Medische sportkeuring functioneert in Zeeland nog lang niet optimaal Drie Olympische winnaars om doping gediskwalificeerd PZC/s VEEL BUREAUS BESTRIJKEN VEEL TE GROTE REGIO GEEN BEREIDHEID BIJ VEEL ARTSEN OM MEE TE WERKEN Speler van Steen trok aanklacht tegen arts in Bestuur voetbalvereniging Clinge trad en bioc af Voorronde van bridgetoernooi in Middelburg Aston Villa gaat vrijuit CHINA NIET IN FIFA Achterberg naar FC Groningen MET DE TREIN GOEDERENWAGON LUXE TREIN BLINKERS ZEBRA-wedstrijd in Sas van Gent ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 sport 23 MIDDELBURG-De mcdischesportkeuring; functioneert in Zeeland nog lang niet optimaal Dat mag geconclu deerd worden uit liet 'interimrapport medische sport keuring in Zeeland', dat is uitgebracht door een commis sie, die vorig jaar werd ingesteld door de Zeeuwse Spor traad. Een betere ontplooiing van het instituut medische sportkeuring wordt vooral belemmerd door drie 'knel punten'; Uitliet rapport blijkt ook dat de artsen- vergoekingen per keuring sterk uiteen lopen: Hontenisse 12,50, Vlissingen 6,80, Zierikzee 7,50, Oostburg 7.00. Terneuzen 7,50 en Middelburg noemt drie tarieven: 5,00. 7.50 en 14,00. Gemiddeld keurt een arts 5 a 6 sport beoefenaren per uur. De tarieven die per sportbeoefenaar aan de bureaus moeten worden betaald verschillen ook: Sas van Gent is het laagste met ƒ5 en Vlissingen vraagt 13,00. Daar tussen liggen Hon tenisse met 9.00, Axel met 7.50. Zie rikzee met 7,50. reimerswaal met 10,00. Oostburg met 11.00 en Goes en Terneuzen beiden met 7,50. dependances van bestaande bureaus). De artsen kunnen dan dichter bij huis blijven en zijn dan misschien wel be reid te komen. Vanzelfsprekend ook wordt aangedrongen op een betere planning bij de clubs: niet alle keurin gen in de maanden september en okto ber persen maar spreiding. Ook wordt Enkele bureaus bestri jken een veel te grote regio. (Oostburg voor geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Goes voor heel Noord- en Zuid-Beveland met uit zondering van een klein stukje in het oosten van Zuid-Beveland en Zierikzee voor heel Schouwen-Duivcland). De meeste bureaus hebben een tekort aan artsen, waardoor er bij enkele bu reaus een achterstand in keuringen is ontstaan. 9 De medewerking van de verenigin gen en de~bonden is ook niet altijd op timaal. Het rapport verwijt sommige sportorganisaties een verkeerde plan ning: „In enkele gevallen wordteen bu reau geconfronteerd met een aanvraag van 200 a 300 personen, die dan binnen een zeer korte tijd gekeurd dienen te worden". Opvallend wordt het ook genoemd, dat de meeste keuringsbureaus pas in sep tember beginnen met keuringen. Maar omdat veel competities in september van start gaan, krijgen de bureaus in die maand een stuwmeer van aanvragen. Als vrijwel zeker mag dan ook worden aangenomen, dat veel sportbeoefenaren zich niet bij de bureaus laten keuren. Het rapport zegt er van: „Het aantal gekeurde personen bij de keuringsbu reaus staat in geen enkele verhouding tot het aantal te keuren personen in de omgeving van een bureau. Wanneer wordt uitgegaan van een gemiddelde keuringsfrequkentie van 3 jaar, rijst."' onmiddellijk de vraag waar de overige sporters zich laten keuren". Met 'een gemiddelde keuringsfrequentie' wordt bedoeld, dat de 'sporter' zich eenmaal in de drie jaar laat keuren. Klachten Klachten over de medische sportkeu ring, die uit de sportwereld naar voren kwamen, waren aanleiding om dit rap port te vervaardigen. De voornaamste klachten waren: 9 'de lange wachttijden bij de keurings bureaus waaronder verstaan wordt de tijd die verstreek tussen het aanvragen van de keuring en het uitvoeren van de keuring' de grote