Kaad volksgezondheid wil minder bedden Zeeuwse zwakzinnigen-internaten Westerschouwenaren zijn bezorgd over ontwikkeling van recreatie OUDE GRAFSTENEN GEVONDEN IN BINNENSTAD VAN VLISSINGEN Directeur Britannia wil niet 3 maar 7 werknemers ontslaan hoSandtte gamalesi m eg a EU! Völop m Profiteer ervan! Na blootleggen fundering Middelburgse Poort Geldboete voor belediging van politie-agent VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 DRIE KEUZEMOGELIJKHEDEN VOOR VERMINDERING Geen openheid i li 11 1 *1 raad voor de ADVIES NAAR GS ZEELAND GOES - De provinciale raad voor de volksgezondheid in eeland vindt dat het aantal bedden in de Zeeuwse in- tmaten voor zwakzinnigenzorg moet worden verminderd. Voor de wijze waarop dat moet gebeuren geeft de raad drie mogelijkheden: sluiting van 1 internaat of vermindering van bedden in 1 internaat of vermindering van be dden in 2 internaten. De keuze wordt overgelaten aan gedeputeerde staten van Zeeland, aan wie de raad advies zal uitbrengen. Tijdens een besloten vergadering te Kapelle werd donderdagmorgen door de raad zelf geen keuze gemaakt uit de drie mogelijkheden. Dit mede vanwege het ontbreken van voldoende gegevens over de plannen voor de bouw van 2 nieuwe internaten in West-Brabant (maximaal 400 bedden) en de gevolgen daarvan voor de bezetting van de 4 Zeeuwse internaten voor zwakzinnigen, e raad volgde geheel het rapport vna de gezamenlijke commissies geestelijke gezondheidszorg en gehandicap ten/langdurig zieken over de zwakxzin- nigenzorg. In het rapport wordt uitvoering inge gaan op de voorzieningenn in Zeeland, toegespitst op de jongste cijfers en ge gevens. Gemeld wordt dat de 4 zwak- zinnigenintematen in Zeeland in totaal 789 ingevolge de algemene wet bijzon dere ziektekosten (ABWZ) erkende plaatsen hebben: de Sterre, Clinge (253 bedden), huize Den Berg, Goes (106, me tinbegrip van fasehuis), Veerse Singel, Middelburg (72), Vijvervreugd, Middel burg (358, met inbegrop van depen dance en Ipenoord in Oostkkapellei.k In de Veerse Singel - een justitiële inrich ting - worden echter maar pupillen verzorgd, die voor opnamen in een zwakzinnigeninrichting in aanmerking komen. Zelf komen de internaten op een een beddenstand van 713. Volgens het rapport werden op 1 sep tember 1975 in de zwakzinnigeninrich tingen in Zeeland totaal 673 pupillen verpleegd, waarvan er 396 uit Zeeland afkomstig waren (98 uit Zuid-Holland en 153 uit Brabant). In internaten buiten Zeeland verbleven 164 Zeeuwen. In het rapport staat dat er sprake is van een 'ernstige overbebedding' van tenminste 115 plaatsen. Daarbij wordt uitgegaan van de vuistregels die het rijk gebruikt, namelijk 1,8 bed per 1000 inwoners voor zwakzinneigenintematen. Volgens deze vuistregels zijn er dan in 1976 in Zeeland 598 plaatsen nodig (625 in 1980 en 662 in 1985). En dat, terwijl het aantal aanwe zige plaatsen 713 is en het aantal erken- del plaatsen (volgens dekABWZ) 789. De raad volksgezondheid constateert in het rapport dat de overbebedding nog geen 'leegstand' tot gevolg heeft, omdat er ruim 275 zwakzinnigen van buiten zeeland in de zeeuwse inrichtingen ver blijven. Dit is in het verleden gebeurd vanuit het uitgangspunt dat de inrich tingen i in Zeeland niet uitsluitend een regionale voorziening waren, maar ook patiënten van elders op moesten ne men. Inmiddels zijn er in de omgevende provincies voldoende plaatsen bijge komen, waardoor de Zeeuwse plaatsen niet meer nodig zijn. Zo is in Zuid- Holland een grote inrichting