CIALE ZEEUWSE COURANT CNV: NU GEEN TUSSENTIJDSE COMPENSATIE minikrant Tegenbegroting VVD: drie miljard verschuiven Brandweerkring werkt aan regeling voor bestrijding van chemische calamiteiten Volgende week gesprek tussen kabinet en sociale partners RHODESIE-CONFERENTIE DREIGT TE MISLUKKEN VVD: geen gesprek over verkiezingen Zeeland groeit pagina 2 219e jaargang no. 242 Dinsdag 12 oktober 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. UTRECHT - Het bestuur van het CNV ziet in het prijsindexcijfer over september geen aanleiding een tussentijdse loonsverhoging of uitkering te eisen. De situatie op de arbeidsmarkt is op het ogenblik zo ernstig, dat elke lastenverzwaring het risico met zich brengt van sluiting van bedrijven en verdere toeneming van de werkloosheid. Het behoud van werk is voor de Nederlandse werknemers een belang van de eerste orde. spraken te maken voor een arbeids voorwaardenbeleid op middellange termijn. Volgens Van Commenee - die dat maandag zei op de bondsraadsver gadering van zijn bond in Driebergen - is dat veel 'evenwichtiger', dan dat er bijvoorbaat wordt uitgegaan van een reële loonstijging van 1,5 procent in 1977. Van de zijde van het kabinet is maan dag meegedeeld dat werkgevers en vakbeweging binnenkort zullen wor den uitgenodigd voor een gesprek over lonen en prijzen. Minister Boersma noemde 19 oktober als mogelijke da tum voor dit gesprek. Ondanks de langdurige droogte en de financiële gevolgen daarvan, bleef de prijsstijging in de periode van april tot september beperkt tot 2 procent. Daarmee blijft de stijging beneden het peil van voorgaande jaren. Ook uit an dere gegevens over het prijsverloop blijkt dat de inflatie een duidelijk neer gaande lijn vertoont, aldus het CNV. Inflatiebestrijding is een van de belang rijkste voorwaarden voor het terugdrin gen van de werkloosheid. Een snelle compensatie van prijsstijgingen is vooral van groot belang voor werkne mers met lage inkomens. Dit geldt te meer in een jaar waarin de inkomens stijging al tot het uiterste is beperkt. Maar beide belangen tegen elkaar afwe gend, is het bestuur van het CNV tot-de conclusie gekomen dat de beslissing over een tussentijdse loonsverhoging of stappen De bouwfederatie NW-NKV gaat juri dische stappen ondernemen tegen Lou- werse en De Priester in Middelburg in verband met een slepend cao-conflict. hulpverlening De Nederlander Jan Dassen wordt in Is raël vastgehouden omdat hij hulp zou verlenen aan de Palestijnse zaak. gijzeling Een gijzeling ln de Syrische ambassade in Rome is na een uur geëindigd met de overgave van de Palestijnse gijzelaars. rommelig eruyff Johan Cruyff is van elke blaam gezui verd in een gesprek over de onregelma tigheden in Zagreb. Black Dyke MiUs Band won het brass bandconcours in de Londense Royal Ai- bert Hall gevaarlijk De prijsstijging tot nu toe is iets groter dan in juni werd verwacht. De over schrijding is echter nog zeer gering. Ook is het niet uitgesloten dat de prijzen in oktober minder snel zullen stijgen, mede doordat de meeste groentenprij- DEN HAAG - De president van de Ne- zen onverwacht snel zijn gedaald. Het derlandsche Bank. dr. Jelle Zijlstra, ZIJLSTRA WIL GEEN LIJSTTREKKER VOOR CDA ZIJN (Van onze parlementaire redactie) verbondsbestuur vindt het dan ook ver standiger, alvorens een beslissing over tussentijdse compensatie te nemen, eerst het indexcijfer van oktober af te wachten, dat begin november bekend zal worden. Voorzitter D. van Commenee van de hout- en bouwbond CNV vindt, dat werkgevers, werknemers en overheid