Werkloosheid vertoonde in september lichte stijging Drukkerij Bevin moet 14 werknemers ontslaan ZEER ZORGELIJKE TOESTAND IN DELEN VAN BEDRIJFSLEVEN Noorse premier legde krans bij oorlogsmonument Westkapelle DOORGAANDE STIJGING VERWACHT In Zeeland 350 schoolverlaters zonder werk Brand op Dow-terrein: twee gewonden waals Mr. drs. H. Langman voor VNO-kring Zeeland: „Beleid moet ruimte maken voor winst en investeringen" Konijnen in Sas van Gent niet gedood door zwavel waterstof WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 NOG STEEDS SPANNING OP BOUWMARKT MIDDELBURG - De werkloosheid in september is iets gestegen in vergelij king met augustus. Het ging bij de mannen om een kleine daling - achten dertig - waardoor het totaal aantal werklozen op 2700 kwam. Bij de vrou wen daarentegen was er een stijging van de werkloosheid te signaleren met ruim honderdtwïntïg, tol 1110. Met bij mannen een werkloosheidspercentage van 4,2 zit Zeeland echter nog ruim on der het landelijke gemiddelde van 5,2. Vooral in de bouwvaksector daalde het aantal werklozen, met bijna zestig. Bij de bouw b. en u ging het om 203 werklo zen. waar een vraag van 391 tegenover stond, bij de bouw g.w.w registreerde men eind september 229 werkozen met een vraag van 29. De spanning op de bouwmarkt komt vooral voort uit het grote verschil tussen aanbod van en vraag naar timmerlieden en metselaars. Het aantal werkloze metaalbewerkers steeg licht, maar de verhouding groeide uit elkaar omdat de vraag kleiner was. Ook de seizoensmatige trend van een toenemend aantal werkloze metaalbe werkers steeg licht, maar de verhouding groeide uit elkaar omdat de vraag kleiner was. Ook de seizoensmatige trend van een toenemend aantal werk lozen in de horecasector - plus 42 - kwam in september naar voren. De verwach ting bij het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland is. dat het MIDDELBURG - Bij de vijfhonder- dvijflig werkloze jongelui beneden de 19 jaar in Zeeland zitten bijna driehonderdvijftig jongens en meis jes, die pas van van school komen. Die gegevens verstrekte dinsdag tijdens de maandelijkse persconfe rentie over de werkloosheidscijfers de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, drs. J. W. Jansen. Uit de loop der werkloosheid over september blijkt, dat schoolverlaters toch iets gemakkelijker aan werk kunnen komen dan andere werkloze jonge lui. Van de 238 mannelijke werklozen beneden de negentien jaar komt de meerderheid pas van school, name lijk 141. Van de 312 werkloze vrouwen jonger dan 19 jaar horen er weehon derd tot de groep schoolverlaters. Er worden in totaal in Zeeland 134 jon gens beneden de 19 jaar gevraagd - twintig minder dan in augustus - en het bedrijfsleven vraagt 95 meisjes beneden de 19 jaar, 17 minder dan de vorige maand. In de bouwnijverheid gaat het om be trekkelijk kleine aantallen jeugdige werklozen. Een sterke stijging van het aantal jonge werklozen is echter te signaleren in de metaalsector, 68 vorig jaar juli. 110 eind juli dit jaar. Nu daalt het aanbod in die sector weer, tot 72 eind september. Veel meer werkloosheid onder jongeren ook in de kantoorsector: 83 vorig jaar september, tegen 100 dit jaar, met. een piek van 110 in juli. „De top is weliswaar aan het afzakken, maar we zitten nog lang niet bij de aantallen van apnl of mei", zo zei men bij het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening. Er blijkt uit de gegevens ook dat de jonge werklozen langer inge schreven staan dan vorige jaren Bij de meisjes treden met name werk- loosheïdspieken op in de kantoorsec tor - 120 september vorig jaar, 141 september dit jaar en in de sociale secotr. 