Heren van hebben teveel problemen voor toppositie ZWAKKE MENTALITEIT BELEMMERT GROEI ZEEUWS-VLAAMS HANDBAL Trainer Nico Geelhoed (oiympus) voorspelt moeilijk jaar PZC LIA VAN EENENAAM: TOEKOMST WALCHEREN OP LANGERE TERMIJN NIET AL TE GUNSTIG Ex-Tonidodoelman Bartelse nu trainer van Hontenisse Meer teams in Zeeuwse zaalhandbal Volgend seizoen wellicht andere structuur van de competitie Zondag start zaalhandbal VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 TERNEUZEN - Het antwoord op de vraag waarom er zo weinig handbalclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn kost de nieuwe Hontenisse-trainer Albert Bartelse uit Terneuzen duidelijk enige moeite. Hij praat veel makkelijker over zijn oude club Tonido uit Goes, maai- tussen de interessante herinneringen over zijn keep ersloopbaan bij deze Zeeuwse topploeg uit even voor en in de zestiger jaren, zet hij toch enige punten op een rijtje, die de groei van het Zeeuws-Vlaamse handbal bemoeilijken. „Het is duidelijk, dat de jeugd vooral op voetbal ingesteld is. Die tak van sport floreert geweldig. En als er al enige twijfel ontstaat over de keuze tussen handbal en voetbal dan zijn de jongelui al ongeveer achttien a negentien jaar. Vaak stoppen ze dan hele maal met de sport". Wat voor Albert Bartelse zwaarder telt is de zwakke mentaliteit bij de jeugd. „De jeugd is lang zo fanatiek niet als wij vroeger waren. Trainen deden we bij Tonido drie a vier keer in de week. voldoende ka- Alle zakcenten gingen aan de handbal sport op. Nu ontbreekt dal allemaal". De stroeve gang van zaken in Zeeuwsch-Vlaanderen wijt de Honte- nissetrainer ook aan het vehrek aan goede zaalruimt derleden. Hij onderkent vooral ten aanzien van dit, laatste punt de moeilijkheden: „Eigen lijk heb ik zelf ook de vereiste papieren niet om een handbalclub te trainen Nu ben ik in het bezit van het diploma jeugdhandbaltrainer. maar verdere cur susmogelijkheden zijn er in Zeeland nog niet geweest, terwijl ik door continue- werkzaamheden bij DOW Terneuzen niet in de gelegenheid ben om bijvoor beeld in Breda of Tilburg een vervolg- trainerscursus bij te wonen". Overigens zit de ex-Tonidokeeper be slist niet bij de pakken neer: hij heeft zich studieboeken aangeschaft, waar mee hij de teams van Zeeuwsch- Vlaanderen oudste handbalvereniging Hontenisse met name op technisch ge bied sterker wil maken. Het dames team van de dit jaar zijn 25-jarig be staan vierendeZeeuws-Vlaamseclub is al verschillende jaren een sterk Zeeuws le klas team. „Steeds zitten de dames tegen het kampioenschap aan. Ook vorig jaar bereikten ze de tweede plaats in de competitie. Wanneer ik er in slaag om in de komende jaren de techniek bij te schaven, dan halen we wellicht de landelijke competitie", meent Bartelse. Nooit systeem In feite is Bartelse de eerste 'echte tramer, die Hontenisse aangetrokken heeft. „Ze hebben wel eens een paai trainers gehad, maar die deden nooit iets om het damesteam op een hoget plan te brengen", laat Bartelse weten. - „Het is", vervolgt hij. zelfs voor hel eerst, dat de dames een systeem spelen Maar daarbij stuiten we op het zalen- probleem. In de kleine gymnastiekzaal van Kloosterzande kun je met 23 dames slechts oefenen op de kleine systemen. In de sporthal in Hulst nemen we gro tere systemen door. maar het is ontzetr tend moeilijk om deze hal tot onze be schikking te krijgen. Als er geen zaal voetbalwedstrijden moeten worden ge speeld dan zijn er