Feyenoord knalde Haarlem met zevenklapper uit kuip Ajax was tegen Twente soms in Rpers doet paniek maar zegevierde toch AZ haalde fors uit bij FC Amsterdam: 2-6 NICO JANSEN: VIJF TREFFERS SCHAATSPLOEG IN INZELL voorspelling Trainer van Kaiserslautern over Feyenoord MAANDAG 18 OKTOBER 1976 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM - Hoewel Haarlem met een zevenklapper de Kuip was uitgeknald, complimenteerde Feyenoordtrainer Vujadin Boskov na afloop zijn collega Barry Hughes. De Joegoslaaf zei zonder enige ironie in zijn stem „bewondering" te hebben voor het feit dat Hughes het had aangedurfd om zonder ausputzer in Rotterdam te spelen: „Zoiets heb ik hier nog niet eerder meege maakt. Mijn ploeg was voor rust dan ook duidelijk verrast. In die periode ben ik ook echt boos op de jongens geweest. Ze hebben toch ervaring genoeg om de problemen zelf te kunnen oplossen". linkervleugelverdediger Kees de Vries de foul om na uitstapjes naar de voor hoede veel te laai op zijn stek terug te keren. Martin Vreysen, die wekenlang evenals Jan van Deinsen naar zijn vorm heeft gezocht, kon daarom eindelijk weer eens op de voorgrond tredenIn het gebied waar De Vries had moeten heer sen. werd ook de laatste hand gelegd aan het enige doelpunt in de eerste helft, na een dieptepass van Wim Rijsbergen kon de ook door Huyg vrijgelaten Nico Jansen in alle rust aanleggen voor 1-0. e taktiek van Hughes hield in dat Douglas George, die de gebles seerde Gerrit Peys tegen Telstar en Go Ahead Eagles als laatste man verving, terugkeerde naar het middenveld en Piet Huyg het in de verdediging zonder rugdekking moest stellen bij de bewa king van Nico Jansen. Die omzetting had tot doel om Haarlem aan een sterk bezet middenveld met Joop Wildbret als vrije man te helpen. Het optreden van De Graafschap enkele weken geleden stond Hughes daarbij voor ogen, Hug hes: „Ik heb dat elftal tegen Feyenoord aan het werk gezien. Toen het 5-0 voor Feyenoord was. besloot Teunissen om zijn laatste man naar het middenveld te laten opschuiven. Vanaf dat moment werd De Graafschap gevaarlijker en bleek ook dat de verdediging van Feye noord kwetsbaar is". Hughes' plannen werden echter ge dwarsboomd door Boskov. die Wim Jansen aan Wildbret koppelde waar door de nog onervaren Eef Melgers het spel moest maken. Dat bleek te veel ge vraagd. wat hem duidelijk werd ge maakt in de veertigste minuut toen hij werd afgelost door Johan Neijssel. Daarbij kwam nog dat de Haarlemmers nog offensiever te werk gingen dan Hughes had gewild, waarbij de verdedi gende taak nog weieens werd verwaar loosd. Vooral na rust. toen bij aanvallen van Feyenoord niet zelden vijf spelers van Haarlem op de helft van Feyenoord bleven hangenVoor rust maakte vooral Systeem Hughes schrééf dat na afloop toe aan ..zijn systeem". In de praktijk had Feye noord echter wel degelijk de nodige kansen gehad om al in een vroeg sta dium definitief afstand te nemen en dan niet zozeer door eigen verdiensten, als wel door het opportunisme van de Haar lemmers. die na de openingsgoal niet meer leken te geloven in de Ideologie van hun trainer. Aanvoerder Joop Wild bret liet dat bijvoorbeeld merken door plaats tc nemen achter Huyg. Een daad die Hughes duidelijk niet op prijs stelde Wildbret werd weer naar voren gediri geerd waar Haarlem overigens wel dege lijk kansen opeiste. Zo kwam Melgers eenmaal in goede positie kracht te kort en liet De Winkel de bal van korte af stand achter in de handen van doelman Treytel. Op die momenten kwamen de commu nicatiestoornissen