MULTIBONT Opnieuw vragen VVD Middensluis Terneuzen Mr. PijlHogeweg van ziekenhuis de Bevelanden Goese college wil nieuwe soosruimte voor bejaarden Zeeland kan voorzieningen voor ziekenhuizen mislopen Kort: Nerts-deien met nerts kraag 795,- Let op het juiste DuirtmetU'.-y DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 PROVINCIALE ZEEUWSc COURANT H. WIJN JA: „ROMANTISCH, BIJNA ANTIEK OPHAALBRUGGETJE IN MODERNE SNEL WEG... 'WATERWERK MOET M AANGEPAST AAN MODERNE DUWVAART' TERNEUZEN - De VVD-fractie in de Terneuzense raad wil dat de middens- luis van Terneuzen geen 'oplapbeurt' krijgt maar wordt aangepast aan de moderne scheep- en duwvaart. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het raadslid H. Wijnja. Hij informeert, of het Terneuzense college het met de VVD eens is, dat een 'opgelapte' mid densluis de ontwikkeling en goede naam van Terneuzen als havenstad kan schaden. Verder vraagt hij, of b. en w. de mening van de fractie delen dat juist nu met vrucht kan en moet worden aangedron gen op een aan de moderne scheepvaar- teisen aangepaste middensluis en dat zo'n waterwerk ook belangrijke rol kan spelen bij de waterbeheersing, „Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, wil het college de be trokken instanties dan met klem wijzen op het grote belang voor Terneuzen van een aan de moderne (duw)-vaart aange paste middensluis?", zo besluit de heer Wijnja zijn vragen. De WD heeft zich ook vorig j aar ingezet voor een grondige vèrbetering van de ruim 70 jaar oude Terneuzense sluis. Ook toen kwam de fractie met schrifte lijke vragen. In een toelichting op zijn nieuwe brief, herinnert de heer Wijnja verder aan het feit dat de raadsleden inzage werd geweigerd van rapporten over de middensluis, opgesteld door rijkswaterstaat en het loodswezen. Hij noemt dan 'een vreemde zaak in deze tijd, waarin men zegt een zo groot moge lijke openheid van belang te achten en na te streven". Zijn brief vervolgt: „Deze weigering heeft ons echter wel in onze mening gesterkt, dat de door ons ver- Waterschap in beroep bij Kroon geschil met gs HULST - Het bestuur van de waterke ring van het calamitcuze waterschap Walzoorden wil êen beroep instellen tegen de door gedeputeerde staten van Zeeland te nemen beslissingen over de nieuwe vaststelling van de rekening van de waterkering. Dit in verband met het opheffen van de wet van 1870 op de waterkering. Hulster Ambacht: „Sinds jaren bestaat er verschil over de toepassing van de wet bij de afwikkeling van de door de waterkeringen gedane uitgaven voor de verhoging van zeedijken in het kader van de Deltawet, De niet-subsidiabele kosten op grond van de Deltawet, zoals kosten van voorbereiding en toezicht, rente van voorfinanciering, worden ook niet op grond van de wet van 1870 subsi diabel geacht en zijn voorlopig geboekt op een afzonderlijke regeling, de zoge naamde lat. De waterkeringen hebben hiertegen steeds bezwaar gemaakt en zijn van mening dat bij de afwikkeling van de wet van 1870 deze kosten alsnog dienen te worden verrekend. De water keringen hebben nog steeds een eigen beheer en zolang de wet van 1870 be staat, dient deze onverkort te worden gehandhaafd, zowel het deel dat niet gedekt wordtr door de bijdrage inge volge de Deltawet ten laste van de wa terkering dient te komen. Dit betekent dat deze uitgaven op de gebruikelijke wijze overeenkomstig de bepalingen van de wet van 1870 dienen te worden vergoed en niet ten laste van de water schappen mogen worden gebracht", zo ver het dijkbestuur