Fracties YYD en CDA zijn bezorgd over verstandhouding tussen b. en w. raad Kapelle PZC/s Gemeentebestuur zoekt oplossing voor zalenprobleem in Yerseke Raad Kapelle achter plannen bouw sporthal Reimerswaal stelt ultimatum inzake betonplatenkwestie De goeae maneer van kleden. ■Kdómmi Streepjes- c Grof gebreid U vest.'3£k_ g Koi-pullover. Er is 'n nieuwe manier van leven. Zelfbewust, rielekst, genietend, van de goeie dingen des levens. Er is ook 'n goeie manier van kleden. Eén ding staat daar bij voorop: Kwaliteit De C&A Mode-Nieuwsdienst houdt u regelmatig op de hoogte. M130 WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN 'SFEER IN RAADZAAL VERSLECHTERD' Vragen raad Borsele over ols Nieuwdorp streek BURGEMEESTER: „ALS TWEE KIJVEN HEBBEN ER TWEE SCHULD" KAPELLE - De fracties vaii de VVD en het CDA in de gemeenteraad van Ka pelle maken zich zorgen over de ver standhouding tussen het college van b. en w. en de raad. Volgens de heide raadsfracties is de sfeer in de raadzaal van Kapelle de laatste tijd aanmerke lijk verslechterd. De fr.ictievo van de WD en het C' maal; dagavond bij de bi., ndclin gemeentebegroting v >r 197 zoenend gebaar. Z..i Li loof.U aan te doen om de si w. n. WD-er R T.Henk.,... zei L./. oor beeld in zijn algemene beschouwing: „In de achterliggende periode is tijdens meerdere vergaderingen de houding van de voorzitter (burgemeester H. G van Suylekom) ten opzichte van de ge meenteraadsleden direct de aanleiding geweest tot kribbige opmerkingen over en weer". Volgens de WD- fractievoorzitter (die zelf herhaaldelijk met burgemeester Van Suylekom in de 'clinch' ligt) is het met. name de raads voorzitter die zich wel eens aan 'onverd raagzaamheid' schuldig maakt Zijn conclusie: „Het is onze overtuiging, dat het voor de sfeer en de werkzaamheid in deze raad van groot belang is. dat de grenzen van verdraagzaamheid ruimer worden getrokken. Wij spreken de wens uit, dat in het komende zittingsjaar de samenwerking in deze rand meer ge stalte zal kunnen krijgen, die tot uiU drukking zal komen in een in goede ver standhouding beslechte politieke strijd Wij zullen daaraan meewerken", aldus Henkemans CDA-fractievoorzitter P. J Balkenende zat de slechte verstand houding ook hoog. „Ik constateer dat inwoners en zelfs mensen buiten de ge meente. die niet afkerig zijn van een rel of sensatie, de raadsverslgen van Ka pelle graag lezen. De oorzaak van de sensatie wordt blijkbaar aan deze tefel geschapen. Het overgraote deel van de bevolking vindt de gang van zaken he lemaal niet leuk. Men voelt het aan ais wrevel tussen de raad en b. en w. Als raadsleden menen wij bevoegd te zijn voorstellen te verwerpen, te laten te rugnemen. kritiek te leveren en initia tieven te nemen. Het college - of een deel ervan - hoeft daarover niet geïrriteerd te raken. Als CDA zijn wij een groepering, die de polarisatie niet wenst, maar de verzoening zoekt. Daarom vinden wij den, dat het gewenst, dat een bezinning noodza kelijk is om tot betere verhodingen te komen". Reactie van burgemeester Van jylekom: „Misschien ben ik wel 's te Uiflig opgetreden. Maar ik ben ervan overtuigd, dat waar er twee kijven, twee schuld hebben" HEINKENSZAND - Volgens liet Bor sele gemeenteraadslid J. de Koster (PvdA/PPR) moet er vóór de komende winter iets gedaan worden aan de ge breken aan de Nieuwdorpse openbare lagere school. De heer De Koster stelt dit in een brief aan b. en w. van Borsele. waarin hij het college vragen voorlegt trokken wilde worden. „Na twee jaar er- over de trage gang van zaken rond de varing blijkt, dat