extw Vormingswerk Jong Volwassenen wil naar W.-Zeeuwsch- Vlaanderen Sasse Mevrouw Simons maakt wandkleden 'om gezond te blijven' Kent UZeeuwsch-Vlaanderen Oostburgse trimclub T.I.O. is een echte vriendenclub ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 SUBSIDIES KOMEN ECHTER NIET LOS - Jongeren van het vormingscentrum - Jongeren uit de bejaai'denthuizen. De konsekwenties van dit aanbod was dat het V.J.V. in onze regio niet vanuit een centraal punt kon werken maar dat. de aküviteiten naar de plaatsen toege bracht moesten worden 1 Onderhoud In juli werd de nota aangeboden en bij die gelegenheid werd tevens, middels een begeleidende brief, een onderhoud aangevraagd met de gezamenlijke col lega's van b. en w. Twee en een halve maand later vond er een gesprek plaats lussen de verschillende colleges en de VJV-eonsulente. mejuffrouw Egger- mont. Zij gazf een uiteenzetting over het Vormingswerk Jong Volwassenen. Het gaat er volgens haar om de jongeren te leren een mening te hebben Zij denkt daarbij vooral an de werkende jongeren, die volgens haar te snel in het arbeids proces worde n opgenomen en reeds vanaf die tijd als volwassenen worden beschouwd Deze jongeren staan, zo is gebleken, vreemd tegenover de samen leving. Mejuffrouw Eggermont is voorts van mening, dat het vormingswerk voor jong volwassenen alleen kan functione ren met een deskundige kracht, die full time in dienst is. Zeven maanden later lieten de gemeentelijke overheden weer iets van zich horen. In een aan het VJV gerichte brief deelde het gemeentebes tuur van Oostburg mee het subsidiever zoek te moeten afwijzen, omdat men van menig is, dat de noodzaak van dit werk nog onvoldoende is aangetoond. Enkele weken later bleek het gemeen tebestuur van Aardenburg dezelfde mening te zijn toegedaan. En in juli wees het college van Sluis het subsidiever zoek af. Geen der colleges legde het sub sidieverzoek voor aan de gemeenteraad. Enkele weken na de eerste brief komt er een tweede brief van de gemeente Oost burg. waarin men laat weten, dat de eer ste brief op een misverstand berust. Het college zal zich alsnog over de kwestie beraden. Een nadere beslissing is echter nog met gevallen. „Het is niet verwon- lijk, dat- na het vele werk en de eerlijke bedoelingen die men ermee had. de werkgroep wat is weggezakt", meent Joop Wielakker. Over de kans dat het VJV-project alsnog gerealiseerd wordt, kan hij niets zeggen. „Ik hoop dat de verantwoordelijke instanties hun ver antwoordelijkheid zullen beseffen en een actiever beleid in deze zullen gaan voeren". EXPOSITIE BIJ 'ARTIKOF' TERNEUZEN VOLGENDE WEEK EERSTE LUSTRUM 'ER KOMEN ELKE WEEK NOG LEDEN BIJ' OOSTBURG-Eén van de opvallendste trimverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen is de Oostburgse trimclub T.LO. (Trimmen Is Ontspanning). Met haar 55 leden is T.I.O. niet alleen een van de grootste in de streek, maar men onderscheidt zich vooral op represen tatief gebied. „Overal waar we komen krijgen we lof voor ons materiaal. Er zijn maar weinig trimclubs die voor de dag komen zoals wij", zegt bestuursli d Jaap van Espen, zelf een fervent toer tochtrijder. De Oostburgse trimclub T.I.O. is vijl jaar geleden opgericht. Om precies te zijn op 19 oktober 1971. „Toen waren we natuurlijk al een tijdje aan hetfietsen, ik denk dat we ongeveer in 1969 zijn be gonnen. Geleidelijk is toen het- idee ont staan om een club te vormen. Een groot aantal van ons was toen al lid van de Belgische club 'Er Op en Er Over' te