Werkloosheid iets lager Vervoersfederatie zegt sociaal statuut NS op PZCX Kritiek CNV op minister Gruyters paarrentetot ZOWEL GECORRIGEERD ALS ZUIVER Vliegramp in India Klacht Weinreb over rapport Labourregering overleeft debat Unox erwtensoep 75 cent korting Ijzergieterij wil 100 mensen ontslaan Zware kritiek op verkiezingsonderzoek SLUITING IN ELST HOOG OPGENOMEN Competentie-zaak Rijnwatervervuiling voor Europese Hof VS leveren Israël moderne wapens WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 Wissel Zeeuws-Vlaanderen binnen-buitenland 13 (Van onze redactie economie DEN HAAG - Zoals premier Den Uyl en minister Boersma (sociale zaken) op 1 oktober al zeiden is inderdaad in september de werk loosheid in totaal iets gedaald. De daling voltrok zich zowel bij de zuivere werklosheid als in de getallen voor seizoen gecorrigeerd. De zuivere werkloosheid daalde met 6070 TOT 206.940. Het cijfer voor seizoen gecorrigeerd daalde met 6800 tot 232.300. De feitelijke daling wordt veroorzaakt doordat het aantal werkloze mannen met 7860 daalde tot 147.470. Bij de vrouwen bleef de werkloosheid echter stijgen: met 1500 tot 59.470. De opwaar tse beweging, die zich de afgelopen vier NEW DELHI - Alle 95 inzittenden van een Caravelle van de Indiase lucht vaartmaatschappij zijn om het leven gekomen toen het toestel bij vertrek uit Bombay dinsdagmorgen vroeg, in brand geraakte en neerstortte. Een van de motoren vloog in brand en het toestel ploegde zich een weg door de landingsbaan bij een poging van de ge zagvoerder een noodlanding te maken. Functionarissen van de Indiase lucht vaartmaatschappij 'Indian Airlines' hebben gezegd, dat wellicht zes buiten landers zich onder de slachtoffers be vinden. DEN HAAG (ANP) - Drs. Friedrich Weinreb heeft zich via een brief van zijn advocaat bij de tweede kamer be klaagd over het rapport van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie over zijn activiteiten tijdens de bezet ting, dat vorige week aan de minister van justitie is uitgegebracht en door deze aan de tweede kamer is aangebo den. Kamervoorzitter Vondeling deelde dinsdagmiddag in de kamer mede dat de brief (een paar wéken voor de ver schijning van het rapport op 5 oktober aan de kamer verzonden) in handen is gesteld van de commissie voor de ver zoekschriften. Weinreb (65) die in Zwitserland woont, maakt er bezwaar tegen dat hij niet is gehoord op een wijze zoals dit had beho ren te gebeuren. De samenstellers van het rapport zijn volgens hem buiten hun opdracht gegaan. Verder maakt Weinreb er bezwaar tegen dat hij en zijn advocaat, mr. J. H. Smeets (Amsterdam) geen gelegenheid hebben gehad het rapport voor de verschijning te bestuderen. HetWeinreb-rapportzal bij de behande ling van de justitiebegroting over ca 14 dagen in de kamer aan de orde komen en dan zal worden beslist over de wijze van afhandeling ervan. maanden voordeed in de werkloosheid, is voor een deel toe te schrijven aan de ontwikkeling van de werkloosheid on der schoolverlaters. In percentages van de afhankelijke be roepsbevolking uitgdrukt was de zui vere werkloosheid 5,1 procent, de gere gistreerde arbeidsreserve 5,4 procenten de voor seizoen gecorrigeerde geregi streerde arbeidsreserve 5,7 procent. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel (voor seizoen gecorri geerd) steeg mede onder invloed van de halfjaarlijkse enquête der gewestelijke arbeidsbureaus naar vacatures, die in september begon, met 3800 tot 47.800, dat is 12. procent van de aflinakelijke beroepsbevolking. In alle provincies, behalve In Zeeland, is de werkloosheid sterker afgenomen dan RIJN VUILER DÜSSELDORF (DPA) - I)e werkge meenschap voor het Rijnwater heeft dinsdag alarmerende cijfers gepubli ceerd over de weer toenemende vervui ling van de Rijn. Inde eerste zes maanden van 1976 is met dagelijks 306 ton, tweemaal zo veel af valwatervan de cellulose-industrie in de rivier geloosd als in het tweede halfjaar van 1975. Ook het ammonium-gehalte is gestegen. De werkgemeenschap waarschuwde met het oog op deze ontwikkeling voor een mogelijke milieuramp. PROBLEMEN HUUR WONINGBOUW in deze maand van het jaar op grond van seizoensverschijnselen te venvachten was. De werkgelegenheidssituatie is ge spreid over de diverse beroepsgroepen beter geworden. De voorseizoen gecor rigeerde arbeidsreserve van bouwvak kers is met 1700 gedaald lot 30.300. Wat de werktijdverkorting betreft, per 1 augustus waren 265 bedrijven in het be zit van een vergunning. Zii hadden in totaal de mogelijkheid om ruim 21.000 werknemers korter te laten werken, dat zijn ruim 9000 werknemers meer dan per 17 juk 1976. Een sterke toeneming van de werktijdverkorting werd in de pro vincies Drente. Zuid-Holland en Noord-Brabant geconsteerd. de groot- ste daling was in Noord-Ho 11 and. Wat bedrijfstakken betreft, het aantal werk nemers met werktijdverkorting is het grootst in de tectiel-confectie-industrïe en in de chemie, de grootste stijging deed zich in de metaalnijverheid voor. Het aantal geregistreerde schoolverla ters bedroeg per eind september 31.900, tegen 34.800 een maand eerder. Deze cij fers liggen flink wat later dan in de overeenkomstige maanden van 1975: eind augustus 22.500, eind september 22.700. De cijfers voor de jeugdwerk loosheid (althans tot 19 jaar) tonen aan dat het totaal iets is gedaald: van ruim 33.000 eind eaugustus tot ruim 31.000 eind september. Deze daling deed zich voornamelijk bij mannen voor. SALISBURY VS): Kinderen kijken geboeid naar een dode bultrugwalvis die deze week aan spoelde op het strand van Salisbury in de Amerikaanse staat Massachusetts. Het dier meet 12 meter. ADVERTENTIEi (Van onze redactie economie) DRIEBERGEN - „Het is onbegrijpelijk dal de minister niet harder is opgetre den en de institutionele beleggers vrij spel heeft gelaten, waardoor weer een stuk werkgelegenheid in de waag schaal werd gesteld". Dit zei D H. Grasman, secretaris van het CNV, dinsdag in Driebergen tijdens een bondsdagvergadering van de Hout en Bouwbond CNV naar aanleiding van de onzekerheden die met betrekking tot de premiehuursector zijn ontstaan, nu de traditionele beleggers het hebben la ten afweten. De CNV-secretaris sprak er zijn ver wondering over uit dat de institutionele beleggers dit hebben gedaan, omdat het juist gegarandeerd ls. Over het inscha kelen van de woningbouwverenigingen, waarop door minister Gruyters is aan gedrongen. zei Grasman: „Met alle res pect voor deze verenigingen, maar die kunnen ook geen ijzer met handen bre ken". Over de onlangs uitgebrachte nota- bouwbeleid zei de secretaris van het CNV dat deze een aantal onzekerheden bevat. Hij noemde hier de investerings plannen met betrekking tot de bedrijfs gebouwen, de economische ontwikke ling, de bevolkingsomvang en de wen sen van gebruikerskwaliteit, Secretaris Grasman sprak er zijn be vreemding over uit dat de minister zich sceptisch heeft opgesteld ten aanzien rendement naar hun mening te laag zou van de vervroegde uittreding en de ar- zijn. terwfjl volgens h°m dat. rendement, Van onze correspondent LONDEN - De Labour-regering van premier Callaghan heeft zich maandag overeind kunnen houden bij het spoed