Cruijff: we hadden de voorsprong tegen Ierland moeten consolideren Tomeloze Noordieren veroveren punt: 2-2 BLANCHFL0WER: DIT IS PAS HET BEGIN! PZC/sport 151 ONRUST IN NEDERLANSE DEFENSIE, GEELS FAALT VOORAAN Okker in Madrid uitgeschakeld DERDE REMISE VOOR TAL KRACHTMETING NACHTMERRIE VOOR COACH ZWARTKRUIS STAND IN GROEP 4 ROTTERDAM - Oranje-aanvoerder Johan Cruijff zei het gisteravond na afloop Nederland - Noord-Ierland onomwonden: „Het zou beter ge weest zijn als we als echte profs de 2-1- voorsprong geconsolideerd hadden. Nu waren we zo in de ban van het lekkere voetbal voor het pu bliek, dat we zijn doorgegaan. Het ongelukkig uitgevallen resultaat spreekt boekdelen". Ook interim-coach Jan Zwartkruis wond er geen doekjes om. Hij vond het gelijke spel onnodig, gezien de verhouding, vooral na rust, in het veld. „Ik was in die eerste 45 minuten ontevreden. Verschillende jongens voerden de opdracht, waarmee ze het veld ingingen, niet stringent uit. Die Noordieren - en George Knobel had me daar over precies en goed inge licht-konden hun wervelende acties uitvoeren. Ze konden kort uitverde digen en dan in de diepte wegduiken. George Best kon zich voor rust uitle ven. omdat hij niet voldoende dek king kreeg van Willy van de Kerkhof, die bepaald zijn dag niet had en in het laatste kwartier voor rust ook nog geplaagd werd door een kuit blessure". Geen kwaal „Na rust is het Nederlands elftal ech ter sterk teruggekomen. Johan Cruijff vooral speelde toen veel beter dan voor rust, De kansen voor Neder land: voor Argentini? Ach, ik vind dat zo'n gelijkspel, zo'n waarschu wing, geen kwaad kan. Je kunt er al leen maar sterker van worden. De kansen zijn nog voor 100 procent aanwezig", aldus interim-coach Zwartkruis. Jan Zwartkruis vond dat er in de be ginfase onvoldoende werd gerea geerd op het beweeglijke Noordierse spel. „We gunden ze te veel speel ruimte. We liepen meestal achter de situaties aan. Vooral George Best voelde dat uitstekend aan. Na rust was alles gecorrigeerd. We hadden royaal moeten winnen. Die Noord ierse doelman had alle fortuin mee. Ons zat het echter niet mee. De Spaanse scheidsrechter onthield ons twee geheide strafschoppen. Ik vond het een matige arbitrage. Daar komt nog bij dat we te maken had den met een Noordiers elftal, dat steeds massaal in de aanval ging. Voortreffelijk gedaan van Blanch- flower. Modern voetbal". Willy van de Kerkhof: „Ik wil nie mand de schuld geven, maar ik moest vrijwel steeds twee mensen dekken. George Best - en dat is niet de eerste de beste - en Mcreary, die veel te veel vrijheid kreeg van een niet steeds volgende en dus niet dek kende Johan Neeskens. Nou ga er dan maar eens aan staan. Die bles sure liep ik op een kwartier voor rust. Ik ging omhoog om een bal te koppen en George Best ook. Hij raakte mij met zijn noppen in de kuit. Dat was voldoende, Ik kon gewoon niet meer en heb aan Zwartkruis gevraagd mij in de rust te willen vervangen. Ik denk dat ik een spiertje in mijn kuit heb gescheurd"- Ruud Geels deed tamelijk onver schillig over zijn vervanging. Hij wilde wel toegeven dat hij een paar kansen had laten liggen, maar over de grote kans voor open doel zei hij: „Niemand zal het natuurlijk willen geloven, maar die bal kreeg vlak voordat ik hem raakte een bepaalde draai. Niemand op de tribune ziet dat. Maar ik kon die bal niet goed raken. Daarom miste ik in de ogen van het publiek. Hoewel ik het fijn vond dat het ineens binnen twee mi nuten na mijn vervanging 2-1 voor Nederland