Onrust op Verolmewerf over verkoop reparatiedok Opwaardering van de Duitse mark was nodig voor herstel economie Arabische leiders eens o ver bestand Libanon TELEFOON EN P Kostbare vergissing Trip: TNO gespaard bij bezuinigingen voor 1977 Dublin keert zich tegen Sinn Fein Briefport vijf cent omhoog BERICHTEN OVER ZWAKKE GULDEN UIT DE LUCHT GEGREPEN" DINSDAG 19 OKTOBER 1976 INDUSTRIEBONDEN: UITVERKOOP D70 lj\,/binnen-buitenland 3 ROTTERDAM - Op de Verolme-werf in Rozenburg, onderdeel van mee aan je binden en de wereldmarkt. het Rijn-Schelde-Verolme concern, is ongerustheid ontstaan over ®taat daP 00k te sP™gen om dergelijke dokken de verkoop van een reparatiedok aan een Franse werf. De indus triebonden spreken van „uitverkoop" van bedrijfsonderdelen en Aanpassing hebben geëist dat er geen aflevering van het dok mag plaatsvinden volgens de woordvoerder van de raad voordat de verkoop kan worden beoordeeld binnen het totaal van JSSt^SJBSSSSSSSi de maatregelen, die in scheepsbouw voor de deur staan. moeten beginnen, maar tot dusver is het dok nog niet versleept. Besmet. De bonden hebben met een brief aan de raad van bestuur van het Rijn- Schelde-Verolme concern om ophelder ing gevraagd. Voordat een bevredi gende verklaring is verkregen, zal het dok in elk geval niet in reparatie worden genomen, dat wil zeggen: de Industrie bond zal het tot „besmet werk" verkla ren. Ook de ondernemingsraad heeft zich achter de actie van de bonden gesteld. Een woordvoerder: „Er moet eerst een raamwerk komen van wat hier allemaal gaat gebeuren. Zolang dat er niet is, zul len we niet toestaan dat het bedrijf stukje bij beetje wordt weggehaald. Zo'n dok is voor een reparatiewerf ont zettend belangrijk. Je kan er een klant Het gaat om Dok lil, een drijvend dok dat geschikt is voor schepen van 30.000 tot 50.000 ton. Het was al geruime tijd niet meer in gebruik en moet, voor de reis naar Frankrijk kan beginnen, eerst worden opgeknapt. Hiervoor moet het worden drooggelegd in een van de an dere reparatiedokken van Vero'me Ro zenburg. Het werk had dit weekeinde Geen invloed btw-verhoging op woningsubsidie (Van onze correspondent) DEN HAAG - De btw-verhoging zal tot 1 januari 1977 geen invloed hebben op de subsidie van huizen. Minister Gruij- ters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft dit maandag bekend gemaakt. Als gevolg van de btw- verhoging van 16 naar 18 procent wer den de huizen per 1 oktober j.l. duurder. Voor de in aanbouw zijnde eigen wo ningen en huurwoningen waarvoor subsidie vóór 1 oktober is toegekend, zal de grootte van dat subsidiebedrag derhalve niet worden aangepast. De maatregel van de bewindsman geldt echter ook voor de woningen waarvoor subsidie is toegekend na 1 oktober, maar voor 1 januari 1977. Bij de herziening van de regelingen voor de bouw van huurwoningen en eigen woningen per 1 juli van dit jaar is geen rekening gehouden met de verhoging van het btw-tarief. Doordat de stich- tingskosten van woningen door de ver hoging van de btw omhoog zijn gegaan, zouden de subsidiebedragen al direct lager komen te liggen. De subsidie is namelijk afhankelijk van de hoogte van de stichtingskosten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vergissen is menselijk, maar kan ook duur zijn. Het per onge luk verkeerd uitbrengen van een stem door het KVP-Tweede-Kamerlid Bre men, heeft het ministerie van verkeer en waterstaat, in casu het rijkswegen- fonds, vier miljoen gulden gekost. Vo rig jaar diende de PvdA een motie in de Tweede Kamer in, waarin uitstel van de aanleg van rijksweg 14 bij Den Haag werd bepleit. De motie werd aangeno men met slechts één stem meerderheid. Na de stemming bleek dat de heer Bre men zich vergist had. Hij had voor de motie gestemd, terwijl hij tegen moest stemmen. Aangezien een eenmaal uit gebrachte stem niet meer kan worden q teruggenomen, stond de stemmingsuit- öOniber slag vast. 