samenwerken pedagogische Geen enkel bezwaar tegen academies Middelburg Deel centrale persleiding bij Abeele in kanaal afgezonken Wandelaars vinden stoffelijk overschot in Verklikkerduinen PZC/p Met behoud van eigen identiteit Mooi weer lokte veel wandelaars naar de Vlissingse boulevards Vervoersbond NVV achter ontslagen controleur Café-Restaurant 'De Schouwburg' almanak MIDDELBURG - Indien dit in het kader van het nieuwe sprei- dingsbeleid van pedagogische academies over Nederland nodig zal zijn bestaat er bij de Rijkspedagogische Academie in Middelburg geen enkel bezwaar tegen een nauwere en verdergaande samen werking - met behoud van eigen identiteit - met de Christelijke Pedagogische Academie in Middelburg. Teams van jaargenoten bekampten elk aar in de sporthal aan de Nassaulaan in een volleybaltoernooi Tegen vier uur 's middags concentreerde het gezel schap reünisten zich in de Schouwburg, waar men vanafhel academiegebouw in optocht heentrok. Voor de maaltijd en de bijzonder geanimeerde feeslavond met de genoemde uitvoering en muziek onder leiding van Leen Zietse boden tij dens de receptie verschillende sprekers gelukwensen aan. Uit verklaarde-zaterdagmiddag de heer C. J. de Graaf, directeur van de Middel burgse RPA aan het slot van de viering van het honderdjarig bestaan van deze instelling. Dat gebeurde met een luis terrijke receptie in de Schouwburg, een gezamenljke maaltijd van ruim vier honderd reünisten en docenten en in de avonduren een - laatste- herhaling van het allegorisch spel in tien taferelen 'Een opgezette boom over eergisteren en overmorgen', waarmee de huidige leerlingen een grandioze verbale en vi suele prestatie hebben geleverd. Voor het begin van de recept ie - om vier uur 's middags - waren er allerlei andere activiteiten geweest Nadat in de mor-, genuren de reünisten in iiel RPA- gebouw waren aangekomen, zette men in de diverse lokalen onder het motto 'Een dag op school, waarop van alles te beleven valt" de klok terug en beluis terde men in korte lessen docenten en oud-docenten. In het school-, nu aca demiegebouw was verder een ten toon- selling te zien van teken- en handvaar- digheidswerk van de huidige leerlin gen en in het muzieklokaal zongen reü nisten muziek van vroeger en nu. PersfMclief Dal gebeurde, gezien de grote belang stelling. in de grote Schouwburgzaal, waar drs. J. Spa van het ministerie van onderwijs een felicitatie uitsprak. De heer Spa schetste daarin de grote ver andering van de afgelopen honderd jaar, waarbij hij het accent legde op de betekenis van de oude normaal- en kweekscholen, die mede gestalte heb ben gegeven aan de onderwijzer van thans. Beeld en functie verandert, aldus drs Spa, en daarmee - gelukkig - de oplei ding. Nadat de vertegenwoordiger van hel ministerie de wettelijke ontwikke lingen rond de positie van het 'onderwijs aan onderwijsgevenden' was nagegaan sprak hij zijn ontzag uit voor het vele werk en de toewijding van het personeel van de Middelburgse instelling in de af gelopen honderd jaar. Hij verklaarde daarbij vertrouwen te hebben in de ver dere professionalisering van dit type onderwijs. waarbij het voor een hon derdjarige goed is te weten een uitda gend pcrspoclicl !■- hebbpn Inspecteur onderwijsopleiding drs. Th. Hadderingh idie mede feliciteerde na mens de heer W. van Drimmelen in specteur opleiding kleuterleidsters" constateerde, dat principieel het doel 111 honderd jaar weinig veranderd is. ..De onderwijzeraldus de inspecteur. ..bijft voor mij de bezielde bemiddelaar tussen kind en cultuur, een man die zo- een grote vreugde is ze bij elk aar te brengen en die tussen ber gen en dalen blijft geloven dat het de moeite waard is kinderen dit landschap binnen te leiden „Wij hebben nu al genoten van hetgeen de RPA ons geboden heeft zo ver klaarde vervolgens de heer J. M. Quist (zelf afgestudeerd in 1912) namens de oud-leerlingen. Nadat hij had opge merkt. dat de school de oud-leerlingen enorme mogelijkheden heeft