamenlijke maaltijd om daarna in een gezellig sa- menzijij de rest van de avond door te brengen. Morgen - donderdag - draait de filmliga MacBeth van Polanski in het Luxortheater van Temeuzen. Aanvang 20.00 uur. (F. N.) Bridgeclub hield vergadering BRESKENS - De Breskense bridge club hield de algemene jaarvergader ing in hotel Walk' te Breskens. Alge mene wens van de aanwezigen was meer leden welkom te kunnen heten ïn de bridge-club. In verband hiermee zal men door het plaatsen van advertenties proberen te komen tot een uitbreiding van h$t lede naantal. Vooral beginners zullen bij. voldoende aanmelding in de gelegen heid worden gesteld een aantal instructie-avonden te kunnen volgen.. Tijdens de bestuursverkiezingen werd mevrouw H. Gemaert met algemene stemmen gekozen tot voorzitster terwijl de heer B. Punt zal voorzien in de vaka- ture van secretaris-penningmeester. Muziekavond van vWeldoen door Vermaak' CLINGE - Zaterdag was in het gemeen schapshuis 'Malpertuus' te Clinge de muziekavond, uitgaande van de Clingse fanfare 'Weldoen door Ver maak'. Voorzitter Frans Plasschaert opende het feest en wees erop, dat de drie mu ziekverenigingen, die deze avond die aan de avond meededen, fanfare 'Nooit Gedacht' uit Graauw, fanfare 'Excel sior uit Terhole en de fanfare 'Weldoen door Vermaak' op 7 november meedoen aan het bondsconcours te Hulst. De drie muziekgezelschappen speelden ieder als inleiding een mars gevolgd door twee concoursstukken en als a fsluiting weer een mars. Ds. Deddens 25 jaar predikant HOEK-Dr. K. Deddens, predikant de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Groningen-Zuid, herdenkt op 28 okto ber dat hij 25 jaar geleden in zijn eerste gemeente Hoek intrede deed. In Hoek stond hij tot 1956, toen hij een beroep naar Leerdam aannam. Van 1961 tot 1965 was hij werkzaam in Amersfoort-C. Vandaar ging hij naar Rijnsburg van waar hij van 1965 tot 1970 werd uitge zonden naar Curacao en daarna nog tot 1970 de plaatselijke kerk diende. Dr. Deddens is medewerker aan het blad 'De Reformatie' en maakt deel uit van de muziekredaktie van het Ned. Dag blad. Hy is voorzitter van het landelijk verband van gereformeerde koren, korpsen en musici. Van zijn hand ver schenen boeken over de profeten Za- charia, Maleachi en Zefapja en verder enkele uitgaven op catechetisch en kerkhistorisch gebied. Herfstrit Zevac ZAAMSLAG - De Zeeuws-Vlaamse Au- tomobielsport Club (ZEVAC) heeft zon dag de herfstrit gehouden. De gunstige weersomstandigheden waren goed voor een erg grote belangstelling. De rit startte op de Griethe (bij Zaamslag) met voor de A-klasse 42.5 km en voor de B-klasse 38 kilometer te gaan. De rit kende een vlot verloop zodat alle deel nemende equipes tijdig binnen waren. De uitslagen luiden: A-klasse: 1 W. van Berend onk-E. Kupers, Vlissingen, 109 strafpunten; 2 M. IJsebaert-H. Hasela- ger, Terneuzen/Koewacht 169: 3 S. van. Hoeve-W. de Bruijn, Axel/Temeuzen 187. B-klasse: 1 echtpaar P. Wijkhuis, Sou burg 109; 2 echtpaar A. Nagelkerke. Sas van Gent, 141; 3 echtpaar W. Lammens, Sas van Gent. 172. Wedvlucht CLINGE - De postduivenhoüdersvere- niging 'De Grensreizigers' uit Clinge hield met 56 oude duiven een wedvlucht op Quiévrain. De snelheid was 1422 me ter. De uitslag luidde: 1-10 L. Bogaert; 2' C. van Landeghem; 3 E. de Block; 4 J". de Burger; 5 P. Vergucht; 6 L. Pluym; 7 C. Buys; 8 S. Seghers en 9 J. Govaert. De uitslag met de 85 jonge duiven luid de; snelheid: 1435 meter: 1.5 en 6 J. Wil- laert; 2 J. de Burger: 3 P. Vergucht; 4 L. Pluym; 7 W. Herdewei: 8 R. van Gaever; 9 J. Govaert en 10 L. Bogaert. Ook zondags open van 14.00-18.00 uur SAS VAN GENT PROMENADE