10/ Pandbrief biljetten Twintig miljoen gulden voor aanleg Quarleshaven Schoorsteenpijpen Hoechst mogelijk 'producenten' zoemtoon Studenten RPA begonnen viering van eeuwfeest PZC/p Personeel Bethesda-St. Joseph krijgt les in brandbeveiliging mm Bestuur-bestuurden wil ideeën over inspraak toetsen OWestland/Utrecht WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 - OPNIEUW VOORSTEL HAVENSCHAPSBESTUUR GEEN ANDER TERREIN MEER BESCHIKBAAR VLISSINGEN - De raad van bestuur van het Havenschap Vlissingen behan delt in de vergadering van vandaag - woensdag - opnieuw het voorstel 20 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het maken van de eerste fase van de Quarleshaven. Het dagelijks be stuur kwam op 30 augustus ook met dat voorstel, maar de raad nam toen geen beslissing omdat men eerst nadere in lichtingen wilde hebben over de wen- selijkhied van de uitvoering van het werk. Het dagelijks bestuur stelt nu in het na dere voorstel dat in Vlissingen-Oost met uitzondering van een terrein tussen To tal en Pechiney geen terreinen meer be schikbaar zijn die op korte termijn kun nen worden uitgegeven. „Het terrein tussen Total en Pechniney wensen wij beschikbaar te houden voor basis industrie, en is ok het enige terrein in Vlissingen-Oost dat voor uitgifte aan een dergelijk bedrijf in aanmerking komt", aldus het dagelijks bestuur. Het wijst erop dat de wens van de N.V. Haven van Vlissingen om het terrein tot 100 hectare uit te breiden alleen kan worden ingewilligd als besloten wordt de Quarleshaven te realiseren. Het da gelijks bestuur deelt verder mee dat er besprekingen gaande zijn met enkele aan water geboden bedrijven die be langstelling hebben voor het terrein waarop de koopverplichting van Pechi ney berust. Het terrein bij de Quarles haven kan verder worden benut als de finitieve vestigingsplaats voor de N.A.P.M. Het dagelijks bestuur voert ook aan dat hetuitgesloten iseffectieve acquisitie te bedrijven als steeds moet worden mee gedeeld dat de terreinen pas gereali seerd worden als de betreffende kandi daat tot vestiging besluit. „Hoewel in incidentele gevallen de planning van het bedrijf uiteraard kan samenvallen met de tijd, nodig voor het Havenschap om de terreinen te kunnen realiseren, is een dergelijk samenvallen doorgaans afwezig. In dit verband moet nog gewe zen worden op de effecten van een nega tieve reclame (er is in Vlissingen-Oost geen grond meer beschikbaar), welke ongetwijfeld een cumulatief karakter hebben", aldus het dagelijks bestuur. Het bestuur meent dat de in de vorige vergadering uitgereikte nota 'economi sche uitvooerbaarheid' aantoont dat het totaal van de voorgestelde en al uit gevoerde werken tot een gemiddelde kostprijs van 33,- per vierkante meter voor onopgehoogd en van ƒ48,- per vierkante meter voor opgehoogd terrein leiden. Die prijs is volgens het dagelijks bestuur van het havenschap zonder meer aanvaardbaar. Wetsontwerp voor afwikkeling watersnoodschade (Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - Bij de tweede kamer is een wetsontwerp tot beëiding in 1977- '78 van de afwikkelingsrcgelingen van oorlogs- en watersnoodschade inge diend. In de privaatrechtelijke sector zijn alle en in de publiekrechtelijke vrijwel alle daarvoor in aanmerking komende gevallen nu afgewikkeld. Het wetsontwerp heeft ten doel om ook formeel tot een afsluiting te komen. Als gevolg daarvan zullen het Grootboek voor de Wederopbouw en het admini stratiefrechtelijke beroepsorgaan (het 'Scheidsgerecht') voor de oorlogsx- chade kunnen worden opgeheven. Na uitbetaling van de in het grootboek in