FNV ZET EIS KRACHT BIJ: EXTRA PRIJSCOMPENSATIE PZC Rhodesië-conferentie op 25 oktober in Genève Brabant en Zeeland willen mogelijkheden voor juridische grenssamenwerking Stremming door treinbotsing Prijzen ditjaar al met 67procent gestegen Duitse prijzen in jaar maar 4 pet. hoger DEELNEMERS NOG NIET BEKEND Deense veerboot in moeilijkheden Granaten verzamelen pugina 13 219e jaargang no. 240 Zaterdag 9 oktober 1976 stok b.v. badhuisstraat 153 vlissingen tel. 01183-13320/121 Voor advertenties zie pagina. 0/12006 iVan onze redactie economie) DEN HAAG - Nu de prijzen dit jaar al met 6,7 procent zijn gestegen, gaat de vakbeweging haar eis kracht bijzetten voor een aanvullende loonmaatregel. Enkele maanden geleden al had de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) gesteld dat als het verschil tussen het aprilcijfer van de prijzen (4 procent) was vermeerderd tot 6 procent zij om een aanvullende loonmaatregel van de regering zou vragen. Nu het peil van 6 procent is bereikt zal binnenkort, naar kan worden verwacht, over deze eis worden gesproken tussen kabinet en vakbeweging. De FNV heeft de eis zodanig geformu leerd dat er een loontoeslag zou moeten komen van ongeveer 40 gulden bruto per maand. Nadere besprekingen zul len moeten uitmaken of de regering in derdaad genegen is om aan dit verlan gen toe te geven. Minister Boersma (so ciale zaken) heeft eerder gezegd dat er wel te praten valt, maar dit hield nog niet in dat hij bereid is om de eis in te willigen. Verwacht mag worden dat de kwestie maandag in het kabinetsbe raad, dat wordt gehouden met het oog op de algemene beschouwingen, aan de orde wordt gesteld. Maandag zal ook de federatieraad van de FNV zich buigen over de cijfers, die vrijdag uit de bus van het CBS zijn ge komen. Hij zal dan vermoedelijk in een brief aan de regering het eerder uitge sproken verlangen nader onderstrepen en aandringen op spoedig overleg. Over leg over arbeidsvoorwaardenbeleid in het algemeen tussen regering, werkge vers en werknemers was al eerder gep land voor een datum die ligt na de alge mene beschouwingen, waarschijnlijk eind oktober. Het valt nog te bezien of de nieuwe prijsgegevens eerder, speciaal, overleg nodig en wenselijk zullen maken. De prijsbeweging tussen half augustus en half september is zodanig uitgepakt dat het prijsindexcijfer is gestegen van 4.9 tot 6,7 procent. Dit was precies de 2 pro- PAGINA 2 beroerd Duurder leven en minder feestdagen in air-shuttle Opinie: Het luchtverkeer op de lijn Amsterdam-Londen neemt toe en wordt uitgebreid. cent ten opzichte van april, die de vak beweging aanleiding had gegeven tot haar eis. Het ministerie van economi sche zaken zegt in een toelichting dat fie (inclusief het kopje koffie buitens huis). patat frites, meubelen, elektriciteits- en treintarieven en schoeisel. Prijsdalingen werden gecon- deze stijging was voorzien, mede gelet stateerd voor met name eieren. Vooreen ridder voorkomen wraak PAGINA 29 met pijn De bonden gaan 'met pijn' akkoord met de overname van Braat, onderdeel van het Nederhorst-concern. ZATERDAG bestuurder transcendent Trancedente meditatie, een drug of de weg naar wereld verbetering?, Stemmen uit de kerken en Frans repertoire in 'Van en voor de draaitafel". penseel Het gouden penseel is voor 1976 toege kend aan Lidia Postma: Hans Warren heeft het naar aanleiding van een nieuwe vertaling van 'Le Grand Meaul- nes' over AlainFoumier PAGINA 23 retour Amerikaanse toeristen weten Neder land (weer) te vinden: Boeken - bridge - dammen - schaken - puzzelen. op het feit dat bijzondere prijsverhoging van met name aardappelen, die in juli kwart van het pakket goederen en dien sten. dat in aanmerking komt voor no optrad. volgens de werkwijze van het teringen in het indexcijfer bleven de CBS over drie maanden wordt uitge- prijzen c Dalende trend September was de laatste maand waarin deze bijzondere stijgingspost in vloed uitoefende op het indexcijfer. In tussen is er in de sector