GENTSESTRAAT 4 01158-1938 X oen ik het woord de eerste keer las dacht ik aan een drukfout Een van de onvermijdelijke misdrukken die voorkomen in dag-, weekbladen en boeken en die het lezen van mijn stukjes tot zulk een angstig avontuur voor mij maken. Eenieder die schrijft vindt wel een zeker plezier in de omgang met de taal en wanneer je dan een verminking van j e woorden tegenkomt valt dat niet mee. Soit Het in druk vastleggen van gedachten is nu eenmaal mensen werk en blijft dus feilbaar. Daar stond het 'Kousepael'. Ha ha. wat een pikante fout 't is wat we hier noemen puur 'de Goese taal'. 'De Goese taele is de mooiste taele van allemaele'. 't Kan best zijn en aardig, heel aardig zelfs en aantrekkelijk maar wij hier als Zeeuws- Vlamingen bezigen weer een ander dialect. En wat daar bovenuit torent is de uitspraak van de letter a. Bijna alle Zeeuwsvlamingen zijn het er over eens dat die letter a dialectisch uitgesproken dient te worden als ao, de een doet het straf, de ander wat minder straf maar als we onder elkaar in lotsverbondenheid onze eigen onuitroei bare taal spreken - en waarom zou deze niet goed zijn, ze is toch het produkt van een natuurlijk groeiproces? - dan is het weliswaar geen zuivere a maar ook nooit en te nimmer een ae. Nadien kwam ik die Kousepaol officieel als jongerencen trum tegen en ik rilde ervan en wist tevens dat de druk ker hier geen blaam trof Wat bezielt iemand om hier het woord pael in te willen voeren? We hebben hier al zoveel dialecten, Bressiaans, Cadzands, Hulsters, Axels, Osse- nisses, Temeuzens en nog veel meer dat we echt geen behoefte hebben aan andermans dialect Bovendien kunnen we het niet eens naar behoren uitspreken. Geef ons maar de Pereplu en 't Klup-uus, dat verstaan we beter en we weten waar we aan toe zijn. De Kousepaol - zijt ge dol geworden? Dan schijnt er ook nog ergens Het Praetuus te bestaan. Ookzo'n jammerlijke benaming voor iets dat gemoede lijk moet zija Hemel nog aan toe, ik herhaal: we kunnen hetnietuitspreken.hetblijftonsindestrothangen.julst zoals bij sommige mensen die tegen hun schoonouders geen moeder en vader kunnen zeggen, dus wat moeten we ermee? Ooit een Zeeuws-Vlaming horen zeggen: we gaan gezellig naar De Kousepaol of Het Praetuus? Nee, we zeggen hier Het Praotuus (als we het zouden zeggen) en dan wordt het al gaus Praotuusje. En van kousenpa- len hebben we nog nooit gehoord, dat woord vergt enige uitleg, maar als het dan toch moet laat het dan Kouse paol zijn. Toch merkwaardig die hang van volwassenen naar oude volkstalen als men bedenkt dat de meeste ouders van daag de dag hun bestdoen hun kinderen de ordentelijke Nederlandse spreektaal bij te brengen. Zou het iets te maken hebben met de zucht naar antieke voorwerpen? Er zijn in Temeuzen gelukkig maar twee vreemde snoeshanen van dialectische benaming voor zekere in richtingen, de hemel geve dat we ze terug zullen dringen tot het nulpunt. Anders: nog even en we schrijven Pro vinciale Zeeuwse Courant met ae. provinciaele dus, want we worden op de duur zo zot als een top gemaakt (en dit laatste is een goed Zeeuws-Vlaamse uitdrukking zoals u weet). gemeente BIJSTANDS AMBTENAAR Taak: Inhoofdzaakde behandeling van aanvragen in het kader van de algemene bijstandswet, de rijks- groepsregelingen en de wet werkloosheidsvoor ziening. Vereist: Bezit van het diploma MBO-SD en/of GA-I Salaris: Afhankelijk van opleiding, ervaring en leeftijd tussen 1984,- en 2582,- bruto per maand. Woonruimte is in Temeuzen onmiddellijk be schikbaar. