Gijzeling Syrische ambassade In Rome Exploitatietekort werkloosheidsfonds NOORWEGEN WIL OLIE EN GAS NAAR NEDERLAND UITVOEREN Vijf procent werkende jongeren krijgen minder dan minimumloon EUROPA IS JACHTGEBIED VAN GEORGANISEERDE KUNSTROVERS Dodelijk virus geïsoleerd, niet herkend In ruil voor technische kennis Modernisering van wapenwet Dieven zien niet op tegen grote maten en gewichten Regering wil nog twee jaar studentenstops DINSDAG 12 OKTOBER 1976 PALESTIJNEN GA VEN ZICH NA UUR O VER ROME (UPI) - Een uur nadat ze schietend met machinegeweren de Syrische ambassade in de Italiaanse hoofdstad Rome waren binnengedrongen en daar ten minste vijf gijzelaars hadden ge maakt, hebben drie Palestijnen zich aan de politie overgegeven en hun gevangenen vrijgelaten. De Palestijnen wilden met hun actie, waarbij een lid van het ambassadepersoneel werd gewond, protesteren tegen Damascus' rol in het Libanese conflict. Ook de Syrische ambassade in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad is maandag doelwit geweest van een aan slag. Een groep Arabische studenten wierp een handgranaat naar het ge bouw, nadat de politie een poging van de studenten de ambassade te bestor men had afgeslagen. Bij de daarop vol gende schotenwisseling tussen de stu denten en de politie werden zeven men sen gewond, aldus ooggetuigen. Het was de tweede aanslag op de am bassade ui Islamabad in twee maanden Afgelopen week werden brandbommen gegooid naar kantoren van de Syrische teerd. In Islamabad smeten de overval lers een handgranaat naar het ambas sadegebouw. Er zouden, behal dode overvaller, geen andere sla fcrs zijn gevallen. Een Syrische attaché en ex-gijzelaar, Joseph Miro, verklaarde na zijn vrijla ting dat 'ze zeiden dat ze ons het bloedvergieten (in Libanon) wilden la ten beëindigen en het Palestijns- Arabische volk beginnen te helpen De attaché vertelde dat de overvallers hadden gevraagd om de ambassadeurs van Algerije, Oman en Libië, om met hen Syries rol in de Libanese strijd te bespreken. De politie maakte later bekend dat de Palestijnen deel uitmaakten van de be weging 'Zwarte Juni'. Ze waren in het bezit van twee machinegeweren, zes granaten en een pistool. Palestijnse commando-bewegingen hebben elke verantwoordelijkheid voor de overval van de hand gewezen. „We hebben niets te maken met de ope ratie", aldus een Palestijnse woord voerder. LEEUWIN OP STAP OVER RIJKSWEG BRUSSEL (ANP) - Automobilisten op de rijksweg van Gent naar Kortrijk, in Belgiè, waanden zich maandagochtend in een safari-park, toen ze een leeuwin op de weg bemerkten. Het dier had weten te ontsnappen uit haar kooi in een van de wagens van het circus 'Bouglione', dat op weg was naar Izegem. Onder de weggebruikers ontstond een lichte paniek, maar ook de leeuwin zelf voelde zich niet erg gelukkig met haar zojuist verkregen vrijheid. Alle auto mobilisten draaiden als op commando hun autoramen dicht. Dat bleek een goede maatregel, want de leeuwin werd agressief en besprong een stapvoets rij dende auto: Hef resultaat van die aan val was een ietwat versuite leeuwin en een gebroken autospiegel. De intussen gealarmeerde rijkswacht en personeel van het circus slaagden er na enige tijd in de leeuwin ('Leane') een openstaande loods binnen te jagen. Daarna kon men een kooi voor de loods plaatsen en zo werd 'Leane' weer gevangen. Functie vastgelegd van academische Illegale handel vee-antibiotica opgerold DR ACHTEN - In Drachten is een einde gemaakt aan een illegale groothandel in antibiotica voor de veehouderij. De totale omvang van deze handel is niet duidelijk, maar de produkten van het bedrijf zijn in het gehele noorden van Nederland teruggevonden tot ver in Overijssel. De inspectiedienst van het ministerie van landbouw heeft in sa menwerking met de Drachtster politie drie man in Smallingerland aangehou den. