„Mijn halfzware blijft vers, dankzij die dubbele omslag!' Maand voorwaardelijk en 250,- voor inbraak vakantiehuis Kosten leegstand en onderhoud bedreigen woningbouwvereniging Nieuwe normen onderstrepen straks waarde kleuteronderwijs Nieuwe voorziening in het Veerse Meer PZC/P „Rider, mijn idee! PRISMA begroting voor 1977: Voor aanleg van jachten weer veel alcoholzaken continuïteit is in gevaar Heel veel mannen hebben een afwasmachineverzekerd- Maar niet eens hun vrouw. Doorgereden na aanrijding? WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 INSPECTEUR BIJ OPENING EXPOSITIE IN VLISSINGEN: provincie ADVERTENTIEi „WE WILLEN EEN BEWUSTE KEUZE" VLISSINGEN - Waarnemend voorzit ter van de vereniging Schoolmuseum Middelburg en kleuteronderwijs- inspecteur in Zeeland, H. Verboom, heeft er dinsdag in het Vlissingse Scheldekwartier op gewezen, dat bin nenkort nieuwe normen van kracht worden, 'die heel nadrukkelijk de waarde van het kleuteronderwijs on derstrepen.' De heer Verboom zei dat bij de opening van de door de vereniging schoolmu seum opgezette 'dag voor het Zeeuwse kleuteronderwijs', die naast de gebrui kelijke tentoonstelling van speel- en lesmateriaal voor kleuterscholen een attractief programma bevatte ter gele- genhied van het 50-jarig bestaan van de vereniging. Verderzei de inspecteurondermeer, dat de inspectie kleuteronderwijs bij de normencommissie de laatste tijd hard heeft gewerkt aan een nieuwe opzet van de scholen. „Materialen, die naar mijn mening ons in te grote mate overspoelen zijn onder meer onder de loep genomen en zijn we aan het minimaliseren. We willen een bewuste keuze." Hij onderstreepte voorts het doel van een onderwijzersdag als deze (informa tie van de uitgevers naar de leerkrach ten en de contacten onderling) en meende, dat het ontwikkelingsmate riaal immer wordt geëtaleerd voor een bijzonder belangstellend publiek. Als nestor onder de standhouders bood daarop de heer K. H. Riel van 'Kay Bo- jesen' secretaris van schoolmuseum, J. van de Velde, een cadeautje aan. De heer Van de Velde, die de hulde kreeg Op ae foto's: een overzicht van de ten toonstelling. toebedeeld vanwege zijn 13-jarige me dewerking aan dergelijke onderwijsda- gen, hield de aanwezigen tot slot voor, dat de onderlinge samenwerking altijd prima is geweest. Meer dan 20 deelnemers aan de ten toonstelling hebben dinsdag hun mate rialen op het gebied van kleuteronder wijs overzichtelijk uitgestald getoond aan de vele belangstellenden. In de och tend werd een ieder in de gelegenheid gesteld 'praktisch' mee te doen aan 'Spelen met muziek' door de heer P. van Hauwe. directeur van het Kreativiteits- centrum te Delft; 's middags voerde ac trice Josephine van Gasteren de show 'Juffrouw Margreet' op. (ADVERTENTIE) Prisma is 'r meest veelzijdige merk met veel modellen en in alle prijsklassen. Al vanaf f 79,-. Moderne kwaliteitshorloges, Chefkok Schmetz naar Olympische spelen koken MIDDELBURG - Chefkok P. G. Schmetz van het Middelburgse hotel-restaurant 'Le Baron Chassé' zal volgende week, samen met vijf andere Nederlandse chefkoks, in Frankfurt am Main, ons land verte genwoordigen op de Olympische spelen koken, de 'Internationale Koch Ausstellung' (IKA). Aan deze finalewedstrijden nemen in totaal 23 landen deel. Alle deelne mers zijn via hun organisaties aange sloten bij de 'Federation Mondial des Óusiniers'. Voor Nederland is dat de Nederlandse Club van Chef-koks (NCCK). De equipes van elk