werd, was het voor mij een extra knock-out. Zie je wel zei ik tegen mzelf. hoe slecht je het hebt gedaan. Nu gaan ze er wel in nu jij er uit bent". Johan Cruijff tenslotte: „Het pu bliek zal ongetwijfeld genoten heb ben, Het was een sportieve wed strijd met veel sensationele momen ten. Wij hebben de overwinning uit handen gegeven, daar blijf ik bij. Moet ik nu zeggen dat Trey tel die bal beter op een andere manier had moeten wegwerken, of dat Adrie van Kraay scherper had moeten dekken? Iedereen heeft toch de oor zaak kunnen zien. De voornaamste oorzaak was, dat we ons in de laatste De Noordierse trainer Danny Blanchjlower (links) krijgt felicitaties van de Nederlandss coach Jan Zwartkruis. minuten hebben laten verleiden tot amateuristisch voetbal. We zijn met al onze profmentaliteiten samen niet voldoende professioneel opge treden. Daarom wonnen we niet en moesten we vlak voor tijd de ge lijkmaker toestaan. Ik heb trouwens altijd al gewaarschuwd voor die Noordieren. Het zijn allemaal door gewinterde profs. Ze spelen beter dan men ïnNederland had gedacht DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 MADRID (SID)- Tom Okker (32) is woensdag in de tweede ronde van het grand-prixtennistoernooi in Madrid uitgeschakeld door de jeugdige Zweed Kolf Norberg: 3-6, 6-1, 4-6. Van de geplaatste spelers maakten vooral Manuel Orantes en Guillermo Vi las een goede indruk. Zij versloegen res pectievelijk de Joegoslaviër Nikki Pilic (6-16-2) en de Brit Gerald Battrick (6-2, 6-0). Als u even gauw'n boodschap moet doen en u even snel de auto g dubbel parkeert, doel g u even snel iets dal niet g mag en bent u al gauw g 'n gevaar. Maar even snel B niel meer doen is B daarom onze bood- schap. De politie. B IAAF WIL ONDERZOEK VERKLARINGEN DRUT BARCELONA (AFP) - De internatio nale amateur atletiek federatie (LAAF) heeft de Franse atletiekbond verzocht een onderzoek in te stellen naar de uit spraken, dei Quy Drut enkele weken ge leden in interviews deed. De olympi sche kampioen op de 110 meter horden verklaarde toen dat hij overwoog met" atletiek te stoppen omdat de topatleten verkapte professionals zijn. Drut be kende ook zelf enveloppes met inhoud te hebben aangepakt. „Na de ophefmakende verklaringen van I Drut in de Franse pers is het normaal dat wij reageren, vooral omdat hij zelf verklaard heeft veel geld. te hebben aan genomen". zei ir. Ad Paulen, de Neder landse vooratter van de LAAF, die voor de bijeenkomst van net internationaal olympisch comité en vertegenwoordi gers van de internationale sportbonden in Barcelona is. „De IAAF heeft Michel Marmion. de voorzitter van de Franse bond geschreven enverzocht een oner- zoek in te stellen in de zaak Drut", ver klaarde de heer Paulen. De IAAF- voorzitter voegde er aan toe dat het niet onmogelijk is dat Drut zijn gouden olympische medaille zal moeten terug geven. wanneer hij schuldig wordt kbe- vonden aan professionalisme. VARESE - De grootmeesters Michael Tal en Tigran Petrosjan (beiden uit de Sovjet Unie) hebben woensdag hun partij in de vierde ronde van de beslis- singsdriekamp om twee plaatsen in de kandidatenmatches remise gespeeld. De partij duurde achttien zetten. DDe stand in de driekamp, die uit twaalf ronden bestaat is: 1 Tigran Petrosjan (SOV) 2 punten uit 3 partijen - - 2 Mi chael Tal (Sov) 1 Va puntuit3 partajen-3 Lajos Portisch (Hon) '/a punt uit 2 par tijen. die maar hoefde te knikken: 0-1Nauwe lijks een minuut later ontsnapte Neder land aan een nog grotere