Burgemeester Wolters opende expositie 100-jarige RPA neem toch gerast datextra kopje koffie want f Beneden de standaard VIJF MAANDEN VOOR VLISSINGER WEGENS BRANDSTICHTING mag! KOFFIE Drie gemeenten op Zuid-Beveland beter dan vier Uitspraak rechtbank Middelburg Met toezicht en begeleiding DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 'VAN KWEEKMOSSCHEN EN PAEDA GOGEN' IN RIJKSARCHIEF TE MIDDELBURG MIDDELBURG - Burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg heeft woensdag in het rijksarchief in Mid delburg de jubileumtentoonstelling van de 100-jarigc rijks pedagogische academie 'Van kweekmosschen en paedagogen' officieel geopend. De expositie geeft via een groot aantal documenten, foto's en leermiddelen een boeiend beeld van '100 jaar rijksoplei ding voor onderwijzer in Middelburg' en de geschiedenis die daar aan vooraf ging. Rijksarchief en rpa brachten dit in nauwe samenwerking tot stand. Burgemeester Wolters begonzijn ope ningsspeech met een felicitatie namens het gemeentebestuur aan de jubile rende rpa. Hij noemde het bereiken van het 100-jarig bestaan een bijzondere mijlpaal. Na een terugblik in de historie sprak hij aan het slot van zijn toespraak de hoop uit dat 'de flexibiliteit' van het verleden toekomst biedt voor de toe komst". Naast een terugblik op de geschiedenis van de RPA sneed de burgemeester van Middelburg enkele actuele onderwijs zaken aan. Als grote problemen van het onderwijs op dit moment noemde hij de vele schoolverlaters die geen werk kun nen vinden en de beperkte studiemoge lijkheden door leerlingenstops. In de Zeeuwse onderwijzerssfeer sneed hij de discussie over de uitbreiding en samenvoeging van het hoger beroep sonderwijs aan. Gezien het ontbreken van verschillende vormen van onder wijs - drs Wolters noemde zelf eenso- ciale academie en een kunstacademie - achtte hij samenwerking hard nodig. Hij gaf daarbij toe dat dit zeker problemem zal geven voor het behoud van de eigen identiteit van de pedagogische acade- naar de Noordstraat. De opleiding was toen alleen nog voor jongens. De derde periode omvat de uitbreiding die vanaf 1880 met de toevoeging van de vecht. Uit deze periode - het einde van de 19e eeuw - toont de expositie interes sante onderwijs- en leermiddelen. De vierde periode is die van de eerste •wereldoorlog^ tot de tweede Op de foto: burgemeester Wolters be kijkt de inhoud van een van de vitrines. Kwaliteit Naast het vergroten van de onderwijs mogelijkheden pleitte burgemeester Wolters ook voor het vergroten van de kwaliteit van het onderwijs. „De kwaliteit van de maatschappij wordt bepaald door de kwaliteit van de individuele leden en de toepassing van die kennis in de Draktijk", zei hij. Drs Wolfhers was ingeleid door' de rijksar chivaris, dr P. Scherft. Deze noemde het een plezierige zaak dat de burgemeester van Middelburg bereid was gevonden de tentoonstelling te openen nadat voor gangers van hem in het verleden zoveel moeite hadden gedaan de onderwijzer sopleiding in Middelburg te krijgen. De rijksarchivaris benadrukte dat de tentoonstelling zich niet beperkte tot de 100 jaar van de RPA maar ook een over zicht van de voorgeschiedenis gaf. Met enkele citaten uit stukken van het Zeeuwsch Genootschap van 200jaar ge leden illustreerde hij dat de belangstel ling voor het onderwijs in Zeeland al veel langer bestond. Dr. Scherft bracht naar voeren dat het Zeeuwsch Genoootschap met zijn in spanningen voor goed onderwijs - men schreef een prijsvraag uit voor verbete ring van het onderwijks - mede aan de wieg stond van de eerste onderwijswet- geving aan het begin van de 19e eeuw. Na de toespraak van burgemeester. Woltrs bedankte de directeur van de" RPA de heer C. J. de" Graaf drT Scherft en de anderen die aan de totstandko= ming meewerkten. Hij noemde van