Nederlandse fabrikant spoorde gestolen werken Picasso op Protest van ruim tweeduizend ambtenaren in Amsterdam ECONOMISCH HERSTEL ZET FLINK DOOR AMERIKAANSE STUDENT MAAKTE IN VIER MAANDEN ATOOMBOM MAAND VAKANTIE OM ALS 'SHERLOCK HOLMES' BELONING VAN HALF MILJOEN OP TE STRIJKEN mm Leidsters Ierse vredesbeweging gemolesteerd Duisenberg na Manilla: Verkiezingsonder zoek Excuses Ford aan Polen CARTER W TWEEDE TV-DEBAT het weer Veerboot in veiligheid Met algemeen toegankelijke gegevens MAANDAG 11 OKTOoER 1976 MARSEILLE (AFP, UPI) - Een Nederlandse industrieel, die uitwas op de beloning van 800.000 francs (bijna een half miljoen gulden was de man achter het terugwinnen van de 118 gestolen werken van Pablo Picasso ter waarde van vijf miljoen gulden woensdag j.l. en de arrestatie van de ze ven daders. De man, die poseerde als dc verte genwoordiger van een rijke Ameri kaanse kunstminnaar en contact opnam met de internationale bende die de schilderijen gestolen had. werd slechts aangeduid als de Ne derlandse industrieel die voor een maand zijn fabriek verliet om het spoor te volgen van de kunstwerken. Uitgerust met twee dure auto's om een betere indruk te maken en met 15 miljoen gulden aan vlase bankbiljet ten. ging hij op zoek naar de in ja nuari uit pausenpaleis in Avignonj gestolen doeken. Zijn weg voerde naar Diisseldorf. waar hij in contact kwam met Gerard Donadini, een van de woensdag in Marseille gearresteerde bandieten. Werkend met toestemming van en in samenwerking met de Franse, Ne derlandse en Belgische politie, ver zekerde de man zich van de diensten van een Nederlandse kunstexpert die de echtheid van de gouaches, pastellen en tekeningen verifieerde die Picasso in de laatste jaren voor zijn dood in 1973 voltooide. De Belgische politie was zo behulp zaam dat de procureur des konings acht met zorg uilgekozen, speciaal voor dit soort zaken opgeleide politie-oflïcieren zond. Beide par tijen gingen uiterst voorzichtig te werk. De bende zond een man om op een bank in Parijs een aantal van de bankbiljetten, die met echte ver mengd waren, te controleren. De in dustrieel stond er op dat er gijzelaars werden uitgewisseld. De politie had voorts veel zorg om te voorkomen, d at. als er iets mis ging. het valse geld in handen van de bandieten zou blij ven. Tijdens de laatste ontmoeting tot uitwisseling van de kunstwerken en geld op woensdag j.l. in Marseille werd Donadim in de auto van de in dustrieel gearresteerd terwijl de kunstexpert uit de vrachtwagen van de bende kon worden bevnjd Als extra voorzorg hadden politie mannen, die zich onder het personeel van een hotel in de naburige plaats Marighane bevonden, reeds eerder de leden van de bende gefotografeerd toen aan een diner onderhandeld werd over de uitwisseling. De industrieel zou inmiddels zijn te ruggekeerd d aar zijn fabriek van 300 werknemers, bijna een half miljoen rijker. De politie bewaart een volle dig stilzwijgen over zijn identiteit en verblijfplaats, er op zinspelend dat men mogelijk nog eens van zijn dien sten zou kunnen profiteren. Voor de dieven liep het minder goed af. Een van hen kreeg kort na zijn arrestatie een hartaanval. De ande ren kunnen hoge gevangenisstraaf- fen krijgen voor het plegen van de diefstal en liet toebrengen van ern stig lichamelijk letsel aan drie wachten in het museum van Avig non waar de diefstal plaatsvond. TEGEN AANGEKONDIGDE OVERHEIDSMAA TREGELEN AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 22UU werknemers in overheidsd iensl zijn za terdag samengestroomd in het Am sterdamse Concertgebouw om te pro testeren tegen bezuinigingsplannen van de regering met betrekking tot de collectieve lasten. De ambtenaren vin den dat door de aangekondigde over heidsmaatregelen het niveau van on derwijs, welzijn, vervoer en volksge zondheid in ons land te veel wordt aan getast. Met name stellen zij echter, dat zij in vergelijking met werkenemrs in hetpar- ticuliere bedrijfsleven 'dubbel' worden gepakt. Immers - zo is de redenering - behalve