we meer informatie voorgenomen verbouwing of nïcuw- krijgen. maar ook dat we nog steeds on- bouw van de school, voldoende bij de beleidsvoorbereiding „De ventilatie is onvoldoende. Het ge worden betrokken. Met name op het ge- bouw voldoetneit meer aan de eisen van bied van de ruimtelijke ordening. De hetbouwbesluit.de lokalen zijn te klein, voorzitter van deze commissie is in zijn Het sanitair is niet in orde. De ramen jarenlange loopbaan kennelijk zo zeer zijn niet goed en sluite niet Dehoofaen- gewend geraakt om als solist op te tre- kamer is te klein. Kleedcellen voor on- VEEL VERENIGINGEN ZONDER ONDERKOMEN WETHOUDER: ZAAK IS VASTGELOPEN YERSEKE - B. en w. van Rcimerswaal gaan onderzoeken hoe het zalenpro bleem in Yerseke kan worden opgelost. Door het niet n Openbaar De gemeenteraad aanvaardde dinsda gavond een motie vanf de VVD-fractie. waarin wordt bepaald dat de vergader ingen van de raadscommissies voort aan openbaar zijn. Tegen stemden de CDA-raadsleden A. M. Dek, C. W. Bras, en J. M. Zuidweg en de SGP-er C. de Kraker. Burgemeester Van Suylekom ont raadde de raadsleden de motie van de WD over te nemen. Volgens de heer Van Suylekom werkt openbaarheid van commissievergaderingen alleen maar vertragend op de besluitvorming. Bo vendien meende hij, dat de bevolking nauwelijks gebruik zal maken van de ge legenheid commissievergaderingen bij te wonen. „Ik geloof, dat de gemiddelde burger zich dan pas bij gemeentelijke zaken betrokken voelt, als je aanz'n ei gen hemd komt" VVD-fractievoorzitter Henkemans leidde zijn motie zo in: „Wij zijn openheid van bestuur verplicht- ten opzichte van onze gemeenschap. Het totstandkomen van besluiten in roke rige commissiekamertjes leidt tot ver zet". PvdA-fractievoorzitter A. C. van Overbeeke steunde de zienswijze van het WD-raadslid. Maar eerst moesten hem nogwatkritïsche opmerkingen aan het adres van burgemeester Van Suyle kom van het hart. Hij herinnerde eraan, dat twee jaar geleden besloten werd commissies in te stellen, omdat de raad meer bij de beleidsvoorbereiding be- - ondanks de wensen van deze raad - bij voortduring tot deze ver werpelijke gewoonte terugkeert". Reac tie van burgemeester Van Suylekom: „Wie kaatst, moet het balletje verwach ten. Ik had persoonlijk meer steun van de commissie r.o. verwacht. Maar het is nog nooit voorgekomen, dat de com missie compleet is. En op de laatste ver gadering was het zelfs zo. dat niemand z'n stukken had gelezen. Dus wat dat soleren betreft P.v.d.A.-er Van Overbeeke over de openbaarheid van commissies: „We zien niet in waarom het in Goes wel kan en in Kapelle niet. Ook de mensen in Kapelle hebben de mocratische rechten. Wij vinden het verwerpelijk hen te behandelen als on mondige burgers. Wanneer denkt men het goede voorbeeld van zeer vele ge meenten te volgen. Moet Kapelle nu be slist de allerlaatste gemeente zijn. die deze vorm van fatsoenlijk bestuur toe past-?". Maar Kapelle hoeft zo lang niet te wachten. De motie van de WD werd met negen tegen vier stemmen aange- derzoek ontbreken. Er is te weinig be rgruimte. De verwarming is onvol doende en een gemeenschapsruimte ontbreekt", zo somt de heer De Koster een aantal gebreken op. Hij vraagt b. en w. zo spoedig mogelijk een voorstel aan de raad te doen om de school te verbou wen ofwel een nieuwe school te bouwen Bij dat voorstel zou dan een kostenver- gelijking gevoegd moeten worden. De heer De Koster stelt B en w. een aantal vragen over de procedure, die ge volgd is bij de voorbereieng van de planne. Zijn fractiegenoot I A. van Royen heeft