de kant van de RPA geen namen omdat - zoals hij zei „iedereen op de school zich had ingezet voor de feestweek". Als dank bood hij aan de rijksarchivaris alsmede aan burgemeester Wolters een exemplaar van het herdenkingsboek van de 100-jarige RPA aan. Een derde exemDlaar ging naar mevrouw A. Kuch die als bijzondere gaste aanwezig was. Zij kreeg het boek als achterkleindoch ter van de heer W. J. Wendel (de eerste directeur van de RPA) en als kleindoch ter van de heer R. Broere (de vierde di recteur! Periodes De tentoonstelling laat de geschiedenis en voorgeschiedenis van de rijks aca demie in vijf periodes zien. De eerste pe riode belicht de voorgeschiedenis, waarin degenen die onderwijs wilden geven zich grotendeels zelf moesten scholen bij ervaren schoolmeesters. De tweede periode omvat de totstand koming van de rijkskweekschool in Middelburg. Aanvankelijk begon de school in het huidige rechtbankgebouw aan het Hofplein, later verhuisde men (ADVERTENTIE) coffeïnevrije rijksleerschool ktot stand werd gebbra- bijna alle toen bestaande onderwijzer- M. VAN DER BORGT IN SCRIPTIE: ff KAPELLE VERDELEN TUSSEN BORSELE, REIMERSWAAL EN GOES HANSWEERT - Achteraf gezien zou het beter zijn geweest bij de gemeente lijke herindeling op Zuid-Beveland in 1970 van de 24 toen bestaande gemeen ten drie grote gemeenten te maken in plaats van vier. Het gebied van wat nu de gemeente Kapelle is had beter bij Goes, Reimerswaal en Borsele gevoegd kunnen worden. Tot deze conclusie komt de heer M. van der Borgt uit Hansweert in zijn scriptie 'Verander ingen in de politiek-ruimtelijke orga nisatie op Zuid-Beveland'. Die scriptie heeft hij gemaakt als afstudeerproject bij de tweede-graadslerarenopleiding aan het Mollerinstituut n Tilburg. In zijn lijvige scriptie licht de heer Van der Borgt de aanleidingen voor de ge meentelijke herindeling door en hij geeft weer hoe de politiek-ruimtelijke organisatie er na meer dan vijfjaar her indeling voor staat. De heer Van der Borgt vindt dat de functionale verde ling, die men bij de voorbereiding van de gemeentelijke herindeling voor ogen had, maar ten dele gerealiseerd is. Dat zelfde kan gezegd worden van de inder tijd geplande of voorspelde toekomsti ge, voor Zuid-Beveland belangrijke ontwikkelingen. Daarom zet hij vraag tekens achter de huidige indeling. 'Met name de argumenten, die men ge bruikte voor de instellingen van een nieuwe gemeente Kapelle, zijn naar onze mening niet meer relevant", aldus de heer Van der Borgt. „Er is geen sprake meer van een gemeente met een statisch karakter. In deze gemeente is de agrarische sector, met name de fruit teelt, nog wel belangrijk, maar niet in de mate, die men verwachtte en deze sector is nog steeds aan verandering onderhe vig. Daarnaast heeft deze gemeente steeds mer een functie gekregen als overloop-gebied van Goes en ook een uitbouw van de recreatieve functie langs de kustrand van de Oosterschelde kan worden verwacht". De heer Van der Borgt wijst erop dat het gebied van de gemeente Kapelle landschappelijk aan sluit bij Kloetinge en Kattendijke en daarom vind hij dat het zinvol zou zijn geweest deze gemeente grotendeels (vooral vanwege de verschillende over eenkomsten en het parallel loppen van belangrijke gemeentelijke functies) bij de gemeente Goes te voegen. Onduidelijk De heer Van der Borgt stelt dat ook de grens van de gemeente Kapelle met Reimerswaal ten tijde van de herinde ling onduidelijk was en dat de ge meente. er na verloop van een aantal jaren op terug zou komen. Hij vindt dat het raadzaam zou zijn geweest om het kanaal door Zuid-Beveland slechts aan één gemeente toe te wijzen. „Mede in verband met de eventuele ontwikkelingen rond het dorp Hans- weert en de plannen in verband met het kanaal had men het kanaal evenals het gebied rondom de