hoort-ziet-,scAn7# Je bent een vijftal seconden dood □KSB Hindernis weg, hindernis terug EEN KRAKEND DRIELUIK Yersekse Zeeleeuwen wonnen roeiwedstrijden van Scouting Nederland onder redactie van Jacques Cats DINSDAG 12 OKTOBER 1976 fïV7~4Hi ^^7 prov8ncie Volgens de actievoerder uilt Colijns- plaat moeten er veel mensen ge bukt gaan onder dat straaljagerla- waai. Bejaarden vooral. En ook men sen die ziek te bed liggen. En moe ders, die zojuist de baby in slaap heb ben gekregen. Maar het is merkwaar dig: Siepman is najaren strijden toch nog een soort roepende in de woestijn. Hij krijgt wel gelijk. Maar daar blijft het bij. Siepman: ,,De gemiddelde mens laat alles maar over zich heen komen. Ie dereen die je er over spreekt vindt het wel erg. dat lawaai, maar men neemt toch veel te gemakkelijk een houding aan van: ach. laat ze maar. Er is toch niks aan te doen". Deze instelling staat Siepman niet aan. Vechten tegen de bierkaai? Ik weet het niet. Maar het woord, .onmo gelijk' bestaat voor mij niet. En Siep man praat over zijn acties. Over zijn contacten met defensie en justitie waar men ook gelijk geeft, maar waar men toch geen pasklare oplossing voor dit probleem on aandragen. Hij praat ook over zijn correspondentie met het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. „Het is", zo licht de actie voerder uit Colijnsplaat toe", domweg wetenschappelijk bewezen, dat over matig lawaai stress geeft. En stress is de basis voor allerlei ziekten". „Ik ben zelf tijdelijk afgekeurd, goed deels daardoor", meldt Siepman. „Ik ben waarschijnlijk extra gevoelig voor. De gemiddelde mens leeft on bewust. Dat is een leven van: opstaan, eten, werken, eten, televisie kijken en dan daar naar bed gaan. Ik leef be wust. Dan sta je open voor allerlei dingen. Maar misstanden komen dan wel des te harder aan". Siepman vindt het zorgwekkend dat er nog steeds geen wet is. die het over matig lawaai dat door militair vlieg verkeer wordt veroorzaakt, aan ban den legt. Het zou." zegt hij, „een wet moeten worden in de geest van die re geling die er destijds is getroffen met die uitlaten van bromfietsen." „Ik hoop, dat de mensen niet medelij den met ons zullen krijgen", zegt me vrouw. Dat ze het zielig voor ons vin den, dat wy zo slecht tegen dat lawaai kunnen kunnenLaatst nog zei er een mevrouw: ach, joh, trek het je toch niet zo aan. Dat is natuurlijk allemaal goed bedoeld, maar die kant willen wij niet op. Welke kant dan wel? Mevrouw zegt: „Dat je in een vliegtuig stapt, alia, maar hèt kan allemaal veel zachter. En ze kunnen ook best hoger vliegen. Je gaat die piloten nu vergelijken met een stelletje kwajongens, die op bromfiet sen crossen en zoveel mogelijk lawaai proberen te maken". En haar man verkondigt: „Als ik met hulp van anderen zou kunnen berei ken, dat die toestellen in plaats van op duizend op tweeduizend voet hoogte zouden gaan vliegen zou er al heel wat gewonnen zijn". Eind. deze week. is het feest in Middel burg. Feest rond de ingebruikname van de nieuwe voetgangerstunnel on der het spoorwegenemplacement bij het station, een entree met een groot scheeps aanzien. Overbodig is het handbediende spoorboompje tussen de perrons, reizigers kunnen nu veilig via de tunnel overtekers. Met de inge- bruiname van de tunnel wordt dan wel ren obstakel weggenomen, maar er komt er toch weer mooi een voor in de- plaats. Want wat blijktde zeventuhn- tig treden hoge trap, die