Schrijvende handen voor Amnesty Middelburg bepleit voor raad van state voltooiing ringweg 'GOED WONEN' ZORGT VOOR WISSELWONINGEN TIJDENS RENOVATIE IN VLISSINGEN Binnenkort overleg over dammenweg Woningbouwvereniging start 1 november met project Kinderboeken week in Middelburg met veel activiteiten VRIJDAG 8 OKTOBER 1967 STANDPUNTEN GEMEENTE, GS EN WATERSCHAP TEGENOVER ELKAAR WEG TUSSEN DE DOMBURGSE WATERGANG EN KOUDEKERKSEWEG iVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG-Hct gemeentebestuur van Middelburg vindt dat door het aanleg gen van een weg tussen de Domburgse Watergang en de Koudekerkseweg de Oostburg kreeg geen bezwaren tegen hinderwetvergunning voor Cruson Breskens OOSTBURG Bij de gemeente Oost burg zijn tot dusver geen bezwaren in gediend tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan liet metaal- veredelingsbedrijfCruson in Breskens. Jetgaatomeenz.g. '6-a-vergunning'. die het hele fabriekscomplex dekt Zoals bekend kwam Cruson recentelijk inhetnieuws, toen de kroon sluiting van het bedrijf vroeg omdat voor een aantal onderdelen geen hinderwetvergunning aanwezig was en een dergelijke vergun ning in andere gevallen werd overtre den. In een later stadium - en na overleg tus sen het bedrijf, de gemeente Oostburg en milieudeskundigen - is de sluiting beperkt tot enkele onderdelen. Vandaag - vrijdag - is er in het Oost- burgse stadhuis een hoorzitting over de hinderwetaanvraag van Cruson. Deze bijeenkomst begint om 10 uur. Volgens een woordvoerder van de ge meente Oostburg is de belangstelling voor het inzien van de concept vergunning - die ondermeer stringente beplaingen bevat ten aanzien van het verrichten van galvanische werkzaam heden. de tefloneerafdeling en het in richten van de ontvettingsruimte - uih erst gering geweest- Zeeuwse Bond van Bejaarden tegen bezuinigingen op bejaardenzorg KAPELLE - Voorzitter A. J. van der Graaf van de algemene bond van be jaarden, afdeling Zeeland, lieefl zich donderdag verzet tegen mogelijke be zuinigingen op het gebied van de be jaardenzorg. Ook toonde de lieer Van der Graaf zich een fel tegenstander van een eventuele ontkoppeling van de AOW aan het minimumloon. De voorzitter van de algemene bond van bejaarden bepleitte donderdag een grotere invloed van de .bejaardenbon den bij de hulpverlening voor elfstandïg wonende bejaarden. Verder pleitte de heer Van der Graaf voor 'meer inhoud' te geven aan de bejaardenpas. Volgens de heer Van der Graaf biedt zo'n pasje nog niet voldoende faciliteiten. Hij zei dat allemaal tijdens de algemene leden vergadering van de algemene bond van bejaarden rayon Zeeland. De goed be zochte vergadering werd gehouden in het dienstencentunn 'De Vroone' in Kapelle. De heer H. de Jongh. landelijk beleidsmedewerker van de bejaarden- bond. gaf er een toelichting op allerlei actuele problemen, onder andere op het gebied van de sociale wetten De rest van de agenda vermeldde hoofdzakelijk huishoudelijke zaken. ken onderling. Het verkeer dat e geei indt vol- ringweg van Middelburg moet worden voltooid. Men is die mening toegedaan op grond van de huidige opvattingen over de leefbaarheid in het verkeer die. volgens de gemeente, „domineren in de eveneens aanwezige bezorgdheid voor het behoud van het historisch aanzien van de stad en haar omgeving". Enerzijds wil Middelburg met de weg een goede verbinding tot stand brengen tussen de stadsgedeelten Stromenwïjk. Breeweg. Griffioen en later ook Klaren- beek. terwijl anderszïjds het door gaande verkeer op Walcheren tussen noord,en zuid met de verbinding ge diend ,zal zijn. Ook zal de ringweg vol gens de gemeente een welkome vermin dering betekenen van de verkeersinten