dat eerder ook al gedaan Zo vraagt de heer De Koster of b en w niet van mening zijn dat door de ge volgde werkwijze veel tijd verloren is gegaan, waardoor realisering van de nieuw- of verbouw vóór het schooljaar 1976/1977 haast onmogelijk werd. Het raadlid betoogt dat. als het juist is dat b.en w. pas in november vorig jaar alle zullen grijpen, moet nu iedere keer een soort collecte houden om de zaalhuur ts kunnen betalen! Hij werd geteund door de heer Lindenberg en ook de heer P. de Jong (chu) bleek wel iets voor de visie van de waarnemend-burgemeester te ovoelen. De heer J. Griep (vvd) verzette beschikbaar zijn of blijken ook wel te voelen voor het instel- zich echter fel. „Ik heb er geen enkele behoefte aan dat er een soort van tweede commissie van advies en bij- SSGP-raadslïd J. A. Bliek vond dat uit stand gaat ontstaan. Als er onder de be- eigenlijk onbruikbaar zijn staande zalen zitten een heleboel Yer- sekse verenigingen zonder een goed onderkomen. Wethouder J. A. Nïeuwe- huijse gaf toe dat de situatie in Yerseke een beetje is vastgelopen. Hij bleek het eens met PvdA-woordvoerder I. N. Lin denberg, die vond dat de oplossing in één nieuw te bouwen accommodatie moet worden gevonden. „We moeten de zaak niet opnieuw versnipperen", al dus de heer Lindenberg. De heer Nieuwenhuijse vertelde dat b staat en welke behoeften er leven. Daarbij zou ook een inventarisatie van de accommodaties horen. Mevrouw Kamps wilde dat dit onderzoek bij Yer seke zou moeten beginnen, omdat de behoefte naar haar mening daar erg groot is. Wethouder Nieuwenhuijse liet blijken ook wel te voelen voor het len van zo'n commissie ad hoe. de begroting voor 1977 en uit de plan ning voorde komende jaren blijkt dat b. en w. te eenzijdig de nadruk op de sport velden leggen. „Ten opzichte van de be volking van Hansweert bepaalde ge- voels leven, dan kan men altijd bij de raadsleden terecht", aldus de heer Griep, die op zijn beurt bijval kreeg van grotïng voor 1976 wordt volgend jaar de heer W. Koster (sgp). Besloten werd dertig procent meer voor sportvelden en dergelijke uitgetrokken. Wij zullen er niet meer akkoord kunnen blijven gaan als op deze manier wordt doorgegaan met het uittrekken van een flink deel dat b. en w. de kestie nog eens zullen bekijken en erop terug zullen komen in de raad. en w zelfs de mogelijkheid willen bekij- Van de algemene middelen voor een vrij ken om een nieuwe verenigingsaccom modatie te combineren met een sport zaal. Op de planning, die b. en w. bij de begroting voor volgend jaar hadden ge daan. staat een dorpshuis voor Yerseke pas na 1980 opgenomen. Bij het college bleek de bereidheid wel te bestaan om de mogelijkheden om zo'n dorpshuis van de grond te krijgen al eerder te on derzoeken Ook mevrouw N. G. Kamps-Visser (vvd) voerde er een warm pleidooi voor. „In de De raadsleden Lindenberg, Griep en De Jong zagen liever dat er voor de kern Rilland een hogedrukbrandweerauto wordt aangeschaft, dan een gewone trekker-manschappenwagen. zoals b en w voorstelden in de toelichting bij de begroting. De drie raadsleden vonden een modern en goed uitgeruste brand weerauto voor Rilland met name zo van belang gezien de ligging van het dorp ten opzichte van de rijksweg 58 en de Schelde-Rijnverbinding. „Ik trek lieven DeraadvanReïmerswaalgingernietzo honderdzestigduizend gulden er voor beperkte groep van de bevolking", al dus de heer Bliek. De heer Nieuwen huijse achtte het percentage dat de heer Bliek noemde enigszins overdreven. Het SGP-raadslid gaf verder nog eens uiting aan de twijfels van zijn