leidt naar het tweede perron vormt een forse blok kade voor rolstoelers. Geen nood, zeg gen ze bij de spoorwegen, want daar hebben we het volgende op gevonden; de komst van invaliden wordt meestal aangekondigd. Nou, die mensen in rolstoelen kunnen gebruik maken van een overpad dat aan de andere kant van het station ligt. Ter begeleiding gaat er een ambtenaar mee. Ook moe ders met Icinderwagens kunnen van dat overpad, dat straks ivellicht, naar het voorbeeld van Breda, zal worden beveiligd, gebruik maken. Voor fiet sers, die nu bij de opgang naar het tweede perron nog dat gootje naast de trap missen, waarlangs ze hun rijwiel omhoog en omlaag kunnen sturen, ivordt nog naar een oplossing gezocht. Mei dat alles wil ik maar zeggen: waarom zou je het als tunnelplan- nenmaker makkelijker maken als het ook moeilijk kan! zou het de laatste tijd goed raak zijn. Siepman: „Colijnsplaat is een beetje alkelig gesitueerd. Die piloten ge bruiken de Zeelandbrug waarschijn lijk als oriëntatiepunt. Ze komen er in ieder geval altijd recht op af'. Een ge middelde van het aantal door straalja gers veroorzaakte geluidsexplosities is volgens Siepman nilet te geven. „Ze vliegen maar raak", zegt hij. „Dan is er weer een week lang geen enkele vlucht. En dan komen ze weer dertig keer per dag over. En hielden ze dan nog maar hoogte, dan viel het nog mee, maar soms lijkt het wel dat ze dwars door je zolder vliegen". Om duidelijk te maken hoe zo'n over vliegende straaljager een mens de schrik om het hart kan doen slaan haalt mevrouw Siepman een voor beeld aan van een moeder, die met haar zoontje over straat loopt en het kind bij het horen van het doordrin gende vliegtuigkabaai beschermend tegen zich aan klemt en even de pas inhoudt om te wachten tot het lawaai is weggeëbt. Maar om indrukken op te doen hoe ven de Siepman niet eens het huis uit. Mevrouw meldt: „Het gebeurt meer malen per week dat onze jongste van drie gillend van angst naar binnen komt rennen als er weer een over komt. Vooral die straaljagers die je niet aanziet komen, zijn het ergste". „Niet alleen de kinderen raken beangst, ikzelf ook" bekent Han Siepman" Je bent dan een vijftal se conden dood. Soms is het zelfs zo erg. dat ik een kwartier later nog met tril lende handen zit". Oproep in een Zeeuws huis-aan-huis blad: Aan alle Zeeuwen. Wü een ieder die op enigerlei wijze hinder heeft van de oefenvluch- ten van straaljagers mij dit in het kort op een brieflcaart melden. Ik zorg voor de juiste bestemming. Ringweg 82 Colijnslaat" „Het is mijn zoveelste probeersel", zegt de 38-jarige Han Siepman, de man van Ringweg 82. Vijfjaar lang voert hij al een papieren oorlog tegen het ver schijnsel straaljager. Aanvanvanke- lijk deed hij dat vanuit zijn vroegere woonplaats in Noord Oostpolder waar hij en de zijnen ook al gekweld werden door dat vliegtuigkabaasl. Nu doet hij dat vanuit Colijnsplaat. „Eigenlijk", zegt Siepamn, „zou je zo'n actie vanaf alle mogelijke plaatsen kunnen hou den, want heel Nederland is oefenge- bied voor die dingen". Maar in de contreien van Colijnsplaat nogal afgetekende min-kant heeft zo er al sprake is van een 'balans'. De noodzaak van Van Donselaar's ex- posrren - met dit materiaal althans - ontgaat mij volledig. Vooral zajn oliever fschilderijen lijken me bij lange na niet rijp voor een zo nadrukkelijke presenta tie, al zeg ik er bij dat er bij Van Donse laar in enkele jaren tijd op dit