land zijn uit nationale voorrondes geselec teerd. De Nederlandse deelnemers zijn twee jaar met de voorbereidin gen voor dit culinair spektakel bezig geweest. De manifestatie, die wordt gehouden in de Frankfurter Messe, wordt woensdag 13 oktober geopend en duurt tot en met donderdag 28 okto ber. Er is ook een horecabeurs en een congres van de Federatie aan bonden. De Nederlandse équipe neemt deel met twee maal veertien schotels koud buffet en in de 'warme sector' wordt een lunch met twee ge rechten geserveerd. Deze gerechten moeten voor 200 personen worden klaargemaakt. Om in de prijzen te kunnen vallen, moet alles 'verkocht' worden aan het publiek, dat hiervan tegen kostprijs mag proeven. Dat le vert een extra wedstrijdelement op. naast de beoordeling door de inter nationale jury van originaliteit, smaak, uiterlijk, kooktechniek, ser veerbaarheid en kostprijs. De Neder landers nemen ook deelmet een in zending van kaasgerechten. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat 'Q voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. Veertig Riders voor f 1.85. H?B ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG: MIDDELBURG - Voor een begin juni dit jaar gepleegde inbraak in een vakantie woning te Groede veroordeelde politierechter mr W. F. van Solinge ïnnMiddel- burg dinsdagmorgen de koopman A. M. uit Bergen op zoom tot een maand voor waardelijk en een boete van 250,- (eis 500,-). M. had bij de inbraak een tafel met een waardevol tegelblad, een koeievel en een verrekijker buitgemaakt. De tafel verkocht hij aan antiekhandelaar R. M. in Hulst, die zich daarmee aan heling schuldig maakte. Overeenkomstig de eis van officier van justitie mr W. G. C. Mijnsen werd deze zomer daarvoor bij verstek veroordeeld Uo 500,- boete. heden kwam mr Van Solinge tot een boete van ƒ250,- een voorwaardelijke en een jaar ontzegging rijbevoegdheid. De officier had, naast de rij-ontzegging, twee weken gevangenis geëist, waarvan een voorwaardelijk. Omdat Den D. ook niet övèr een rijbe wijs beschikte, kreeghïj nog eens 150,- boéte. M. had de inbraak gepleegd omdat hij geld nodig had. Verdachte had een aan zienlijk strafblad op zijn naam staan, maar politierechter en officier wilden niet zover gaan om dit in de strafmaat te betrekken, temeer omdat M de afgelo pen twee jaar geen nieuwe delicten had gepleegd, zodat me Van Solinge bereid was dit geval als een eenmalig incident te beschouwen. Het overgrote deel van de zaken die de politierechter dinsdagmorgen te be- delburg tot 400,-. De M. had de aan- handelen kreeg, betrof misdrijven en dacht van de politie op zich gevestigd drankgebruik tegen een geparkeerde auto was gebotst. De officier wilde tegen haar geen onvoorwaardelijke gevange nisstraf eisen, omdat dit ten aanzien van vrouwen nogal wat moeilijkheden in de uitvoering teweeg brengt. Hij eiste daarom een boete van 1250,- eenweek voorwaardelijk en 9 maanden rij ontzegging. De politierechter deed van de boete nog ƒ250,- af. Mevrouw D. moet daarbij nog 150,- betalen omdat zij met een Belgisch kenteken reed. Frontaal Twee weken onvoorwaardelijk en 9 maanden rij-ontzegging werd de straf voor C. A. D. uit Temeuzen, die in ja nuari dit jaar op de Oudelandseweg in zijn woonplaats bij een inhaalmanoeu vre een frontale botsing met een tege moetkomende auto veroorzaakte, na het drinken van een groot aantal pilsjes. MIDDELBURG - In het Veerse Meer komen volgend jaar voor het begin van het nieuwe