variatie in keuringstarieven bij de bureaus 'tevens bestond de indruk, dat niet door alle keurende artsen voldoende aandacht aan de keuringen werd be steed'. Alleen de eerste twee klachten zijn door de commissie onderzocht, maar toch wordt ook een uitspraak gedaan over de derde klacht: „De medische sportkeuringen worden in de nieestè gevallen verricht volgens de voor schriften van de federatie van bureaus ST. JANSTEEN - Voetballer Alex Thijs van Steen heeft z'n aanklacht tegen dokter Van den Berg uit Grocde alsnog ingetrokken. Na een uitvoerig gesprek met Steen-voorzitter Ringoot die op zijn beurt was benaderd door dokter Van 't Hof uit Schoondijke vond Alex Thijs het toch maar beter om de zaak in de doofpot te stoppen. Alex Thijs ging zoals bekend in de clinch met dokter Van den Berg toen hij tijdens de wedstrijd Schoondijke 2 - Steen 2 een beenbreuk had opgelopen. Dokter Van den Berg die was geope reerd aan een pees van zijn duim kon daardoor de diagnose moeilijk stellen. Nadat Thijs een beweging had gemaakt in de richting van die bewuste hand rea geerde dokter Van den Berg met een schop in de richting van het been. Alex Thijs diende daarna een aanklacht in. Dokter Van 't Hof uit Schoondijke. in wiens praktijk het gebeuren plaats vond, heeft zich daarna verdiept in deze affaire Van 't, Hof: ..Dokter Van den Berg staat hier erg goed bekend en ik betreur het dat hij op deze manier zwart is gemaakt. Bovendien was het in mijn praktijk gebeurd en als er hier rotzooi ontstaat zie ik het als mijn plicht om die zaak op te lossen. Ik heb eerst contact opgenomen met de heer Comelis, voor zitter van Schoondijke. Cornells heeft me verwezen naar Steen-voorzitter Ringoot en omdat Thijs telefonisch met te bereiken is heb ik aan Ringoot ge vraagd of hij met Thijs wilde gaan pra ten. Ik heb de menselijke fout die dokter Van den Berg heeft gemaakt niet goed willen praten. Maar de heer Ringoot was het met me eens dat er toch wel een beetje begrip voor de situatie moest kunnen zijn. Dokter Van den Berg had een blessure die moeilijk geneest. Hij was bovendien erg nerveus en door die onverwachte beweging reageerde hij onbeheerst". Voorzitter Ringoot is vervolgens naar Alex Thijs gestapt en hij kwam met Thijs tot overeenstemming dat het toch maar beter was om de aanklacht in te trekken. Ringoot: „Thijs vond het zo ook wel goed. Hij had wel begrip voor de situatie". Dokter Van den Berg was ook gisteravond niet bereid om commen taar te geven op deze bevredigende af loop. voor medische sportkeuring in Neder land, waardoor de keuringen zowel technisch als administratief goed wor den uitgevoerd. De klacht van de ge keurde personen als zou de medische sportkeuring slecht worden uitge voerd, lijkt ons door de enquete ontze nuwd. Men baseert deze mening in vele gevallen op de tijd, die een arts aan de keuring besteedde. Uit de enquête blijkt echter, dat sommige artsen zich hoeven te beperken tot de technische kant van de keuring daar de admini stratie en de keuringsvoorbereiding door bureaumedewerkers wordt ge daan. Bovendien hebben enkele artsen, die aan de medische sportkeuring meewerken, grote keuringservaring, waardoor de keuring spoediger kan verlopen". Tien bureaus Zeeland telt tien keuringsbureaus: Oostburg, terneuzen, Sas van Gent, Axel, Hontenisse, Vlissingen, Middel burg. Goes, Reimerswaal en Zierikzee. Bij drie keuringsbureaus (Sas van Gent, Hontenisse en Zierikzee) worden de keuringen verricht bij de artsen thuis. Het rapport neemt hier stelling tegen: „Wij willen geen waarde-oordeel geven over het keuren aan huis. maar wij zijn van mening, dat hierdoor het optimaal functioneren van de betreffende keu ringsbureau in gevaar