gegeven vroeg hij de aandacht voor het nieuwe gebouw, dat de RPA binnen afzienbare tijd in Dauwendaele zal betrekken. „La ten we hopen", zo rondde hij af. „dat in de komende eeuwen volgende genera ties hier die opleiding zullen krijgen dat hel- tot- een zegen van de jeugd van Zee land is" Onzekerheid Nadat-namens de huidige generatie van leerlingen Hans van de Brug een lied had gezongen over de zekerheid en on zekerheid van leerling, kind en docent spraken achtereenvolgens nog een ge lukwens uit de heer A. Sehreuders. na mens de hoofden van de 'praktijkscho len' van de RPA. drs. C van Ellen. di recteur van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, burgemester drs. P. A. Wolters van Middelburg, de heer A A. Rijslenbil uit Sint-Philipsland. vice- voorzitter van de Vereniging Openbaar Onderwijs en de heer P. de Nooijer, na mens het district Zeeland van de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel. Burgemeester Wolters herinnerde 111 zijn toespraak aan de activiteiten van zijn voorganger in 1876. aan wiens ini tiatïef het mede te danken was. dat Middelburg de 'normaalschool' kreeg, zoals Middelburg thans weer met het rijk heeft gestreefd naar verbetering van de accommodatie. RPCZ-directeur V'an Ellen verklaarde in zijn toespraak het vertrouwen te hebben, dat er op onder wijsgebied in Zeeland iets goeds tot stand zal worden gebracht in welk ver band hij opmerkte 'De wijsheid ligt bij U. hel enthousiasme ligt bij ons'. In een dankwoord constateerde direc teur De Graaf nog. dat het de 'academi- sering' van de school de goede kant uit gaat; in een aantal vakgebieden zijn grote sprongen vooruit gemaakt. Een andere constatering van de RI'A- directeur was. dat de informele demo cratisering in de school heel ver gevor derd is. Het 'gesproken woord' werd deze tijdens de receptie afgewisseld door Ab Licli- tendahl ipianoi die met RPA-leerlinge Ans Tegelaar (dwarsfluiti uit Kloetinge een aantal sonates van Marcello en Handel vertolkten. Op de fotozingende RPA-rennisten worden gedirigeerd door hun oud leraar Cor Schijve. VLISSINGEN - Eu zo liaddeu we loeit weer prachtig weer. het afgelopen weekeinde. Zaterdag was de zon nog een tikkeltje omfloerst, maar zondag seheen-ie acht uur lang volop. Dat betekende een zomers sfeertje op de Vlissingse Boulevards Honderden mensen verlieten zondagmiddag huis en haard om in een eindeloze rij een wandelingetje langs de Wcstcrschelde te makenHet was weljassenweer. ..Het was natuurlijk een mooie dag voor de tijd van het jaar. Maar de temperatuur kwam toch niet boven de 14 graden", zo meldde ons een woordvoerder van het Meteostation in I Vlissingcn. Overigens is volgens het KNMI de kans groot dat we nog een paar dagen goed weer houden: ..Zonnig en met winderig BEJAARDE OP SLAG DOOD BIJ VERKEERSONGELUK AXEL - Bij een verkeersongeluk is zondagmiddag de 76-jarige P. C. van Bendegem uil Axel in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man liep in gezelschap van zijn echt genote een voetgangersoversteekplaats over Hierbij werd de bejaarde man ge schept door een personenauto, be stuurd door C. J. G. uit Axel. De heer Van Bendegem was op slag dood. Over de juiste toedracht van de zaak kon de Koninklijke Marechaussee uit Terneu- zen hangende het onderzoek nog geen nadere mededelingen doen. Het korps der Marechaussee behandelt dit onge val met' dodelijke afloop, omdat G. in militaire dienst is. Mevrouw van Bende gem bleef ongedeerd. CUBA HOUDT SMIT SALVOR NOG STEEDS VAST VLISSINGEN - De bemanning van het bergingsvaartuig Smit Salvor van de Rotterdamse firma Smit International wordt nog steeds vastgehouden door de Cubaanse autoriteiten. Zoals gemeld werd hel bergingsvaartuig vorige week dinsdag, terwijl het in Cubaanse territoriale wateren voer, opgepikt door een Cubaans patrouillevaartuig. De sleper werd vervolgens gedwongen koers te zetten naar de Cubaanse ha venstad Isabella de Sagna. De bemanning waaronder een Vlissin- ger en