PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VELDSLAG MET KERN VAN TAMAELAGROEP Kabinet: geen extra geld uittrekken voor defensie Opruimingswerk voor pijlerdam in de Oosterschelde over anderhalf jaar klaar Bijna 500 politiemannen ingezet bij ontruiming Moluks woonoord Vaassen KAMER AANVAARDT MOTIE-AANTJES Andriessen trekt zich terug als lijsttrekker 219e jaargang no. 245 Vrijdag 15 oktober 1976 Van onze correspondent VAASSEN-EPE - Een groep aanhangers van de Zuidmolukse, afgescheiden 'generaal' Tamaela, heeft donderdag in Vaassen de harde verzetskern gevormd bij de ontruiming van het schamele barakkenkamp aldaar. Ingenieur Manusama heeft dit later op de dag laten doorschemeren. De verzetsgroep omvatte circa 30 personen rondom het gezin Pattymoukai. Hun verzet tegen de komst van de deurwaarder, die werd geruggesteund door 470 zwaar uitgeruste politiemannen, resulteerde in zes gewonden, veertien arrestanten, enkele doodgeschoten honden, twee juist voltooide, nu in de as gelegde huizen, een uitgebrande zolder alsmede een soms met huisraad en al direct platgeslagen woonoord. construeren en rottige oude barakken vervangen door goede woningen". De politie trad volgens de minister om ver schillende redenen massaal op. „Er wa ren ernstige aanwijzingen van het bezit van zwaar wapentuig. Dat noodzaakte tot het inzetten van veel marechaussees en politiemannen. Strijdmacht Honderden tot aan de tanden gewa pende politiemensen en marechaussees begonnen donderdagmorgen even na half zeven aan de ontruiming van het woonoord. Zoals verwacht stuitte de imposante strijdmacht, die met 60 ge- De tweede kamer zal over niet al te verdere politisering van de Zuidmo- lange termijn een debat houden over het lukse zaak. politie-optreden in Vaassen. Op initia tief van de PvdA belegde de speciale kamercommissie, die zich bezighoudt met de problematiek van de Zuidmo- lukkers, donderdag een mondeling spoedoverleg met de ministers van jus titie, binnenlandse zaken en crm. Dit was geen gelegenheid om nu ai een oor deel uit te spreken over het donderdag morgen gevoerde beleid van de over heid. Uit een globale peiling bleek evenwel dat de kritièk van de kamer zich voornamelijk zal richten op het late ingrijpen in Vaassen. 'Militaire9 Diverse commissieleden waren echter van mening dat de sterke arm, gezien de aanwezigheid van wapens in het woon oord, donderdagmorgen geen andere keus had dan met groot materieel aan te Jbfn treden. De PvdA wil voorkomen dat de 11anusuinij, incidenten in Vaassen leiden tot een Dat het donderdagmorgen in feite ging om het verzet van één gezin met wat aanhangers, is volgens enkele commis sieleden geen garantie dat de weer stand van de Zuidmolukkers tegen de overheid zich niet verder zal uitbrei den. Burgemeester J. H. Bergh van Epe, van welke gemeente Vaassen deel uitmaakt, noemde als oorzaak van het verzet de opvatting van de betrokken Zuidmo lukkers dat zij nog altijd militairen zijn en op die grond in barakken horen te wonen. De zeer grote politiemacht - tot uit Amsterdam en Rotterdam toe - achtte hij noodzakelijk om te voorko men dat aan welke zijde ook doden vie len. „De schletopdracht luidde dat er geen slachtoffers mochten vallen", al dus burgemeester Bergh, ,4k ben blij dat dat ook niet is gebeurd". voorbarig Een aantal deskundigen meent dat de concltisie van VIB ten aanzien van de Zuid-chemie-affaire voorbarig is. verscherpt Ir. Manusama heeft zich donderdag duidelijk gedistantieerd van de verzet tende familie en hun vrienden. „Ik acht het standpunt van de familie Patty moukai onjuist. Er is een gerechtelijke uitspraak op grond waarvan zij de ba rakken moest verlaten