PROVINCIALE ZEEUWSE GOURAIT MARK GAAT OMHOOG - GULDEN GELIJK Israël wil geen crisis met Nederland over zaak-Dassen fZ©- Stichting Zeeland verwacht problemen bij de regionalisatie van welzijnswerk dë krant van zeeland EGYPTISCH PLAN VOOR OPLOSSING LIBANESE KWESTIE Besluit minister van financiën Brand legt motel in de as Sojoez maakt landing in meer Oprichting Arabisch leger voor handhaven van orde STUDENT NA WEEK GEVANGENIS WEER THUIS linnentanker verliest 89.000 liter gasolie Paniekvoetbal... pagina II 219e jaargang no. 247 Maandag 18 oktober 1976 versterkt door devaluaties in andere landen, niet mogèlijk. Het - waarschijn lijk zeer geringe - nadelige effect op de export van de Bondsrepubliek zou door de christen-democratische oppositie zeker zijn uitgebuit, In banlckringen werd al sinds maanden (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Duitse mark wordt met ingang van vandaag (maandag) met twee procent opgewaardeerd. Deze beslissing viel zondag tijdens een vergadering in Frankfürt (zetel van de West- duitse centrale bank), waar ministers van financiën en presidenten van de centrale banken van de zeven z.g. „slanglanden" de actuele monetaire problemen bespraken. Na afloop van deze bijeenkomst werd verder bekendgemaakt, dat de gulden en de Belgische frank hun huidige koersniveau houden, de Noorse en de Zweedse kroon devalueren elk met één procent en de Deense kroon met vier procent. In een communiqué van het ministerie van financiën in Den Haag wordt ge zegd, dat de spanningen van de afgelo pen maanden binnen de „slang" - het stelsel van afspraken waarbij de wis selkoersen van de aangesloten landen ten opzichte van elkaar met niet meer dan 2,25 procent naar boven of naar be neden mogen afwijken van een vast gestelde spilkoers - aanleiding waren voor de bijeenkomst in Frankfurt. Deze onrust op de valutamarkten werd vooral veroorzaakt doordat de West- duitse economie zich sneller herstelt van de inzinking van de afgelopen jaren dan die van de overige slanglanden, terwijl de inflatie in West-Duitsland ge ringer is dan elders. Dat leidde ertoe dat de mark steeds meer werd gevraagd, de koers steeg regelmatig tot het hoogste niveau binnen de slang en de centrale banken van de andere landen zagen zich gedwongen marken te verkopen, terwijl de Bundesbank marken verkocht om de koers omlaag te trekken. Voor de Westduitse verkiezingen van twee weken geleden was een maatregel zoals nu genomen is. een revaluatie van de mark. waarvan het effect nog wordt samenwerking ij Directeur De Graaf van de Rijks Peda- ij gogische Academie in Middelburg heeft 0 geen enkel bezwaar tegen samenwer- king met de christelijke zusler- jj academie. ;j PAGINA 3 de grootste Een opinie'onderzoek heeft uitgewezen, dat de ParUJ van de Arbeid erop mag rekenen, de grootste partij te blijven. PAGINA 7 verwacht, dat naast de opwaardering van de mark ook een devaluatie van vooral de Deense kroon noodzakelijk zou zijn. gezien de tekorten op de Deense betalingsbalans. De Belgische frank is. enigszins tegen de verwachting van sommige deskundigen, niet meege- devalueerd met de Scandinavische munten. In het communiqué van het Nederlandse ministerie van financiën wordt erop gewezen, dat hierdoor ls voorkomen dat tussen Nederland en België heffingen en restituties op land- bouwprodukten zouden moeten worden geheven, wat in verband met het EEG- landbouwprijsbeleid. dat nog steeds is gebaseerd op al lang niet meer be staande monetaire verhoudingen, an ders nodig zou zijn geworden. Volgens het communiqué heeft de Ne derlandse regering gemeend ..een bij drage tot de oplossing te moeten leve ren" door de gulden niet