debat in het Lagerhuis over de netelige economische positie van Groot- Brittannië. Een conservatieve motie van wantrouwen werd met 301 stem men tegen en 288 stemmen vóór ver worpen. Deze meerderheid van 13 stemmen had de Labour-regering te danken aan de kleine fracties in het Lagerhuis, die zich van stemming onthielden. beidstijdverkorting. „Natuurlijk zullen dergelijke maatregelen geen totaalop lossing bieden voor al diegenen die in de 'crisisjaren' van de bouw buiten spel zijn gezet, maar ze zijn het proberen meer dan waard", zei hij. Minister Gruyters schiet naar zijn me ning te kort nu de aansluiting op extra werkgelegenheidprogramma's ver broken dreigt te worden. KLEUTERLEIDSTER NIET KERKELIJK GETROUWD: ONTSLAG LEIDSCHENDAM (ANP) - Omdat ze haar huwelijk niet kerkelijk heeft laten inzegenen, is in Leidschendam me vrouw G. E. Teunissen-Tas ontslagen als leidster aan de rooms katholieke Angeli-kleuterschool. Mevrouw Teunissen verklaarde in maart van dit jaar niets te voelen voor een kerkelijk huwelijk, waarna de stich ting rooms katholieke schoolbestuur Leidschendam haar herinnerde aan de bepaling in haar akte van benoeming, die luidde, dat de onderwijzer, die een door de kerkelijke wet verboden huwe lijk aangaat, van rechtswege ontslagen is. De onslagen kleuterleidster heeft mee gedeeld in beroep te gaan. Het school bestuur staat op het standpunt dat me vrouw Teunissen door het onderteke nen van de akte van benoeming wist wat haar te wachten stond. Bovendien zou zij duidelijk blijk hebben gegeven van een niet positieve instelling ten aanzien van de kerk. Tot en met 20 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque TEGELEN (ANP) - De ijzer- en metaal- gieterij Driessen-Billekens te Tegelen, waaraan enige tijd geleden surseance van betaling werd verleend, heeft maandag 'een ontslagvergunning aan gevraagd voor honderd van de 145 per soneelsleden'. Het bedrijf verkeert in ernstige finan ciële moei lij kheden. Het had gehoopt steun van de rijksoverheid te krijgen. Nu die is uitgebleven vallen er ontsla gen. Wanneer na deze maatregel even min steun aan het bedrijf wordt ver leend, dan is de kans groot dat ook de overige 45 werknemers ontslagen moe ten worden, zo voorspelt de bedrijfslei ding. Bij een brand in een houten landhuis in de buurt van de Franse stad Troyes zijn zondag acht bewoners, onder wie vijf kinderen, om het leven gekomen. De oorzaak van de brand, die de slach toffers in hun slaap verraste, is niet be kend. 'BETROUWBAARHEID TWIJFELACHTIG' ROTTERDAM (ANP) - De betrouwbaarheid van het verkiezingsonderzoek dat in opdracht van het Vara- programma In De Rooie Haan werd verricht door het Nipo en de Amsterdamse so cioloog drs. Maurice de Hondt is uiterst twijfelachtig. Dit is het oordeel van drs. Wil Foppen, wetenschappelijk medewerker aan de sociale faculteit in Rotterdam. In het universiteitsblad Quod No vum lanceert Foppen, die twee jaar lang als projectleider van het natio naal kiezersonderzoek 1972-1973 heeft gefungeerd, ernstige kritiek op de onderzoeksmethoden. Hij zegt grote twijfels te hebben over de be trouwbaarheid van de uitkomsten van het afgelopen weekeinde gepu bliceerde onderzoek, waarin een enorme verschuiving van links naar rechts wordt voorspeld. Bij een eerste navraag, direct na de stroom publicaties over het onder zoek. blijkt volgens Foppen al een grote onjuistheid. Het verkiezings onderzoek zou zijn gebaseerd op een steekproef van 4,000. in werkelijk heid is volgens de Rotterdamse poli ticoloog viermaal een steekproef van duizend genomen.. „Ik heb grote angst