E ZEEUWSE COURANT MINSTENS 12 DODEN BIJ SCHEEPSRAMPEN PZC Gs willen volgend jaar geen extra verhoging veertarieven Van Agt CD A lijsttrekker IA! Tweeschepen vergaan - Nog 22 vermisten Inflatie in Engeland boven de 15 procent VER WARRING ROND MOGELIJKE VRIJLATING VANGER DASSEN HELMO BOETIEK 1 iül I VOORDRACHT Minesterie buitenlandse zaken moest Den Uyl tegenspreken BRIEF AAN MINISTER WESTERTERP patattenslag pagina 12 Ribbroeken, de grote mode, 52,50-59,-; spijkerbroeken, Lois. Le vis enz. van8f 56,—; joppers, effen en geruit 89,135,-; truien, grote keuze vanaf 29,75. T-shirts en koltrultjes vanaf 9.90. LANGE DELFT 61 MIPOELBURC Archief-opname van de 'Antje OUman' <99 brt). DEN HELDER - Vrijdagavond is met het maritiebevoorradingsschip Zuiderkruis het stoffelijk overschot van drie opvarenden van de bij Hoek. van Holland gezonken kustvaarder Antje Oltman in Den Helder aangekomen. Van onze correspondent) DEN HAAG-Twaalf doden, 22 vermisten, twee gezonken schepen en grote materiële schade. Dat is de balans van een storm die vrijdag over Europa raasde van de Golf van Biscaye tot de Noordzee. Voor de Nederlandse kust, ter hoogte van Hoek van Holland, zonk de Duitse kustvaarder 'Antje Oltmann'. Slechts drie van de negen bemanningsleden overleefden de ramp. Ze werden opgepikt door het Nederlandse fregat 'Hr. Ms. Evertsen', een Britse veerboot en een Duitse kustvaarder. Voor de Franse kust bij Bretagne kwam tijdens de vliegende storm de Oost- duitse tanker Bölen tot zinken. Van de 38 bemanningsleden konden er tien worden gered. Er zijn zes lijken gevon den. De overige 22 opvarenden worden vermist. personeel Het aantrekken van personeel voor t aanleg van de Oosterschelde-dam z niet op grote moeilijkheden stuiten. drempel DS'70 bepleit ln zijn verkiezingspro gramma de invoering van een drie- procents-kiesdrempel. loods PAGINA 12 misbruik De meerderheid van de bevolking ziet, aldus een enquête van het cbs, misbruik van de sociale voorzieningen. PAGINA 23 keuringen groet ZATERDAG traag calvijn Pauselijke onderscheiding voor de her vormde predikant ds. N. van den Akker: Hoe zou Calvijn hebben gereageerd'' Stemmen uit de kerken; Ter overden king, Hans Warren schrijft over 'Slib', een informatiewerkje over 'het kunstge- beuren in de zuidwestelijke hoek'. I PAGINA 19 gedupeerd 1 De huurders van de renovatiewoningen n Kortgene voelen zich gedupeerd; Zou de burgemeester zo wiUen wonen...? verpest NVV-bestuurder W Pel. „Niemand i Nederland en Europa is gediend met ee verpest Zeeland". De Antje Oltmann sloeg donderdag nacht alarm toen het schip zware slagzij maakte, doordat de lading was gaan schuiven. Onmiddellijk schoten twee ferryschepen te hulp. Een daarvan vond twee uur na het eerste noodsein een sloep met daarin een overlevende van de scheepsramp. Deze man, die de Turkse nationaliteit heeft, is naar Enge land overgebracht. Viool Bij het ochtendgloren nam een hele vloot schepen aan de zoekactie deel, alsmede een Neptune-vliegtuig en een helikopter. Het marinefregat 'Van Speijk' viste drie lijken uit het water op, die later werden overgebracht naar het marine-bevoorradingsschip 'Hr. Ms. Zuiderkruis'. Dit schip kwam vrij dag in de middag in Den Helder aan. Vrijdagavond kon de politie van Den Helder de identiteit van de drie slach toffers nog niet noemen. Een ander marineschip, de 'Evertsen'. vond drie drenkelingen. Een van hen was nog in leven. Deze man is overge bracht naar het marinevliegkamp Val kenburg. en van daaruit naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden. Een derde overlevende werd door de West- duitse kustvaarder Argonaut uit de schuimende golven gehaald. Deze man is inmiddels naar het Engelse