om de tafel moeten gaan zitten om af- PVDA EN PPR EENS OVER REGEER AKKOORD AMSTERDAM (ANP) - De Partij van de Arbeid en de PPR hebben maandag overeenstemming bereikt over 'aard, omvang, wijze van totstandkoming en consequenties van een regeer-akkoord bij de komende kamerverkiezingen'. Dat gebeurde op een bijeenkomst van de twee partijbesturen in Amsterdam. De besturen zijn het op alle hoofdpun ten eens geworden. Het gaat hierbij nog niet om de inhoud van het regeer akkoord. Die komt pas eind januari aan de orde na de goedkeuring van de con gressen van PPR en PvdA. Over de inhoud van het thans bereikte akkoord wilde nog PvdA-vice-voorzitter Jaap van der Doef, noch PPR-voorzitter Ria Beckers iets zeggen. Dat gebeurt morgen. wil geen kandidaat zijn voor het lijst trekkerschap van het CDA bij de ka merverkiezingen die volgend jaar mei worden gehouden. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De VVD voelt niets voor een gesprek tussen CDA, PvdA en VVD over de wijze waarop de kamerverkie zingen van begin volgend jaar gevoerd moeten worden. WD-fractievoorzitter Wiegel zei maandag de suggestie van prof. Steenkamp voor een dergelijk overleg overbodig te vinden, omdat de VVD, zoals hij zei, geen andere bedoe ling heeft dan 'met open vizier' de ver kiezingsstrijd te voeren. Prof. Steenkamp. voorzitter van het CDA, deed het afgelopen weekeinde een oproep om 'Duitse toestanden' bij de Nederlandse verkiezingsstrijd te ver mijden. Met name de abortuskwestie, die bij de diverse politieke partijen zeer gevoelig ligt, kan volgens Steenkamp bij de tweede-kamerverkiezingen een belangrijke rol gaan spelen, en een ge sprek daarover tussen de drie grootste partijen achtte hij daarom op zijn plaats In Den Haag presenteerde de VVD maandagmiddag een alternatieve begroting. Foto: Fralctieleider Wiegel (links) en het kamerlid Van Aardennen met hun alternatieve begroting vanmiddag. DERTIEN MILJOEN MEER VOOR DEFENSIE Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De VVD wil drie miljard van de 86,5 miljard gulden die voor 1977 in totaal op de begroting staan, anders besteden dan het kabinet-Den Uyl. Fractie leider Wiegel en zijn financiële specialist Van Aardenne maakten dit maandag bekend op een persconferentie aan de vooravond van de algemene politieke en financiële beschouwingen, die vandaag in de tweede kamer beginnen. De VVD heeft haar tegenbegroting formeel ingediend bij kamervoorzitter Vondeling.^ Het begrotingstekort dat minister Dui- maatschappelijke normen, zoals het senberg (financiën) heeft aangelegd, wordt door de VVD vrijwel geheel over genomen. Volgens hen moet het echter niet 14,6 maar 14,0 miljard gulden zijn. Grote begrotingstekorten zijn volgens de WD geoorloofd, als men na 1980 maar weer terugkeert op het structureel aanvaardbare peil van 4 procent van het nationaal inkomen. De regering heeft als steunmaatregel voor de industrie een zogenaamde 'in vesteringsrekening' ontworpen. Daarbij subsidieert de overheid bedrijfsinveste ringen ais deze vuldoen aan een aantal SALSIBURY (Reuter/AFP) - De kansen op het welslagen van de Rhdesië-conferentie, die de Britse regering heeft uit geschreven voor 25 oktober, zijn er niet beter op geworden. De drie belangrijkste nationalistische stromingen (die van Nkomo, Moegabe en Moezorewa) zijn eensgezind in hun af wijzing van enkele hoofdpunten in het plan-Kissinger. Pre mier Ian Smith heeft laten weten dat hij zich houdt aan de voorstellen van Kissinger, en daar niet van af wil wijken. De nationalisten staan er op dat zij tijdens