siteit op de singels en de zogenaamde binnenstadstangent. Het standpunt werd donderdagmiddag herhaald voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag door ir. C J. M. van Unen. direc teur van gemeentewerken in Middel burg en kreeg de steun van mr. J. a. Lantsheer. die het college van Gedepu teerde Staten vertegenwoordigde. Ze pleitten voor handhaving van de be stemming ..weg" op het grondgebied tussen de Domburgse Watergang en de Koudekerkseweg. zoals die voorkomt in het bestemmingsplan „Buitengebied". Dat plan stelde de gemeenteraad in juli ,1973 vast en Gedeputeerde Staten hechtten er een jaar later hun goedkeu ring aan. De bestemming „weg" wordt omstreden door ir. H. Visser van het wa terschap Walcheren uit Middelburg. Hij verzet zich met tal van motieven tegen hel zijns inziens ontbreken van bewijzen van de noodzaak en de wenselijkheid van de verbinding en hij maakt bezwaar tegen het tracé. Hij meent onder meer. dal duidelijke en gewichtige redenen om het wegennet uit te breiden volledig ontbreken. Tegen de goedkeuring die Gedeputeerde Staten aan „Buitenge bied" hebben gehecht is hij bij de Kroon in beroep gegaan. De vertegenwoordi gers van gemeente en provincie en de heer Visser waren in Den Haag om bij het adviescollege van de Kroon, de Raad van State, een toelichting op hun standpunten te geven. Volgens ir. Visser is de voornaamste re den om de rondweg aan te leggen weg gevallen toen werd besloten af te zien van een nieuwe secundaire weg (num mer 14) van Vlissingen, via Koudekerke naar Middelburg. De bedoeling van die weg was om een deel van het verkeer tussen Middelburg en Vlissingen via een meer westelijke route te leiden en het op het noordwesten gerichte verkeer via de rondweg buiten Middelburg te voeren. Inmiddels is - zoals bekend - gekozen voor de verdere verdubbeling van de weg Vüssmgen-Souburg- Middelburg, waaraan volgend jaar wordt begonnen. Bovendien voldoet, volgens ir. Visserde onlangs opengestelde Noord-Zuid tan gent en blijkt uit tellingen van de ge meente, dat deze weg gemakkelijk DEN HAAG - Binnenkort zal de pro- 10.000 auto's per dag kan verwerken vincie Zeeland met rijkswaterstaat ■chapsman dan ook bui ten de spitsuren plaats. Hel bestaande verkeer kan gemakkelijk over de be slaande wegen rijden, zo meent hij, ze ker de fietsers en bromfietsers. De heer Visser heeft verder nog bezwaar tegen het tracé van de ringweg, dat naar zijn zeggen is gedacht ..uitgerekend midden door een woonwijk van een kleine 4000 mensen met scholen, win kelcentrum. bejaardentehuizen en der gelijke". Hel is naar zijn mening volko men in strijd met de huidige Inzichten en opvattingen om twee secundaire we gen „kort te sluiten", aangezien de ver bindingsweg dan altijd doorgaand ver keer zal trekken, waarbij verkeersonge lukken niet uit zullen blijven. De weg is veiliger te maken door het treffen van maatregelen, maar volgens ir. Visser is dat het paard achter de wagen spannen: „Eerst door de aanleg van onnodige we gen gevaarlijke situaties scheppen en deze dan weer door kunstgrepen onge daan maken". De heer Visser is blijkbaar niet de enige in Middelburg die zich verzet tegen doortrekking van de rondweg. Desge vraagd verklaarde hij dat hij uit ver schillende contacten weet. dat er meer mensen tegen doortrekking van de Laan der Verenigde Naties zijn. Tijdens zijn pleidooi in Den Haag herin nerde hij de staatsraden aan het resul taat van een recent onderzoek onder bewoners van de Griffioen. Daaruit kwam naar voren, dat velen „met zorg vervuld" waren bij de gedachte aan doortrekking van de weg. Aanleg van de weg zou verder een storend element be tekenen in wat ir. Visser