van de waterkering aan de dijkraad, die maandag 25 okto ber vergadert in 'Den Dullaert' te Hulst, na afloop van de vergadering van het waterschap Hulster Ambacht. Het Rijksbestuur wijst er op dat de pro vincie het standpunt vanf de waterke ringen lage tijd gedeeld heeft, maar heeft zich nu bij het standpunt van de minister van verkeer en waterstaat' neergelegd. Dat betekent dat g.s. de rekeningen van de waterkeringen waarin de niet subsi diabele uitgaven zijn opgenomen, zullen gaan vaststellen. B. en w. Goes houden vast aan Beneluxhof GOES - Het college van burgemees ter en wethouders van Goes is niet van plan af te stappen van het voor stel om het middengebied in de nieuwe wijk Goese Polder de naam 'Beneluxhof te geven. B. en w. vin den dat ze een weloverwogen beslis sing genomen hebben, waarbij ook rekening gehouden is met de prijs vraag die onder de bewoners uitge schreven was. Uit die prijsvraag' kwam de naam 'Schengezoo'rollen. Naar aanleiding van een brief van de initiatiefgroep wijkcentrum Goese Polder, meldt het college dat de naam Schenge geen relatie heeft met het middengebied in de Goese Pol der. terwijl er reeds ergens anders in Goes een Schengestraat bestaat. Die argumenten waren volgens b. en w. aanleiding om de winnende naam' van de prijsvraag niet te volgen, ter wijl verder een rol speelde dat de straatnamencommissie de bena ming Schengezoom had afgewezen. In deze straatnamencommissie (be staande uit ambtenaren van de ge meente en een PTT-er) zijn wel en kele andere namen aan de orde ge weest, zoals 'de Bundel', 'Kombij' en 'Ieders hoek'. Of deze commissie ook rekening gehouden heeft met het feit dat er in "s-Heer Arendskerke (ge meente Goes) een school staat met de naam Schengezoom, is niet be kend. melde bezwaren niet -of onvoldoende ontzenuwd konden worden, dus geheel of gedeeltelijk als juist dienen te worden erkend". Volgens het Terneuzense raadslid schijnt de mededeling van rijkswater staat, dat de middensluis dienst zou doen als reservesluis tijdens het uitval len van de Westsluis, niet meer te klop pen met de huidige opvatting om de middensluis zoveel mogelijk te benut ten, zoals door ons overigens reeds 1 ang was voorzien". Aan nautische bezwaren, verbonden aan het invaren van de sluis, zal tege moet worden gekomen door het plaats sen van geleidewerken boven en bene den de middensluis. Door het wegbag- geren van een deel van de scheiding tus sen West- en middenbuitenhaven zou de a-symetrische ligging van de Westsluis worden 'rechtgetrokken'. „De afmetingen van de sluis zelf blijven ongewijzigd, dus onzes inziens volko men onaanvaardbaar voor de moderne scheepvaart", aldus de heer Wijnja. Hij komt tot de slotsom dat de voorbe reidende werkzaamheden voor de sluis- verbetering momenteel in een 'dead- slow'-tempo worden voortgezet, omdat er voor het project op de begroting van verkeer en waterstaat maar 2 miljoen is uitgetrokken. Economie Naar het oordeel van het raadslid ma ken de stagnerende ('of zelfs teruglo pende') economie en de toenemende concurrentie lussen de havens het meer dan ooit nodig dat Terneuzen over op timale toegangswegen en sluizen be schikt. „Ook de regering acht verdere ontwikkelingen van de natte industrie terreinen, onder andere de Axelse vlak te, nog steeds van groot belang, zo ver namen we van minister Gruyters bij zijn bezoek aan Zeeland begin deze maand", schrijft hij. Een ander probleem dat de WD'er in zijn toelichting aanroert is de waterbe heersing van het kanaal Gent- Temeuzen, dat, zo