en daar hadden zij zich aan moeten houden". Wel gaf hij toe de situatie in het woonoord te heb ben onderschat. „Vroeger was Vaassen het hoofdkwartier van de groep van Tamaela. Sinds enkele maanden zijn wij - de Badan Persatuan - daar in de meerderheid en wij waren van mening dat die meerderheid voldoende was om de zaak in de hand te houden". Desondanks gaf burgemeester Bergh als zijn opvatting dat de gebeurtenissen donderdag op zichzelf geen aanlei- pantserde wielvoertuigen tot in het centrum van het kamp werd gereden, op groot verzet van de zijde der kamp bewoners. Een aantal Molukkers opende met bazooka's en pistoolmi trailleurs onmiddellijk het vuur toen politie en leden van de koninklijke ma rechaussee de barakken bestormden. De salvo's werden onmiddellijk met ka- rabijnschoten beantwoord. Om kwart voor zeven reeds werden met ambulan ces de eerste gewonden afgevoerd naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn. Een Molukker had in het heetst van de strijd een kogel in zijn nek gekregen. Om tien over zeven kregen de opstandige Molukkers hulp van buiten hun kamp toen de politie ook vanuit nieuwbouw huizen aan de rand van het woonoord onder schot werd genomen. Als gevolg daarvan nam binnen het kamp het ver zet nog grimmiger vormen aan. Terwijl sluipschutters vanaf de daken van de barakken pantservoertuigen van de marechaussee beschoten, bestookten andere Molukkers politiemensen en mi litairen met molotov-cocktails, straat stenen en kapotte bierflesjes. Verschei- VAASSEN - De ontruimingsactie in Vaassen. donderdag: gehelmde agenten hou- fc/ oii den met hun geweren jonge Zuid-Molukkers in bedwang terwijl de jongelui op "ie Pagina '5 kolom o) mogelijk wapenbezit worden onderzocht. schl!"ff'rT'r Ee™ndenïm J worden. Minister Vvedelmp- is znzei Den van de omvang en ernst als vorig jaar december in Beiien en Amsterdam. Minister Van Agt zei over de gebeurte nissen in Vaassen, dat de politie is opge treden als dienstverlener van crm. „Dit ministerie wil het woonoord geheel re- t Van onze parlementaire redactie) miljoen bezuinigd, in plaats van de DEN HAAG - De regering weigert gehoor te geven aan de wens van de christen- aangekondigde 230 miljoen, democratische partijen in de tweede kamer om de defensiebegroting voor 1977 De motie Aantjes werd aangenomen met 150 miljoen gulden te verhogen. Premier Den Uyl ontraadde de kamer don- met steun van KVP minus de heer derdagavond ernstig om een motie van AR-fractieleider Aantjes, waarin deze Krosse, ARP, CHU, VVD, SGP, RKPN, wens wordt uitgesproken, te aanvaarden. BP en DS'70. De premier sloot overigens niet uit dat de WD-motie, waarin van de regering Twistpunt bUrnen de defensiebegroting se.r mis- woed, gevnugd De was he, beianpifl,. nota van 1974. Volgens de minister president heeft de regering in de begro ting al een stapje terug gedaan, door dit jaar minder te bezuinigen op de defen sie dan aanvankelijk in de meerjaren plannen was aangekondigd. Nu is 65 Aantjes had de regering gevraagd Zilveren koord met rood draadje §ïn het noorden van het land begint enig verzet te ontstaan tegen een heffing, die de PvdA oplegt aan die partijleden die een bepaalde politieke functie bekleden. Het gaat hier om een heffing van vijf procent over het in komen uit een dergelijke functie, welke heffing dan in het partijfonds voor bij zondere activiteiten wordt gestort. Aanvankelijk was deze heffing niet ver plicht: men ging er bij de PvdA van uit dat betrokkenen het bedrag wel zonder meer zouden overmaken op grond van morele overwegingen. In de loop van dit jaar besloot echter de partijraad deze storting om te zetten in een verplichte bijdrage: er