op Goeree-Overflakkee (Middelhamis) ge bouwd en zijn er plannen voor 1 of 2 in ternaten in de omgeving kvan Roosen daal. „Het zal duidelijk zijndat er - ook in de toekomst - geen sprake kan zijn van uitbreiding van het aantal inrichtings plaatsen voor geestelijk gehandicap ten", aldus het rapport van de raad volksgezondheid. „Het moet op grond van alle beschikbare gegevens onont koombaar worden geacht, dat oto be perking van het huidige aantal inrich tingsplaatsen wordt overgegaan"Zoals al gemeld in de PZC van 23 september '76 worden in het rapport drie moge lijkheden genoemd: sluiting van huize Den Berg, waardoor het aantal bedden ineens op 607 komt (bijna de ministeriële norm van 598) beperking van bedden in óf de Sterre óf Vijvervreugd met ongeveer 100 stuks beperking van bedden in zowel de sSterre (25 tot 35) als Vijvervreugd (35 tot 45), met als bijkomend gevolg dat huize Den Berg dan vemieuw- bouwd moet worden. Ten aanzien van de sluiting van Den Berg wordt opgemerkt dat dit op moei lijkheden zal stuiten, vooraf als gevolg van de overplaatsing van de pupillen. Verder wordt gewezen op de functie die Denn Berg vervult in het geheel van de zwakzinnigenzorg in Schouwen- Dulveland en de Bevelanden enop~dS veranderde inzichten ten aanzien van de grootte van de inrichtingen (van grootnaar klein, opdat meer individueel en persoonlijk kan worden gewerkt). Beperking van plaatsen in alleen de Sterre stuit volgens het rapport op financieel-economische bezwaren, ter wijl er dan pupoillen uit Zeeuwsch- Vlaanderen buiten de regio geplaatst moeten worden. Omgekeerd geldt dat, als er alleen vermindering van'bea- den in Vijvervreugd plaatsvindt Spreiding van de beddenverminde ring (over de Sterre en Vijvervreugd) wordt in het rapport gemakkelijker en geruislozer genoemd. In het rapport dat door de raad volksgezondheid overge nomen is, wordt ook nog aandacht be steed aan de andere voorziening op het terrein van de zwakzinnigenzorg, zoals de dagverblijven voor ouderen en kinderen en de gezinsvervangende te huizen voor geestelijk gehandicapten. Hierover wordt gemeld dat bij de plan ning van deze voorzieningen 'de nodige voorzichtigheid' betracht dient te wor den. Er is al een overschot van 11 plaat- sen in de sector gezinsvervangende te huizen op Schouwen-Duiveland. Als ge volg daarvan is besloten voorlopig niet tot uitbreiding van het aantal plaatsen in gezinsvervangende tehuizen op de Bevelanden over te gaan. GOES - De leden van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zee land hebben donderdag geweigerd in lichtingen te verstrekken over het agendapunt 'zwakzinnigenzorg'. De iraad stond niet toe dat voorzitter J. v. den Bos en de voorzitter van de geza menlijke commissie die het rapport voorbereidde. R. Visser, na afloop van de besloten vergadering in 'de Caisson' te Kapelle, de PZC te woord stonden. Beide heren hadden zich daartoe wél bereid verklaard. De leden van de raad stelden zich op het standpunt dat advies werd uitgebracht aan gedeputeerde staten van 'Zeeland, zodat die maar moesten bepalen of ei openheid van zaken over zou worden gegeven. VOORZITTER VAN NEDERLANDSE BOND VAN HORECAPERSONEEL AFDELING WALCHEREN De vergaderingen van de Zeeuwse raad voor de volksgezondheid zijn altijd be sloten, evenals in de provincies Gelder land en Limburg het geval is. In zes an dere provincies zijn de vergaderingen volledig openbaar: Groningen. Fries land, Drenthe, Noord-Holland. Zuid- Holland en Noord-Brabant. In Overijs