PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FNV-EIS VAN ƒ40,- ONAANVAARDBAAR Tijdelijke verlaging loon- en inkomstenbelasting blijvend Gs zijn door uitstel beslissing vaste oeververbinding in dwangpositie geraakt kleintjes Langzaam wijziging in politieke 5kleur9 van burgemeesters Boersma en Lubbers na eerste gesprek met werkgevers en werknemers: vandaag Financiële hulp EG voor Israël Syrië blijft in Libanon ondanks vredesplan Riad DUISENBERG DIENT WETSONTWERP IN: Woensdrecht wil geld zien pasma 13 219e jaargang no. 249 Woensdag 20 oktober 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet heeft tegen de eis van de Federatie van Nederlandse Vakcentrales om vanaf 1 oktober iedere werknemer f40,- per maand te betalen overwegende bezwaren, zowel voor wat de ingangsdatum als het bedrag betreft. Volgens nieuwe ramingen heeft het kabinet de indruk, dat de prijzen dit jaar niet meer zullen ken zei, dat de prijzen over juli, augustus en september met 1.6 procent waren ge stegen. Voor oktober, november en de- cenber verwacht hij een prijsstijging van 1,75 procent. „Deze 1,75 procent verwachten we in hoofdzaak in oktober. Over de maanden november en decem ber verwachten we geen prijsstijgingen. Dit betekent dat de prijzen over de stijgen dan met 8,75 procent. Dit zeiden de ministers Boersma en tweede M[t van Jaai met 3 procent Lubbers dinsdagavond tegen middernacht na afloop van het eer- zullen stijgen. „Het totaal zal dan over ste gesprek met werkgevers- en werknemersorganisaties. Dit ge- sprek ging over de vraag of de gestegen prijzen eventueel aanlei- van 8 procent, inclusief de btw- gevraagd om handhaving van de prij zen, die juist in juli en augustus zo waren gestegen. van dit jaar. Het enige standpunt was dat de eis van de FNV te hoog bleek. Wel heeft het kabinet aan de werkgevers en vakbeweging de vraag voorgelegd, ding zouden kunnen zijn voor een tweede loonsverhoging in het kader van de loonmaatregel. Zowel de vakcentrales als de werkge vers is te verstaan gegeven, dat het ka binet geen loonmaatregel voor 1977 overweegt. „Evenmin is het kabinet van plan een stok achter de deur te houden als de vakbonden met de werk gevers gaan onderhandelen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1977. „Het kabinet heeft het volste vertrou wen in de sociale partners", zei minis ter Boersma. Loonaanpassing Wel heeft hij zowel de werkgevers als de Vakbeweging de vraag voorgelegd of het mogelijk is een dusdanig sociaal- psychologisch klimaat te bevorderen om Inhaaleffecten in 1977 van al of niet bestaande achterstanden, opgelopen door de opeenvolgende loonmaatrege len, te voorkomen. De ministers zeiden dat het kabinet geen enkel standpunt had ingenomen over een eventuele loonaanpassing voor de tweede helft verhoging en voor het opgeschoonde prijsindexcijfer een stijging van ruim 7 procent", zei minister Lubbers. FNV-voorzitter Wim Kok zei dat er nu duidelijkheid bestaat over de vraag of de vakbeweging vrij mag onderhande len met de werkgevers. „Die duidelijk- een tussentijdse loonaanpassing voor heid bestond er nog niet na het kamer- debat vorige week", zei hij. Kok benad rukte, dat de FNV in de brief ook had de tweede helft van dit jaar bespreek baar te maken. Zoals bekend hebben met name de werkgevers ernstige be zwaren geuit tegen een loonaanpassing en heeft het CNV een dergelijke aanpas sing in het kader van de eventueel ver der stjjgende werkloosheid niet gewenst genoemd. Het kabinet heeft als standpunt inge nomen, dat de bespreking van dinsda gavond van groot belang zou zijn als ba sis voor een gezonde samenspraak over de gevolgen voor de inflatie, werkloos heid en de handhaving van de koop kracht. Minister Boersma zei over dit laatste, dat bij een stijging van de prij zen van 8,75 procent dit jaar (inclusief de btw-verhoging) de inkomens van f20.000 op nul zouden