omschrijft als „het bekoorlijke kleinschalige land schap": „Naar mijn mening alle reden, nu ook het streekplan Midden-Zeeland en het tertiair wegenplan binnenkort herzien moeten worden, ook deze weg nog eens in het licht van de huidige si tuatie en opvattingen aan een nader onderzoek te onderwerpen". De Raad van state brengt advies uit aan de Kroon, die over afzienbare tijd uit spraak zal doen. PGCJ en CJV contactdag KAPELLE - Het Provinciaal Gerefor meerd Centrum voor Jeugd- en Jonge renwerk en het Christelijke Jongeren- verbond houden zaterdag een leiders- contactmiddag in 'De Vroone* te Ka pelle. De aanvang van de bijeenkomst is tien uur. Her programma is om vier uur afge lopen. Op het programma slaat onder meer werken aan het theama 'wat is christelijk clubwerk, speltrainlng. ge- sprekstraining. programmeren en han denarbeid. NCVB vergaderde GAPINGE - Voor de afdeling Gapinge van de NCVB heeft de heer J. J. Boot van het christelijk instituut "Effatha" ge sproken over 'De wereld van het dove kind Het was de eerste vergadering in hel nieuwe seizoen van de afdeling. d:c geleid werd door presidente mevrouw L. Kasse-Wattel De volgende vergadering wordt op 27 oktober gehouden. VLISSINGEN - De Woningbouwver eniging Goed Wonen zal voor de bewo ners van het complex van 139 woningen in de Calandstraat en de Leeghwater- straat gedurende de rcnovatïewerk- zaamheden zogenaamde wisselwonin gen gereed maken. De wisselwoningen zullen gestoffeerd door de bewc die na de renovatie var hun eigen wo- zullen de adsplrant-kopers worden uit genodigd zich hierover uit te spreken. ning terugkeren, kunnen worden lie- Over de wijk Bossenburgh deelde de woond. In verband met de onlangs om- rangen bijdrage van het ministerie v voorzitter mee dat de eerste woningen i'an het project van 234 woningen van de olkshuisvèstïng zal per I november woningbouwvereniging in november OP DE BURGPROMENADE EN IN VERSCHILLENDE WIJKEN ,'atie kunnen worde gonnen. Dit zei de voorzitter van de Woning bouwvereniging Goed Wonen, de heer J, j. Kempe. woensdagavond tijdens de in het Anker gehouden jaarvergadering, die door ongeveer veertig leden werd bezocht. De heer Kempe deelde verder mee dat met dit renovatieproject ruim 2.5 jaar gemoeid zal zijn. In de woningen zullen verder verwarmingsvocrzïenin- gen worden getroffen. De wisselwonin gen zijn onder andere gesitueerd in de Bonedïjkestraat. Nijverheidstraat. Schuïtvaartgracht en de Sottegenr- straat. Een tweede punt dat de voorzitter in zijn zullen worden opgeleverd. ..Eén woning is al zover gevorderd dat overwogen wordt deze in te richten als modelwoning. Hiervoor moet nog een woninginrichtingszaak worden gevon den die hiertoe bereid is", aldus de heer Kempe. De voorzitter sprak verder zijn bezorgd heid uit over de manier waarop som mige bewoners met het eigendom van de woningbouwvereniging omgaan. „Onze grootste zorg is de wijze waarop bepaalde bewoners menen hun woning te moeten verwaarlozen. Bij vertrek van deze huurders geeft dit problemen om de woning weer erhuurd te krijgen, zo dat wij soms gedwongen zijn honder openingswoord naar voren bracht was den. soms zelfs duizenden guldens uit te BIBLIOTHEEK SKW EN FANOY ORGANISATOREN MIDDELBURG - Volgende week en de week daarna wordt in Middelburg een groot aantal activiteiten rondom de kinderboekenweek gehouden, georga niseerd door de openbare bibliotheek, de stichting kultureel werk (SKW) en boekhandel Fanoy. Deze drie initiatiefnemers organiseren samen twee kinderprogramma's ivoor jongere en oudere kinderen) die gedu rende de hele week in verschillende de len van de stad te zien zijn. Daarnaast heeft boekhandel Fanoy nog een eigen programma in een tent op de Burgpro menade. De kinderprogramma's zijn gemaakt rondom het thema van de kinderboe kenweek. 