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. luchtvaartmaatschappij in Rawalpindi Zij verkochten aan de veehouders clan destien (buiten dierenartsen om) anti biotica van onbekende herkomst en kwaliteitin flesjes met etiketten waarop niet bestaande fabrieken in Engeland en België genoemd werden. Bij labora- en Karatsji. Enkele uren ambassade Rome werd de Syrische Islamabad, Pakistan, overvallen - eveneens door drie pro- Palestijnse Arabieren. Een van hen. een in Pakistan studerende Palestijnse toriumonderzoek is komen vast te staan jongeman, werd bij een vuurgevecht dat, er flesjes bij waren die slechts 10 met de politie doodgeschoten. De twee procent van de hoeveelheid werkzame andere overvallers w erden gearres- stof bevatten die het etiket aangaf. IN 1974 125 MILJOEN Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het Algemeen Werkloosheidsfonds kwam in 1974 ruim f125 miljoen te kort op de exploitatie. In 1973 was er een klein overschot: f27 miljoen. Uitgedrukt in procenten van de totale baten was het tekort 18 (op bijna f700 miljoen). De geza menlijke wachtgeldfondsen hadden een klein voordelig saldo: ruim f 6 miljoen, maar dat was in 1973 ongeveer f 56 miljoen. 197-3 De uitvoeringsorganen van de Werkloosheidswet, zagen hun reserves dalen van f2739 miljoen Lot f2620 mil joen. Geldontwaarding is oorzaak van snellere daling, want de stijging van de loonsom gaat steeds sneller, evenals de toeneming van de structurele werk loosheid. terwijl de premie slechts aar- jelend of geheel niet aan de lastenont wikkeling wordt aangepast. De geschatte gemiddelde werkloos heidsduur was in 1974 46 dagen, tegen 42 in 1973. Voor 1975 wordt de gemid delde duur op 48 dagen geschat. Het verzekerde loonbedrag was in 1974 f59 miljard, dat was 14,7 procent meer dan in 1973. De PPR Amsterdam pleit in e maandag verschenen studie voor e vrijwel autovrijmaken van het voor oorlog gebouwde deel van de stad. De studie, getiteld 'Amsterdam, het is niet nodig dat je huilt', issamengesteld door het PPR-raadslid Krans van der Ven. Hij voltooide hiermee zijn plano logische studie aan de universiteit van Het geheimzinnige Amsterdam, waaraan in centraal ROME - Drie gewapende Arabieren hebben maandag gedurende enkele uren de Syrische ambassade in Rome bezet, waarbij vier personen werden gegijzeld. Na enkele uren gaven de bezetters zich over: hier wordt één van hen geboeid en omgeven door bewapende politiefunctionarissen weggevoerd. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Noorwegen en Nederland zijn van plan in de nabije toekomst samen te gaan werken op de terreinen van energievoorziening en de chemische industrie. Tijdens een gesprek, dat de Noorse minister-president Nordli maandag in Den Haag had met premier Den Uyl, hebben de beide regeringsleiders vastgesteld dat Nederland over enkele jaren steeds meer behoefte zal krijgen aan import van aardgas en olie. terwijl Noorwegen groot exporteur van deze grondstoffen zal worden. Anderzijds streeft Noorwegen naar verdere industriële ontwikkeling, vooral in de chemische industrie, waar Nederland beschikt over veel know-how. „Ik geloof dat hier mogelijkheden zijn waarvan het overgrote deel zal worden tot samenwerking tussen onze twee geëxporteerd. De Noren hechten er landen", zo zei premier Nordli. Noorwe- sterk aan, zo liet premier Nordli weten, gen produceert op het ogenblik negen a deze export gepaard te laten gaan met tien miljoen ton olie per jaar, ongeveer versterking van de industrie in het land. de hoeveelheid die het land zelf nodig heeft. Binnen vier jaar wil men de