'De WD'er Dees toonde zich somber Zeer tot onvrede van minister Wester- over het Wetenschapsbudget 1977. De terp werd de aanleg van rijksweg 14 dus relatie tussen de inhoudelijke aspecten uitgesteld. Maandag deelde de minister van het beleid en de besteding van de mee dat flit bet rijksweBenfonds vier middelen is volsens hem niet erg duide- miljoen gulden heeft gescheeld. De mi nister uitte overigens scherpe kritiek op de Kamer, die al diverse malen heeft be slist dat de aanleg van bepaalde wegen 99 moet worden uitgesteld. Zo noemde hij het gedeelte van rijksweg 19 tussen Den Haag en Schiedam. De Kamer heeft ook daar tot uitstel besloten. Volgens Wes terterp ligt deze weg er al voor een groot deel. „Stap maar eens met mij in een vliegtuig, dan kunt u het zelf zien". Wes terterp zei dat voor deze weg al 45 mil joen gulden aan investeringen zijn ge daan. Hij noemde het niet aanvaard baar dat de verdere aanleg nu is stilge legd. met het aanpassen van onze dokcapaci teit. Toen de huidige groep van RSV- bedrijven ontsto'nd, hadden de geza menlijke werven 16 reparatiedokken. We hebben er steeds bijgekocht en op een gegeven moment zaten we op een totaal van 35. Zo nu en dan verkopen we wat, of we kopen er een bij. of er wordt een dok intern bij de werven verplaatst. Voorlopig is het nog altijd zo. dat we zoveel dokcapaciteit hebben, dat we alle werk dat we krijgen kunnen, ook aankunnen". Uitspraak De bonden en de ondernemingsraad vinden, dat er hoe dan ook eerst een uit spraak moet zijn over de toekomst van de scheepsbouw en -reparatie in Neder land, Dit omdat men in en om Rotter dam toch al vreest, dat hier relatief zwaardere klappen moeten vallen dan elders in het land. Om dezelfde reden protesteert de vakbond ook tegen de ophetting van de bedrijfspool van IHC. Gusto Staalbouw in Slikkerveer. IHC claimt, dat men de pool '190 man) niet meer nodig heeft en wil de werknemers zoveel mogelijk bij de rHC-bedrijven plaatsen. Evenals bij de verkoop van het dok, wil men ook in dit geval eerst het rapport van de Beleidscommissie Scheeps bouw (waarin werkgevers en werkne mers een eensluidend oordeel over de noodzakelijke inkrimpingen moeten bereiken) afwachten. Dit rapport zou dezer dagen hebben moeten verschij nen, maar naar het zich nu laat aanzien zal het nog wel een paar weken op zich laten wachten. CAP A CITEIT NIET AANGETAST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk On derzoek (TNO) is volgens minister Trip van wetenschapsbeleid bij de bezuin igingen gespaard. De bewindsman zei dit maandag tijdens de openbare ver gadering van de commissie voor het wetenschapsbeleid in de Tweede Ka mer over het Wetenschapsbudget voor 1977. Men heeft slechts 200.000 gulden minder subsidie gekregen dan aanvankelijk de bedoeling was. In 1977 krijgt men 800.000 gulden minder aan subsidie, en in 1978 3,6 miljoen. In het laatste geval gaat het om het gelijk trekken van de toename van de lonen met de lonen van de rest van het overheidsapparaat. De onderzoekscapaciteit van TNO wordt niet aangetast", aldus Trip. lijk. Er zou meer aandacht besteed moe ten worden aan de kwaliteit en de doel matigheid van het wetenschappelijk onderzoek. Een wens, waar Trip het, van harte mee eens was. Volgens Dees ont breekt voor 1977 het instrumentarium om het wetenschapsbeleid dienstbaar te maken aan de sociaal-economische ontwikkeling. Minister Trip vindt dat er ook in een volgend kabinet een bewindsman moet zitten voor het wetenschapsbeleid. Mi nister Trip deelde mee, dat binnen een a twee weken een beslissing zal worden genomen over dc Infrarode Astronomi sche Satelliet (iras). Sociale uitkeringen verdubbelen iedere vier jaar (van onze redactie economie) DEN HAAG - De sociale uitkeringen verdubbelen zich iedere vier jaar. In 1959 werd aan dergelijke uitkeringen 2,5 miljard uitbetaald. In 1963 5 mil jard, in 1967 10 miljard, in 1971 20 mil jard en in 1975 40 miljard. Oorzaak van deze stijgingen is het feit dat de uitke ringsgerechtigden meedelen in de al gemene welvaartsstijging en op de tweede plaats het introduceren van een sociaal minimum in de sociale zeker heid en in de loonsfeer. „Deze ontwik kelingen zijn van een ingrijpend karak ter. Bovendien is een aantal nieuwe wetten, tot stand gekomen in en na de jaren '50, een belangrijke oorzaak van de toeneming van de uitkeringen". Dit zei staatssecretaris