PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTERTERP WIL BETER BEZETTE AUTO BELONEN mlnikrant Extra gewestelijke vergadering over omstreden resolutie PvdA Middelburg en Vlissingen willen nu samen één Walchers ziekenhuis bouwen Deze week waarschijnlijk nog presentatie verkeers- en vervoersrekening vandaag Levensgevaarlijk gewonde bij gasontploffing m Uitnodiging voor Sithole EEG wil banden aanhalen met Joegoslavië Stakingsoproep in Spanje Kettingrokers gaan de zee op pagina 9 219e jaargang no. 248 Dinsdag 119 oktober 197© Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Westerterp heeft gepleit voor een betere bezetting van particuliere auto's. Hij is voorstander van faciliteiten voor auto's met meer dan twee inzittenden, bijvoorbeeld bij parkeren en gebruik van busbanen, zoals hij dan gezien heeft in San Francisco. Hij ziet de auto niet als eero melkkoe. De kosten van het wegverkeer zijn ongeveer in overeenstemming met de opbrengsten ervan. Het is niet zo dat weggebruikers veel moeten betalen, terwijl er geen voorzieningen voor het wegverkeer worden uitgevoerd. tfat zei de minister maandag in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat, die debatteerde over het Rijkswegenfonds voor 1977. De bewindsman zal mogelijk nog deze week komen met een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij een „verkeers- en vervoersreke ning" aankondigt. In die rekening zal een inzicht worden gegeven in de inkomsten uit en de uitgaven voor het wegverkeer. Die rekening wordt overigens geen volledige kosten-batenanalyse, waarin alle voor- en nadelen van het wegverkeer worden opgesomd. Over de acties van bepaalde verkeers- groepen die momenteel onder de naam „Blij dat ik rij" tegen het verkeersbe leid van minister Westerterp worden gevoerd, zei deze nu niet de indruk te hebben dat de doorsnee automobilist „onblij" in zijn auto zit. „We moeten wel oppassen dat het geen stik-in-blik wordt", aldus de bewindsman. De PvdA'er Van der Doef deed een felle aanval op de critici van het verkeersbe leid. Hij verweet hen in hun campagnes gebruik te maken van halve onwaarhe den, cijfermatige leugens en onvolledige vergelijkingen. Hij doelde hiermee, zo verklaarde hy, op de stelling dat de re gering „aan je auto zou willen komen" en dat elke Nederlander een auto zou hebben. „Alsof Nederland volledig uit automobilisten bestaat". De bewindsman kreeg van de rechtse partijen uit de Kamer nogal wat kritiek maal toe heeft de Kamer al besloten dat op het feit dat voor volgend jaar 55 mil- een bepaalde weg niet mocht worden joen gulden minder is uitgetrokken aangelegd, terwijl de minister dat wel voor de aanleg van nieuwe wegen. De wilde. WD'er De Beer diende zelfs een motie in, waarin hij 60 miljoen gulden extra geld voor wegenaanleg vraagt. Dat Het AR-lid Schakel vroeg om gelden die nu niet benut worden voor de realisatie van bepaalde wegen, te gebruiken voor geld moet dan komen uit de pot voor het uit de weg ruimen van andere ur- het opvoeren van de werkgelegenheid, gente knelpunten. Hij vond dat het Rijkswegenfonds Westerterp stelde overigens dat het steeds meer op een „Rijksfietspaden- fonds" gaat lijken, nu veel prioriteit wordt gegeven aan de voorzieningen voor fietsers. Volgens minister Westerterp is nu wel verminderen van de uitgaven voor een groot deel veroorzaakt wordt door de moeilijke financiële positie van het rijk. „Zonder de 1 procents-operatie zaten we op een niveau van 700 miljoen gulden een grens bereikt met het verminderen voor nieuwe wegen", aldus de minister, van de uitgaven voor wegenaanleg. „Er Voor 1977 is echter 522 miljoen gulden is een grens bereikt die niet onderschre- uitgetrokken beslissing Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat is er van overtuigd dat de rege- ringin 1977 een beslissing neemt over de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. PAGINA 3 tevreden Minister Duisenberg Is tevreden over bezorgd B. en w. van Oostburg zijn bezorgd over de ontwikkelingen in de visserijwereld. nobelprijzen leiding All Ready heeft de leiding genomen ii de Zeeuwse korfbalcompetitie. den mag worden". Volgens hem is nu