Knokke. Vanuit die club konden we deelnemen aan veel toertochten. Uit- eindelijk zijn we dan toch voor ons zeil begonnen. Wel hebben wc nog een uit stekend contact met de Belgische ver eniging". aldus Jaap van Espen Vooral in deeerstejaarvan het bestaan heeft T.I.O. het moeilijk gehad. De trim- toehten op zondagmorgen ontaardden soms in koersen en dat stond veel men sen niet aan en zegden hun lidmaat schap op. Jaap van Espen: „De eerste twee jaar werd er inderdaad te hard gefietst. Ge lukkig hebben we dat zelf nog op tijd ingezien. Na een vergadering hebben we besloten dat we met voorrijders zouden gaan rijden die het tempo bepaalden. Dat is uitstekend aangeslagen waar door we plotseling weer meer leden kre gen. In feite is dat nog steeds het geval. Iedere week komen er nog een paar bij Toertochten Met secretaris/penningmeester Bram Dey is Jaap van Espen een geweldige lielhebber van de grote toertochten. Zij zijn er in geslaagd om hun enthousiasme voor dit georganiseerd fietsen over te brengen op een aantal leden. Het ge volg is dan ook dat men vrijwel overal in Nederland en België leden van T.LO. kan tegen komen op toertochten. „Wij hebben", zo vertelt Bram Dey. „het ralleyrijden zoals wij dat noemen ge propageerd onder ueze leden. Daar door hebben we het fietsen iets aan trekkelijker gemaakt. Het is weliswaar geen koersen, maar het zijn toch presta ties als je tochten van 200 km volbrengt. Ik moetzeggen dater bij ons zijn die dit jaar misschien wel 60 van deze rally's hebben gefietst. Soms deed men er wel drie in een week." Een vijftal van de Oostburgse trimclub volbracht dit jaar zelfs de monsterrit Brussel-Parijs-Brussel over een afstand van 600 km. Marien Clarissen, Roger Ocké, Sjaak Robinson. Huib Krijger en Jaap van Espen waren het die deze toch met succes volbrachten. Dat geeft toch een stukje voldoening als je dit gepres teerd hebt", aldus Jaap van Espen. Eurodaxrit Als eerste trimclub in Zpeuwseh- Vlaanderen gaat T.I.O. volgend jaar een Eurodaxrit over 200 km door Zeeuwsch-Vlaanderen en een stukje van België. Deze Eurodaxritten wor den momenteel sterk gepropagandeerd door de N.R.T.U. en de verwachtingen zijn dat er dan ongeveer 500 deelnemers zullen zijn. Dit aantal is ongeveer het gemiddelde aantal deelnemers aan deze ritten. Als datum heeft men 22 mei gekozen. In de komende wintermaanden gaat men weer rollenwedstrijden houden samen met 'Er Op en Er Over' uit Knokke en behalve de Eurodaxrit staan er voor volgend jaar nog drie gewone toertoch ten op het programma. Clubblad Om de leden van al deze activiteiten op de hoogte te houden is men dit jaar ge start met de uitgave van een uitstekend verzorgd clubblad, ongetwijfeld een primeur voor de Zeeuws-Vlaamse trimwereld. Behalve een clubblad, start men volgend jaar ook met een aparte damesgroep. „Dat idee", vertelt voorzitter Gerrit Malkus, „is vorig j aar geboren tijdens de fietsvierdaagse hier. Veel vrouwen voelden er toen wel voor om regelmatig te blijven fietsen. Die fietsvierdaagse organiseren we volgend jaar opnieuw, dat was een geweldig succes." De trimclub T.LO. is voor iedereen on geacht zijn positie in de maatschappij. Jaap van Espen „We zijn een echte vriendenclub. Iedereen kan bij ons lid worden. Het is zelfs zo dater regelmatig een lid van de Eerste Kamer met ons meerijdt. Ook is het zo datals er nieuwe lingen bij komen wij het tempo aanpas sen, aan deze mensen We gaat er van uit: samen uit samen thuis." Om dit te kunnen realiseren gaat er