over de proportionele verte genwoordiging van de kleinere par tijen die nogal hevig blijken te verlie zen. Zo'n voorspelling is haast niet te doen op grond van zo'n kleine steek proef', aldus Foppen. Op basis van zijn nog zeer voorlopige informatie verwacht Foppen dat on derzoeker De Hondt gewoon een paar vragen heeft laten moedraaien in het wekelijkse routine-onderzoek dat door het Nipo onder duizend Ne derlanders wordt gedaan. Volgens Foppen heeft De Hondt hem al tele fonisch meegedeeld dat hij slechts twee vragen heeft gesteld: wat heeft u gestemd en hoe zou u stemmen? Onduidelijk vindt Foppen ook de voorspelde winst voor het CDA als één partij, terwijl uit de gegevens bljjkt dat de confessionele partijen duidelijk als aparte lijsten zijn on derzocht. In het radioprogramma 'In De Rooie Haan' van afgelopen zondag uitte Maurice de Hondt hevige kritiek aan het adres van het bureau Lagendijk, dat voor de Avro een verkiezingson derzoek heeft gedaan. Eén van zijn klachten was dat ei- geen verant woording werd gegeven over de ge volgde werkwijze. Bij telefonische navraag zou Foppen zijn gebleken, zo deelt hij mee, dat ook De Hondt geen verantwoording klaar had lig gen. „Een hoogst onverantwoordelijke gang van zaken. Zeker als het gaat om uitslagen die niet minder dan een politieke aardverschuiving beteke nen". aldus Foppen. HARLINGEN (ANP) - Een starfighter. type F-104, van de vliegbasis Leeinoarden, is dinsdagmiddag Icort na drie uur in de Waddenzee bij Komwerderzand neergestort. Een zoekactie naar de twee inzittenden door een verkenningsvliegtuig van de marine-luchtvaartdienst, de reddingboot Tjerk Hiddes. een rijkspolitievaartuig en enkele sportvissersschepen had dinsdaga vond na zonsondergang nog geen resultaat opgeleverd. De vliegers die vermist worden zijn de 30-jarige luitenant eerste klasse J. G. Richert uit Tietjerksteradeel en de 28-jarige luitenant eerste klasse A. J. Vilijn uit Warga, beiden gehuwd. Boven. Een archieffoto van het neergestorte vliegtuig. KERNPUNT UITLEG VERDRAG LUXEMBURG (ANP) - De stichting het Europese Hof is niet alleen van be- Reinwater en handelskwekerij G. J. lanS voor het proces tegen de Franse Bier nv in Nieuwerkerk aan de IJssel kalimijnen. maar tevens voor elke gren- hebben het EEG-hof in Luxemburg soverschrijdende water-, lucht- en ra- dinsdag gevraagd een principiële uit- dioactieve verontreiniging, spraak te doen betreffende de be- Europese commissie staat op het voegdheid van een rechter inzake een standpunt, dat het betreffende artikel 5 grensoverschrijdende misdaad. Het uit ket verdrag van Brussel naar beide gaat om de vraag of een Nederlandse kanten kan worden geïnterpreteerd, rechter de Franse kalimijnen mag ver- De Nederlandse regering verdedigde de oordelen omdat zij de Westlandse tuin- stelling, dat de nadelige gevolgen van ders schade berokkenen door per dag een grensoverschrijdende vervuiling twintig miljoen kilogram afvalzout in het best beoordeeld kan worden op de de Rijn te lozen. plaats waar zij voorkomen. Namens de eisers deden de advocaten De Franse regering is daarentegen van mr.R. J.Voüte uit Amsterdam en mr.E. oordeel, dat een dergelijke uitleg in Lussan uit Parijs een beroep op een ar- strijd is met de doelstelling van het tikel uit het EEG-verdrag van 27 sep- EEG-verdrag. Op 4 oktober 1974 dag- tember 1968. Hierin wordt bepaald, dat vaardde destichtingReinwaternamens de veroorzaker van een onrechtmatige he Westlandse tuinders de kalimijnen daad in een ander land voor het gerecht voor de rechtbank in Rotterdam. De van 'de plaats waar het