sel en Utrecht zijn de vergaderingen be sloten. maar kent men 'passieve open baarheid' van de vergaderstukken (in zage op verzoek). De provinciale raden voor de volksge zondheid zijn ingesteld volgens de ge zondheidswet Taak is: bevordering en coördineren van de werkzaamheden op het gebied van ve volksgezondheid, het uitbrengen van adviezen, onder andere over de verdeling van rijkssubsidies en het bevorderen van ve ter beschikking staande gelden «n andere middelen ten behoeve van de gezondheidszorg. C. SCHOONENBERG: „VIER VAN DE 7 KUNNEN ZO WEER IN DIENST KOMEN" VLISSINGEN- Volgens voorzitter J. A. Casteleijn van de - bij het NVV aange sloten - Nederlandse Bond van I-Iore- capersoneel afdeling Walcheren heeft Britannia-eigenaar C. Sehoenenberg bij het gewestelijk arbeidsbureau 7 ontslagaanvragen ingediend en niet drie, zoals de heer Schonenberg on langs desgevraagd liet weten. De heer Casteleijn beschikt over informatie, waaruit blijkt dat bij het GAB ontslag is aangevraagd voor 4 eerste restaurant-kelners, één ober-kelner, één restaurant-kok en één administra teur. Allen zijn vaste werknemers bij Britannia. Duidelijk is het voor de heer Casteleijn, dat de directeur ontslag heeft aange vraagd voor de complete 'restaurant brigade' (5 man) van het L'Escautres- taurant boven in Britannia, waarvan de heer Schonenberg - zoals hij maandag meedeelde - voor het winterseizoen een andere bestemming wil geven. Zoals de plannen van de 'Brit'-eigenaar willen, wordt dan het restaurant geslo ten en beschikbaar gehouden voor za ken in de privésfeer. Daarom zouden drie werknemers moeten afvloeien, zei hij toen. VERONTRUSTE BRIEF AAN RAAD EN PRO VINCIALE STA TEN Raad Scheepvaart: kapitein van Karakorum schuldig aan aanvaring op Westerschelde VLISSINGEN - De raad voor de scheepvaart heeft kapitein P. B. uit Ba- rendrecht schuldig bevonden aan de aanvaring, die op 13 augustus tussen zijn schip 'Karakorum' en het voor an ker liggende Bermudaanse motorschip- 'T. Akasaka' op de Westerschelde nabij Temeuzen ontstond. Een tuchtrechte lijke straf wordt de Barendrechter niet opgelegd. De aanvaring gebeurde op de bewuste datum in dichte mist. üit de diverse verhoren van onder anderen P. B. en de betrokken loodsen is het de Raad voor de Scheepvaart opgevallen, dat er voor de etrokkenen aan boord van de 'Kara korum' 'redenen voldoende waren om uiterst voorzichtig verder te manoeu vreren en de vaart drastisch te minde ren om zodoende te pogen tijdig duide lijkheid omtrent de toestand te verkrij gen, alvorens door het gebied waar de echo's werden waargenomen te koer sen'. De raad heeft begrip voor de situatie waarin de kapitein ten aanzien van de loods verkeerde, maar meent deson danks dat B. in dit geval in het beleid van de loods had behoren in te grijpen, door tijdig drastisch vaart te minderen en pas door te varen tot voor hem de situatie duidelijk was geworden. De raad heeft naar aanleiding van dit ongeval aanbevolen een onderzoek in te stellen of zodanig verbetering kan wor den gebracht, dat alle beloodste sche pen beschikking over goede VHF- communicatie, zowel onderling als met verschillende walstations. Het is de raad namelijk opgevallen dat schepen die op de Westerschelde worden be- loodst- ook onder omstandigheden van slecht zicht - het moe ten stellen met een zich eventueel aan boord bevindende VHF-installatie, zolang er niet om een loods, voorzien van een portofoon, wordt gevraagd 'STEEDS WEER OVERVALLEN DOOR VERANDERINGEN' WESTENSCHOUWEN - Tachtig imvo- ners, tweede woningbezitters en toe komstige bewoners van de kern Wes- tenschouwen maken zich ernstig onge rust over de ontwikkelingen in de ge meente op het gebied van de recreatie. Ze vinden dat die ontwikkelingen uit de hand lopen en ze vragen in een brief aan de gemeenteraad en provinciale staten om 'voorzichtigheid' bij de uit voering van de plannen, plannen waarbij zij bovendien graag al in een vroeg stadium willen worden betrok ken. Aanleiding voor de uitvoerige brief met handtekeningen is de vraag of de ver lengde Kraayesteinseweg toch zal wor den verbreed en rechtgetrokken. Dat gaat ten koste van verkeersveiligheid en rust en zeker van een flink stuk natuur gebied. Voor zover bekend zijn de plan nen al zover, dat de provincie een taxa- tiecommissie heeft benoemd, die uit heeft gezocht welke percelen onteigend moeten worden en watdatzal gaan kos ten. Via waterstaat, provincie en pro vinciaal planologische dienst zal het plan bij het gemeentebestuur op tafel belanden, dat er uiteindelijk een beslis sende stem in zal hebben. „Is dat nu al lemaal wel nodig?" vragen de bewoners en huiseigenaren in. Westenschouwen zich af Mevrouw M. Wiggers-Willemse die al 21 jaar in de Westhoek komten daar al heel wat ontwikkelingen heeft gezien ten koste van rust en natuur zegt: „Zo'n verbrede weg zou maar drie. misschien vijf weken per jaar wat drukte krijgen. Dit jaar was het zelfs minder dan vorig jaar: nóóit files, géén ongelukken, ieder een rijdt rustig. Bovendien trekt ver breding juist verkeer aan en wel snel verkeer. Nu is de situatie zo, dat men op dit weggedeelte nog rustig rijdt en van de rust kan genieten". Er zitten nog andere gevolgen aan het rechttrekken van dit stuk weg. „De camping van de familie Landegent", zo vertelt de heer A. J. de Beyer, ook inwo nervan Westerschouwen, „zal door deze wegverbreding 40 plaatsen kwijt raken. Dat betekent dat die camping dan niet langer meer rendabel is.. We hebben ge hoord dat de eigenaar daarom van plan is zijn terrein daar te verkavelen voor bungalowbouw en dat hij een super camping van zes hectaren wil beginnen in Burgh- en Wes tlan d polder" „Hoe dat mogelijk is begrijpen we niet. In het streekplan van de provincie en het structuurplan van de gemeente staat, dat deze polder een bijzonder landschappelijk gebied is, waarin ge zien uit het oogpunt van ruimtelijke werking van het open poldergebied en de agrarische functie ervan, recreatieve ontwikkelingen niet gewenst zijn. Het gaat niet aan, zoals juist in deze ge meente al zo vaak gebeurd is, woon- en recreatiegebieden te vermengen. De mensen die in de buurt van deze aan te leggen camping wonen, hebben er dan ook ernstig bezwaren tegen". De heer De Beyer: „Bovendien is er nu al een wlndslngel geplant om ons het onaan gename gezicht van de camping te be sparen. Maar dat betekent wel dat ons nu al het mooie uitzicht wordt ontno- nïng van eigen omgeving (en eventueel van de rest van de Westhoek)'. Zij vragen daarom vriendelijk om tijdig op de hoogte te worden gesteld van ver gaderingen. om documentatie betref fende planning en om discussie avonden over deze materie. In dat ver band wijzen ze op de gang van zaken in Gelderland waar belangengroepen uit de bevolking al in een vroeg stadium door de provincie worden betrokken bij het overleg. Wat de Kraayesteinseweg betreft vra gen ze zich af of dit mooie stuk weg, waarvan velen het hele j aar genieten, nu moet worden veranderd 'in een kale bi tumen snelweg