nog een redelijke bouw van wegen mo gelijk. „Maar Nederland is een klein land. De aanleg van meer wegen bete kent een groter ruimtebeslag". Wester terp verweet bovendien dat de Kamer zelden een actieve rol speelt in het ver minderen van wegenaanleg. Tot twee- De meeste sprekers vroegen veel aan dacht voor de werkgelegenheidspro blemen die ontstaan als de wegenbouw wordt afgeremd. Westerterp vertelde dat de bezuiniging met 55 miljoen gul den een verlies van ongeveer 300 ar beidsplaatsen betekent. De KVP'er Cornelissen vroeg daarbij bijzondere aandacht voor het probleem van de jeugdwerklozen dat in de wegenbouw nogal grote vormen aanneemt. =2 "s LOS ANGELES - Op de 23 km lange Santa Monica autoweg in Los Angeles, de drukst bereden route in die omgeving, werd in maart de 'Diamont Express Lane' ingesteld; een en ander hield in dat, tot toom van de overige weggebruikers, één rijstrook van de weg gereserveerd werd voor bussen en auto's met minstens drie passagiers. LONDEN (AP) - De Britse regering heeft besloten ook dominee Ndaba- ningi Sithole uit te nodigen voor de Geneefse conferentie over een vreed zame overdracht van de macht in Rho- desië, zo is maandag bekend gemaakt door het Britse ministerie van buiten landse zaken. Sithole is de grondlegger van de Afri kaanse Nationale Unie van Zimbabwe, (zanu). Eerder al waren Robert Moegabe, Jos- joea Nkomo en bisschop Abel Muzorewa uitgenodigd voor de conferentie die aanstaande donderdag moet beginnen. Moegabe heeft samen met Sithole de ZANU opgericht en hij zegt nu de enige leider te zijn van de unie. Sithole be strijdt deze opvatting en zegt dat hij de gekozen voorzitter van de organisatie is. Moegabe wordt algemeen gezien als de Afrikaanse leider die de beste betrek kingen onderhoudt met de zwarte gue- rilieros van het volksleger van Zim babwe (zipa). Nkomo is de grondlegger van de Afri kaanse Volksunie van Zimbabwe (zanu) terwijl Moezorewa de Afrikaanse Natio nale Raad vertegenwoordigt. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De Europese Gemeen schap is bereid de banden met Joegos- lavinauwer aan te halen. Dat is de poli tieke betekenis van het besluit van de ministers van buitenlandse zaken van de Negen. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, nader contact te laten opnemen met de regering in Belgrado. De Comecon, de Oosteuropese tegen hanger van de Europese Gemeenschap, krijgt op korte termijn een uitnodiging om naar Brussel te komen om over de regeling van de betrekkingen tussen beide „blokken" te praten. Dat zou, zo besloten de ministers van de Negen, mede moeten gebeuren op basis van ontwerpakkoorden die de Europese Commissie zal opstellen. Acquisitie bijvoorbeeld fin Zeeland haalt men de schouders op als een margari nefabrikant deze provincie gebruikt - 'misbruikt' is wel licht een beter woord - om er zijn product mee aan te prij zen, bijvoorbeeld door via de Ster een kreet te laten horen over het 'land waar het leven goed is.' Niemand neemt dat hier serieus. Zodra echter dergelijke slogans vanuit dit gewest zelf worden aangeheven is er reden tot verwonder ingen verontrusting. Is men in sommige kringen dan toch gevoelig voor de schijnwereld van de tekstschrijvers? De pas verschenen acquisitiebrochure 'Zeeland bijvoorbeeld' lijkt deze vraag bevestigend te beantwoorden. De tekstkwaliteit is namelijk zodanig dat een kritische beschouwing niet kan uit blijven. Jammer, want de vormgeving en de druktechnische uitvoering zijn over het algemeen uitstekend. De in houd echter is beneden elk redelijk ni veau. Zo wordt de ontwikkeling van Zeeland sinds de jaren zestig - een ge compliceerd proces met vele elementen versimpeld tot enkele regels reclame achtige tekst, uitmondend in de mede deling: „De industrie bood uitkomst en de Zeeuwse boer zei ja." Heeft hij dat werkelijk gezegd? Vermoedelijk hoort hij nu voor het eerst dat ze het hem heb ben gevraagd. Er BESLUIT PARTIJBESTUUR NA FELLE DISCUSSIE: DEN HAAG - Een 60-jarige bewoner van een pand aan de Teijlerstraat in Den Haag is maandagavond levensge vaarlijk gewond geraakt, toen de gas kachel in zijn woonkamer ontplofte. De man is