twee tennissers bezig, terwijl er een groep van dertig handbal- sters in een klein zaaltje moet trainen". Trainer Bartelse benadrukt: „Als we een sporthal tot onze beschikking had den dan zou de handbalsport in Honte nisse sterk kunnen opbloeien". In het aanstaande seizoen komt de oudste Zeeuws-Vlaamse handbalvereniging ook meteen heren team in de competitie uit. „Het valt niet altijd mee, maar we gaan stug door om het heren team van de grond te krijgen". verzekertBartelse, die bovendien nog zeven junioren- en pupillenteams onder zijn hoede heeft. „Daar heb ik het druk genoeg mee". De Hontenissetrainer kan de komende weken zijn ploegen alleen maar vanaf een bankje instrueren, gevolg van het feit, dat hij tijdens een van de jongste trainingen de duim van zijn rechter hand gebroken heeft in een poging een val over een mat te breken. „En dan te weten dat ik mijn keepersloopbaan niet één keer ernstig geblesseerd ben geweest terwijl toch de handbalsport een specifieke valsport is", merkt Bar telse verbaasd op. Oorspronkelijk maakte Albert Bartelse furore als juniorenkeeper bij de Goese voetbalclub Robur. maar omdatde hui dige continuploeg-voorman bij DOW het handbalkeepen spectaculairder vond kwam hij als 17-jarige bij Tonido terecht. „Bovendien was het voetbal te ruw. Je wend maar voor je duvel ge schopt. Soms liepen de tegenstanders je met bal en al het doel in", Na een half jaar kwam Bartelse Ln het eerste van Tonido terecht: vooral op het veld had hij zijn lengte (1.87) mee. hij keepte twaalf jaar in het eerste van de Goese club en speelde daarin samen metonder andere Lou Traas. Adrie Korstanje. Piet Verrijzer en Dies Jacobs. „Deze Toni- doploeg heb ik nog meegemaakt in de overgangsklas. We speelden zelfs pro motie voor de hoofdklas. maar in de be slissende wedstrijd verloren we met 10-9 van Swift Helmond. Niettemin was To nido toen een ploeg, waar vele tegen standers bang voor waren", herinnert de nu 39-jarijje Bartelse zich met gepaste trots. De talenten van de toenmalige Tonido- keeper werden ook opgemerkt door de 'keuzeheren', zodat Albert Bartelse doelman werd van het Zeeuws handbal team. „Op een gegeven moment be stond het Zeeuwse elftal voor het groot ste deel uitTonidoleden, van 'buiten' de club kwamen toen.menn ik. alleen Rob Uylenbroek van Marathon en Lo Potfliet van EMM" Na zijn komst naar DOW Temeuzen hielp hij de handbalafdeliing van Schelde Sportoprichten, waarna hij ook mede aan de basis stond van DOW (Door Onderlinge Wilskracht), nog weer later omgedoopt in Utopia. Hij trainde het nieuwe Oostburgse Operatie, stond zelf vorig j aar nog in het doel van U topia ('Je kunt wel tot je vijftigste keepen, maar ik stopte er mee om de jongeren een kans te geven') en stapte dit jaar over naar Hontenisse. „Ik ben er nog maar acht weken, maar ik vind het één van de fijnste vereni gingen. die ik ken. Nog nooit heb ik zo plezierig gewerkt. Ook buiten de sportkring trekken de leden erg goed metelkaar om", merkt Bartelse op. Hij laat verder weten, dat het zijn bedoe ling is om de twee maanden met de dames- en heren teams bij elkaar te ko men: „dat mogen ze zeggen wat ik op de trainingen verkeer doe en kunnen we daardoor wellicht nog betere resulta ten bereiken". GOES - Het aantal teams dat deel neemt aan de zaalhandbalcompeti tie in Zeeland is dit jaar gegroeid. Er kwamen zeven teams bij, zodat het totaal aantal steeg tot 120. In de afdeling Zeeland worden ko mend seizoen 