iedere zondag een busje mee met reserve-materiaal. Achter het stuur van dit busje zit al ja ren Maurice de Boevere. „Die man staat iedere zondag voor ons klaar, dat mag ook wel eens in de krant", besluit Jaap van Espen. OOSTBURG - Meer dan 1750 jongeren in de leeftijd van 17 tot 27 jaar in West- Zeeuwsch-Vlaandercn hebben alleen lager onderwijs en eén of twee jaar vervolgonderwijs gevolgd. Voor deze groep zijn de mogelijkheden om zich in deze streek verder te vormen praktisch nihil. Cultureel werker Joop Wielakker vindt het daarom dringend noodzake lijk. dat er in de streek vormingsmoge- lijkhede nkomen, die afgestemd zijn op jongeren van 17 tot 27 jaar. Drie jaar geleden werd in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een werkgroep gevormd, die tot taak kreeg de be hoefte aan een vormingscentrum bij de jongeren uit de streek moest peilen Men kwam tot de conclusie dat daar vol doende belangstelling voor was. Eind juni 1974 bracht de werkgroep in die zin rapport uit. Een maand later werd de nota aangeboden aan de colleges van b en w van de gemeente Oostburg. Sluis en Aardenburg. Ook vroeg men een sub sidie aan. Sluis en Aardenburg reageer den negatief en Oostburg heeft officieel nog niet laten weten hoe de beslissing is uitgevallen. Over het reilen en zeilen van de werkgroep heeft Joop Wielakker nu een scriptie geschreven. Als be roepskracht bij de strcekjeugdcentrale komthy regelmatig in contact met wer kende.jongeren. Daarbij kwam hij totde ontdekking, dat veel werkende jongeren nauwelijks bij het maatschappeilijk ge beuren betrokken zijn. „Momenteel is er voor de groep werkende jongeren boven de 17 jaar geen enkele voorziening in de regio", aldus de heer Wielakker in zijn scriptie. Verder schrijft hij: „De jonge ren zijn aangewezen op normale com merciële voorzieningen, zoals bars, bioscopen en dergelijke. Aan hun vor ming en ontwikkeling werkt geen en kele organisatie, of het zou de vakbond moeten zijn. maar die heeft weinig jeugdleden. Voor de scholing tijdens de avonduren zijn er slechts moeilijk be reikbare leerlingenstelsels en andere avondcursussen in Terneuzen. Middel burg en Vlissingen". VJV Bij enkele groepen die het vormings centrum voor werkende jongeren in Oostburg berlieten, besond de behoefte elkaar in de avonduren te blijven ont moeten. De staf van het centrum nam naar aanleiding daarvan contact op met de Zeeuwse VJV (Vormingswerk Jong Volwassen)-consulente. mejuf frouw L. Eggermont. Zij nam weer con- JOOP WIELAKKER. tact op met Joop Wielakker en vroeg zijn medewerking aan een onderzoek om na te gaan of er on West- Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte aan dit vormingswerk bestond. De onderzoeksnota werd voorbereid door de werkgroep Deze werkgroep is zo samengesteld, dat er zoveel mogelijk belanghebbenden bij betrokken zijn In februari 1974 toog men aan het werk Wilde men eventueel in aanmerking komen voor een subsidie over 1975. dan moest het onderzoek in juni 1974 afge rond zijn. Het onderzoek naar de be hoefte en de noodzaak van het vor mingswerk had heel wat voeten in de aarde, want een groot aantal jongeren en andere belanghebbenden werden gepolst Joop Wielakker schrijft daar over: „In gesprekken met groepen jongeren, met directeuren van bejaardencentra, met besturen van vakverbonden werd nagegaan of er interesse was om aan dit vormingswerk deel te nemen. Het on derzoek had een zekere vrijblijvendheid in zich omdat nog geen konkreet aan bod kon worden gedaan. De