in Feyenoords de fensie opnieuw aan het licht De door braak na de grote zege van de Rotter dammers werd na rust mede in de hand gewerkt door scheidsrechter Wellinga Nadat Feyenoord op 2-0 was gearriveerd (na een vrije trap van Wim Jansen met naamgenoot Nico weer eens de succes volle frommelaar) werd Haarlem een strafschop onthouden toen Wim Rijs bergen de doorgebroken Piet Huyg op onreglementaire wijze de voet dwars zette. Wellinga onderbrak het spel wel voor een elfmetertrap voor Feyenoord toen De Winkel Harry Vos had onderuit gekegeld. Ondanks een protestactie van Hughes die in woede oprukte naar hel doel van Boersma leverde Dick Schneider feilloos 3-0 af. Hughes: ..Ik heb tegen Wellinga gezegd dat hij op hel ene moment blind was geweest en het volgende moment zijn ogen open had". Chaotisch team Haarlem, dat tot dan toe had gehoopt op een redelijk resultaat, veranderde prompt in een chaotisch team dat Feyenoord nietalleen in staatstelde om nog een half uur goed voetbal af te leve ren. maar het betere spel ook overduide lijk in de score tot uitdrukking te laten brengen. Haarlem werd kansloos weg getikt en legde Feyenoord nauwelijks nog iet.s in de weg om tijdens deze gene rale repetitie het zelfvertrouwen voor het Europa-Cupduel tegen Kaiserslau tern op peil te brengen. Vooral Nico Jansen, tot voor dit wee kend goed voor niet meer dan vier doel punten. leefde zich naar hartelust uit: ..Ik keek mijn ogen uit toen Haarlem zonder ausputzer speelde, maar ik vond het al lang best. Vijf goals in een wed strijd maak je niet iedere dag. De laatste keer was twee seizoenen geleden toen ik met Amsterdam met 6-0 van De Graaf schap won. Huyg heeft het zeker niet slecht gedaan maar er kwam te veel te gelijk op hem af'. Nico Jansen, die al leen Dick Schneider in de produktie be trok. gaf wel toe dat hij eenmaal in bui tenspelpositie had gescoord, maar dat gebeurde dan wel in een fase dat Haar lem het niet meer leek te kunnen sche len hoe groot het verlies zou worden. Met dc nederlaag van 7-0 zag Haarlem daardoor het aantal tegengoals (tot gis teren 51 meer dan verdubbeld. Niette min zou Hughes bij een volgend bezoek aan de Kuip opnieuw zonder,.sweaper" willen spelen. „Als je met een sweaper speelt en gaat verdedigen wordt het misschien 3-1 voor Feyenoord. Het zegt mij genoeg dat Boskov in de eerste helft ten einde raad was. omdat er toen tegen mijn taktiek niets kon worden ge daan". i: 4-0 Wentink is l.e laai om hel onheil af AMSTERDAM - Achteraf was het na tuurlijk wel begrijpelijk dat AZ- traiiier Hans Kraay de overwinning van 6-2 tegen FC Amsterdam nogal op hemelde. Door de stroeve competities tart-wellicht was de druk op de forma tie ook wat te groot door de opgeklopte publiciteit over de lopclub-in-wording - is AZ namelijk nogal afgedwaald van hel uitgangspunt dat deze competitie in ieder geval gerealiseerd dient, te worden. Kraay moet er hoe dan ook voor zorgen dat AZ. dat ondanks de belangstelling in thuiswedstrijden zijn begroting niet meer met competitierecettes sluitend DEVENTER - PSV had gewonnen - uit stekend gevoetbald ook - dus was Kees Rijvers spraakzaam. De kleine trainer van PSV was in opperbeste stemming en betreurde het alleen dat Charles Corver het doelpunt "in het laatste fluitsignaal' van Harry Lubse bad af gekeurd. Rijvers: „Het was het mooiste van de hele wedstrijd en Lubse had het nodig. Die jongen heeft een moeilijke periode doorgemaakt en z.o'n doelpunt had zijn zelfvertrouwen vergroot." Rijvers, die vrijdagavond St-Elienne tegen