komt. Bovendien is het keuren aan huis in strijd met de voorschriften van de Federatie voor Bu reaus voor Medische Sportkeuring" Knelpunten Niet verplicht Opmerkelijk is ook dat veel sportorga nisaties de medische sportkeuring nog niet verplicht stellen. Daarbij is zelfs de hocke.vbond. Andere organisaties die de keuring niet verplicht stellen zijn: de biljartbond, de bridgebond, de schaakbond, de dambond, het christe lijk gymnastiekverbond (allecen top sporters), de Nederlandse Rijwiel Toer Unie, de gewestelijke bond van de lan delijke rijverenigingen en de konin klijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging. De bureaus konden ook zelf hun knel punten aangeven- Oostburg liet weten: „Het bureau bestrijkt een te grote regio, er is gebrek aan artsen en behoefte aan een tweede keuringsbureau". Honte nisse stelde: „Te weinig artsen die tijd oi "zinnen hebben om mee te werken". Axel berichtte: „De artsen hebben weinig tijd, zodat er een grote achterstand in keuringen is". Middelburg bekende: „Minder goede ervaringen met de keu ringen van enkele voetbalverenigingen. Er zit geen regelmaat in de keuringen zodat er plotseling 200 a 300 leden in eens gekeurd moeten worden". Sas van Gent deelde mee. „Overaanbod van te keuren personen van buiten de gemeen te. Overbezetting van de artsen in som mige perioden van het jaar". Terneuzen vertelde eveneens: „Moeilijk artsen te vinden die medewerking verlenen aan de sportkeuring". Vanzelfsprekend wordt in het rapport gepleit voor meer keuringsbureaus (of Timman en Petrosjan spelen tweekamp LEEUWARDEN (ANP) - Van 15 tot en met 25 november zullen Nederlands schaakkampioen Jan Timman en Vik tor Kortsjnoj, de Rus. die een paar maanden geleden politiek asiel aan- vroegïn onsland, een tweekamp spelen in Leeuwarden. Timman en Kortsjnoj zullen acht maal tegenover elkaar zitten. Organisator sponsor Dijkstra van Ago- verzekeringen had graag meer partijen gepland, maar dat was niet mogelijk, omdat Timman op 13 november terug keert uit Israël, waar de Nederlandse ploeg deelneemt aan de schaakolym piade en op 26 november naar Sao Paulo in Brazilië afreist om daar deel te nemen aan een toernooi. De tweekamp wordt gespeeld in de kantine van het Burma- niahuis in Leeuwarden. De partijen be ginnen 's-middags om 1 uur en eindigen uiterlijk om 6 uur. CLINGE - De voetbalvereniging Clinge zit sedert woensdagavond zonder bestuur. In een speciale ver gadering waarin naar een oplossing werd gezocht voor de problemen die ontstaan waren voordat de jaarver gadering abrubt werd afgebroken kwamen de bestuursleeen tot de conclusie dat het beter was om op te stappen. Het oude bestuur onder aanvoering van voorzitter Van der Kelen neemt de zaken waar tot er volgende week vrijdag een nieuw bestuur is gekozen. Het bestuur kwam woensdagavond laat wel uit het financiële probleem waarmee penningmeester Van den Berg tijdens de algemene vergader ing werd geconfronteerd. Het ging met name om de opbrengsten van de supportersbus. Voorzitter Van der Kelen zei dat hij een bepaald bedrag had afgedragen aan Van den Berg maar deze ontkende op zijn beurt ook maar een cent van Van der Kelen te hebben ontvangen. Het bestuur heeft zich woensdag nog eens ip deze kwestie verdiept. Het, bleek dat er alleen in de uitwedstrijd naar RCS met een bus was gereden en toen had men verzuimd om geld op te halen. In de andere uitwedstrij den waren de supprters met eigen vervoer meegereisd. Secretaris Etienne de Deckere: „Hier hadden we vrijdag niet bij stilgestaan. Het ging ook allemaal zo snel en iedereen was een beetje emotioneel. Maar ge lukkig is deze kwestie hiermee opge lost". De heer De Deckere verklaarde na afloop van