konse kwenties van ja zeggen op de vraag was daardoor niet bindend. Uit de gesprek ken bleek dat van de benaderde groepen een positieve bijdrage kon worden ver wacht. men zag het werk zittn en zou er. indien gestart kon worden, aan deelne men. Hierbij moet nog opgemerkt wor den dat een vrij belangrijke groep po- tiëntele deelnemers niet benaderd kon worden omdat zij niet georganiseerd zijn, namelijk de groep jonge huismoe ders. Er bestaan wel een aantal vrouwe norganisaties maar die hebben weinig leden uit de arbeidershoek De groepen die direkt, of indirekt werden benaderd waren: - Jongeren van het Vormingsinstituut voor werkende jongeren - Jongeren uit Hoofdplaat Joveho) - Jongeren van het N.V.V. - Jongeren van het N.K.V. - Jongeren uitziekenhuizen, bejaarden tehuizen en verpleegtehuizen Uit het onderzoek bleek dat. om te be ginnen er minimaal 4 groepen konden worden gevormd die wekelijks bij elkaar wilden komen. Hiermee konden we vol doen aan de landelijke V.J.V. richtlij nen. die zeggen dat er voor het aanstel len van een full-time-werker 4 groepen nodig zijn. De groepen die gevormd konden worden waren: - Jongeren uit Hoofdplaat - Jongeren uit de vakbonden Activiteiten FC Monkey KLOOSTERZ ANDE - In de laatóte be stuursvergadering van de voetbalver eniging FC Monkey te Kloosterzande is besloten, dat het tweede elftal van FG Monkey zaterdag 16 oktober een wed strijd speelt tegen het elftal 'De Iris boys' van Clinge. De wedstrijd is op het OZO-terrein nabij Hulsten begint om 15 uur. Het bestuur besloot verder om zondag 24 oktober met het eerste en tweede elf tal van FC Monkey, alsmede met het dames elftal van FC Monkey een bezoek te brengen aan Rotterdam. De drie elf tallen zullen daar optreden tegen drie elftallen van Euroflot. Vrijdag 29 oktober wordt de jaarlijkse feestdag van FC Monkey gehouden. Gedurende die bijeenkomst worden verschillende leden van FC Monkey voor hun buitengewone verdiensten voor de vereniging gehuldigd. De bij eenkomst begint om half negen. Na het meer officiële gedeelte is er een diner waarna een gezellig samenzijn volgt. Zeehengelen SAS VAN GENT - De zeehengelclub van de personeelsvereniging van de CPC-Sas van Gent hield de vijfde en laatste wedstrijd van dit seizoen. Er werd gerist aan de oevers van de Wes- terschelde bij Schulpenhoek. De vang sten waren matig. Daar het de leden de laatste wedstrijden mogelijk ge maakt werd ook hun huisgenoten te la ten deelnemen, was het aantal vissers aanzienlijk uitgebreid, vooral" vissers was sterk vertegenwoordigd, zodat er besloten werd een jeugdkampioen 1976 te benoemen. Dit weid de 7-jarige Jim Ploegaert die ook de laatste wedstrijd met grote voorsprong won op alle deel nemers. Hij ontving uit handen van zijn vader, voorzitter A. Ploegaert. de beker en een werpmolen. De prijs van de eerste dame ging naar Joke Reeves. De uitslag van de laatste wedstrijd was: 1 Jim Ploegaert 460 punten; 2 A. Beaurain290 punten; 3 R. de Smit 225 punten; 4 L. d'Hondt 215 punten; 5 G. v. Neuren 172 punten; 6 K. de Haas 163 punten; 7 S. Pluym 140 punten; 8 P. Vereecke 132 punten: 9 F. Bryssinck 120 punten en 10 J. Reeves 50 punten. Eerste en tevens kampioen 1976: de heet R de Smit met 1877 punten; 2 de heer A. Beaurin met 1656 punten; 3 D. Hoönan met 1176 punten. Kaarten SLUISKIL - De Sluiskilse kaartclub 'Nooit Gedacht' hield vrijdag een vleeskaarting in café Dallinga te Sluis kil. Hieraan namen 53 kaartliefliebbers deel. De uitslag was als volgt; 1 Joh. de Rid der 4-43: 2 J. v. Aarde 4-21: 3 C. van d. Bulck 3-33: 4 P. v. d. Wege 3-25; 5 A. Poppe 3-23; 6 mevrouw De Maayer 3-21; 7 mevrouw Versvhueren 3-21; 8 R. Poppe 3-20; 9 M. Dallinga 3-18; 10 R. v. Opdorp 3-16; 11 J. de Maayer 3-13; 12 C. v. d. Mueren 3-11; 13 A. Bijsterveld 3-9. 