aardappelen, groenten en fruit een prijsdaling opge treden, die eveneens in de komende maanden zal worden uitgesmeerd en dan weer een wat neerwaarts effect zal hebben. De prijsontwikkeling vertoont inmid dels wel nog steeds een dalende trend. Maar van de zijde van de vakbeweging, zowel als van de kant van de consumen tenorganisaties. zegt men dat deze da lende trend toch te langzaam gaat en te laat is ingezet om voor dit jaar nog een verrassend gunstig totaalprijsstijgings- cijfer uit de bus te doen rollen. De zoge naamde trend van de prijsbeweging is nu gekomen op 8.1 procent; dat is het verschil in prijspeil tussen september 1975 en september van dit jaar. Niette min is te verwachten, zo zeggen des kundige waarnemers, dat de prijsstij ging dit jaar toch wel zeker boven de 8.5 procent zal komen. Hierbij wijst men op het effect van waarschijnlijk ongeveer een half procent dat straks zal worden veroorzaakt door de verhoging van de btw. dieper 1 oktober jl. is ingegaan. Volgens het ministerie van economi sche zaken komt de afnemende prijs stijging ook hierin tot uitdrukking dat, terwijl nu een prijsverhoging in septem ber van 1.1 is geregistreerd, de overeen komstige stijgingspercentages voor september 1975 en september 1974 res pectievelijk 1.3 en 1.5 procent bedroe gen. Een derde aanwijzing voor een neerwaartse beweging ziet het ministe rie in het feit dat de prijzen in september 1976 ten opzichte van december 1975 met 6,7 procent zijn gestegen, althans vergeleken met overeenkomstige stij gingspercentages van achtereenvol gens 7.7 en 8,2 procent in het vorige en daaraan voorafgaande jaar. De belangrijkste stijgingen, die zich tussen half augustus en half september voltrokken, deden zich voor bij kleding, vooral dameskleding, met een invloed van 0,4 procent. Het CBS heeft hierbij toegelicht dat deze prijsstijgingen voor een vijfde deel worden veroorzaakt doordat de augustusindex nog uitslui tend betrekking had op het zomerpak- ket, terwijl in de septemberindex het winterpakket van de kleding gedeelte lijk is verwerkt Ook duurder werden onder meer kof- WIESBADEN - De kosten van het le vensonderhoud in West-Duitsland zijn in een jaar tijd tot en met september slechts met vier procent gestegen, zo blijkt uit gegevens van het centrale bu reau voor de statistiek in Wiesbaden. Een zo kleine stijging heeft zich in ruim vijf jaar niet meer voorgedaan. In Niet onredelijk De financiële expert van de WD- fractie in de Tweede Kamer. dis. Van Aardenne, zei vrijdagavond de verlan gens van de vakbeweging niet onbillijk te vinden. Maar hij vond dat de vakbe weging er verstandig aan zou doen om - nu de prijscijfers precies op de twee- procentsgrens terecht zijn gekomen - af te zien van de eis tot een prijscompensa tie. „Het lijkt me voor hen beter om vol gend jaar de onderhandelingen over de lonen in te gaan in de wetenschap dat er een achterstand is. Dat versterkt hun onderhandelingspositie". Maar als de regering volgende week niet bereid blijkt zelf een stapje terug te doen in haar uitgaven, dan vindt Van Aar denne een prijscompensatie niet onre delijk. Of zijn fractie ook een motie in die zin zal willen steunen, kon hij vrijdaga vond nog niet zeggen. Overigens noemde hij de prijsstijging wel „een ver velende zaak". Hij vreesde dat het prij- scijfer in de komende maanden nog veel sterker zal stijgen door de verhoging van de btw per 1 oktober. Andere politici konden of wilden vrij dagavond nog geen reactie geven op deze nieuwste cijfers. De fïnancieel- economische experts van de PvdA zou den zich zaterdag over deze nieuwe ge gevens beraden. De Tweede Kamer zal hoogstwaarschijnlijk volgende week. bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1977, al een uit spraak moeten doen over de vraag of al dan niet tot een prijscompensatie overgegaan zal moeten worden. PRETORIA-Premier Vorster. links, aan het hoofd van de tafel, heeft vrijdag in Pretoria metzeven Thuislandsleiders gesproken over