40 tegen 60. Ongeveer een derde van deze groep werklozen is in de kantoorsector te situeren. Ziek Dat jongetje in Middelburg had de nacht zeer koortsig doorgebracht en zijn ouders besloten 's morgens dan ook een arts te raadplegen. Met een bleek smoeltje en waterige oogjes lag hij op de bank in de kamer te luiste ren hoe zijn moeder vruchteloos trachtte de geneesheer aan de tele- foon te krijgen. Er waren zeker erg veel zieke jongetjes in Middelburg, want hij bleef maar in gesprek. Tk denk dat die dokter zijn winkeltje nog niet heeft opengedaan', zei het jongetje. Na nog een paar keer proberen, lukte het een afspraak te maken. Een uur later veerde het jongetje omhooo, wees naar het raam en zei: ,Daai komt ie'. Voor het huis liep een man. beladen met apparatuur die men geivoonlijk slechts ziel in de na bijheid van ruimtevaarders. ,Ik wii die dokter niet', zei het jongetje ge schrokken. De man reageerde meteen en liep door, op zoek naar een gaslek, naar hij aan omstanders verklaarde. Maar pas toen de echte geneesheei ivas geweest, zonder flessen en slan gen op zijn rug, was het jongetje he lemaal gerustgesteld. .Het was ge lukkig met zo'n rare', stelde hij te vreden vast. aantal werklozen in de loop van oktober weer groter zal worden. In vergelijk tot september vorig jaar valt met name de stijging van de werk loosheid in de bouw, de metaalsector het horecapersoneel en het kantoorper soneel op. Daarnaast is de vraag naar metaalbewerkers aanzienlijk minder, terwijl de vraag naar bouvakkers in de b. en u.-sector juist aanzienlijk is toege nomen. Bij de vrouwen - werkloosheid gestegen met ruim 130 - gaat het vooral om meer aanbod van handelspersoneel, (plus 15), horecapersoneel (plus 42) en kantoor personeel (plus 47). Er staat een vermin dering van de vraag naar vrouwen tegenover vooral in de sector kantoor personeel, en de naaisters. Een geringe toename van de vraag viel waar te ne men by het handels- en huishoudelijk personeel. Bij de mannen werd in de me taalsector een reserve van 462 geregi streerd. bij een vraag van 186: vorig jaar was de verhouding tussen vraag en aan bod 11, nu ishet5:2. „De situatie in deze sector is duidelijk ongunstiger dan een jaar geleden", zo werd dinsdag tijdens de maandelijkse persconferentie over de werkloosheidscijfers duidelijk. In de kantoorsector mannen was sprake van een lichte stijging van de werkloosheid in vergelijking tot vorige maand, maar van een aanzienlijke stijging ten op zichte van een een jaar geleden. Met name door het op gang komen van het mosselseizoen daalde het aanbod in de overige beroepsgroepen met ongeveei vijftig. Bemiddelen Drs. J. W. Jansen van het Zeeuwse dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning wees er dinsdag op, dat de ar beidsbureaus slechts bij een deel van de werklozen bemiddelend kunnen op treden bij het zoeken naar werk. Het gaat daarbij met name om de groep van ongeveer 37 procent van de werklozen, die drie maanden tot een jaar zonder werk is. Bij de ruim 40 procent, die kor ter dan drie maanden werkloos is. is er vaak sprake van, dat zij zelf contacten leggen met werkgevers; in dit verband wees drs. Jansen er op, dat maandelijks ongeveer vijfendertig procent van dc .voorraad' werklozen uit nieuwe ge zichten bestaat. De 20 procent van de werklozen, die langer dan een jaar zon der werk is, komt veelal als gevolg van persoonlijke oorzaken niet meer in aanmerking voor bemiddeling, zo zei hij. Per gewest kwam het volgende beeld in september naar voren. In Goes daalde hetpercentage werklozen van 5.2 tot4.9. (668) man: in Middelburg en Vhssingen steeg he t percentage van respectievelij k 4.1 tot 4.4 en van 3.9 naar 4,2. Temeuzen bleef vrijwel ongewijzigd op 4,2; Hulst Poppenkast tijdens kinderboekenweek SAS VAN GENT - Ter gelegenheid van de kinderboekenweek van 13 tot 22 ok tober zet de openbare bibliotheek in Sas van Gent enkele speciale activiteiten op touw voor Sasse kinderen, Volgende week dinsdag begint om 14.30 uur een poppenkastvoorstelling en de volgende dag begint op dezelfde tijd een voor- leesmiddag. Het is overigens de bedoe ling om dat voorlezen maandelijks te la ten plaatsvinden. daalde van 4,5 naar4,2, Oostburg van 4.6 tot 4.4. In Zierikzee een lichte stijging van 4,9 tot 5 procent, in Tholen een da ling van 5.7 naar 5.1 pet. (Zie voor de landelijke cijfers pagina3i. Politie Temeuzen houdt tweetal aan. serie inbraken opgelost TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Temeuzen heeft met de aanhou ding van J. G. N. uit Biervliet en de Temeuzenaar C. J. M. M. een groot aan tal inbraken opgehelderd. Ze staan allemaal op naam van de Bïervlietenaar, die M. in enkele geval len meenam als compagnon. Het gaat om diefstal van 1.000.