was onvoldoende gerea geerd. De bezwaarden stellen nu dat deze heffing in strijd is met hun zuive ringseed of -belofte en zelfs onverenig baar met de grondwet. Het PvdA- bestuur heeft daarop besloten over deze kwestie nader advies in te winnen, on der meer bij de Kiesraad. Men wil zeker heid over de vraag of deze partij aanslag al dan niet in strijd is met de wet. Daama zal men zich er opnieuw over beraden. De moeilijkheid zit met name in de verplichting: een verplichte bijdrage kan inderdaad worden uitgelegd als een gift om een bepaalde functie te krijgen. De ontwerpers van de gewraakte rege ling hebben blijkbaar aan dit aspect niet of onvoldoende aandacht geschon ken. Hun redenering was eenvoudig: po litieke ambtsdragers hebben als regel een redelijk inkomen of een extra inkomen uit een functie die zij mede dank zij de partij hebben gekregen, zo dat als tegenprestatie zeker een extra donatie mag worden gevraagd. Hoe goed ook de bedoeling, een dergelijk be sluit kan niettemin tot verkeerde prak tijken leiden. Stortingen in partijkassen zijn in een democratisch stelsel heel ge vaarlijke ondernemingen, zoals be paalde ontwikkelin gen in de Verenigde Staten de laatste ja- ren duidelijkhebben "n&HuiJH- gemaakt. Trouwens, ook in Nederland is een dergelijke zaak ooit eens aanleiding tot felle parlementaire discussies ge weest: de lintjeskwestie van Kuyper. Overigens gaat de vergelijking hier in zoverre mank. dat de PvdA in geen en kel opzicht enige geheimzinnigheid be tracht of heeft- betracht: he t gaat om een openbare regeling. Voorzichtigheid blijft desondanks altijd geboden. Te recht beroepen de bezwaarden zich naar =n I IJantfim VS, II f 150.000.000 uit te trekken voor de zijns ons gevoel op een mogelijke conflictsi- inziens noodzakelijke investeringen in tuatie met de door hen afgelegde eed of de krijgsmacht en met name voor de belofte vervanging van de Neptune- y-v vliegtuigen. Dit geld zou moeten komen A-»e PvdA had er beter aan gedaan uit de post van 1,1 miljard gulden die op geen zilveren koord - in dit geval een de begroting is opgenomen voor onver- koord met een rood draadje - te vlech- worden. Minister Vredeling is. zo zei Den Uyl, bezig om de precieze gevolgen te berekenen van de aanschaffingen die in de defensiebegroting worden aange kondigd. Den Uyl ontraadt ook aanneming van Het akkoord tussen PvdA en PPR heeft de politieke verhoudingen in Nederland verscherpt, vindt AR-fractieleider Aan- strijd bedden De Raad voor de Volksgezondheid wil i vermindering van het aantal bedden de Zeeuwse zwakztnnigeninrichtin- ste politieke twistpunt - naast de ge ruchtmakende resolutie van PvdA- PPR over een regeerakkoord - dat uit de drie dagen durende algemene be schouwingen was overgebleven. Eer der had het CDA zijn eis al laten vallen tot blokkering van 1 miljard aan rijks uitgaven, nadat minister Duisenberg had toegezegd in maart van het vol gendjaar met een nota over het verloop" van de begroting te komen. wachte prijsstijgingen voor alle depar tementen. Aantjes verklaarde donder dag dat het hem niet louter te doen is om meer geld voor defensie, maar eerder óm de afspraken van de defensienota 1974 na te komen. De ARP eist in de eerste plaats dat Ne derland een evenredig aandeel levert in het pakket van NAVO-taken. Volgens de christen-democraten is dat met de (Slot zie pagina 3 kolom 3) Zwaar bewapende politie en pantserwagens in het woonoord. I Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - KVP-fractieleider Andriessen is niet langer beschikbaar als moge lijke lijsttrekker voor het CDA. Andriessen zei donderdagavond in een tv- interview dat onvoldoende steun uit vooral