geschreven bijdragen en schadeloos stellingen wegens onteigening bestaat aan het voortbestaan van dit grootboek niet langer behoefte. Voor het 'Scheidsgerecht' bestaat na de algehele afwikkeling van de oorlogs- en watersnoodschade geen taak meer. Vooreen enkel geval dat zich niettemin zou kunnen voordoen draagt het wet sontwerp de beslissing in hoogste res sort op aan de arrondissementsrecht bank in Den provincie VERDER HELE WEEK ACTIVITEITEN (ADVERTENTIE) Alléén deze week: 'n onvoorstelbaar-voordelige bandenaanbieding in de wereld beroemde MICHELIIM ZX. Wel vlug erbij zijn en in ieder geval even langskomen I hofka+sampermans bandenspecialisten ss^ Ringbaan Wesl-2, telefoon: 01100-16952 Inspectieschip m 50 jaar verkocht GOES - De inspecteur der domeinen in Goes heeft dinsdagmorgen het voorma lige inspecitev aar tuig 'Arend' van het ministerie van landbouw en visserij in het openbaar bij inschrijving verkocht. Er waren 44 inschrijvers. De laagste schreef in voor een bedrag van honderdvijftig gulden. Hoogste in schrijver was Alwiho BV in Den Haag voor een bedrag van 27.651,- en werd daarmee de koper. De 'Arend'is vijftig jaar oud. Gedurende een lange reeks van jaren heeft het schip dienst gedaan bij de inspectie van de mosselpercelen in de Oosterschelde. Momenteel ivordt dat werk gedaan met het vaartuig 'Raaf Bijeenkomst Kynologenclub KAPELLE - De KynologencIubZeeland houdt vrijdag een avond waar dr St. A. J. Verwer zal spreken over de 'psycho logie van de hond'. De heer Verwer is onder andere bekend als auteur van 'Het grote hondenboek' en 'Wat bezielt onze hond'. De aanvang van de avond is 20.00 uur in gebouw 'De Vroone' te Kapelle. De kynologenclub is nog op zoek naar een ruimte waar men een tweetal opleidingen kan houden, iets waaraan dringend behoefte is ge zien het grote aantal aanmeldingen voor deze opleidingen. Het gaat om een overdekte ruimte, zodat men ook 's win ters kan doortrainen. W oonwagenkampen in Midden-Zeeland krijgen 1 beheerder GOES - Het ligt in de bedoeling om voor de woonwagenkampen in de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen één vaste beheerder aan te gaan stellen. Het college van burgemeester en wethou ders van Goes schrijft dit in antwoord op vragen uit de raad, gesteld bij het onderzoek van de begroting voor 1977. B en w. melden dat er door het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk een rapport over de wijze van beheer van de woonwagen kampen in Midden-Zeeland opgesteld is. Dit rapport vormt binnenkort on derwerp van gesprek in het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke re geling woonwagenschap Midden- Zeeland. Provinciale Bibliotheek geeft boekje uit van Joke Noest MIDDELBURG - De Provinciale Bi bliotheek geeft in samenwerking met het Zeeuws Kunstenaarscentrum een boekje uit met 'strip'-tekeningen uit de schetsboeken van Joke Noest uit Zie- rikzee. Dat gebeurt ter gelegenheid van de Kinderboekenweek. De kinderboe kenweek begint vandaag - woensdag - en duurt tot en met 23 oktober. In hetboekje spelen een aap, een olifant, een muis en een poes de hoofdrol. Het boekje beslaat dertig pagina's. Het wordt te koop aangeboden bij de Open bare Bibliotheken, diverse boekhande laren en het Zeeuws Kunstenaarscen trum. Op het programma voor de kinderboe kenweek staat verder onder meer: le zingen over strips in de bibliotheken van Goes en Oostburg', het kinderthea ter Middelburg treedt op in Axel, Tho- len, Vlissingen en Zierikzee. Op ver scheidene plaatsen worden losse blad zijden uit het boekje van Joke Noest uitgedeeld. Al of niet in wedstrijdver band