de overgangsfase zeggenschap hebben over leger en politie. Smith heeft duide lijk gemaakt dat over déze kwestie met hem niet te praten valt. Hij beroept zich op een afpraak mèt Kissinger dat tij dens e overgangsperiode blanke ministers op de departe menten van defensie en openbare orde zouden blijven. De presidenten van Zambia en Tanzania hadden daarmee inge stemd, zo had Kissinger Smith bevestigd. De status van e komende conferentie is ook een belangrijk twistpunt tussen Smith en de nationalisten. Joshua Nkomo. leider van de 'binnenlandse ANC' ziet de conferentie in Ge neve als een 'Constitutionele conferentie' die 'de macht aan het volk' zal brengen. Daarop verklaarde een Rhodesische regeringswoordvoerder voor Radio-Salisbury dat de bespre kingen uitsluitend zijn bedoeld om een ïnterimregerng tot stand te brengen. Er is geen sprake van dat in Geneve over constitutionele zaken wordt gesproken. De guerillastrijd in Rhodesië gaat nog steeds door. Volgens een legercommuniqué zijn veertien Afrikanen, onder wie tien guerrillastrijders, gedood bij een mislukte overval op een kamp van de regeringstroepen. Zuid-Afrika „De beroering onder het volk zou de Zuidafrikaanse regering ervan moeten overtuigen dat apartheid geen toekomst heeft" Dit verklaarde de Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties dr. J. Kaufmann namens de negen EEG- landen op een speciale bijeenkomst ter gelegenheid van de dag van solidariteit met Zuidafrikaanse politieke gevange nen, maandag in New York. „Wij herhalen ons beroep op Zuid-Afrika om al degenen on voorwaardelijk vrij te laten die gevangen zitten vanwege hun verzet tegen de apartheid". „De vrijlating van politieke gevangenen is een wezenlijke voorwaarde voor een vreedzame verandering in Zuid- Afrika", aldus ambassadeur Kaufmann. bevorderen van de werkgelegenheid. De WD wil van deze investeringsrekeng af. Zij zien meer in algemene maatregelen voor het bedrijfsleven, zoals fiscale te gemoetkomingen en een belastingvrije voet in de vennootschapsbelasting. Belastingen De VVD streeft naar een verbetering van de inkomens boven de 16.000 gul den. De percentages van de tweede en derde schijf van de loon- en inkomsten belasting (de categorie van 16.000 tot 30.000 gulden) moeten elk met een punt worden verlaagd. Deze maatregel, die de VVD-begroting 460 miljoen gulden kost, werkt ook door voor de inkomens boven de 30.000 gulden. Voor de modale belastingbetaler (met een inkomen van 28.000 gulden en een gezin met. twee kinderen) betekent dit voorstel een belastingvoordeel van 140 gulden. Voorts wil de WD een volledige doorvoering van de inflatiecorrectie en handhaving van het bestaande kinderbijslag- en kinderaftreksysteem. Deze maatregelen ten behoeve van par ticulieren en bedrijfsleven gaan bijna drie miljard gulden kosten. De WD stelt voor dit bedrag als volgt te finan cieren: - beperking van de groei van het over heidspersoneel. Het ambtenaren korps moet volgens de WD net zo hard groeien als onze bevolking, met 0.7 procent per jaar. Dat spaart 240 miljoen gulden uit: - een algehele bespaarronde op alle mi nisteries. Dit moet 216 miljoen gulden opleveren; - volkshuisvesting moet 260 miljoen gulden minder uitgeven door onder andere een veel gematigder subsidie beleid en inkomsten door verkoop van woningwetwoningen; - het openbaar vervoer moet worden doorgelicht, zowel ten aanzien van de cao-lonen als ook ten aanzien van de diensten. In de laatste sector moeten onder andere buslijnen verdwijnen tussen plaatsen waartussen ook een treinverbinding