door matiging van inkomen via de algemene loonmaatregel, dreigen de ambenaren daamast ook in hun recht- spositie te worden aangetast. Zij wijzen daarbij met name op punten als de pen- sieonregeling en interimregeling ziek tekosten. De manifestatie, was georga niseerd door het Algemeen Comité van Overheidspersoneel (ACOP). waarbij onder meer de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), de Vervoersbond NW en de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOPl zijn aange sloten. Minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken), die als toehoorder aan wezig was. zei zaterdag desgevraagd, dat de stelling: de ambtenaar wordt dubbel gepakt, van een simplistische benadering getuigt. Het staat volgens hem vast dat de regering een stap terug moet doen wat betreft de ui tgaven in de collectieve sector. Hethele Nederlandse volk moet die stap terug doen en dan kun je niet gaan stellen, dat de ambte naren extra worden gepakt, aldus de minister. Wat betreft de interimregeling ziekte kosten. die de regering wil gaan fiscali- I, wees de bewindsman er op. dat voorzieningen. over dat punt nog overleg wordt ge voerd met de ambtenarenorganisaties. Volgens de minister zal dit najaar nog een commissie in het leven worden ge roepen. die het punt van de pensioen voorzieningen van ambtenaren zal gaan bekijken. Minister De Gaay Fortman zou graag zien. dat het stakingsverbod voor amb tenaren verdwijnt Maar hij stelde wel, dat het eventueel invoeren van een sta kingsrecht voor ambtenaren afhanke lijk is van het functioneren van het sta kingsrecht voor werknemers in het par ticuliere bedrijfsleven, Volgens de be windsman is het stakingsrecht in het bedrijfsleven ook nog niet naar bevredi ging geregeld. Blijkens de reacties in de zaal hebben de ambtenaren echter weinig vertrouwen in het overleg met de regering over on der meer een interimregeling ziektekos ten en in later stadium de pensioen- VREDESMACHT IN LIBANON DREIGT OP TE STAPPEN CAIROIRTRI-Decommandantvan ele Arabische vredesmacht in Libanon, de Egyptische generaal Mohammed Has san Ghoneim, heeft zondag in een vraaggesprek met de krant Al-Achbar in Cairo, gezegd dat het korps uit het land zal worden teruggetrokken als in Beiroet niet direct een einde aan de ge vechten komt. Secretaris-generaal van de Arabische Liga, ziojn landgenoot Machmoed Riad. De bij het Libanese conflict betrokken partijen hebben zaterdag in Sjoetra. ee door Syrië beheerste stad in Oost- Libanon, vurchtbare besprekingen ge voerd, zo heeft de vertegenwoordiger van de Arabische Liga in Libanon, dr Hassan Sabri Al-Kholi. meegedeeld. De gesprekken zullen vandaag worden hervat. De peacemaker', een schip van 51 ton. dat vrijdagavond ten zuiden van Saida in Libanon verdween, blijkt te zijn on derschept door een vaartuig van de Li banese conservatieve Christenen en niet door een Israëlisch vaartuig, zoals aanvankelijk was aangenomen. Dit is zondag op Cyprus van een maritieme woordvoerder vernoemen. De peacemaker zou zijn opgebracht naar de haven Jounieh. Ook de Phoen- cia. die tien dagen geleden met de linkse leider Kamal Djoemblatt aan boord werd aangevallen, is dooreen schip van de Christen-conservatieve Libanezen onderschept en niet door de Israëlische e. zoals eerst was meegedeeld. SCHIPHOL: Acht Thaise meisjesdie begin september door drie Limburgers uit Bangkok naar Nederland loerden gehaald, zijn zondagochtend als ongewenste vreemdelingen uit ons land gezet Bij het vertrek liep één van de Limburgers in de val: hij werd BELFAST (RTRl - De twee leiders van de Noordierse vredesbeweging. Betty Williams en Mairead Corrigan, zijn door een groep aanhangers van het Ierse Republikeinse leger, voorname lijk vrouwen, aangevallen op een zon dag in Belfast gehouden bijeenkomst. De twee vrouwen liepen lichte verwon dingen op en konden zich in een taxi in gearresteerd op beschuldiging van vrouwenhandel en souteneur- veiiigheid stellen. Hun eigen auto's was schap. Hier neemt een van de meisjes hartstochtelijk afscheid van door de woedende IRA-vrouwen ver- nieid. haar Nederlandse vriend. 