mogen de kinderen dan kleuren. In Goes wordt een stripheldverkleed partij georganiseerd en het poppen theater 'Kartoen' uit Nieuw- en Sint Joosland treedt op in Axel, Goes, Kloos- terzande, Sas van Gent en Sint Maar tensdijk. De bibliobussen draaien een eek lang tekenfilms. PRAKTIJK EN THEORIE VAN BRANDWEER VLISSINGEN STOOMCURSUS PERSONEEL kenhuis de 'calamiteiten-mappen', die zo systematisch zijn opgezet dat men na een vluchtige blik er in precies weet hoe ieder stukje ziekenhuisgebouw in elkaar zit. Directie en hoofden van diensten heb- VLISSINGEN - Een gedeelte personeel van het Vlissingse Bethesda-St. Joseph-ziekenhuis wordt bei1 het ,"u» n" de laatste tijd door de brandweer ste- somervakmt.es aangespanne. Theone vij onder handen senomen op het se- <°ver blusstoffen, brandbestrijding en bied van brandbeveiliging. Over acht Preventie in ziekenhuizen) krijgen de eursuwsdagen, gespreid over septem- deelnemers m het leslokaal van - - - - brandweer te Vlissingen; de plaats1 praktijk in het terrein Zuid bij de Mari- ber en oktober, worden steeds groepen van 12 personeelsleden in die materie >omd. Zo mag na 19 oktober 96 personeelsleden uit het middenkader (afdelings- en waarne- was men daar dinsdag volop beng met mend hoofden bijvoorbeeld) worden het werken met de zogenaamde klemde verondersteld, wat het bestrijden met blusmiddelen. Voorat op het redden van - - - een patient uit een in brand gevlogen bed. Daaraan zit dan meteen ook de POPFESTIVAL IN VLISSINGEN MIDDELBURG - Leerlingen van de rijkspedagogische academie (rpa) in Middelburg hebben dinsdag de viering van het 100-jarig bestaan van de school ingezet. Het programma waarmee de RPA het eeuwfeest viert, duurt verder nog de gehele week. De feestelijkheden werden dinsdag morgen door als omroepers optredende studenten luidruchtig aangekondigd. Gewapend met ratels en opvallend uit- gedost meldden zij de bwoners van Middelburg het 100-jarig bestaan van de RPA. Een aandacht trekkende activiteit op de studentendag was het wagenspel, waarmee een aantal leerlingen de stad doortrok. Het spel - naar aloude traditie verdeeld in een drama en een klucht - werd op eenvoudige, maar enthousiaste wijze door de leerlingen gespeeld. Het drama - onder de titel 'Het stand punt' - was door een leerling van de RPA, Hans van de Burg geschreven. De klucht was een vertolking van de origi nele Oudhollandse klucht 'Het plaijem- at'. Behalve in de stad en bij de eigen Foto: het wagenspel op de Markt te Middelburg. blusmiddelen inhoudt en hoe komende gevallen doeltreffend moet worden opgetreden. J. C. van Splunder, hoofd van de techni sche dienst van Bethesda-St. Joseph, deelde desgevraagd mee, dat directie en hoofden van diensten het zijn geweest die het nut van zo'n stoomcursus voor het middenkader inzagen. „Echter, het ligt in het voornemen", aldus de heer Van Splunder, „om elk personeelslid kennis met deze cursus te laten maken". In feite, zo voegde hij er aan toe, is de zaak van brandbeveiliging in Bethesda al zeker een jaar of tien geleden aange spannen, zonder relatie met de brand weer. De heer Van Splunder verzorgde die opleiding, rnaar naarmate de risico's groter zijn geworden is de brandweer voor een goed. deskundig onderricht inde arm genoemn. Overigens, zo vertelde de heer Van Splunder voorts, is de brandbeveiliging in Bethesda-St. Joseph bijzonder ver gevorderd. Als enige ziekenhuis in Ne derland kent men in het Vlissingse zie- waarschuwiijg 'Rook nooit in bed!' ver bonden, zoals er wel meer van dergelijke niet i waarschuwingen zijn terug te vinden in het boekje, dat aan de cursisten