derecenierassenonlasten. Tijdens het gesprek, dal door dezwarteleiderswasaangevraagd.waarschuiudedeZoeloe-leider Boethelezi (r) Vorster dat de Afrikanen tot de conclusie zullen komen dat geweld hun enige alternatief is als zij geen politieke rechten krijgen. Amerikaanse kermis De Amerikaanse presi- dentsverkiezingen blijven de u&PtC aandacht trekken door niet ter zake doende affaires. Zo is fenggj er nu weer een nationale rel aan de gang naar aanleiding van een weinig gelukkige uitlating van Ford over de Oostbloklanden. Zij zou den niet door de SowjekUnie worden overheerst, aldus de president tijdens het debat deze week met zijn rivaal Car ter. Een ongelukkige opmerking, al thans op dat moment en die plaats. Er zijn echter ook situaties denkbaar waarin dezelfde uitlating kan worden uitgelegd als een voorbeeld van wijs staatsmanschap. Bij een bezoek aan Joegoslavië of Roemenië zou de be wuste opmerking president Ford in dank zijn afgenomen. Bovendien past ze bij wat sinds een jaar 'de geest van Hel sinki' wordt genoemd, het resultaat van de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa- In de slotakte van die conferentie - ze werd vorig jaar augustus ondertekend - staat dat de deelnemende landen wederzijds hun soevereiniteit en hun individualiteit zullen eerbiedigen. De handtekening van Ford staat eronder, maar ook die van Brezjnev en van de andere Oosteu- ropese staatshoofden. Ford heeft eigen lijk niets anders gedaan dan het herha len van deze Helsinki-verklaring. Niet temin was het politiek - of liever: electo raal gezien - onhandig om daarmee nu voor de draad te komen. De Oosteuro- pese werkelijkheid wordt bovendien in het westen anders ervaren dan in Fords betoog werd aangegeven. Het opval lende in deze kwestie is echter voorat dat van een in wezen onbelangrijke op merking een kernpunt in de verkie zingsstrijd wordt gemaakt Va. fiantlijn LONDEN (RTR/AFP) - De conferentie voor het instellen van een voorlopige multi-raciale regering in Rhodesiê wordt op maandag 25 oktober in Ge nève geopend. Dit heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken Anthony Crosland vrijdag bekendgemaakt. In een verklaring zegt Crosland, dat hij heeft besloten een conferentie te beleg gen 'die op donderdag 21 oktober bij eenkomt met het oog op een formele opening op maandag 25 oktober'. Dit zal de delegaties en de conferentievoorzitr ter. de Britse VN-ambassadeur Ivor Ri chard. in de gelegenheid stellen inlei dende privë-gesprekken te voeren. Crosland zei dat hij de namen van dege nen die voor de conferentie zijn uitge nodigd volgende week in het parlement zal bekendmaken, mogelijk dinsdag. De conferentie zal naar verwachting minstens twee weken duren. De te vor men voorlopige regering moet de afge scheiden Britse kolonie binnen twee jaar naar een zwart meerderheidsbe wind en onafhankelijkheid leiden. Later op de dag heeft een Rhodesïsche rege ringswoordvoerder bekendgemaakt dat premier Ian Smith de Rhodesische re geringsdelegatie naar de Genève- conferentie zal leiden. De andere delegaties zullen voorname- gustus bedroeg de stijging ten opzichte van die plaats ir. de richtingen Venlo en van een jaafTëvoren nog 4,6 procent en in juli 4,1 procent. UTRECHT (ANP) - Als gevolg van een botsing tussen een reizigerstrein en een goederentrein op het stationemplace ment van Eindhoven, waarbij een wis- .•erd beschadigd is 't treinverkeer ligplaats in de ri Weert vrijdag gestremd geweest. Het treinverkeer was vrijdagavond tegen half zeven vrijwel weer normaal. Vrijdagochtend was al treinverkeer mo gelijk tussen Eindhoven en Venlo. NS deelde mee dat de materiële schade aanzienlijk is Een van de twee treinstel len van de reizigerstrein.werd zwaar be schadigd. Een in de goederentrein mee rijdende motorwagen met post kantelde behoorlijk lijk bestaan uit zwarte Rhodesische na tionalisten. Naar verwachting worden ze geleid door Joshua Nkomo. bisschop Abel Moezorewa en Robert Moegabe. Volgens ingelichte kringen in Londen