Mertens van so ciale zaken maandagavond voor de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen. vrouwenarbeid en gelijk staatsburger schap. Mertens zei dat de jaarlijkse Op hel terrein van Babson College in Wellesley, Massachusetts (V.S.) staal naar verluidt de grootste globe ter wereld, met een diameter van 8 meter 50 en een gewicht van 21 ton. Foto: De grootste wereldbol in de V.S. DUBLIN (UPD - De Ierse regering blijkt niet langer bereid onderscheid te ma ken tussen de IRA en zijn politieke vleugel, de Sinn Fein. De Ierse minister van posterijen, Conor Cruise O'brien, heeft maandag de staat somroep opdracht gegeven de Sinn Fein niet langer te vermelden en geen vraag gesprekken en dergelijke met IRA- woordvoerders uit te zenden. Deze maatregel betekent een snelle toepassing van de nieuwe, strenge wetten op het terrorisme, die tegen de IRA bedoeld zijn. De straf op het lidmaatschap van de IRA wordt erin van twee tot zeven jaar verhoogd, de po litie heeft de bevoegdheden gekregen verdachten zonder aanklacht zeven in plaats van twee dagen vast te hou den. De maatregel van Obrien is ook van toepassing op de UVF, de Ulster Vrijwil- ligersmacht, de Ulster Vrijheidsstrijders UFF en de Commando's van de Rode Hand. alle drie protestantse extremisti sche groeperingen in Ulster. Een 23-jarige zwangere vrouw bevindt zich, na vijf keer in de rug te zijn gescho ten, in kritieke toestand in een zieken huis in Belfast. De (katholieke) vrouw verliet in de vroege maandagochtend een republikeinse club toen schutters in een passerende auto haar met machi negeweervuur bestookten. Wiskundige in Rusland zou met dood bedreigd zijn LONDEN (DPA) - Agenten van de Rus sische geheime dienst, de KGB, zouden gedreigd hebben de in Moskou wo nende wiskundige Wladimir Albrechi te vermoorden. De organisatie Amnesty International, die zich beijvert voor het lot van poli tieke gevangen, deelde maandag in Londen mee dat zij de justitiële autori teiten in Moskou gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de beschul diging van de geleerde. Albrecht is se cretaris van de Moskouse afdeling van groei van de uitkeringsbedragen voor 75 genoemde organisatie. Albrecht bracht VREDESMACHT VAN 30.000 MAN procent wordt veroorzaakt door loon- en prijsstijgingen. „De groei moet dus voor een groot deel aan de inflatie worden toegeschreven. Voor de rest moet de groei worden toegeschreven aan het feit dat meer mensen van sociale uitkerin gen gebruik maken", zei Mertens. De snelle groeiers zijn te vinden bij ziekengeld- en WAO-uitkeringen en bij ziektekostenverzekeringen. Amnesty International in een brief op de hoogste van het voorval dat dateert van eind augustus toen Albrecht een uitreisvisum had gevraagd teneinde een congres van Amnesty in straatsburg bij te wonen. Albrechts voorganger als se cretaris van Amnesty in Moskou, And- rei Twerdochlebov, werd in april 175 ge vangen genomen en naar Siberië gede porteerd. RIAD (UPI/AFP) - De topconferentie van zes Arabische leiders in Riad (Saoedi-Arabië) heeft besloten dat donderdag om 05.00 uur (onze tijd) in geheel Libanon het vuren moet worden gestaakt, aldus het slotcommuniqué dat maandagavond door de Egyptische radio is omgeroepen. Tevens is besloten een Arabische vre desmacht van 30.000 man te vormen die de bevoegdheid heeft de oorlogvoer ende partijen een wapenstilstand op te leggen. De strijdende partijen moeten zich terugtrekken op de posities die zij voor 13 april 1975 innamen. Het communiqué zegt voorts dat de PLO. de organisatie voor de bevrijding van Palestina, als enige en wettige ver tegenwoordigervan het Palestijnse volk wordt erkend en verzoekt de Arabische Reorganisatie De bewindsman wees een suggestie van het PvdA-kamerlid mevr. De Boois met kracht van de hand, dat de minister met het dichtdraaien van de subsidiekraan een reorganisatie van TNO wil afdwin gen. Vooral de Gezondheidsorganisatie TNO zou daardoor gevaar lopen. Minister Trip wees erop, dat TNO een zelfstandige organisatie is. „TNO heeft binnen de eigen begroting tekorten. Het is om die reden, dat de Gezondheidsor ganisatie in financiële