watersportseizoen een aan tal nieuwe aanleg voorzieningen ge reed. Dit deelt het dagelijks bestuur van het recreatieschap 'Het Veerse Meer' mee in de dinsdag verschenen begroting voor 1977. Met de nieuwe voorzieningen is een kleine half mil joen gulden gemoeid. Voor een belang rijk deel krijgt men hiervoor subsidie van het rijk. Het gaat om 150 meter drijvende aan- leggelegenheid in de vorm van een tol en 50 meter aanlegsteiger aan de westzijde van de Goudplaat alsmede om het ma ken van aanlegsteigers bij de Zand- kreekdam, ten westen van Kortgene, bij het haventje van de Spieringpolder en bij 'De Piet'. Met de voorzieningen bij de Goudplaat is een bedrag van 189.000 gulden ge moeid. Dit werk is al aanbesteed. Met de andere voorzieningen een bedrag van 289.000 gulden gemoeid. In een toelich ting bij de begroting deelt het dagelijks bestuur van Het Veerse Meer overigens mee dat dit project nog niet definitief is afgerond. In de begroting is verder een bedrag van ruim 19.000 gulden opgenomen voor de voorbereidingskosten van het maken van aanlegplaatsen bij de Haringvreter en een start- en verpozingssteiger ten westen van de Schutteplaatt. Dit pro- Geslaagd AARDENBURG - Aan de rijksuniversi teit te Utrecht is voor het doctoraal examen scheikunde geslaagd de heer J. M. Luteijn te Aardenburg, ject staat voor 1977/1978 op de begro ting. Het dagelijks bestuur van het recreatie schap heeft de uitgaven van volgend jaar begroot op een bedrag van 260.000 gulden. Dat is ongeveer 10 procent meer dan dit jaar. Voor de provincie komt dit neer op een bijdrage van 65.000 gulden, voor de gemeente Goes op 59,800 gulden en voor de andere deelnemende ge meente (Amemuiden, Kortgene, Veere en Wissenkerke) op een bedrag van 33.800 gulden. De begroting komt in het algemeen be stuur aan de orde in een vergadering die op donderdag 28 oktober in het gemeen tehuis van Kortgene (aanvang 10 uur) wordt gehoudenTegelij k komt dan ook een voorstel aan de orde om de verdeels leutel op welke basis provincie en ge- meenten aan het recreatieschap bijdra gen tot 1981 ongewijzigd te laten. Deze verdeelsleutel komt er op neer dat de provincie 25 procent van de kosten betaalt, de gemeente Goes 23 procent de kleinere gemeenten Arnemuiden, Kort- xERNEUZEN - De continuïteit van de gene Veere en Wissenkerke ieder 13 woningbouwvereniging Temeuzen procent. Volgens het dagelijks bestuui wordt ernsUg bedreigd door de kosten is de verdeling van de kosten in het ver- yan de leegstand en de enorme bedra- juiste gebleken en is er geen .gen die zijn gemoeid met het uitvoeren van achterstallig onderhoud. Het be- Buiten het vaststellen van de begroting stuur vindt, dat de vereniging momen en het opnieuw vaststellen van de ver- teel teveel flats en te weinig eenge- deelsleutel moet het algemeen bestuur zinswoningen heeft. Die scheve ver- beslissen over een voorstel het dagelijks houding moet worden rechtgetrokken, overtredingen in het verkeer, waarbij het in de meeste gevallen om rijden on der invloed ging. M. den D. uit VTissin- gen had op 28 april met zijn auto in zijn woonpplaats een wegafzetting geramd en volgens de politie, die erbij kwam, verkeerde hij 'in kennelijke staat'. Ver dachte - bijgestaan door mr W. K. H. Dieleman, beriep zich echter op over spannenheid. Gelet op alle omstandig- Paaltje Na een eis van 1000,- boete, een week - - - voorwaardelijk en zes maanden niet rij- Beide bestuurders kwamen er. wonder- lijk