'ZO LANG JE BEZIG BLIJFT, BLIJF JE GEZOND SAS VAN GENT In het koffiehui. 'Artikhof aan de Schoolweg in Ter- neuzen exposeert momenteel een bij zondere kunstenares: de 94-jarige mevrouw G. Simons-Rekkers uit de Plataanstraat in Sas van Gent. Door dat zij al jaren bedlegerig is kan zij zelf haarexpositieniet bezoeken. Wel liengt tussen de door mevrouw Si mons vervaardigde wandkleden een door haar dochter Annie geschilderd portret van haar. De organisatie van de expositie is ook grotendeels door haar verzorgd. Zij heeft de wandkleden uitgezocht, welke naar haar oordeel het meest in aanmerking kwamen om eens ten toongesteld te worden Zij is het ook, die voor haar moeder op de onder grond de ruwe schets maakt welke dan weer door haar moeder wordt uitgewerkt. De wandkleden zijn niet te koop, ze zijn bestemd voor kinde ren. klein- en achterkleinkinderen. Mevrouw Simons, die zelf niet bij zonder gesteld is op publiciteit, heeft in de expositie en de daarbij beho rende interviews toegestemd om naar voren te laten komen, datje als je ouder wordt niet bij de pakken neer moet gaan zitten. Zelf is zij pas op tachtigjarige leeftijd begonnen zich bezig te houden met andere vormen van handwerken dan naaien of breien. Zij had daar ook niet veel gelegenheid voor. haar gezin telde maar liefst 11 kinderen, waarvoor zij altijd zelf de kleding genaaid en ge breid heeft. En na de kinderen was er altijd wel een kleinkind wat een jurk je. truitje of speelgoedbeest nodig had. Borduurwerk Twaalf jaar geleden is mevrouw Si mons met een paar nog thuis wo nende dochters vanuit Hansweert naar Sas van Gent verhuisd. Daar kreeg zij de tijd om zich creatief te ontwikkelen. In het begin was het vooral het fijne borduurwerk, zoals tafelkleden en op zoomwerk, maar nadatzij haar pols een keer gebroken had en ook haar gezichtsvermogen langzaam achteruit ging. begon zij zich ook met andere technieken be- Een van de wandkleden die te zien zijn in 'Artikof. Vorige week liet onze fotograaf de her vormde kerk aan de Oostkade van Sas van Gent weg. Inzender W D van Moor ten. Burg. Van Houtestraat3. Oostburg, had dat goed geraden. Hij krijgt deze week de prijs. Inzendingen voor de nieuwe fotopuzzel graag voor woensdag aanstaande binnen op het adres. P.Z.C.. Nieuwstraat 22. Terneuzen. Succes. Biljarten SLUISKIL - De biljartclub SBC uit Sluiskil won met 110 punten verschil een biljartwedstrijd tegen Concordia uit Terneuzen. De uitslag was als volgt: J. de Theye (Concordia) - P. Rammeloo (SBC) 21-42. J. Jurry - G Pladdet 18-34,. G. Krijger - L. Dallinga 34-61. J. van Es - J. Corvelyn 34-47. U. Westerterp - Taar- sen 19-32, J. van Erp - P. Raas 17-40. K. Donge - L. van Puyvelde 8-10. P. Vael - W. van Troort 18-13. Totaal uitslag 169 (Condia) - 279 SBC. BOSCHKAPELLE - In zaal Vonck te Boschkapelle werden twee biljartwed strijden gehouden in het kader van de nederlaagwedstrijden, die door de Bosse biljartclub 'De Bosse Toepers' worden georganiseerd. Bosse Toepers won met 15-3 van Zand- bergse Toepers uit Graauw. De uitsla gen luiden: B. Strobbe-A. Weemaes 2-0, R. de Nijs-C. Koole 0-2, G. Vink-W. van de Velde 2-0, F. Taelman-P. de Bakker 2-0. A. Nicolaes-C. de Bakker 2-0, M. van Schaik-J. de Smet 