pro- duktie opvoeren tot 50 a 60 miljoen ton. Tijdens het officiële bezoek van de Noorse premier aan Nederland - het eerste niet-Scandinavische land dat de. nieuwe Noorse minister-president aandoet - kwamen verder de proble men rond de vaststelling van de eco nomische zones op het continentaal plat aan de orde. Noorwegen heeft, net als de EEG, een 200-mijlszone vastges teld, die op 1 januari van kracht zal worden, tenzij voor die tijd internatio naal overleg heeft geleid tot een andere regeling. Premier Nordli verklaarde maandag met klem, dat zijn land. zodra de EEG daarvoor klaar is. met de Europese commissie om de tafel wil gaan zitten om te spreken over dit probleem, dat ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen en staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben hun beleidsuitgangspunten voor de functies en de positie van de academische ziekenhuizen vastgelegd. Ze hadden eerder een basisfilosofie ontwikkeld. Daaraan hebben ze thans een intentie verklaring toegevoegd. Nadat de betref fende commissies van de tweede kamer er kennis van hebben kunnen nemen zijn de documenten thans aan betrok ken instellingen en instanties gestuurd. Het academisch ziekenhuis, aldus de bewindslieden, functioneert voor wat betreft patiëntenzorg, onderwijs en on derzoek in harmonie en wisselwerking met de overige voorzieningen in de (boven-) regionale gezondheidszorg. Het maakt als zeer specifieke werkplaats van de faculteit der geneeskunde geïn tegreerd deel uit van de voorzieningen voor de gezondheidszorg. In de gezondheidszorg, aldus de staats secretarissen, neemt het academisch ziekenhuis de plaats in van een regio naal topziekenhuis, DEN HAAG (ANP) - De wetgeving in zake wapens en munitie wordt gemo derniseerd. Het is de bedoeling een aanzienlijke uitbreiding te geven aan de bevoegdheden van de politie tot het houden van toezicht op en tot het op sporen van verboden wapens. De ministerraad ging in zijn maandag gehouden vergadering akkoord meteen desbetreflend wetsontwerp. Alvorens het bij de tweede kamer kan worden in gediend, wordt nog de Raad van State om advies gevraagd. De nieuwe wetgeving zal op een aantal punten strengere strafbepalingen be vatten. Het is de opzet om onder het begrip 'wapens' te laten vallen alle vuurwapens, zwaardere luchtdrukwa pens en handwapens, als slag- en steek wapens. Na het van kracht worden van de nieuwe wet worden ingetrokken de be staande wapenwet, de vuurwapenwet, en de wet tot wering van ongewenste handwapens (stiletto's. met name de visserij van een aantal EEG-landen aangaat. Premier Den Uyl - dit halfjaar voorzitter van de Europese raad - kon zijn Noorse collega wat dat betreft geen toezeggingen doen. omdat de ministerraad van de EEG nog geen overeenstemming heeft bereikt over een onderhandelingsmandaat dat de Euro pese commissie zou moeten krijgen voor de gesprekken met, de Noorse regering. Nederland doet, zo vertelde premier Den Uyl. pogingen de vaststelling van dat mandaat te versnellen. Met de Sowjet-Unie heeft Noorwegen ook een probleem, wat betreft de afba kening van de visserijgrenzen. Over deze kwestie, die des te ingewikkelder is omdat het hier gaat om een gebied dat voor de Russen ook strategisch be langrijk is (het gaat om de Barentszee. in de buurt van de vlootbasis Moer- mansk), beginnen dinsdag onderhande lingen tussen de beide landen. BRUSSEL (ANP; en dodelijke viru Afrika al enkele honderden mensen zijn bezweken is in Antwerpen geïso leerd. Medewerkers van het Instituut voor Tropische Geneeskunde in die stad hebben dat meegedeeld. Een identifica tie van het virus ls echter nog niet moge lijk gebleken. Op de afdeling virologie van het insti tuut helt men steeds meer over tot