gebied wel een en ander ten goede is gebeurd. Er blijft evenwel een duidelijk tekort aan spanning, vonn en materiaalbe heersing en een teveel aan krachteloos heid en ook machteloosheid (men lette bijvoorbeeld eens op de schilderkun- kunst stage opbouw van het tentoonstellings- nurnmer 13, een halfportret met wel zeer vervelende zwevende handjes). De min-kant is wat minder manifest in de serie kleine etsen, de tekeningen en de - enkele - aquarel, maar ook daarin ver liest de soms goede aanzet het mijns in ziens te vaak van een kneuterige uit werking. Het is dunkt me beter werk, dat nog zo duidelijk in een rijpingspro ces is, buiten de tentoonstellingszaal te houden en zeker buiten een combinatie met werk dat duidelijk veel verder is. Carmen Milhous-Arendt tekent voor een deel van de laatstbedoelde catego rie. Haar gobelins, het is hier en elders eerder gezegd, kenmerken zich door een gave techniek, groot gevoel voor kleur stellingen en een dikwijls fraaie vorm geving. Ik ben in het algemeen meer on der de indruk van haar - beter bij de vorm passende - 'ingehouden' kleurge bruik dan bij het. wat uitbundiger colo- riet dat ze de laatste jaren de overhand laat. De plastieken van Matthy Murre vor men - ook al door hun opstelling in de tentoonstellingszaal - een voornaam rustpunt in de mengeling. Ze zijn uitin gen van een ruimtelijke vormcultuur met erg sterke kanten. De namen die er aan gegeven zijn doen voor mij eerder afbreuk aan deze op goedzicht, staande composities dan dat ze 'completerend' werken, Datzelfde geldt het'uitbouwen' van eenvoudige vormen omdat bij een dergelijk werken naar een voor deze compositie oneigenlijk 'teveel', de spanningen te zeer verdeeld raken om als directe krachtlijn te kunnen blijven boeien. Het is een overweging die ge lukkig slechts het kleinste deel van het werk betreft. Dit drieluik van Bevelandse kunste naars is zoals gezegd nog te zien tot 30 oktober. Het museum te Goes - behalve op zondag en maandag - dagelijks geopend. Het kaartje (f 1,- a.u.b.) geeft ook toe gang tot de museumcollectie en de deur links van de ingang komt uit in het on derkomen van het Uitleencentrum voor beeldende kunst. Veel mogelijkheden achter één groene deur derhalve. O. PROVINCIALE WEDSTRIJDEN IN MIDDELBURG In de drieluik-serie van de Goese Cul turele Raad wordt tot 30 oktober een tentoonstelling gehouden van werken van de Bevelandse kunstenaars Car men Milhous-Arendt, Teunis van Don selaar en Matthy Murre. Het drieluikidee geeft uitzicht op een aantrekkelijk te maken formule; de ex- positielasten worden verdeeld over een drietal exposanten en dat getal van drie biedt ook enige garantie voor een niet al te verbrokkeld geheel. Een, naar blijkt, niet gering nadeel lijkt me de plichtmatigheid van de driede ling; bij elke gelegenheid moet noodza kelijkerwijs een combinatie van mensen en werken plaatsvinden en de ervaring heeft geleerd dat het - voor wie uit wil gaan van een zaak als 'evenwicht' - nogal moeilijk is juiste combinaties te vinden. Nu is het evenzeer een ervaringsfeit dat zeer uiteenlopende uitingen van zeer verschillende persoonlijkheden - op ba sis van kwaliteit - dikwijls goed met el kaar te verenigen zijn. Ontbreekt die kwaliteit evenwel, dan valt er tenminste één luik krakend uit zijn scharnieren, met als direct gevolg een jammerlijk aangetaste drie-éénheid zonder band die-bindt. Ik geloof datde tentoonstelling die nu