- uiteen woning aan de Jacob van Lennepstraat in Temeuzen. winkeldiefstallen bij een bloemenzaak in de Temeuzense Noord- straat en een kledingmagazijn in Zaamslag en een reeks inbraken bij be drijven in Temeuzen, een restaurant en het kantoor van de woningbouwvereni ging. N. is dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. M. werd in middels op vrije voeten gesteld. OOK BEZOEK AAN DE SCHELDE (ADVERTENTIE) Toch goed dat er ook mooie TROUWPAKKEN zijn van MODE VOOR MANNEN LANGE VORST 59 - 61 - GOES VLISSINGEN - De Noorse minister president Odvar Nordli heeft dinsdag morgen bij het oorlogsmonument op de dijk in Westkapelle een krans gelegd ter nagedachtenis van de tijdens de be vrijding van Walcheren omgekomen Noorse militairen. Ook de burgemees ter van Westkapelle, de heer L. M. Moermond, die de Noorse delegatie ontving, legde een krans bij het monu ment. De sobere plechtigheid werd bijge woond door een groot aantal belangstel lenden. Bij het leggen van de krans zei de Noorse premier, dat hij uitnaam van de Noorse regering allen herdacht, die hebben geholpen bij de bevrijding van Europa. Na de kranslegging vertrok de delegatie onder pohtie-escorte naar de Kon. Mij de Schelde in Vlissingen waar men ont vangen werd door directeur ir. J. Bout. Na een rondleiding vertrok het gezel schap naar de woning van de heer Bout, waar men de lunch gebruikte. Het Noorse gezelschap vertrok rond vier uur van het vliegveld Midden-Zeeland met bestemming Luxemburg. De Noorse minister-president is zon dagmiddag in ons land aangekomen en is sindsdien ontvangen door minister- FAILLISSEMENT STAAT VOOR DE DEUR TERNEUZEN - Twee werknemers van het Duitse constructiebedrijf R.O.B. zijn dinsdagmorgen ernstig gewond bij een korte, felle brand op de Benzene 1-fabriek van Dow in Temeuzen. De mannen, A.B. uit Axel en G.R. uit het Belgische Ichtegem, waren bezig met het weghalen van leidingen om twee warmtewisselaars te kunnen verwij deren. Tijdens het doorbranden van bouten in' één van de leidingen kwamen koolwa- IJZENDIJKE - De drukkerij Bevin B.V. met vestigingen in IJzendijke en Temeuzen gaat hoogstwaarschijnlijk failliet. Als de rechtbank in Middelburg het advies van bewind voerder mr. H. de Mul uit Oostburg, overneemt, komen de veertien werknemers nog deze week op straat te staan. De kans is echter groot dat het merendeel terecht kan bij an dere drukkers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bevin kreeg pas vorige week surseance van betaling. Be windvoerder mr. De Mul ziet echter 'geen enkele mogelijk heid' om die surseance nog aan te houden. „Zoals het er nu uitziet kunnen de mensen zelfs deze week niet meer worden betaald. De zaak staat er hopeloos voor", zei hij dinsdag desgevraagd. Volgens mr. De Mul waren er bij Bevin meer schulden dan iedereen vermoedde en liep de zaak stroever dan men kortgeleden nog aannam. „Het zal dus wel op een faillissement uitdraaien". Nog maar enkele weken geleden was men aanmerkelijk hoopvoller gestemd over de overlevingskansen van Bevin. Eigenaar-directeur P. de Lijser uit Cadzand had toen een redelijk bevredigend gesprek meteen aantal crediteuren. De conclusie toen: Bevin heeft volop overlevingskansen, maar er is tijd voor nodig om alle problemen uit de wereld te helpen. De heer De Lijser is overigens nog maar anderhalve maand eigenaar van de drukkerij. Hij nam het bedrijf over op een moment dat er zo weinig geld was dat ontslag dreigde voor aüe werknemers. Meteen forse financiële injectie wist hij dat te verhinderen. De heer De Lijser gaf zichzelf bij de overname zes maanden om middels een 'gezond en zakelijk beleid' de drukkerij weereen stevige basis te bezorgen. Het aan de kant zetten