Jamboree-on-the-air met drie Zeeuwse scoutinggroepen m JOKE NOEST MAAKTE STRIPS 'MET EEN DUBBELE BODEM' Stichting Zeeland: problemen bij nieuwe opzet welzijnswerk Uiann ÏPZÖ4 Hofnar Bouquet, Reünie De Ruytersch00l 'Acquisitiegroep Zeeland' brengt folder uit werd geslaagd festijn Wordt motor-bewust! Zierikzeese kunstenares tekende voor kinderboekenweek Vaak merken ook anderen dat u een goede sigaar rookt. „Teken 'ns van de apepoes" ZIERIKZEE - „Verhaaltjes met een dubbele bodem'. Zo noemt de Zie rikzeese kunstenares Joke Noest de strips, die ze in haar schetsboeken maakte. Zij tekende ze met haar kinderen Janna en Jan op schoot. Zoals bekend heelt de provinciale bibliotheekcentrale Zeeland in sa menwerking met het Zeeuwse KUNSTENAARSCENTRUM IN Middelburg ter gelegenheid van de Kinderboekenweek een keuze uit de prentenboeken van de Zierikzeese kunstenares op de markt gebracht. Een bundel vehrhalen waarin kin deren en volwassenen zichzelf kun nen herkennen. Het schetsboek-idee ls bij de uitgave, die in tweehonderd exemplaren wordt verspreid via de bibliotheken en een Zierikzeese boekhandel, in tact gelaten. Wanneer de kinderen van Joke willen, dat ze weer eens iets tekent zeggen ze- .Teken 'ns van de apepoes?' en zo is het boek dan ook genoemd. Toch is het verhaal van de apepoes er uitgeselecteerd. De orga nisatoren waren bang dat er bij sommige mensen wat al teveel ta boes zouden worden doorbroken. Voor het overige zeilt Joke in het boek om weinig zere tenen heen. Het is dan ook nooit voor publicatie be stemd geweest. Een van de mensen van het kunstenaarscentrum zag ze eens bij haar op tafel liggen en kwam zo op het idee ze uit te geven. Zoals gezegd voor volwassenen ook leuke lectuur met heel wat prikjes door de vaststaande clihé's. Jannie Dijkstra, bestuurslid van het kunstenaarscen trum en ook verbonden aan de pro vinciale bibliotheekcentrale, een van de mensen die keihard heeft gewerkt om de uitgave voor elkaar te krijgen zegt. „Hoe vaker ik hetlees. hoe meer rottigheidjes ik ontdek!" Voor de kinderen zijn het de boeiende belevenissen van de aap. de poes. de muis en de olifant. Die staan op hun beurt afwisselend voor de hoofdper sonen in hun leven. Joke; „Bijvoor beeld. Jan komt met een humeur uit school. Hij zegt; „Ik wil iets wat we niet hebben". Ik laat hem dan zien hoe hij doet. Dan is het over en heb ben we de grootste lol". ..Je kunt de verhaaltjes eruit halen die voor een ander kind getekend zijn. Het is een combinatie van de gene die tekent en degenen die erbij zit." Een bevriend kind wilde een bruiloft getekend zien en zer. „De aap is zwabbig van de bruid" een beertje van haarzelf meteen brilletje zoals ze zelf heeft). Dat woord zwabbig ge bruiken we nu té pas en te onpas." Ze tekent niet iedere dag. Dat gaat bij vlagen. Wanneer de kinderen erom vragen. Ze begon er drie jaar geleden mee toen Jan z'n haren niet geknipt wilde hebben. Toen tekende ze een vogelnestje van z'n haren en opeens wilde hij wel Er zit dan ook een opvoedkundig tintje in het boek. „Snoep bijvoorbeeld. Ik vind dat ze dat niet mogen hebben. Daarom «te ken ik dat en laaf ze er dan kotsmis selijk van worden. Of de kinderen hebben gespaard en denken dat ze er dan heel wat mee kunnen doen. Dan laat ik ze merken datje met drie gul den eigenlijk helemaal niks kunt doen." Je trekt het in het absurde en daar door relativeer je weer. Zo bedacht. Jan een machine voor een drankje. dat vieze dingen lekker maakt. Dat zie ik dan voor me. De dieren drinken dat drankje dan en beginnen allerlei vieze troep te eten en te drinken Uit de vuilnisbak, het gebittenbakje, in secten en zo. Dat vinden ze dan heer lijk. Dan lachen ze zich rot." i De dieren zijn steeds minnelijk. Al lemaal hij. Het wisselt ook. Soms is Gerard (haar mam de poes. Of een ander dier. Dat tekenen helpt ook om de kinderen hun angst voor het een oi ander kwijt te laten raken. ..Janna was bang voor spoken. Ik tekende een spook en vroeg de kinderen wat er mee moest gebeuren. Slaan, koken en