hoort-ziet-vc/tnV# Ridder van de Weg zee De Fiat 127 zet al z"n klassegenoten op afstand. In prestaties en prijs! PZC/P SPUITGASTEN VAN 40-45 PRATEN BIJ Axelaar weer voor rechtbank voor veroorzaken dodelijk ongeval I L Officier eist zes maanden en tbr voor bedreigen van politie Meer dan 5 miljoen in Europa 9150,- ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 provincie Hel onder redactie van Jacques Cats >rlogsverleden leeft sterk in Vlissingen. Vandaar dat het eigenlijk niet zo merkwaaardigïs, dat er vandaag een reünie wordtgehouden van mensen die in de periode 1940-1945 bij de Vlissingse brandweer waren. Het belooft een interessant treffen te worden, want dat korps van toen was opgebou »vd uit een zeer gevarieerd gezelschap. Dat zat zo; las je bij de brandweer diende hoefde je niet naar Duitsland. Kingelijk was die brandweer één groot onderduikadres", vertelt nu oud-politieman Kopmeis. toen brandwacht tweede klas op de post aan de Coosje Buskenstraat. Even voorstellen: Dit is Willem Maljaars uit Meliskerke. Op het moment dat u dit leest is hij waarschijnlijk al een titel en een plak eremetaal rijker. Prinses Margiets echtgenoot mr. Pie- ter van Vollenhove zal vanmorgen in het museum van Lips Autotron in het Brabantse Drunen drie Nederlandse chauffeurs officieel benoemen tot 'Ridder van de Weg'. En teven krijgen de chauffeurs een gouden onderscheiding. Willem Maljaars is een van die drie. Dus zodoende. GMCtje van zeven ton. Maar nu zit ik op een wagen met een laadvermogen van dertien ton. Wat ik het fijne vind van mijn werk? Ja, dat is wel die vrijheid, die je hebt. Je hebt wel een baas, maar toch moet je op bepaalde momenten zelf beslissen. Bovendien heb je ook een hele verantwoording te dragen, want je wordt toch met een kapitaal van een ton de weg op ge stuurd." Maljaars stond, toen ik hem van de week sprak, niet te popelen om naar die huldigingsbijeenkomst in Drunen te gaan. „Ik vind het eigenlijk allemaal een beetje overdreven", zegt hij. „Je doet als chauffeur toch gewoon je best in het verkeer? Het- zal vandaag n og wei een enerverend dagje worden voor die gouden Zeeuwse ridder van de weg. Zijn jarige vrouw zegt daarover. „We bin d'r glad zenuwachtig van." Het instituut 'Ridder van de weg' is in het leven geroepen door de verzeke ringsmaatschappij Transvemij, die er natuurlijk belang bij heeft dat de ver zekerden zonder al te veel brokken door het verkeer komen. Dat zal wel de voornaamste achtergrond zijn van het tien jaar geleden geïntroduceerde vei ligheidsplan voor het beroepsgoeder- envervoer, waarbij chauffeurs die ge durende tien jaar ongeschonden door het verkeer hebben getoerd in aan merking komen voor enig eerbetoon. Om in de prijzen te vallen moet men in die periode geen schade door eigen schuld veroorzaken, noch bij een on geval betrokken worden. En dat is met die alsmaar toenmende verkeer- intensiteit een hele prestatie. Van de 69 chauffeurs die zeven jaar geleden wegens drie jaar schadevrij rijden een bronzen medaille kregen, zijn er nu maar drie over. Willem Maljaars loopt er niet van naast zijn schoenen dat hij tot het driemanschap van overgeblevenen hoort. „Het is eigenlijk meer geluk dan wijsheid", zegt hij. „Want hoe gauw heb je niet wat als je in het verkeer zit. Je stopt eens te vlug, je zoekt wat en wordt afgeleid of je bent met je ge dachten eens ergens anders. Dan heb jezoeen aanrijding. En het is eigenlijk altijd haast je-rep je als je op de wegzit. Ik rijd voor de firma Verhulst in West- kapelle zand en grind. Je moet altijd wel snel ergens heen. Omdat er bij voorbeeld een schuit leeg moet. Of omdat er iets anders op tijd moet ge beuren." £4jaar Willem Maljaars