'Je eigen taal'. Voor kinderen van 4 tot en met 6 bestaat het pro gramma uit het voorlezen van verhaal tjes die vervolgens uitgespeeld worden. Daarnaast kunnen de kinderen spelle tjes doen. een stripboek kleuren en boe ken bekijken en lezen. Voor de jeugd van 7 tot 12 brengt to neeladviseur Edo Douma een pro gramma met zanger Engel Reinhoudt. Edo zal een deel uit een boek voordra gen waarna hij met de kinderen een spel speelt. Engel Reinhoudt omlijst dit met liedjes. Ook hier kunnen de kinderen in boeken snuffelen. het herbouwproject van veertien wo- in het Hofje de Paauw. De goed- geven om deze woningen op te knappen. Dit gaat ten koste van de 'loyale huur- keuring tot herbouw zal volgens de heer der'. Het moet echter wel duidelijk zjjn Kempe nog ditjaar worden verleend. De dat de woningbouwvereniging alles in het werk stelt om het geld van de vorige bewoners terug te vorderen. Dit is in de praktijk evenwel niet altijd mogelijk". bouw van dertig koopwoningen in de 'beschutte sfeer' in de nieuwe wijk Bos- senburg is daarentegen nog niet zeker. „Dit zal althans niet eerder door het verklaarde de heer Kempe. gemeentebestuur kunnen worden ge honoreerd dan in het jaar 1977, omdat het aantal woningen afgaat van het aan tal toe te wijzen woningwetwoningen. Voor 1976 was dit aantal echter al be reikt". aldus de heer Kempe tot de le den. Het architectenbureau Jobse is Samenwerking Damsimultaan in Westkapelle WESTKAPELLE Bar De Schuur tc T|)a™s de jaarvergadering van de MEDEDELING TIJDENS ZITTING VAN RAAD VAN STATE GS NEIGEN TOT OPNIEUW OVERWEGEN (Van onze Haagse redacteur) Westkapelle houdt donderdat 21 okto- rerking met de jeugd- terwijl het verkeer over de singels is ge daald tot ruim 4000 per dag. Volgens de appellant zal deze tendens zo worden voortgezet als de nu nog aanwezige knelpunten zijn weggenomen. De ge meente is daarentegen van mening, dat gaan overleggen wat er moet worden gedaan met de zogenaamde dammen weg, zoals die voorkomt op het thans geldende streekplan Midden-Zeeland, dat dateert uit 1968. Sinds de regering heeft beslist dat in de monding de 10.000 auto's per dag op de tangent Oosterschelde een pijlerdam zal ko- (gerekend was op 6000 auto's i een ver storing van de verwachting zijn. want een ringweg zou 3000 auto's voor zijn nemen. Wijkverbinding Ook als wijkverbinding is volgens ir. Visser aan de ringweg geen behoefte. In de eerste plaats omdat de weg ten op zichte van de Stromenwijk en de Breeweg te excentrisch ligt en ten tweede omdat er naar zijn mening maar weinig verkeer is tussen de wij- 1, kan over deze weg concreter den gesproken dan toen het nog niet bekend was welke oplossing er voor de Oosterscheldeproblematiek uit de bus zou komen. Het gaat om het allereerste overleg over de dammenweg - een verbinding tussen Walcheren en de Randstad Holland via de eilanden - dat zal worden gevoerd in het kader van de voorbereiding van de herziening van het streekplan. In het plan van 1968 is de dammenweg niet twee keer twee rijkstroken voor wat Walcheren betieii geprojecteerd vanal Vrouwenpolder, langs Serooskerke. in het westen langs Middelburg, zuidelijk PotVOOI'dne van Middelburg over het Kanaal door Walcheren en aansluiting gevend op rijksweg 58. Mr. J. A. Lantsheer van de provincie maakte donderdag in Den Haag gewag van het op handen zijnde overleg, toen hij gedeputeerde staten van Zeeland vertegenwoordigde in de beroepskwes tie bij de raad van state van ir. H. Visser uit Middelburg tegen een onderdeel van het bstemmingsplan Buitengebied van de gemeente