Combinatie Rotterdam heeft interesse voor gasopslag in het Sloe Sas van Gent wordt bedreigd met een fluorvergiftiging Grote interesse bedrijven voor terrein Quarleshaven „Als politieman mag ik best m'n woordje doen in politiek HOECHST KOOPT TERREIN VOOR DE AFVALVERWERKING Dode op Sloeweg Zes hectare van optie-terrein Meterprijs meer dan verdubbeld DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 NOG GEEN OFFICIËLE AANVRAAG ROTTERDAM - De Rotterdamse bedrijven Paktank en Gem-gas hebben belangstelling voor de vestiging van een opslagplaats voor inliet industriegebied Vlissingen-Oost. Met het dagelijks bestuur van het Vlissingse havenschap-Oost. Met het dagelijks bestuur van het Vlissingse havenschap zijn oriënterende bespre kingen aan de gang. TNO is bezig met de voorbereiding van een krapport, waarin de milieuhygiënische risico's onder de loep worden genoemen. Het gaat daarbij onder meer om ontpoffings- gevaar. Er zouden enkele tientallen mensen werk kunnen vinden. De belangstelling richt zich op een terrein van maximaal veertig hectare. TNO BESTUDEERT DE GEVAREN VOOR HET MILIEU en verklaarde, dat op dit moment niet zeker is of een vestiging al dan niet zal plaatsvinden. Maar het havenschap bij een eventuele vestiging met name op mikt is een si tuering op een deel van het ongeveer zeventig hectare grote terrein, waar voor Pechyney een verkoopverplich ting heeft, die men wel kwijt wil. Bij dat terrein is de mogelijkheid van vaarwater bij de hand. in de vergadering van de raad van be stuur van het havenschap Vlissingen is woensdag middag in relatie tot de aan leg van deQuarleshavenwelin algemene zin gesproken over 'gegadigden, waar mee besprekingen worden gevoerd", maar voorzitter A. J. Kaland wilde geen namen noemen. Hij weigerde dat woensdagavond ook. om nadere infor matie gevraagd. „Er is met de betrok kenen afgesproken om geen mededelin gen te doen in dit stadium en dan doe ik dat ook niet.' zo zei de gedeputeerde. De opzet is dat Paktank en Gem-gas in Vlissingen Oost tanks met vloeibaar gas opslaan, dat per schip wordt aan gevoerd. Van dit terrein uit zou men het produkt willen distribueren door met name het Benelux-gebied. Van een officiële aanvraag van de be drijven voor vestiging is op dit moment Delegatie van havenschap naar Montedison MIDDELBURG - Een delegatie van het iiavnschap Vlissingen-Oost heeft kort geleden op uitnodiging van dat bedrijf een bezoek gebracht aan enkele fabrie ken van Montedison in Italië. De dele gatie bestond onder meer uit voorzitter A. J. Kaland, enkele leden van het dage lijks bestuur, het secretariaat en de di rectie van het havenschap. Voorzitter Kaland verklaarde desge vraagd, dat met name om een beleefd heidsbezoek ging, van de zijde van Mon tedison was men uitgenodigd na de be moeienissen die het havenschap heeft gehad met de oriëntatie van het Ita liaanse bedrijf in Vlissingen-Oost. Het gezelschap bekeek erfabriken op Sicilië en bij Venetitië. Omdat ook Vlissingen-Oost een havengebied is, werd de Zeeuwse delegatie ook geïn formeerd over de havens, die bij vesti gingen van Montedison in Italië zijn aangelegd, aldus de heer Kaland, die verklaarde dat er 'geen zaken zijn ge daan', maar dan en wel informatief is gesproken over mogelijkheden voor uitbouw van de NSM in de Kanaalzone. Statenvragen over bezoek havenschap aan Montedison MIDDELBURG - De PvdA-statenleden M. J. van Poelje en P. J. Huybrecht heb ben bij gs schriftelijk vragen ingediend over een bezoek van een delegatie van het havenschap Vlissingen aan vesti gingen van Mont-Edison in Italië. In hun brief stellen de heren Van Poelje en Huybrecht aan