806 wedstrijden ge speeld. Vorig jaar waren er dat 680. Acht teams uit Zeel and komen uitin een landelijke klas. De Inschrijvingen en indeling van de zaalhandbalcompetitie 1976/1977 zie ter als volgt uit. De tussen haakjes vermelde cijfers geven de aantallen aan van de competitie 1975/1976. Dames afdeling Ie klas 9 (3). dames afdeling2eklas9 (8). dames junioren le klas8 (6i. dames junioren 2e klas 6 (6). meisjesasspiranten I 8 (7). meisje saspiranten II 8 (7). meisjesaspiran ten III 7 18), meisjespupillen I 7 (6). meisjespupillen II7 (7). meisjespupil len III 5 (5). heren afdeling 1c klas 8 (3). heren afdeling 2e klas 7 (7). heren aTdeling 3e klas 7 <7). herenjunioren le klas7 (8). jongensaspiranten 19(8). jongenspupillen I 8 (6). Totaal 120 (113). Indeling De Zeeuwse teams die uitkomen in de landelijke klasse zaalhandbal zijn als volgt Ingedeeld- hoofdklasse dames. AMC/Niloc; At- tila: DVO;.EMM;.IDEM/Hellas: Mo- ra/Swift; Swift/Amhem; SW - HMS. Landelijke le klasB, heren: Achilles: Ancora: Animo: Attïla; Blauw Wit; Dongen; EMM; idem/Hellas; Inter nos; Vlug Lenig; landelijke 2e klas D. dames: Desk: Gïlze; Olympus; Tornado. Uno Animo; Volt: Were Dl, Zeeland Sport; landelijke 2e klas D heren: Fortuna; GHV, Groene Ster: GSC; Olympus; Tachos; Volharding: Volt; Were Di. Landelijke eerste klas B. dames: Zonnebloem, Idem/Hellas II, Athe ne, Bax/Foreholte; Fortuna/Geleen, Walcheren, Ancora, SVM. De indeling van de teams in de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie voor senioren en junioren team afde ling Zeeland ziet er als volgt uit: da mes afdeling le klas: Hontenisse I. GSC, DHC; EMM IT. Delta Sport; Sluiskil; Olympus II; Walcheren II; Marathon: dames afdeling 2e klas: Hontenisse H; Zeeland Sport II: Utopia; EMM III; Operatie '71; Sluiskil II, Olympus III; EMM IV; Olympus Iv; dames junioren le klas. Hontenisse; GSC; Utopia I; EMM I; Operatie '71: Marathon I, Olympus I; Walcheren I: dames junioren 2e klas: Marathon II; Walcheren II; Utopia II; Olympus II; Delta Sport; Sluiskil. sport VLISSINGEN - Dc dames van Olym- Overhaaste beslissingen over wel ofniet daar terdege rekening mee worden ge- pus, die reeds vele malen op de valreep overgaan kan gevolg hebben dat er houden. Zeeland Sport is echter zeker struikelden voor een plaats in de lande- speelsters vertrekken. „Gezien de ge- van plan om zijn huid zo duur mogelijk Tijke eerste klas, gaan volgens trainer middelde leeftijd van onze ploeg moet te verkopen", besluit Jeltje Langedijk. Nico Geelhoed een zwaar seizoen tege moet De Vlissingse trainer, die het moet doen zonder de midden verdedigster Nelleke van Heerde, geeft grif toe dat dit een verlies voor de nloee- betekent, maar net zo erg vindt hij dat Yvonne Smit en Lenie de Kam op dit moment geblesseerd zijn. „Gelukkig starten wij de competitie een week later dan de rest van de teams wat weerenige ruimte biedt. Maarnietalleen door deze blessures zal de competitie zwaar worden", stelt de rustig pratende Nico Geelhoed. Ook het feit dat slechts vier teams uit de bestaande tweede klas zullen overgaan maar de nieuw te vor men tweede divisie, die in het- seizoen 1977/1978 van start zal gaan. De ploegen die gezien de resultaten van vorig sei zoen weinig voor elkaar onderdoen zul len nu eikaars killers zijn. „Het is dan ook maar te hopen dat wij vooral in het begin leuke resultaten kunnen boeken. Dat zal zeker een stimulans zijn voor de verdere competitie" Olympus, dat