Dover overgebracht. Eén man werd vrijdaga vond nog vermist. Het zoeken naar hem is gestaakt. Een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst zei dat ge vreesd moet worden dat deze zeeman ook om het leven is gekomen. De Antje Oltmann was elf jaar oud. Ze was eigendom van een Hamburgse re derij die ook Antje Oltmann heet. Het schip was donderdag uit Rotterdam vertrokken, en was op weg naar Ierland. Zes sleepboten hebben vrijdag bij Le Havre de 227.000 ton metende super tanker 'Andros Antares' vlotgetrok- ken, waarna het schip op eigen kracht de haven van Le Havre kon bereiken. Daarmee is het gevaar van verontrein iging door de 9000 ton olie in de tanks van het schip geweken. Gevreesd werd dat het schip op de rotsen in tweeën zou breken. BESLISSING AAN CONGRES iVan ome parlementaire redactie UTRECHT - Minister Van Agt is vrijdagavond officieel voorgedragen als kandidaat voor het lijsttrekkersschap van het Christen Democra tisch Appel. De voordracht geschiedde in een vergader ing van het presidium van het CDA. Het dagelijks be stuur en het algemeen be stuur zal zich nu over deze voordracht gaan buigen. Het congres van het CDA, op 10 en 11 december zal uiteinde lijk de kandidatuur van Van Agt moeten bekrachtigen. Het kandidaatschap van de minister n justitie en tevens vice-premier n het kabinet-Den Uyl kwam don derdagavond zeer onverwachts, na dat KVP-fractieleider Andriessen even onverwacht bekend had ge maakt dat hij afzag van zijn kandida tuur voor het lijsttrekkersschap. De overweging van Andriessen was dat> hij als lijsttrekker te weinig steun kreeg van de Anti-Revolutionaire Partij. In een petitie aan de commandant van de Koninklijke Marechaussee, de kazernecommandant en staatssecreta ris Van Lent hebben de 200 dienstplich tige marechaussees, die in de koning Willem 3-kazeme in Apeldoorn zijn ge legerd. klachten geuit over onhygiëni sche toestanden die volgens hen in de kazerne heersen. DEN HELDER - De dingy van het bij Hoek van Holland gezonken schip Antje Oltman. LONDEN (ANP) - Het begint ernaar uit te zien dat de Britse regering de hoop wel kan laten varen dat zij de stijging van de prijzen gedurende de komende wintermaanden onder de vijftien pro cent kan houden in vergelijking met het peil van een jaar eerder. Dat kan worden opgemaakt uit het verloop van de inflatie in Engeland gedurende de afgelopen maanden. De regering heeft dezer dagen al moeten toegeven dat er van haar streven naar een inflatie van minder dan tien procent in de eerste maanden van het komende jaar (vergeleken met die periode van dit jaar) niets terecht kan komen. Vrijdag werd bekend dat de prijzen in de twaalf maanden tot medio september 197614,3 procent zijn gestegen; in augustus be droeg de waardedaling van het Britse geld in een jaar 13.8 procent en in juli 12.9 procent. De voornaamste oorzaak van het mis lukken van de strijd tegen de inflatie is de langdurige droogte van de afgelopen zomer, die heeft gezorgd voor een aan zienlijke stijging van de prijzen van le vensmiddelen als melk, aardappelen, vlees, bacon, vis, boter, eieren en kaas. Het indexcijfer voor de verkoopprijzen van de kleinhandel steeg in september 1,3 procent tegen in augustus 1,4 pro cent. In september en augustus van het vorige jaar waren de stijgingen minder groot. Hoewel dus uit de cijfers blijkt dat de inflatie de afgelopen maanden hard nekkig voortwoekerde moet worden ge vreesd dat er ook in de komende maan den geen verbetering in de toestand zal komen. Integendeel, de koersdaling van het pond sterling zou wel eens voor een versnelling van de geldontwaarding kunnen zorgen doordat de prijzen van ingevoerde goederen sterk stijgen. Vragen