gs de volgende vra gen: welke instantieis) heeft (hebben) de kosten van deze excursie gedragen; welk doel werd met dit bezoek aan Mont-Edison gediend en welke resulta ten werden behaald?; welke plaatsen in Italië werden bezocht en wanneer vond dit bezoek plaats? en hoe was de samen stelling van de delegatie uit het bestuur van het havenschap Vlissingen. Huwelijk We moesten het vandaag maar eens even over het huwelijk hebben - een maatschappelijke status, die nog steeds hevig wordt begeerd, zoals di verse recente onderzoeken leren. Kortgeleden bood de beeldbuis een programma ter consumptie aan. waarin jongeren spraken over het huwelijk Ze bleken er stuk voorstuk erg voor. Met name is ons bijgebleven de visie van één der vijftienjarige on dervraagden. die-in deze volgorde- verlangde naar koters, trouwen en zijn afkeer uitte van gemeenschap voor het huwelijk - iemand, die zijn tijdschema nog eens moet doorne men, lijkt ons. Maar wij komen eigenlijk op het on derwerp door de verspreiding van een persbericht van het ministerie van sociale zaken, waarin uitleg wordt gegeven over de in werking ge treden wet op de algemene arbeid songeschiktheid. Daar staat een in trigerend zinnetje in. Er wordt namelijk in gemeld, dat 'voorlopig gehuwde vrouwen' niet voor een dergelijke uitkering in aanmerking komen. Voorlopig gehuwde vrouwen. 't Lijkt ons een erg kleine groep. En - als men de onderzoeken naar het huwelijk achter de hand houdt - niet een groep, die snel zal groeien. Voorlopig. nog geen sprake, zo vernamen wij. Er worden nu studies verricht naar de ge volgen van een dergelijke vestiging, waarbij met name de milieu-aspecten zwaar wegen. Hoewel - zo vernamen wij - de effecten van deze vestiging op de werkgelegen heid niet zo groot worden geacht, zou een dergelijke opslagplaats van fgas in het Sloegebied wel veel scheepvaart op leveren. De heer Kaland wilde desge vraagd wel kwijt, dat het gaat om een gegadigde, „die voor de werkgelegen heid niet zo verschrikkelijk interessant is, maar wel veel scheepvaartverkeer zou aantrekken". De voorzitter van het havenschap liet weten dat er aan een eventuele vesti ging 'nog wel wat haken en ogen' zitten A. J. KALAND Van Waterschoot stelt vragen over vestigingen in het Sloe OOSTBURG - Het PPR-statenlid C. Tl». van Waterschoot heeft aan gedepu teerde staten van Zeeland vragen ge steld over de gang van zaken rond een vergadering van de raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen, die woensdag in Terneuzen werd gehou den. Gedeputeerde A. Kaland deed in die bijeenkomst tijdens de lunch me dedelingen over industrievestigingen in Vlissingen. De heer Van Waterschoot vraagt, of hel college op de hoogte was van de plannen en of het kennis heeft genomen van de berichten over die mededelingen. „Aangezien gedeputeerde Kaland de hier bedoelde mededelingen heeft ge daan en hij noch de portefeuille voor mi lieuaangelegenheden noch die voor planologie noch die voor energie be heert en aangezien - naast economische aangelegenheden - tenminste deze drie terreinen bij industrievestigingen be trokken dienen te worden, lijkt het niet aannemelijk, dat uw college niet op de hoogte was", aldus de heer Van Water schoot. Hij wil dan ook graag weten sinds het college op de hoogte van de plannen is en wanneer en door wie aan de werkgroep 'Industriealisatie' op dracht is gegeven deze eventuele nieuwe vestigingen te bestuderen. „Wat is de reden dat ook nu weer noch de sta ten noch de raden zijn ingelicht over voornemens tot vestiging, terwijl wel een werkgroep - zonder verantwoorde lijkheid als gekozene van de bevolking uit het betrokken