catastrofe, toen Best langs de ogenschijnlijk vast genagelde Van de Kerkhof gleed. Best kwam vrij voor Treytel, maar met een schitterende reactie tikte de Rotter damse doelman de bal naast. En weer kreeg Noord-Ierland een kans om op 0-2 le komen. Weer maakte Best zijn opponent Van de Kerkhof belache lijk door hem moeiteloos te passeren. Best knalde de bal voor de voeten van de volslagen vrijstaande Hamilton, die echter recht op Treytel schoot. Pas toen sloeg Nederland terug. Eerst kopte Cruijff uit een voorzet van Krol flitsend onder de lat, maar doelman Jennings redde wonderbaarlijk. Vervol gens mikte Rensenbrink de bal zuiver op het hoofd van de vrijstaande Geels, die vlak voor het doel deze kans vrijwel altijd benut, maar nu huizenhoog over kopte. Weer redde Treytel Nederland daarop van een grotere achterstand, door een vlammend schot van McGrath naast te ranselen. Hels gefluit Een hels gefluit van afkeuring was het loon voor Geels toen hij de mooiste kans van de wedstrijd miste. Cruijff nam een vrije trap. de bal werd van richting ver anderd, en terwijl doelman Jennings weerloos in de ene hoek van het doel lag, had Geels de bal maar voor het intik ken, maar hij gleed de bal nog naast. Veel defensiever ging Noord-Ierland in de tweede helft spelen, maar het duurde nog tot de 18e minuut voor Ne derland eindelijk en niet zonder geluk toesloeg. Jansen bereikte Krol, die van ver buiten het strafschopgebied op het doel knalde. Onhoudbaar leek de bal allerminst, maar het leer kringelde met een vreemde boog langs de onthuste Jennings: 1-1. Uitzinnig Nog geen twee minuten later was het publiek uitzinnig van vreugde, na een flitsende en met succes bekroonde Ne derlandse aanval: Van der Kuylen joeg de bal naar rechts, waar René van de Kerkhof aan een razende sprint begon en op tijd Cruijff bereikte, die eerst Legen de doelman schoot maar daarna de terugspringende bal in de netten joeg: 2-1. De Spaanse scheidsrechter Franco Martinez weigerde Nederland daarna de verdiende overwinning te geven, toen hij tot twee maal toe geen strafschop gaf toen eerst Rensenbrink en daarna Cruijff in het strafschopgebied onderuit werden gehaald, Van der Kuylen en Van de Kerkhof misten nog enkele droom- kansen. Desillusie De desillusie was daarom nog intenser toen vlak voor het einde, bij een plotse linge uitval, invaller Spence uit een voorzet van Mcllroy de gelijkmaker langs Treytel joeg. De Rotterdamse doelman ging bij dat doelpunt niet vrijuit, door de bal uit de voorzet niet klem-vast te vangen maar voor de voe ten van Spence te slaan. Nederland kan zich in de wedstrijden tegen Noord-Ierland en België in de rest van deze kwalificatiewedstrijden nu nog maar weinig puntenverlies permitteren, wil het inderdaad Argen tinië bereiken. Gele kaarten waren er voor Rice (on deruithalen van René van de Kerkhof). Nicholl itijdrekken), George Best (die Neeskens aan de haren trok) en Nees kens (wegens revanche op Best). (Door Joop van den Bergi ROTTERDAM - Als er ooit een elftal volstrekt ten onrechte kans loos werd geacht tegen het Oranje-team, dan was het woensdaga vond in de Rotterdamse Kuip wel de formatie van Noord-Ierland. Met een nog altijd briljante dirigent als George Best op het mid denveld dartelden de Britten vooral voor rust aanvallend over de grasmat alsof ze voor eigen publiek speelden en alsof ze geen weet hadden van de reputatie van Johan Cruijff en de zijnen. Verbijs terd zagen de 56.000 toeschouwers dan ook hoe deze Noordieren, die nog zelden