met, Were Di een van de jongste ploegen uit de landelijke 2e klas is, is bereid te knokken ondanks het feit dat de aanloopperiode in de vorm van oefenwedstrijden nu niet direct opti maal is verlopen. De opbouw vergde veel tijd en üe blessures zorgden er voor dat veelvuldig moest worden geëxperi menteerd. „De voorbereiding is bij ons dan ook nog niet afgelopen en in de laat ste twee weken hopen we dat alles goed zal komen", stelt Nico Geelhoed Zeeland Sport-dames De tweede vertegenwoordiger in de landelijke 2e klas D dames is het Vlis singse Zeeland Sport, dat zijn tweede seizoen in deze klas ingaat. De bepaald niet jonge ploeg is aanzienlijk ver sterkt. Zo keerde Yvonne Smit op het oude nest terug, na een teleurstellende periode bij EMM. Van Marathon kwamen Mercedes de Meunchy en Roeüien Segboer, die vol gens speelster Jeltje Langedijk een goede versterking voor de ploeg bete kenen. „Zowel aanvallend als verdedi gend zijn we na een jaar landelijk te hebben gespeeld zeker in de breedte ge groeid". zegt de met een blessure kam pende Jeltje, „Zeeland Sport heeft in Rita van de Velde een goede trainster", aldus Jeltje Langedijk, „die de dames bijzonder goed weet op te peppen". Of de ploeg in de hoogste regionen zal kun nen eindigen is een zaak die volgens Jeltje halverwege de competitie beke ken zal moeten worden. Er zullen dan zeker afspraken gemaakt moeten wor den over het al of niet promoveren. VLISSINGEN - Het ziet e: het landelijk zaalhandbal volgend se zoen een andere competitiestructuur zal hebben. Zo ligt het in dc bedoeling een eredivisie, eerste divisie, tweede divisie en derde klas te formeren. In het seizoen 1977/1978 zullen de hoofdklas seclubs na een competitie nog een halve competitie moeten gaan spelen. De bovenste zes vormen dan een kam pioenpoule. de overige vier moeten na een volledige competitie uitmaken wie er degradeert. De eerste divisie wordt gpvormrl door de huidige eersteklas formaties, maar in de tweedeklas gaat er iels veranderen, Uit de acht tweede klassen. die er nu zijn. moeten vier ruit dat tweede divisies gevormd worden. De ploegen die dit jaar bij de eerste' de tweedeklas eindigen komen in aan merking voor een plaats in de tweede divisie. De overigen gaan naar de derde n .klas: Afdelingskampioenen gaan dan overigens niet automatisch over naar de derdeklas. Ze kunnen, net als hele slimme leerlingetjes op school, een klas overslaan. De afdelingskampioenen moeien namelijk onderling uit maken wie er naai- de tweede divisie promove ren. Het gaat hier echter nog maar om een plan. maar in handbalkringen wordt verwacht dat het op de volgende jaar vergadering met grote meerderheid van stemmen zal worden aangenomen. VLISSINGEN - Het toekomstbeeld dat Lia van Eenennaam, speelster van het eerste damesteam van Walcheren, op langere termijn heeft voor haar club is niet bepaald gunstig. Walcheren heeft volgens haar een kans om dit jaar mee te spelen in de top van dc landelijke eerste, klasse, hetgeen betekent dat een kampioenschap tot de mogelijkheden moet behoren. Wat daarna komt is ech ter minder positief. „Als we weer in de hoofdklas zouden komen duikelen we er volgens mij weer meteen uit. Of ze zouden de hoofdklas moeten uitbrei den, dan zijn er voor ons wat meer mo gelijkheden". Lia van Eenennaam heeft al acht jaar met dezelfde onverzettelijkheid waar mee ze haar verdedigende taak uitoe fent in het veld de stormen bij Walche ren