zit al 24 jaar op de weg. „Vroeger", zo vertelt de Melis- kerkse chauffeur „reed ik in een Icort ge r te; Het wordt zo langzamerhand wel een illuster gezelschap: donderdag in de krant een verhaal over Aage M. Gisteren las u over de Goesenaar Ferry H, niet te verwarren met dr. Ferry H. - die bij zijn gemanipuleer met een thermische lans op de vingers werd gekeken door een andere be stuurlijk zware jongen mr. Han S. we kennen verder drs. P. En Jackie Ichx (x dus). Op die manier krijgen we het alfabel nog aardig gevuld. Tegen die tijd dat we zover zijn - dat zal om streeks het uur U wezen - hoort nu nog wel van mij. Groet. Jacques C. Een gesprekje met hem brengt de her inneringen aan die oorlogsperiode weer boven. Hij praat over zijn inmid dels overleden commandant van de post aan de Coosje Buskenstraat. Ha- zelhof heette die. „Een bikkelharde vent, die formidabele prstaties lever de." Hij praat, over de rivaliteit met het korps van de Duitse brandweer in Vlissingen. over de brandende sche pen in de binnenhaven, „waar we dan met de bellenwagen op af gingen." En hij kijkt nog eens terug op de brand, die in die tijd de meeste indruk op hem maakte, omdat hij toen met de eige naardige werking van de fosforbom- men werd geconfronteerd. Kopmeis meldt dat er in de oorlog afgrijselijke dingen zijn gebeurd. Maar hij praat toch liever over de plezierige dingen. Over die keer bijvöorbeeld dat men bezig was met een EHBO-oefening en een van de brandweermensen hele maal was ingepakt in de spalken en het verband. De man kon geen vin meer verroeren. En toen ging het brandalarm. Iedereen rende weg. Het slachtoffer werd vergeten.,. Praatstoel Simon van der Linde, nu 75. is ook gemakkelijk op zijn praatstoel te krijgen als ik hem vraag over de brandweer van toen. Van de Linde kan zelfs af en toe spul> ten uit een papieren geheugen: een beduidend notitieboekje, waarin hij gedurende de gehele oorlogsperiode alleen voor hem zelf leesbare ante- keningen maakte over de dingen die hij meemaakte. En dat geheugen kan hij ook nog eens extra opfrissen met het bekijken van de dozen vol stiekem gemaakte foto's. Want Van der Linde was niet alleen een van de weinigen die beschikte over een fototoestelltje. hij had ook het lef om op allerlei, soms erg gevaarlijke plaatsen, zoals bij het afweergeschut bij Ritthem. plaatjes te schieten. Speciale liefhebberij van Simon, die later commandant, van de Schelde- brandweer werd. was ook het plegen van sabotage. En daar hoorde eigen lijk nog eens het doorzeven van slan gen met klinknageltjes bij. toen er De Schelde een droge oefening werd ge houden. Dat was puur toeval. „Saboteren lag in mij", zegt Van dei- Linde en hij trekt een bijbehorend on deugend gezicht. „Als ik de Duitsers op een linke manier een poot dwars kon zetten dan deed ik het." Dominee Hartjes Vol vuur praat Sim verder over de brand bij dominee Hartjes op de boulevard, in een ijzig koud jaarge tijde toen het bluswater al bijna be vroren was voordat het de slang uit kwam. „Je stond zelf ook stijf van het ijs", her- inneert de spuitgast zich nog. „De straalpijp plakte aan je handen. Op de duur had je zelfs een soort van ijsgor- dijn aan je pet hangen." Veel indruk maakte op hem ook de brand in de gieterij van De Schelde. „De gieterij werd vrijdagsavonds gebombardeerd. We zijn er toen tot zaterdagmiddag een uur of vier met blussen bezig ge weest. Toen konden we niet meer." Tastbare herinneringen aan Van der Linde's brandweertuijd van toen vor men een bijl en een paar laarzen. „Houtgepend en waterdicht", prijst Simon als hij me de laarzen laat zien. „Een vraag me niet wat ik ermee aan moet, want dat weet ik niet Het is meer een