Lyon had zien gelijkspelen, waagde zich in Deventer zelfs aan (be scheiden) voorspellingen. Hij zei: „51- Etienne zal aan 1-0 zoals vorig jaar niet genoeg hebben De Fransen moeten met minsens twee doelpunten verschil win nen. anders zullen ze het deze keer niet redden, maar ïkgeloofnietdathetzo ver zal komen. We hebben precies op lijd het ritme weer te pakken Bovendien hebben wij na de moeilijke periode die we achter de rug hebben, niets meer te verliezen." Over de komende Europacup tegenstander zei Rijvers: „St-Etienne speelt ditseizoen allcsop de Europacup Daarvoor wordt niets nagelalen Tegen Lyon waren Piazza. Hervc Revelli en Synaeghel volgens zeggen geblesseerd, maar ik geloof er niets van. Volgens mij kunnen ze allemaal spelen woensdag. Alleen Larque zal niet van de partij kunnen zijn Daarschijntiets bijzonders mee aan de hand te zijn. Ik weet het niet." Rijvers had ShEtienne tegen Lyon voor rust vele kansen zien missen. 'Les Veris' scoorden alleen uit een strafschop Na rust had Lyon volgens Rijvers de winst na de gelijkmaker voor het. oprapen, maar één punt werd blijkbaar vol doende gevonden. Tenslotte over zijn eigen PSV: „Krijgh had ook direct inge zet kunnen worden. Hij is volledig fit. maar ik durfde niet het risico te nemen twee pas herstelde spelers op te stellen. Tenslotte had Edstróm ook heel ang aan de kant gestaan. Vooraf was afge sproken dat Krijgh in dc rust de plaats van Dahlqvist zou innemen.' ENSCHEDE - Dc tactische fijnproe vers onder de 15.000 toeschouwers bij FC Twente-Ajax (1-2) moeten zondag middag in het stadion Dickman met stomheid zijn geslagen. Ze moeten zich vooral verbaasd hebben afgevraagd hoe het nu in hemelsnaam mogelijk is dat een toch zo ervaren ploeg als FC Twente ruim 20 minuten nodig heeft om oen adequaat antwoord te vinden op de speelwijze van de tegenstander. In die periode, waarin Ajax via een kopbal van Tscheu La-ling ook even simpel als verdiend afstand nam. moet Tomaslav Ivic. de ontwerper van Ajax' gewijzigde spelopvatting, zich verge noegd in de handen hebben gewreven. Zoekend naar dc oplossing liet een aangeslagen en erg timide Twente toen zodanig met zieh dollen, dat die ont wikkeling in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het uiteindelijk nega tief resultaat. Haastig spoedde Van der Vall zich hal verwege de eerste helft naar de dug-out, toen zieh daartoe door een blessure van Bruggink plotseling de mogelijkheid voordeed. Door trainer Spitz Kohn voorzien van nieuwe instructies keerde Van der Vall terug op het speelveld. De daarvoor met een vrije opdracht spe lende Bruggink werd geketend aan Not- ten. de van die Laak ontheven Van der Vall kon daardoor iets naar voren op schuiven. Doordat. Van Santen vanaf dat moment ook veel nadrukkelijker dan voordien de mandekking toepaste, werd Ajax bewegingsvrijheid ineens aanzienlijk beknot- Ineens waren de rollen ook omgekeerd en dreigde Ajax' vijfniansverdediging, met in hel centrum Hulshoff. Zuidema en Krol. volledig onder de voet te wor den gelopen. Dat het door Ivic voor uit wedstrijden opgelegde catenaccio- systeem ook nog lang niet optimaal functioneert, bleek vooral toen. Talrijk waren bij het daarvoor zo hautain tik kende Ajax. dat toen nauwelijks een strobreed in de weg werd gelegd, de misverstanden in de defensie, die uit eindelijk culmineerden in regelrechte paniek. Pas nadat Ruud Krol en de door Ivic tot verdediger getransformeerde Johan Zuidema. althans in uitwedstrij den, na vluchtige samenspraak hadden besloten dat de Fries de opkomende