bestaat. Opbrengst: 100 miljoen gulden; - bij - bij het onderwijs moet het accent lig gen op de verhoging van de doelma tigheid van het openbaar onderwijs. Omdat er een koppeling bestaat tus sen de uitgaven voor het openbaar onderwijs en voor het bijzonder on derwijs. vloeien hieruit ook lagere uitkeringen voor het bijzonder on derwijs voort. Verder moet bij het voortgezet wetenschappelijk onder wijs een betere selectie worden toege past. opdat er minder ajvallers ko men. Besparing: 170 miljoen gulden; - op ontwikkelingshulp kan 160 miljoen gulden worden bespaard; - op erm kan 122 miljoen worden be zuinigd. Het grootste deel hiervan komt voort uit een loskoppeling van het minimumloon van een aantal so ciale verzekeringen en de bijstand suitkering, die zodoende niet meer automatisch omhoog zullen gaan als het minimumloon wordt verhoogd. Verder wil de WD minder steun aan omroep en noodlijdende kranten en weekbladen. Derde post is een be snoeiing op een gesubsidieerde ge zinsverzorging. Het niet invoeren van de ïnvesterïngs- rekening betekent een inkomende post van 1.1 miljard gulden, en het niet laten doorgaan van de kabinetsplannen voor een nieuw systeem van kinderbijslag heeft als gevolg dat er dan ook niet 640 miljoen gulden hoeft te worden uitge geven aan compenserende verhogin gen. In totaal spaart de WD dus, in vergelijking tot het kabinet-Den Uyl, ook bijna drie miljard gulden uit. Het enige departement waarop de WD meer wil uitgeven dan het kabinet-Den Uyl. is defensie. Daarvoor wil men 113 miljoen gulden uittreken voor een eer ste aanzet voor de vervanging van de Neptune-vliegtuigen en onderdelen van het anti-tankwapen. Havikken en rooie hanen Gisteren kwam er bij onze redactie een telefoontje bin nen van een man, die grote vraagtekens zette bij de resul taten die de VARA zaterdag naar aanleiding van een poli tiek opinie-onderzoek bekend maakte in het programma De Rooie Haan. „Zo veel procent zus. zoveel procent zo", zei de man, „ik geloof er niks van: ik ben nou vijfenvijftig en nog nooit is er één opinie-onderzoeker bij mij wezen vra gen hoe ik er over denk". Een opmer king. die wel meer wordt gemaakt. De grote man van de Amerikaanse opinie onderzoeken. dr. George Gallup, kreeg eens hetzelfde verwijt te horen van een Amerikaanse mevrouw. Waarop hij haar uiteenzette, dat voor de gemid delde Amerikaan de kans om in een steekproef te worden opgenomen onge veer even groot is als de mogelijkheid om door de bliksem te worden getroffen- „Zieje wel", zei de mevrouw ad rea>, „ik ben al eens door de bliksem getroffen". Het ziet er overigens naar uit, dat dit keer in Nederland nie't de ondervraag den, maar wel de politici door dit na tuurverschijnsel zijn aangedaan. Het verkiezingsonderzoek van De Rooie Haan heeft namelijk heel wat losge woeld in hetpolitieke tuintje van Neder land. En de partijfiguren blijken er meer van onder de indruk te zijn dan de man, die ons gisteren opbelde. Begrijpelijk: de enquête registreerde een nogal forse verschuiving. ^Den Uyl reageerde nog het kalmste van allemaal: hij was er niet van onder de indruk, liet hij weten. Vermoedelijk was hij dat echter wel: de enquête gal immers een barometerstand aan op dit moment en daaruit bleek duidelijk dat zijn partij het minder goed doet dan in het begin van de kabinetsperiode. Aan de andere kant moet er op worden gewe zen dat deze resultaten niet hetzelfde zijn als een verkiezingsuitslag. Er kan namelijk nog allerlei gebeuren tussen nu en de verkiezingsda tum, gebeurtenissen die voor de kiezers een