de vergadering met klem dat het bestuur niet is afgetreden omdat de leden geen vertrouwen meer zouden hebben in de mensen die nu zitting hebben. De Deckere: „Het bestuur was alleen unaniem van oordeel dat er op deze manier niet meer verder kan worden ge werkt. Na afloop van de algemene vergadering kregen we wel van en kele leden te horen dat het voor ons beter was om op te stappen. Dat gaf voor ons de doorslag", Voorzitter Van der Kelen wilde gisteren nog geen commentaar geven op de toch wel verrassende gang van zaken, Van der Kelen: „Ik kom er nog wel eens op terug als de vergadering achter de rug is. In dit stadium is het voor mij erg moeilijk om er ook maar iets zin nigs over te zeggen". MIDDELBURG - In het district Zee land is, in Middelburg, de eerste voor ronde gespeeld van het Interpolis- Bridgetoernooi, dat onder auspiciën van de Nederlandse Bridgebond wordt gehouden. De tweede voorronde wordt gespeeld op dinsdag 26 oktober 1976 te Oostburg in hotel 'Du Commerce'. De voorrondes moeten in principe wor den gespeeld volgens het Schevenings- systeem 16 paren (2 lijnen van 8). In Middelburg hebben 16 paren ingeschre ven. Het is een zeer boeiende en interes sante wedstrijd geworden. De verschil lende bied en speelmethodes werden wel op de proef gesteld. Het kwam dui delijk naar voren dat de kaartverdeling niet altijd past in het gevolgde systeem. De nrs. 1 en 2 van elke lijn worden ge plaatst in één der 9 regionale finales die verspreid over het land worden gehou den. De regionale finale voor Zeeland wordt gespeeld op zaterdag 19 februari 1977 te Rotterdam (Ommoord) in het Goossenshuis. Aanvang 13.30 uur. Aan de deelnemende paren zullen dan de, voor plaatsing, verdiende meesterpun- ten 'in de vorm van tegoed-bonnen wor den uitgereikt. Op zaterdag 5 maart 1977 wordt te Utrecht de kwalificatie ronde gehouden. De finale vindt plaats op zondag 27 maart 1977 te Tilburg Uitslag N-Z lijn: 1 Kooman-Laurens 2043; 2 Conijn-Schrijnemakers 189: 3 Breedveld- Groenenboom 181: 4 mevr. Akerboom-Luijkx 177; 5 mevr. Kooman-Schute 166: 6 echtpaar Nolet 160. 7 dames Braak-Krediet 152: 8 De Jong-Verstraten 115 pnt O-W lijn: 1 Binnendijk-Dagelinckx 198: 2 da mes Brouwer-Brouwer 184; 3 Cattoir-de Vlie ger i 81:4 mevr. Kroeders-v, Laar 173,5 dames Conijn-v. Heusden 168. 6 Post-de Vlieger 167; 7 Bastiaanse-v Aalst 154: 8 dames Mast-de Weert. 119 pnL Kooman-Laurens, Binnendijk-Dagelinckx, Conijn-Schrijnemakers en de dames Brouwer-Brouwer zullen de eer van Zeeland moeten verdedigen. LONDEN - De Engelse voetbalbond (FA) heeft Aston Villaalle verantwoor delijkheid voor de incidenten tijdens de vriendschappelijke ontmoeting As ton Villa - Glasgow Rangers, afgelopen zaterdag in Birmingham, kwijtge scholden. Een groot aantal mensen, met inbegrip van verscheidene politiemensen, raakte bij de incidenten gewond en 65 mensen werden gearresteerd. De wedstrijd werd na 53 minuten gestaakt toen supporters het veld opstormden. Een commissie van drie. die donderdag" twee uur op Villa Park was voor een on derzoek kwam tot de conclusie dat As ton Villa alle redelijke voorzorgsmaat regelen had genomen om moeilijkheden te voorkomen. Erzullen door de FA dan ook geen maatregelen worden geno men. gewezen op het inschakelen van schoolartsendiensten, enerzijds ter onlllasting van de bureaus en ander zijds ter voorkoming van doublures. De commissie betreurt het dat ervan uni formiteit bij de honden geen sprake is: grote verschillen in keuringsfrekwen- lie, kontrole op de keuringen en veel bonden (18 van de 33 in Zeeland) die de keuring niet eens verplicht stellen. De commissie, die dit rapport- samen stelde. stond onder voorzitterschap van de heer