uitkomen, zoals het kabinet had gesteld. Prijzen I Minister Lubbers van economische za- LUXEMBURG (ANP) - Zonder er over te debatteren hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EG dinsdag in Luxemburg besloten Israël financiële hulp te verlenen tot een bedrag van 30 miljoen Europese rékeneenheden (ruim honderd miljoen gulden). Die hulp wordt verstrekt in aanvulling op de handels- en samenwerkingsovereen komst die de EG vorig jaar met Israël sloot. Zij zal gegeven worden in de vorm van leningen. CAIRO-Na het bereiken van hel akkoord over het vredesplan van Sadal in Riad gesloten, omhelsden de Egyptische president Sadat (links) en de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie Yasser Arafat elkaar. OP VERZOEK PRESIDENT SARKIS CAIRO (UPI/RTR//AFP) - Het vrede splan voor Libanon dat maandagavond door zes leiders in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, is ondertekend, MINISTER DE GAAY FORTMAN NA KRITIEK KAMER: voorziet niet in terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon, aldus hebben Arabische diplomaten in Cairo dinsdag verklaard. Zij zeiden dat president Sadat van Egypte en PLO-chef Arafat hun eis van terugtrekking hebben laten vallen na dat president Elias Sarkis van Libanon had uitgelegd dat de Syriërs op zijn ei gen verzoek hadden ingegrepen. De Egyptische pers meldt dat Sarkis Maatstaven en voorwaarden §He, bestuur van de PvdA blijft bij het oorspronkelijke akkoord met de PPR. de over eenkomst waarin de voor waarden zijn opgenomen voor een nieuw kabinehDen Uyl. Kern van deze voorwaarden: beide par tijen moeten bij de volgende verkiezin gen met meer zetels in het parlement terugkomen en dienen als de grootste combinatie uit de stembus te voorschijn te komen. Wel heeft het bestuur na- drukkelijkde bevoegdheden te dien aan zien van het partijcongres vastgesteld: daér zal de uiteindelijke beslissing wor den genomen „over de exacte formule ring van maatstaven en voorwaarden." Inmiddels heeft partijvoorzitter Ien van den Heuvel laten weten dat de lijsttrek ker - premier Den Uyl - „zich volledig achter deze verklaring heeft gesteld." Er moet nu op het partijcongres worden gewacht voordat er zekerheid is of de PvdA inderdaad op deze "huwelijkse voorwaarden' de verkiezingen zal in gaan. Vanzelfsprekend gaat het akkoord uit van een aantal ideologische en tacti sche vooronderstellingen. De ideologie lijkt ons duidelijk: PvdA- en PPR- bestuurders menen dat de maatschap pij dringend moet worden hervormd, maar ze gaan er tevens van uit dat deze hervorming alleen dan mogelijk is wan neer zij zelf aan het roer staan. Van die opvatting wensen zij Nederland te doordringen: in deresolutie staat letter lijk dat op 25 mei 1977 „moet blijken dat de kiezers een progressief beleid op prijs stellen." Mochten die kiezers er ook maar even anders over denken, dan weigeren PvdA en PPR te regeren. Een zo vierkante houding heeft intolerante trekken: zij is kennelijk gebaseerd op het onwrikbare geloof dat er slechts één verklaard heeft „dat gedaan te hebben weg naar een nieuwe maatschappij DEN HAAG (ANP) - Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft de tweede kamer dinsdagavond voor gehouden, dat het wijzigen van de poli tieke kleur van burgemeesters slechts langzaam kan geschieden. Tijdens het voortgezette kamerdebat over zijn be groting voor volgend jaar wees de be windsman de eerder op de dag geuite kritiek van PvdA en WD van de hand. De sociaifsi, s tortelen had 's middags gewezen op de oververtegenwoordiging van KVP- en CHU- burgemeesters,vergeleken bij de uitslag van de tweede-kamerverkiezingen. De liberaal Evenhuis drong aan op een ac tief beleid bij het veranderen van de po litieke verhoudingen van het burge meesterskorps. „De WD heeft nog steeds een duidelijke achterstand." bijgekomen Staatssecretaris De Jong bij de opening van de nieuwe