in het museum voor de Bevelanden aan de Goese Singelstraat wordt gehouden niet ver van dat toch wat nare manke ment af is. Waar er in het werk van zowel Carmen Milhous als dat van Matthy Murre toch sprake kan zijn van kwaliteit, ontbreekt dat bijna geheel en al in het expositie materiaal van Van Donselaar. Voeg daarbij dat er van Carmen Milhous vijl gobelins zijn gehangen, van Matthy Murre zeven plastieken zijn geplaatsten dat het aandeel van Teunis van Donse laar bestaat uit twintig olieverven, vijl tekeningen, een aquarel en nog eens veertien etsen en het zal duidelijk zijn dat de balans - zoals ik die zie - een Teunis van Donselaar, portret van Mar ry. «hEffcaBgy pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-lel. (02907) 3541 Instituut voor bestuurswetenschap TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het insti tuut voor bestuurswetenschappen houdt donderdag 21 oktober een bij eenkomst in het Tcrneuzense stadhuis over de wet AROB, een uitbreiding van de beroepsmogelijkheden in geschillen over het openbaar bestuur. .Mr. J. H van der Veen. hoofd van de afdeling algemene juridische zaken van de vereniging van Nederlandse gemeen ten. zal een inleiding houden. Daarna is er een gelegenheid voor discussie. De afdeling zal verder moeten voorzien in de vacature van secretaris, ontstaan door het vertrek van de heer B. van Wouwe uit Terneuzen. Voorgedragen wordt de heer J. J. de Vos, chef afdeling algemene zaken van Terneuzen. De ver gadering begint om 13,30 uur. DE KIEVITEN, GOES, OP DE TWEEDE PLAATS MIDDELBURG - De roeiwedstrijden van de 'Admiraliteit Zeeuwse stromen' van Scouting Nederland, die zater dagmiddag in de haven van Middel burg aan de Maïsbaai werden gehou den, zijn gewonnen door de Zeeleeu wen van de Ridder Boudewijngroep uit Verseke. De winnende zeeverkenners konaen aan het eind van de wedstrijden, tijdens de prijsuitreiking in de aula van de christelijke scholengemeenschap te Middelburg, de wisselprijs voor een jaar mee naar huis nemen. De Watergeuzen uit Vlissingen, die vorig jaar winnaar werden, moesten nu genoegen nemen met een vijfde plaats. Behalve 22 groepen zeeverkenners na men er voor het eerst twee ploegen wa- terpadvindsters deel. De wedstrijden begonnen om twee uur nadat eerst de ceremonie vlaghijsen was afgehandeld. Dit evenement werd opgeluisterd door de Middelburgse padvindersband In een voorselectie van twee ronden, waarin iedere ploeg tweemaal moest va ren, werd uitgemaakt wie de vier snelste bakken waren. burg; 15 Robben, Jacob Valcke, Goes: 16 Bruinvissen, Watrgeuzen, Vlissingen; 17 Zeemeeuwen, Paul Kruger, Middel burg; 18 Dolfijnen, Doorman, Terneu zen; 19 Zeemeeuwen, Doorman, Ter neuzen; 20 Zeemeeuwen, Ridder Bou- dewijn, Yerseke: 21 Zeehonden, Door man, Terneuzen; 22 Haaien, Doorman, Temeuzen. Zwemwedstrijden Scouting Walcheren voor welpen en kabouters VLISSINGEN - Scouting Walcheren hield zaterdag zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad te Vlissingen voor kabouters en welpen. Jongens en meis jesvan 7 toten met 11 jaar streden daar, onder luide toejuichingen van het pu bliek, voor de overwinning. Alle win naars en winnaressen - vorige week werden ook al wedstrijden voor pad- vindsters en verkenners gehouden - van het district Walcheren worden af gevaardigd naar de landelijke zwem wedstrijden, die 6 november in Amers foort worden gehouden. Fossielenexpositie in 'De Speye' trok 