getrotseerd- Acht jaar geleden stopte ze na een conflict bij de vereni ging Marathon met handballen, maar ze werd bijna onmiddellijk ingelijfd bij Walcheren. Op dat moment was het een uitgesproken topteam. „Toen ik er bij kwam was Walcheren op zijn top met speelsters als Riek Pruïjssers, Yvonne Smit en Corrie Houmes Toen zat de sporthal nog vol als we speelden. Nu krijg je een afknapperals je de zaal bin nenkomt, zo'n onbehaaglijk gevoel. Het is niet zo dat wepublieksspeelsters zijn, maar als je in een volle zaal komt is het net of je vleugels krijgt". Lia van Eenennaam was onmiddellijk eerste keus van trainer Harrie Tijssen. Ze ontwikkelde zich toteen stevige ver dedigster en een supersnelle aanvalster. die bijzonder bruikbaar is bij break out-s. Alleen is haar schotkracht niet enorm „Ik ben ook geen opvallende speelster", zegt Lia van Eenennaam, „hoewel ik iedere wedstrijd meespeel". VLISSINGEN - AI jaren heeft het her enteam van EMM alle mogelijkheden om een meer dan uitstekende eerste klasser te worden. Dc spelersgroep herbergt de beste handballers van Zee land, die technisch en tactisch de wen sen van iedere trainer kunnen bevredi gen. Toch gaat het jaarlijks op een gru welijke manier mis. EMM mist name lijk stabiliteit. De ploeg kan een kwar tier lang tophandbal spelen om vervol gens terug te zakken tot een bedenke lijk laag peil. En dat is de nachtmerrie van alle trainers die het hoofdstede lijke keurkorps onder hun hoede heb ben gehad. Cees de Ridder uit Vhssingen. als altijd uiterst correct gekleed en een milde glimlach om de lippen, ziet er weliswaar met naar uit dat hij 's nachts gillend overeind schiet maar geeft wel toe dat het een enorm probleem voor hem en zijn ploeg is. „We moeten inderdaad continuïteit zien te krijgen in de presta ties, Ze drukken tien minuten op het gaspedaal en dan stopt het ineens. Ik hoop dat we daar eens een punt achter kunnen zetten en dat via de trainings- opbouw kunnen veranderen". In zijn eerste jaar als trainer van EMM heeft De Ridder aan dat euvel niets kunnen veranderen. In de afgelopen oe fenperiode. waarin maar liefst achttien wedstrijden werden gespeeld, stak de oude kwaal al weer spoedig de kop op, „Het eerste deel van de oefencampagne tegen sterke tegenstanders is goed ver lopen", stelt De Ridder, „het tweede deel tegen op papier zwakkere ploegen was matig. Het grote pluspunt van het eerste jaar is dat de jongens allemaal bereid zijn om alles te doen wat ik vraag. Ik vond dat in eerste instantie het be langrijkste. Er zijn jongens afgevallen die dat niet konden opbrengen". Plumpudding Individueel gedragen de spelers van EMM zich zeer zelfverzekerd. Dat komt misschien omdat de ploeg door dc jaren heen de topploeg van Zeeland is ge weest. „Ze doen ook alsof ze een top club zijn, maar als ze buiten Zeeland komen krijgen zc sterkere tegenstan ders. Toen ik kwam konden ze met hun mond alles, maar als ze op de training drie minuten hadden gelopen zakten ze als een plumpudding in elkaar. Dal is nu helemaal veranderd, vooral omdat wc erg veel aan conditietraining heb ben gedaan. Je moet niet zo snel zeggen dat je het goed kunt, ook al kunnen we het. In het eerste team zitten een aantal spelers die de beste van Zeeland zijn, maar dat wil nog niet zeggen dat we een topclub zijn". Overigens traint EMM wel als een top club. Er wordt vijf maal in de veertien dagen getraind. Cees de Ridder ver wacht niet dat de opgevoerde trainings- frequentie