Middelburg. In zijn toe spraak noemde de heer Lantsheer de Oosterscheldebeslissing mede van groot belang voor de Zeeuwse wegen plannen. Ten aanzien van die dammen weg zei bij. dat de gedachten daarover de laatste jaren sterk zijn veranderd en dat men er in Zeeland nu toe neigt om genoegen te nemen met de verbinding naar' de Randstad via Rijksweg 58. dwars door Zuid-Beveland en verder via het westen van Noord-Brabant: „De dammenweg zal opnieuw moeten wor den overwogen", aldus de woordvoerder van de provincie De beide kinderprogramma's worden echter al bezig met de uitwerking van de maandag 18 oktober in de tent van plannen en zodra daarvoor aanleidine is boekhandel Fanoy op de Burgprome nade gegeven. Dinsd ag 19 oktober in het dorpshuis in Nieuwland. woensdag 20 oktober in het ontmoetingscentrum Dauwendaele, donderdag 21 oktober in het Zuiderbaken en vrijdag 22 oktober in het wijkgebouw in Sint-Laurens en in Nieuw-Middelburg. Het programma voor de kleuters loopt tedere dag van half elf tot 12 uur en dat voor de oudere kinderen van twee uur tot vier uur 's middags Alleen in Nieuw-Middelburg zijn de programma's omgewisseld. Het eigen programma van boekhandel Fanoy in de tent op de Burgpromenade begint donderdag 14 oktober met een 'open les' van de werkgroep kinder- en jeugdlectuur uit Eindhoven. Deze werkgroep is vooral bekend van zijn kri tieken op jeugdboeken. De openbare les begint om twee uur 's middags en duurt zo'n twee uur Tenslotte deelde hij de leden mee dat met de woningbouwverenigingen St. Willibrord en Gemeenschappelijk Be lang besprekingen gaande zijn om te komen tot een samenwerking op admi nistratief en technisch gebied. De Na tionale Woningraad stelt op het ogen blik een onderzoek in naar de organisa tie van de drie woningbouwcorpora ties. Verwacht wordt dat per 1 januari 1978 gestart zal kunnen worden met de werking. ningbouwvereniging werden verder drie bestuursleden voor een nieuwe periode Op vrijdagmiddag 15 oktober treedt in de tent op de Burgpromenade het kin dercabaret Potvoordrie op. Dit brengt een speciaal door Karei Eykman ge schreven programma onder de titel 'Zeg liet in je eigen woorden na'. Het kindercabaret begint 's middags om 's Avonds geeft Guus Kuijer. de winnaar van de 'Gouden Griffel' een lezing in de ten top de Burgpromenade. De winnaar van de prijs voor het beste kinderboek van dit jaar ('Met poppen gooien") zal vertellen over zijn werk. over kinderen en kinderboeken. Deze lezing begint om zeven uur. Zaterdag 16 oktober komt cle schrijfster Misha de Vreede. Op uitnodiging van de bibliotheek. SKW en boekhandel Fanoy zal zij in de tent op de Burgpromenade voorde oudere jeugd 'n serie jeugdboe ken. waarin problemen van jonge men sen worden besproken, behandelen. Dit programma begint om twee uur 's mid dags. Noormannen een damsimultaan Schuur. De opbrengst is bestemd voor een jeugdreis van de voetbalclub. Simul- taangevers zojn Willem Lievense en Jo Houmes Voorts wordt er deze avond een verloting gehouden. De damsimul taan begint om half acht. Winterseizoen Rode Kruis Koudekerke van start KOUDEKERKE - Maandag begon in Koudekerke het winterseizoen 1976/1977 van de Rode Kruis-colonne. In zijn openingswoord memoreerde de heer H. Voerman, afdelingsvoorzitter, de problemen die er waren rondom een instructie-oefenlokaal. „Dank zij de welwillende medewerking van b en w van Valkenisse en het be- voetbalverenieiné geko2en De leden, de heren W. J. Bouff. \OetnaI\eremging i R.,rf>nrtrer-hr waren Inp N. Wever en J. Barendrecht waren toe aan een periodieke aftreding. Er waren echter geen tegenkandidaten, zodat de drie bestuursleden hun zetel voor een nieuwe periode