om de snelle gasten van slechts enkele zomerse dagen zo snel mogelijk naar dit stukje overvol strand te brengen, terwijl er nieuwe gebieden te over ontstaan voor strandbezoek. Heeft het zin om nóg meer en nóg sneller da- bezoek te trekken naar een strandhoek. cüe al zó deerlijk geleden heeft en nog lijdt aan afkalving ten gevolge van werkzaamheden in de Oosterschelde- mond. De bewoners stellen daarom voor om de Kraayesteinseweg landelijk te houden, het felverlichte kruispunt bij het voor malige Kommertjesweegje en de ver lichting langs de Kraayesteinseweg te verminderen tot een landelijke verlich ting en géén ontsierende bushalte, waar weinig behoefte aan is te plaatsen tegenover de Hoge HiUeweg. Daarenbo ven vmden ze dat er opvoedkundige bordjes geplaatst zouden moeten wor den met 'rijdt rustig, hier begint natuur en rustgebied' en dat er geen parkeer terreinen m deze hoek meer bij moeten komen. Ook een autoweg door de domeinen naar het strand zou er nooit moeten komen. Ze vragen verder geen bouw vergunningen meer te verlenen en toe stemming te geven voor het inrichten van nieuwe kampeerplaatsen. Ook wordt gepleit voor minder volgepropte campings met een betere kwaliteit, die ten eerste een anders ingesteld publiek zullen aantrekken en ook meer bevor derlijk zijn voor hygiëne en preventie tegen besmettelijke ziekten. Uiteinde lijk moet er een grotere scheiding be reikt trachten te worden tussen woon gebieden en kampeerterreinen. Een doorslag van de brief is gestuurd aan de Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland en de PPD Zee land. „Het is merkwaardig", aldus de heer Casteleijn donderdag, „dat de heer Schonenberg niet mij of districhtsbes- tuurder J. J. A. Heeren er bij heeft be trokken. voordat-ie iets over de zaak zou meedelen. Er had beter in overleg in formatie verstrekt kunnen worden". De heer Casteleijn heeft een vermoeden hoe de Britannia-eigenaar aan drie ont slagen voor het L'Escautrestaurantper- soneel komt „Het is mogelijk dat-ie wederom 2 personeelsleden probeert te rug te krijgen, maar dan op een andere werkbasis^ Maar het zou eigengereid van Schonenberg zijn om met die moge lijkheid vooruit te lopen op eventuele ontslagen van het GAB", Uitsluitsel omtrent de ontslagaanvra gen heeft de heer Schonenberg nog niet. Volgens de heer Casteleijn wordt de be slissing eind volgende week genomen. Zijn visie is, dat momenteel daarover bij het GAB 'fifty-fifty' wordt gedacht: dat men aan de ene kant begrip heeft van de situatie van de heer Schonenberg, maar dat men aan de andere kant de nodige bezwaren heeft tegen de ontslagen in deze vorm en het aantal Volgens de heer Casteleijn heeft men met name be denkingen tegen het feit dat 2 van de straks mogelijk ontslagenen (een eerste restaurant-kelneren de administrateur) 21 jaar - vanaf de opening - in dienst bij 'Brit' zijn. De vrouw van de administra teur. die al een jaar oftïen als huisdame in Britannia werkzaam was, heeft naar aanleiding van het ontslag van haar man meteen ook ontslag genomen. Onzekerheid „De onzekerheid over wel of niet ont slagen worden dateert al vanaf juli", zei de heer Casteleijn. „Drie maanden werken met steeds het zwaard van de onzekerheid boven je hoofd is geen lol letje: er zijn personeelsleden door overspannen geraakt. De arbeidssfeer is nu bepaald niet honderd procent". Hij zegt dat hij vanaf het allereerste be gin door de heer Schonenberg betrok ken is geweest bij de onderhandelingen voor de mogelijke ontslagen en