christelijke mavo 'De Welle' in Axel: „In acht jaar tijd zijn er bij het voortgezet onderwijs ruim dui zend schoolgebouwen bijgekomen." PAGINA 3 tekort De westerse rijke landen zijn de pen vijftien jaar ernstig tekort gescho ten in het beleid ten gunste van de ont wikkeling van de arme landen. Dat zei prof dr. J. Tinbergen in Rotterdam bij de presentatie van het onder zijn leiding vervaardigde rapport 'Naar een recht vaardiger internationale orde', PAGINA 4 herstel bouw Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt benoemt commissie die de problemen in de Zeeuwse bouwwereld zal bestuderen. bekend Uit een enquête van het NIPO komen Den Uyl en Van Agt als de bekendste politici naar voren. kluif Feljenoord-trainer Boskov ziet de wed strijd tegen Kaiserslautem niet als een zware kluif. toneel afvloeien Rotterdamse rederijen willen 185 zeeva renden laten afvloeien; beurs - financiën economie. unuanks de inspraak zal er toch even wel steeds een correctie moeten zijn naar het landelijk niveau. „De vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zouden, gezien de samenstelling van de gemeenteraden, alle aanspraak kunnen maken op een PvdA-burgemeester. Maar uit een oog punt van nationale verhoudingen be zien is de gewenste situatie: 2 PvdA, 1 KVP en 1 WD", zei de bewindsman. Ambtenaren Ambtenaren moeten een bijdrage leve ren aan de loonmatiging, maar zij moe ten niet extra worden aangepakt. Hun rechtspositie dienen niet te worden aangetast. Dat is de mening van de meerderheid van de tweede kamer, zoals die dinsdag naar voren kwam bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. Als een bepaalde matiging voor particu liere werknemers wordt aanvaard dan moet ook het overheidspersoneel daar aan meedoen, aldus PvdA- woordvoerder Staffelen. De KVP-er Weijers vertolkte mede na mens ARP en CHU het standpunt dat ambtenaren en hun gelijkgestelden in evenredigheid hun bijdrage dienen te leveren aan het totale terughoudende beleid. als wettig bestuurder van het land en de man die verantwoordelijk is voor de Li banese soevereiniteit". Sarkis is deze maand beëdigd als presi dentvan Libanon. De Syrische militaire interventie begon in juni. Het communique van de kleine top zei dat 'gewapende lieden' zich op hun vooroorlogse stellingen moeten terug trekken, maar dat geldt blijkbaar niet voor de geregelde Syrische troepen. De diplomaten konden niet zeggen of de Syriërs zich zullen aansluiten bij het vredeskorps van de Arabische liga om dat op 30.000 man sterkte te brengen. Libanees links onder Kamal Joemblatt heeft herhaaldelijk op terugtrekking van de Syriërs aangedrongen. Na het vredesakkoord van Riad was het dinsdag vrij rustig aan de fronten in Li banon. De reacties van de Libanese po litici op het vredesplan liepen uiteen van voorzichtig optimistisch tot uiterst behoedzaam. Waarnemers zijn van me ning dat bij toepassing van het akkoord de Palestijnse guerrillastrijders de grote verliezers zullen zijn. Na de recente felle opleving van de strijd tussen linkse en rechtse eenheden in de Libanese hoofdstad Beiroet bleven dinsdag meldingen van belangrijke ge vechten in het grootste deel van het land uit. Wel berichten rechtse radiosta tions dat de strijd in enkele delen van het zuiden van Libanon doorging tussen rechtse troepen en Palestijnse guerilla- strijders. fiantlijn Nederlands schip zinkende voor kust New Foundland HALIFAX (RTR/AFP) - Het Neder landse vrachtschip 'Gabrïella' is zin kende in een zware zee op ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van Cape Ra ce, New Foundland. Dit heeft het Cana dese zeereddings-centrum dinsdag be kendgemaakt. Volgens het centrum zijn twee redding- vlotten waargenomen. Het in de buurt varende containerschip Tans America meldde van één van de vlotten een be manningslid te hebben gehaald die bui ten kennis was. Van twee anderen die op het vlot zouden hebben gezeten, was geen spoor gevonden. Op een tweede reddingvlot zijn vijf mensen waargenomen door vliegtuigen van de Canadese luchtmacht. Er zouden in totaal zeven vermisten zijn, die vermoedelijk op een derde vlot zitten. Van de bemanning zijn er zeven Neder landers, bij wip rie echtgenote van de eerste machinist. De overige beman ningsleden zijn afkomstig van de Kaap- verdische eilanden en er is één Indone siër bij. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De voor 1975 en 1976 geldende tijdelijke ver laging van de loon- en inkom stenbelasting wordt met in gang van 1977 blijvend ge maakt. De minimale aftrek voor reiskosten wordt ver hoogd van 150 tot 200 gulden. De aftrekbedragen boven de 10 kilometer en de bedragen van de vrijgestelde reiskos tenvergoedingen worden aangepast aan de gestegen kosten van het interlokaal openbaai' vervoer. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat minister Duisenberg (fïnancin) en zijn staatssecretaris Van Rooi jen dinsdag bij de Tweede Kamer heb ben ingediend. De bewindslieden stellen verder voor de inflatiecor rectie voor volgend jaar te beperken tot 80 pet. Het minimale verschil in kinderaf trek bij „drie of vier kinderen" en bij „vijf of meer kinderen" (21 gulden) wordt opgeheven. Dit voorstel zal volgens de bewindslieden achter haald worden door het voorstel om de kinderaftrek af te schaffen en de kinderbijslag te verhogen. Alleen voor het eerste en tweede kind van zelfstandigen die geen kinderbijslag ontvangen zal de kinderaftrek wor den gehandhaafd. Het vrijgestelde winstbedrag bij ge hele of gedeeltelijke beindiging van het bedrijf - de zogenaamde „sta kingsvrijstelling" - wordt verhoogd van 15.000 tot 20.000 gulden. Het maximum-bedrag van de lijfrentepremie-aftrek wordt met in gang van 1977 verhoogd van 7500 gulden tot 11.000 gulden zodat het ongeveer gelijk is aan het bedrag dat jaarlijks kan worden toegevoegd aan de oudedagsreserve (in 1977: 10.897 gulden). Verder wordt met ingang van 1 januari 1978 dit maximum be trokken in de jaarlijkse automati sche inflatiecorrectie. GEDEPUTEERDE J. STENVERT: ververbinding al dan niet mag worden aangelegd. De heer Stenvert: „We zou den op dit moment toestemming moe- ten hebben om de bouw van de derde VAN DUBBELDEKKER dubbeldekker voor te bereiden, Maar met de bouw van die derde dubbeldek- NU TOESTEMMING NODIG VOOR BOUW MIDDELBURG - „Het college van ge deputeerde staten is met de bootdien sten in een dwangpositie geraakt door het uitstel van de beslissing over de vaste oeververbinding Westersehel- de". Dat zegt de gedeputeerde J. Sten vert over de problemen, die binnen af zienbare tijd ontstaan als niet op korte termijn duidelijk wordt of de vaste oe- ker is een bedrag gemoeid van tussen de 40 en de 45 miljoen gulden. Als die boot wordt aangeschaft, worden daar mee de financiële mogelijkheden voor de oeververbinding ondergraven. In die dwangpositie verkeren wij". verkeer en waterstaat, bij wijze van tus senoplossing, toestemming zou geven voor het maken van de tekening voor een derde dubbeldekker. „Daarmee zou je wat tijd kunnen inverdienen. De bouw van een boot kost vier tot vijfjaar en de voorbereidingen nemen ongeveer de helft van de tijd in beslag. Het zou gun stig zijn als althans aan de tekening be gonnen kan worden voor het geval de vaste oeververbinding er niet komt. regelmatig wachttijden. We zitten met het probleem dat de twee dubbeldek kers die we hebben allebei elk jaar zes weken uit de vaart moeten worden ge nomen. We zoeken daarvoor een tijd stip, waarop het vervoersaanbod inzakt, Voor en na de jaarwisseling, Maar vorig jaar kregen we toch problemen door de bietencampagne. Er ontstonden op stoppingen". Gs willen, voordat ze met minister Wes- Misschien is dat geld weggooien, maar terterp van verkeer en waterstaat gaan Naar de mening van de heer