met de Duitse mark mee te revalueren, hoewel dat ge zien de betalingsbalanspositie gerecht vaardigd zou zijn geweest. Dat besluit brengt met zich mee. dat het voor de Nederlandse exporteurs gemakkelijker kan worden te concurreren op de West duitse markt - onze produkten worden voor de Duitsers relatief goedkoper Het is overigens niet zeker, dat de reva luatie van de Duitse mark ten opzichte van de gulden ook werkelijk dat effect zal hebben. De revaluatie bedraagt im mers minder dan de 2,25 prócentsmarge die de mark toch al boven zijn spilkoers ten opzichte van de gulden mocht uit stijgen. zodat het mogelijk is - theore tisch - dat de koersen van mark en gul den maandag precies dezelfde zullen zijn als afgelopen vrijdag. Een opwaardering van de gulden werd trouwens de afgelopen maanden zeer onwaarschijnlijk geacht: niet alleen lukte het tijdens de zomermaanden maar nauwelijks een speculatiegolf tegen de gulden af te wenden, boven dien is het genoemde Nederlandse beta- lingsbalapsoverschot minder een ge volg van een goed draaiende economie, dan van een forse export van onze opra kende aardgasvoorraden. gedragen zoals in Frankfurt is besloten, de Nederlandse gulden gemiddeld ten opzichte van de munten van al onze handelspartners (binnen en buiten de slang) anderhalf procent minder waard worden (dat dit percentage zo dicht ligt bij de twee procent van de Westduitse revaluatie wijst op het zeer grote belang dat West-Duitsland voor ons heeft als handelspartner). Daarmee zou de waar destijging van vier a vijf procent die de gulden ten opzichte van de munten van de handelspartners heeft ondergaan, als gevolg van allerlei waardeverminderin gen (vooral van het Britse pond) in het afgelopen jaar. voor een deel ongedaan worden gemaakt DEN BOSCH (ANP) - Het aan de rijksweg Den Bosch-Oss gelegen motel Nuland is zondagmiddag af gebrand. De brandweerkorpsen van onder meer Nuland, Den Bosch en Oss konden niet voorkomen dat de vlammen snel om zich heen grepen. Met groot materieel is het vuur be streden, maar desondanks werd het hele motel in de as gelegd. Ook het restaurant raakte zwaar bescha digd. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schade wordt ge raamd op 6,2 miljoen gulden. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Een felle brand in een auto showroom in de Schiedamse bin nenstad heeft zondagmorgen voor ongeveer driehonderdduizend gul den schade aangericht. Het vuur is waarschijnlijk veroorzaakt door inbrekers, aldus de Schiedamse po litie, die bij een onderzoek een ge broken ruit aantrof. SCHIPHOL - Na ruim een week in Israël gevangen te hebben geselen is zondagavond op Schiphol de 25- jarige Nijmeegse student Ger Dassen teruggekeerd. Op de foto wordt hij bij zijn aankomst stevig doorzijn vrouw vastgehouden. MOSKOU (UPI) - De Russische kosmo nauten van sojoez-23 hebben zaterda gavond, na een wegens technische moeilijkheden verkorte vlucht, een 'natte' landing uitgevoerd in het Ten- gizmeer. Het was de eerste 'splash down' voor een Russische ruimteschip. De Ameri kaanse Apollo-astronauten plachten na hun ruimtereizen allemaal aa para chutes op zee te landen. Boven het Tengiz-meer, in centraal- Azïë. waren de weersomstandigheden met felle sneeuwstormen zaterdaga vond bar. Het kosmonautenduo - commandant Zoedov en boordwerktuigkundige Rozjdestvensky - werd echter deson danks snel gevonden door vliegtuigen en in 'bevredigende' toestand uit de Sojoez-23 gehaald. Joke Noest maakt strips met een dub- j bele bodem, enkele van haar prenten- boeken zijn ter gelegenheid van de kin- j| derboekenweek uitgebracht. PAGINA 9 dean I De Zweedse topgroep Abba licht eer, j tipje