onmiddellijk een positief re sultaat zal hebben op de prestaties. „In het begin van de competitie zal het vol gens mij zelfs een nadelige invloed heb ben. Het eist een grote omschakeling. Wij zijn amateurs en alles moet stapje voor stapje gebeuren. Ze zijn daar li chamelijk niet op ingesteld. Ze moeten zich eerst lichamelijk en mentaal op de derde trainingsavond instellen. Als je dat niet goed aanpakt kunnen spelers daaraan kapotgaan. Ik denk dat.ze hal verwege de competitie geen last meer hebben van die derde avond en tegen het einde kunnen we er misschien voor deel van hebben", .stelt hij Van enorm belang vindt Cees de Ridder het feit dat het binnen de selectiegroep volkomen rustig is. Daarom venvacht hij ditseizoen toch betere prestaties. Al leen hoeven de supporters volgens De Ridder niet op een flitsende start të re kenen. ..We zullen echt niet de blitz ma ken in het begin van de competitie. Ik hoop dat de supporters daar begrip voor zullen opbrengen". Met name de over gang tussen de systemen verloopt uit- erst stroef Wat EMM in vroeger jaren teveel had aan improvisatievermogen heeft het nu te weinig. „Op de trainingen gaat het bijzonder aardig, maar zodra er een andere verdediging tegenoverstaat gaat het niet", Handbalmoe EMM mist in vergelijking met vorig seizoen vier spelers. Kuud Bostelaar en Johnny Janssen zijn teruggekeerd naar hun vroegere vereniging Olympus, Chiel Castenmiller ging naar Volhar ding en Chris Mïjnsbergen wil voorlo pig niet spelen. „Chris is een beetje handbalmoe geworden vorig seizoen. Maar zodra hij weer wil beginnen, komt hij weer naar ons. Ik hoop dat onze ploeg dan zo goed is geworden dat hij moet vechten vooreen plaatsje". De plaatsen van die spelers worden nu be zet door Yntze Zijlstra, Cees Woudstra en Rennie Minnaert. De schutters uit de tweede lijn zijn vol gens De Ridder sterker geworden, waarbij het opvallend is dat aanvoerder Fred van der Weel zich tot een uitste kend schutter heeft ontwikkeld. „Fred heeft altijd in dienst van Jan Jongepier gespeeld en komt nu op zijn achtent wintigste tot ontdekking dat ie zelf ook hard kan gooien. Verder zijn Woudstra, Jan Dupon en Jan van Hanegem uitste kende tweede-lijnspelers. EMM mist echter een linkshandige spe ler. „Dat is een groot gemis", zegt De Ridder, „al moet ik zeggen dat Jan Du- pon het op die plaats voortreffelijk doet ondanks he t feit a at hij niet linkshandig is." Voorliet werk aan de cirkel beschikt hij over de twee potige spelers Rob de Vos en Rennie Minnaaert. Alles bij el- kaarbeschikt,DeRldderovereenaardig yjf jjg ygrf arsenaal spelers. ..Buiten het veld zijn ze wel kritisch voor zichzelf, alleen in het veldzijnze nog wat te lawaaierig tegen scheidsrechters die er meestal niks aan kunnen doen dat het niet goed gaat. Toch zou er ook bij de scheidsrechters wat- meer eenheid in op treden moeten zijn. Tegen de één kun je alles zeggen en bij de ander ga je er al uit als je nog maar met je ogen knippert", zegt. de Vlissingse bondsoefenmeester. „Ondanks het feit dat we qua uitslagen geen goed voorseizoen hebben gehad is iedereen toch gemotiveerd. Alle spelers zijn er van overtuigd dat we er komen. Op dit moment zijn er nog iets te veel problemen om een toppositie te hebben, maar ik ben er van overtuigd dat het team op iets langere termijn redelijk uit de verf zal komen", besluit Cees de Rid der De Walcheren-speelsterheeftechterwel een bijzonder grote inzet. „Ik ben bij