dat de betrokken werknemers vanaf dat alle reerste begin „één blok hebben ge vormd tegen de plannen van de Britannia-eigenaar". De heer Casteleijn vertrouwde toe, dat de heer Schonenberg twee keer (op 27 juli en op 30 juli) een ontslagaanvrage heeft ingediend. De tweede betrof min of meer een wijziging. Aanvankelijk is ook ontslag aangevraagd voor de leerling restaurant-kelner, maar dat is inge trokken omdat de persoon in kwestie zelf ontslag nam voordat de aanvrage in beraad kwam. Britannia-eigenaar Schonenberg be vestigde donderdagavond desge vraagd, dat een ontslagaanvrage van 7 werknemers klopt. „Maar ik stel nad rukkelijk", aldus de heer Schonenberg, „dat ik in die zelfde brief zwart op wit heb gesteld, dat 4 van 7 ogenblikkelijk weer in dienst kunnen treden, maar dan we! op een andere werkbasis. Of ze terug willen, dat is hun keuze. Het gaat mij om een efficiënter werken in Bri tannia voor de mensen zelf'. Tegen de opmerking van de heer Cas teleijn, dat de betrokken werknemers al lange tijd met grote onzekerheid wer ken, .yerweerde de Britannia-eigenaar zich met: „Zij hebben zelf lange tijd ge nomen voor het opstellen van hun ver weerschriften, terwijl ik zelf er steeds snel op heb gereageerd. Verder hebben 4 kelners zich in september ziek gemeld, zeiden dat ze overspannen waren. Dat ze met 80 procent bijstand gaan vissen of kaarten in de kroeg moeten zij weten, maar dan moeten ze niet als op deze manier klagen. In die mening word ik gesterkt door het merendeel van mijn personeel". De heer Schonenberg liet verder weten, dat toen de ontslagaan vrage speelde 46 man personeel in dienst was bij Britannia. (ADVERTENTIE) Overvallen „We worden steeds weer overvallen door veranderingen, die geen verbete ringen zijn", schrijven de bewoners van Westenschouwen, 'We vragen ons af wat uw motieven zijn om uw ge meente steeds maar uit te breiden ten koste van de schaarse natuur- en rust gebieden die hier nog over zijn. Velen van ons voelen zich medeverantwoor delijk voor eigen omgeving en voele. een behoefte tot 'inspraak' bij de plan- VERMOEDELIJK 17DE EEUWS VLISSINGEN - Bij werkzaamheden aan de doortrekking van de Spui straat tegenover de Vlissingse bio scoop Alhambra zijn werklui begin deze week gestoten op de oude fun dering van de vroegere Middel burgse Poort. Tevens ontdekte men na het blootleggen van deze funder ing, drie of vier imposante grafste nen, die vermoedelijk ter verstevi ging zijn aangebracht. De grafste nen liggen opgeslagen in de gemeen telijke werkplaats aan de Konings weg in Vlissingen. De grafstenen hebben een grote af meting maar het is nog niet zeker hoeveel stenen het zijn, verklaart de heer N. Veldhuis, gemeentearchiva ris en conservator van het Stedelijk Museum. „Men ontdekte de stenen bij het. aanleggen van de riolering naar de Spuiboezem. Direct daama heeft men ze overgebracht naar de gemeentewerkplaats, waar ze door de archiefdienst zullen worden on derzocht". aldus de heer Veldhuis. Het voorlopige onderzoek heeft nog niet veel aan het licht gebracht. De stenen zijn rechthoekig, loodzwaar en met een vlak middengedeelte. De heer Veldhuis: „De grafstenen zit ten natuurlijk onder het cement, aarde en vuil en zijn hier en daar be schadigd. In de rand van één van de stenen staat de tekst. Het enige wat duidelijk leesbaar is, is de tekst 'hier leit begraven Adam Hughen „Daarentegen zijn de hoekvullingen erg duidelijk. Twee hoeken hebben als voorstelling een ram, de andere stellen een man voor en een