van haar succes-sluier op. wij zijn j clean, daar houden de mensen van radio- en televisieprogramma's; strips SCHIPHOL/TEL AVIV (ANP/UPI/DPA) - Zondagavond tegen ne gen uur is de 28-jarige Ger Dassen per KLM-lijntoestel uit Tel Aviv op Schiphol aangekomen. De Nijmeegse student heeft een week in een Israëlische gevangenis gezeten op verdenking con tacten te hebben onderhouden met een Palestijnse terreurorgani satie. Dassen werd op het vliegveld begroet door zijn vrouw, zijn ouders en enkele bestuursleden van het Palestina comité. PAGINA 11 ajax Ajax was tegen Twente in paniek, rt L zag toch kans om te winnen. I PAGINA 12 hoop PAGINA 13 door de mand Naar aanleiding van berichten dat Ne derland niet tevreden zou zijn met de gang van zaken rond Ger Dassen ver klaarden zondag Israëlische functiona rissen nog dal er geen sprake is van een crisis tussen Nederland en Israël. „De betrekkingen tussen Israël en Ne derland zijn vriendschappelijk", zo voegde hij daar aan toe. Volgens diplomatieke zegslieden in Tel Aviv was Nederland met name ont stemd over de gevangenneming van Dassen terwijl hij per schip reisde van Libanon naar Cyprus. Buiten de Israëli sche territoriale wateren, over het feit dat hij is vastgehouden zonder dat hem iets ten laste kon worden gelegd, en over het late tijdstip (drie dagen na de aan houding) waarop de Nederlandse am bassade van de zaak in kennis werd ge steld. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Jeruzalem zei zon dag dat men daar gelukkig is met de goede afloop. Beledigd In de perskamer van Schiphol vertelde Dassen dat hij reeds meerdere malen in Libanon was geweest en dat hij er diU maal op 23 augustus was aangekomen. Hij bevond zich op een Libanese schip samen meteen dertigtal Palestijnen op weg naar Cyprus, toen hel werd aange houden door een Israëlisch vaartuig. Dassen verklaarde weliswaar in Israël niet te zijn mishandeld, doch we! op be ledigende wijze tezijnondervraagd. „De Israëlische autoriteiten wilden van mij weten met. welke gangsters in Beiroet contact had en met welke terroristen ik samenspande tegen Israël", zo vertelde hij. De Nederlandse ambassade-attaché van Wageningen had ervoor gezorgd dat de Israëlische justitie hem in een rui mere cel opsloot dan waarin hij aanvan kelijk gevangen werd gehouden, Ge vraagd waarom hij zich naar Libanon had begeven, antwoordde Dassen dat hij namens het Palestina-comité tot taak had de organisatie voor het ver zenden van medicamenten naar de Pa lestijnse organisaties in Libanon te ver beteren. Tot nu toe ondervond het transport in Cyprus en van Cyprus naar Libanon over de Middellandse Zee dik wijls vertraging en soms bereikten de zendingen Libanon helemaal niet. In Libanon had Dassen - naar hij ver telde - lot tweemaal toe ook gesproken met de broer van Jasser Arafat. Voor radio-Jeruzalem verklaarde een Israëlische regeringsfunctionaris zon dag dat de aanhouding van Dassen noodzakelijk was in het kader van de bestrijding van de terreur. „Israël is in oorlog. Het moet alle maat' regelen nemen om zijn integriteit, en le ven en goederen van zijn burgers te be schermen. De bedoeling daarvan is dat vijandige elementen hier zo ver moge lijk uit de buurt blijven. Bij lijd en wijle wekt dit woede en imtalies op in de be trokken landen". Hij zei dat de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO 'in toenemende mate gebruik maakt van burgers van landen die Israël goed ge zind zijn om de tegen Israël gerichte ter reurdaden op te voeren'. Volgens de zegsman 'moet het Nederlandse volk begrijpen dat uit de aanhouding van Lidwina Janssen blijkt hoeveel jonge Nederlanders in de strik van terreur