wordt verstrekt. Mochten er bij de cursisten nog vraagtekens over het thema brand beveiliging bestaan, dan worden die wel weggenomen door een film die dat on derwerp in ziekenhuizen behandelt en die de personeelsleden krijgen voorge schoteld. Dat de cursus aanslaat staaft de heer Van Splunder met de opmerking, dat van verschillende zijden al positieve reacties zijn binnengekomen. Ook van de zijde van de psychiatrische kliniek 'Broeder Alexianen' uit het Belgische Tienen heeft men belangstelling voor de opzet van de cursus getoond. En dat de deelnemers er echt zin in hebbe beaamde instructeur -Murre: „In het CADZAND - I net oecumenisch vor- begin gaat het blussen wat aarzelend, mingscentrum te Cadzand'zijn deze gavond het feestgedruis besloten met een popfestival. Optredens van bands als Deliverin', en Hobo String Band hadden zonder meer de grootste aan dacht van het veelkoppige publiek. In de middag rond vier uur beten enkele studenten-bands van de RPA de spits school voerden de RPA-leerlingen het af, waama onder meer Rock-en Rollade wagenspel ook op bij de christelijke pe- en Kort Dag Band volgde. Hobo String Hedenesse houdt vormingsweekeinden als ze ejepmaal be^ig zijn weten z< leer van ophoudén". Enkele Bethesda-St. Joseph-personeelsleden volop in dinsdagmorgen op het terrein bij de Marinekazerne. met blusmiddelen. winter een aantal zogenaamde Hedenesse-weekends. Tijdens deze weekends kunnen jonge mensen die be trokken zijn bij de opzet en de uitvoer ing van kerkdiensten een 'training1 meemaken. Dit houdt in dat men praat over eikaars ervaringen, op zoek gaat naar nieuwe manieren van liturgieviering en na denkt over de betekenis en inhoud van de dienst. Het uitgangspunt van deze weekends is het voorbereiden en uit werken van een huisdienst rond een thema. Deze weekends zijn op 6 en 7 no vember en op 26 en 27 februari. Verder is er nog een drietal weekends voor jongeren die aan de hand van de bijbel op zoek willen gaan naar een ver antwoorde levensstijl. De thema's voor het komend seizoen zijn weten - wet - geweten, wetenswaardig en wetwijzers en wegwijzers. Deze weekends zijn op 22, 23 en 24 oktober, 7, 8 en 9 januari en 15, 16 en 17 april. dagogïsche academie. Naast de opvoering van het wagenspel trok een groep leerlingen van de RPA naar verschillenden lagere scholen in de stad. Daar brachten ze met de nodige instrumentale begeleiding swingende kinderliedjes ten gehore. Op verschil lende scholen liep dit bezoek uit tot een enthousiast gebeuren. Op het eigen schoolplein hielden leer lingen 's morgens en een deel van de middag een rommelmarkt. Daar werden tweede hands spullen en op school ge maakte artikelen te koop aangeboden. De rommelmarkt werd opgeluisterd door een aantal leerlingen die volksdan sen lieten zien. In de loop van de middag verplaatsten de feestelijkheden zich naar Vlissingen. waar in de sporthal Baskenburg een popfestival werd gehouden. In de Vlissingse sporthal werd dinsda- Band maakte het programma, dat tot drie uur in de nacht duurde, vol. De organisatie sprak van een gezellige drukte. Les over kinder- en jeugdboeken in kinderboekentent MIDDELBURG - In tegenstelling tot wat eerder werd aangekondigd begint de les over kinder- en jeugdboeken voor studenten van de pedagogische acade mie, onderwijzers, ouders en andere be- 1 angstellenden morgen - donderdag - niet om 14.00, maar om 16.00 uur. De les wordt verzorgd door de Werkgroep kinder- en jeugdlectuur uit Eindhoven en is in de kinderboekentent van boek handel Fanoy aan de Burgpromenade. STAATSRECHTELIJKE VRAGEN ONDERZOEK GELUIDSOVERLAST