opeten, vonden ze. Daarna is ze nooit meer bang voor spoken ge weest Zelfspot Een tikkeltje zelfspot komt er ook aan te pas. Zoal op die ene bladzijde, waar de aap dolgelukkig, tevreden en verwend is met een plastiek vrachtauto. De muis kreeg een pe dagogisch puzzeltje en vindt dat verschrikkelijk. De ouders halen bakzeil. De olifant gaat de puzzel ruilen voor een plastiek auto. Joke Noest: ,.Ik raak er ook echt m'n ei in kwijt. Ik zit gewoon te tekenen voor m'n eigen lol ook. Zo kan ik bij voorbeeld Pinkeltje wel villen, maai de kinderen zijn er dol op. Ik laat hem dan uit het boek stappen en door de poes opeten, maar dan zeggen ze: „Dat willen we niet". Nou. dan laten we hem maar weeruitpoepen loltwel langs anale weg weer vertrekken) ..Ik moet zo tekenen dat ik de aan dacht van cle kinderen vasthoud. Dat vormt, het verhaal ook. Als ze het niet meer leuk vinden, lopen ze ge woon weg, Daarom doe ik niet langer dan clrie kwartier over een bladzijde en dat bepaalt ook de stijl van teke- Joke Noest maakte ook de affiche voor Kinderboekenweek in Zeeland. Met hetzelfde type tekeningetjes en dezelfde letters als op de kaft van haar boek. Aroma laten spelen in de mond. Zachtjes een trekje, mok laten ontsnappen. Geur en smaak worden samen één beleven. De sigarenroken geniet. Maar één genoegen kent hij niet. Want de goede geuren van een sigaar kunnen ook een weldaad zijn voor het gezelschap. Licht en aangenaam komt die tabaksrook over, niet opdringerig maar slechts een prettige aanwezigheid. Zo de omgeving plezieren, dat kan alleen een kwaliteitssigaar. Zoals bijvoorbeeld een Bouquet. 't zal wel nooit cle goedkoopste bolknak worden. Flippert anipioenschappen SLOTFEEST MET 1200 GASTEN (Slot van fHili. I) worden kort erm het subsidie voor die raden - nu ongeveer 150.000.- met vij fentwintig procent. De bedoeling is, dat die subsidiëring in vier jaar verdwijnt. Hoe die raden dan aan de centen komen, moeten ze zelf maar zien. Het geld zou dan via de provincie kunnen komen. Uit opmerkingen van erm is echter ook dui delijk geworden, dat de provincie de mogelijkheid heeft raden af te schaffen" Die nieuwe situatie is mede aanleiding om de provincie over het werk van de raden te attenderen. 'Onduidelijk' noemt men bij de stich ting Zeeland in die nieuwe constella tie de plaats en functie van de provinci ale opbouworganen. Daarbij wijst drs. Mutsaers erop, wil de subsidiëring van deze organen handhaven in het kader Lezing mr, Menken voor BOSK-Zeeland MIDDELBURG - Voor de afdeling Zee land van de Bond van Motorisch Ge handicapten (BOSK) spreekt donder dagavond 28 oktober a.s. in het zeehos pitium 'Zonneveld' mr. M W. J. Menken uit Leiden over het onderwerp 'De plaats van de gehandicapte in de sa menleving en de zojuist in werking ge treden algemene arbeidsongeschik theidswet'. Deze bijeenkomst, een le denvergadering van de Zeeuwse BOSK-afdeling. begint om acht uur. Expositie werken Paula Thies in Troutzaerte WESTDORPE - Afgelopen zaterdag is ingalerieTroutzaerte in Wcstdorpeeen tentoonstelling van schilderijen van Paula Thies van start gegaan. De expositie hangt in de galenj tot 15 november. De galerie aan de Smgel is geopend, dinsdag tot. en met zaterdag van 9 tot 18 uur. zondag van 14 tol 18 uur. Op maandagen is de galerie voor publiek gesloten. van het belang, dat daar wordt gehecht aan de sociale planning. De opbouwor ganen - zo is de bedoeling bij erm - Eerste negen maanden toename van schepen in kanaalzone TERNEUZEN - In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in het Neder landse deel van de kanaalzone 1492 schepen gelost en/of geladen. In de pe riode januari tot en niet september van 1915 bedroeg dit aantal schepen 1195. Dit jaar gaven de eerste negen maan den derhalve een stijging te zien van 297 schepen. Dit blijkt uit cijfers van het, Havenschap Temeuzen. Het aantal bruto register ton (brti steeg ten opzichte van 1975 van januan tot en met september van dit jaar met 707.114 Het aantal omgezette goederen steeg met 397.859 