Is het uitbaggeren van de Oostmolenkreek nodig? Jozef in Dothan 'NA TUURBEHOUD IS PUUR EIGENBELANG' Bioscoopeigenaar Hulst komt tegemoet aan vragen publiek 'De Steltkluut' geeft boekje uit ter gelegenheid 20-jarig bestaan GRONTMIJ MAAKT PLANNEN - HAMVRAAG NOG ONBEANTWOORD w„ UIT IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Die dijken in Oost-Zeeuwsch- Viaanderen zorgen overigens voor een unicum in deze provincie.,In dit gewest komen nog steeds dassen voor die in de HULST -Natuurbehoud is puur eigenbelang.' Dat is de eerste zin uit 'Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen natuurlijk'; het boekje dat de vo gelwacht Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 'De Steltkluut' ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan heeft uitgegeven. In 'Oost- dijk(en) hun burchwen) ^aven^Ditte'n ,i, i i unicum voor Zeeland, landelijk gezien Zeeuwsch-Vlaanderen natuurlijk wordt aandacht geschonken to, eveneens van een bijzondere sltua- aan de specifiek Zeeuws-Vlaamse landschapselementen en aan de tae gesproken worden: nergens anders in gebieden die Staatsbosbeheer in eigendom heeft verworven met he t doel ze als reservaat te beheren en te behouden. De bezittingen voor!",zover van Staatsbosbeheer in het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen Vlaanderen natuurlijk1 worden opgesomd, besproken en gewaardeerd. ste te stellen van de actieve recreatie In vele gebieden is dat niet minder fu-' nest dan dempen, afgraven, ophogen of rooien. Dat 'n gebied waarmee niets ge beurt vaak waardevoller is dan wanneer er wel iets gebeurt, zien ze niet. als je iets hebt, móet je er iets mee doen, anders schiet je als bestuurder tekort Het lijkt ons echter dat in dergelijke gevallen niets doen een zeer voorbeeldige vorm van besturen is', schrijven de drie au teurs, J. L. Bogers, G. Slob en G. M. P Sponselee in de inleiding van het jubi leumboekje. Op het verlanglijstje van de natuurbe schermingsinstanties, zo wordt in 't' boekje gemeld, staan in principe alle kreken, kreekrestanten, oeverlanden, wielen, dijken, bospercelen,houtwallen, schorren en slikken. Als een groot deel' van die'gebieden GEEN DISCUSSIE OVER BESTEMMING: RECREATIE WESTDORPE - Rietkragen waarin wilde eenden en waterhoentjes schar relen, een waterrat duikt plonsend on der als een bejaarde wandelaar z'n rust verstoort Aan de open oever probeert een sportvisser een verlate karper te verschalken, terwijl van de overzijde het gejoel van pauzerende schoolkin deren tot hem doordringt. Dat is de Oostmolenkreek in Westdorpe, eens onderdeel van een breed vertakt, eeu wen geleden ontstaan krekenstëlsëlT maar in de zestiger jaren danig inge krompen en geïsoleerd van andere kre ken in het kader van de ruilverkaveling 'Canisvliet' en de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. De noordzijde grenst aan de bebouwing van Westdorpe en daarom is er over de bestemming van de kreek weinig dis cussie: Voor Westdorpénaren is het een ideale omgeving om er te recreëren. De hengelsportvereniging 'De Platzak' in Westdorpe telt zo'n 400 leden, die er gTaag van tijd tot tijd een hengeltje in uitgooien en verder noodt vooral de be boste Noordzijde velen tot een rustge vende wandeling. Ook het gemeentebestuur van Sas van' Gent twijfelt niet aan de recreatieve be- steinming van de Oostmolenkreek. Men gaf daarom de NV Grontmij opdracht om plannen tot inrichting en verbete ring van de kreek te maken. Het ver langlijstje dat de bevolking van West dorpe vorig jaar op een hoorzitting in diende ging mee naar de plannenma kers en de resultaten staan nu op papier. Belangrijk onderdeel van de voorstellen van de Grontmij is het uitbaggeren van de kreek. Dat zou nodig zijn omdat de "kreek sterk verlandt. De