fracte over de sporthal annex overdekt zwembad, die' b. en w. zouden willen bouwen in Kruin- ingen. A. C. VAN OVERBEEKE: „ER IS BEHOEFTE AAN EEN DERGELIJKE A CCOMMODA TIE" KAPELLE - De meerderheid van de, - V£p4e gfond.tp krijgen, .Volgens de v gemeenteraad van Kapelle heeft zich dinsdagavond geschaard achter- de- plannen van het college om een sporthal te bouwen. PvdA-raadslid A. C. van Overbeeke meldde het college, dat zijn fractie het standpunt huldigt, dat in Kapelle bheofte bestaat aan een derge lijke accommodatie De heer Van Over beeke plaatste echter wel wat kantte keningen bij de financióié consequen teis. „Wij vinden, dat met de bouw van een sporthal in 1977 alleen dan begonnen kan worden als daaraan meebetaald wordt door hogere overheden. We zijn wat dat be treft niet zo pessimistisch, ge zien de hoge plaats die de Kapelse spor thal inneemt op de lijst van de Zeeuuwse sportraad". CDA- fractievoorzitter P. J. Balkenende sprak zich onomwonden uit voor de bouw van een sporthal. „De noodzaak daartoe is voldoende aangetoond". Het SGP- raadlid C de Kraker zag er echter niet veel heil in. „Zo'n hal gaat ongeveer twee miljoen gulden kosten. Dat is veel te hoog gerepen". HetBP-raadslid Kole liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Wat de subsidiemogelijkehden van de sporthal betreft, merkte wethouder C. M. Dagevos op, dat hij rekent op een bijdrage vande provincie van honder dduizend gulden. De ansen dat Kapelle van het rijk ook nog eens subsidie krijgt, noemde hij echter 'nihil'. Nog een aantal andere zaken uit de be grotingsdebatten: - De merderheid van de raad schaarde zich a hter de belastingvoorstellen van hetcollege. Dat betekent ,dat de meeste gemeentelijke belastingen volgend jaar met zo'n zeven procent omhoog gaan. Wethouder Dagevos kondigde aan, dat b. en w. overwegen in 1978 een 'meer dan trendmatige aanpassing' door te voe ren: Hetcollege is van plan een werkgroep in te stellen, die de recreatieve ontwikke ling binnen de gemeente moet begelei den; B. en w. zullen proberen het jeugdwerk meer gestalte te geven. Een suggestie van de PvdA-fractie een ambtenaar jeugdzaken aan te stellen, zal door het college bekeken worden: Wethouder mevrouw A. J. Vermerris- Freijtel. verwacht in 1977 nog geen op lossing met betrekking tot de huisves ting van de bejaardensoos in Wemel- dinge. De gemeente hoeft voor het vol gend jaar in elk geval met op een subsi die te rekenen: Mevrouw Vermerris kon gisteracond ook weinig positieve geluiden laten ho ren over de plannen om in Kapelle een vestiging van de openbare bibliotheek Raadslid J. Kole tegen begroting Kapelle KAPELLE - Het BP-raadslid J. Kole heeft dinsdagavond als enige tegen de vaststelling van de gemeentebe groting van Kapelle voor 197' stemd. Zijn motivatie was kort: „We smijten met subsidies. We spelen ge woon voor Sinterklaas. En wat heeft dat voor gevolgen: de belastingen moeten omhoog. Maar op zo'n manier komen we nooit uit de put. Verlagingen, maar geen verhogin gen. Ga bezuinigen, dat is alles wat ik wil zeggen." Kritiek had de PvdA-fractievoorzitter op de gang van zken rond de discussie nota 'bewoningspatronen Midden- Zeeland'. „Wij vinden het principieel onjuist, dat als een discussienota wordt opgesteld, waarin onder meer staat in welke mate de kernen Wemcldinge, Schore en Kapelle-Biezelinge mogen groeien, de discussie daarover alleen gevoerd wordt door ambtenaren en het college van b. en w. Wij vinden net principieel pertinent on juist. dat als de mening van Kapelle ge vraagd wordt over zo'n belangrijk stuk, de