99 99 Twee Amerikanen. Chris Chandler en Bob Cormack. hebben vrijdag de top van de Mount Everest bereikt. Het Ne- palese ministerie van buitenlandse za ken heeft dit zaterdag bekendgemaakt. De Mount Everest is 8848 meter hoog (Van een onzer verslaggevers» SCHIPHOL - Minister dr. W. Duisen berg (financiën) is van de jaarvergader ing van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank in Manilla te ruggekeerd met een optimistische visie op het herstel van de economie in de westerse landen. Bij zijn aankomst op Schiphol vertelde de minister zater dag, dat vooral de Westduïtse regering de laatste weken de economische ont wikkeling veel rooskleuriger ziet dan voorheen. „En de verkiezingen zijn achter de rug. dus dat kan geen rol meer spelen". Eind vorige week hebben in Manilla economische experts van de westerse iSlol vatl :pap. I) KVP-fractieleider Frans Andriessen vond dat de grote winst van de WD 'een maanden voor de boeg' Ien van den beetje onrecht doet aan de goede resul-. Heuvel vond dat in die acht maanden taten van het kabinetsbeleid". Volgens aan de kiezers duidelijk gemaakt moet hem is dit onderzoek wel een bevesti- landen (verenigd in de Organisatie vooi Economische Samenwerking en Ont wikkeling. de OESO) vergaderd. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat het. eco nomisch herstel wel degelijk doorzet, en dat het grootste gevaar voor de werel deconomie nu gelegen is in de inflatie, die het gevolg zou zijn wanneer het her stel te hard'zou gaan De vrij plotselinge ommezwaai in de economische prqgnoses. vooral wat het voor Nederland zeer belangrijke West- Duitsland betreft, schijnt volgens mi nister Duisenberg te zijn veroorzaakt doordat de Westduitse economen aan vankelijk de terugloop in de bestedin gen tijdens de vakantieperiode te zwaar hebben laten meetellen in hun bereke ningen. Als men het economisch gebeu ren corrigeert voor deze normale terug val. dan zit- de groei er wel degelijk nog in. Voor het eerst sinds lange tijd, zo con stateerde minister Duisenberg. is de IMF-Wereldbankvergadering in rede lijke harmonie verlopen. Conflicten tus sen de arme en rijke landen, die vorige jaren de bijeenkomsten beheersten, bleven nu uit. „Men was het erover eens dat voor de geïndustrialiseerde i rijke) landen de werkloosheidsbestrijding voorlopig nummer één is. en dat dat alleen effec tief zal kunnen gebeuren wanneer de in flatie drastisch wordt teruggebracht. Deze visie werd gedeeld door geïndus trialiseerde zowel als ontwikkelings landen" aldus minister Duisenberg. Het Internationaal Monetair Fonds, dat mede tot taak heeft landen met een tijdelijk onevenwichtige betalingsba lans door middel van kredieten te hel pen, zal de komende jaren voor een zware taak staan, zo verwachtte de mi nister op grond van de besprekingen in Manilla. Met name Groot-Brïttanniè en Italië, maar vooral ook een groot aantal ontwikkelingslanden, zal voorlopig blijven kampen met grote tekorten op de betalingsbalans- üe verzamelde ambtenaren werden un der meer toegesproken duur vice- voorzitter van de ABVA. J. van de Scheur NEW YORK (RTR/UPD- üe democrati sche kandidaat voor het president schap Jimmy Carter heeft het tv-debat van woensdag met president Ford over de buitenlandse politiek ruimschoots gewonnen aldus een meningonderzock van Gallup. De helft van dc onder- Vrij warm Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Tot matige of vrij krachtige toenemende wind uit zuid oost tot zuid. Maximumtemperaturen van 18 graden op de Wadden tot circa 22 graden in het zuidoosten van het land. Enige tijd regen, vooral op woensdag ook opklaringen en minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor dirisdag: Aantal uren zon: 0 tot5: min. temp.: om streeks 12 graden; max temp. om streeks 17 graden; kans op een droge periode van'minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon 1 tot 7: min. temp.: om streeks 10 graden; max. temp.: om streeks 16 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 graden en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden ZON EN MAAN 12 oktober Zon op 06.59 onder 17.53 Maan op 20.04 onder 11.09 vraagden zag in Carter de winnaar. 