gebied - op de hoogte is en over eventuele vestiging van een nieuw bedrijf adviseert of al geadviseerd heeft?" Tot slot wil de heer Van Water schoot, die op een spoedige beantwoor ding van de vragen aandringt en graag volledige opening van zaken wil zien. weten 'om welke redenen opnieuw voor deze werkwijze is gekozen, waarmee toch de indruk wordt gevestigd cq ver sterkt. dat raden en staten voor prak tisch voldongen feiten worden ge plaatst". KALAND: „TOELICHTING AAN TAFEL" TERNEUZEN - Enkele aan het water gebonden bedrijven hebben grote inte resse voor het industrieterrein ten zuiden van de - uit te breiden - Quarles haven in Vlissingen. „Er zijn serieuze besprekingen gaande. Enkelen willen graag komen en op korte termijn" zei gedeputeerde A. J. Kaland woensdag tijdens de vergadering vn de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen in Terneuzen. Toen enkele bestuursle den om nadere informatie vroegen, stokte echter de toelichting. Vooruitlopend op de lunch na de verga dering zei de heer Kaland: „Ik zal aan tafel een toelichting geven". Meer gege vens waren onder meer gevraagd door de heren J. Stenvert, G. Adan en mr. A. Bredius. De heer Kaland had eerder wel gezegd dat bepaalde problemen rond de eventuele vestigingen in studie zijn en dat daarbij ook de provinciale groep be geleiding industrialisatie en het TNO in Delft zijn betrokken. Toen de heer Sten vert daarop voreg of 'milieu- omstandigheden' ook een rol spelen, antwoordde de havenschapsvoorzitter: „Zo zou je het kunnen noemen". Volgens het bestuur is het nodigo om haast te maken met de zuidelijke uit breiding van de Quarleshaven omdat de geïnteresseerde bedrijven daar veel prijs op stellen. „Om nieuwe bedrijven te kunnen vangen moeten we zorgen eerst klaar te zijn met de zuidzijde" liet men weten. Aan die zuidzijde ligt over igens een terrein waarop Pechiney optie heeft. De uitbreiding van de Quarleshaven op zich ondervond in de raad van bestuur weinig weerstand. Men stelde een kre diet van 22 miljoen gulden beschibaar om dat werk te kunnen uitvoeren. In augustus al was 20 miljoen gulden uit getrokken voor infrastructuur- verbetering van het industrieterrein Vlissingen-Oost. Volgens het bestuur is er een duidelijke relatie tussen dat plan en de uitbreiding van de Quarleshaven. „Die is dusdanig dat we niet uit de voe ten kunnen", zei de heer Kaland. Het bestuur voert daarbij onder meer ook aan dat de nv Haven van Vlissingen haar terrein wil uitbreiden tot 100 hec tare. Verder wijst men op het effect van een negatieve reclame: „Er is in Vlissingen-Oost geen grond meer be schikbaar". Van de bij de uitbreiding van de Quar leshaven (met daarin een zwaaikom, die kan uitgroeien tot insteekhaven) vrij komende specie wil hethavenschap een nuttig gebruik maken door opspuiting van een niet vlak aan het water gelegen terrein van 45 hectare, waarvoor men in de toekomst nog industriële belangstel ling verwacht. Aanrijding als gevolg van mist bij Terhole TERHOLE - Tengevolge van de mist kwam woensdagmorgen een persone nauto in botsing met een vrachtauto op de Provinciale weg tussen Terhole en Rapenburg Tol. DeautobestuurderC. J. B ui t Mortsel passeerde een auto en zag door de mist niet. dat uit tegenoverge stelde richting de vrachtauto, bestuurd door J. D. uit Hontenisse. aankwam. Hij kon zijn voorganger ontwijken maar ramde de vrachtauto De vrachtauto en de auto van C. J. B. liepen grote schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Terneuzenaar gewond na botsing tegen lichtmast TERNEUZEN - De automobilist L. J. van der Zuit Terneuzen is dindagnacht rond 4 uur op de Komngmnelaan