raad en zelfs de commissie ruimte lijke ordening daarbij volledig buiten spel staat- Wij doen een dringend beroep op het college dergelijke fouten in de toekomst niet meer te maken. Interge meentelijk overleg ter voorbereiding van het streekplan voor Midden- Zeeland is een goede zaak. Maar het is verwerpelijk dat de raden van de ge meenten, die bij dat overleg betrokken zijn, daarhij niet ingeschakeld worden. En als u, meneer de voorzitter, bijna twee manden nadat Kapelle gereageerd heeft de nota nog even ter inzage legt tussen de stukken voor de commissie ruimtelijke ordening, kunnen wij dat riiet anders interpreteren als een slechte poging om vuile handen të reinigen De Kapelle wil volgend jaar beginnen met heer Van Overbeeke informeerde verder een bevolkingsonderzoek op baarmoe- hoe de reactie van Kapelle op de nota is derhalskanker; geweest. Burgemeester Van Suylekom Pogingen om in Kapelle een culturele vertelde, dat b. en w. van Kapelle zich raad op te richten, zijn gestrand. Er ten felste zullen verzetten tegen de visie, blijkt niet voldoende belangstelling dat de gemeente niet verder zou mogen voor te bestaan; groeien. De kritische opmerkingen van B. en w overwegen een'rem'te zetten op het PvdA-raadsleden wees r j van de de bouw van woningwetwoningen in de hand. Hij betoogde, dat cle „La 'bewo- gemeente. Volgens het college is het ningspatronen'het stempel vertrouwe- verzadi'gingspuntin de woningwetbouw hjk' heeft meegekregen, en dat b. en w. zo langzamerhand wel bereikt. daarvan niet wilden afwijken. WE KUNNEN NIET LANGER WACHTEN" noodzakelijke gegevens voorhanden jaren dat de gemeente Reimerswaal be- hadden om in overleg met de ouder commissie te kunnen komen tot een plan wat tot overeenstemming kon lei den en wat de goedkeuring van de in- sprektie zou kunnen verkrijgen, hij de conclusie van b. en w. niet kan delen dat door Inspraak de verbouwing vóór dit staat is er al veel van de grond geko men". stelde ze. „maar lot nu toe is de cultuur nogal stiefmoederlijk behan deld. Er is geen sprake van een echt be leid". Daarom stelde ze voor een com missie ad hoc in te stellen, die zich met de totstandkoming van een cultuurbe- schooljaar niet realiseerbaar was. „Veel leid moet gaan bezighouden. Eén van de maar mee akoord dat het comité 'Leef baarheid Hansweert' zes keer per jaar gratis een vergaerruimte in 'Kaj Munk' zou mogen gebruiken. In het overleg van b. en w. met vertegenwoordigers j* van het comït'was dit toegezegd, brandweerauto uit dan zestigduizend gulden", aldus de heerLindenbergh. „Gezien de financiële positie van de gemeente hoeven we het niet te laten". De heer Slabbekoom ver- v best zo'n duurdere willen aanschaffen. meer moet dit dan geweten worden aan een slecht planmatig beleid", aldus de heer De Koster taken die de commissie zou moeten zijn het inventariseren van hetgeen er op cultureel gebied in Reimerswaal al be- Waaamemend-burgemeester C. Slab- bekoom vertelde waarom die toezeg ging was gedaan. „Het comité, dat zin- Maar hij hield nog even een paar slagen om de arm gezien de bezetting van het Rillandse brandweerkorps en ook vond vol werk kan doen in Hansweert waar nu hij het niet juist tot de aanschaf over te eenmaal belangrijke ontwikkelingen gaan zonder overleg met de toekom plaats hebben gegrepen en nog plaats stige regionaal- brandweercommandant thouder zit een definlteive vestiging e voor 1977-nog-nietin; 'NOG DEZE WEEK O VEREENSTEMMING MET VERZEKERING' YERSEKE - Nog deze week moet over eenstemming worden bereikt met de verzekering over het herstel