samen hadden gespeeld, bij tijd en wijle moeite loos door de Nederlandse defensie sneden en zich bij herhaling uitstekend uitgespeelde kansen schiepen. succes maar uit. Voor de wedstrijd nog had Geels gezegd: „Dit is mijn 13e inter land, maar ik hoop dat het een geluks nummer is". Dat was het dan niet. En in de loop van de tweede helft werd de ontgoochelde Geels volkomen terecht uit het veld gehaald om plaats te ma ken voor de veel actievere René van de Kerkhof. Bij dit alles trok het Noordierse elftal zich duideljk op aan de fantasierijke in breng van George Best, Om met Willem van Hanegem te spreken: waarschijn lijk zullen de meeste Nederlandse wij kagenten momenteel sneller zijn dan de veel te zware George Best, maar de ster van weleer was nog altijd zeer sterk aan de bal. strooide verrassende passes in het rond en was zelf enkele malen dicht bij een doelpunt. Neerlands voetbalster nummer één, Johan Cruijff, kon veel minder zijn stempel op het Nederlandse spel drukken. Weliswaar liet hij ook nu weer vaak verbluffende acties zien. Een nachtmerrie bijna moet deze krachtmeting zijn geworden voor interim-coach Jan Zwartkruis, want de tomeloze Britten, die joegen op iedere bal, verdedigden tot diep in de tweede helft met succes een snel verkregen 0-1-voorsprong. Weliswaar deed Neder land met een plotselinge explosie van aanvalsdrift die achterstand binnen twee minuten verdwijnen (2-1), maar enkele minuten voor het einde sloegen de Britten met een razendsnelle counter weer toe: 2-2 en eindstand. Er is geen twijfel mogelijk: voor het publiek was die gelijkmakende treffer van Noord-Ierland een bittere ont goocheling, maar de objectieve toe schouwer moest toch toegeven dat hij getuige was geweest van een zeldzaam spectaculaire wedstrijd. Over het veld joegen twee scherp aanvallende ploe gen, en het resultaat was dat er zelden zoveel opwindende momenten voor de doelmonden in één wedstrijd waren te TSJECHEN WONNEN VAN SCHOTTEN: 2-0 PRAAG (REUTER) - Europees voet balkampioen Tsjccho Slowakije heeft woensdag in Praag zijn eerste wed strijd in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap tegen Schotland met 2-0 gewonnen. DKe ruststand was 0-0. De Tsjechische doelpunten werden gemaakt door An- tonin Panenka (47e minuut) en Ladis- lav Petras (49e minuut). Er waren 40.000 toeschouwers. zien als in deze kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap. Zel den ook waren er in één wedstrijd zo veel schitterend uitgespeelde kansen te zien. Het mocht dan ook een wonder heten dat er tenslotte slechts vier doel punten op het scorebord prijkten. De wedstrijd had kortom een enorme amusementswaarde ondanks of mis schien wel dankzij de vele fouten die aan het spel kleefden. Zo was de Neder landse defensie aanvankelijk een puin hoop. Vooral de keuze van Willy van de Kerkhof als rechtervleugelverdediger was een volstrekte misgreep. De bekla genswaardige Eindhovenaar werd in de eerste tien minuten van de wedstrijd voorbijgewandeld door de linkerspits Mcllroy en door George Best alsof hij eenvoudig niet bestond. Dat bracht heel de Nederlandse formatie duidelijk in verwarring. Eerst werd Willy van de Kerkhof naar het middenveld gediri geerd en posteerde Neeskens zich op rechts in de defensie, maar later kwam. Zwartkruis kennelijk tot de ontdekking dat het middenveld daardoor aan kracht had verloren en schoof Van de Kerkhof weer naar achteren. Onrust Onrust waaierde door de Nederlandse ploeg, ook al omdat voorstopper Wim