kern Schore ten zuiden van de nieuwe rijksweg en Schore zelf beter aan Reimerswaal kun nen toevoegen. Het gebied van de hui dige gemeente Kapelle, liggend ten zuiden van de nieuwe rijksweg en ten noorden van 's-Gravenpolder. had de wetgever dan aan de gemeente Borsele kunnen toewijzen". De heer Van der Borgt concludeert dat zo in plaats van vier drie qua omvang en inwonertal middelgrote gemeenten zouden zijn ontstaan met een min of meer functionele verdeling van taken. Hij is zich er van bewust dat deze con: clusie bij veel mensen onaangenaam in de oren zal klinken. „Het is echter hele maal onze bedoeling niet geweest om hiermee de gemeente Kapelle als on volwaardig t e bestempelen of als een niet goed functionerende gemeente te typeren," aldus de heer Van der Borgt. „We bieden slechts achteraf een alter natief. In de tijd vór de herindeling is volgens ons dit momenteel redelijk lij- kens alternatief nauwelijks in de discus sie betrokken geweest". sopleidingen in Zeeland werden opge heven en de meisjes - in 1923 - toegang kregen tot de rijkskweekschool. Als vijfde periode staan de jaren veertig en vijftig, waarin de eerste vernieuwingen zowel maatschappelijk als onderwijs kundig - zich aftekenen. De periode vanaf oud-directeur M. A. Hage (1957 tot nu toe) sluit de geschie denis. In deze periode breidde de school zich opnieuw uit, zetten de vernieuwingen zich voort en werd de verandering van kweekscool naar pedagogische acade mie -1968 - een feit. De expositie is tot en met 15 januari vol gend jaar in het rijksarchief aan de St. Pieterstraat te zien. Jubilerende RPA hield sportdag MIDDELBURG - De viering van het 100-jarig bestaan van de rijkspedago- gische academie te Middelburg kreeg woensdag een vervolg met een sport dag, waaraan ongeveer vijftienhon derd studenten van Zeeuwse hbo- scholen deelnamen. In Middelburg werden wedstrijden ge speeld, die bestonden uit atletiek, bad minton, basketbal, dammen, schaken, hockey, tafeltennis, tennis, voetbal, vol leybal, zeilen, wielrennen en een presta tieloop, in de beide sporthallen en de velden aan de Nassaulaan: de sporthal 'Slagvaert' werd benu t voor de tafelten niswedstrijden en tevens werden enkele sportzalen gebruikt voor dit sportge beuren. De basketbalwedstrijden werden in de Vlissingse sporthal Baskenburg ge speeld terwijl de zeilers bij de jachtha ven Oranjeplaat te Amemuiden van start gingen. Het schaak- en damgebeu- ren vond in de aula van de rpa plaats. Eén van de laatste evenementen van de sportdag was het wielrennen in de vorm van een ploegentijdrit met start en fi nish de sporthal aan de Nassaulaan. Een ploeg bestond uit drie tot vijf renners waarbij de tijd van de derde renner bij aankomst bepalend was. Onder de deelnemers, die onder grote belangstel ling van start gingen, was ook een tan- demploeg van de cpa. Bij alle wedstrij den was nie t zovees de winst bepalend maar stond vooral het deelnemen op de eerste plaats. De deelnemende scholen zijn. christe lijke pedagogische academie, oplei dingsschool voor fysiotherapie, hogere technische school, laboratoriumschool. zeèvaartschool en de organiserende rijkspedagogische academie. Foto-avond AXEL - De Axelse fotoclub houdt maandag om half acht een clubavond in de Halle. Op het programma staat o.a. modellen- fotografie. Concert ter verrijking GOES, GROTE KERK Het Rotterdams Pliilliarmonisch Orkest on der leiding van Edo de Waart., solist Alimn B&r. ProgrammaAlpltons Diepenbrock. de len uit de suite Marspas, Chopin - tweede pia noconcert; Sergei Rachmaninmo - derde sum- foixie. En zo is woensdagavond het Zeeuwse culturele seizoen weer écht begonnen. Jawel - he t Rotterd ams Philharmonisch Orkest concerteerde in Goes en ieder een was er weer: de kunstminnenden uit overheid, industrie en magistratuur bij