relekwie. laat ik het zo zeg gen." Bij de fotobeeld van het blussings- werk na de oorlogsbrand in de gieterij van 'De Schelde.' RECHTBANK HOUDT ZAAK AAN VOOR PSYCHIATRISCH ONDERZOEK TWEEMAAL FATAAL ONGELUK IN ANDERHALF JAAR TIJD MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft vrijdag de rechtszaak tegen de 22-jarige R. R. A. M. uit Axel, die terecht stond voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval, aangehou den. Op verzoek van de officier van jus titie besloot men eerst nog een psychia trisch onderzoek bij M. in te stellen. M. zelf weigerde echter in eerste instantie hieraan mee te werken. De jeugdige Axelaar stond terecht voor het veroorzaken van een dodelijk onge val op 4 juli van dit jaar bij Sas van Gent. Onder invloed van de drank reed hij in zijn auto met een snelheid van zo'n 115 kilometer twee fietsers van de weg. Een fietser overleed, de ander raakte zwaar gewond. M. maakte daarmee als automobilist een tweede slachtoffer. Anderhalf jaar eerder-januari 1975 - veroorzaakte hij eveneens onder invloed van de alcohol als bestuurder van een auto een dodelijk ongeval. Hij werd daarvoor juli vorig jaar veroor deeld en kreeg naast een gevangenis straf een beperkte rij-ontzegging opge legd. Daardoor kon het gebeuren dat hij dit jaar weer achter het stuur van een auto zat en zich onder invloed van de alcohol opnieuw een afschuwelijk onge val voltrok. Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen deed de suggestie om bij M. een psy chiatrisch onderzoek in te stellen op ad vies van het Zeeuws consultatiebureau .voor alcohol-en drugs (ZCAD).-Daar was men bij de behandeling van de jeugdige Axelaar op een sterke geslotenheid ge stoten, waardoor de ware aard van M, onbekend bleef. Directeur R. Visser van het ZCAD zei in een toelichting op het advies om een psychiatrisch onderzoek in te stellen: „Wij willen graag deze man wapenen dat het niet een derde keer gebeurt". Officier van justitie mr. Mijnssen nam dit advies over omdat een beoordeling Van M's gedrag in deze ernstige zaak anders uit zou vallen als bleek dat de jongeman geestelijk niet volledig toere keningsvatbaar is. Zelf geloofde de offi cier hier niet in maar hij vond dat aan een onderzoek in dit geval niet voorbij gegaan kon worden. Toeval De advokaat van M., mr. E. J. N. de Rechter bevestigde de beslotenheid Examens Aan de Erasmus universiteit te Rotter dam slaagde B. J. van Putten uit Mid delburg voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het doctoraal examen genees kunde geslaagd door de heer B. N. M Veling uit Terneuzen van zijn cliënt. „Ik loop zelf ook tegen een muur aan". Hij wees er daarbij op dat M. persoonlijk niets voor een on derzoek voelt. „Bij hem leeft de ge dachte dat er sprake is van een noodlot tig toeval", aldus de raadsman. M. bleek inderdaad niet aan een onder zoek te willen meewerken. Op de nad rukkelijke vraag van rechtbankpresi dent mr. W. F. van Solinge of hij dit wilde doen, gaf hij een duidelijk nee te kennen. Zijn raadsman wees de recht- bank erop dat M. een onderzoek als een brandmerk zag Na dit antwoord van M. ging de recht bank langdurig in raadskamer Vervol gens maakte mr. Van Solinge bekend dat men de zaak terug verwijst naar de rechter-commissaris om M. alsnog te overtuigen van de noodzaak van een psychiatrisch ondeizoek. De terechtzit ting wordt dan later voortgezet. Examens van De Ruyterschool VLISSINGEN - Aan de 'De Ruyter school' te Vlissingen slaagden in de maand september '76 de volgende leer lingen: Swtk diplom a a: J. A Scheele. G. J Hensen. Swtk diploma b 1: A. Min- derhoud. Swtk diploma CII: H L.v.Eek, C. R. v Holthuysen. Diploma 3e stuur man: J. S. C. Coenraadi, P. Durand. G. v. d Tempel, W. A. F. v. Rijnswou: Di ploma 2e stuurman: theorie: J M Nieu- wenhuize, Diploma le stuurman: theo rie A. M. v. Wessum. H Marks Praktijk" P. de Jonge. Radarcursus, waarnemer: W. A F. v. Rijnsouw, J. G. de Hartog. R. Raben. E. P. Henken. S. A. Hengelveid. G. J. A. M. Reekrs. A. J. Regtop. Naviga tor: J. Boogaard, A. Mast. G. W. Th. M. Franssen. INWONER VAN OOSTERLAND HIELD AGENTEN ONDER SCHOT IADVERTENTIEi Tropische stortbuien, koude toendra's, hete woestijnen, slopende I stads- en snelwegritten hebben de Fiat 127 volwassen gemaakt. Toch blijft-ie bescheiden van prijs! Als 2-deurs v.a. Imp. Leonard Lang. Danicl Goedkoopstraat. Industriegebied'Ams ADVOCAAT VRAAGT VRIJSPRAAK MIDDELBL'RG - De officier van justi tie bij de rechtbank in Middelburg, mr. Th. Lebret heeft vrijdag tegen de 36- jarige N. C. K. uit Oosterland wegens bedreiging van twee politie-agenten met een revolver zes maanden gevan- •genisstraf en ter beschikking stelling van de regering (tbr) geèist. De officier eiste deze-zware straf - naar hij zei - 'in verband met de grote maat schappelijke gevaren die aan een zich vrij bewegende K. verbonden waren'. De betrokkene had al een reeks ernstige geweld-delicten op zijn naam staan. Nog vorig jaar stond hij terecht om dat hij zijn eigen vrouw had beschoten. De zaak die vrijdag voor de rechtbank diende, speelde zich in de late avond van 27 op 28 juli bij Nieuwerkerk ai'. Een op gewonden K. uitte daar zijn woede over gebrek aan medewerking van de politie voor een privé-zaak tegenover veillerende wachtmeester, agenten van de rijkspolitie. Scheldend en tierend - „Als er door mij wat voor de politie wordt gevraagd kan ik die donders nergens vinden. Ik schiet ze allemaal voor hun donder" - trok hij toen een revolver die hij op de beide agenten richtte. Later bleek dit een nep-revolver te zijn, maar de beide agenten voelden zich - mede gezien K.'s reputatie - op het moment van het ge beuren niet minder bedreigd. Uitemdelijk zag een van de agenten kans K. dc revolver te ontfutselen. Deze riep-daarop de hulp van zijn broer in „Chris pak die 6.35 en schiet ze kapot". Hengelwedstrijd MIDDELBURG - De hengelsportver- eniging 'Middelburg' hield haar 13e wedstrijd om het 'koningsvissersehap' 1976. De wedstrijd werd gehouden aan de stranden van Oostkapelle met onge veer 50 deelnemers. De eerste,prijs was voor C. H. Wirtz. De tweede prijs was voor T. J. Mou- thaan, derde werd J. Neufèglise en ver volgens 4. J. J. Broekzitter, 5 J. Ridder hof. 6 W. Gehnnann. 7 A. P. de Leeuw. 8. P. M. Wartel, 9. J C. Krijger en 10 J. de Groot. Wegens ziekte van voorzitter L. van Straten, werd de prijsuitreiking ver richt door tweede voorzitter J. A. van Loon De stand voor het clubkampioenschap luidt als volgt: 1 C H Wirtz(9pnt),2.G. A Stamkot (12 pnti, 3. K. v. d. Gruyter (14 pnti. 4. J. A Koonings (19 pnt), 4. J. Neufèglise (19 pnti, 4. J. Wielemaker (19 pnti. 5. A. P de Leeuw (20 pnt), 5. C. Lamkers (20 pnt). 5. D. Pellegring (20 pnt). 6. J. Rideerhof (22 pnt), 7 M. A. Hil- leman (27 pnt). 8 C. J. Marteyn (28 pnt). 9 J. Davidse (30 pnti en 10 H. Leyten (31 pnt.) De volgende wedstrijd wordt zaterdag 23 oktober gehouden aan de Sophiaha- ven op Noord-Beveland. klonk hel toen in het schemerduister. De broer hield zich echter afzijdig, waarop K. op de vlucht sloeg. Voordat hij kon ontsnappen, loste een van de agenten een schot waarmee hij K. in het been raakte. Het agressieve gedrag van K. had eigen lijk een onbeduidende aanleiding. Die avond waren pony's van hem losge maakt en riep hij tevergeefs de hulp van de politie in. Nadat hij vanuit een tele fooncel zijn gal gespuwd had tegenover de