een inwoner van Colijnsplaat ging hier van boord en werd in de stad ondergebracht. Men werd niet gearres teerd, alleen werd verboden om op het schip te komen. Volgens een woord voerder van Smit International Rotter dam mag dc bemanning vandaag - maandag - wel weer aan boord van de Smit. Salvor. „Maar het schip mag de haven niet uit. Er is ons verteld dat er gerechterlijke stappen zullen worden ondernomen. Wat dat voor stappen zoudenzijn isons en ook de Nederlandse ambassade in Havanna volstrekt onbe kend. Als het zo door gaat kan hei. ijl. ieder geval nog wel etui -tijcije'diircm voordat bemanning en schip weer vrij worden gegeven". OFFICIER VAN JUSTITIE LAAT SECTIE VERRICHTEN VOORLOPIG GEEN ACTIES Diplomazwemmen TEGEN HAVEN VAN VLISSINGEN GOES - Tijdens het diplomazwemmen in het Ganzebad te Goes zijn 49 perso nen geslaagd voor het A-diploma en 39 voor het B-diploma. Specialiteiten Petit Restaurant 'Du Theatre' Exploitant; P. A F Haak. ^-Molenwater, Middelburg, tel. 01180-25156 Het wildseizoen is geopend Naast de bestaande a la carte gerechten kunt u nu kiezen uit een speciaal samengestelde wildkaart met o.a. fazant, ree, haas, eend. Alles op klassieke wijze samengesteld, met uitgebreid wild- garnituur. Uitstekende sfeer voor zakenlunches, recepties, hiiwélijksdi- ners etc. Zondags gesloten. Keuken geopend tot 21.00 uur. IDENTITEIT NOG NIET VASTGESTELD HAAMSTEDE - In de Verklikker duinen bij Haamstede is zondagmid dag het stoffelijk overschot gevonden van een man in de leeftijd van twintig tot dertig jaar. Volgens de politie is nog niet bekend hoe de man om het leven is gekomen. De politie was gisteren uit erst karig met het verstrekken van in formatie. Een politiewoordvoerder wilde niet ingaan op de vraag, of de man misschien vermoord is. Ook wilde men niet kwijt, of het stoffelijk over schot sporen van geweld vertoonde. Het lichaam is overgebracht naar het gerechtelijk mortuarium in Den Haag. Vandaag - maandag- zal in opdracht van de officier van justitie sectie wor den vcYricïit'. De identiteit is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid bestaat dat de man de Franse nationaliteit had. Het stoffelijk overschot moet al enkele dagen in de duinen hebben gelegen. Uit getuigen verklaringen is gebleken, dat op een parkeerterrein (op enkele honderden meters afstand van de plek waar het lijk werd gevonden) een auto zo'n vijf dagen lang onbeheerd heeft gestaan De auto - een witte Renault 5 TL - had een Frans kenteken. De personenauto was het vermoedelijk het eigendom van de man. Voor zover de politie heeft kunnen na gaan. was de wagen niet gestolen. Het stoffelijk overschot werd zondag middag rond een uur of drie gevonden door vakantiegangers, die in de duinen aan het wandelen waren. De lugubere vondst werd gedaan dooreen meisje. Zij waarschuwde haar vader, die op zijn beurt de polite alarmeerde. Het stoffe lijk overschot lag op ongeveer honder dvijftig meter afstand van het Verklik kerpad bij de Strandweg in het duinge bied. dat eigendom is van oud-president commissaris W. A. de Jonge van Philips. Onmiddellijk na de ontdekking werd het gebied, in de naaste omgeving vat' de plek waar het lichaam was gevonden,! door de poli tie afgezet en onderzocht opi mogelijke aanwijzingen. Niemand mocht het terrein op. Het onderzopA wordt verricht door de rijkspolitie vat de groep Westerschouwen, de. technl sche recherche en door de districtsre cherche Middelburg. Vandaag zal he onderzoek worden voortgezet. VLISSINGEN - Dc Vervoersbond NVV onderncmiugsal'dcling Haven van Vlissingcn heeft zich nog eens solidair verklaard met haar collega de contro leur Schroote. die - zoals bekend - per 1 december ontslag is aangezegd. Deze ontslagaanzegging lokte donderdag al een spontane proteststaking van een uur uit. Tijdens de ledem ergadering vail zaterdag in hotel .Maldegem werd nog eens onderstreept dat de vakbond- sal'deling achter dc heer Schroote staal. Afgesproken werd voorlopig nog geen