zullen Zuid-Afrika en de zwarte Afri kaanse 'frontlijn-staten' - Zambia, Tan zania, Botswana. Mozambique en An gola niet in Genève vertegenwoordigd zijn. Of vertegenwoordigers van deze zwarte Afrikaanse landen als 'waarne mers' naar de conferentie zullen komen was in deze kringen niet bekend. Zuid-Afrika Een zwarte leider heeft vrijdag premier John Vorster van Zuid-Afrika recht streeks gewaarschuwd dat de Afrikanen tot de conclusie zullen komen dat ge weld hun enige alternatief is als zij geen politieke rechten krijgen. Gatsja Boe thelezi, politieke leider van de grootste stam. de Zoeloes, ontmoette Vorster met zeven andere thuislandleiders. Boethelezi is de leider van ca. vijf mil joen Zoeloes. Voor de ontmoeting met Vorster zeiden 'de zwarte leiders dat zij zouden eisen. beëindiging van rasdiscriminatie. gratis verplicht onderwijs voor zwarte kinderen (blanken hebben dat al). opheffing van wetten die vrije bewe ging van zwarten van thuislanden naar steden onmogelijk maken. erkenning dat zwarten in steden Zuidafrikaanse burgers zijn. (De regering maakte plannen om zwar ten tot burgers van hun eigen thuislan den te maken). De zwarte leiders eisten ook een confe rentie van vertegenwoordigers van alle rassen om een nieuwe politieke orde en grondwet voor Zuid-Afrika op te stellen. Premier Vorster heeft de eisen inzake een nationale multiraciale conferentie verworpen. Ook weigerde Vorster de vrijlating van gearresteerde zwarte na tionalisten te overwegen. Maar. in ante woord op eisen voor de opheffing van rasdiscriminatie, 'verklaarde de pre mier'. aldus een gezamenlijke verkla- schadigd. De motorwagen moest met ring. „dat het de politiek van de regering een kraan weer overeind worden geta keld. De locomotief van de goerentrein werd licht beschadigd; Foto: de ravage nadat de treinen zijde lings op elkaar waren gebotst. was zich af te wenden van discriminatie en deze op te heffen." De Sowjet-Unie heeft vrijdag met An gola. als eerste- land- in Zuidelijk- Afrika, een vriendschaps- en samen werkingsverdrag getekend. AANDRANG IN DEN HAAG OP 'VERDRAGSMATIGE BEVOEGDHEDEN' GEMEENTEN MOETEN VERDRAGEN KUNNEN SLUITEN MIDDELBURG - De commissarissen van de koningin in Zeeland en Brabant zullen bij de minister van binnenlandse zaken gezamenlijk aandringen op de totstandkoming van een regeling waarbij gemeenten aan beide kanten van de Nederlands - Belgische grens op een aantal terreinen beter kunnen sa- menwerken. De colleges van gedepu teerde staten van de twee provincies zijn het erover eens dat de provincies of de gemeenten aan de grens 'verdrag- matige bevoegdheden' moeten krijgen. Zij menen dat een juridische vorm moet worden gevonden waardoor de samenwerking tussen bijvoorbeeld brandweren, gezondheidsdiensten, ambulancediensten en organisaties op cultureel gebied in de twee landen be ter gestalte kan krijgen. De commissaris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertlen, liet vrijdagmiddag tijdens een persconferentie die volgde op een gezamenlijke vergadering van de colleges van gs weten, dat de twee commissarissen er bij de minister van binnenlandse zaken op zullen aandrin gen dat internationaal overleg over deze kwestie gevoerd wordt. Mogelijk zullen ook andere provincies - Limburg - bij overleg over samenwerking tussen ge meenten en provincies in Nederland en Beigie betrokken worden. De heer Boertien wees er vrijdag op dat bijvoorbeeld in een aantal Zeeuws- Vlaamse grensplaatsen samenwerking bestaat tussen brandweren en ambu lancediensten. maar dat daar geen juri dische basis voor is. omdat de wetten in. de twee landen uiteraard niet wederke rig geldig zijn. Naar de mening van de Zeeuwse corn- zou men moeten streven naar een situatie, waarin gemeenten uit de twee landen zelf verdragen mogen slui ten, eventueel onder toezicht van de provincies. Technisch contact Bij het o verleg zijn vrijdag ©ok een aan tal stappen gezet om regionaal tot meer (technische) samenwerking te komen. Besloten