J. M. S. Mol. directeur arts van de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zeeland. Verder hadden le den van de Zeeuwse Sportraad zitting in de commissie. Adviseur was de heer C. Klootwijk, secretaris van de federatie voor bureaus voor medische sportkeu- Zeeland. rine it ZURICH - China heeft geweigerd weer lid te worden van de internationale voetbalfederatie (FIFA), omdat Tai wan niet zal worden uitgesloten. De Chinese voetbalbond heeft deze beslis sing per brief aan de FIFA bekend ge maakt. Deze brief'is donderdag in Zü- rich door het secretariaat van de FIFA in de openbaarheid gebracht. Op het congres in Montreal in juli toonde de FIFAzich voorstander van de toetreding van China, maar wilde niet besluiten tot de verwijdering van Tai wan. China verliet de FIFA in 1958 tij dens het congres in Stockholm. GRONINGEN - FC Groningen heeft Eddy Achterberg van FC Twente over genomen. De aanvallende middenvel der tekende donderdagavond een con tract voor tweeëneenhalf jaar. De 29- jarige achterberg, die sinds 1967 bij FC Twente heeft gespeeld en eerder voor DOS uitkwam, had de laatste tijd geen vaste plaats meer in de Enschedese formatie. Dat is de voornaamste reden voor het vertrek van de bij de Twentse supporters zeer populaire voetballer. Achterberg: „Ik hoop nog een paar jaartjes regelmatig te spelen. Bij Twente is dat voor mij niet haalbaar". iADVERTENTIEi GIRO 2914600 trw COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527. Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. 0 BARCELONA - In het splinternieuwe luxe hotel van Barcelona, dat zich ge durende een week het centrum van de wereldsport mag wanen, zijn er vrijdag voor het eerst beslissingen genomen. Het Internationaal Olympich Comité (IOC), dat er dagenlang om de hete brij heen draaide en op de persconferenties nog minder inlichtingen verstrekte dan in de wandelgangen, besloot tens lotte straffen uit te delen. Maar niet aan de Canadese regering, die bijna de laatste Olympische Spelen tor pedeerde om Peking een plezier te doen met de uitsluiting van Taiwan. En evenmin aan de landen van zwart Afri ka, die hun deelnemers terugtrokken als onderdeel van de protesten tegen de apartheid. De straffen waten voor enkele gewich- theffers. van wie de medische commissie van het IOC tenslotte officieel vast stelde dat zij hun medailles onder do ping hadden gewonnen. Dus neemt het IOC het goud af van de Bulgaar Khris- tov en de Pool Kaczmarek. en het zilver van de Bulgaar Blagoev; eveneens wor den de Zweed Norback en de Amerikaan Grippaldi, die niets hadden gewonnen, achteraf gediskwalificeerd. Maar de medailles worden niet herverdeeld, om dat het medisch comité er bij gebrek aan andere proeven niet voor kan in staan of de verdere gewichtheffers al dan niet gebruik hadden gemaakt van doping. Met een slappe raadgeving aan de betreffende federatie om 'herhalin gen te voorkomen', schuift het IOC de kwestie verder van zich af. Verder gaat het IOC misschien de rege ling van de journalistieke begeleiding van Olympische Spelen herzien. Om te beginnen hebben de Russen al gedaan gekregen dat er in 1980 in Moskou 1800 journalisten minder toegelaten zullen worden dan in Montreal (hoewel het aantal aanvragen iedere keer natuurlijk groter is). Dat lijkt echter in strijd met de bepalingen van het Verdrag van Hel sinki. Over de werkelijk belangrijke politieke kwesties bleef het IOC echter zwijgen als hel graf. In ue wandelgangen ver luidt. dat het comité er zich toe gaat be perken om de gebeurtenissen in Mon treal met Taiwan en de Afrikaanse atle ten 'hartgrondig te betreuren' De Russische onderminister Sergei No- iDoor Nico Scheepmaker) Vele tienduizenden