met zijn auto tegen een lichtmast gereden en gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de goede Herderkerk. Van der Z. moestmet hoofdletsel in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. AARDENBURGER K. KRAMER, VOORZITTER PVDA- AFDELING WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN ff VRIJHEID IN POLITIEKE UITSPRAKEN AARDENBURG - „Ik ben lid van deze samenleving en dat ik toevallig politieman ben geworden moet niet meespreken", zegt de heer K. Kra mer uit Aardenburg. PvdA- voorzitter van de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen. Een functie, die hij voorlopig - wie dat dan ook zou willen - niet laat schieten. „Ik ga zeer zeker die functie niet neerleg gen. Ik reageer gewoon ergens op als ik vind dat ik dat moet doen". Vastberaden uitlatingen van de wachtmeester bij de rijkspolitie groep Aardenburg. die in de PvdA- afdeüngsvergadering dinsdagavond in Oostburg zei. dat hij zich belem merd voelt in politieke uitspraken. Sommige bestuurderen - aldus de heer Kramer toen - zouden zijn uit spraken in het verleden over be paalde beleidszaken niet voor lief hebben genomen Reden van deze voorzichtige uitla ting is, zo liet de heer Kramer woens dag in een gesprek weten, mogelijk het optreden van Aardenburgs bur gemeester drs. W. L. A. Lockefeer ge weest. Die zou. zo vermoedt de PvdA-afdelmgsvoorzïtter bij het dis trictsbureau van de rijkspolitie in Middelburg - 'en misschien ook in Den Haag' - kritiek hebben geuit op enige politieke uitspraken van de Aardenburger. Wat was de aanleiding? Eind 1975 leverde de heer Kramer kritiek op uitlatingen van de Aardenburgse burgemeester, die in een interview had gezegd, dat met het bouwen van woningwetwoningen pas op de plaats zou worden gemaakt. Drs. Lockefeer zei - aldus dat krantenar tikel - dat die naar reële behoefte moeten worden gebuwd. En verder dat b. en w. 'niet bouwen voor men sen die via ons bijstandsloket in hun levensonderhoud voorzien". Tens lotte maakte de heer Lockefeer de opmerking, dat de autochtone be volking niet zo gelukkig zou zijn met bepaalde sociale randfiguren 'en eerlijk gezegd hebben we hieraan geen behoefte". De heer Kramer: „Ik vond, dat drs. Lockefeer in die uitspraak een so ciaal zwakke groep aanvalt, die toch al in het verdomhoekje zit. Op een openbare PvdA-vergadering heb ik toen in die trant een opmerking naar de burgemeester gericht". Een tweede - mogelijke - aanleiding tot een geschil tussen die twee is volgens Kramer zijn uitlating geweest, dat een postverhogïng met 8000 op de begroting van vorig jaar beter zou kunnen worden besteed aan 'wel zijn', dan aan 'drank'. Een suggestie die niet werd overgenomen. Volgens Kramer zou burgemeester Lockefeer een hebben gezegd dat hij niet wenst te worden aangevallen 'door eigen politiemensen'. „Dat is evenwel niet juist", aldus Kramer. „Ik ben bij de rijkspolitie en die staat in een toch iets andere relatie met de gemeente als de gemeentepo litie". Hij zegt het 'knullig' te vinden 'van zo'n man dat-ie zich aangeval len voelt". Om te weten hoe een en ander verder moet, heeft wachtmeester Kramer contact opgenomen met het hoofd bestuur van de Nederlandse Politie bond in Amsterdam. Kramer: „Men heeft mij gezegd dat ik heus wel mijn woordje in de politiek mag doen. Na tuurlijk drukt men je wel op het hart voorzichtig te wezen in bepaalde ge vallen". De Aardenburgse PvdA'er tot slot: „Ik weet wel dat ze bij de politie lie ver niet hebben dat je aan politiek dot. Maar in den lande ben ik echt geen uitzondering. Toen ik eind '74 voorzitter van deze afdeling werd heb ik niet stil gestaan bij mijn be roep. Dat