depreeksroplachterdebalustradeeneen volle kerk ervóór. Vooral dat laatste stemde tevréé, want Edo de Waart had het zijn bezoekers met gemakkelijk ge maakt. Geen Mozart, Beethoven of Brahms, maar Diepenbrock en Rach- manonow - da's toch een heel ander ge luid, Een programma ter verrijking van de muzikale horizon. En een 'volle bak' bij de derde symfonie van Rachmani- now biedt meer perspectieven voor de toekomst dan een aantal jaren geleden in het Zeeuwse voor mogelijk werd ge houden, toen Anton Kersjes voor een halfvolle zaal de eerste symfonie van Si belius dirigeerde. Het enige feest der herkenning gold in feite het tweede pianoconcert van Cho pin. De jonge Nederlander Alwin Bar - vorig jaar winnaar van het internatio nale Schönbergconcours - was de solist. Hij maakte de meeste indruk in de sub tiel vertolkte nuctume, in de snelle de len getuigde zijn spel wel van een ver bluffende, flonkerende techniek, maar zijn brilliance bleef naar ons gevoel wat aan de buitenkant van de muziek. Diepenbrock en Rachmaninow samen op één avond bleek een boeiende erva ring. De drie delen uit de Marsyas-suite van 1910 - muziek met Debussy op de achtergrond - bleken als vingerwijzing naar de muziek van deze eeuw aanzien lijk sterker dan de symfonie, die de kosmopoliet Rachmaninow ruim een kwart eeuw later componeerde. Als het om de symfonieën van Rachmaninow gaat, moet ik altijd denken aan het ver nietigende oordeel, dat Caesar Cuï in 1897 gaf over Rachmaninows symfoni sche eersteling; „Als er in de hel een con servatorium zou zijn en als één van de meest begaafde leerlingen zou worden gevraagd een symfonie te schrijven op de zeven plagen in Egypte en als die symfonie dan zou lijken op die van Rachmaninow. dan zou die leerling zich uitstekend van zijn taak hebben gekwe ten." Dat was erg onaardig van Caesar Cui en ook lang niet terecht - maar van zijn standpunt uit zou hij iets soortge lijks ook over de derde symfonie kunnen noteren. De eerste en de derde hebben beide zeer duidelijk dezelfde maker: Rachmaninow, de laatste Russische romanticus. Ze hebben beide dezelfde brede adem, een grote melodische lijn, een kleurrijke instrumentatie: 'Tschai- kowsky - maar dan later én turbulenter. Edo de Waart en het Rotterdamse or kest speelden zowel in Diepenbrock als Rachmaninow'stérke troevën uit. Die penbrock klonk geserreerd en fijnzin nig, het pleidooi voorde Étus was krach tig en de uitvoering van beide werken onderstreepte hoe zeer De Waart erin is geslaagd het Rotterdamse orkest tot een hecht ensemble te maken met een eigen 'klankkleur' en met vooral een blazersgroep om in ere te houden. Er was terecht veel applaus. Toen een paar jaar geleden de eerste grammofoonplaat van het Rotterdams Philharmonisch Orkest werd gepresen teerd. zei De Waart: ,,^ls een orkest vol wassen is, mag het platen maken." Nog deze maand beginnen De Waart c.s. voor Philips aan de opname van het com plete orkestrale oeuvre van Rachmani now. De Rotterdamse Philharmonie is een goed orkest. K q Pete Sayers te Goes GOES - De Engelse zanger/multï- mstrumentalist Pete Sayers treedt za terdag op in ontmoetingscentrum 'De Veste' te Goes. Hij brengt voornamelijk folk en bluegrass ten gehore en bege leidt zichzelf op de gitaar, banjo, auto- harp, dobro en ukelele. Pete werd bekend door zijn tv-shows in Amerika, waarin hij optrad samen met onder andere Chet Atkins, Johny Cash, Kris Kristofferson, Mike Seeger, Earl Scruggs en Bill Monroe. Verder nam hij verscheidene platen op en is hij te horen op elpees van enkele van bovenstaande mensen. Naast ditoptreden, datwordt georgani seerd door de Delta Blues Club in sa menwerking met het sociaal cultureel centrum te Goes, is er deze avond nog een primeur voor de Delta Blues Club. Er is namelijk een serie nieuwe blue splaten te