27 procent hield het op Ford. Aloisious Mazewski. voorzitter van het Pools-Amerikaans congres, heeft ge zegd dat president Ford telefonisch aan hem zijn verontschuldigingen heeft aangeboden voor de opmerkingen die hij maakte over Oost-Europa tijdens het tweede debat met Carter. De president zei toen dater geen sprake is van Sowjet-overheersing over Oost- Europa „Ford heeft zich verontschul digd voor het misverstand dat was ont staan. Hij vond het jammer dat zijn op merkingen verkeerd zijn overgekomen Hij begreep de wensen van het Poolse volk voor vrijheid. Hij zou me dezer da gen nog een brief sturen. Ik was erg on der de indruk en ik geloof in zijn op rechtheid". Mazewski zei dat Ford hem niet heeft gevraagd de president te hel pen in zijn verkiezingscampagne. Wel zal hij de brief naar alle afdelingen van het Poolse congres sturen. Meer bokken President. Ford, heeft zijn democrati sche tegenstander Jimmy Carter zater dagavond verweten dat hij nog meer bokken schiet dan hij zelf. Tegen 1.500 republikeinse vrienden in Dallas. Texas, zei Ford dat Carter op hun tweede televisiedebat van woens dag 'minstens 14 foutieve voorstellingen van zaken, onjuistheden en verdraaiin gen of onwaarheden' heeft gedebiteerd. Een van de onwaarheden waarop Ford zijn opponent zaterdagavond betrapte, waren Carters voorstellen ter be snoeiing van de defensiebegroting. In het debat sprak Carter tegen dat hij op zeker ogenblik een besnoeiing van 15 miljard dollar had voorgesteld. De president zei dat Carter dit bedrag had genoemd in twee persinterviews in maart 1975. met de Savannah Morning News en de Los Angeles Times. Liz Taylor trouwt voor zevende keer WENEN (UPI) - Filmactrice Eliza beth Taylor en John Warner, een voormalig Amerikaans onderminis ter van marine, hebben zondag in Wenen bun verloving bekendge maakt en laten weten 'voor liet eind van het jaar' in het huwelijk te zul len treden. Het wordt het zevende huwelijk van de actrice worden dat dit kabinet er zit om belang rijke veranderingen tot stand te bren gen. Premier Den Uyl zelf zei zaterdag niet ondersteboven te zijn van de cijfers. „Enkele weken geleden nog bleek uit 'n andere NIPO-enquéle dat het ver trouwen in het kabinetsbeleid groter is dan ooit" CDA-voorzitter Piet Steenkamp zei dat de christendemocraten de nieuwe minister-president moeten leveren als het CDA volgend jaar inderdaad de grootste partij wordt. Hij zei een tweede kabinet-Den Uyl niet uit te sluiten, „maar niet meer als vanzelfsprekend te zien". Hij deed een beroep op de leiders van de grote partijen om samen afspra ken t,e maken over de aard van de ver kiezingscampagne van volgend jaar. Volgens Steenkamp moeten tonelen alsi in Duitsland ('waar meer met modder werd gegooid') voorkomen worden. ging van tendensen die zich al eerder kenbaar hebben gemaakt. Evenals Steenkamp verwachtte ook hij veel van de definitieve vorming van het CDA. Boerenleider Koekkoek zei zaterdag niet in de enqute geloven. De verdwij ning van zijn partij van het politieke to neel noemde hij ondenkbaar. „Dat zou heel onverstandig zijn van het Neder landse volk". CHU-fractieleider Kruisinga zei zeer verheugd te zijn over de winst van vier zetels die zijn partij blijkens het onder zoek kan halen. „Dat stemt de CHLI tot grote dankbaarheid", zo zei hij. Hij concludeerde tevreden dat we in de Nederlandse politiek toegaan naar drie grote groeperingen: christendemocra ten, socialisten en liberalen. „Bij de verkiezingsstrijd zal duidelijk zijn dat die grote groeperingen kenmerkend zijn voor het politieke beeld in ons land", aldus Kruisinga. FLENSBURG (DPA) - Alle 250 passa giers van de Deense veerboot 'Gelting', die vrijdagavond tijdens de overtocht van Gelting naar Faaborg in moeilijk