verdere acties te ondernemen. De vakbondsafdeling wil eerst kennis nemen van de argumenten, die de direc tie van de NV Haven van Vlissingen voor het ontslag bij het Gewestelijk Arbeids bureau heen aangevoerd Vandaag, maandag zal de de heer Schroote con tact hebben met het GAB De ledenver- ZEEUWSE Koeke In een bakkerij op een Watchers dorp was een jong meisje de gelederen komen versterken Een meisje uit dc stad Maar vooral ecu schoon meisje. Daar was men hel m dat Walcherse dorp zeer over eens. Allerlei mannen van uiteenlopende leeftijd kwamen ineens op het idee om eens iets lek kers mee te nemen voor thuis Zo ook een bejaarde dorpeling. Hij nulde een 'draaiomme en een koeke hlieke m'u konte'.Eeu draaiomme. dat begreep het meisje wel. Dat kon niet missen, dat is een bolus. Maar die 'koeke hlieke m'n konte' ging locli net even te ver Ze besloot zich er vanaf te ma ken met. "Nee meneer, worst.ebrood- ies hebben we niet meer' met hel door de NV Haven van Vlissin gen gevoerde beleid. „Dat werkt niet di rect punctueel", stelde een van de woordvoerders Ook tot op zaterdag bleek dat de ondernemingsraad van de NV Haven van Vlissingen nog niet bij elkaar was geroepen 0111 het ontslag te bespreken; iels. wat bij de vakbondsle den veel bevreemding wekt. Zoals ge zegd zal men voorlopg eerst even de reacties van het GAB op de ontslagaan vrage afwachten alvorens eventuele ac ties te ondernemen; een standpunt dat ook werd geuit door de op de vergader ing aanwezige districtsbestuurder N Nichoi van de vervoersbond NVV. De vergadering was verder gewijd aan een routineagenda, waarop onder meer normale cao-kwesties voorkwamen. Controleur Schroote. 0111 wiens ontslag de onrust is ontstaan, kreeg donderdag zijn ontslagbrief Hij zou een opdracht om een lege container op een treinwa gon naar Bazel te plaatsen verkeerd hebben uitgevoerd en een container met wol daarvoor in de plaats hebben ver zonden Zijn collega's besloten donder dag. toen zij vernamen dat de heer Scinoote voor deze vergissing zijn ont slag had gekregen, uil solidariteit 111 staking te gaan. omdat men geloofde dat hij met diegene was. dié debet was aan de gemaakte fout WERK VOOR WATERSCHAP WALCHEREN Vrouw dood in bed aangetroffen GOES - De Goese gemeentepolitie heelt zaterdagmorgen in een woning aan dc Westsingel het stoffelijk over schot gevonden van de tachtig-jarige weduwe T. Maas van Wallenburg. De "vrouw moet al enkele dagen dood zijn geweest. De politie werd gewaarschuwd door bu ren. die de vrouw enkele dagen niet ge zien hadden. De politie trol'haar in bed aan De vrouw is een natuurlijke dood gestorven. Zij had in Goes geen naaste familieleden wonen. 'Buis' met doorsnede van 1.20 meter MIDDELBI RG-ALs een onderdeel van decenlralepersleiding Walcheren voor de lozing van het afvalwater via de in Ritthem te bouwen zuiveringsinstalla tie - is zaterdag ter hoogte an Abeele een zinker gelegd 111 het Kanaal door Walcheren. Op dit punt moest het Wa terschap Walcheren, belast met de zui- veringstaak en opdrachtgever van liet werk. het kanaal passeren om aanslui ting te krijgen op het deel van de cen trale persleiding, dat tussen Oost- Souburg en Ritthem al enige jaren ge leden door de gemeente Vlissingen is gelegd. De zinker, een enorme buis met een in wendige doorsnede van één meter twin tig werd zaterdagmorgen vroeg op en kele door een sleepboot getrokken bak ken van de westelijke kanaaldijk in Middelburg naar het punt bij Abeele ge varen. Aan genoemd deel van de ka naaldijk. noordelijk van de Schroeburg. had de aannemer van dit werk. Visser en Smit uit Papendrechl. de zinker gemon teerd uit betonnen buizen met een sta ler, kern Aanvankelijk deden zich met het 'inva ren' van de zinker wat moeilijkheden voor. omdat de ruimte tusen de bekis tingen in de dijken aan weerszijden van het kanaal te klein bleek om het tachtig ton wegende gevaarte haaks van oever tot oever te leggen Men wist dit echter snel op te lossen en om èen uur zater dagmiddag