van de vierkoppige directie was één van de eerste stappen die hij daartoe ondernam. Volgens de heer De Lijser en andere ingewijden ligt een verkeerd beleid van de te zware top, in de afgelopen jaren aan de basis van alle moeilijkheden. De directeuren veroorloofden zich teveel luxe en vertroebelden zodoende ook de communicatie met het overig personeel. Districtsbestuurder Van Noordenne van de Grafische Bond van het NVV gelooft dat het personeel de problemen heeft zien aankomen. „Ik heb vorige week een gesprek gehad met de mensen daar en iedereen was erg ongerust. Toen al zagen we het somber in". Volgens hem valt de huidige directeur- eigenaar weinig te verwijten. De bonden zullen deze week nog een gesprek hebben met bewindvoerder De Mul. terstoffen vrij, waarop brand uitbrak. Achteraf bleek, dat in de leiding kool waterstoffen warren opgesloten tussen twee dichte afsluiters. De Axelaar is met zeer ernstige brand wonden opgenomen in het brandwon dencentrum van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Zijn Belgische collega werd met lichtere brandwonden aan het gezicht en de beide polsen naar een kli niek in België vervoerd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval (ADVERTENTIE) Mexico heeft haar Mayapfstamming. Boordevol kleurrijke symbolen. Waals heeft haar Mexicaanse folklore-look. Fel en hartverwarmend als tequila. Proef die sfeer bij Waals. Lange Delft 16 Middelbur ^Lange Zelke 9, Vlissingen. niet voldoende om de problemen hier te lande op te lossen. Aardgt as VLISSINGEN - „De toestand van grote delen van het bedrijfsleven in Neder land - in het bijzonder in de industrie - is zeer zorgelijk. Als op korte termijn geen ommekeer in de goede richting komt, overleven veel bedrijven de vol gende depressie niet". Dat zei mr. drs. H. Langman, oud-minister van econo mische zaken en thans lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland tijdens zijn inleiding over de vraag „Heeft ondernemen in Neder land nog toekomst?". De heer Langman hield zijn rede dinsdagmiddag voor de kring Zeeland van hel Verbond van Nederlandse Ondernemingen in Hotel 'Britannia' in Vlissingen. Mr drs Langman wees er op dat Duitse ondernemers vrij algemeen weer een depressie verwachten, en wel nagenoeg gelijktijdig voor de grote industrielan den. in 1978. „En dat soort profetién is vaak zich zelf vervullend", aldus de heei Langman. Hij was zijn rede begonnen met eerst een overzicht te geven van de internationale toestand, daarbij zich voornamelijk oriënterend op de Verenigde Staten en WesLDuitsland", niet op Italië en Enge land, want dat zijn in feite zieke econo mieën. De heer Langman vond dat deuitholling van de weerstand van het Nederlandse bedrijfsleven zich nog niet eens volledig liet zien in de stijging van de structurele werkloosheid. Een zeer geleidelijke daling van de arbeidsinkomensquote is Als de positie van onze betalingsbalans gunstig is. dan komt dit door de inkom sten verkregen uit de export van het aardgas: „Maar wie heeft er nu van dat aardgas geprofiteerd?" vroeg drs Langman. zich af: „Laat ik het eens wat demagogisch stel- len: In Nederland zou er geen sociaal werk en geen buurtwerk zijngeweest als er geen aardgas was geweest De baten daarvoor zijn naar de collectieve sector gegaan. In de PvdA maken de sociaal- en buurtwerkers immers de dienst uit? Maar de aardgasopbrengsten zijn niet aangewend ter bestrijding van de werk loosheid". De heer Langman meende dat uitge zonderd het aardgas dus, de situatie van Nederland erg veel gaat lijken op die in de jaren '30: een positie met een Mr Drs H. Langman sterke gulden, een grote werkeloosheid en praktisch geen winsten, ja grote ver liezen. Na een debat over de aanpassing van de gulden, dat jaren duurde werd in de crisisjaren een devaluatie toeges taan, die toen zondermeer heilzaam heeft gewerkt", aldus de heer Langman, die vervolgde: „Onze huidige minister president en onze bankpresident waren beiden in de voor indrukken zo gevoe lige adolescentietijd politieke volgelin gen