Stenvert we kunnen ons niet veroorloven steeds praten over de problemen, de prognoses zou het goed zijn als de minister van maar af te wachten. Er ontstaan nu al stellen. Men beschikt nu over voorspel lingen die al enkele jaren oud zijn en gs willen met hardere gegevens kunnen komen. Naar de indruk van de heer worden gerekend op een aanwas met ongeveer zes procent per jaar. „Maar we moeten nieuwere gegevens hebben om te kunnen zeggen: „Kijk eens minister, dat zijn de feiten en dan en dan raken we in de puree". Over de mededeling van praten over aeproDiemen.ae prognoses ,c. - over het vervoer via de veren laten bij- •J'0* zie pagina Kolom leidt, namelijk de route die PvdA en PPR samen aangeven. Het begint er op te lijken dat de so cialistische ortho doxie een geloofsar tikel heeft geformu leerd waartegen de vrijzinnigheid (bij voorbeeld die a la Duisenberg) stuk loopt Datbetekentechter tevensdatde discussie over deze aangelegenheid op het komende congres öf heel moeilijk zal worden öf weinig zal betekenen. Over zaken des geloofs wordt immers zelden rationeel gedebatteerd: men gelooft oi men gelooft niet, een tussenweg is ei zelden. Wat nu zijn de tactische vooronder stellingen van dit akkoord? Men kan er slechts naar gissen. Aangenomen moet worden dat het doel van de PvdA is om opnieuw regeringspartij te worden. Re geren is immers het doel van elke poli tieke partij. Met andere woorden: de partijtop gaat er van uit dat de hier ge kozen tactiek - het stellen van forse voorwaaiden - tot dit resultaat (op nieuw regeren) zal leiden. Nog weer an ders gezegd: de voorwaarden zelf wor den kennelijk een stimulans geacht voor de kiezer om op PvdA en PPR te stemmen, teneinde aldus beide partijen versterkt in kamer en regering te bren gen. Uitdezehoudingspreekteen opval lend zelfbewustzijn bij het PvdA- bestuur, een zekerheid zelfs. Deze ze kerheid namelijk: de combinatie PvdA-PPR haalt meer dan vijftig zetels in de tweede kamer en voldoet aldus aan één van de hoofdvoorwaarden van het akkoord. Mocht die zekerheid er echter niet zijn, zou er sprake zijn van enige overmoed en zou er niet bij voorbaat mee kunnen worden gerekend dat zo'n vijfendertig procent van de kiezers op deze combinatie gaat stemmen, dan komt de tactiek van met name de PvdA toch wel neer op een 'va-banque'-spel, een 'alles-of-niets'. Zou dat niet erg roe keloos zijn? Of vloeit deze houding voort uit de grote geloofszekerheid die ook uit het akkoord spreekt? Het congres moet er uiteindelijk over oordelen, over de 'maatstaven en voorwaarden' waarmee de PvdA de verkiezingen moet ingaan. Enig scepticisme bij het congres lijkt niet misplaatst. Westers veto over resolutie wapen embargo Zuid-AMka NEW YORK (AP, REUTER/UPI) - De VS, Groot-Britannia en Frankrijk heb ben dinsdag in de veiligheidsraad een veto uitgesproken tegen een door de derde wereld ingediende resolutie welke beoogde de veiligheidsraad van de Verenigde Naties een bindend wa penembargo tegen Zuid-Amfrika af te kondigen teneinde dit land te dwingen zich terug te trekken uit Namibië. De stemming over de resolutie verliep als volgt: 10 voor, drie tegen, twee ont houdingen. Enkele van de landen die tegenstemden of zich van stemming onthielden verklaarden dat huns in ziens het aannemen van de resolutie de pogingen zou schaden welke de Ver enigde Staten momenteel doen om via onderhandelingen in Namibië en het aangrenzende Rhodesië een zwart meerderheidsbewind aan de macht te brengen. De Britse afgevaardigde. James Mur ray, zei dat de resolutie, die doort zeven landen van de derde wereld is inge diend, 'ongeschikt is, zowei wat tijdstip als inhoud betreft'. De tien afgevaardigden die voor de reso lutie stemden beschuldigden de blanke regering in Pretoria ervan, de onder handelingen te misbruiken om de status quo te handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1