had men de zinker, toen nog 'boven water" op zijn plaats. Vervolgens werd ae ziiiklt vol water gepompt en verdween de 'buis' langzaam onder wa ter. Omstreeks zes uur had men de ge hele opera tie van het bezinken ach ter de rug De zinker is een onderdeel van het cen trale persleiding in de verbinding tussen Oost- en West-Souburg waarvoor het kanaal moest worden gekruist. De to tale kosen van het aanbrengen van deze zinker komen het waterschap Walche ren op zo'n 1.4 miljoen gulden te staan Hierin is echter ook begrepen het onder de Nieuwe Vlissingse Weg doortrekken van de zinker en passage onder de spoorlijn door op de westelijke kanaal- Voor het Waterschap Walcheren volgt - zo is althans het voornemen - a s. zater dag nog een spectaculair karwei voor het passeren van het Kanaal door Wal cheren met een zinker. In dit geval gaat 't om een zinker met 'n nog groter doorsnede (twee meten, die ongeveer zevenhonderd meter noord elijker komt an de plaats van de zin ker voor de centrale persleiding. Deze zinker gaat deel uitmaken van het al- wateringssysteem voor liet westelijk en oostelijk gedeelte van het Kanaal door Walcheren. Door de uilvoering van de Deltawerken kan het water schap geen gebruik meer maken van de sluizen bij Ycere en Vlissingen om langs 'natuurlijke weg' het hemelwater te lozen. Deze natuurlijke lozing van het gehele gebied van Walcheren houdt het waterschap echter open door via deze zinker het w ater te brengen naar de sluis bij Ritthem. Een beeld van de werkzaamheden op het Kanaal door Walcheren. Jongeman gewond bij vechtpartij voor bar in Middelburg MIDDELBURG - Bij een vechtpartij! voor een bar in de Zusterstraat is za terdagavond laat de Middelburger E, M. zodanig gewond geraakt dat hij in het ziekenhuis van Middelburg ntoesll worden opgenomen. Oorzaak was een conflict tussen enkele groepen jongelui waarbij R. E. B. uit Middelburg en J. J. S. uit Souburg zich tegen de jongeman M. keerden. Met een grote hoofdwond en wonden aan han den, gezicht en rug vluchtte M. na de vechtpartij in de Zusterstraat naar het Walplein. De toestand van de jongeman was intussen zo ernstig geworden dat hij hier met een ambulance moest worden opgehaald. Kort hierna, omstreeks kwart over twaalf dreigde op het plein 1940 een groter conflict toen twee groe pen jongelui dreigend tegenover elkaar kwamen te staan. Enkele oudere mensen en de politie wis ten dezaak echter te sussen. Tegen B. en F., die zondag door de politie werden aangehouden, is proces-verbaal opge maakt. Verlichting halfhoge brug vernield VLISSINGEN - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde vernielingen j aangebracht aan de bebakingsverlich- ting op de Nieuwe Vlissingseweg bij de in aanbouwzijnde halfhoge brug. Er werden lampen kapotgeslagen en elektriciteitsdraden doorgeknipt. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Schrijver Lambregtse wil in Rilland een straat met zijn naam KRL'ININGEN - De Nederlands- Amerikaanse schrijver C. Lam bregtse uit Grand Rapids vindt dat het gemeentebestuur van Reimers- waal maar eens een straat naar hem moet nomen. Ook vindt hij. dat het gemeentebestuur een standbeeld moet laten maken van een van de hoofdfiguren uit z'n boeken. Lambregtse is afkomstig uit Rilland en in 1947 geëmigreerd naar de V S. Hij is schrijver van de boeken 'In zijn arm de lammeren' en 'Het scharla ken koord' Beide verhalen spelen in de omgeving van Rilland-Bath. In een bnef aan b. en w. van Reimers- waal vraagt Lambregtse in Rilland een straat naar hem te vernoemen en er een standbeeldje te plaatsen. B. en w. wimpelen de suggesties beleefd maar resoluut af. Het college voelt er niks voor om straten te vernoemen naar mensen, die nog in leven zijn. Het gevraagde standbecldje zien b. en w. ook niet zitten. „Het belang weegt niet op tegen de daaraan ver bonden kosten MAANDAG 18 OKTOBER 1976 DIRECTEUR RPA MIDDELBURG OP JUBILEUMRECEPTIE: provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2