groepen gelopen zijn'. Mej. Janssen zou tegenover de Israëlische autoriteiten de namen hebben genoemd van talrijke Nederlanders die evenals zijzelf in Je men door het volksfront voor de bevrij ding van Palestina zijn opgeleid in sabo- tagedagen als vliegtuigkapingen. Het Israëlische opperbevel liet vorige week weten dat de boot waarop Ger Dassen voer werd aangehouden omdat mensen aan boord 'verdacht materiaal' over boord wierpen. Het bleek te gaan om pamfletten waarin steun aan de PLO werd betuigd. Met uitzondering van Dassen, lid van het Nederlandse Pa lestina comité, werden alle opvarenden na korte tijd vrijgelaten. Tegen Dassen werd geen gerechtelijk arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij is in 'administratie ve' hechtenis gehouden op grond van bepalingen die nog dateren uit 1945 toen Engeland de noodtoestand afkondigde in het toenmalige Palestina. RIAD (Reuter/UPI) - Egypte heeft zondagavond bij de Arabi sche top in Riad een plan van dertien punten ingediend dat moet leiden tot een 'definitieve oplossing' van de Libanese kwestie. Het plan voorziet in de omvorming van de vredes macht van de Arabische Liga tot een doeltreffend Arabische leger, dat naleving van een be stand kan afdwingen. Deze Arabische 'veiligheidsmacht' zou voorts worden belast met handhaving van orde en veilig heid, en het toezicht op de uit voering van het akkoord van Cairo. Dit akkoord regelt de positie van de Pa lestijnen in Libanon. Er staat onder meer in dat de Palestijnse guerrilla strijders niet mogen opereren buiten de Palestijnse kampen en de streek rond Arkoeb. in Zuid-Oost-Libanon. Het Egyptische voorstel wil voorts dat 'alle geregelde en ongeregelde troepen' zich moeten terugtrekken op hun oor spronkelijke stellingen, volgens een overeen te komen tijdschema en onder toezicht van de Arabische veiligheids macht'. Met geregelde treoepen wordt kennelijk het Syrische leger bedoeld. Voorts gaat het Egyptische plan uit van de eenheid en souvereiniteit van Liba non. en worden alle pogingen om het land de jure of de facto te verdelen, af gewezen. De PLO dient erkend te blij ven als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. de Palestijnen moeten in Libanon kunnen blijven en de Arabi sche landen moeten daarover garanties verschaffen, mits de PLO zich houdt aan het akkoord van Cairo. Rondetafelconferentie Om hetbinnenlands-Libanese aspecten van hetconflictop telossen stelt Egypte een rondetafelconferentie van de par tijen in Libanon voor, onder voorzitter schap van president Sarkis. Voorts stelt Egypte voor een Arabisch fonds voor de wederopbouw van Liba non op te richten. De Arabische landen dienen de PLO te steunen, en zich niet te mengen in in terne zaken van de PLO. Waarnemers zien hierin een afwijzing van de recente suggestie in de Syrische pers dat he t tijd wordt voor een wijziging in de leiding van de PLO. President Sadat, die het plan beeft voorgelegd aan de andere deelnemers van de Arabische mini-top in Riad, zei dat het er nu niet om gaal elkaar ver wijten te maken, maar dat er nu een definitieve regeling moet worden uit gewerkt. 