heeft er volgens mij ook niets mee te maken. Als ik in deze samenleving wil weten hoe een cn ander functioneert vind ik dat ik daartoe de kans moet krijgen. Van die gedachte ga ik uit en blijf ik uit gaan". TERNELfZEN - De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen is woensdag akkoord gegaan met de ver koop van een terrein van ongeveer zes hectare aan Hoechst Holland NV, waarop dat bedrijf het afval van een nieuwe fosfaatfabriek kwijt kan. De 'stortplaats' ligt in het noorden van het terrein waarop Hoechst optie heeft. Het zes hectare grote terrein sluit niet aan op de percelen die het chemische concern op het ogenblik al in gebruik heeft. Om die reden is de verkoopprijs van de grond meer dan verdubbeld en uitgekomen op 25 gulden per vierkante meter. Pas dinsdagochtend is Hoechst ak koord gegaan met het voorstel van het havenschap. Bij de problemen rond de verwerking van het Hoechst-afval zijn zoals bekend ook de ministers van eco nomische zaken en milieuhygiëne inge schakeld. Minister Vorrink en minister Lubbers zijn akkoord gegaan met de nu bereikte oplossing, al beschouwt men die als 'voorlopig'. Overeengekomen is dat een onafhankelijk instituut nu een onderzoek zal instellen naar een milieu hygiënisch, technisch en economisch verantwoorde oplossing voor de ver werking van het afval. Dat afval is afkomstig van de natriumtnpolyfosfaat-fabriek, waarin een nieuw procédé zou worden toege past: hetnatzuurreinigingsproces. Deze methode verbruikt minder energie en verlegt een deel van het produktie- proces naar de grondstof producerende landen. Een grote moeilijkheid bleek echter de berging van de bij dit proces vrijkomende 'filterkoeken'. Hoechst had aanvankelijk plannen om die af te voeren naar een terrein naast de stort plaats voor Midden-Zeeland, maar kreeg geen toestemming. De nu overeengekomen verkoop van een deel van het óptie-terrein is over igens niet in overeenstemming met het contract tussen Hoechst en het haven schap. Datcontractschrijft voor dathet bedrijf aaneengesloten stroken grond moet kopen. Nu dat niet het geval is, is een andere prijs vastgesteld, die pas zal worden verrekend met de 'normale prijs' als Hoechst op de contractueel voorgeschreven manier het terrein van zes hectare zal kopen. De raad van bestuur had woensdag geen moeite met het voorstel tot verkoop. Al leen drs. F. W. Dirker van het ministerie van economische zaken vond dat 'Hoechst zelf het mees t de dupe is van de gang van zaken'. Hij had daarom be zwaar tegen de verhoogde verkoopprijs. Voorzitter A. J. Kaland kon zijn bezwa ren wegnemen door erop te wijzen dat het terrein naast de stortplaats Midden-Zeeland het bedrijf 40 gulden zou hebben gekost en dat de verkoop nu niet volgens het contract met Hoechst tot stand komt. Men wilde zich nadruk kelijk houden aan de eventuele latere verrekening met de 'normale prijs'. De heer Kaland meende overigens dat Hoechst wellicht nooit het terreintje van zes hectare zal kopen volgens con tract. „Het bedrijf komt er misschien nooit aan toe om het hele optie-terrein ook werkelijk in gebruik te nemen". Een beeld van industrieën bij Sas van Gent. Op de voorgrond de CSM. 