Rijsbergen allerminst betrouwbaar was en middenvelders voortdurend moesten bijspringen. Weliswaar liet ook Nederland aanvallend zeer specta culair en vindingrijke acties zien, maar omdat Ruud Geels in het centrum als aanvaller volkomen faalde, bleef het maar het was alsof Geels. Rensenbrink en de vaak opkomende middenvelders Haan en Neeskens zijn ideeën niet be grepen. Onderschatting Het kon niet anders: onbewust moet er toch onderschatting in de Nederlandse ploeg zijn geslopen. Weliswaar legden de Oranje-spelers bij tijd en wijle schit terende aanvalspatronen Op het veld, maar de spirit, de flitsende snelheid die nodig was om deze Noordieren te bre ken, ontbrak lange tijd. Pas toen na rust René van de Kerkhof als rechterspits in de aanval kwam, en later ook Willie van der Kuylen in het team werd gezet, kwam er veel meer tempo en gevaar in de Nederlandse aanvallen. Na rust kwam Willy Van de Kerkhof terecht niet terug, en werd de Nederlandse defensie aanzienlijk be trouwbaarder nu Wim Jansen als reeh- terverdediger opereerde. Toch had Nederland het succes voor het grijpen, want kansen kwamen er bij de vleet. Al in de tweede minuut joeg Krol de bal precies op het hoofd van de vrijs taande Rensenbrink. maar de Anderlecht-ster schampte de bal naast het doel. Verbijstering Verbijstering alom in de vierde minuut. Met een strakke zuivere pass joeg George Best op links Mcllroy in de diep te. die met een verbluffend gemak langs Willy van de Kerkhof sprintte en nauw keurig het hoofd van McGrath bereikte. Jolian Cruijff brengt de stand op 2-1: het zou niel voldoende zijn voor de Nederlandse ploeg. ROTTERDAM-Danny Blanchflower deed geen enkele moeite zijn opgetogenheid te verbergen. „Een geweldig resultaat, zonder meer", straalde de voormalige vedette van Tottenham Hotspur, die er stellig op had gerekend dat zijn Noordierse formatie door de door hem nog altijd mateloos bewonderde Oranje-ploeg zou worden afgetraft. Maar in plaats van een pak slaag, oogstte Noord-Ierland het beste resultaat sinds de wereldkampioenschappen van 1958 in Zweden, toen een kwartfinaleplaats werd bereikt en gastheer Zweden niet zonder moeite een einde maakte aan de illusies van de voetbalvertegenwoordigers uit Ulster. Twee spelers kregen in de eerste helft de rode kaart. Twee minuten voorrust at tendeerde de Italiaanse grensrechter scheidsrechter Michellotti op een hand gemeen in het STsjechische strafschop gebied tussen de Schot Andy Gray en de Tsjech Anton Ondrus. Beide spelers werden van het veld gezonden, In de loop van de eerste helft deelde Mi- chelotti ook vijf gele kaarten uit. Vier aan Schotten - Gordon McQueen. Ar chie Gemmil, Martin Buchan en Willie Donachie en én aan de tsjechen - Ladis- lav Jurkemik. In de eerste helft verrasten de schotten hun tegenstanders met snel en aggres- sief aanvalsspel, hetgeen echter geen ^doelpunten opleverde. Na de hervatting besliste de Europese kampioen de wed strijd in drie minuten. De onvermoei bare middenvelder Ladislav Pollak stelde in de47e minuutmeteen perfecte pass Antonin Panenka in s taatte scoren (1-0). Na aangeven van andermaal Pol lak, bracht Ladislav Petras de stand drie minuten latrr'op 2-0 voor de Tsje chen. DKE Tsjechische nationale ploeg behaalde de 24e overwinning in succes Wïm Jansen (links) en Ruud Krol tasten volkomen mis: na viujf minuten opent McGrath de score voor de Noordieren. Blanchflower voerde terecht als belang rijkste factor voor het ongekende succes van zijn elftal aan. dat Nederland