modderbodem zou op enkele plaatsen al bijna tot de waterspiegel reiken, vooral in het ooste lijk gedeelte. aarom moest ik naar Jozef in Dotlian? Ik was veel liever bij Egmont en Hoome gebleven ofschoon die niet meer leefden, ook Jozef was dood maar dat wist ik toen niet. Ik gaf helemaal niets om Jozef in Dothan of waar genaamde uitgehangen moest hebben, wist trouwens niet eens wie hij was en wilde er dus ook niet naar toe. Toch werd er door mijn moeder voor van school gehaald want ze was van mening dat het culturele element bij de opvoeding niet mocht ontbreken. We hadden die middag juist vaderlandse geschiedenis. De moord op Egmont en Hoome in Brussel - terechtstelling noemde de meester het - werd weer eens opgerakeld. De kinderen zaten met rooie oortjes naar hei gesproken beeldverhaal te luisteren. Het was muisstil in de klas Plotsklaps stond mijn moeder daar in de gang-voorde half glazen deur. Ze had haar zwarte hoedje op en het (zon dagse) zilveren beugeltasje bij zich. Er was iets bijzonders, daar kon men zeker van zijn. Nou, hoe je je dan als verlegen vierde klasser van de lagere school voelt laat zich raden: in een noodsituatie. Moeder schiep me daar opeens een oase van schaamste waaraan niet te ontkomen viel. Ze klopte en stapte de klas binnen, tenvijl de meester haar haastig tegemoet liep, want het was tenslotte zijn domein en niet het hare. 'Of onze kleine J. mee mag komen. Jozef in Dothan', hoorde ik haar zeggen. AJle kinderen keken nieuwsgierig en meewarig in de richting van haar en vervolgens naar mij. Ik zat te trillen in de bank van ellende. Wat kunnen ouders hun kinderen toch veel aandoen. 'Hoe zegt u', vroeg de onderwijzer, 'is uw broer Jozef dood?' 'Nee, hij is in Dothan', zei moeder, 'u weet wel. hij was eerst te Sichem in de woestijn en ik heb geen broers'. 'Sichem, o juist', zei de meester beleefd, 'in België bedoelt u'. Toen we buiten waren vertelde moeder dat we gingen kijken naar een openluchtspel op de stadswallen: 'Jozef in Dothan', opgevoerd door een reizend toneelgezelschap. Ze vertelde me in het kort de geschiedenis van de oud- testamentische Jozef en zijn jaloerse broers. Toen kreeg ik er een beetje zin in om te gaan kijken. Er was weinig publiek, het reizend toneelgezelschap ivas zo maar on verwacht aan komenwaaien, stadsomroeper Jowantje de Snudt had het met zijn hese stem aangekondigd. We zaten in het gras van de prachtige wallen, die onze stad toen rijk was, stoelen had het armzalige troepje niet meegebracht, wél wat groezelige gewaden die hen in raadselachtige plooien om het lijf hingen Als decor diende de blauwe hemel en het geboomte. Toch hadden de povere komedianten nog iets opgebouwd: een stenen put. Nu, dat moet niet moeilijk geweest zijn. de stenen hadden ze cirkelvormig los op elkaar getast. Ik dacht dat de put oneindig diep was, maar de bouw was natuurlijk vanuit het gras opgezet. Dit oord loas Dothan en in de put zal Jozef, de weergaloze meesterdromer. Hij was er door zijn jaloerse broers inge worpen. Alles liep nog wonderwel met hem af. We zagen Jozef ook nog uit de put naar boven komen - ik slaakte een zucht van verlichting hem zo levend voor ons te zien. En hij bracht het zelfs nog tot koning van Egypte. Indien hier iemand blij over was, dan was ik het wel, maar eer het zover was bewoog zijn lot mij zozeer dat ik ver bittere tranen van schreide. Zeer tot ongenoegen van mijn moeder die vond dat ik alles zo letterlijk niet moest nemen. Doch eerst Egmont en Hoome te Brussel en nu hier Jozef in die diepe put, het was erkélijk te veel op een middag. Om de sportvisserij blijvend mogelijk te maken zou tenminste dat gedeelte moe ten worden uitgebaggerd. Samen met de aanleg van eenvoudige paden voorde sportvissers en de