'VOORKOMENIS BETER' IN OPEN BRIEF: DR. J. TESINK: „CONCLUSIES VOORBARIG" SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent van de vereniging 'Voorkomen is Beter' gelooft dat zowel het vee als de mensen in en om Sas van Gent worden bedreigd door een fluorvergif tiging. De VIB schrijft dat in een open brief aan b. en w. en de gemeenteraad van Sas va Gent. Men komt tot die conclusie op basis van een onlangs uitge voerd onderzoek, waarbij de meetresultaten 'dusdanig hoog lagen dat zij ver boven het toe laatbare zitten". Gebleken is, aldus de brief van de VIB, dat wel het vee in en om Sas van Gent regelmatig wordt onder zocht en van anti- fluortabletten voorzien, maar dat er voor de mensen, die een- zelrde hoeveelheid fluor moe ten verwerken geen maatrege len worden genomen. Men eist van het Sasse gemeentebes tuur onmiddellijk een onderzoek naar de hoge concentraties fluor en 'geëi- genue maatregelen olil er iets Legell te dien. De VIB wilde woensdag de cijfers, die het onderzoek heeft opgeleverd, nog niet bekend maken. De fluor-verontremiging boven Sas van Gent is voornamelijk afkomstig van de Zuid-Chemie in Sas van Gent en van twee bedrijven in het Belgische Zelzate. Sidmar en Kuhlmann. De vervuiling door de Zuid-Chemie wordt tegenge gaan in het kader van de wet luchtver ontreiniging, waarvan het provinciaal bestuur uitvoerder is. Recente gegevens, afkomstig van het landelijk meetnet van de rijksoverhe den van de meetpunten van de gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland, hebben overigens uitgewezen dat de fiuorvervuiling in de kanaalzone het af gelopen jaar juist is teruggelopen. De directeur van de gezondheidsdienst, dr. J. Tesink, zegt daarover. „We hebben tot nu toe dit jaar nauwelijks waarden gemeten die de dieren overlast zouden kunnen bezorgen, al zijn er af en toe wel piekwaarden die aan de hoge kant lig gen". Als gevolg daarvan bezoekt zijn dienst Sas van Gent de laatste tijd min der vaak. Dr. Tesink ziet in het fluorge- halte in de lucht ook geen bedreiging voor de Sasse bevolking, De conclusies van de VIB kenschetst hij als 'voorba rig'. „Maar ik moet eerst het hoe. wat en waar weten van het onderzoek om er een goed oordeel over te kunnen geven". Aan een incidentele meting hecht de heer Tesink totaal geen waarde. „Dat is wetenschappelijk absoluut niet ver-r antwoord". De milieu-inspecteur vooi; Zeeland, dr. A. Adriaanse en burge meester drs. W. R. V. Dusarduyn van Sas van Gent onthielden zich woensdag van commentaar omdat ze de brief nog niet hebben gezien. 'S-HEERENHOEK - Woensdagmiddag is bij een ongeval op de kruising Mo lendijk - Sloeweg nabij 's-Heerenhoek de 54-jarige J. Salm uit Den Haag om het leven gekomen. De heer A. J. K. uit Colijnsplaat moest ernstig verwond naar het Dijkzichtzie- kenhuis in Rotterdam worden over bracht. Het ongeluk gebeurde toen de heer Salm, komende over de Molendijk geen voorrang verleende aan de over de Sloeweg. (een voorrangsweg) rijdende truck met oplegger, bestuurd door A. J. K. uit Colijnsplaat. De voertuigen kwamen met elkaar in botsing waarbij de heer Salm uit zijn werd geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Zijn auto brandde geheel uit. De truck kwam honderd meter verder in de sloot trecht waarbij de lading ijzeren platen de ca bine er af schoven. De heer K. werd hierbij ernstig verwond. Hij werd eerst naar ziekekenhuis de Bevelanden-noord in Goes vervoerd. Vandaaruit werd hij verder gebracht naar het Dijkzichtziekenhuis in Rotter dam. De auto van de heer Salm brandde geheel uit. Vlissingers betrapt op winkeldiefstal VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft woensdagmiddag de Vlissingers A. M. A. en D. S. aangehouden in ver band met diefstal van kruidenierswa ren uit de supermarkt van Albert Heyn. De winkeldieven werden omstreeks kwart voor vijf betrapt door personeel van Albert Heyn, op het moment dat ze zich met kruidenierswaren ter waarde van ongeveer 18,98 uit de voeten wil den maken. De personeelschef van de winkel waar schuwde politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2