rijkspolitie in Middelburg kwam hij op weg naar huis bij Nieuwerkerk een surveillance-auto van de rijkspolitie tegen. Dat zag hij toen alsnog als een gelegenheid om eens flink te keer te gaan. Centraal op de zitting stond de vraag of K. met de revolver daadwerkelijk op de agenten had gericht. Zelf hield hij vol dat hij hem op de grond had gericht had, maar de betrokken agenten getuigden beide dat de revolver op hun borst ge richt was. -e Bluffen rerklaarde op een vraag van de rechtbank dat hij de agenten met het wapen alleen schrik had willen aanja gen „Ik dacht dan doen ze misschien wat aan m'n pony's", zei hij. Het roepen naar zijn broer om nog een ander wa pen te pakken, noemde hij 'maar bluf fen'. Onafhankelijk van elkaar verklaarden de betrokken agenten dat ze zich sterk bedreigd gevoeld hadden. Beiden dach ten dat K. een echte revolver hanteerde. In het schemerduister was ook niet te zien dat het een nep-revolver was, te meer daar- deze sprekend- op een echte leek. Een opvallend aspect in de hele zaak was het gegeven dat de politie ditzelfde wapen eerder bij K. thuis had bekeken. Omdat men toen niet wist of het bezit ervan al of niet toegestaan was, raadde men K. aan het voorlopig thuis te hou den. Hij zou er dan later wel van horen. Dit was des te opvallender gezien de re putatie die K. juist, bij de politie ook voor wapenbezit had. „U bent nogal op wapens gesteld. Dat was bij de politie békend", zei rechtbankpresident mr. W. F. van Solinge tijdens de behandeling. De reputatie van K. werd ook belicht door officier van justitie, mr. Lebret. Deze wees erop dat het agressieve ge drag van K. telkens optrad wanneer deze - zeeman van beroep - aan de wal verkeerde. Op de vaart was zijn gedrag onberispelijk, maar eenmaal thuis verviel hij telkens in gewelddaden. De officier haalde in zijn requisitoir net psychiatrisch rapport aan waaruit on der meer was gebleken dat K. niet volle dig toerekeningsvatbaar was. Deson danks adviseerde de psychiater nog geen onvoorwaardelijk tbr op te leggen omdat- K, de meeste tijd op zee ver keerde en zich daar onberispelijk ge droeg. Mr. Lebret nam dit advies niet over. De officier vond dat deze conclusie van de psychiater niet gedragen werd door de ('eiten. Nadat K. in een eerdere zaak al een voorwaardelijke tbr was aange zegd zag de officier nu geen andere op lossing dan tbr. „Ik geloof dat dit de enige kans is. Dan kan hij zelf ook tot meer zelf-inzicht komen", aldus mr. Le bret. Vrijspraak De advocaat van K., mr. J. Ligtbart uit Zierikzee, vocht de tenlastelegging op verschillende punten aan. Hij vond dat de officier niet duidelijk had kunnen maken wat er precies was gebeurd en vroeg daarom vrijspraak. Mr. Ligthart hield de rechtbank verder voor dat tbr voor zijn cliënt geen oplos sing bood. „Zo'n maatregel kan voor hem geen enkel gunstig effect hebben", betoogde hij. De raadsman vond dat de rechtbank de conclusie van de psychia- ter om voorwaardelijk tbr op te leggen over moest nemen. ,.K. moet zo gauw mogelijk naar zee. Dan zijn er helemaal geen problemen", aldus mr. Ligthart. In zijn pleidooi uitte de raadsman nog enige kritiek op de houding van de poli tie in deze zaak. Hij noemde het lossen van het schot op K. nadat men zijn wa pen afhandig had gemaakt onomwon den 'een beleidsfout'. Rechtbankpresi dent mr. Van Solinge wees er echter op dat dit hier niet in het geding was. De rechtbank doet uitspraak op woensdag 20 oktober. ADVERTENTIEi GIRO 2914600 tnv V STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUIDT-OOST-AZIË Pnstbus"ï527 Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam.-Laos en Cambodja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11