bouw van een aantal steigertjes, kost dat echter ruim 343.00 gulden en daarvan zijn b. en w. van Sas van Gent nogal geschrokken. Wethouder A. C. de Beleir zegt: „Over het baggeren is het laatste woord nog niet gesproken. Niet alleen omdat het. zo duur is maar ook omdat deskundigen verschillend denken over de gevolgen ervan voor de visstand. We zijn er niet zeker van dat het werkelijk een verbete ring betekent en dat is natuurlijk wel een vereiste," Het gemeentebestuur zal daarom nog een aantal gesprekken hebben, onder meer met vertegenwoor digers van 'De Platzak'. Besluit men uiteindelijk toch tot baggeren, dan zal de uitvoering van liet hele plan waar schijnlijk watlanger op zich laten wach ten. De gemeente is dan afhankelijk van eventuele subsidies, mogelijk ook af komstig uit een speciaal potje ter verbe tering van viswateren. Volgens wethou der De Beleir zal de gemeenteraad moe ten kiezen voor al of niet baggeren, na dat deskundigen zijn geraadpleegd. Wordt er niet gebaggei-d dan is de kans grootdatde gemeente de ui tvoeringvan de andere plannen zelf kan bedruipen. Die zijn dan ook minder duur en minder ingrijpend. Aan de noordzijde zou een parkeerterreintje komen voor 18 au to's, voor de noordzijde zijn aan een speelveldje en grasstrokken gedacht, er komen zitbanken, afvalbakken en en kele speelwerktuigen en de oevers zou den worden beplant met inheemse bo men en struiken. Totale kosten daar van: ruim 56,000 gulden. Voor het ge meentebestuur is dat niet onoverko- menliik. „Maar" waarschuwt de heer De Beleir, „we kunnen daar niet zomaar mee beginnen. Als later zou blijken dat je moet baggeren, dan haal je zoveel overhoop, wordt er zoveel beschadigd, datje weer opnieuw zou moeten begin nen en dat willen we uiteraard vermij den," De hamvraag daarom: is het uit baggeren van de Oostmolenkreek wel of niet nodig. De deskundigen krijgen het er in de komende maanden druk mee. De Beleir: „Ik hoop toch dat we nog dit jaar een beslissing kunnen nemen." In boekje veel aandacht voor dijken „Met het reeds verworven bezit is het aankoopplan allerminst ten einde. Nog veel. zeer veel waardevolle gebieden als kreken, oeverlanden, laaggelegen wei landen en dijken zijn in particuliere of (semi) overheidshanden (waterschap pen en gemeenten). Niet altijd is dit een garantie voor het behoud van de na tuurwetenschappelijke en landschap pelijke waarden. Vooral gemeenten voe len zich in hun taak tekort schieten als ze bepaalde gebieden 'zomaar' laten lig gen en ze menen dan ook verplicht te zijn dergelijke bezittingen ten dien- Jubilarissen vereniging hield ontspanningsmiddag SLUISKIL - De jubilarissenverenïging van de Nederlandse SDtikstof Maat schappij hield zaterdag de eerste ont spanningsmiddag van dit seizoen in café Dallinga te Sluiskil. Aan de kaartwedstrijd deden 53 kaar ters mee. De uitslag was als volgt: 1L. v. Dorst 5 gew 34 pnt; 2 J. Verhelst5-26; 3 C. Masier 5-25: 4 R. Dhaene 4-25; 5 C. Vanhijfte 4-24; 6 A. Vervaet 4-23; 7 D. Strijdonck 4-20; 8 A. v. Goethem4-19; 9 J. v. Bunder 4-18; 10 J. Riemens4-18; 11 Leon Vanhijfte 4-11; 12 D. Sandrini4-10; 13 W. Scheele 4-9,14 W. Leenhouts 3-20; 15 P. Luijcks 3-8. Aan de biljartcompetitie deden 6 biljar ters mee. De uitslag was: 1G. Klink; 2 C. Compiet. Huldigingsavond CPC SAS VAN GENT - De personeelsvereni ging van de CPC-Sas van Gent, hield zaterdagavond een huldigingsavond voor de kampieoen van alle secties in de kantine van het sociaal gebouw van de CPC te Sas van Gent. De secties waren: zeehengelen, kara- bijnschieten, handboogschieten. bow ling, carnavalsvereniging, fotoclub en voetbal. De bekendmaking van de kampioenen 1976 werd verricht door het hoofdbes tuur van de personeelsvereniging CPC. Directeur G. de Coninck reikte de