de ARP. voor hem aanleiding is niet langer in de race om het leiderschap van het Christen-Democratisch Appel mee te doen. Vanavond vergadert het presidium van het CDA om de volgorde van het advies over het lijsttrekkerschap op testellen. Naar verluidt staat mr. Van Agt eerste op de lijst, gevolgd door minister Lubbers. Maandag zal het partijbestuur van het CDA een definitieve beslissing nemen over een advies aan de drie partijen KVP, ARP en CHU. De kans bestaat evenwel dat minister Van Agt zich niet bereid toont als lijsttrekker op te treden. Enkele weken geleden liet hij duidelijk weten weinig voor die veeleisende post te voelen. In dat geval zou minister Lubbers de CD A-lijst bij de verkiezingen gaan aanvoeren. HELFT PYLONEN VERD WJJNT DIT JAAR nobelprijs Drie Amerikaanse geleerden hebben de Nobelprijzen voor economie en genees kunde 1976 gewonnen. PAGINA 15 EN 17 zaalhandbal Zondag start de zaalhandbalcompeti- tle: voorbeschouwingen bij het nieuwe seizoen. in huis leden Een intensieve actie levert de VARA 25.000 nieuwe leden op; radio- en televi sieprogramma's; strips. kritiek De directie van Zestienhoven is het niet eens met de kritiek van Schiphol- directeur ir. D. Stapel; beurs-financiën- economie. BEZINKING WORDT NU WEGGEHAALD ZIER1KZEE - Binnen anderhalf jaar zullen de opruimingswerken in de monding van de Oosterschelde zijn vol tooid. Er is al begonnen met het weg- baggeren van de bezinking in de mon ding van de Oosterschelde over een breedte van 80 tot 100 meter. Binnen kort wordt een aanvang gemaakt met het verwijderen van de pylonen. Nog dit jaar zal de helft van de pylonen worden weggehaald en in het voorjaar van het volgend jaar zijn ze alletwaall verdwenen. Het wegbaggeren van de beezinking, bestaande uit steenasfalt- raattcn en uit de klassieke beslorting met rijshout, zal ongeveer anderhall jaar in beslag nemen. Intussen is al be gonnen met het maken van nieuwe be- storting als bodembescherming voor de in de monding van de Oosterschelde te bouwen waterdoorlatende dam. De pylonen, waarvan er mogelijk enkele zullen worden benut voor de bouw van een kabelbaan voor de aanleg van de Philipsdam, zullen op korte termijn worden ontmanteld. Nadat de stalen opbouw van de pylonen is afgehaald, worden ze afgezaagd tot op vier meter boven NAP. Vervolgens worden de ge vaarten door persdruk met water, uit de bodem gedrukt, waarna ze door een drijvende bok worden opgepikt. Als het moeite kost de pylonen uit de bodem te persen, zal een methode worden toege past, waarbij rond de pylonen de bodem wordt losgemaakt Met het wegbaggeren van de bezinking in de monding van de Oosterschelde, noodzakelijk om de nieuwe fundering voor de pijlerdam te kunnen maken, zijn kort geleden proeven gedaan die goede resultaten te zien gaven. Het blijkt mo gelijk de beide soorten bestortingsma- teriaal, die zijn gebruikt, weg te halen metbehulp van een zware baggermolen. Bouwplaats Bij de voorbereidende werkzaamheden die binnenkort voor de bouw van de doorlaatbare dam worden aangepakt, hoort de aanleg van een bouwplaats in Schelphoek. Daar zullen in de komende jaren de pijlers en de putten voor de pijlerdam worden gebouwd. Binnen enkele weken zal uit drie plaatsen in Schelphoek een keus worden gemaakt en daama wordt op korte termijn be gonnen met het opspuiten van een ter rein en de aanleg van pieren. Op die pieren komen (lc pijlers te liggen, die door een catamaranschip zullen wor den vervoerd naar de plaats waar de pijlerdam moet komen. Rijkswaterstaat heeft op dit moment nog geen inzicht in mogelijke besparin gen die kunnen worden doorgevoerd in het hele project. Evenmin kan worden gezegd in welke