genoeg, praktisch zonder kleer scheuren af, maar mr Van Solinge wees verdachte er op dat hij hiermee gewoon had 'geboft'. Een positieve invloed op de strafinaat- veroorzaakte D's verklaring dat hij zelfstandig, met inschakeling van een dokter, een ontwenningskuur was begonnen. Voor de Belg F. L. C. uit Melsele liep het uit op twee weken gevangenisstraf en 9 maanden niet rijden in Nederland we- Dlt werd wel bewezen geacht in de zaak gens een promillage van 1,67, toen hij op keerde auto ramde. De Belg G. C. S. ver oorzaakte op 27 juni in Sluis bijna een aanrijding en hij had het ongeluk dat de auto. die hem nog juist kon ontwijken, een politieauto was. Een bloedproef wees 1.46 promille aan, S. werd conform. veroordeeld tot een week geveftfggp straf en 9 maanden rij-ontzegging in Ne derland. Rijden onder invloed op de bromfiets kwam W. M. uit Temeuzen te staan op 150,- boete en eenweek voor waardelijk, met toezicht van het ZCAD. M. had die avond zo'n 25 pilsjes op. R. v. d. B. uit Terneuzen kreeg 250,- boete (eis 500,-) en drie maanden voorwaar delijke ontzegging, omdat hij met 0,93 promille achter het stuur had gezeten. Hij reed zo hard, dat de politie hem ach terma kwam. Doorrijden na een aanrijding zonder zich voldoende bekend te maken kwam H. C. uit Oostburg op 300,- boete en 3 maanden voorwaardelijke rij ontzegging te staan. toen hij met achteruitrijden op de Var- kensmarkt een paaltje raakte. Bij on derzoek was een alcoholpromillage van 1,50 aan het licht gekomen. De politie rechter reduceerde de geëiste straf om dat hij nuiet bewezen achtte dat De M. niet in staat was een auto te besturen. tegen mevrouw P. M. D. uit Terneuzen, die op 1 mei in haar woonplaats 13 juni in Nieuw-Namen met zijn auto een schuiver maakte en een gepar- TERNEUZEN: GEMIDDELD 140 FLATWONINGEN LEEG bestuur te machtigen volgend jaar kas geld op te nemen tot een maximum van een half miljoen gulden. Dit geld is no dig om de lopende financiële verplich tingen te voldoen. door de bouwverenig ing weer een kans te geven op de bouwmarkt voor huur huizen. Dit staat in het jaarverslag over het boekjaar 1974-1975. In die periode stonden er gemiddeld 140 flatwoningen leeg. Daardoor liepen de (ADVERTENTIE) Het klinkt wat cru,maar de feiten liggen niet anders. Bijna iedereen verzekert zich in Nederland tegen financiële tegenvallers. Huis en haard, auto en vakantie, ziekte en ongeval. Ze zijn keurig gedekt. Men vindt dat vanzelfsprekend. Maar het ligt anders als het om een meer emotionele zaak gaat. Als de moeder in een jong gezin zou overlijden. De gedachte daaraan drukt men weg. Naast al het leed, zijn er dan kosten die bijna geen mens kan opbrengen. Dan is het toch ook logisch, dat het leven van de getrouwde vrouw verzekerd wordt. Met de Hartetyrouwpolis van üfRECHT exploïtaitiekosten in één complexx op tot bijna 998.000,-. Voor eind dit jaar wordt zelfs een bedrag van circa j' 1.220.000,- voorzien. De vereniging gaf verder ruim 2 miljoen gulden uit aan achterstallig groot on derhoud. Het gaat hier om een 'ergenis' uit de vijftiger en zestiger jaren, toen, als gevolg van de woningnood, concessies werden gedaan aan de technische kwa liteit van veel huizen. Om de huurprijs zo laag mogelijk te houden, moest er vaak worden gewerkt met bouwmate riaal van mindere kwaliteit. De oorzaak van de woningleegstand verklaart het bestuur uit het achterblij ven van de bevolkingsgroei in relatie met het aantal woningen dat is ge