toeschouwers kwamen te laat binnen in het Fevenoord- stadion. Files waren daar de grootste schuld aan. inclusief de kettingbot singen langs de weg. maar die heb ik alleen maar van horen zeggen, want ik was zo verstandig geweest om met de trein te gaan. Van Amsterdam- Centraal naar Rotterdam-Centraal, en dan overstappen op de Feyenoord- trein. Ik was bijtijds uit Amsterdam weggegaan, want ik ken mijn pappen heimers. bovendien begon de wedstrijd al om acht uur in plaats van kwart over acht ofhalf negen, om het voor al diegenen die op woensdag tot vijf uur of half zes moeien werken nog een tikkeltje moeilijker te maken op tijd aanwezig te zijn. In dit samenspel van tegenkrachten droegen ook de spoorwegen een steentje bij. De eerste extra trein van het centraalstation in Rotterdam naar het Feyenoordsladion vertrok officieel pas om 19 02 uur Nou. dan ben je dus ruimschoots op tijd in hetstadion. want dit boemeltreintje doet cr tien minu ten over. Maar op perron 1 A kwam de trein van 19.02 pas vijf minuten later aan het perron, en toen bleek hij bovendien al halfvol te zitten - vraag me niet hoe dit kon! De duizenden die op het perron samendromden, konden er dus maar ten dele in en ik spurtte, met vele anderen, naar perron 13 A, waar de volgende extra trein om 19,09 uur zou vertrekken. Ik kon me nog in de goederenwagon wringen, we vertrokken om 19.15. arriveerden om 19.25 uur. om 19.30 uur was ik het station uiten stond ik voor loket Inlichtingen om mijn perskaart op te halen, om 19.35 uur had ik die te pakken en om 19.40 uurwas ik in het stadion, maar dat gold natuurlijk niet voor 'de gewone man', die nog een kaartje wilde kopen bij een der loketten waar lange rijen voor stonden. Hoe de spoorwegen dachten hun passagiers met de nog later Ingezette extra treinen op tijd bij het stadion te krijgen, was mij een raadsel, dat echter werd opgelost door een collega die ik op de terugreis sprak. Hij zat in een van die latere extra treinen, die ook weer te laat vertrok en bovendien halverwege de rit nog een kwartiertje stil bleef staan. Een goed deel van de eerste helft had hij daardoor gemist! Ik ga nu even voorbij aan het feit dat ik, na lang geaarzeld te hebben of ik niet toch maar met. de auto zou gaan (muziekje aan, comfortabel zitten in een niet-roken-coupé. en geen dronkemansgel al aan je kop van bierdrinkende medepassagiers), de trein nam, maar dan eerste klas, in de hoop op de terug weg in alle rust vast wat te kunnen werken aan dit stukje. Nou vergeet het maar! Op de heenreis was er een conducteur die de kaartjes controleerde, op de terugreis ontbrak die. waardoor die ene le klas-coupé in de hele trein voor 12 personen stampvol stond met passagiers van beiderlei klasse, want wat bleek de familie Spoor te hebben bedacht? Dat de tremen naar Amsterdam die aansloten op de extra Feyenoord-treinen de grootte van trams zouden hebben! De eerste trein naar Amsterdam, om 22.22 uur of daaromtrent, bestond uit vier wagons, had niet eens een le klas-wagon, en afgezien daarvan lukte het me niet er nog in te komen. Aan de andere kant van het perron stond een even klein treintje, over welks bestemming grote verwarring bestond (mensen stapten in en weer uit), want dat stond niet aangegeven, maar gelukkig, hij ging inderdaad naar Amsterdam, alleen had ik natuurlijk net zo goed een staanplaats bij de spoorwegen kunnen kopen in plaats van een kaartje (tegenwoordig kassabonnetje) eerste klas, dus van werken was geen sprake. Ik til daar niet al te zwaar aan. Het was van de conducteur ook heel verstandig om geen kaartjes te gaan controleren, want hij had van alle tweede klassers die nu op de leuningen van de banken in de eerste klas