rond Van Agt tfWV Vraag voor het CDA: zal Rpjw Van Agt een goede lijsttrekker Kgggy zijn? Als met dit woord wordt NaSS» bedoeld dat de man in staat ÖSSS' moet worden geacht om stemmen voor zijn lijst te trekken, dan lijkt ons het voorlopige antwoord ja. De beeldvorming rond Van Agt is voor bepaalde groepen kiezers zonder meer goed. Weliswaar was zijn start in een vorig kabinet niet helemaal gelukkig, maar hij herstelde zich snel, waarbij hij vooral tijdens de behande ling van de 'drie van Breda' een uitste kende indruk maakte. Die indruk werd later nog versterkt doorzijn optreden in een aantal gijzelingszaken: Van Agt toonde zich in die gevallen een man die met groot geduld vasthield aan de uit gangspunten van het kabinetsbeleid. In dit opzicht verschilt hij niet zo veel van zijn PvdA-collega Van der Stoel, even eens een typisch juridisch denkende bewindsman, bereid om compromissen te aanvaarden, maar die toch van geen wijken weet als het om de kernpunten van zijn politieke denken gaat. Van Agt heeft die laatste eigenschap ook laten zien in zijn benadering van de abortus kwestie. Voor sommigen was dat een re den om hem metscherpe kritiek te over laden, anderen daarentegen toonden grote bewondering voor rijn vasthou dendheid. Vermoedelijk zullen heel wat CDA-kiezers tot deze groep behoren. Vanuit een CDA-standpunt bekeken is Van Agt zonder twijfel een aanvaard bare keus als lijsttrekker. Tweede vraag; zou Van Agt een goed premier zijn? Er zijn op dit ogenblik te weinig aanwijzingen om daarop een be vestigend antwoord te kunnen geven. In deze tijd is het bijvoorbeeld hard nodig dat de minister-president volledig op de hoogte is van wat in het Haagse jargon de 'sociaal-economische driehoek' heet. Van Agt is in dit opricht echter een on beschreven blad; hij heeft zich totnu toe beperkt tot rijn ei gen ministerie. Evenmin is duidelijk of hij - technisch ge sproken - een be kwaam voorzitter van de ministerraad zou rijn, een man die weet te bezielen en in momenten van crisis rijn groep bijeen kan houden. Vriend en vijand in Den Haag rijn het er over eens dat Den Uyl als leider van het kabinet vrijwel niet is te evenaren. Een man met grote politieke ervaring, die het parlementaire spel als weinig ande ren kenten bovendien beschiktovereen vrijwel onbegrensd uithoudingsvermo gen. Een vergelijking tussen Den Uyl en Van Agt als het gaat om de kwaliteiten nodig om een kabinet te leiden valt zon der meer in het voordeel van Den Uyl uit Van Agt als premier zou vermoede lijk nog veel moeten bijleren. Overigens geen onoverkomenlijke opgave vooreen man die de afgelopen jaren heeft ge toond in bestuurlijk opricht zich heel snel te kunnen bijscholen. fitotlijn t Van onze correspondent.) DEN HAAG - Het onderzoek naar eventuele 'terroristische activiteiten' van de Nederlandse student Ger Dassen in Israël is afgesloten. Zijn vrijlating valt spoe dig te verwachten. Dit is in Israël vrijdagavond bekendgemaakt. Eerder zorgde premier Den LTyl voor grote verwarring door na afloop van de ministerraad te verklaren, dat Dassen vrij zou zijn. Dat was op dat moment noch op de Israëlische ambassade in Den Haag. noch op de Nederlandse ambassade in Jeruzalem bekend. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde evenwel wél de vrijlating van Dassen, maar trok deze verklaring later weer in. Ger Dassen werd gearresteerd omdat hij er door de Israëlische autoriteiten van werd verdacht terroristische activiteiten in de zin te hebben. De Nederlander, die lid is van het Palestina-comité. was van Libanon, waar hij een partij medische hulp goederen van het Palestina-comité had begeleid, op wegnaar Cyprus. Van daaruit wilde hij teruggaan naar Nederland. De boot die hem naar Cyprus moest brengen, de Niazi, werd evenwel door Isralische militairen opgebracht. Tot op heden is niet duidelijk of dat binnen, dan wel buiten Israëlisch soevereiniteitsgebied is gebeurd. Mocht blijken dat Ger Dassen buiten Israëlisch soevereiniteitsgebied is gearres teerd of van zijn vrijheid beroofd dan wordt dit als een 'ernstige zaak' opgevat. Zo verklaarde vrijdag een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De reden van de arrestatie van Dassen is door de Israëli's nooit duidelijk gemaakt, ook niet tegenover de Nederlandse ambassade. Daar werd. rij het onuitgesproken, steeds duidelijker geloofd dat Dassen onschuldig vastzat. Druk van de Nederlandse ambassade op de Israëlische autoriteiten is dan ook waarschijnlijk de reden, dat de Nederlander nu zal worden vrijgelaten. MARGARINE 2 CENT DUURDER DEN HAAG (ANP) - De margarine wordt met ingang van maandag 18 oktober af fabriek twee cent duur der per pakje van 250 gram. De prijs van halvarine wordt I cent hoger, zo heeft de bond van margarinefabri kanten vrijdagavond meegedeeld. De prijsverhoging is goedgekeurd door het ministerie van economische zaken. De bond zegtdatde verhoging wordt veroorzaakt door de stijging van grondstoflenprijzen op de we reldmarkt In welke mate de prijs voor de consument omhoog gaat is niet precies te zeggen, omdat de win keliers vrij zijn in hun prijsstelling, aldus de bond die voorspelt dat de hogere winkelprijzen in verband met deoude voorraden pas een week later bij de consumenten zullen aanko men. V raag drie: is er reden te veronderstel len dat Van Agt na de verkiezingen ge roepen zou worden om premier te wor den? Een vrijwel niet te beantwoorden vraag. Het hangt af van allerlei factoren, zoals de eisen die de progressieve par tijen voorde verkieringen zullen stellen. Worden die inderdaad zo hoog als ze deze week rijn gepubliceerd, dan kan dat er toe leiden dat de PvdA zichzelf uitrangeert- In dat geval zou Van Agt inderdaad in aanmerking voor het pre mierschap komen. Men moet echter verwachten dat in de discussie binnen de PvdA de redelijkheid weer boven zal komen; uitlatingen van premier Den Uyl gisteren in de VARA-rubriek "Haagse kringen' wezen ook enigszins in deze richting. En dat nu zou inhouden dat een kabinet PvdA-CDA toch weer mogelijk zou worden, in welk geval Den Uyl zonder meer kroonprins is. Vanzelf sprekend is in dat geval ook de verkie zingsuitslag van groot belang: wie zal de grootste combinatie worden? Zells in dien het CDA als nummer een uit de bus zou komen, dan hoeft dat nog niet te betekenen dat Van Agt automatisch premier zou moeten worden. In 1948 bij voorbeeld was de KVP groter dan de PvdA, maar desondanks werd Drees minister-president Waarom zou dat nietherhaald kunnen worden? De PvdA zal dan echter de komende maanden richnietonverzoenlijkmogen opstellen. Hoe dan ook, het verzoek van het CDA aan Van Agt om als lijsttrekker op te treden is een aanwijzing van confessio nele kant dat PvdA en KVP elkaar in de komende verkiezingsstrijd niet te vuur en te zwaard behoeven te bestrijden. Ook daarop zinspeelde Den Uyl gister avond in de tv-rubriek 'Haagse kringen' Uit alles blijkt dat het spel rond de stembus is begonnen; men is druk bezig met het schudden van de kaarten. TELEURSTELLING OVER UITBLIJVEN BESLISSING VASTE OEVERVERBINDING MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland zijn niei bereid de veerta rieven volgend jaar met meer dan 8,2 procent te laten stijgen. Zij gaan daar mee in tegen de wens van minister Wes terterp van verkeer en waterstaat, die boven de 8,2 procent een 'inhaalverho- ging' van nog eens 1,5 procent doorge