bouwd, Verder speelt ook de verhouding van vraag en aanbod van flatwoningen in relatie tot die van eengezinswoningen een belangrijke rol. Het jaarverslag; „Wanneer in de ko mendejaren de verhouding van het aan tal fiatwoningen en het aantal eenge zinswoningen belangrijk zal wijzigen door alleen toevoeging van eengezins woningen, dan kan de leegstand in vol doende mate teruglopen tot aanvaard bare proporties. Deze ontwikkeling kan in hoge mate versneld worden wanneer de vereniging in staat wordt gesteld in belangrijke mate eengezinswoningen te bouwen in de huursfeer". Van het woningbezit van de Terneu- zense bouwvereniging bestaat nu ruim 38 procent uit flats, ruim 58 procent uit eengezinswoningen en ruim 2 procent uit duplexwoningen. Wil de scheve ver houding worden hersteld, dat moet 80 procent van de huizen eengezinswoning zijn en 2Q procent- flat. „Deze 80-20 verhouding zal de eerste 20 met zich meebrengen, een grote bedrei ging vormen voor de continuïteit van de vereniging", aldus het jaarverslag. Onderhoud In '75 gaf de bouwvereniging circa 2 miljoen gulden uit aan achterstallig groot onderhoud. Met de projecten die nog moeten worden uitgevoerd is eveneens een fors bedrag gemoeid. Het dagelijks bestuur denkt eind dit jaar een rapport op tafel te hebben, waarin wordt uitgemaakt wat er nog kan wor den gedaan zoncer het voortbestaan van de bouwvereniging in gevaar te brengen. Het jaarverslag maakt, ten aanzien van het groot onderhoud overigens ook melding van een zekere traagheid in de besluitvorming bij b. en w. Aan het college werd namelijk gevraagd of er ruim 2,3 miljoen aan de risicore serve kon worden onttrokken om de di verse projecten te betalen. Die toe- strmming kreeg de vereniging voorzo ver het ƒ1,1 miljoen ging. maar niet voor de resterende 1.266.600.-. Het jaarverslag; „Door wisselingen in de samenstelling van het college van bur gemeester en wethouders is enige ver traging ontstaan, maar het functione ren van de vereniging wordt toch wel bemoeilijkt wanneer na het opnieuw starten van het overleg in september 1975, op 25 juni 1976 namens het college alleen komn worden meegedeeld, dat na onderzoek van gemeentewege het uit gevoerde achterstallig onderhoud in derdaad zeer noodzakelijk was geble ken". De omvangTan de risicoreserve is over igens afgenomen met ruim 1.3 miljoen en bedraagt nu nog ruim 44.000.-. De problemen. „Dit levert wel enige resul- taten op". aldus_het jaarverslag. de Utrecht. Daar staat AMEV achter. jaren og niet kunnen worden bereikt huurderving wegens leegstand beloopt wanneer de vereniging per jaar 150 een- ruim 541,000,- gezinswoningen kan bouwen. Wanneer Het terugdringen van de huurachter- de leegstand niet snel vermindert, dan stand slaagde nog onvoldoende. Sinds zullen de financiële lasten die de leeg- begin dit jaar bezoekt een parri stand en het achterstallig onderhoud timekracht mensen met huurbetalings- De jaarstukken laten zich positief uit over de recente ontwikkelingen bij de Terneuzense bouwvereniging, die, zoals bekend, enkele jaren geleden in een crisissituatie verzeild raakte. „De sterk neergaande lijn, zowel op het ter rein van de dienstverlening alswel van de financiële aspecten is sterk omgebo gen in positieve zin. Dit komt enigszins tot uitdrukking in deze jaarreking. Uit de kwartaaloverzichten over 1976 en de begroting 1977 zal dit des te duidelijker blijken", veronderstelt het dagelijks bestuur. Het constateert dat in het