be kers uit. De kampioenen waren: zee- hengelen: R. de Smit, karabijnschieten: R. Bultiauw; handboogschieten: C. Faas, bowling; mevrouw S. Lammens en de heer R. Lammens, jeugdkampioen zeehengelen: Jim Ploegaert; voetbal: het CPC-elftal behaalde een tweede plaatsin de zomeravondvoetbalcompe- titie.Het won tweemaal de jaarlijkse CPC-beker en kreeg symbolisch een voetbalshirt overhandigd. De fotoclub kreeg symbolisch een sleutel overhan digd van de nieuwe donkere kamer De carnavalsvereniging 'De Maiskrakers' werden ook gehuldigd voor hun carna valswagen 'De Flintstones'. Hiermee behaalden zij de vierde prijs in de grote optocht te Sas van Gent. De muzikale omlijsting was in handen van het 'Cli max Kwartet'. Ook werden er films en dia's vertoond. Er waren 150 aanwezi gen. Sluis in oude ansichten, deel twee, uitgebracht SLUIS - Emile Buysse is verantwoorde lijk voor het pas bij de uitgeverij 'Euro pese bibliotheek' in Zaltbommel ver schenen 'Sluis in oude ansichten', deel 2. Buysse. heeft een grote verzameling oude prenten van Sluis bijeengebracht en die van commentaar voorzien. De schrijver, geboren en getogen in Sluis, wordt gezien als een groot kenner van de Sluise geschiedenis. 'OostrZeeuwsch- Het krekenareaal in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen herbergt eert schat aan natuurwetenschappelijke waarden die de vogelwacht 'typisch Zeeuws" noemt. .Nergens anders in Ne derland treffen we een zo groot scala van elementaire milieufactoren en varian ten daarop aan dan juist in Zeeland, het Oost-Zeeuws-Vlaamse krekenbestand levert als onderdeel daarvan door z'n veelheid een zeer belangrijke bijdrage hieraan' wordt van de zijde van de vo gelwacht opgemerkt. Burgemeester Ockeloen opent bazaar Open bejaardenwerk Sluiskil ["werkelijk SLUISKIL - Burgemeester C. Ockeloen i 'daad- van Terneuzen en zijn echtgenote ope- werkelijke' bescherming hebben, zo nen vrijdagmiddag om half drie i vindt de vogelwacht, 'kunnen we ervan Sluiskil de bazaar van het Open Be- verzekerd zijn, dat de gevarieerdheid jaardenwerk in centrum De Sterre van ons werk-, woon-, en leefinilieu ge- de Pierssenspolderstraat VdJI Ulld WC11V-, ivuuir, cu - continueerd zal worden en dat we niet De opbrengst van dit tweedaagse even een verloederd oostelijk Zeeuwseh- ementisbestemdvoordeinnchtlngvan Vlaanderen voor ons nageslacht zullen de sociëteit. Het gaat met name om de achterlaten', schrijft het drietal. k°sten van verduistering tijdens Olm- voorstellingen en een verdere uitrusting In het boekje is een groot stuk uitge- vanhettoneelpodium.Opdebazaarzijn onder meer een rad van avontuur, een kegelbaan, een grabbelton, een schiet- trokken voor de dijken ('Stelt u eens een Zeeuws landschap zonder dijken voor, het is nauwelijks dankbaar!", zo staat tent en mogelijkheden voor het bakken geschreven). De dijken steeds belangrijker plaats voor het natuur- en landschapsbehoud in, vindt de vogelwacht. Er wordt gewezen op de van oliebollen en het schenken van kof fie aanwezig. Sluiskil telt ruim fvier- honderd inwoners boven de 65 jaar, 13 procent van het totaal aantal Sluiskil- cultuurhistorische waarde (de strijd lenaren. Het open bejaardenwerk wil tegen het water), demonstreren het lan- met alle instanties die bemoeienis heb- daanwinningsproces en; „bovendien ben met de bejaarde mens, zoals de be- zijn het nog enkele van de weinige jaardebonden. gezondheidszorg, kerken plaatsen waar bomen en struiken kun- en welzijnswerk samenwerken om de nen worden geplant omdat deze moge- bejaarde zolang mogelijk zijn eigen lijkheid langs moderne landbouwkavels ontbreekt.' 