met tweede en derde graads verwondingen eerst naar een Haags ziekenhuis vervoerd en daarna overge bracht naar een ziekenhuis in Bever wijk. Hoe de ontploffing is ontstaan is de Haagse brandweer en politie niet duidelijk. Er ontstond een kleine brand die snel kon worden bedwongen. Op de foto staat het slachtoffer - geioik- keld in een steriele deken van alumi niumfolie - te wachten op de GGD. (van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten vrijdag een extra gewestelijke verga dering uit te schrijven ter bespreking van de omstreden resolutie over deel neming aan een volgend kabinet. Het partijbestuur van de PvdA - versterkt met een zevental socialistische be windslieden -was maandagavond in Amsterdam bijeengekomen om te be kijken of de resolutie ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Uit de PvdA zijn gedurende het wee keinde een groot aantal reacties bin nengekomen van afdelingen, die het on eens zijn met de PvdA-PPR-resolutie. Zo hebben negen afdelingen uit 't Gooi en omstreken aangedrongen op een ex tra partijraadsvergadering om de reso lutie binnen de partij aan de orde te stel len. De afdelingen zeggen het onjuist te vinden dat deelneming aan een vol gende regering alleen mogelijk is als PvdA en PPR samen ten minste enige zetelwinst behalen bij de verkiezingen van mei volgend jaar. Daarmee wordt mogelijke winst van de PvdA onderge schikt gemaakt aan de PPR, aldus de afdelingen. Een telefonische enquête van de VARA wees maandagavond uit dat zeven van de zestien gewestelijke besturen op dit moment vóór de resolutie zijn, zes tegen, terwijl drie geen mening hebben. Partijvoorzitster Ien van den Heuvei - voor de partijbestuursvergadering spe ciaal van vakantie uit Isral terugge keerd - zei maandagavond vertrouwen te hebben dat het partijbestuur en de bewindslieden (Den Uyl. Duisenberg, Vredeling, Van Kemenade, Vorrink, Po lak en Meijer) het eens zullen worden over de resolutie. Mevrouw Van den Heuvel zei geen enkele reden te zien voor paniek, al gaat het in de discussie wel hard tegen hard. De concept-resolutie van PvdA en PPR bevat onder andere de bepaling dat beide progressieve partijen niet aan een volgende regering zullen deelnemen als ze bij de komende kamerverkiezingen verliezen of in zetelaantal gelijk blijven. Ook stellen ze als voorwaarde dat PvdA en PPR samen als grootste combinatie uit de bus komen en dat Den Uyl op- MADRID (AFP) - De drie voornaamste illegale vakbondsorganisaties in Spanje hebben maandag opgeroepen tot een algemene staking op 12 novem ber uit protest tegen de economische plannen van de regering. De organisaties, die zich hebben ver enigd in de 'coördinatie van vakbond sorganisaties', roepen voorts cp tot het houden van 'vreedzame demonstraties in alle steden', op de stakingsdag. Wiegel Volgens VVD-fractieleider Wiegel stuurt de PvdA het aan op een kabi netscrisis, vlak voor de geplande ver kiezingen van 25 mei 1977. Wiegel leidt dit af uit de eis van zijn PvdA-collega Van Thijn dat de wetsontwerpen op de vermogensaanwasdeling, de onderne mingsraden, het grondbeleid en de in vesteringsrekening nog voor 25 mei door het parlement moeten zijn aange nomen en in het staatsblad moeten staan. „Dat zal technisch absoluut niet haal baar zijn. Het CDA zal dan de schuld krijgen, samen met de WD, socialisti sche hervormingsplannen in de weg te hebben gestaan", voorspelde Wiegel op een politieke bijeenkomst in Heems kerk, maandagavond. Doel van de PvdA zou volgens de WD- fractievoorzitter zijn om het centrale thema in de verkiezingscampagne af te leiden van de werkloosheid en de infla tie. In dat geheel ziet Wiegel ook een rol weggelegd voor de PvdA-PPR- resolutie. Van Agt. Minister Van Agt zei maandagavond in Eist: „het kabinet Den Uyl is voor de christen-democraten geen inzet voor de komende verkiezingen. De getalsver houdingen in dit kabinet deugen niet. NEDERLANDER IN ARGENTINIË AANGEKLAAGD WEGENS MOORD (Van onze correspondent) BARILOCHE-DEN HAAG - Een feder ale rechter in de Argentijnse stad Bari- loche heeft maandag de 19-jarige ex- kelner uit Groningen, S. H. M„ officieel in staat van beschuldiging gesteld. M. wordt verdacht van moord op zijn 29- jarige stadgenoot Roelof Kamphuis. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag kon maandagavond nog geen bijzon derheden geven over dit bericht. De Ne derlandse ambassade zal M. juridisch bijstaan, zo voegde hij er aan toe. Het lijk van Kamphuis dat met onge bluste kalk onherkenbaar was gemaakt werd in een hutkoffer gevonden in een huis in Bariloche waar M. logeerde. PLAN NAAR STAATSSECRETARIS misleiden JvUjffylJ' wordt overigens in de brochure nauwkeurig aangegeven tegen wie de Zeeuwse agrariër ja zou hebben gezegd. Letterlijk staat er: „De Zeeuwse boer zei ja tegen..." en dan volgt er een opsom ming van zeventien industrieën, varië rend van Hoechst, Pechiney, Chromal- loy tot aan Philips toe. In die rij is zelfs Rijn-Schelde-Verolme opgenomen: daar moet de Zeeuwse boer dan al hon derdjaar geleden tegen hebben geknikt. De tekstschrijver heeft blijkbaar de ge schiedenis van Zeeland alsook de ka raktertrekken van de Zeeuwse agrariër grondig bestudeerd. Nou ja, grondig. We citeren: „Generaties lang zijn de Zeeuwen boeren geweest." Zo-zo, de vissers, de ambachtslieden en de neringdoenden - om het ook eens mooi te zeggen - worden met één pennestreek uit de Zeeuwse historie weggekrast: er waren hier ken nelijk uitsluitend boeren. De brochure vervolgt: „Gelukkig bleken zij toch plooibaar genoeg om omgeschoold te worden met als gunstig resultaat dat de bedrijven nu ook hoe langer hoe meer kaderfuncties door de Zeeuwen kunnen laten bezetten." Daar zal menigeen van opkijken: er bestaat een relatie tussen plooibare boeren en het kader van de Zeeuwse industrie. Een 'voorbeeldig aanpassingsvermogen van de Zeeuwen' roept de tekstschrijver van de brochure opgewekt uit. We hebben neiging om er somber aan toe te voegen: een triest voorbeeld van hoe het niet moet met wervingscampagnes voor Zeeland. Wij willen geen bijwagen meer zijn en wijzen de formule af die afwijkt van de zetelverdeling die door de kiezers is bepaald." Hij hekelde fel de ontwerp resolutie voor een regeerakkoord van de PvdA en de PPR. Hij noemde die re solutie een poging tot een aanslag op de bestuurbaarheid van het land en noemde het in strijd met de democrati sche spelregels. W„ PSV-t,rainer Rijvers laat zich niet mi leiden door de koude oorlogsvoering vi Saint-Etienne. vooruit Rusty Young van popgroep Poco. „Wij zijn doorlopend onze tijd vooruit ge weest"; radio- en televisieprogramma's: strips. export Japanners verdedigen exportbeleid ir Europa: beurs - financiën - economie. NIEUWBOUW LEVERT GROTE BESPARING OP VLISSINGEN - Het Gasthuis in Mid delburg en hel Bethesda/St- Josephziekenhuis in Vlissingen willen binnen vijfjaar gezamenlijk één nieuw Walchers ziekenhuis bouwen. Het plan daarvoor is neergelegd in een rapport over de toekomstige ziekenhuisvoor zieningen op Walcheren, dat door de economische directeuren van de twee ziekenhuizen en door twee bestuursle den, de heren S. H. Lindner en ir. L. D. Huisman, is opgesteld. Volgens dat rapport zou de bouw van één Walchers ziekenhuis met 440 bedden al in 1982 651.000,- goedkoper zijn dan voortzet ting van de huidige situatie. Over een tijdsverloop van 10 jaar zou een totale besparing van 57.800.000,- worden verkregen. De in beide ziekenhuizen werkzame medici hebben zich achter het nieuwbouwplan geschaard. De Stichting Streekziekenhuis Walche ren, die opdracht heeft gegeven tot het opstellen van het rapport, heeft het plan inmiddels naar staatssecretaris Hend riks van volksgezondheid gestuurd. De stichting zou binnen een halfjaar willen weten of de bouw van één Walchers zie kenhuis-totale kosten byna 80 miljoen gulden - wordt toegestaan. Uitgaand van een voorbereidingstijd van twee jaar en een bouwtijd van ongeveer drie jaar, zou men dan in 1982 gereed kunnen zijn, Elk jaar dat het ziekenhuis later klaar komt, zouden de besparingen minder zijn. Bovendien wordt, naar mate de tijd vordert, het treffen van voorzieningen in de bestaande zieken huizen urgenter. Als tot nieuwbouw kan worden overgegaan moet toch nog voor 1.650.000,- aan noodvoorzieningen worden getroffen. Indien niet tot nieuw bouw