'De koning en de presidenten zouden deze vergadering niet mogen beëindigen voordat een definitieve op lossing is bereikt'. ROTTERDAM (ANP) - Als gevolg van een aanvaring heeft de West duitse bïnnentanker Ruhr 54 zonda gochtend omstreeks half acht circa 89.000 liter gasolie verloren in de Oude Maas ter hoogte van Spijke- nisse. De bïnnentanker botste in zeer dichte mist op de Belgische kust vaarder Rene-17, waarbij een groot lek ontstond in de huid van de Ruhr 54. Deze werd in lege toestand tegen de wal gezet. De kustvaarder werd minder zwaar beschadigd en kon zijn reis vervolgen. De rijkspolitie te water stelt een on derzoek in. Bij het openbaar lichaam Rijnmond kwamen circa 30 klachten binnen, voornamelijk uit Hoogvliet, over oliestank. De gemeentelijke reinigingsdienst van Rotterdam houdt zich bezig met het verwijderen van de gasolie. ONZEKERHEDEN ROND ORGANISATORISCHE OPZET titel inzet driemaal f Johan Antheunisse vergiste zich drie- I maal in het parcours van de KMS-cross, j] maar zag toch kans om te winnen KOMENDE MAANDEN VOORLICHTING AAN GEMEENTEBESTUREN MIDDELBURG - De stichting Zeeland - het provinciaal opbouworgaan - wil de komende maanden een aantal voor lichtingsbijeenkomsten organiseren met gemeentebesturen om die te atten deren om de mogelijkheden in te spe len op de nieuwe opzet van het wel zijnswerk in de komende jaren. Het gaat daarbij om de ontwikkeling die staatssecretaris Meijer van erm voor staat en waarbij het welzijnsbeleid wordt 'gedelegeerd' aan de regio's, aan de provincies en de gemeenten. Bij de stichting Zeeland nu vreest men. dat die verandering in de aanpak van het welzijnsbeleid tal van onzekerheden in de organisatorische sfeer met zich zal brengen, aldus directeur drs. A. J. H. M. Mutsaers. Vooruitlopend op een wettelijke rege ling voor hei welzijnsbeleid wil staats secretaris Meijer langzamerhand rijks subsidies voor hel welzijnswerk omzet ten in een rijksbijdrageregeling. Die bij drage gaal dan naar die gemeenten - of samenwerkende gemeenten - en pro vincies. die in het welzijnsveld een vijf- jarenplanning opzetten en werken met een jaarplan. Mutsaers: ..We vrezen, dal deze hele op zei vooral in de kleinere provincies en in allerlei Zeeuwse gemeenten tot moei lijkheden zal leiden. Vooral veel kleinere gemeeniën hebben niet de mankracht om zo'n welzijnsplanning van de grond te helpen, Dan is er wel de mogelijkheid- aai gemeenten m regionaal verband samenwerken. Maar de ervaring heeft geleerd, dat allerlei regelingen om sa men iets op te zetten ook niet zo een voudig tot stand komen". Bovendien is he tnaar de mening van drs. Mutsaers en F van Grunsven van de süchting Zee land niet uit te sluiten, dat sommige gemeenten bepaalde elementen van het welzijnswerk zouden willen laten vallen. I'rormciaul Diezelfde mogelijkheid ziet men ook in provinciaal verband, reden waarom men "de vóórlichting over de regio nalisatie van het welzijnswerk ook tol de provincie wil uitbreiden. In dit op zicht attendeerde drs. Mutsaers erop, dat erin met ingang van volgend jaar ook een 'afbouwregeling' doorvoert voor de subsidiering van de provin ciale raden. In Zeeland zijn dat er vier: de culturele raad. de jeugdraad, de sportraad en de raad voor maatschap pelijke dienstverlening, die alle vier opereren onder de vlag van de stichting Zeeland. Mutsaers: ..Uit wat nu duidelijk is ge- GSlot zie pagina 7 kolom I) DIT JAAR 2000 WONINGEN VOOR JONGEREN AMSTERDAM - Staatssecretaris Mar cel van Dam (volkshuisvesting) ver wacht dit jaar 2000 huizen voor jonge ren te kunnen opleveren. Dit is slechts de helft van het aantal huizen dat Van Dam <n zijn nota Huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuishoudens had aangekondigd. „Het totaal aan binnengekomen bouwplannen blijft ver achter bij de 4000 wooneenheden waar het geld beschikbaar voor is. Ik kan het geld niet kwijt", aldus de staatssecretaris, die daarmee reageert op de felle aanvallen op zijn beleid van een aantal jongerenorganisaties in ons land. Zaterdagmiddag kwamen bijna 1500 jongeren in Amsterdam voor een lande lijke manifestatie bijeen om te proteste ren tegen de plannen van Van Dam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1