'La regie du jeu Het Zeeuws-Vlaams filmhuis 't Kiekkot draait vanaf vandaag - woensdag - de Franse speelfilm 'La Regie du jeu' van Jean Renoir. Vanvond gebeurt dat bij 'Chez Renee' in Oostburg, donderdag in het Zuiöianüpo- üumtheater in Terneuzen, vrijdag in 'Den Dullaert' te Hulst en zaterdag in de Axelse 'Halle'. De voorstellingen beginnen steeds om 20 uur. Jeugdtheater De jeugd komt donderdag 21 oktober aan zijn trekken, wanneer het Terneuzense Zuid 1 andtheater niet minder dan drie jeugdvoorstellingen biedt. Om 10.30 uur komt het poppentheater 'Het kleine wereldtoneel' van Jan Nelissen met 'De kist uit China', om 14 uur treedt theater Wim Zomer op met 'Egozijns sterrendroom' en om 19 uur het Scapinobaliet met 'Scapmo 10'. Meer jeugd tehater op zaterdag 23 oktober in Oostburg. Om 11 uur kindertheater 'Wiedes' met 'Ons Landje' in het Ledeltheater, om 13.30 uur poppentheater 'Bloeps' met. 'Tante is mooi jarig' in het hervormd jeugdgebouw en om 14.45 uur theater groep 'Funhouse' met 'Kunstknepen'. 'Eine nacht in Venedig' De koninklijke opera van Gent heeft de komende weken 'Eine nacht in Venedig' van Johann Strauss op het repertoire. Hertog Guifo van Urbino is een beruchte don Juan. Wanneer hij de senatoren van Venetië en hn dames op een gemaskerd bal uitnodigt, zijn de heren daar minder blij mee dan je zou verwachten. Eén van hen, Delaequa stuurt zijn echtgenote naar het klooster. Uiteindelijk pakken de zakan anders uit dan zelfs deze slimme magistraat denkt. Aan de Gentse opvoering werken mee: Jenny Marlier (Barbara, de vrouw van Delaequa), José d'Autry (de hertog van Urbino), Willy de Swaef (Delaequa) en Wolfgang Frey (Carameiio). De voorstellingen zijn zondag (17), vrijdag 22 en zondag 24 oktober om 20 uur. Vrijdag 15 en zondag 17 oktober heeft Gent 'La favorite' van Donizetti op het programma. Arthur Hoogveld regisseert en op het podium staan onder anderen Alexandrina Milcheva, een Bulgaarse mezzosopraan, en WiUiam Dupré. De beide opvoeringen beginnen om 20 uur. CYCLUS MET BETERE FILMS' HULST - „Zoveel mensen vragen om een zogenaamde betere film. Ik wil daar nu aan tegemoet komen door als bioscoopexploitant eens een film-cyclus uit te brengen in het niet-commerciële vlak." Die filmcy clus waar de Hulster bioscoopeige naar W. Cattoir over praat begint morgen, donderdag. Voor het eerst in 'De Koning van Engeland' wordt er voor het publiek een aantal films 'uit het betere genre' gedraaid. Een definitie van 'betere films' is, daar is de heer Cattoir van overtuigd, moeilijk te geven. „Maar er is schijn baar behoefte aan. Erzijn mensen die er om vragen en nu ga ik eens kijken of ze werkelijk gaan komen. Ik vind datje als bioscoopexploitant zo iets niet moet nalaten. Ik ga de mensen nu eens uittesten." Het ligt in de bedoeling om de film cyclus iedere eerste donderdaga vond van de maand te houden. Wat betreft morgen is dat een uitzonder ing. Wegens organisatorische moei lijkheden kon de eerste donderdag van deze maand niet gebruikt wor den voor het draaien van de eerste film. Die eerste film wordt 'Mahoga ny' met in de hoofdrol Diana Ross. „Een mooie en goede film, die het in Nederland om de een of andere reden niet gemaaktheeft", vindt de Hulster bioscoopexploitant. Overigens denkt de heer Cattoir dat de voorstellingen niet rendabel zul len zijn en om tenminste toch 'quitte' te spelen denkt hij erover om een ga rantiesubsidie aan de gemeente te vragen. Programma De cyclus omvat zes films in totaaL Behalve 'Mahogany', die morgen draait, zijn dat op 4 november 'Zan- dy's Bride' met in de hoofdrol Gene Hackmann, op 2 december 'The Ser vant' met onder anderen Dirk Bo- garde, op 6 januari Ingmar Be rgman's 'Het zevende zegel' op 3 fe bruari 'Staat van beleg-' met Yves Montand en tenslotte op 3 maart 'Het vlees van de orchidee' van Pa trio Chereau. W. CATTOIR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29