de mening dat het om een tot nu toe onbe kend virus gaat-, Maarzekerheld bestaat nog steeds niet. Het to l, op heden niet kunnen identifice- ren van hal virus heelt lol gevolg dol SSSjcSS!' men nog niet in staat is een bestrijding y d van de dodelijke koorts te ontwikkelen. Ook is nog steeds niet duidelijk welke preventieve maatregeen genomen moe ten worden om het virus geen kans te geven. In België worden momenteel niet alleen de uit centraal Afrika arriverende vlieg tuigen, maar ook de schepen gecontro- BAPTISTEN DALLAS ACHTER FORD NEW YORK (AFP) - President Gerald Ford heeft in het weekeinde bij zijn be zoek aan Dallas in Texas de steun voor zijn kandidatuur gekregen van de 'First Baptist Church' van Dallas, voorheen trouw aan de democratische presidentskandidaat, de Baptist Het is een defectie naar het republi keinse kamp die Carter hoog moet zitr Patricia Hearst over op ander geloof SACRAMENTO (RTR) - Patricia Hearst is in de gevangenis van het rooms-katholieke geloof overgegaan op het protestantisme, zo heeft de 30- jarige pastor Edward Dumkc. verbon den aan de Trinity Episcopal Cathedral van Sacramento zaterdag bekendge maakt. Patricia Hearst zit zeven jaar gevange nisstraf uit wegens deelneming aan een gewapende bankoverval in San France sco als lid van een ondergrondse guerril- labeweging. De predikant van de gemeente van Dal las met haar 19.000 leden, dominee Criswell. staat bekend om zijn politieke preken. Zondag, in tegenwoordigheid van Ford, verweet hij Carter diens in terview aan het als 'pornografisch' om schreven tijdschrift Playboy. President Ford wordt misschien hoogleraar in de politieke wetenschappen als hij het in november zou moeten afleggen tegen Jimmy Carter. In het nieuwe nummer van Newsweek zegt de presiden t. „Als een of ander 'col lege' mij zou willen aanstellen als hoog leraar politieke wetenschappen, dan zou dat een interessante gedachte zijn". Ford vertelde dat hij van plan is geweest op eigen kracht gekozen te worden vanaf het ogenblik waarop hij het presi dentschap van Richard Nixon moest overnemen. riet weekblad Time 'neeft Carter een lichte voorsprong op Ford. NVV GAA T JEUGDLONEN CONTROLEREN Van onze correspondent) AMSTERDAM - Ongeveer 5 procent van alle werkende jongeren die binnen of buiten een collectieve arbeidsovereenkomst vallen, krijgen minder dan het wet telijk vastgestelde minimum- jeugdloon of minder dan de cao voorschrijft, of ze krijgen van de baas in plaats van een betaling gewoon zakgeld. Deze schrikba rende cijfers komen te voorschijn uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst. Het N W-Jongerencontact start in de eerste week van november een lan delijke controle-actie tegen deze ontduiking. do ontduikingscijfers van het minimum-jeugdloon komen sterk tot uiting in het midden- en kleinbedrijf. Vooral werkende jonge meisjes worden financieel vaak m het ootje genomen. Bij de middelgrote bedrijven zijn de 'zwarte pieten' de confectie-, de De koningin ontving mciQ.ndQ.g middag op Huis ten Bosch de Noorse minister vein milieu mevrouw kartonnage- en de lederwarenindustrie, Brundtland en de Noorse premier Nordli. het levensmiddelenbedrijf en de textie- Doeken Rubens in Columbia gevonden BOGOTA (AFP) - In een kippenhok bij een oude kerk in een voorstad van de Columbiaanse hoofdstad Bo gota zijn 22 schilderijen van Rubens ontdekt, de Maagd Maria voorstel lend. Dit is zaterdag in Bogota ver- Twaalf schilderstukken van de Ita liaanse surrealist Giorgio de'Chirico die op 13 september waren ont vreemd op een tentoonstelling in Venetië, zijn zaterdagavond onder een brug in de stad teruggevonden. BRUSSEL (ANP) - Er beslaan zeer sterke aanwijzingen dat er in het Europa van de Negen