perikelen zit", zei hij. DEN HAAG (ANP) - Het ligt in de be doeling per 1 januari aanstaande het entreegeld voor een telefoonaanslui ting met ƒ10,- te verhogen en het abon nementsgeld met 2,-. Staatssecretaris Van Huiten heeft dit maandagavond in de tweede kamer meegedeeld tijdens een openbare com missievergadering over de PTT- begroting. Deze verhogingen zouden aanvankelijk al op 1 april van dit jaar ingaan, maar werden uitgesteld, eerst tot 1 augustus later tot l januari 1977. Ook de posttarieven zullen op ge noemde datum worden verhoogd. Dr. Van Huiten kon over deze verhoging het juiste percentage nog niet meedelen, maar hij zei aan tenemen dat de brief- De verhoging van het entreegeld van de telefoon plus de verhoging van het ab onnementstarief van 22,- naar 24,- per maand zal de schatkist in 1977 on geveer 95 miljoen gulden gaan opleve ren. Van Huiten deelde mee dat ook de ta neven voor periodieken en nieuwsbla den niet ongemoeid zullen blijven, maar dat het juiste percentage nog moet wor den vastgesteld. Van Huiten werkt in tussen aan een tarievennota waann om schreven wordt hoe de tariefstructuur bij de PTT er zou moeten uitzien. Zo wordt bijvoorbeeld gedacht aan een an dere structuur voor de telefoontarieven met tijdstelling voor het stadsgesprek, een andere verrekening met een deel van de gesprekskosten in het arrondis sement enz. Volgens de staatssecretaris levert de afdracht aan het rijk uit de PTT-begroting een probleem op waar voor geen alternatief te vinden is. Dit jaar gaat245 miljoen naar andere begro tingen, in 1978 270 miljoen, in 1979 299 miljoen en in 1980 328 miljoen gulden. De enige mogelijkheid is iets op te bren gen langs de kant van de tarieven. Overigens kon de staatssecretaris er op wijzen dat de totale verhogingen van de PTT-tarieven gedurende de afgelopen vijfjaren minder zijn gebleven dan het indexcijfer voor de gezinsconsumptie. WD-kamerlid De Beer meende dat meer geïnvesteerd zal moeten worden ten behoeve van de telefoonaanleg. Hij kondigde aan bij de komende begroting een voorstel te zullen doen o m de impuls- prijs in het telefoontarief te verhogen met een halve cent. De op deze wijze te verkrijgen 35 miljoen gulden zouden kunnen wonden benut voor een verho ging van de telefooncapaciteit met tienduizend abonnees. Van Huiten wees landen zich niet langer in zijn binnen landse aangelegenheden te mengen. De Pi-O verplicht zich van haar kant zich niet meer te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Arabische landen. Aan de beperkte top, die twee dagen heeft geduurd namen deel president Ha- fez Assad van Syrië, president Elias Sarkis van Libanon, Yasser Arafat van de PLO, president van Egypte, Anwar Sadat, koning Chaled van Saoedi- Arabië en Sjeik Sabah al Salem al Sa- bah van Koeweit. De PLO verklaart de soevereiniteit en veiligheid van Libanon te respecteren en zich niet in de Libanese binnenlandse zaken te zullen mengen. Het wettige ge zag in Libanon garandeert de PLO vei ligheid en aanwezigheid en actie op Li banees gebied, binnen het kader van de overeenkomst van Cairo. De conferentie verwerpt verdeling van Libanon in elke vorm. Woensdag zullen de ministers van buitenlandse zaken van alle 21 ligalanden in Cairo de resul taten van Riad bespreken, waarna op 25 oktober de volledige top in Cairo ge houden wordt. Syrië en Egypte hebben besloten met ingang van zaterdag hun normale di plomatieke betrekkingen te hervatten. Dit is maandag vernomen uit goede bron in Cairo. In Frankrijk zijn de groenteboeren maandag in staking gegaan uit protest tegen de prijsstop die de regering Narri in het kader van de inflatiebestrijding heeft aangekondigd voor alledaagse le- dit voorstel al op voorhand af. Al zou het vensmiddelen. De Parijse groentewin- geld er komen, staat absoluut niet vast kels zeggen dat ze sluiten totdat de dat de technische capaciteit er ook zal prijsstop is opgeheven, maar elders in zijn. Prognoses ten aanzien van de aan- Franknjk willen de groenteboeren één vragen zijn bovendien moeilijk te ma- Week staken. ken vanwege sterk ontredende fluctua- ties. Vervolg kantlijn meisjes-sfeer. In een dergelijke brochure moet de werkelijkheid van Zeeland worden meegedeeld, niet een fondanten versie waarin geen enkele Zeeuw zich zelf of zijn provincie zal herkennen. Er behoort iets op tafel te komen waarin de juiste trekken van Zeeland worden ge schetst. Daarmee kan men buiten Zee land veel goeds doen. Acquisitie bij voorbeeld. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Meest matige wind tussen zuidoost en oost. Maxima onge veer 13 graden. De vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI. Overwegend droog en temperaturen van 8 tot 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks 8 graden; max. temp.: omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks 8 graden; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent; max. temp.: omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. ZÓN EN MAAN 20 oktober Zon op 07.13 onder 17.35 Maan op 03.26 onder 16.06 (Van onze correspondent) DEN HAAG - „Het belangrijk ste doel van deze operatie, de aanpassing van de wisselkoer sen van de „slanglanden", is: voorkomen dat verdere onrust rond de Duitse mark ontstaat, waardoor het economisch be leid in Duitsland zou worden ge frustreerd. Duitsland wordt zo in staat gesteld zijn zeer belang rijke bijdrage te blijven leveren aan het herstel van de economi sche ontwikkeling in Europa en in de wereld". Dat zei maandagmorgen minister dr. W. F. Duisenberg in een toelichting op de aanpassing van de wisselkoersen van de zeven slanglanden - de revalua tie van de Duitse mark met 2 procent - waartoe de zes ministers en presiden ten van de centrale banken van deze landen (de Luxemburgse frank wordt beheerd door de Belgen) dit weekeinde in Frankfort besloten. Over de positie van de Nederlandse gul den zei de minister: „Wat precies de psychologische oorzaken zijn geweest van de speculatie tegen de gulden, die deze zomer plaatsvond, is moeilijk te zeggen. Iedereen komt met veronder stellingen - de Vermogens Aanwas De ling, de ontwikkeling van de Neder landse economie. Maar zolang Neder land zit met ccn betalingsbalansover schot - ook voor de komende jaren - zal het buitenland meer guldens nodig hebben dan wij deviezen. Zo lang acht ik berichten over een zwakke gulden uit de lucht gegrepen". In feite is de Nederlandse betalingsba lanspositie zelfs zo sterk, dat de gulden op grond daarvan met de D-mark mee had kunnen revalueren. Dat is echter niet gebeurd, terwille van het herstel van de Nederlandse economie en om de grenzen met België - waar anders EEG-heffingen en restituties op land- bouwprodukten nodig waren geweest, omdat België zeker niet had kunnen meerevalueren - open te kunnen hou den. Minister Duisenberg wees met nadruk op het „unieke feit" dat het bij deze ope ratie, waarover de betrokkenen het in Frankfort zeer snel eens werden, een ge lijktijdige, gemeenschappelijk overeen gekomen aanpassing betreft, die bo vendien plaatsvindt op een tijdstip van betrekkelijke rust op de valutamarkten. „We hebben ons deze aanpassingen niet laten afdwingen door massale druk op de markten. In die situaties zijn de aan passingen vaak te groot" Óver het effect van de wisselkoerswijzi gingen op de Nederlandse economie zei de minister: „De verbetering van onze concurrentiepositie (als gevolg van de opwaardering van de D-mark) kan mis schien gunstig zijn voor onze export. Aan de andere kant kan de inflatiebe strijding er iets moeilijker door worden (onze import uit de Bondsrepubliek wordt duurder)". De revaluatie van de mark heeft - als de opwaardering met 2 procent volledig in de nieuwe koersen tot uitdrukking zal komen - wat gezien de marges tussen de slangvaluta's van 2,25 procent naar bo ven of beneden niet noodzakelijkerwijs hoeft te gebeuren - een opwaartse druk DEN HAAG - Minister Duisenberg (fi nanciën i heeft maandagmorgen op zijn ministerie een persconferentie gegeven in verband met de wijziging van de spil koersen in het Europese slang arrangement. op de prijzen in ons land ongeveer een derde tot een half procent in 1977. „Daar staat dan weer tegenover dat door de verbeterde concurrentiepositie de export kan stijgen, waardoor de ca