ton. Opvallend is de toename van het aantal schepen dal op de rede van Temeuzen is gelost en/of geladen. De eerste negen maanden van hef vorig j aar was dit. aan tal 474. Nu zijn dat er 701. Er valt een kleine teruggang te bespeuren in het aantal schepen dat in de kanaalhavens van Temeuzen afmeerde (457 nu tegen 503 in 19751. Sluiskil steeg van 180 tol 253 en Sas van Gent van 38 naar 62 schepen. Verleden jaar meerde geen en kel schip af in de Axelse Sassing. In de eerste negen maanden van '76 waren dat er veertien. Wal betreft het zeescheepvaartverkeer in het kanaal van Temeuzen naar Gent valt in de eerste negen maanden een te ruggang waar te nemen van 137 sche pen' van januari Lot en met september 1975 werden 2665 schepen geteld en in 1976.2528. Daar tegenoverstaat wel een toename van hel gezamenlijk aantal brt van dc schepen iplus 626.524). De binnenvaart op het kanaal ging te rug zowel waf betreft aantal schepen als de totale tonnage Wal betreft het spoorwegverkeer is het aantal wagon ladingen met. ongeveer 40 procent toe genomen. Ook de hoeveelheid tonnen goederen steeg (ruim een derde meen. moeten 'kristallisatiepunten' worden in het welzijnsbeleid. In die opzet zou - aldus drs. Mutsaers - kunnen passen, dat de stichting Zeeland 'diensten ver leent aan de lokale overheid, zoals nu ook al gebeurt". Onzekerheid Aan de andere kant signaleert men bij de stichting Zeeland onzekerheid over de vraag wat er op provinciaal niveau met het opbouworgaan zal gebeuren. „Als de provincie een belangrijke taak krijgt bij de welzijnsplanning, moet er ook een afdeling zijn waar die lokale oi regionale plannen aan het provinciale beleid worden' getoetst Die afdeling zou bij de griffie te situeren zijn, denkbaar acht men ook een con structie. waarbij het opbouworgaan zou kunnen worden ingeschakeld. Mut saers; „Wat er zal gebeuren is nog niet duidelijk. Maar als bijvoorbeeld de stichting Zeeland dichter naar de pro vincie zou worden getrokken, is het de vraag ofdatconseo.uenties heeft voor de onafhankelijkheid in het werk" Hij ver klaarde. dat- de staf van de slichting be zig is met een nota. waarin een aantal kanttekeningen bij de nieuwe situatie in het welzijnswerk worden gemaakt, óók met betrekking tot de positie van het opbouworgaan. Neerlands Hoop begon seizoen Vlissings Nut VLISSINGEN - In 'Britannia' in Vlis singen hebben Bram Vermeulen en Freek de Jonge zaterdagavond het win terseizoen van het Vlissingse Nutsde- partement geopend. Vooreen volle zaal speelde Neerlands Hoop in Bange Da gen het nieuwe programma 'Neerlands Hoop Interieur', een uitstekende show, waarover eerder in de PZC een bespre king verscheen. De openingsavond van het Nutsdepar- tement werd na de voorstelling van Neerlands Hoop opgeluisterd door de Vlaamse liedjeszanger Walter de Buck en zijn gezelschap. In de serrezaa! van hotel 'Britannia' speelde na de show het combo van Cor Kalkman. Philatelica bijeen VLISSINGEN - De filatelistenvereni ging 'Philatelica' afdeling Vlissingen houdt donderdag de maandelijkse ver gadering in de kantine van het stad huis. De vergadering begint om 20.00 uur. Er staat onder andere een lezing groep medewerking verlenen aan een over Britse postzegels op het pro- excursie van journalisten die in Neder- TERNEUZEN - De Zeeuwse flipper- kampioenschappen, die zondag in 'Funhouse' in Temeuzen zouden wor den gehouden, zijn niet doorgegaan. Voor dat kampioenschap zouden prij zen beschikbaar worden gesteld. Dat is echter in strijd met de politieverorde ning. Reden voor de organisatoren om de wedstrijden af te gelasten. MIDDELBURG - De 'Acquisftiegroep Zeeland','die lot doel heeft de acquisi- lieacliviteiie.i van de provincie Zee land. de havenschappen Terneuzen en Vlissingen-Oost en de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen te bundelen heeft een kleurenl'older laten verschij nen getiteld 'Zeeland bijvoorbeeld', 'waarin verschillende aspecten van het wonen en werken in Zeeland worden belicht. De brochure, waarvan ook een Duitse en Engelse