van het betonplateneuvel in het in aanbouw zijnde gemeentehuis van Reimerswaal in Kruiningen of anders gaat de ge meente op eigen gezag het herstel laten beginnen. „We kunnen nu werkelijk niet langer meer wachten", zei waar- nemendburgemeester C. Slabbekoom dinsdagavond in antwoord op vragen van verscheidene raadsleden tijdens de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1977. Als het herstel zeer bin nenkort ter hand kan worden genomen, dan moet net gemeentehuis eind ja nuari of uiterlijk halverwege februari in gebruik genomen kunnen worden. De schade van de vertraging van de ge reedkoming schatte de heer Slabbe koom ruwweg op enecn half miljoen. Zoals bekend had het nieue gemeente huis van Reimerswaal inmiddels al in gebruik genomen moeten rijn. Maar doordat bij de bouw ondeugdelijke be tonplaten rijn gebruikt in de plafonds van de benedenverdieping is de bouw vrijwel stil komen te liggen, is de bouw vrijwel stil komen te liggen. „De schade is tot nu toe nog geen enorme strop, maar er moe t wel iets gevbeuren", aldus de neer Slabbekoom. Hij vkertelde dat alle onderzoeken, die rijn mtgevoerd naar djesamensteiling van het beton in de platen, die kwestie alleen nog maaj chaotischer hebben gemaakt. „De ene keer was een calciumchloride-gehalte van 0,2 procent nog net aanvaardbaar en een tijdje later was het weer 0,5 pro cent, De duidelijkheid was ver te zoe ken". Een paar weken geleden leek het erop dat een begin gemaakt kon worden dat het herstel door onde de ondeugdelijke betonplaten stalen balken aan te bren gen ter ondersteuning van het plafond. Aan die balken zouden dan gipsplaten worden bevestigd. De verzekering wilde echter toch nog eerst een ander systeem onderzoeken: Dit systeem, het zoge naamde 'Atlas-pre-pressing'-systeem, zou mogelijk goedkoper zTjn„,Vöigci.o wat ons verteld is, is dat systeem niet goedkoper", aldus de heer slabbekoom. „We vinden dat er nu dan ook maar be gonnen moet worden met het aanbren gen van die stalen onderbalken". De heer E. A. E. M. Suy (kvp) waarschuwde b. en w. er voor dat ze niet al te snel een stap gaan doen waar de verzekering haar fiat nog niet over heeft laten horen. „Dan zou het wel eens lang kunnen du ren voordat je je schade vergoed hebt gekrekgen", zei hij. Uiteindelijk ging de raad ermee akkoord dat b en w zullen trachten spoed achter de zaak te zetten. Als zich bijzondere ontwikkelingen vooordoen zal een speciale raadsverga dering worden belegd. PvdA 'er Overbeeke: „b. en w. Kapelle heep regentenmentaliteit" KAPELLE - Het PvdA-raadslid A. C. van Overbeeke heeft het college van b. en w. van Kapelle een regentenmenta liteit verweten. De heer Van Overbeeke was 'gestruikeld' over een opmerking ,in de begrotingsbrief van het college, waarin b. en w. zich beklagen over het feit dat er meer bezwaarschriften tegen bestemmingsplannen worden inge diend, dan vroeger het geval was. Het college schrijft dit enerzijds toe aan het kritischer worden van de burgers en anderzijds aan 'de als het ware uitnodi gende advertenties om bezwaren in te dienen." Raadslid Van Overbeeke dins dagavond in rijn algemene beschou wing. „Hellijken verzuchtingen van een oude regent, die zich de tijd weet te her inneren. dat men alles zonder de burgers kon bedisselen. Het lijkt ons verstandi ger die tijd te vergeten. Wij verheugen ons er over, dat de men sen mondig worden. Laten we er gebruik van maken en naar onze inwoners toetrekken om met hen te overleggen hoe we tot goede oplos singen moeten komen." 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 26