vol komen werd verrast door de aanval lende instelling van de Noordieren, die vooral in de eerste twintig minuten als grootvorsten liepen te voetballen en de Nederlandse defensie meermalen voor schut zetten. „Zo kent de wereld Noord-Ierland niet meer", glunderde de beminnelijke Blanchflower. „De laatste jaren was het zo, dat we steevast begonnen te verdedigen en dan maar zagen hoe ver we zouden komen. Dit is hopelijk het begin van een ander tijdperk. Het is in ieder geval de beste start die wij ons in dit kwalificatietoernooi konden wen sen". Blanchflower was vriendelijk genoeg om het Nederlands elftal als het duide lijk betere team te kwalificeren. Hij heeft ook na de door de zeer goed ge vulde Feyenoord-Kuip met afgrijzen begroete puntendeling geen kwaad woord over voor de Nederlandse forma tie. „Natuurlijk raakte Nederland wat gefrustreerd. Hetstond al zo snelmet 1-0 achter, en het kon aanvankelijk geen vat op ons spel krijgen, doodeenvoudig omdat het niet op zoveel aanvallend tegenspel was berekend". Best: „Zoals het in de eerste helft liep, zo wil ik het voetbal graag spelen. Na de rust werden we naar achteren ge jaagd en was het vooral een kwestie van achter de Nederlanders aan ren nen. Dat is een manier van spelen die ik bepaald niet ambieer, maar je moet wel wat. Overigens vond ik Nederland be slist niet slecht spelen. Dat kunnen de mensen hier in Rotterdam nu wel vin den, maar ik ben zo vrij te zeggen dat' het een attractieve wedstrijd is ge weest, waarin wij Nederland min of meer ons speltype hebben opgedron gen". Over zijn gele kaart. „Ach. er was een opstootje tussen een man of zes. Dan pakt de scheidsrechter gewoon degene die het meest opvalt, en dat zal ik deze keer wel geweest zijn vanwege mijn lange haar. Waarom ik die kaart kreeg? Ik zou het echt niet weten. Vechten met Neeskens? Welnee, als er sprake van vechten was. dat was het zo dat Nees kens met mij vocht, en niet andersom", aldus Gëorge Best. MAGERE ZEGE ENGELAND OP FINLAND: 2-1 LONDEN- Engeland heeft woensdag in Wembley in een wedstrijd voor groep 2 met 2-1 gewonnen van Finland. Bij de rust leidde Engeland met 1-0 door een doelpunt van Dennis Tueart (4e mi nuut). Na de hervatting scoorden Jyrki Nieminen voor Finland (48e minuut) en Joe Royle voor Engeland (53e minuut). Er waren 92.000 toeschouwers. De stand In groep 2 is: Engeland 2 2 0 0 4 6-2 Finland 3 1 0 2 2 2-4 Italië 0 0 0 0 0 0-0 Luxemburg 1 0 0 1 0 0-2 Nog te spelen wedstrijden: 16-10-76 Luxem burg- Italië; 17-11-76 Italië - Engeland: 30-03- 77 Engeland - Luxemburg: 26-05-77 Luxem burg - Finland, 08-06-77 Finland - Italië; 12- 10-77 Luxemburg - Engeland; 15-10-77 Italic- - Finland; 16-11-77 Engeland - Italië: 03-12-77 Italië - Luxemburg. ROTTERDAM - Na het 2-2 gelijke spel van Nederland tegen Noord-Ierland is de stand in groep 4 van de voorronde om het wereldkampioenschap voetbal: Nederland 2 1 1 0 3 3-2 België 1 1 0 0 2 1-0 Noord-Ierland 10 10 12-2 IJsland 2 0 0 2 0 0-2 Programma komende wedstrijden: 10- 11-'7G België-Noord-Ierland. 26-3-'77 België-Nederland, ll-6-'77 IJsland- Noord-Ierland. 31-8-77 Nederland- IJsland, 4-9-'77 België-IJsland, 21-9-'77 Noord-Ierland-IJsland. 12-10-'77 Noord-Ierland-Nederland. 26-10-'77 Nederland-België, 16-11-'77 -i Noord- Ierland-België. George Best had een belangrijke rol in de acties van de Noordieren. Achter hem instrueert Johan Cruijff zijn ploeg genoten hoe ze Best het beste kunnen tegenhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15