editie is verschenen, geeft al gemene informatie over de economische vestigingsfactoren, recreatieve moge lijkheden en over de woonmogelijkhe- den en voorzieningen in Zeeland. Bij het werk van de acquisitiegroep ligt het accent niet langer op het aantrek ken van basisindustrieën waarvoor in Zeeland ook niet veel terrein meer be- sehhebaar is De belangstelling richt, zich vooral op kleine en middelgrote in dustriële bedrijven op het gebied van toelevering en verwerking. Verder streeft men naar een versterking in de commerciële zeehavensector en van de dienstensector in het algemeen. Teneinde de brochure in Duitsland te presenteren zal er over enkele weken een ontmoeting plaatsvinden in Düs- seldorf met vertegenwoordigers van de Nederlands-Duit.se Kamer van Koop handel en uit het Duitse zakenleven. Begin volgend jaar zal de acquisitie- DRUKKER DAN VORIG JAAR VLISSINGEN - De jaarlijkse reünie van de vereniging van oud-leerlingen van 'De Ruyterschool', vrijdag en za terdag in Vlissingen. is een zeer ge slaagd festijn geworden. Dat was ook de indruk van secretaris H. J. G. Schoolkate. 'De sfeer was bijzonder goed; het was dit jaar ook allemaal erg gezellig', zei hij. De heer Schoolkate wees erop, dat de vereniging ieder jaar sterk in ledental toeneem t. Waren er - naar zijn schatting teams van leerlingen, loodsen en Hoechst meededen, Na de ontvangst in de dependance van de zeevaartschool werd daar de algemene ledenvergader inggehouden. die werd bijgewoond door de ere-leden P. Vijn. G. K. Brouwer en K. Faase. alsmede door het oudste lid van de vereniging, de 88-jarige heer Brasser. De reünisten konden verder de avond doorbrengen met diner-dansants in restaurant Oranjeplaat te Amemui- den of in Britannia. Tevens was er een uitgebreide nassimaaltijd in het restau rant van 'Onze Vloot'. In de zaal van het internaat speelden vooreen veelkoppig gezelschap 'The Survivors'. - vorig jaar zo'n 1000 reünisten op het Zaterdag werd het programma vervolgd slotfeest in Vlissingen. dit keer zijn hei met onder meer een excursie naar er op zijn minst 1200 geweest, zo verze- Hoechst. een voorstelling van All Ben kerde hij. Lux en Baby den Toonder voor de kin- Het programma startte vrijdagmiddag deren en een autopuzzelrit met zo'n 140 metvolleybalwedstrijden inde gemeen- deelnemers. De gebruikelijke mossel- gramma. Verder houdt de vereniging een na- jaarsbeurs op zaterdag 6 november. Dit is in de rijksscholengemeenschap aan de Paul Krugerstraat. Deze beurs is geopend van 10.00 tot, 17.00 uur. land werkzaam zijn voor grote buiten landse bladen. Het E.T.I. voor Zeeland verzorgt het se cretariaat van de acquisitiegroep die onder het voorzitterschap slaat van de heerA. J, Kaland van gedeputeerde sta telijke sporthal, waaraan onder meer VMZ wil openheid van rapporten CSM MIDDELBURG - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft in een brief aan liet gemeentebestuur van Sas van Gent aangedrongen op volledige open heid van de voortaan door de CSM in te leveren rapporten. „Het betrachten van volledige openheid met de ingele verde rapporten kan een bijdrage leve ren in het voorkomen en eventueel tij dig signaleren van ongewenste situa ties" zo motiveert de VMZ haar ver zoek. In de brief verzoekt de WMZ tevens "om dringend na te gaan wat de consequen ties zijn van de gedetailleerde maatre gelen die CSM neemt om overlast te voorkomen. „Wij vragen ons bijvoor beeld af wat de gevolgen zijn van het brengen van grote hoeveelheden ij zerchloride in het rioolslib van de be- zinkvijver. waardoor ijzersulfide wordt gevormd. Waar zal dit rioolslib uiteinde lijk worden gestort als de bezinkvijver wordt, geschoond en wat, zijn de gevol gen daarvan", aldus de WMZ in haar brief aan,b. en w, van Sas van Gent. maaltijden werden gehouden in restau rant Picard (120 deelnemers) en het Strandhotel (90 deelnemers). Het sluit stuk van de reünie vormde de grote fees tavond in de tot feestruimte omgeto verde sporthal. Dansmuziek werd ver zorgd door 'Trio Hogesteger". Tijdens