schadebren- rechter in Rotterdam achtte zich niet gende feit zich heeft voorgedaan' geroe- bevoegd een uitspraak te doen in deze penkan worden. Over de uitleg van deze zaak- De aanklagers ggingen in hoger tekst bestaat veel juridische verwar- beroep bij het gerechtshof in Den Haag, ring. Volgens de pleiters wordt hiermee, het hof. dat geen wijs kon worden in het bedoeld de plaats waar de schade gele-' doolhof van het internationale recht, den wordt. schorste de zaak en verwees de eisers Mr. C. D. Boeschoten uit Den Haag en naar het Europese Hof in Luxemburg, mr. R. Schwob uit Mulhouse, advocaat Na de uitspraak van het EEG-Hof zal van de Kalimijnen in de Elzas, bestre- het gerechtshof in Den Kaag opnieuw den deze uitlegvan de verdragtekst hef- bekijken of de rechtbank in Rotterdam tig. Zij legden het uit als 'de plats waar bevoegd is de eis tot schadevergoeding de schadehandeling werd verricht'. In tegen de kalimijnen te behandelen, dat geval hoort volgens hen de vraag of de kalimijnen wel of niet schuldig zijn thuis bij de Franse rechter. De advocaat-generaal van het Europese hof zal op 10 november aanstaande zijn. conclusies aan het hof kenbaar maken. Nog vóór het einde van dit jaar zal het hof uitspraak doen. Het standpunt van UTRECHT (ANP) - De Alge mene vergadering van de be drijfsgroep Spoorwegen van de Vervoersfederatie NV V/N KV heeft dinsdag in Utrecht met grote meerderheid besloten, het sociaal statuut van NS op te zeggen. De vergadering nam tevens een motie aan waarin ze stelde, dat geen nieuwe cao met NS wordt afgesloten als niet de voorwaarde is verkregen, dat de vakor ganisaties beter en sneller worden be trokken bij de besluitvorming over reorganisaties bij NS. waarbij arbeid splaatsen in het geding zijn. In het sociaal statuut zijn afspraken vastgelegd tussen NS en de vakbonden over de hoofdlijnen van het sociaal be leid bij de spoorwegen. De Vervoersfe deratie meent, dat de directie van NS van de overheid onvoldoende bevoegd heden heeft opgeëist, om het in 1972 tot stand gekomen statuut naar behoren te kunnen naleven. Voorzitter Joop Mulder van de bedrijfs groep spoorwegen noemde bij het begin van de vergadering over een nieuwe cao voor het spoorwegpersoneel) in dit ver band de sluiting van het goederensta- Het sociaal statuut van NS is volgens de vervoersfederatie een dode letter. Bij reorganisatie aldus de federatie - wor- dedn voortdurend eenzijdig economi sche uitgangspunten gekozen. cm Voorzitter J. J. Dassel van de vervoers- bond CNV betreurt het opzeggen van het sociaal statuut. „De stap van de de federatie betekent echter niet, dat - voor wat ons betreft - het sociaal sta tuut nu maar moet verdwijnen", zo zei hij desgevraagd. TEL AVIV (DPA, UPI) - De Ameri kaanse regering heeft besloten Israël nieuwe, hoogst moderne wapens te le veren, zo is maandag door hoge rege ringsfunctionarissen in Israël gezegd en door het Witte Huis bevestigd. Het positieve Amerikaanse antwoord op een memorandum dat premier Rabin tion Eist. In het overleg over de sluiting Dassel gaat het bij het statuut vonee week aan het Witte Huis z°nd. unn Rk(. is nlrins Mulripr p-phlekpn riat. knmt. rin'p Wpk-pn vnnr rip Ampriknnnsp (ADVERTENTIE) De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK van Eist is. aldus Mulder, gebleken dat het sociaal statuut, dat toch zo'n mach tig en eerlijk wapen leek 'een papieren tijger werd'. Onvoorstelbaar De ondernemingsraad van NS had de directie - overigens met een kleine meerderheid - geadviseerd, te kiezen voor een gedeeltelijke sluiting van het goederenstation