wordt overgegaan moeten in de beide ziekenhuizen investeringen wor den gedaan tot een bedrag van 17.237.000,-. Het bestuur van het Middelburgse Gas thuis heeft al een plan naar de staatsse cretaris gestuurd voor een investering tot een bedrag van 10 miljoen gulden. Volgen-s de voorzitter van liet Middel burgse Gasthuis, mr. J. Kolkman, wordt dat verzoek gehandhaafd 'voor het ge val de nieuwbouwplannen niet door gaan'. „Het kan ook dienen als een sti mulans om goedkeuring te hechten aan het nieuwbouwplan", aldus de heer Kolkman. Overleg Het aantal specialismen in het nieuwe ziekenhuis dient volgens het plan gro ter te worden dan het aantal dat nu in de twee ziekenhuizen aanwezig is. Ge dacht wordt aan het scheppen van mo gelijkheden voor toepassing van nier dialyse en uitbreiding van de cardiolo gie. Volgens de secretaris van de Stich ting Streekziekenhuis Walcheren, de heer H. van der Werf, kan pas nader worden ingegaan op een programma eisen voor het ziekenhuis als dui delijk is of de nieuwbouw inderdaad kan doorgaan. „Dan kan tussen de Zeeuwse ziekenhuizen overleg gevoerd worden over de manier waarop specia lismen verdeeld worden", aldus de heer Van der Werf. De heer Kolkman: „Wij zijn uiteraard geen supporters van het idee alles naar Goes te Krijgen". De voorzitter van het Vlissingse ziekenhuis Bethesda/St- Joseph, de heer J. A. Prins, zei bij de presentatie van het rapport over de vraag of in Zeeuws verband overleg wordt gevoerd: „Dat gebeurt in de pro vinciale contactcommissie. Wij trach ten tot overeenstemming te komen. Be- (Slot zie pagina 7 knlnm 3) as het nu met deze citaten maar af gelopen, maar nee, de 'brochure staat ook verder vol met vreemde dingen. Zo vermeldt de auteur een aantal 'succes- stories' - het woord is van hem - en daarin komen enkele Zeeuwse onder nemers aan het woord. Hun rij wordt gesloten door een kleuter, wie het vol gende tekstje in de mond wordt gege ven: „Ik zou alle kindjes van mijn leef tijd willen zeggen dat ze hun pappa's en mamma's moeten overhalen om ook in Zeeland te komen wonen. Het is hier heel fijn. Groetjes." En daarmee zou dan acquisitie voor Zeeland moeten worden bedreven? In het onderzoeks-en wer vingsproces dat met het Engelse woord 'marketing' wordt aangeduid gaat men altijd zorgvuldig na welk segment van de markt door middel van acquisitie moet worden aangesproken. Het seg ment waarvoor deze brochure is be stemd, is - naar we hebben begrepen - de sector kleine en middelgrote industriële bedrijven alsook de dienstensector. Zij -vormen de 'doelgroep' zoals dat in vak jargon heet. De samenstellers van dit drukwerk gaan er kennelijk van uit dat het intelligentieniveau van de besluit vormers in deze groep uiterstlaag is. Ze worden immers gevoelig geacht voor de mening van een kleuter. Die vindt het hier 'heel fijn. Groetjes.' In de brochure is een kaart van Zee land opgenomen, een cartoon-achtige tekening met allerlei mannetjes die via 'balloons' tot kernachtige uitspraken komen. Zo zegt een man ter hoogte van Middelburg: „Zie maar Odilia, hier le ven nog echte kikkers en meikevers." En op de Zeelandbrug staat vermeld: „De eerste Hollanders maken kontakt met de Zeeuwen." Zouden ze kralen en spiegeltjes hebben meegenomen? Afge zien daarvan: wonen er op Schouwen- Duiveland geen Zeeuwen? In de buurt van Valkenisse is een mannetje gete kend dat jodelend uitroept: „Jodelhei- tie." Uit de bijgeplaatste noten blijkt dat hij in driekwartsmaat en in Es grote terts zingt. Vermoedelijk een achterge bleven toerist uit Tirol. Of misschien een ondernemer uit de dienstensector op zoek naar vrouwelijk personeel; in die categorie - zo meldt de brochure - is „er zelfs sprake van een liefelijk over schot." Heus, het staat er. W.i at de uitvoering betreft - het zij hier nog eens gezegd - is de brochure aan trekkelijk. Daarom is het zo jammer dat de inhoud de toets van zelfs de welwil lendste kritiek niet kan weerstaan: De verantwoordelijke instanties - de ha venschappen en het ETI - moeten zich nog maar eens beraden over een andere versie, minder in de margarine- Slot zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1