georgani seerde bendes opereren die profes sioneel kunstdiefstallen bedrijven. Voor d. verhandeling van gestolen kunstwerken bestaat er zo goed a's zeker een netwerk (of meer) dat min stens zo goed georganiseerd- is als de handel in verdsovende middelen. Er zijn aanwijzingen te over dat er gespecialiseerde clandestiene ver koopcentra bestaan die zich toeleg gen op b.v. de handel in archeologi sche voorwerpen of de afzei van oude wandtapijten. Dit. alles blijkt uit een rapport van de voormalige directeur van de Franse musea. Jean Chatelain, Dat rapport heeft Chatelain gemaakt op verzoek van de Europese commissie, het 'da gelijks bestuur' van de EG. Als eerste middel om de kunstdiefstallen te be strijden beveelt Chatelain een inven tarisatie van de Europese waarde volle voorwerpen aan. De komst van de computer heeft dat mogelijk ge maakt, Een Europees kaartsysteem van gestolen kunstvoorwerpen, dat ter beschikking van Interpol zou komen, zou eveneens een goed hulpmiddel zijn. aldus Chatelain in zijn rapport. De Fransman verstrekt in zijn rap port aan de Europese commissie verbijsterende cijfers. Sinds de oor log zijn er in Italië alleen al 44.000 zeer waardevolle kunstvoorwerpen gestolen. leder jaar worden het er meer. In 1970 waren het er 2.466, maar in 1974 was dat aantal al gestegen tot 10.952. Vooral musea en particuliere collec ties moeten het ontgelden, maar ook voor 'heilige plaatsen' schrikken de misdadigers niet terug. Chatelain zegt dat tussen 1970 en 1974 al 81.929 archeologische voorwerpen ver dwenen, waarvan nauwelijks de helft werd teruggevonden. Dat de kunstrovers nergens tegenop zien blijkt uit enkele voorbeelden: in december 1971 verdween uit de kathedraal van Castél Franco een retabel van Giorgione, genaamd 'De Maagd op de troon'. Het stuk meet twee meter bij 1.40 meter. In februari vorig jaar verdwenen 28 schilderijen uit het museum voor moderne kunst in Milaan. Ze wer den vrij snel weer teruggevonden en de verheugde museumdirecteur stelde ze weer ten toon. Vrijwel on middellijk werden ze opnieuw ge stolen en ditmaal namen de rovers, wellicht om 'de kosten goed te ma ken' nog een aantal andere schilde rijen mee. Industrieel De activiteiten van de kunstroverss zijn. aldus Chatelain, van 'ambach telijk' naar 'industrieel' vlak ver schoven. Een schilderij van Claude Vignon dat ontvreemd werd uit de kerk van Saint Gervais in Frank rijk, meet twee bij drie meter. Een standbeeld van Maillol, dat ver dween uit de tuin van de Tuilerieen in Parijs, weegt niet minder dan 80 rig. Honderden beeldjes, porseleinen voorwerpen én oude munten wer den in één keer geroofd uit het mu seum Bailleul (april 1974). Chatelain doet "net vernaai van een bezoeker van hetLouvre te Parijs die op een dag, in de grote zaal van het museum, tegen een medebezoeker zei: „Een van die kleine schilderijtjes zou ik wel thuis willen hebben. Welk zoudt um ij aanraden?". Vervolgens nam de man de benen met een schilderijtje dat hem was aangewezen. De meeste gestolen kunstvoorwer pen komen nooit meer bij hun eige naars terug, aldus Chatelain. Som migen werden vernield, maar de meeste zijn niet meer te identificeren op de plaats waar ze tenslotte, nba lange en geheimzinnige omzwervin gen, opduiken. Pantserdeuren, tralies, licht- en ge luidssignalen kunnen gebruikt worden om kunstvoorwerpen te be veiligen, de elektronica werd inge schakeld, bv. om musea te bewaken. Maar de achilleshiel van al die sys temen blijft de bewaker of de poli tieman die niet snel genoeg op een alarm reageert, aldus Chatelain in zijn rapport. Chatelain signaleert ook het toene men van de 'politieke kunstdiefstal len'. Als voorbeeld noemt hij onder meer het verdwijnen van 'De Brief van