behielden. Tijdens de rondvraag sprak de heer J. Beyer, namens een aantal bewoners van het complex flatwoningen aan de Schutterijstraat, zijn verontwaardiging uit over het slechte functioneren van de centrale verwarming in dit complex. Reeds vorig jaar is men erop gewezen en tot nog toe is er nog geen verandering in gekomen", aldus de heer Beyer. Het probleem dat zich voordoet is direct na de oplevering van de flats naar voren gekomen. De bovenste verdiepingen van het zes woonlagen tellende complex krijgt men volgens de heer Beyer niet warm gestookt, terwijl de benedenver diepingen veel te warm zijn. „Het gevolg is. dat men boven voluit stookt en bene den ter verkoeling de ramen open zet, wat allemaal extra energie, dus extra stuur van de VW-Koudekerke kregen kosten met ^ch meebrengt", aldus de wij de beschikking over de voormalige bewoner. brandweergarage. Met eigen financiën en met hulp van leden en enige buiten staanders werd deze garage omgetoverd tot datgene waarin u nu bent ontvan gen". aldus de voorzitter. Ilïj deelde mee, dat de vergunning voor één seizoen is verstrekt. Men start deze week met de colonneavonden onder lei ding van mevrouw Voerman, een oplei ding elementair met als docente me vrouw Meiresonne en de opleiding E.H.B O i docente mevrouw Voerman i. Medio oktober gaat de opleiding in Zou- telande van start met als docenten dr. Frima en mevrouw Voerman In antwoord op deze klacht zei de voor zitter dat er vorige week een onderhoud is geweest met de directie van het ver antwoordelijke installatiebedrijf, Tamse uit Goes, en dat deze heeft toege zegd de volle aandacht aan dit probleem te besteden. „In het afgelopen j~aar heeft het bestuur van Goed Wonen er ver schillende malen achteraan gezeten en het installatiebedrijf heeft ook veran deringen in het systeem aangebracht. Het probleem is echter nog niet tot volle tevredenheid van de bewoners opgelost, maar het heeft de volle aandacht", aldus de heer Kempe. 'Wordt vervolgd'. Zo heet het maand blad van Amnesty International (A.I.), de organisatie die wereldwijd voor het vaak mensonwaardige lot van politieke gevangenen op de bres springt. Zodra liet bij de Oost Sou- burgse Erik Hemel aar op de mat ploft krijgt de hele familie daar prompt een soort stomp tussen de ribben. Het krantje vertelt onder meer hoe ge vangenissen met bun 'bewoners' om gaan in landen w aar het hebben van een eigen overtuiging als misdadig wordt beschouwd. Het rept over te rechtstellingen. niet weer te geven wreedheden. Hoe mensen - na hun verhoor soms voor hel leven ver minkt - veroordeeld lijken tot hun dood achter tralies weg te kwijnen: zondereen vorm van rechtspraak, be trouwbare medische hulp. Of zonder dat een levensteken aan zeer naaste familie is toegestaan. Ike maand worden een paar politieke evangenen met name genoemd. Plus net adres van presidenten, ministers van justitie, kampen en gevangenis sen in het (buiteniland dat hen vast zet. Vandaar dat beklemde gevoel op nummer 31 in de Souburgse Hunze- straat. Want Erik Hemelaar is leider van de Zeeuwse kaartenactie, een van de activiteiten van A.L Dat betekent zelf briefkaarten schrijven naar die A.I.