is afgelopen zomer gebleken, ernstig wordt bedreigd door waterverlies en verzilting. „Beperkte schuttingsmogelijkheden en (duur) tijdverlies zijn voor de scheepvaart de gevolgen en bij scherpe concurrentie zonder meer een nadeel voor Terneuzen. Ook uit dien hoofde is een maximaal werkbare middensluis van groot be lang", meent hij. Tenslotte wijst hij op plannen van rijkswaterstaat om het kanaal door Zuid-Beveland geschikt te maken voor de moderne duwvaart via de bouw van twee sluizen in Hansweert. Zij krijgen een diepte van 5.50 meter, aanmerkelijk groter dan die van de Terneuzense Oostsluis. De heer Wijnja: „Door deze aanpassing van het kanaal door Zuid-Beveland zul- Koningin Juliana mogelijk ook naar Tholen THOLEN - Koningin Juliana zal tij dens het tweedaagse bezoek, dat zij op woensdag 20 en donderdag 21 oktober aan Zeeland brengt, misschien ook Tholen 'aandoen'. Als de weersomstandigheden donder dag 21 oktober zo slecht zijn. dat de voorgenomen vaartocht niet door kan gaan. zal de koningin de lunch gebrui ken in het stadhuis in Tholen. Koningin Juliana zal in dat geval rond 12.00 uur in Tholen arriveren Overweldigende belangstelling bij begrafenis R. R. Visser Terneuzen TERNEUZEN - In Terneuzen is woens dagmiddag onder overweldigende be langstelling de heer R. R. Visser begra ven. De heer Visser, garagehouder en autohandelaar en een bekende figuur in het verenigingsleven, overleed vo rige week op 64-jarige leeftijd tijdens een verblijf op bet Italiaanse eiland Sardinië. Aan de begrafenis ging een rouwdienst in de Opstandingskerk, geleid door her vormd predikant G. C. Vijzelaar, vooraf. Er waren circa 650 belangstellenden. Namens het personeel van de garage bedrijven Visser uit Terneuzen len kanaalzone en het Gentse een onge veer gelijkwaardige scheepvaartver binding met het stroomgebied van de Rijn krijgen als het Antwerpse via de nieuwe Rijn-Scheldeverbinding. Met dit verschil, dat de grote duwvaart zonder bezwaar de grote sluizen te Hansweert zal kunnen passeren, maar te Terneuzen in vele gevallen door te grote diepgang Westen in Oostburg en de Terneuzense inplaats van door de Oostsluis door de taxi entrale werd het woord gevoerd Westsluis zal dienen te schutten. Met door bedrijfsleider J. H. de Jongh, die alle extra-bezwaren voor de waterbe- zijn directeur zowel als zakenman als heersing die grotendeels voorkomen mens herdacht, zouden worden als de middensluis voor Verder spraken een Belgische pastoor - de moderne duwvaart geschikt zou als persoonlijk vriend van de heer Visser worden gemaakt. Ook voor de zeevaart algemeen directeur Nefkens van de zou zo'n sluis nautisch veel aanvaard- BOVAG, ir. Van der Peijl namens het baarder zijn en meer mogelijkheden bestuur van de technische school in bieden dan de nu geplande opgelapte Terneuzen, mr. dr. W. H. van den Berge, middensluis". een schoonzoon van de heer Visser en de Hij besluit zijn toelichting met de op- heer P. Visser, die als zoon van de over- OP PLAA TS VAN DE STADSKWEKERIJ merking: „In onze brief van 22 februari 1975 stelden wij dat het overheidsbeleid ten aanzien van Terneuzen (weer- invoering van investeringspremierege ling en oplappen middensluis) lijkt op gas geven met de ene voeten gelijktijdig remmen met de andere. Nu blijkt helaas dat dit dreigt te gaan gebeuren op een moderne snelweg (Rijn- kanaalzoneverbinding i ledene bedankte voorde belangstelling. Na afloop van de begrafenis op de alge mene begraafplaats condoleerden vele honderden mensen de familie van de heer