NIEUWLAND OPLOSSING VERGT BEDRAG MET 6 NULLEN VLISSINGEN - Bij Hoechst vermoedt men dat de 'zoemtoon", die soms in Nieuw- en Sint Joosland als geluids hinder wordt ervaren, wordt veroor zaakt door resonanties via de schoor steenpijpen op de cinterfabriek op het Hoechst-terrein in Vlissingen-Oost. Na overleg met provinciale waterstaat is een onafhankelijk bureau in opdracht van Hoechst thans bezig met het ver richten van geluidsmctingen en het zoeken naar een oplossing. Dr. J. Nijman. directeur voor milieuza ken van Hoechst-Holland - Vlissingen kon nog niet zeggen wat de mogelijke oplossing voor het euvel zou zijn: „We denken dat het zit in de schoorsteenpij pen, die bij wijze van spreken als orgel pijpen fungeren. We willen ons dus over een oplossing laten adviseren. Van de kosten hebben we wel enigszins een idee: dat zal wel een bedrag met zes nul len zijn. En dan praten we nog niet over een eventuele stilstand in bedrijf, die nodig zou kunnen zijn om maatregelen te realiseren. Ook dat kost geld. De heer Nijman achtte een oplossing 'technisch niet onmogelijk'. „Maar het is nu nog niette zeggen wanneer. Wij zijn bezig dit ook met de milieuafdeling van provinciale waterstaat te bekijken. Het gehele punt van industrieel geluid en ge luidshinder zou besproken moeten wor den in een op te stellen milieu evaluatieplan, waarbij dan ook de be lendende industrieën betrokken moe ten worden. Dat beeld van zo'n evalua tieplan is zich aan het ontwikkelen, maar het is wel een gecompliceerde zaak". Zoals bekend hebben b. en w. van Mid delburg een voorstel gedaan bij het col lege van gedeputeerde staten aan te dringen op het stellen van nadere ge luidstechnische eisen aan de chemi sche fabriek van Hoechst. Het voorstel is een reactie op een brief van de wijkverenigmg Nieuw- en St. Joosland aan de Middelburgse gemeen teraad. In de toelichting op het voorstel zeggen b. en w. van Middelburg dat de klachten met vrij langdurige tussenpo zen vooral in de zomermaanden optre den en waarschijnlijk verband houden met klimatologische omstandigheden. Ook Hoechstrdirecteur Nijman stelt dat zaken als windrichting en vochtig heidsgraad een rol kunnen spelen bij de overdracht van geluid. JSieuivdorp Hoechst werd al eerder geconfronteerd met klachten over geluidsoverlast. Deze kwamen enkele jaren geleden toen voornamelijk uit Nieuwdorp. Sa men met TNO heeft Hoechst toen een onderzoek ingesteld. Men meende toen dat de ventilatoren op het dak van de cinterfabriek geluidsgol ven produceerden, die teruggekaatst werden in de richting van Nieuwdorp. Hoechst nam verbeteringsmaatregelen, in samenwerking met het moederbedrijf tn Frankfurt en TNO. De klachten uit Nieuwdorp verstomden, maar de zoem toon bleef... Van tijd tot tijd neemt men nu in Nieuw- land een zoemtoon waar, die - zo blijkt uit metingen - een vrij laag trillingsgetal heeft van 250 Herz. „Je zit dus met de vraag of hier sprake is van hinder of overlast. Maar nochtans zijn we zelf weer gaan meten en hebben we de hulp van een onafhankelijk bureau ingeroe pen, dat ons een goede oplossing aan de hand moet doen", aldus dr. Nijman. Er zijn sinds 1972 geen ingrijpende wij zigingen toegepast in het produktïe- proces bij Hoechst, die wellicht oor zaak zouden kunnen zijn voor nieuwe geluidshinder. In de fabrieken zelf ligt de geluidsterkte beneden de door de arbeidsinspectie getrokken geluids- grens van 85 DBA op één meier afstand van de apparatuur. „We zullen aan de hand van de resulta ten van het onderzoek doen wat we kunnen waarbij dus wel duidelijk is, dat het een kostbare zaak gaat worden", al dus