-adressen en andere deelnemers aan de kaartenactie op weg helpen met voorvertaaide ontwerpbrieven. Met dringende verzoeken om vrijla ting van zo'n gevangene, op z'n minst een betere behandeling, een eerlijk proces, ophouden met martelen. Ter wijl dan alle emotionele registers wa genwijd open gaan mag dé bnef uit-, sluitend de deur uit m beleeft gestelde zinnen- Wordt vervolgd. Voor de meeste men sen zijn dit veelbelovende woorden. Ze staan doorgaans (tussen haakjes) na een aardig gedeelte van een lang ver haal dat je het liefst in een adem zou uitlezen. Omdat het nu vaste prik in de brievenbus steekt krijgt dat 'wordt vervolgd' na een licht gevoel van tele urstelling toch eigenlijk een prettige be t ekenis. Het is immers nog niet afge lopen. daar kun je op rekenen. Wat het l^eil KclllS zo heel andere Wordt Vervolgd van A.L betreft kun je er overigens ook zeker van zijn dat de laatste aflevering nog lang niet van de pers komt. Daar heeft de vaste lezer het af en toe zeker moei lijk mee. Stel je voor. je neemt vrijwil lig een abonnement waarmee je een zaak steunt die je ter harte gaat. Ver maag. de ellende is begonnen. Je kunt erniet omheen en dat wil je natuurlijk ook niet". Juist door hun verantwoordelijk- heidsdrang haalde de familie Heme laar vier jaar t erug zichzelf met liefde deze 'ellende op de hals Ze zaten al lang machteloos vol over de oneerlij ke. mensonterende behandeling van volgens wordt het onrecht je maande lijks per PTT aangereikt. Je zou willen dal het verkeerd bezorgd was maar je weet beter. Je verscheurt het ook niet al is dat misschien best een verleide lijke gedachte. Je verscheurt hel ook nietal is dal misschien best een verlei delijke gedachte. „Dus 'verdwijnt' het op mijn bureautje", zegt Eriks vrouw Sonja. „en ik stort me op alle moge lijke klusjes die ineens noodzakelijk gedaan moeten. Maar vergeten die krant? Metgeen mogelijkheid. Het isot dat ding rechtop gaatstaan. Als ik dan echt geen smoesjes meer heb om "net uit te mogen stellen dan begin ik eraan Duik in het relaas over die onge- lukkisen. probeer nette woorden op papier te zetten. Met een steen in m'n politieke gevangenen in zogenaamd beschaafde landen. Wat klinkt dat nog keurig zo. maar bedenk wel wat zich in werkelijkheid afspeelt. Via kranten, radio, televisie komt dergelijk nieuws regelmatig in de huiskamer Net zo makkelijk ais over het werk van Am nesty International Erik Hemelaar. „In een PZC-artikel lazen we iets over een A.I.-werkgroep m onze toen nog Goese woonplaats. Onverwacht dichtbij, we zagen het gewoon als een kans iets te doen. Aan sluiting zoeken dus. lid worden en eerst zelf begonnen metschrijven voor de kaartenactie. Geen pakjes, geld e.d sturen naar een paar vaste families, zoals bij de bekende adoptiegroepen Maar voor telkens drie andere gevan genen - een uit de derde wereld, een uit een westers- en een uiteen communis tisch land - een kort schriftelijk plei dooi houden bij elke hoge functionaris die er maar invloed op hebben kan. Altijd voor personen die geen geweld hebben gebruikt of aangemoedigd, behalve als zij gemarteld worden of de doodstraf krijgen. En steeds zijn over de hele wereld dezelfde drie aan bod. internationaal vanuit het Al- hoofdkwartier in Londen geregeld. Kun je nagaan met welke stapels 'be leefd gestelde verzoeken' ze op zo'n ad res voor die man of vrouw in hun maag zitten. Het blijkt echt dat men daar toch wel gevoelig voor is". Tunesië. Chili. Spanje of waar dan ook. Altijd voorzichtig volgens het A.I.- slencil met richtlijnen want wilde schelduitbarstingen doen meer kwaad dan goed. In vredesnaam in het Frans. Duits of Engels. En dan maar hopen dat er ginds een Rus of Afrikaan achter de posttafel zit die zijn talen spreekt. Erik Hemelaar: „Eerlijk gezegd toch nog een hele klus, met z'n tweetjes al les opstellen, vertalen. Na de verhui zing heb ik nogal eens schrijfsels mee genomen naar mijn werk, de Vlïs- singse HTS. Werd het door collega's in 'moderne talen' nagekeken op schoonheidsfoutjes, daar is menige koffiepauze mee verstreken. Zouden al die anderen dat nu wel volhouden denk je dan. niet iedereen heeft hulp. Kun je niet beter een groter aantal brieven