boekjaar '74- '75 alle basisvoorwaarden zijn vervuld om in de komende jaren een kwalitatief goede dienstverlening te realiseren voorzover dat afhankelijk is van de in terne organisatie van het bureau van de vereniging. Het aantal werknemers nam toe met 8 en bedraagt nu 37. Het aantal inge schreven woningzoekenden bedroeg op 15 december van vorig jaar 315. „Van deze 315 zouden, bij honorering van de vraag, 55 moeilijk verhuurbare flatwoningen worden achtergelaten" aldus het jaarverslag. „De gedachte die bij sommigen in Terneuzen heeft post gevat dat de vereniging vanwege de zich bij haar voordoende leegstand niet zou moeten bouwen, wordt door ons van wege de vraag naar eengezinswoningen en de bedreigde continuiteit van de ver eniging niet onderschreven. Om op de vraag naar woningen te kunnen reage ren met een adequaat antwoord, dienen door de vereniging eengezinswoningen te worden gebouwd zonder dat zich daarbij een toename van de leegstand hoeft voor te doen. Er zal alleen een toe name van leegstand ontstaan, wanneer het totaal van het aantal aan de wo ningmarkt toe te voegen woningen in Terneuzen groter is dan de toename van de bevolking erantwoord MIDDELBURG- Is een automobilist, wiens geparkeerde auto bij diens af wezigheid 'aan de haal' gaat daarbij schade veroorzaakt en die bij terugkomst wegrijdt zonder de schade te regelen, ook schuldig aan het misdrijf van 'doorrijden na een aanrijding', zoals dat is omschreven in artikel 30 van de Wegenverkeers wet? Dat vroeg officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen zich dinsdagmorgen tijdens de zitting van de politierech ter in Middelburg af in een zaak tegen J. W. J. uit Breskens, die op 7 juli dit jaar iets dergelijks was over komen. Dat was gebeurd op de Kustweg in zijn woonplaats, waar zijn auto, die hij niet op de handrem had gezet, aan het rijden was gegaan en tegen een andere geparkeerde auto roas gebotst. J. stond terecht omdat hij zou zijn weggereden zon der naam en adres achter te laten. Volgens de wet moet na een aanrij ding eerst de identiteit van de be trokken auto worden vastgesteld alsmede de identiteit van degene die tijdens de aanrijding achter het stuur zat, voordat men met de auto mag wegrijden. Mr. Mijnssen moest echter in dit geval concluderen dat J. tijdens de aanrijding niet achter het stuur had gezeten. De officier kwam voor zichzelf tot de sltsom dat dit ge val toch wel onder het bewuste arti kel 30 zal vallen, als men een split sing toepast in de formulering vdat zowel de identiteit van de auto als van de bestuurder moet worden vastgesteld. Politierechter mr. W. F. van Solinge zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Overigens vroeg de officier tegen J. uiteindelijk ontslag van rechtsver volging, niet zozeer omdat hij twij felde aan de toepasbaarheid van ar tikel 30. maar omdat hij geloof hechtte aan de verklaring van J. dat hij wel degelijk naam en adres tussen de ruitenwissers van de aangereden auto had achtergelaten Boxerclub houdt bijeenkomst GOES - De Nederlandse Boxer Club, regio WesirBrabant/Zeeland houdt op 24 oktober in café 'In dde Zon' te Hoog- erheide een bijeenkomst. Mevrouw I. Onstenk-SneL, keurmeester zal een le zing houden over de boxer. Hierna is er een kwis waarna een panel, waarin naast mevrouw Onstenk ook dierenarts Mou ws uit Huybergen zitting heeft vragen zal beantwoorden. De bijeenkomst begint om 11.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7