horen die speciaal zijn geïm porteerd en waarvan de distributie in handen is van de club. Het gaat om op namen van The Aces, Jimmy Dawkins, Bobby King en Luther Johnson. Deze muzikale avond begint om 20.30 uur. An de Middelburgse kunstzaal Van Benthem en Jutting (Standaard boek handel) laat L. P. Boone tot 30 oktober de oogst van zijn vrije uren zien: een reeks schilderijen en keramische ob jecten die kennelijk met veel aardig heid zijn gemaakt. Het is evenwel zeer de vraag of dat voldoende reden is om ze in deze, vrij grote opzet, als 'afgeron de' tentoonstelling te presenteren. Zelfs wie zeer welwillend tegenover een dergelijke liefhebbersmanifestatie staat, zal in dit geval toch te veel missen om hetook werkelijk boeiend te vinden. Zo althans, vergaat het mij. Boone toont een reeks schilderijen waaraan het evenwicht ontbreekt. Er zit veel van nogal uiteenlopende stijlen en derzelver verworvenheden in en er is - in het algemeen - een gevoelig gebrek aan opbouw, 'gekunde' of'gevoelde' compo sitie. Zo gebeurt het dat er, nog steeds gelet op de compositorische xanten, zelfs volslagen 'omkappers' worden ge presenteerd en dat zou toch eigenlijk niet mogen. Een en ander speelt zich af op het vlak van een naar de abstractie neigende ab strahering, maar dat in helaas overwe gende mate zó slapjes en zo weinig doorgevoerd dat we blijven zitten met een loos spel van lijnen en kleuren. Daar moet dan (ook) bij worden verteld dat Boone af en toe heel aardig gebruik maakt van zijn kleurenmateriaal. De afdeling keramiek biedt - met uitzon dering van enkele vazen die tegen het 'klassieke' aan zitten - een nauwelijks optimistischer beeld en ook in die cate gorie blijft welwillendheid een uit gangspunt. Ik vraag me af of men er wel goed aan doet. werk met een sympathieke achter grond als dit. zo met nadruk te presente ren. Er blijft nu toch een wat onaange name indruk van pretentie over, die be paald niet door het werk (en naar ik aanneem ook niet door de maker ervan) wordt opgeroepen maar die er dan toch maar is. Ze wordt in niet geringe mate versterkt door de exorbitanthoge haast belachelijke prijzen die hier gevraagd kunst VBJ-Standaard, Lange Delft, Middel burg. Dagelijks van 9-18 uur, behalve op zon- worden. Zo'n vaas loopt al gauw in de duizenden en voor de schilderijen geldt hetzelfde. Er zijn enkele verklaringen voor te be denken. Of het is louter pretentie en overschatting, óf men heeft geen enkele weet van de markt, óf - en daar houd ik het maar op - de maker is zo aan zijn werk gehecht dat hij bang is ook werke lijk iets te verkopen. Er zijn, alles opgeteld, wellicht betere kansen voor een reactiverende Stan daardisatie van de kunstzaal Van Ben them en Jutting. Provinciale Bibliotheek Centrale gaf boekje uit MIDDELBURG - In de PZC van woensdag is vermeld, dat de Provinciale Bibliotheek in samenwerking met het Zeeuws Kunstenaarscentrum een boekje heeft., uigegeven met 'strip'- tekeningen uit de schetsboeken van Joke Noest te Zienkzee. Dit is niet juist: De Provinciale Bibliotheek Centrale was voor de uitgave verantwoordelijk. MIDDELBURG - De arrondissements rechtbank in Middelburg heeft woens dag de 22-jarige Vlissinger W. W. B. veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest, met toezicht van de Alge mene Reclasserings Vereniging en on der de voorwaarde dat hij zich psychia trisch of psychologisch zal laten bege leiden. B. stichtte op 30 juli brand in een van de barakken aan de Dr. Gallandatstraatin zijn woonplaats, waarin een leao-school is gehuisvest. De Vlissingse jongeman was tot zijn daad gekomen omdat hij zich tekort gedaan voelde door de ge meente. Op het stadhuis kon men hem, op grond van vroegere delicten, geen bewijs van goed gedrag afgeven, waar door hij een baan kwijtraakte en terug viel op