versturen die woordelijk het zelfde zijn dan hel uiteindelijk hele maal laten verwateren omdat het verre van eenvoudig is?" Bij Hemelaar werd het plan om het kaarten schrijven te organiseren haast als vanzelfsprekend geboren. Lijst op gevraagd bij A.I. van Zeeuwse 'schrij vers'. van de werkgroepen. Sindsdien speelt huize Hemelaar hen elke maand de kant en klaar-brieven m handen. Die eerste tijd hadden ze er alleen geen notie van of iedereen dat nou wel op prijs stelde, ook werkelijk gebruik maakte van die moeite. Veel later merkten ze pas hoe een haast uitge doofde Zeeuwse actie opnieuw aan- llakkerde. Dat was toen ze al hun ad resjes vroegen om één gulden van de 3.- die de porto- en papierboel kost voor hun rekening te nemen. Een stroom van fijne reakties. bedankjes en verzekeringen dat de handreiking gretig werd aanvaard. Tolken Ze kregen steeds meer helpende han den. Allerlei mensen die thuis waren op een bepaald gebied wilden best re gelrecht voor de landstaal zorgen, dus meer kans dat liet beleefd verzoek ook werkelijk gelezen wordt. Een tolk Spaans, Joegoslaviseh. Portugees, iemand uit Rusland, in het rijke bezit van een tikmachine met die speciale lettertekens. Daarvan krijgt iedereen een foto-copie. met de Nederlandse tekst eronder. Een huisvrouw die al het typwerk op zich neemt. Hulp. ont staan uit toevallige ontmoetingen, zelfs van buiten de provincie. En toen A.I. daarnaast een campagne tegen het martelen begon namen ze die paar extra brieven er nog maar even bij. Voor Hemelaar met het hele gezin, want zelfs Anne van 15 en Jos van 12 zijn er elke maand een paar uur zoet mee als ze bij aan te fietsen deelne mers de paperassen thuis bezorgen. Zo geeft een lange ketting \an heilig verontwaardigde mensen in (vele landen) tegenwicht. Aan een ijzer- sterke macht, die vrijheid, leven en dood in eigen hand neemt. Zulk tegenwicht kost je enorm veel ener gie, geloot' gerust dat het krant,jes- nieuws en die briel'sehrijverij een mens niet in de kou we kleren gaat zit ten. Ook al schud je alles naderhand verstandelijk van je al. Op zo'n mo ment ben je gewoon even moe. E:i als de gewraakte gevangenissen er ogen schijnlijk niet leger op worden dan ontkom je niet aan de vraag of al deze inspanning wel iets oplevert. Erik Hemelaar: „Die kaartenactie helpt zeer beslist, het resultaat krijg je zwart op wit in het krantje. Begrijp goed. die verzoeken om clementie komen met kilo's tegelijk in gevange nis, kamp of regeringskantoor. Zo'n lawine bezorgt de ontvanger allicht het onbehaaglijke gevoel dat er op hem gelet wordt. Wekt ook de indruk dat die gevangen man of vrouw ken nelijk minder naamloos is dan ze ge dacht hadden. Het is bepaald een rem om in elk geval niet nog verder te gaan. Regelmatig worden er van 'on ze' gevangenen vrij gelaten. Toegege ven. anderen nemen hun plaatsen in, maar de gevangenissen worden ten minste niet groter en voller en voller. Vaak wordt iemand na een briefiioos ineens beter behandeld. Zoiets is na tuurlijk enorm belangrijk voor wie daar uitzichtloos zit. Vooral als je weet wat de oorzaak is. Op aandrang van wildvreemde mensen die zich om je bekommeren". Ik zoek nog even naar Sonja. Maar ze zit weer op haar liefste plekje, de stille achtergrond. Zij vertelde me van haar onomn onden kwaadheid en het belang van strikte zelfbeheersing. Over het onverteerbare idee dat er gens op de wereld mensen zomaar worden opgepakt, voorgoed verdwij nen. Hoe ze jonge kinderen voor hun moeders neus iets aandoen om haar aan het praten te krijgen. Dingen uit halen waarbij een pen tegenstribbelt als je het wil beschrijven.wordt vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9