paciteit van het Nederlandse bedrijfsle ven beter wordt benut, wat weer leidt tot daling van ons kostenpeil", aldus minister Duisenberg. Minister Duisenberg noemde twee re denen waarom de revaluatie van de D-mark, de devaluatie van de Deense kroon (4 procent), de Zweedse en de Noorse kroon (beide 1 procent) nodig was. „De positie van de Deense kroon rechtvaardigde een wijziging van de koers. De Denen zijn er op bewonder enswaardige wijze in geslaagd de infla tie terug te drijven, maar zij zitten nu met een groot betalingsbalanstekort, terwijl hun reserves (aan buitenlandse valuta's) zijn aangetast". (Als gevolg van de verplichting in de slangovereen komst, kronen op te kopen met behulp van buitenlandse valuta's wanneer de koers van de kroon te ver dreigt te dalen, wat de afgelopen maanden dikwijls het geval was). De tweede - nog belangrijkere - reden voor de aanpassing van de D-mark was, volgens minister Duisenberg: „De Duit sers hadden het gevoel dat hun mone taire doelstellingen, met name het stre ven de geldhoeveelheid niet te veel te laten groeien, werden gefrustreerd door de toevloed van liquiditeiten uit het buitenland. Dat zou zijn te overwinnen door aanpassing van de wisselkoers, of door aanscherping van het interne be leid in Duitsland zelf. Voor de hele Eu ropese economie is het beter dat het zo gaat als nu is afgesproken". Dc montaire autoriteiten van de slang landen hebben de Nederlandse gulden en de Belgische frank gekozen als refe rentiepunten voor de aanpassing van de koersen van de overige valuta's. Omdat er geen vaste relatie (meer) bestaat tus sen de wisselkoersen van de slanglan den en een bepaalde externe grootheid, zoals het goud of de dollar, en alleen een vaste onderlinge relatie tussen de valu ta's van de slanglanden, was het nodig een eigen referentiepunt te kiezen. „Dat is betrekkelijk willekeurig. Als we de Deense kroon hadden gekozen, dan zou de revaluatie van de mark 6 procent hébben bedragen en zouden de gulden en de Belgische frank 4 procent zijn op gewaardeerd". Kamerlid mevrouw Epema-Brugman (pvda) heeft in vragen aan minister Lubbers gesteld dat extra-controle van de economische controledienst nood zakelijk is om te voorkomen, dat de prijsstijging als gevolg van de revaluatie van de Duitse mark boven wordt afge rond. De valuta's van de „slanglanden" zijn maandag boven hun nieuwe spilkoersen gesloten doordat de spanning vermin derde na de revaluatie van de D-mark. In Frankfort sloot de D-mark op 6,500- 6,509 mark per honderd Belgische frank, op 95,19-95,25 gulden, op 57,08-57,13 Zweedse kronen, op 45,51-45,57 Noorse kronen en op 40,71-40,77 Deense kronen. In de loop van de dag raakte men er steeds meer van overtuigd dat de op waardering van de D-mark met twee tot zes procent ten opzichte van de andere munten van de „slanglanden" slechts een tijdelijke verlichting kan brengen. Dit kwam tot uiting in de vaste stem ming van de mark ten opzichte van de dollar na het middaguur. De mark sloot op 2,440-50 per dollar vergeleken met 2,4350-4400 bij de opening en met 2,4500-4525 in het begin van de handel. Op de Amsterdamse Wisselmarkt is de Duitse mark maandag gesloten op rond f 105 en de dollar op f 2,5650. De handel was rustig maar aanvankelijk wel wat onregelmatig. Van paniek was evenwel geen moment sprake, aldus wissel marktkringen. De koers van de Italiaanse lire is maandag op de wisselmarkt in Milaan aanzienlijk gedaald als gevolg van een toeneming van het aanbod na opheffing van de belasting van tien procent die de afgelopen veertien dagen over de aan kopen van vreemd geld moest worden betaald. Directie: F. van de Velde, K. ècherphuis en W. F. Re Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C. van der BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144, Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags-(01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond V8n 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; 'losseTïurrimérs" f 0,"55 (inclusief 41 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den mededelingen 2'/ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19