Visser in de 'Opstandingskerk'. Fractieberaad PPR in Provinciale Staten aanpassing 1 OOSTBURG-De fractie van de PP Ru de provinciale staten van Zeeland kanaal door Zuid-Beveland) waarin t men een romantisch, bijna antiek op- houdt vrijdag openbaar fractieberaad. haalbruggetje (in de vonn van een met- Dat gebeurl in lunchroom Van Assche aangepaste middensluis) handhaaft jn Terneuzen vanaf acht uur wordt Navraag bij enkele bedrijven alhier met daar de statenvergadering van 22 okto- grote scheepvaartbei angen leerde ons ber voorbereid. Daarnaast wordt er ge- dat men ookdaar allerminst gelukkig is at over het streekplan 'Oost- met deze voornemens en weinig van de Zeeuwsch-Vlaanderen' en over de mi- logica e n begrijpt". lieuproblematiek MINDERHEID VOOR VERBOUW GOES - Volgens de kleinst mogelijke meerderheid van het college van bur gemeester en wethouders van Goes moet er in deze gemeente een nieuwe bejaardensocièteit gebouwd worden. De meerderheid (3 van de 5 collegele den) volgt hiermee de voorkeur van de overlegcommissie van de bejaarden. De kosten van een nieuwe soos bedra gen ongeveer een half miljoen gulden. De sociëteit moet gebouwd worden op de plaats waar momenteel nog de stadskwekerïj staat (aan de Goese Le- gerdijk). De minderheid in het college van b. en w. -burgemeester mr. F. G. a. Huber en wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling) - vinden dat er niets nieuws gebouwd moet worden. Zij wil len verbouwing en aanpassing van het huidige kwekerijgebouw tot soosruimte voor de 65-plussers. De kosten daarvan liggen niet zo ver beneden de nieuw- bouwprijs. namelijk ongeveer 480.000. De bejaarden hebben nu nog de be schikking over een soosgebouw aan de Dam. Dat moet verdwijnen voor uit breiding van het gemeenschappelijk sdministratlekantoor en de inrich tingsplannen voor het Schutlershofge- bied. Volgens een mededeling van de ge meente Goes, heeft het college van b en w, bij de bespreking van de soos- plannen geconstateerd dat het momen teel uitsluitend gaat om een vervan gende ruimte voor de huidige bejaar densocièteit. Daarom is er geen reke ning gehouden met andere wensen ten van bejaardenvoorzieningen. De raadscommissie voor de bejaarden zorg had gevraagd daar wél de nodige aandacht aan te besteden. Over de oor zaak van het voorbijgaan aanf de wens van de raadscommissie zeggen b. en w.: „Het is thans onmogelijk te besluiten tot een definitieve voorziening waarin rekening gehouden wordt met een ge meentelijk bejaardenbeleid in de nabije toekomst. Dat duidelijk bejaardenbe- Demonstratieve kadervergadering FNV in Goes GOES - Het FNV houdt zaterdag 23 ok tober, in de 'Prins van Oranje' te Goes, een demonstratieve kadervergadering. Het is de eerste keer dat de kaderleden van het NVV en het NKV elkaar in FNV-verband ontmoeten. (Slot van pag. 1) sche voorzieningen spreidt over een aantal plaatsen. Verder is een punt dat specialisten elkaar aanvullen. Ik heb diep respect voor die specialist, die ze ven dagen in de week 24 uur inzetbaar is, maar ik geloof niet dat dat een goede zaak is". Spreiding Over de manier, waarop de ziekenhuis voorzieningen in Zeeland nu gespreid zijn zegt dokter Lelie: „Ik wil bepaald niet beschuldigend de vinger wijzen naar besturen en directies. Ieder bekijkt de problemen vanaf de plaats waar hij zit. U zult van mij niet horen: „de bestu ren doen maar wat". Zij hebben zeer ze ker de belangen van de bevolking op het oog. Een algemeen probleem in Zeeland is de geografische ligging van de ver schillende