vogel". Volgens de gemeente-archivaris is de ouderdom van de betreffende steen moeilijk te achterhalen. „Als ik op het lettertype afga en de spelling be kijk schiet ik op begin van de zeven tiende eeuw. Maar daar kan ik niets met zekerheid over zeggen. Ook wat de naam betreft zouden we dan in het juiste tijdvlak zitten, maar we zijn het nog aan het onderzoeken". Een onderzoek dat natuurlijk wordt bemoeilijkt door he t fei t dat he t Vlis- sings gemeente-archief begin deze eeuw bij een brand is verwoest. „Daarom zal ik veel moeten lezen om erachter te komen wat de herkomst is van de steen", legt de heer Veld huis uit. Een tweede brokstuk stelt de gemeente-archivaris voor nog meer problemen. „Het lettertype wat op dat stuk steen zichtbaar is heb Ik nog niet kunnen achterhalen. Wat de eer ste steen betreft, het duidt erop dat die persoon lid was van een belang rijke familie. Als dat zo zou zijn ge weest is het natuurlijk niet te rijmen met het feit dat de steen gebruikt is bij het verstevigen van de fundering van de Middelburgse Poort", filoso feert hij. Kortom nog vragen te over. De heer Veldhuis brengt ook andere mogelijkheden naar voren. „Het kan natuurlijk zijn dat de steen uit een Vlissingse kerk afkomstig is maar het is evenwel ook mogelijk dat de steen uit een andere gemeente is ge roofd voor de fundering De naam komt in die tijd over geheel Walche ren voor, maar wie zal het zeggen. Zonder bronnen is het in ieder geval moeilijk op te zoeken". Fundering Dat de werklui op de resten van de fundering zouden stuiten was tevo ren bekend. „Bijna iedereen weet dat vroeger op deze plaats de Mid delburgse Poort heeft gestaan. De fundering wordt nu gesloopt, maar die heeft ook geen betekenis. De Poort komt in de geschiedenis voor het eerst voor in 1540", vertelt hij. Over de Poort is niet zoveel, maar in ieder geval meer dan over de grafste nen bekend. Men vermoedt dat hij is gebouwd in navolging van de Ge vangenpoort of de Westpoort aan de boulevard. „Deze is in 1490 gereed gekomen. De MiddelbUTg.se Poort wasechter een veel groter bouwwerk dan de Westpoort omdat de verdedi ging aan de landzijde moeilijker was dan aan de zeezijde", legt de archiva ris uit. „Een leuk detail is dat door deze poortde Spanjaarden in 1572 uit Vlissingen zijn gejaagd. Vlissingen was de eerste stad in Holland die zichzelf van het Spaanse juk bevrijd de. In 1582 is de poort uitgebouwd en verzwaard. Ook in de zeventiende eeuw werd de vesting verbeterd, er kwam een zwaardere fundering en een nieuwe mantel". In 1812, zo weet de heer Veldhuis te vertellen, werd er op last van Napo leon een nieuwe verdedigingsvesting opgezet. „De Middelburgse Poort werd gesloopt en de nieuwe vesting kwam op de plaats waar nu de school is, in de richting van het Betje Wolf- plein. Deze toren die fijner was van opzet, is tot 1870 in tact gebleven". Wat de grafstenen betreft bestaat er nog geen zekerheid. „We hopen bin nen een week iets te weten. Lukt dat niet dan laten we het directe onder zoek zitten. We hopen dat we in de toekomst iets tegen zullen komen dat in verband kan worden gebracht met deze vondst". Zendingsavond VLISSINGEN - Vanavond (vrijdag) Is er in de Marnixkerk te Vlissingen een zendingsavond. Spreker is de heer R. Kattenberg uit Krimpen aan de IJssel, student aan de theologische school van de gerefor meerde gemeente te Rotterdam. De zendingsavond begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag een inwo ner van Vlissingen die een politieagent in