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan burgemeester en wet houders van Temeuzen. Zij die in april en mei 1976 reeds solliciteerden, behoeven dit niet opnieuw te doen. V fcs&cï V BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Oostburg maken bekend, dat zij van plan zijn aan de heer J. I. de Keuninck, Vlamingpolderweg 14 te Cadzand voor het verbouwen van de woning kada straal bekend gemeente Oostburg, sec tie EC nummer 431, plaatselijk bekend Vlamingpolderweg 12 te Cadzand, vrijstelling te willen verlenen als be doeld in artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. De stukken, welke op het bouwplan en de te verlaten vrijstelling betrekking hebben, liggen vanaf 21 oktober 1976 gedurende veertien dagen ter gemeen tesecretarie (Schouwburgstraat 2, bu reau ruimtelijke ordening) te Oostburg, ter inzage. Een ieder is bevoegd edurende de ter mijn van ter visieleggi g schriftelijk be zwaren tegen bet verlenen van de vrij stelling bij ons in te dienen. Oostburg, 20 oktober 1976 Burgemeester en wethouders voornoemd, A. Schipper, burgemeester P. J. I. Verhage, secretaris gemeente 7 Tijdelijke verkeersmaatregelen Burgemeester en wethouders van Temeuzen brengen ter algemene kennis, dat in verband met de uitvoering van rioolwerkzaamheden het ge deelte van de Azaleastraat tussen de Kerkhoflaan en de Geraniumstraat met ingang van 19 oktober 1976 afgesloten wordt voor alle verkeer in beide richtingen behalve voetgangers. Tevens zal met ingang van 21 oktober 1976 in ver band met de uitvoering van herbestratingswerk- zaamheden de Vlooswijkstraat afgesloten worden voor alle verkeer behalve voetgangers. De eerstgenoemde maatregel zal gelden tot en met 26 november 1976 en de laatstgenoemde tot en met 19 november of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk zal zijn in ver band met de uit te voeren werkzaamheden. Temeuzen, 19 oktober 1976 Burgemeester en wethouders voor noemd, C. Ockeloen, burgemeester, A. J. van Pagee, secretaris. Betonwarenindustrie vraagt dringend: HEFTRUCKCHAUFFEURS BEDIENERS voor buizenmachines HULPKRACHTEN voor diverse afdelingen. Leeftijd tot 60 jaar. Zij die straks hun dienstplicht moe ten vervullen kunnen ook in aan merking komen. Aanmelden Mariadijk 6, Walsoorden Telefoon 01148-1910 Alg. Chr. Scholengemeenschap voor VWO, HAVO en MAVO Samenwerkingsschool voor Katholie ken en Protestanten. GEVRAAGD (29 uur of minder) Het betreft een vervanging we gens ziekte, voorlopig tot de kerstvakantie. Schriftelijke sollicitaties, met opgave van o.a. godsdienst en referenties, aan de rektor, pla Mozarthofl7, Temeuzen, tel. 011504029 en 6610. Breskens, Deltahoek 7, Tel. 01172-1654. vraagt voor zo spoedig mogelijk: INTERNATIONALE CHAUFFEURS Ervaring strekt tot aanbeveling. Gegadigden die in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wonen ge nieten de voorkeur. Goede ver diensten. Sollicitaties op ons kantoor aan het In dustrieterrein te Breskens. iedereen leest de krant altyd en overal, ie. Het bestuur van de R.K. Lagere Technische School 'St. Bernard' te Hulst, biedt de heer een receptie aan op vrijdag 29 oktober 1976 in de aula van de school van 17.00 uur tot 18.30 uur, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als leraar elektrotechniek. Familie, vrienden, leden van de schoolvereni ging, oud-leerlingen en belangstellenden ziin van harte welkom. P. Molthoff, voorzitter J. BBlijenbergh, secretaris een sterke troef voor middelzwaar transport. 22 en 23 oktober beschikken wij over een DEMONSTRATIEWAGEN LB 8150 Super met Huif. Wij nodigen u uit voor een proefrit of na afspraak een demonstratie op uw bedrijf. TERNEUZEN - 01150 - 5755/ B.G.G. 01154 -1489. zond. f maandag gesloten vrijdag open tot 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 32