1-1, T. van Schaik-J van Hove 2-0. A. Dobbelaer-H. Veremee- len 2-0 en J. Dobbelaer-K. Risseeuw 2-0 Bosse Toepers won met 10-6 van 'De Steense Toepers' uit Sint-Jansteen. De uitslagen luiden: G. Vink-J. van Boven 1-1. F Taelman-W. van Remortel 0-2. M. van Schaik-A. Thijs 1-1. A. Nicolaas-B. Janssens 2-0, J- Dobbelaer-L. de Vos 2-0, R. de Nijs-W. Ivens 1-1, T. van Schaik-A. van Damme 2-0, M. Hennan-P. Seghers films Sneeuwwitje, en de zeven dwergen en Tirolerjoo! Het Luxortheater in Terneuzen heeft drie zeer uiteenlopende films op het programma. „De ondergang van de Hindenburg' is de eerste. Hoe kwam 's werelds grootste luchtschip aan zijn eind? Ongeluk, sabotage? Weinig vraagtekens rond 'De vurige meiden van de Birkenhofeen pikant verhaal uit Tirol. Als een jongeman verdwaalt bij drie jonge levenslustige zusters laat hem dat niet onberoerd, In Terneuzen draait tenslotte de beroemde Disney- film 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen'. Het Ledeltheater in Oostburg pro grammeert 'Knotsgekke kerels in hun vliegende kratten (escapedes aan de wieg van het vliegtuigwezen) en 'De duivel kent geen genade', een actiefilm waarin harde vuisten en flitsende kogels de boventoon voeren. 'De koning van Engeland' laat u kiezen uit 'Mahogenv'. 'Tarzoom. schande van de jungle', 'Mashop wielen', het Deense sleutelgat, '101 Dalmatiërs' en 'Viervuisten op weg naar de hel'. Cyclus Hulst In het kader van de film-cyclus in 'De Koning van Engeland' wordt 'Mahoga ny' met m de hoofdrol Diana Ross ge draaid- Dat gebeurt morgenavond, donderdag. De film handelt over Tracy Chambers (Diana Ross) die van secreta resse een bekend mode-ontwerpster wordt Daarbij loopt ze tegen een mode fotograaf op die wel wat in haar ziet en haar naar Europa uitnodigt Zo wordt daar een veel gevraagd mannequin. In Amerika heeft ze haar vriend echter achtergelaten en hij reisthaar achterna, wat het begin van een aantal verwikke lingen is. Mevrouw SimoJis: „Ik hoop dat ik 100 word". zïg te houden. Ze kan bijvoorbeeld ook prachtig haken. Alle gordijnen in haar woning zijn handwerk. Ook erg mooi zijn de stola's die ze gemaakt heeft, een combinatie van diverse haaktechnieken. Maar vooral het laatste jaar. sinds ze bijna niet meer uit haar bed komt. maakt ze wan dkleden. welke stuk voor stuk ju weeltjes zijn.Het zijn meest voorstel lingen uit de natuur, bloemen en vo gels herken je erin terug. Ze maakt gebruik van eenvoudige vormen en sprekende kleuren, en dat is juist de grote aantrekkingskracht van haar werk. Voor een zoon die pastoor is in het Franse Francheville heeft ze een vloerkleed voor achter het altaar gemaakt en een wandkleed voorstel lende de vlucht van Jozef en Maria met het kind Jezus uit Egypte. Ze neemt alle tijd voor haar werkstukken: om 9 uur 's morgens begint ze te werken en als ze weer eens een poosje niet erg lekker is laat ze het rustig liggen tot ze langzaam weer aan de slag kan. „Geduld is de moeder van de porse leinkast" zegt mevrouw Simons. Zij hoopt vooral dat haar werk voor an deren een stimulans zal zijn. „Zo lang ik bezig kan zijn, ben ik blij met iedere nieuwe dag, ik hoop dat ik zo 100 jaar word, we hebben nog volop idcccn, dus voorlopig kunnen wc nog vooruit," aldus mevrouw Si mons. „En laat een ander daar nu maar een voorbeeld aan nemen. Want zolang je bezig bent blijf je het langste gezond." Het werk van me vrouw Simons is nog tot eind okto ber te zien bij 'Artikhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39