Amersfoort. Mulder: „Onvoorstelbaar en onbegrijpelijk is het. gezien de sociale problematiek in het rayon Arnhem als gevolg van slui ting Eist en modernisering van de bevei liging en gezien de hoge werkloosheid in de regio, dat het financieel-economisch aspect van de vijf miljoen gulden van vandaag ofwel zeven miljoen van mor gen (1980) de doorslag heeft gegeven Overigens staat het volgens de heer Mulder helemaal niet vast of de sluiting van Eist inderdaad ook een besparing van zeven miljoen gulden zal opleveren, niet om een materieel maar c komt drie weken voor de Amerikaanse 'immat'é'riieï conlract^Heriscen door presidenKverkieztogen. (zowel presl- de honden en NS aanvaarde vemlich- dent Ford als zijn democratische tegen- ae Donaen en Nb aan\aarde verpucn stanc}er Carter dingen naar de gunst van tmg, op basis waarvan men gezamen- joodse Amerikaanse kiezen lijk een beleid voor de toekomst wil ae Joodse Amerikaanse kiezer). uitstippelen. Daarom is het - aldus De functionarissen wilden niet zeggen Dassel-jammer, dat de vervoersfeder atie nu opeens afhaakt. Dassel is het ook niet eens met de moti vering van de federatie v^ haar beslis- Israè[ heeft de SowjetrUnie laten weten smg. Hu acht het onjuist dat de sluiting dal het t,erei(j jS mee te doen aan een om wat voor wapens het gaat, maar uit politieke bron is vernomen dat het ultra-modeme wapensystemen zijn. van Eist waarbij van doorslaggevende betekenis is geweest voor de federatie. Immers - zo zei Dassel - de sluiting van Eist moet bekeken worden in het kader van de totale reorganisatie van het NS- goederenvervoer. „Het openhouden van Eist en de daar mee gepaard gaande verliezen brengt een niet te verantwoorden risico met zich voor een groot deel van de onge veer 5500 werknemers, die nu nog hun boterham verdienen in het goederen- dat het bereid is mee hervatte Geneefee conferentie over het Midden-Oosten, maar dan alleen met de deelnemers uit het verleden. De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO is daar niet bij. Woordvoerder Nessen van het Witte Huis wilde niet zeggen om welke wapens het gaat Wel zei hij dat de Pershingra- ketten voor gronddoelen, die met een atoomkop afgevuurd kunnen worden, er niet bij zijn. BELGIE WIL 1,75 MILJOEN TERUG VAN NEDERLANDER BRUSSEL (ANP) - De Belgische staat wil 25 miljoen Belgische fran ken (ongeveer 1,75 miljoen gulden) terug van de Nederlandse aannemer G. D. uit Papendrecht. De man wordt ervan verdacht België voor dat bedrag opgelicht te hebben. Hij zou vrachtbrieven vervalst heb ben voor materialen die hij gebruikte bij dijkherstellingen in België. De Nederlandse aannemer en zijn hoofdboekhouder J. M. (36 jaar), eveneens uit Papendrecht, staan momenteel terecht voor de correc tionele rechtbank van Dendermon- de. Beide worden beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplichting. Een derde verdachte, de uitvoerder van het bedrijf, is inmiddels overle den. Het proces tegen de aannemer en zijn boekhouder zal zeker enige dagen in beslag nemen. Er moet een groot aantal getuigen worden gehoord. De Belgische staat zou voor veel meer materiaal betaald hebben dan bij de werken die de aannemer uitvoerde, gebruikt was. Tussen 1964 en 1969 verrichte de Ne derlandse aannemer dijkherstellin gen aan het Albertkanaal, Schelde en de RupeL In deze zaak hadden, verklaarden op de eerste zit tingsdag (maandag) de grondstoffen die de aannemer de Belgische staat in rekening gebracht heeft, onmoge lijk vervoerd konden zijn met de scheepstonnenmaat man beschikte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27