voerd wil zien. Gedeputeerde staten hebben hun standpunt kenbaar ge maakt in een brief aan de bewindsman, waarin zij hun teleurstelling uitspre ken over het uitstel van de beslissing over de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Het college schrijft dat de minister dui delijk een verband heeft gelegd tussen de vaste verbinding en de inhaalverho- gingen. De bewindsman heeft die in- haalverhogingen zonder meer gekop peld aan de aanlegperiode van de vaste verbinding. Nu die periode naar de toe komst wordt geschoven achten gs de redelijkheid niet aantoonbaar om gedu rende de aan de aanlegperiode vooraf gaande tijd ook - en in feite extra - in- haalverhogingen toe te passen. In de brief vraagt het college om een onderhoud met minister Westerterp om de problemen die het uitstel van de be slissing over de oeververbinding met zich brengt, toe te lichten, Gs laten de minister weten dat zij het zeer betreuren dat niet alleen de beslissing over de oe ververbinding is uitgesteld, maar ook dat geen enkele uitspraak kan worden gedaan over het tijdstip, waarop de be slissing tegemoet kan worden gezien. Het college maakt duidelijk dat de pro blemen bij de provinciale veerdiensten daardoor steeds groter worden. Al verschillende jaren hebben gs er bij hun beleid rekening mee gehouden met de binnen afzienbare tijd verwachte aanleg van de vaste verbinding. In ver band daarmee zijn alle plannen ter ver betering van de veerdiensten en ter ver groting van de. vervoerscapaciteit voor lopig aangehouden. Het toenemende verkeersaanbod vraagt een zo grote in zet van de beschikbare schepen, dat de onderhoudsschema's van deze voor een deel al oudere schepen in het bedrang komt. Gs. maken duidelijk dat van enige re delijke reserve voor het opvangen van schepen, die door calamiteiten uitval len, al lange tijd geen sprake is. Ze stellen dat dat betekent dat binnen enkele jaren, als de vaste verbinding niet tot stand komt, voor de veerdien sten grote investeringen moeten wor den gedaan voor boten, veerhavens en aanlegplaatsen. De voorbereidingen hiervoor zouden nu al moeten beginnen. Gedeputeerde staten vragen zich af, of hiermee bij het beoordelen van de fi nanciële problematiek van de verkeers verbindingen in Zuid-West>Nederland wel voldoende rekening wordt gehou den. In hun brief lichten gs de bewindsman in over het standpunt dat de vaste com missie voor de bootdiensten uit de sta ten weinig moeite heeft met de door de minister bepleite verhoging van de veertarieven met 8,2 procent, maar dat in de ogen van geen van de commissie leden een inhaalverhoging van nog eens 1,5 procent aanvaardbaar is. Gs. herin neren de minister eraan dat de Zeeuwse staten ook niet konden instemmen met de door de minister gevraagde extra verhoging voor 19v6. Toen echter wilden de staten zich niet uitspreken odat niet bekend was hoe het stond met de on derhandelingen over de vaste oeverver binding. Gs. voerden de extra verhoging daarop door voor het jaar 1976. Zij de den dat op grond van hun principe uitspraken in een pakket van overeen komsten over de vaste oeververbinding. Géén Nobelprijs voor de vrede OSLO (AFP) - De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft vrijdag besloten dit jaar geen Nobel-prijs voor de vrede toe te kennen. De prijs blijft beschikbaar en kan in 1977 worden toegekend. Het is de tiende maal sedert de tweede wereldoorlog dat de prijs, waaraan een beloning van 681.000 Zweedse kronen (bijna 410.000 gul den) is verbonden, niet wordt toege kend. De prijs moet minstens eens per vijf jaar worden verleend. In 1953 kreeg Albert Schweitzer de vredesprijs voor 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1