900 bezoekers SAS VAN GENT - Zondag werd de fos sielententoonstelling 'Herlevend Ver leden', in het cultureel centrum 'De Speye' te Sas van Gent afgesloten. Deze tentoonstelling, die georganiseerd werd door het amateur-paleontologen Rinus Legemaate en Ruud Lie met me dewerking van de Heemkundige Kring Sas van Gent-Westdorpe en de open bare bibliotheek uit Sas van Gent, trok zo'n 900 belangstellenden. Onder de belangstellenden waren ook een 270 leerlingen van de scholen uit Sas van Gent, Westdorpe en Assenede (B). Het fossielenmateriaal hebben Rinus Legemaate en Ruud Lie in zo'n vier jaar bij elkaar verzameld. Het tentoonges telde bestond uit schelpenmateriaal, beenderen, kleine en grote tanden, af drukken van dieren en planten. Optreden 'Finch' in 'Poly Pant' SAS VAN GENT - In disco 'Poly-Pam' te Westdorpe zal zaterdag de groep 'Finch' optreden. Het optreden is in het verenigingsgebouw 'Concordia' te Westdorpe. De soulgroep 'Liberation of man' geeft een optreden in 'Concordia' te Westdorpe op zaterdag 11 december. De finalisten werden de Dolfijnen van de Paul Krugergroep uit Middelburg, de Robben van de Vlissingse Scheldezwer- vers, de Kieviten van de Jacob Valcke- groep uit Goes en de Zeeleeuwen van de Ridder Boudewijngroep uit Yerseke. In de finaleronde werd ook tweemaal tegen elkaar geroeid en de Zeeleeuwen van de Ridder Boudewijngroep waren de sterkste. De Kieviten uit Goes behaal den een tweede plaats, de Vlissingse Robben werden derde en de Dolfijnen van de Paul Krugergroep legden beslag op een vierde plaats. Bij de waterpadvindsters werd de groep Zeemeerminnen eerste voor de Zeedui vels. beide van de Middelburgse Lutem- groep. Hoewel de meisjes nog weinig er varing hadden werd er toch sneller ge roeid dan de laatst eindigende jongens- bak. Ook voor de padvindsters was een wisselprijs beschikbaar. Voorafgaand aan de prijsuitreiking werd de film 'Dit is zeilen' uitgebracht door Scouting Nederland vertoond. De overige uitslagen zijn; 5 Zeearenden. Watergeuzen, Vlissingen; 6 Bruinvissen, Jacob Valcke. GOES; 7 Zeehonden. Ridder Boude wijn, Yerse ke; 8 Bevers, Paul Kruger, Middelburg; 9 Albatrossen. Paul Kruger, Middel burg; 10 Bevers, Jacob Valcke, Goes; 11 Otters, Paul Kruger, Middelburg; 12 Haaien, Scheldezwervers. Vlissingen; 13 Zeeleeuwen, Scheldezwervers. Vlissin gen; 14 Robben Paul Kruger, Middel- De uitslagen zijn als volgt: Kabouters: schoolslag 1 Desiré Wee maas; 2 Hananja van Dijk; 3 CoUette van Dijk. Rugslag: 1 Angeüque Spruyt; 2 Arienne Knoester; 3 Marietta Mey- aard. Vrije slag. 1 Erika Lieshout; 2 Joel Boogaard: 3 Hilde Baronner. Welpen: schoolslag; 1 Tim Roelse; 2 Raymond Hokke; 3 Theo Theune. Rugs lag: 1 Wichard Akkerman; 2 Sven Sandi- fort; 3 Jan-Paul Wilbrink. Vrije slag: 1 Rouland l'Herminez; 2 Michiel Veenhof; 3 Paul Reiniere. Estafette: 1 Watergeuzen; 2 Schelde zwervers; 3 Lutem; 4 Berdenis van Be- rlecom; 5 Sint Willibrordus. De einduitslag per groep is: kabouters: 1 Lutem; 2 Gouden CirkeL Welpen: 1 Wa tergeuzen, 2 Scheldezwervers; 3 Berde nis van Berlecom; 4 Sint Willibrordus. Nevo houdt Ierse volksdansdag GOES - Dc Nederlandse volksdansver eniging 'Nevo' houdt zaterdag 30 okto ber een Ierse volksdansdag in Goes. Dit festijn wordt gehouden in de zaal van de volksdansgroep 'Voaago' uit Goes, en begint om 11.00 uur. Het geheel staat onder leiding V3n Erda Baerents.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7