heden raakte, zijn in veiligheid ge bracht. Volgens de politie in Sonderborg is de boot zaterdag naar Faaborg gesleept. Door onbekende oorzaak was er vrijdag water in de machinekamer gekomen. De passagiers werden in de nacht van vrijdag op zaterdag opgepikt door twee passagiersschepen PRINCETON. NEW JERSEY (AFP) - Een 21-jarige student van de universiteit van Prince ton in New Jersey is er in vier maanden in geslaagd een 'atoombom' te vervaardigen. De bom. die beschreven wordt in een memorandum van 34 pagina's en die is aangeboden aan de universiteit, heeft de omvang van een strandbalion, weegt bijna 72 kg en heeft een kracht die gelijk is aan een derde van de bom die in Hirosjima 70.000 mensen doodde. De jongeman. John Phillips, verklaarde dat hij zijn resultaat verkregen had door alleen maar gebruik te maken van de informaties die in de hele wereld te krij gen zijn. Hij legde uit dal hij duidelijk wilde maken dat ieder die een atoom bom wil maken, met name een terroris tische groep, dat kon doen als men de nodige plutonium kon stelen. Hij voegde er aan toe dat hij door zijn werk de verspreiding van kernwapens wil tegengaan. Volmaakt Dr. Frank Chilton, natuurkundige bij de marine die thans in dienst is bij de maatschappij 'Science Applications', die via een contract aan het Ameri kaanse ministerie van defensie is ver bonden gaf te kennen dat de bom. of schoon deze volgens een oude techniek was vervaardigd, volmaakt kon werken Phillips verklaarde aan journalisten die hem vragen kwamen -stellen dat er 6,96 kg plutonium nodig is om de bom te maken hetgeen 100.000 dollar (ruim 250.000 gulden! zou vergen. Hij voegde er aan toe dat hij niet zeker wist of de bom zou werken en dat een proeg nodig zou zijn om daar achter te komen Hij zei evenwel dat 'zelfs als men het mecha nisme buiten beschouwing laat en de bom geen kernexplosie veroorzaakt, het explosieve vermogen dal zij bevat naar alle kanten plutonium 236 zou versprei den. En ik geloof dat dit genoeg is om terroristen er toe aan te moedigen de bom te vervaardigen". Toelichtend hoe hij gewerkt had, ver klaarde Phillips dat hij reeds gepubli ceerde documenten had gebruikt, zoals de 'Manhattan district history, plan y', een door de regering gepubliceerd rap port dat handelt over de moeilijkheden waarvoor de geleerden zich gesteld za gen die de eerste Amerikaanse bommen maakten, alsmede de 'Los Alamos pri mer'. een document dat eveneens door werd waarover de geleerden in dat tijd perk beschikten. Ontsteking Over de ontsteking van de bom zei Phil- Lips dat hij de naam had gekregen van een explosief dat het Amerikaanse leger voor zijn atoomproeven gebruikte door slechts op te bellen naar de maatschap pij 'Dupont' Ik legde degene die ik aan de telefoon kreeg slechts uit dat ik aan een project inzake explosieven werkte en dat ik probeerde een schokgolf te veroorzaken die een omplosie kan op wekken". De technicus van genoemde maatschappij had hem toen de naam van een produkt gegeven met de op merkingdat het leter dat voor zijn kern bommen gebruikte Studenten van het 'Massachusetts In stitute of Technology' hadden enkele ja ren geleden al aan een dergelijk project gewerkt, maar hun pogingen waren niet geheel geslaagd omdat zij de ontsteking met. hadden, aldus Phillips. Hij wei gerde de naam van het produkt in kwes tie te noemen omdat hij van mening was dat dit te grote risico's met zich meeb racht. Dr. Chilton en de hoogleraar die leiding gaf aan het werk van Phillips, Freeman Dyson, hebben beiden verklaard dat zij zich ernstig zorgen maakten over gemak waarmee een dergelijk project gerealiseerd kon worden. de Velde, K. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten ken- Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur, Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post f 42,-; per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'tex tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief A pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3