is, dat de planologische dien sten van beide provincies op twee ter reinen met elkaar nauwere contacten zullen onderhouden: - in de eerste plaats waar het gaat om de waterhuishouding In het toekom stige Zoommeer, tussen Philips- en Oes- terdam. Het Brabantse college heeft gs van Zeeland daarover nader geïnfor meerd. Tijdens het persgesprek zei dr. Boertien over het Zoommeer: „We vin den het politiek wel een belangrijke zaak om te streven naar één standpunt van Brabant en Zeeland, maar voor we daartoe kunnen komen moeten eersteen aantal vragen in het technische vlak worden opgelost." - verder zullen de PPD's contact met elkaar houdenover de ontwikkeling van (Slot zie pagina 7 kolom 4) an uit de Amerikaanse democratie bekeken waren er deze week veel be langrijker punten aan de orde In het de bat tussen Ford en Carter. Bijvoorbeeld het verwijt van Car ter dat de huidige president, niet staat is zelf een bui tenlands beleid te voeren omdat Kis singer de dienst uitmaakt. Deze Harvard-professor reist als een soort Amerikaanse superpresident de wereld door, waardoor Ford in wezen een se cundaire figuur wordt, zo was de teneur van Carters betoog. Binnen het Ameri kaanse systeem is dat een hard verwijt De president wordt er immers met zo veel woorden van beschuldigd, dat hij niet het nationale leiderschap bezit dat hem krachtens de constitutie toekomt Ford bleek niet in staat deze aanval van Carter op juiste wijze te pareren en dat tekende zijn zwakke positie op het stuk van buitenlandse zaken sterker dan zijn ongelukkige opmerking over de Oost- europese landen. Overigens versterkte deze laatste uitlating weer wel de indruk dat Ford niet zelf zijn buitenlandse poli tiek bepaalt Maar dat neemt niet weg dat de gewraakte uitlating geen hoofd zaak is. En dat wordt er nu van gemaakt Bij Carter gebeuren soortgelijke za ken. De afgelopen weken verloor hij een deel van zijn populariteit door uitlatin gen die her en der eveneens als ongeluk kig zijn gekwalificeerd. Een uitglijder met name was in dit opzicht zijn verkla ring in een in tervie w met Playboy d at hij wel eens 'met wellust' naar andere vrouwen had gekeken. Dat had hem achteraf wel gespeten, maar als gelovig man was hij ervan overtuigd dat God hem deze zonde had vergeven, zo onge veer was Carters betoog. De storm daarover in de Verenigde Staten is nog niet bedaard: in allerlei columns in di verse bladen wordt er nog steeds op ge zinspeeld. De befaamde Art Buchwald kwam al vrij spoedig met een fraaie reactie: ook hij kende de aanvechting die de presidentskandidaat had be schreven. ook hij rekende er op dat hem op het hoogste niveau vergiffenis zou worden geschonken, maar hij vroeg zich af of dat wel voldoende was: zou zijn vrouw hem wel zo makkelijk vergeven? Bij het lezen van dergelijke merk waardigheden vraagt men zich met een lichte verbijstering af of de keuze van een Amerikaanse president nu in derdaad moet worden bepaald door het opkloppen van dit soort opmerkingen. Aan de andere kant: het alternatief in een totalitaire staat is aanzienlijk min der aantrekkelijk: een machtsstrijd ach ter gesloten deuren, waaruit tenslotte een leider komt over wiens lusten en 1 as ten zelfs niet mag worden gefluisterd. Dan is het toch maar beter een presi dent te verkiezen via een kermis dan met wapens in de hand. Maar een ker mis is het weL DEN HAAG (ANP) - De Deense veer boot Geltind is vrijdagavond in moei lijkheden geraakt tussen Fuenen en het Deense vasteland. De kapitein van het 'roll-on-roll-ofF- schip meldde dat water de machineka mer binnenstroomde en vroeg hulp voor de evacuatie van de 250 passagiers, Een andere veerboot, de Hansa, is later bij de Geltind langszij gekomen. Ook een he likopter arriveerde bij de veerboot om "hulp te verlenen. Het radionoodverkeer werd toen beëindigd. Op Schiphol is vrijdagavond de nieuwe Tunesische ambassadeur in ons land, dr. Slaheddine el Goulli aangeko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1