een bijstandsuitkering. Na de brandstichting, die uit zijn on vrede voortkwam, kwam B, direct tot bezinning. Hij alarmeerde zelf de brandweer en doorzocht het (houten) gebouw met een brandblusapparaat. Doordat de brandweer er snel bij was, bleef de schade beperkt. De officier van justitie eiste bij de be handeling van de zaak op 1 oktober zes maanden, waarvan twee voorwaarde lijk, met toezicht en psychiatrische of psychologische begeleiding. Volgens de officier had de brandstichting in het houten complex tot een grote ramp kunnen leiden. Eis en uitspraak tegen B. hebben tevens betrekking op twee min der ernstige feiten: doorrijden zonder zich bekend te maken na een aanrijding met een stilstaande auto op 19 juni in zijn woonplaats en voor het zonder ver gunning voorhanden hebben van een portofoon. Inbraken De jeugdige Vlissinger P. de C. is door de rechtbank - conform de eis - veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek voor het plegen van drie inbraken, een in Vlissingen en twee in Souburg. Op 27 augustus en 3 september bezocht hij de meubelin richting Jacobsen in Souburg. De eer ste keer nam hij ƒ350,- weg en de tweede keer 2.500,-. Aanvankelijk was hij in Souburg het fi liaal van de AMRO-bank binnenged rongen, maar daar lag geen geld binnen zijn bereik. Op 4 september brak riij in bij het autobedrijf 'Paul Kruger BV' in Vlissingen, waar hij uit de showroom een bedrag van ƒ1200 - wegnam. De achtergrond van zijn daden was een ex cessief drankgebruik. Eveneens overeenkomstig de eis. is de uit Friesland afkomstige, in het Belgi sche Leuven woonachtige jongeman J. W. H. door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf met aftrek. H. waren drie za ken tenlaste gelegd van een enorme reeks vair diefstallen, gepleegd in Noord-Holland, Drenthe en Zeeland. Het 'Zeeuwse feit.' betrof de diefstal van een auto op 8 maart in Bruinisse, na het openbreken van een garage. Voorts stond hij onder meer terecht voor dief stal van foto-apparatuur op 13 mei in Dwingelo en een inbraak in de nacht van 19 op 20 mei in het Noordhollandse Warmenhuizen, H. was, nadat hij een straf in België had uitgezeten, door de Belgische justitie aan Nederland uitge leverd. Louis Toebosch geeft orgelconcert in kerk Terneuzen TERNEUZEN - De Tilburgse organist Louis Toebosch opent vrijdagavond aanstaande een reeks orgelconcerten in de grote kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. In totaal zullen er vijf avonden worden gegeven. Het laatste concert is 11 maart volgend jaar. Louis Toeboseh -eerste in dc rij- werd ia 1916 in Maastricht geboren. Hij stu deerde aan de kerkmuziekschool in Utrecht en aan het muzieklyceum in Maastricht (örkestdirektie) en orgel bij Charles Hens aan het conservatoire royal van Luik. Van 1940 tot 1965 was hij dirigentrorganist van de Sacraments kerk in Breda van 1946 tot 1952 dirigent van het Tiiburgs stedelijk orkest, van 1965 tot 1973 directeur van het Brabants conservatorium in Tilburg. Toebosch heeft het werk van veel jonge Nederlandse componisten gestimuleerd en is internationaal bekend als organist en improvisator. In 1951 won hij het orgel-improvisatieconcours in Haarlem. Hij componeerde veel werken voor or kest, koor, kamerensemble en orgel. Het programma van vrijdagavond be staat uitsluitend uit romantische en moderne orgelliteratuur. Aan het slot van het programma geeft Toebosch een improvisatie over een thema, dat kort voor het begin van het concert aan hem zal worden gegeven. Andere werken: 'Priere' van Cesar Franck, 'Trois pieces' van Pieme, alle gro vivace uit de eerste orgelsymfonie van Vieme, een adagio uit de tweede or gelsymfonie van Hens, 'Communion* van Messiaen en de 'Sonate Eroica' van Jongen. Het concert begint om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9