man zou afschermen, keerde de rust te rug. Maar inmiddels was FC Twente wel op gelijke hoogte gekomen. Op links kwam van Santen als winnaar te voorschijn uit een duel met Ling, die vervolgens mach teloos moest toezien hoe de pass van de ex-Ajacied Gritter bereikte. Hulshof! werd door Gritter in kansloze positie achtergelaten, waarop de razendsnel toegelopen Krol en Dusbaba machte loos mochten toekijken hoe de op volle snelheid liggende Wildschut diens voor zet schitterend verlengde: 1 1. Die tref fer gaf de van FC Groningen afkomstige Wildschut kennelijk zoveel zelfvertrou wen. dat hij zich ook nadien zou mani festeren als FC Twente's veruit gevaar lijkste aanvaller. de meest riante mogelijkheden, maar schoten in de afwerking te kort Toch zou Ajax. tegen de verhoudingen van dat moment in. opnieuw een voor sprong nemen. De doorgebroken Not- ten alleen al op basis van zijn enorme loopvermogen en opofferingsgezind heid Ajax' onbetwiste uitblinker, werd binnen het strafschopgebied door Van der Vall onderuit gehaald. Terecht ho noreerde dc voortreffelijk arbltrerende Cees de Bruin deze overtreding met een strafschop. Een buitenkansje, dat Ruud Geels zich niet. liet ontnemen. Onder boe-geroep vanaf de tribunes werd de onzuiver gerichte, maar wei keihard ge nomen strafschop in een doelpunt, om gezet: 1-2. Die tegenvaller heeft. FC Twente niet onberoerd gelaten. Weliswaar had de formatie van Spitz Kohn in de tweede periode bijna voortdurend het initiatief, mede doordat Ajax elk risico vermijdde en puur countervoetbal speelde, maar van werkelijk pressievoetbal was toch nimmer sprake. Desondanks kreeg de opnieuw op vier plaatsen gewijzigde Twentse formatie - nu ontbraken Bos. Overweg. Granen en Jeuring - nog enkele uitstekende sco ringskansen. De beste daarvan was voor Van Santen, wiens van ver afgevuurde schot echter via de vingertoppen van Schrijvers en de lat niet het gewenste rendement opleverde. Ook de door Kohn toegepaste wissels (de zijn af scheid vierende Achterberg voor Brug gink en Thoresen voor Pahlplatz) leid den al evenmin tot. resultaat. Meer inhoud Wildschuts treffer had kwalitatief ook aanzienlijk meer inhoud dan het vroege doelpunt van Ling, die al in de zesde minuut een voorzet van Schoenaker on gehinderd mocht inkoppen. Kennelijk beduusd van de vrijheid die Van Santen zijn directe opponent had gegund, staarde doelman Gross de bal ongelovig na. zonder daarbij ook maar een hand uit te steken. Die kansen om het duel in zijn voordeel te beslissen had FC Twente moeten aangrijpen in de periode direct na de gelijkmaker Bij Ajax duurde het ruim een kwartier alvorens de ploeg eniger mate de schok te boven was en de eigen verdediging had gereorganiseerd In die tussenliggende tijd was Ajax echter volkomen stormrijp en kreeg FC Twente ook voldoende uitzicht op een voorsprong, maar toen ontbrak het overleg en de koelbloedigheid om de zwakte van Ajax af te straffen De door een pijnlijke voetblessure duidelijk ge handicapte Bruggink en Gritter kregen speler Renè Natiën ut Ajar mei de pi wordt doorzijn v ■Ity op winst zett krijgt, in ieder geval volgend S' ternationaal voetbal speelt en daarom is een overwinning van 6-2 in het Olym pisch Stadion tegen FC Amsterdam na tuurlijk een aardige opsteker. Zeker met de topper tegen Roda JC in Alkmaar in het vooruitzicht. Kraay: ..Door deze overwinning zitten er zondag zeker 8000 toeschouwers meer in Alkmaar, en daar gaat het toch maar om". Om daarna de nogal fors uitgevallen zege tegen de Van de Meent-formatie te verklaren