meereisden meteen een klap op zijn kanis kunnen krijgen! Het is wel eens nuttig wanneer je als sportjournalist, die gewend is zijn natje, droogje, perskaartje en parkeerkaart gratis uitgereikt te krijgen zonder dat daar als tegenprestatie voor verlanud wordt dat hij alles prachtig-mooi vond op het veld, aan den lijve ondervindt hoe 'het grote publiek', waarvan het voetbal het toch moet hebben, en dat een modaler salaris geniet dan de journalist, zich voor moeite moet getroosten om zo'n interland te bezoeken. Het gevolg van deze ervaringen is natuurlijk dat ik de volgende keer toch maar weer met de auto ga. en zo zullen er meer mensen denken, waardoor de kettingbotsingen en het aantal doden en gewonden weer zal toenemen. Dat is punt 1. En punt 2 is, dat de agressiviteit van de mensen op di nodeloos wordt opgeladen. Dat kleine, treintje dat ik op de terugweg had, was naar het schijnt een Intercity-trein. Ik zat me af te vragen of ik dan ondanks mijn le-klaskaartje een toeslag moest betalen, want Intercity klinkt even deftig als D-trein. En ik nam mij al bij voorbaat voor om dat te weigeren en er ruzie over te maken, terwijl ik toch een buitengewoon ge moedelijk, rustig type ben dat al gauw geneigd is de betrekkelijkheid van de dingen in te zien. Maar niettemin. Maar hoe moet een en ander dan inwerken op minder gemoedelijke types, die al wat bier achter de kiezen hebben, zich in groepsverband sterker en joliger voelen dan in hun eentje, en dan merken dat de. extra trein naar het Feyenoordstadion, waarin zij werkelijk als vee staan opgepropt (in die goederenwagon met een draagkracht van 3000 kilo en een bodemoppervlak van 15,5 vierkante meter stonden minstens honderd mensen, ik heb ze zo goed en zo kwaad als het kon proberen te tellen) hen te laat bij het stadion afzet, zodat zij van de zes kwartier er eentje moeten missen? Dan vraagje oin supportersterreur! Tenzij je. zoals meneer Spoor en meneer Westerterp, de mazzel hebt dat er te midden van de buik aan buik staande menigte een humorist van dezelfde klasse als André van Duin staat ingeklemd, die tussen alle seksuele grappen door de Rotterdammers aanried in plaats van naar Feyenoord naar Sparta te gaan kijken. „Dat kan nog net twee dagen, daarna is het te laat. want zondag spelen ze tegen FC Utrecht!" Het was een Utrechtenaar. Niet alles was even leuk wat hij zei. maar het leidde je gedachten wel af van de vervoersomstan digheden. In Engeland hebben ze een tijdje geleden een proef genomen om het treinvandahsme van de voetbalsupporters tegen te gaan. die gewend waren elke trein volledig te ontmantelen. Ze werden in de meest luxe wagons die er waren vervoerd, met tv-toestellen aan boord, pluche zetels en wat dies meer zij. en zie; er werd geen wanklank gehoord, alles bleef heel, misschien meer uit verbouwereerdheid dan uit zin voor orde en netheid, maar in ieder geval werd de sluimerende agressie er niet door aangewakkerd. Een tip voor de familie Spoor... Tenslotte ook nog even iets over voetbal. Ik ging naar Nederland - Noord- Ierland om het duel Cruijff-Best te zien. of beter gezegd: de scalp van George Best aan mijn verzameling van 'beroemde spelers die ik met eigen ogen heb zien spelen' toe te voegen. Ik had hem natuurlijk wel eens op tv bezig gezien, maar dat is even ongezond als ingeblikt voedsel. Hij ontbrak nog in rnijn prijzenkast, waarin Johan Cruijff, Piet Keizer, Coen Moulijn en hun tijdgeno ten natuurlijk een ereplaat-sje innemen, met daarachter Abe Lenstra. Kees Rijvers. Faas Wilkes en zelfs Kick Smit en Bertus Caldenhove. Op de buiten landse plank 'met eigen ogen geziene vedetten' pronken Di Stefano, Pele en Puskas. Bobek. Zebec, Miïutinovic, Dzajic