concrete aanlei ding kunnen vormen om hun uiteinde lijk oordeel te bepalen. In de literatuur over opinie-onderzoeken zijn markante gegevens te vinden over deze verschijn selen. Een opvallend voorbeeld daarvan is een reeks opeenvolgende onderzoe ken van het Amerikaanse Gallup- instituut naar het oordeel van de Ame rikanen over het Noordvietnamese Tet- offensief in 1968. Zoals men weet werd in die dagen het Amerikaanse volk glo baal ingedeeld in twee groepen, name lijk de 'havikken' - zij waren vóór fors optreden in Vietnam - en de 'duiven', degenen die een terugtrekken van de VS uitZuidoost-Aziê voorstonden. Voordat het Tetoffensief begon, beschouwde 52 van de Amerikanen zich als 'ha vik'. handhavers van de forse lijn, terwijl slechts 35 als 'duif wenste te worden aangemerkt Het Tetoffensief bracht daarin een opvallende verandering: deze Vietcong-aanvallen waren voor de Amerikaanse publieke opinie kennelijk een schokkende ervaring. Het offensief begon namelijk met een aanval op de Amerikaanse ambassade in Saigon. Onmiddellijk werd een opinie onderzoek ingesteld, waarbij Gallup constateerde dat op dat ogenblik niet minder dan 61 zich als 'havik' be schouwde: de invloed van het Tetoffen sief zorgde voor een verhoging van ne gen procent Maar het merkwaardige moest nog komen: anderhalve maand later - de consequenties waren toen blijkbaar beter doordacht - zakte het percentage 'havikken' van 61 op 41 en dat van de 'duiven'steeg van 23 naar 42. Terugvertaald naar de Nederlandse si tuatie zijn in dit verband twee vragen van belang; welke factoren hebben ge leid tot de thans geregistreerde poli tieke verschuiving en wat kan zich in de komende maanden voordoen dat een directe invloed op de keuze van de kie zer uitoefent fimtlijn He, NAAR AANLEIDING VATENAFFAIREMIDDELBURG De vooratter van de Stichting Natuur en Milieu vindt het storten van che misch afval een bijzonder gevaarlijke zaak. BUITEN TERREINEN FABRIEKSCOMPLEX MIDDELBURG - Binnen de regionale brandweerkring Walcheren wordt een regeling uitgewerkt die het mogelijk moet maken om bij calamiteiten met chemische stoffen buiten de terreinen van de chemische industrieën zo ade quaat mogelijk te kunnen optreden. Daartoe zal overleg worden gevoerd met de industriële bedrijven in het Sloegebied en omgeving. De bedoeling is tot een grotere samen werking te komen mer de bedrijfs brandweerkorpsen van deze indus trieën. Eerst zou dan een nauwkeurige inventarisatie moeten worden gemaakt van de bij elk korps beschikbare des kundigheid en het aanwezige materieel om vervolgens tot afspraken te komen over hulpverlening in voorkomende ge vallen. Het gaat er daarbij om te weten welke groep in de gegeven omstandig heden het beste in staat is de calamiteit te bestrijden, wat van groot belang is gezien de enorme variëteit van de vele chemische stoffen. De commandant van de regionale brandweerkring Walcheren, ing. J M. W. Beenhakker, gestationeerd in Middel burg, zal in deze situaties optreden als coördinator en als 'centrale meldpost'. De regeling heeft in princi-e betrekking op geheel Walcheren. Het dagelijks be stuur van de regionale brandweerkring Walcheren heeft zich maandagmiddag tijdens een vergadering in het Vlissingse stadhuis voor een dergelijke regeling uitgesproken Hierop is aangedrongen door b. en w. van Middelburg naar aanleiding van de 'vondst' van twee vaten fluorwaterstof op een terrein aan de Sintr Jansgang in Middelburg in juni van dit jaar. De be drijfsbrandweer van de aluminiumfa- briek Pechney heeft, geheel op basis van