richting de beslissing over de omvang van de doorstroomope- ningen in de pijlerdam gaat. De werk groep. die zich met dat probleem bezig houdt, heeft enkele dagen geleden een eerste vergadering gehad. Voor 1 maart van het volgend jaar zal de groep minis ter Westerterp van verkeer en water staat over de omvang van het door stroomprofiel adviseren. Het gaat daar bij om drie mogelijkheden: een door stroomprofiel van 11.500 vierkante me ter waarbij een gemiddeld getijverschil van 2.3 meter bij Yerseke gehandhaafd blijft, een opening van 20.000 vierkante (Mo! zie pagina J kolom ten tussen één bepaalde groep leden en de functie die zij bekleden. Daarmee worden immers deze partijleden in een uitzonderingspositie geplaatst: zij moe ten wél een bijdrage betalen, terwijl al lerlei figuren in andere functies daarvan zijn vrijgesteld. Er zijn bijvoorbeeld zonder twijfel hoogleraren aan te wijzen, die niet alleen zijn benoemd op grond van hun wetenschappelijke verdien sten, maar ook omdat zij in hun party een bepaalde rol hebben gespeeld of nog spelen. Eenzelfde overweging geldt voor sommige topambtenaren. Bovendien zijn er categorieën die presentiegelden ontvangen op grond van een functie die zij viahun partijlidmaatschap kregen in nietrpolitieke adviescolleges. Waarom niet eigenlijk een sterk progressief con tributiesysteem ingesteld dat verge lijkbaar is met dat van de inkomstenbe lasting? Of gaat dat te ver? Vermoede lijk is de diepe oorzaak van deze zaak dat allerlei mensen wel hoge Idealen koesteren, maar niet altijd de bereid heid tonen om er voor te offeren. Daar weten alle organisaties over mee te pra ten, die afhankelijk zijn van vrijwillige bijdragen. Menig lid weeteen voortreffe lijk alibi op te bouwen om aldus zijn bij drage binnen voor hem acceptabele grenzen te houden. Bij de PvdA heeft men kennelijk de hoop gekoesterd dat leden uit de hogere inkomensgroepen wel de morele ver plichting zouden voelen tot een bijdra ge. evenredig aan hun inkomen. Vervol- gensheeft men deze morele verplichting uitgesproken in relatie tot een extra hef ting, te betalen door diegenen die als partijlid in een functie waren gekomen. Blijkbaar was ook dat onvoldoende, waarop een verplichting tot betaling volgde. Daarmee werd tevens duidelijk dat ook aan bepaalde leden van de PvdA niets menselijks vreemd is. Eindhovense politie waarschuwt voor gevaarlijke bessen EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense politie heeft een waarschuwing laten uitgaan, omdat in tal van plantsoenen in de stad en op braakliggende ter reinen de zware nachtschade vol zit met zwarte bessen, die zwaar giftig zijn. meter waarbij dat getijverschil 3,1 me ter zal zijn of een oplossing daartusse nin. Studies Buiten de opruimingswerken in de mond van de Oosterschelde en de ko mende aankleding van de werkhaven Schelphoek concentreren de activitei ten bij de Oosterscheldewerken zich op tal van studies. Daarbij is op dit mo- ment sprake van een 'hausse tn grond- TwM EtoallovenseJongetjes van drie en mechanische onderzoekingen' voor de fundaties van de pijlerdam. Verder zijn onder meer in studie: de mogelijkheid om in de pijlerdam een schutsluis te bouwen. Een werk groep met vertegenwoordigers van verschillende disciplines gaat nu na welke belangen - behalve die van vier jaar hebben dit inmiddels aan den, lijve ondervonden. Zij moesten na het eten van de besjes worden opgenomen in een Eindhovens ziekenhuis. De zwarte nachtschade is een heesterach tige plant die zichzelf uitzaait en daar door nauwelijks is uit te roeien. Een grote heooeveelheid van de besjes kan dodelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1