en Sekularac (de laatste vijf alle maal Joegoslaven van het hoogste kaliber), Jasjin. Beckenbauer. Seeler. Van Himst, Ri velino. Rivera, Netzer, Happel, Netto, en nog wel zo'n handjevol van de grootsten uit de voetbalgeschiedenis. Het rijtje van Ad van Emmenes zal overigens nog wel iets groter zijn. Ik betreurde het sterk dat George Best eraan ontbrak, maar nu heb ik hem gezien en ik weet nu precies wat voor soort speler hij is. Inderdaad uniek. Niet alleen dat hij briljanter dingen deed dan Cruijff, hij overvleugelde hem ook in nuttigheid en dadendrang. Ik heb het oude handwerk van het turven weer even opgenomen en kwam tot de volgende cijfers. Cruijff was in totaal 46 keer aan de bal. hij deed er 28 keer iets goeds mee, 16 keer iets foute, en er zaten 2 vraagtekens tussen (vrije schop tegen, bijvoorbeeld, omdat hij voor de keeper ging staan om hem het uittrappen te bemoeilijken). Cruijff had anderhalve 'blinker', dat is een actie die uitzonderlijk was. George Best was in totaal 59 keer aan de bal. hij deed er 43 keer iets goeds mee, 16 keer iets fouts, en hij had drie 'blinkers'. Tot zijn verontschuldiging moet gezegd worden dat hij pas sinds kort weer in het echte Engelse prof voetbal speelt (zij het in een tweedeklasser) en dat hij minder kwaliteit om zich heen had dan Cruijff in deze wedstrijd... »Wv„ „mv_,.iunese feest kwam opluisteren met talloze kleurendia's over de sportinstallaties van Moskou voor de spelen van 1980, herhaalde de verzekering van de USSR dat er nie mand uitgesloten zal worden. Men vreesde ditmaal niet voor Taiwan. Het lijkt immers onwaarschijnlijk dat het Kremlin het Canadese voorbeeld zal volgen om Peking te lijmen ook al zul len er tegen die tijd bijna vier jaar ver streken zijn sinds de dood van aarts vijand Mao Tse Toeng. Eerder lijkt het Chili van Pinochet een mogelijk slach toffer van de olympische politiek. Zoals Spanjes grootste sportkrant vrij dag met grote letters over de volle voor pagina verzekert. 'De sport zal moeten afrekenen met de politiek, want anders wurgt de politiek de sport'. SAS VAN GENT - Zaterdag houdt de gymnastiekvereniging Thot uit Sas van Gent, onder auspiciën van de Zeeuws Brabantse Turnkring, in dc sporthal 't Zwaantje de kringverenï- gingswedstrijden voor 10 en 11-jarigen. Aanvang 13 uur. Aan deze wedstrijd nemen in totaal 31 verenigingen met 98 wedstrijdgroepen deel. IJslandse clubs zoeken Nederlandse De wedstrijden bestaan uitvierkampen. Voor de meisjes als volgt samengesteld: lange mat. brug ongelijk, vrije oefening en kastspringen. voor de jongens: lan- gem at. rek. brug en kastspringen. Wedstrijdleider is Leen Wisse uit kapel- lé. voetbaltrainers REYKJAVIK/ZEIST (ANP) - Diverse clubs uitde eerste divisie in IJsland zijn op zoek naar Nederlandse trainers. De IJslandse voetbalbond heeft- het ver zoek van die clubs overgebracht bij de KNVB. Het ligt in de bedoeling trainers aan te trekken, die in de wintermaanden gewoon in Nederland werkzaam blijven. Het voetbalseizoen in IJsland begint namelijk in maart en eindigt in septem ber In Wemeldinge titelstrijd driebanden kleinbiljart WEMELDINGE - Zaterdag (vandaag) begint in café De Schelde in Wemel dinge het kampioenschap driebanden kleinbiljart derde klas van hel district Walcheren-Bevelanden. Er zijn acht. deelnemers: A. A. Klap. J. Velugel en P. Scheffer, allen van BVW uit Wemeldin ge, J. de Winter van DOS uit Ovezande, M. C. de Looff van TOG uit Kortgene, J. van de Waard van Onder Ons uit Goes, C. van Iersel van OKK uit Kwaden- damme en C. M. Vergouwe van Schelde- zicht uit Wemeldinge. De wedstrijden worden zaterdag 23 en zondag 24 okto ber voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23