als: „Ik moet zeggen dat er vanmiddag in de wedstrijd net zo goed gespeeld is door ons als al weken op de training gebeurt. We spelen vaak aan vallend en dan komt het er niet altijd uit. Vanmiddag wel. We hebben zeld zaam knap gespeeld". Overdreven Dat was dan lichtelijk overdreven. De realiteit was namelijk dat AZ slechts een kwartier in het toch 90 minuten om vattende duel superieur voetbal speel de. In deze periode voor de rust werden de Amsterdammers tot hulpeloze voet- bailers gedegradeerd, die er uiteindelijk meteen achterstand van 3-1 bij de rust nog niet eens zo bekaaid vanaf waren gekomen. En dat terwijl het er in het begin van dit door slechts 8000 toe schouwers bijgewoonde duel echt niet naar uitzag dat AZ een gemakkelijke middag tegemoet zou gaan. Al in de derde minuut schoot de vrijgekomen Van de Merkt tegen de paal. waarna Wetzel de teruggesprongen bal retour neerde. Van Rijnsoever kon alleen via een handsbal een treffer voorkomen en de Deen Sorensen had dan ook weinig problemen om de door scheidsrechter Gans toegekende strafschop te verzilve ren. AZ had nauwelijks een antwoord op deze snelle tegenslag. liet elftal her stelde zich pas toen Amtz een even for tuinlijk als schitterend doelpunt maakte toen hij de bal uit een afgesla gen hoekschop van Van Marwijk ineens op de v/reef nam en de bal vanaf respec tabele afstand achter de verblufte Jongbloed plofte. Nadat Kist Van Ha- negem in staat had gesteld om er simpel 1-2 van te maken voetbalde AZ even als een elftal met allure. Zelfs het zwakke centrumduo Mol-Spelbos in de Alk- maarse defensie viel niet eens meer op toen Johnny Metgod er met een schitte rende boogbal vanuit uiterst moeilijke positie 1-3 van maakte. Profiteren Amsterdam hield de strijd verder wel voor gezien AZ kreeg na de hervatting alle gelegenheid om aan te tonen dat vooral de middenlinie en aanval kunnen excelleren als de ploeg ook de ruimte krijgt om te spelen. Twee keer kon Kist nog profiteren van onoverzichtelijke si tuaties voor het Amsterdamse doel, terwijl Van Hanegem het helemaal sim pel had toen hij een voorzet van Arntz zo maar in een verlaten doel kon koppen. Het feit dat Amsterdam via een -straf schop van Sorensen - het was opnieuw Van Rijnsoever die dit keer Wetzel on- roegere plocgmakker Kick van der Vall in hel strafschopgebied gevloerd: deruithaalde - nog op 2-6 kwam. haalde en. dan ook weinig meer uit. Trainer Riebbech van Kaiserslau tern hoorde gisteren lol de 26-000 toeschouwers in hel Fcycnoordsta- dioh waar de komende tegenstander pan zift ploeg m-de UEFA-Cup hem lange tijd bepaald niet kon impone ren.„Voor rast was hel slecht wal Feyenoordliet zien. Er werd wel of fenslever gespééld dan legen AZ'67 toen ik dit elftal ook aan het werk heb gezien;maarveelstelde hetmet voor Na rust. draaide Feyenoord goed Maar ik vraag me af wat ik tc zien krijg als de nummers 1 en 9 in de Ne derlandse eredivisie tegen elkaai voetballen, als ik nu al zo'n groot verschil zie tussen nummers 1 en 4". Vijl'keer deponeerde Nico Jansen de bal achter doelman Boersma in liet nel. maar als goede vrienden verlieten zij het veld in de Rotterdamse Kuip. INZELL - De vaderlandse schaalslop heeft de gladde ijzers weer uit het vel gehaald. Onder leiding van coach Leen Pfrommer en is men m hel afgelopen weekeinde in Inzet begonnen met. de ijslraining voor hei komende seizoen. Wereldkampioen Piet Kleine leidt hier kernploegleden Jan Derksen (li en Joop Pasman naar snellere ronde-tijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11