de jaarvergadering werd er de aandacht op gevestigd, dat de vereni ging van oud-leerlingen over 2 jaar het 25-jarig bestaan viert. Dat feest valt sa men mcthet75'jarig bestaan van de 'De Ruyterschool'. Najaarsvergadering VAC MIDDELBURG - De Vrouwenadvie scommissie voor de woningbouw (VAC) in Zeeland hield onder voorzit terschap van mevrouw J. Asma-Broere de najaarsvergadering in het stadhuis te Middelburg. In de morgenuren werd het huishoude lijk gedeelte afgewerkt In afwijking van voorgaande jaren werd na de lunch pauze niet een speciaal onderwerp be handeld. maar werden verschillende in terne zaken - die zowel landelijk, pro vinciaal ais regionaal en plaatselijk spe len ter discussie gesteld. Mevrouw J. de Rijke - Wattel, lid van het dagelijks bestuur van het Landelijk Contact hield een korte inleiding over het on derwerp: 'Wat is en doet het landelijk Contact'. Cursussen bij volkssterrenwaeht Voeg Wynn's aan de olie toe. Voor minder motor-slijtage, betere prestaties en extra bescherming. Wynn's neutraliseert schadelijke zuren, h Uw garage weet alles van Wvnn's. - Imp.: Agar B.V., Pr. Mauritslaan 104, Den Haag. Tel. (070) 546100 MIDDELBURG - Drie Zeeuwse scou tinggroepen hebben tiet afgelopen weekeinde deelgenomen aan de jamboree-on-the-air. een jaarlijks ge beuren waarbij padvinders over de ge hele wereld met behulp van zendama teurs en hun apparatuur niet elkaar in contact proberen te komen. Voor de Berdenis van Berlekomgroep uit Middelburg was het reeds de tweede maal: ook vorig jaar was deze padvin- dersgroep van de partij. Voor de eerste maal nam ook de Paul Krugergroep uit Middelburg en de Ridder Boudewijn- groep uit Yerseke deel; deze twee laat ste groepen vanuit hun eigen clubge bouw. De Berdenis Van Berlekomgroep had zich. tezamen met enkele enthou siaste zendamateurs uit Vlissingen. geïnstalleerd in het scoutcentrum te Veere. Dit centrum leent zich bijzonder goed voor de opstelling van de antennes en zendamateur M. Kuzee ui t Vlissingen had dan ook weinig moeite om de ver bindingen met zijn 20-80 meter appara tuur over de gehele wereld tot stand te brengen. Het algelopen weekeind zijn de zenders vrijwel constant 111 de lucht ge weest en er werden verbindingen ver kregen met onder andere Japan, de Azoren. Portugal. Brazilië, Rusland en Bulgarije. O ok de 2-ineierband. de zo genaamde zeemachuging. werden ver bindingen tot stand gebracht. Was de verbinding eenmaal door de zendama teur tot stand gebracht (dit volgens de PTT-bepalingen) dan mochten de scou- tingleden spreken met de groepsleden aan de andere kant van de verbinding. Vooral zond agm idd ag was het bijzonder druk op de zenders maar toch zag men kans om ook dan nog een redelijke ver binding te verkrijgen. Op dejoto: een beeld van de activiteiten in liet Wachtschip te Yerseke. MIDDELBURG - In de maand novem ber gaan bij de volkssterrenwacht 'Phi- lippus Lansbergen' twee cursussen van start. Er komt een cursus sterrenkunde voor beginners voor jongeren en een zelfde cursus voor Guderen. De cursus voor de jongeren wordt gehouden op vrijdagavond en zal duren tot ongeveer eind maart. Voor de cursus voor oude ren is nog geen avond vastgesteld. De cursus omvat twaalf wekelijkse lessen. Begeleid met dia's en waarnemingen ibij helder weer), zal algemene informa tie worden verstrekt over de opbouw van het heelal, maanstanden, getijden, planeten, sterren, nevels en waame- mingsinstrumenten. M. Nieuwdorp 25 jaar in het onderwijs De heer M. Nieuwdorp. leraar aan de MTS in Temeuzen. is 25 jaar m het onderwijs werkzaam. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur van de Middelbare Techni sche School voorZeeuwsch-Vlaanderen een receptie in de aula van het school gebouw in Temeuzen. Deze bijeen komst wordt gehouden vrijdag 29 okto ber van 16 tot 18 uur. De heer Nieuwdorp is leraar werktuigbouwkunde aan de Temeuzense MTS. Voorts vervult hij de functie van schooldecaan. provincie MAANDAG 18 OKTOBER 1976

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7