zijn woonplaats beledigde en bij zijn aanhouding verzet pleegde bij verstek veroordeeld tot een geldboete van 400 gulden en een week gevangenis voor waardelijk. De betrokkene. M. van de K. mengde zich op 12 juni als buitenstaander in een zaak tussen een agent en een automobi liste die verkeerd geparkeerd stond. Van de K. deed dat door de agent regel recht uit te schelden. Toen hij daarop werd aangehouden verzette hij zich he vig en moest een tweede agent er aan te pas komen. Doordat Van de K. donderdag nietop de zitting verscheen werd deze zaak buiten aanwezigheid afgehandeld. Watersporter en visser stonden op 12 juni bij Ouwerkerk pal tegenover el kaar. De Rotterdammer M. F. T. voelde zich als visser gehinderd door een be oefenaar van het windsurfen. Deze kwam op zijn plank met zeil veel te veel in T's viswater. Nadat waarschuwingen niet hielpen, zocht de getergde visser zijn heil in gro vere middelen en gooide hij een steen door het zeil van surfplank. T. verscheen niet op de zitting maar werd bij verstek veroordeeld toteen boete van 75 gulden. J. A. P. uit Borsele werd voor aankoop van een brommer, die afkomstig was uit diefstal (heling) bij verstek veroordeeld tot een boete van 150 gulden. De Vlissinger J. J. die op 13 juni een dief stal pleegde in een kledingboeüek ver scheen wel op de zitting. Daar voerde hij ter verontschuldiging aan dat een win kelruit kapot was en hij zo eenvoudig bij de kleding kon. Conform de eis kreeeg hij een geldboete van 150 gulden. De Middelburger M. de B. die dezelfde nacht inbrak in een kledingzaak in Mid delburg kreeg bij verstek eveneens 150 gulden boete. Voor diefstal van een aantal bouw- klemmen veroordeelde de politierech ter verder de Vlissinger A. van S. bij ver stek tot een boete van 200 gulden. Opruimingswerk Oosterschelde (Slot van pag. 1) rijkswaterstaat en de aannemers zeL bij deuitvoering van de pijlerdam-er belang bij een dergelijke sluis heb ben. In dit opzicht wordt de beteke nis voor de recreatie, de scheepvaart en de visserij bekeken: de aanne merscombinatie in Kats bijvoor beeld heeft al gepleit voor een sluls- breedte van veertig meter. Over een half jaar zal deze werkgroep van rijkswaterstaat gereed moeten zijn met dit onderzoek: i dan lopen er nog steeds een aantal studies met betrekking tot de com partimentering, Zo wordt er gewerkt aan een nota waarin duidelijk moet worden op welk punt de Philipsdam op St. Philip St. Philipsdam moet aansluiten, de sluiting van de Oes- terdam mede in relatie tot de omka- ding van het Markiezaat van Bergen op Zoom en de manier, waarop de lo zing van het Zoommeer moet worden geregeld. Duidelijk is wel, dat er een werkbrug van St. Philipsland naar het werkeiland voor de sluizen in de Philipsdam zal komen: dat geeft een besparing in de orde van tien tot vijf tien mijjoen gulden op de 'transport kosten' bij de aanleg van de sluis en de Philipsdam. De opzet is, dat deze brug zo wordt geconstrueerd, dat de len ook gebruikt kunnen worden voor de overbrugging van het sluizen- complex. Waar de werkbrug precies wordt gelegd, is nog een punt van overleg; proeven zijn intussen ook aan de gang met een model var. hethefschip (Catamaran), dat gebruikt zal wor den om de putten en de pijlers te transporteren naar hun plaats in het afeluitwerk in de monding van de Oosterschelde. Bij rijkswaterstaat verwacht men. dat in september, ok tober van volgend jaar met de bouw daarvan zal worden begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9