van Colijn. Ik hoop dat hun dat de ogen niet zal doen sluiten voor de wen selijkheid van nieuwe bezinning op de externe waarde van onze munt. Miss- cien is het voor alle betrokkenen het aangenaamst als dat gebeurt door op waardering van de Duitse mark binnen de 'slang', welke opwaardering wij dan zeker niet zouden moeten volgen", vond de heer Langman Hij vond ook dat er de laatste mannden een feitelijke opwaardering van de gul den tegenover de valuta's van onze in dustriële concurrenten had plaatsge vonden, met uitzondering van de mark en de Belgische frank. De dollar-koers was eind vorige week 5 procent lager daneenjaar geleden" wat wil zeggen dat onze concurrentie positie tegenover het dollarblok met 5 procent is verslech terd", Discussie Mr. drs. Langman zei dat hij hoopte te bereiken datt er een discussie op gang komt over de gewenste externe waarde van onze gulden, die "ons in staat stelt buiten een panieksfeer rationele be sluiten te nemen". „Als een dergelij k besluit zou betekenen dat de waarde van de gulden naar bene den zou moeten worden aangepast, kdan zouden allerlei partiële devalua ties, waarmee wij nu leven, kunnen ver dwijnen". De heer Langman dacht hierbij dan wel aan steun aan exporterende bedrijf stakken. „Wij zouden dan alleen nog moeten steunen om concurrentiever valsende optredens van anderen over heden dte compenseren". Devaluatie „Ik wil geen devaluatie zonder meer, daar ben ik tegen", betoogde de heer Langman. Die devaluatie zou in com binatie methet overwegen van andere maatregelen moeten gebeuren, want er kunnen ook de nodige bezwaren aan kleven. Maar eerste prioriteit zou dan toch moeten zijn de winsten van het bedrijfsleven weer op een aanvaard baar niveau krijgen. Dat kan men doen door de toelaatbare loonstijgingen te houden binnen de perken van de arbeidsproduktiviteit. Bovendien moet dan nog de ruilvoet verslechtering ten laste komen van de loonstijging. Dat zou voor de eerste ja ren betekenen dat de lonen niet kunnen stijgen, misschien zelfs moeten dalen. Mr drs Langman zag dit echter niet ge beuren zonder straffe dwangmaatrege len. en bij geen enkele politieke groepe ring loopt men daar erg warm voor: „Al ternatief zou zijn dat de rijksoverheid een korting in de collectieve sector toe past, die overeenkomt met iin de parti culiere sector bekend geworden om vang van de loonstijging. Dan blijft ruimte voor de winsten behouden. De heer Langman citeerde in zijn betoog ook „een bekend progressief denker ais Pen", die had gesteld: „Het herstel van winsten is niet het einde van een pro gressief beleid. Integendeel, als dat winstherstel er niet komt. dreigt ieder prgressief beleid geblokkeerd tewor- den". De heer Langman voegde er aan toe: „Er dat geldt niet alleen voor een progressief beleid", LOONSTIJGING Het behouden van winsten, in combi natie met de stopzetting van steun aan individuele bedrijven confronteert de vakbondsleiders en hun achterban rechtstreeks met de gevolgen vanhun handelen: Vragen zij te veel loonsver hoging, dan voert dit naar een stijging van de werkloosheid en oo~k tot daling van de uitkeringen aan de sociaal zwakkeren. Het afwentelen van een te hoge loonstij ging op de winsten lijkt sociaal beter verantwoord, maar tast op de langere termijn de positie van de zwakkeren nog veel ernstiger aan. Wij verkeren in ons land nu eenmaalniet meer in de positie Waarin wij nog uit comfortabele alterna tieven kunnen kiezen", aldus de heer Langman. Hij betoogde nogmaals dat hij niet de bedoeling had een pleidooi te voeren voor devaluatie zonder meer, maar voor een beleid dat weer ruimte maakt voor winsten en daarmee voor investeringen en herstel van werkgele genheid. „Het huidige beleid, dat weer pas op de plaats maakt met de daling van de ar beidsinkomensquote, schiet te kort en ontneemt de ondernemers de lust tot expansie, tot ondernemen en onder graaft structureel de werkgelegen heid", aldus mr drs Langman. Inflatie Hij had eerder betoogd bij het analyse ren van de situatie in Nederland aüe schuld