delen van Zeeland niet zon dermeerbij elkaar optellen. De Wester- schelde is dieper en breder dan op een kaart staat aangegeven en Zeeuwsch- Vlaanderen is ook niet één gebied Daarin ligt de verklaring dat op zo korte afstand van elkaar meer ziekenhuizen tot stand gekomen zijn. Dat is historisch bezien goed te begrijpen Maar de tijd van samenwerking is wel gekomen, In Vlissingetf hebhen de t.wee ziekenhuizen elkaar gevonden en dat geldt ook voor Goes en voor Terneuzen en Sluiskil. Dat moet verdergaan. Ik begrijp dat zieken huisfusie op Walcheren bijvoorbeeld door de verschillende rechtspositierege lingen van de verschillende ziekenhui zen moeilijk ligt. Niettemin dient men te VI I I GESCHENKEN EN LOVENDE WOORDEN M. LOEVE NIEUWE VOORZITTER GOES - Tijdens een bijeenkomst in het 'cafetaria van ziekenhuis de Bevelanden-Zuid te Goes, heeft de heer C. Pijl Hogeweg woensdagmiddag af scheid genomen als voorzitter van het ziekenhuisbestuur. Hij vertekt in ver band met zijn benoeming als burge meester van het Zuidhollandse Zwijndrecht. Verschillende sprekers zwaiden mr. Pijl Hogeweg veel lof toe, terwijl hij ook een serie geschenken in ontvangst mocht nemen. Verder waren er gelukwensen voor de nieuw be noemde voorzitter van ziekenhuis 'De Bevelanden', de heer M. Loeve uit Goes. Namens het ziekenhuisbestuur vertelde de heer Loeve dat het ziekenhuisbes tuur de heer Pijl Hogeweg node ziet ver trekken. „We hebben negen jaar lang een bijzonder fijne samenwerking ge had", meende de heer Loeve. Hij vond dat de heer Pijl Hogeweg het 'enorm en geweldig oged' gedaan heeft als voorzit ter van het ziekenhuisbestuur, met name ook rond de fusie van de zieken huizen Bergzicht en St.-Joanna tot zie kenhuis de Bevelanden. De heer Loeve stelde dat de activiteiten van mr. Pijl Hogeweg het beste konden worden geschetst met enkele trefwoor den: bestuurservaring, vergadertech- niek, gevoel voor humor, democratisch en een dosis vriendschap. Als dank voor de inzet deelde de heer Loeve me dat het bestuur een kleurentelevisie gaf. Voor mevrouw Pijl Hogeweg waren er bloe men. Namens het architectenbureau dat de nieuwbouwplannën voor de Bevelan den voorbereidt, voerde de heer H. Hal link het woord. Hij constateerde dat het met mr. Pijl Hogeweg altijd goed wer ken was geweest. Mej. G. C. Mei prees namens de perso neelsvereniging 'De Boemerang' de po sitieve opstelling van de scheidende voorzitter, zowel ten aanzzien van een financiële bijdrage voor de vereniging als het leveren van bijdragen voor het personeelsblad. Ondememingsraadslid A. J. H. G. Stroeks onderstreepte dat de heer Pijl Hogeweg altijd bereid was tot gesprek ken met het personeel en veel aandacht schonk aan de democratisering. De heer E. H M. Geimaerdt wees erop dat de laboratoriumschool Zeeland Zeeland veel plezier gehad heeft van de inspan ningen van mr. Pijl Hogeweg, vooral ook als het ging om het leggen van contac ten in 'Den Haag'. Economisch-directeur benadrukte eveneens de goede contacten van de heer Pijl Hogeweg in het regeringscen trum. Hij meende dat de vertrekkende voor zitter zich met succes heeft ingespannen om de fusie van beide ziekenhuizen tot een goed einde te brengen. Namens de specialisten romede de heer A. H. Veld- spoed gezet moet worden achter de sloop van de huidige bejaardensociè teit". In de bestedingsplanning van de ge meente voor 1976 was geld uitgetrokken voor vervanging van de soosruimte van de bejaarden (bijna 300.000). De plan nen blijken echter aanmerkelijk duur der uit te vallen (verbouw, zowel als nieuwbouw). Dit betekent dat de jaar lijkse kosten voor de gemeente ook veel hoger zullen zijn. namelijk 97.756 bij verbouwen/99.231 bij nieuwbouw. Er is bij de gemeente bijna 56.000 beschik baar. zodat er nog een oplossing gezocht moet worden voor de hogere jaarlijkse uitgave van 43.000 (wanneer er nieuw bouw komt).. In de raadscommissie voor samenle vingsopbouw zijn onlangs door diverse toen de tekeningen voor de nieuwbouw rondgaan. Het ontwerp was van het ar chitectenbureau De Jonge b.v. uit 's- Gravenpolder. De afmetingen van de nieuwe soos waren 14.40 bij 19.20 meter. Er was rekening gehouden met ruimten' voor verschillende doeleinden: biljart zaal. zang- en volksdansruimte, verga derruimte. kaartkamer en hobbeyzaal. Volgens de wethouder was tijdens het overleg met de bejaarden een duidelijke voorkeur voor totale nieuwbouw aan het licht gekomen. Het college van b. en w. wil de gemeen teraad in de vergadering van 18 novem ber '76 over de plannen een beslissing laten nemen. Tevoren zal het betref- Men spreekt onder andere over het to tale beleidsplan, dat op 18 oktober door de hoogste organen van de FNV wordt fende voorstel in de raadscommissies vastgesteld. behandeld worden. Spreker op deze bijeenkomst is de heer Op de foto: de huidige stadskwekerïj F. van Bakel. lid van het federatiebes- aan de Goese Legerdijk. waar een tuur van het FNV. De vergadering be- nieuwe of een verbouwde bejaardenso- gint om 10.00 uur. ciëteit moet komen <foto PZC). overleggen In Zeeuwsch-Vlaanderen geldt hetzelfde. Er zijn gewoon teveel bedden. Men vindt in Zeeuwsch- Vlaanderen alles goed, mits maar uitge gaan wordt van de bestaande.situatie. Toch zal het aantal bedden van 6 per duizend inwoners terugmoeten tot 4 per duizend". Over de toekomst van het Gasthuis in Middelburg merkt dokter Lelie op, dat hij nieuwbouw niet waarschijnlijk acht. De heer Bos: „De mogelijkheid om het Gasthuis op te knappen is er wel. maar die moet niet los gezien worden van een verdergaande samenwerking. Men zal het eens zijn over de manier hoe de func ties over de ziekenhuizen worden ver deeld. Zoals men het in Zeeland eens moet worden over de vraag welke su pervoorzieningen er moeten en op welke plaats". ADVERTENTIE NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN x Gespecialiseerd mtSSL in grote hof de persoonlijke presentatie van de heer Pijl Hogeweg. Hij voorzag voor hem verdere perspectieven na het burge meesterschap van Zwijndrecht: ,.U hebt de capaciteiten", aldus de heer Veldhof. Mr Pijl Hogeweg sprak zijn dank uit voor de waarderende woorden en ge- scheneken. Hij benadrukte dat hij in zijn ziekenhuis-periode steeds bijzonder getroffen was door de vriendschap. De heer Pijl Hogeweg wenste zijn opvolger Loeve geluk met de benoeming. Op de foto: De heer Loeve overhandigt mevrouw Pijl Hoge bloemen. Rechts de heer Pijl Hogeweg. Reiskosten voor 2 personen I 4 Kechtahaeid binr)en Nederland bij bij iedere aankoop volledig betaald J BONTMANTEL - '''■'XrWWWWW'Zf AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel.: 020-6 2693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21.30 uur. Te bereiken met tram 1 en 2 ARNHEM Ir. J.P. van Muijlwijkstraat 60 Tel.: 085-42 29 70. Open: maandag t.m. zaterdag S-18 uur, donderdag tot 21 uur. ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Open: maandag t.m. Tel-: 010-127546. zaterdag 9-18 uur, jonker Fransstraat 128 A vrijdag tot 21 uur. Tel.: 010-138065.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7