welwillendheid, efficiënt en zorgvuldig 'afgerekend' met deze vaten, die daar al vijf jaar hadden gelegen. Doordat uit een van de vaten een deel van de inhoud vrijkweam, ontstond een uiterst gevaar lijke dampvorming in de omgeving. Hoewei deze zaak door de "burenhulp" van Pechiney geheel naar bevrediging kon worden afgewikkeld, heeft men zich met name bij de Middelburgse dienst, gemeentewerken, nauw betrokken bij de affaire, gerealiseerd dat deze vrijblij vende vorm van hilpverlening toch on voldoende garanties biedt bij toekom stige, soortgelijke gevallen. Met name kwam in het Middelburgse geval een gebrek aan coördinatie aan het licht, De heer M. C. Louws; hoofd bouw- en woningtoezicht, had een alar merend telefoontje gekregen en kwam, toen hij persoonlijk op de bewuste plaats polshoogte nam, tot de conclusie dat het een ernstige zaak betrof. Regionaal commandant Beenhakker, tevens commandant van de Middel burgse brandweer, kon niet ingaan op het verzoek om hulp, omdat de brand weer niet over het vereiste materiaal be schikte. Nadat de heer Louws eerst teveegeefs had geprobeerd een deskundige van de Vitrite Fabriek in Middelburg in te schakelen (deze bleek met vakantie), kwam in overleg met de Middelburgse gemeentepolitie contact tot stand met de chemische fabriek Hercules (waar een monster van de stof werd onder zocht) en met Pechiney, waar men be reid en in staat bleek om de zaak 'op te ruimen.' Kennis Commandantt Beenhakker zegt het overigens te betreuren dat destijds de suggestie is gewekt dat het bij de brandweer ook ontbrak aan de nodige kennis over dit. geval: „Dat is niet juist. Wij hebben een beroep gedaan op de in dustriële bedrijven- Als we geen kennis van zaken hadden, zouden we dat ook niet hebben gedaan." Vanuit de dienst, gemeentewerken is na het gebeuren aan b. en w. van Middel burg voorgesteld te bevorderen dat er een goede regeling tot stand komt voor •et probleem is in feite nog ingewik kelder de verschuiving hoeft niet uit sluitend een gevolg te rijn van kabi netsdaden, maar kan ook met de par tijen zelf te maken hebben. De winst van de WD bijvoorbeeld heeft wellicht een relatie met een politieke herverkave ling. Zo kwam DS'70 slecht uit het on derzoek te voorschijn - een verlies van vijf zetels - waarbij het denkbaar is dat rechtse DS'70-stemmers bij de WD te recht rijn gekomen. Ook een deel van de D'66-aanhang zal zich vermoedelijk voor de WD hebben uitgesproken. En inderdaad is er dan het kabinetsbeleid met felle reacties daarop van allerlei kant: bevriezing van de lonen, de on dernemingsraden, de VAD, om enkele voorbeelden te noemen. Hoe zal dat in de komende maanden gaan Er kunnen wellicht bepaalde beleidsmaatregelen worden genomen, waardoor het oordeel over het kabinetiDen Uyl wezenlijk wordt verbeterd. En dat weer kan moge lijk van invloed rijn op de houding van de kiezer. De resultaten van deze VAR A-enquête kunnen inderdaad - zo dicht bij de verkiezingen - het kabinets beleid in de komende maanden wezen lijk beïnvloeden, met name in de loon- sector. Mogelijk dat in dat geval het aantal anti-kabinetshavikken vermin dert ten gunste van de pro-Den Uyl- duiven (rooie hanen hier wellicht een betere term). Het gevolg kan echter ook zijn dat het kabinet in een soort 'lame- duck'-situatie is terecht gekomen, een toestand waarin een regering in feite verlamd is en niet meer effectief kan op- treden omdat de deelnemende partijen met het oog op de verkiezingen voor- Slot zie pagina 3 kolom 1) _vi:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1