met aan de inflatie te willen ge ven: „Wie veroorzaakt die inflatie dan weL Loonstijgingen, die de produktivi- teit overtreffen: een mechanisme, dat indertijd door de krappe arbeidsmarkt is in gang gezet, en waar u als onderne mers ijverig aan mee gedaan hebt". Ook de heren Groenevelt en Den Uyl kregen iets op hun boterham van mr dr Langman: „Groeneveld en Den Uyl hebben één ding gemeen: „Als ze voor hun achterban op openbare vergader ingen spreken, realiseren ze zich niet dat buitenlandse ondernemers meeluiste- president Den Uyl, de voorzitters van de eerste en tweede kamer en de koningin. Foto: De heer Odvar Nordli legt een krans bij het Westkapelse oorlogsmo nument. HOTEL BRITANNIA VLISSINGEN WIL ONTSLAG DRIE WERKNEMERS VLISSINGEN - Britannia-cigenaar C. Schonenberg heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een ontslagaanvrage ingediend voor drie werknemers, die in vaste dienst waren. Uitsluitsel daarover, zo deelde de heer Schonenberg desgevraagd mee, is er nog niet. De ontslagprocedure betreft 1 personen die werkzaam waren in het L'Escautrerestaurant, boven in Britan nia. „Dat restaurant", aldus de direc teur van Britannia, „sluitik in de winter periode en geef er een andere bestem ming aan. Meer voor zaken in de privé- sfeer. Door die andere bestemming zul len er een paar werknemers moeten af vloeien". De heer Schonenberg zei ver der, dat de ontslagaanvrage 'in goede harmonie met de Bond van Nederlands Horecapersoneel, aangesloten bij het NW. via districtsbestuurder J. J. A. Heeren is doorgenomen.Noch de heer Heeren, nog andere BNHP- woordvoerders waren dinsdag voor - commentaar bereikbaar. SAS VAN GENT- Noch het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Rotterdam, noch de vooraanstaande Gentse toxicoloog prof. A. Heynd- rickx heeft het verband kunnen aan tonen tussen de dood van vier konij nen, vorige week zondag in de witte wijk ïn Sas van Gent en de van de CSM-suikerfabriek afkomstige zwavelwaterstofverontreiniging. Voor de VARA-tv werd maandag met stelligheid beweerd dat volgens prof. Heydnckx zwavelwaterstof wel de doodsoorzaak was. De Gentse hoog leraar liet dinsdag echter weten: „Het verband tussen de dood van de konijnen en de zwavelwaterstof is absoluut niet aantoonbaar. Daar voor zou men tenminste ter plaatse controles moeten uitoefenen". De heer Heyndrickx wijst erop dat in dode dieren een rottingsproces ont staat, waarbij zwavelwaterstof wordt gevormd. Ook in het door hem on derzochte konijn is dan ook een hoe veelheid van die stof aangetroffen, maar dat bewijst volgens de profees- sor niets. Het CDI in Rotterdam is tot de con clusie gekomen dat de konijnen zijn gestorven als gevolg van een coccidien-infectie (een parasitaire in fectie). Dat is een ziekte die bij konij nen veel voorkomt. De veterinair in specteur van de volksgezondheid, tevens inspecteur veeartsenijkun- dige dienst in Zeeland, drs. G. Jon- geneel zegt daarover „Er is voor ons geen enkele aanleiding om te veron derstellen dat er verband bestaat met de verontreiniging door de CSM". Niettemin laat zijn dienst weinig of niets over aan het toeval Ieder dood dier uit Sas van Gent, waarvan de doodsoorzaak twijfe lachtig is, gaat voor onderzoek naar het CDL Dat gebeurdevorige week ook met een dode pony. De gezond heidsdienst voor dieren in Goes ver richtte daarop sectie en stelde darm en buikvliesontsteking als diagnose. Het CDI bevestigde hetenkele dagen later. „Verband metzwavelwaterstoi lijkt ook in dit geval uitgesloten", zegt de heer JongenaaeL De inspecteur voegt er echter aan toe' .Ais er termen aanwezig zijn, dan zal ik niet aarzelen om dierlijk materiaal uit Sas van Gent op te vra gen en het te laten onderzoeken door het CDI. Als was het alleen maar om dat een dier belangrijk is als indica tor van bepaalde verschijnselen". De heer Jongeneel is verder van plan om, in samenwerking met Zeeuws- Vlaamse direnartsen, een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden in Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2