Walcheren gaan spelen, omdat ik toch prestatiegericht ben. Ik stap niet zon dags om acht uur 's morgens in de trein om te verliezen. Ik wil me vijftig minu ten voluit geven. Altijd wil ik winnen. Zelfs wanneer we tijdens de training een partijtje spelen". Fusie noodzakelijk Over de verre toekomst van Walcheren is ze desalniettemin niet al te positief. Er is te weinig aanvulling vanuit de jeugd, hoewel de jeugclspeelsters die er sinds zij bij Walcheren is er bij zijn ge komen wel talent hebben. Lia van Ee nennaam is er dan ook van overtuigd dat een fusie van Vlissingse verenigin gen noodzakelijk is. „Dat moet haast wel", zegt ze, „vier clubs is teveel. Er lopen goedespeelstersrond en als je die zou kunnen bundelen zou je in de breedte sterker worden. Dat betekent natuurlijk dat er speelsters voor een eerste team zouden afvallen, maar die moeten er dan voor vechten om hun plaats terug te krijgen. Dat kan alleen maargoed zijn voor het peil. Ik geloof dat alle speelsters van Walcheren er zo over denkeu. alleen heb ik niet de in druk dat er op bestuurlijk niveau over wordt gesproken." Walcheren gaat daarom moeilijke jaren tegemoet. Van een topclub Is Walcheren teruggezakt tot goed eersteklaspeiL De Vlissingse formatie is te goed voor de eerste klas, maar netiets te licht voor de hoofdklasse. Dat is een vrijwel uitzicht sloze positie. Voorlopig zai Wim Geer- lings zich moeten richten op dit seizoen. Over de oefenperiode die Walcheren achter de rug heeft is Lia van Eenen naam niet ontevreden. „Zondag speel den we zonder Corrie van de Wege en Nel Geerlings tegen ESCA en Raak. Tegen ESCA behaalden we een ruime over winning en tegen Raak verloren we net. Ais je ziet dat twee speelsters er niet bij zijn, vind ik dat wel meevallen". Walcheren heeft zich in de voorberei ding op twee zaken in het bijzonder toe gelegd. „Ditseizoen spelen we weer met een vijf-één verdediging. Ik sta er dan voor. In de oefenwedstrijden hebben we daarook op getraind", zegt Lia van Ee- nennaam, die komend seizoen dus weer een bijzonder lastige stoorzender zal zijn in de vijandige aanvalslinies. Een andere zaak waarop Walcheren zich bij zonder heeft toegelegd is het correct verdedigen. „Vorig seizoen kregen we nogal wat penalty's tegen omdat we bij een sprongschot uit de hoek op een arm sloegen. Nu hebben we er hard op ge traind om de bal uit de hand te tikken bij een sprongschot". Bovenste vier Lia van Eenennaam hoopt alleen dat Wim Geerlings voorlopig nog even bij Walcheren blijft, omdat het snel wisse len van trainers niet bevorderlijk is voor de rust en de stabiliteit in de ploeg. Dit seizoen blijft Geerlings in ie der geval wel. „Ik geef ons een kans om bij de bovenste vier te eindigen. Nor maal gesproken moet dat kunnen. Ik wil ook wel weer terug naar de hoofd klasse, maar dan moeten de mogelijk heden om er in te blijven er wel zijn", besluit ze. In de Zeeuwse sportwereld neemt zaalhandbal al jaren een bijzondere plaats in. Het is een van de weinige sporten in deze provincie die op hei hoogste nationale niveau wordt beoefend. Zondag begint de competi tie voor de dames van Walcheren.. De overige teams komen de week daarop pas in actie. Op twee pagi na's wordt een voorbeschouwing ge geven op de komende competitie, even teruggeblikt op de verrichtin gen in hel vorig seizoen en gemijmerd over de mogelijkheden voor en fou ten van het Zeeuwse handbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15