Vermeer (Nederlands bezit) van een tentoonstelling te Brussel. De dief eiste in ruil voor teruggave, geld voor vluchtelingen in Bengalen. Deze 'fanatci', zo zegt Chatelain, zijn eigenlijk nog het gevaarlijkst omdat ze in de kunstvoorwerpen die ze ste len eigenlijk niet geïnteresseerd zijn. liridustrie. Bij de kleine bedrijven span nen de suikerindustrie, de groentenin- duslrie en de horeca de kroon. De werkgevers die tot betaling van zakgeld zijn overgegaan, gebruiken als argument dat jongelui die in het eigen bedrijf een opleiding volgen in het leer lingenstelsel, geen werkende jongeren maar lerende jongeren zijn. Sancties Het NVV-jongerencontact betreurt het dan ook, dat aan de wet op het minimum-jeugdloon van januari 1974 geen sancties zijn verbonden. Men vindt dat de ontwikkeling in de rich ting van een vakschool een stap op de weg terug is, omdat echt vakonderwijs in een echte school thuis hoort en niet in een fabriek. Wil een bedrijf zijn jon geren een scholing geven, dan behoort de leerlingenovereenkomst gekoppeld te worden aan een deugdelijke werko- vereenkomst. Een gevaar bovendien van het hele zakgeldsysteem is. dat grote bedrijven zó goedkoop aan ar beidskrachten komen, dat de jongeren nolens volens oudere collega's uit de markt prijzen. Minister Van Kemenade is het met de visie van het NVV-jongerencontact ge heel eens. Zijn collega Boersma stelt zich, tot groot verdriet van het NW- jongerencontact. eigenlijk in deze hele affaire wat tweeslachtig op. Het FNV stelt zich.als één man op achter deze actie en zal bij ontduiking via de daar voor geschikte bonden de zaken recht zetten. Op 50 verschillende meldingsposten over het gehele land verspreid zullen jongelui die menen te weinig betaald te krijgen, zich kunnen melden tussen 1 en 6 november. De Duitse bondsrepubliek is toege treden tot de uitleveringsconventie van de raad van Europa van 1957. De uitleveringsconventie voorziet in uitlevering van personen aan het land waar zij een misdrijf hebben begaan. De conventie is niet van kracht voor eigen staatsburgers, voor politieke of militaire misdrijven. Of als betrokkene gevaar loopt ter dood te worden ver oordeeld. BEZWAAR TEGEN 'PARKEERSTUDIE' DEN HAAG (ANP) - De mogelijkheid om voor bepaalde studierichtingen aan universiteiten en hogescholen een studentenstop in testellen moet nog twee jaar van kracht blijven. De ministerraad ging in zijn maandag gehouden vergadering akkoord met verlenging, tot 1 september 1979, van de desbetreffende wet, te weten de machtigingswet inschrijving studenten. Momenteel vallen experimentele studierichtingen niet onder de machtigingswet De ministerraad besloot het parlement voor te stellen deze uitzondering te laten vervallen. Bij de regeling blijken bezwaren te leven tegen het verschijnsel van de 'parkeerstu- die'. Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris Van Lent van defensie maan dag gegeven heeft op schriftelijke vragen van de tweedekamerleden mevrouw Ginjaar-Maas, Keja en Dees (allen VVD). Onder parkeerstudie wordt verstaan de studie, die een uitgelote student volgt in afwachting van zijn toelating ot de gewen ste studierichting. „De parkeerstudie verdraagt zich met name bij het wetenschappelijk onderwijs slecht met de thans in dit onderwijs door te voeren herstruc turerings". aldus de bewindsman in zijn antwoord. Momenteel wordt de uitstelregeling voor de militaire dienst soepe.l toegepast bij degenen, die een parkeerstudie volgen. De staatssecre taris is de mening toegedaan, dat deze soepelheid zou moeten verdwijnen. Hij gaat met staatssecretaris Klein van onderwijs overleg plegen over een en ander, aldus blijkt uit het antwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9