dr. Nijman. Hij stelde vast dat in het kader van de wet op de geluidshinder men wel de industrie aan wil pakken, maar geen aandacht wordt besteed aangeluidshinder veroorzaakt door be wegende objecten. MIDDELBURG - De provinciale com missie bestuur-bestuurden - ingesteld om de relatie tussen de burger en de overheid te verbeteren - zal gedepu teerde staten van Zeeland verzoeken de in voorbereiding zijnde concept-nota inspraak streekplan Midden-Zeeland 'ter toetsing' te mogen ontvangen. De commissieleden, die zich in hun verga dering van dinsdagmiddag in het pro-' vinciehuis te Middelburg, bezighielden met 'inspraak op provinciaal niveau' willen hun denkbeelden over inspraak graag vergelijken met en toetsen aan die in de concept-nota van de werkgroep-Boersma over de inspraak procedure streekplan Midden-Zeeland. De commissie vond één van de belang rijkste inspraakprocedures op provin ce op te stellen over de samenstelling van een streekplancommissie. De heer Huijbregft voelde er veel voor een derge lijke commissie te laten bestaan uit sta tenleden, aangevuld met mensen, die representatief zijn voor bepaalde bevol kingsgroepen uit de streek. Op voorstel van statengriffier dr. D. van der Wel kreeg de heer Huijbregt als opdracht mee vooral de staatsrechterlijke gevol gen te willen bezien. De heer Van der Wel had er op gewezen, dat er in dit op zicht 'een aantal staatsrechterlijke vra gen zijn, omdat in de door de heer Huij bregt gewenste commissie ongelijk soortige groepen bij elkaar worden ge bracht'. Het agendapunt 'inspraak op provin ciaal niveau' leverde heel wat stof tot beschouwing op in de commissieverga- ciaal niveau die voor streekplannen. In dering van gistermiddag. In de eerste het verleden is daarmee enige ervaring plaats lag er een stuk ter tafel v~_ Zeeuwse Culturele Raad, getiteld 'Over inspraak' en voorts hadden de commis sieleden drs. F. Burger en J. Tevel de vergadering voorzien van een aantal no tities over inspraak. De heer M. J. van Poelje formuleerde daarbij de gevoelens van de meerderheid van de commissie het beste door op te merken, 'dat in spraak een voortdurend gesprek is met de bevolking en niet een gesprek dat maar af en toe wordt gevoerd'. In meerderheid waren de commissiele- depütêerde J.~vandènBosThij'zat^de den van oordeel, dat geen enkel vergadering voor wegens ziekte van ge- inspraak-model alle zaken onder één deputeerde A. L. van Geesbergem nog noemer kan brengen. In dit opzicht was niet in gs. is behandeld. de commissie nieuwsgierig naar het Het commissielid P. J. Huijbrecht nam inspraak-model van de werkgroep over op zich voor de volgende vergadering het streekplan Midden-Zeeland. Om de van de commissie bestuur-bestuurden eigen gedachten te kunnen toetsen zal (dinsdag7 decemberom 15.30 uurinhet gs. worden gevraagd de beschikking te provinciehuis te Middelburg) een noti- krijgen over dit concept. opgedaan op Schouwen-Duiveland later in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Met name de gehele procedure in Zeeuwsch-Vlaanderen sprak de uit die streek afkomstige commissieleden P. G. van den Bosse en P. J. Huijbregt weinig aan. Zij waren met de overige commis sieleden benieuwd naar de inspraak nota van de werkgroep-Boersma, die volgens commissielid drs. A. J. H. M. Mutsaers al enige tijd gereed is, maar die volgens waarnemend-voorzitter ge- ADVERTENTIE) 7o Veilig beleggen in de waardestukken van de Hypotheekbank nv In coupures van f 1.000,- of f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 7% na twee jaar tot 9'/e% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9