Medisch was er gewoon weinig aan de hand CSM mag onder zeer strenge voorwaarden blijven draaien Politiek relletje rond CSM PZC/S CSM heeft het op een calamiteit laten aankomen "\foor ons ondernemers is1980gisteren al begonnen!' "De NMB ontwikkelde een financieringsplan gericht op onze mogelijkheden van moigenf De NMB denkt met u mee. Probeer't. VRIJDAG 8 OKTOBER DOKTER DIERICK, HUISARTS IN SAS VAN GENT: provincie „VIB HAD EERST CONTACT MET ONS MOETEN OPNEMEN" SAS VAN GENT - „Medisch gezien was er gewoon weinig aan de hand". Dat stelt huisarts M. Dierick uit Sas van Gent vast nu aan de mileu-overlast veroorzaakt door de Centrale Suiker- maatschappij in Sas van Gent een einde is gekomen. Bij dat bedrijt kwam zoals bekend zwavelwaterstof vrij en dat leidde behalve tot een bijna ondraaglijke stank ook tot allerlei klachten over de gezondheid, zoals misselijkheid, hoofdpijn en diarree. Artsen van de vereniging 'Voorkomen is beter' stelden daarnaar vorige week een onderzoek in. in de Witte Wijk in Sas van Gent en signaleerden inderdaad symptomen 'die wijzen op een lichte zwavelstofvergiftiging'. Dokter Dierick ontkent niet dat dat het geval zou kun nen zijn, maar de milieuhinder was vol gens hem niet onduldbaar in die zin dat er ernstige ziekteverschijnselen uit voortvloeiden. Bij geen van de Sasse huisartsen zijn trouwens veel klachten binnengekomen. Pas deze week, toen de artsen zich gericht gingen oriënteren op de milieu-perikelen, kwamen er wat meer. maar ook toen liep het niet be paald storm op het spreekuur. Dokter Dirick gelooft trouwens dat het verband tussen bepaalde symptomen en de zwa- velwaterstofvergiftiging moeilijk is aan te tonen. „Kijk, zijn er echte ziekteverschijnselen, zoals bronchitis of bloed in de urine, dan moet je natuurlijk driftig in actie ko men. Er was in Sas van Gent wel duide lijk sprake van hinder, maar de concen tratie zwavelwaterstof was volgens ons niet zo hoog dat het die verschijnselen kon opleveren." Hij hanteert op dat punt wat andere normen dan milieu-inspecteur dr. A. Adriaanse die een concentratie van 0,3 ppm (delen per miljoen) al onaanvaard baar vindt voor de volksgezondheid. „Als zijn ministerie van die norm uit gaat heeft men daarbij speciaal het oog op kwetsbare groepen, zoals kinderen, zieken en bejaarden, maar zelfs uit die groepen hebben ons nauwelijks klach ten bereikt", legt de dokter uit De MAC-waarde (maximaal aanvaardbare concentratie, een officiële norm) is vol gens hem 10 ppm. Echte ziektever schijnselen treden pas op als er in de lucht meer dan 20 ppm zwavelwaterstof zit. Wie zich langer dan een half uur blootstelt aan met 600 ppm 'bezwan gerde lucht, legt waarschijnlijk hetlood- je. Dokter Dierick weet dat afgelopen zondag in Sas van Gent 2 ppm gemeten is. Dat ligt ver boven de - nog niet wette lijke - norm die 'volksgezondheid' aan houdt. maar ook ruim beneden de mac-waarde van 10 ppm. „Ik kan me voorstellen dat men er echt last van heeft, maar een gevaar voor de volks gezondheid, nee, dat zie ik er niet in". Neemt hij het VIB kwalijk dat deze ver eniging zomaar in Sas van Gent is ko men binnenvallen? „Ze hebben andere uitgangspunten en dat is hun goed recht In principe heb ik er geen bezwaar tegen dat ze overal opduiken, maar in het geval Sas van Gent was het zeker niet logisch. Ze hadden minstens van te voren contact met ons op kunnen ne men. We hadden ze dan kunnen vertel len dat er vorige week zegge en schrijven een klacht is binnengekomen. Het is lo gisch dat de VIB-artsen meer klachten hebben gehoord. Want weten de mensen dat zwavelwaterstof giftig is en vraagje ze: mankeer je iets, dan komt er altijd wel wat uit de bus. maar ik vind dat geen geweldige methode" Onderzoek De Sasse gemeenteraad, donderdagmiddag tijdens de behandeling van de CSM-zaak (Slot van pag. 1) ten: de directie heeft onvoldoende voor lichting gegeven, bleek zelf onvol doende op de hoogte van het eigen pro cédé en stuurde ook het college en de raad 'met een kluitje kalk in het riet' „Waarom was de grootst mogelijke druk op de directie nodig. Heeft dit incident niet geknaagd aan de vertrouwensrela tie", vroeg de heer Bockstael zich af. 'Te edelmoedig Volgens de PvdA-er W. Garskamp legde de CSM-directie een 'verbijsterende onverschilligheid' aan de dag voor de milieuproblematiek. Hij had - als een ling in de raad - echter ook felle kritiek op het beleid van b. en w. Ten onrechte, zo meende de heer Garskamp, heeft het college vorig jaar de verscherpte voorwaarden van milieu-inspecteur Adriaanse, bij het opstellen van de hin derwetvergunning, naast zich neerge legd. B. en w. zijn volgens hem 'te edel moedig' geweest. „Het bedrijf hoefde niet in beroep te gaan. maar de inspecteur is tegen het besluit van het college in hoger beroep gegaan. Een fraaie vertoning. Twee overheidsinstanties in conflict en de fa briek kijkt rustig toe. Het beroep van de inspecteur is mijns inziens terecht, daar de fabriek de omwonenden nog steeds roet- en stankoverlast kan bezorgen en bezorgt, afkomstig van de pulpdrogerij en het ketelhuis. De hinderwetvergunning van december 1975 heeft geen voorwaarden gesteld die deze overlast kunnen tegengaan. De CSM doet maar. De heer Garskamp- merkte ook op dat voor de bezinkvijver. waaruit de stankoverlast kwam, wel voorwaarden zijn opgenomen, maar dat het bedrijf die niet naleeft. „U ziet het, wel voorwaarden of geen voorwaarden, de CSM doet maar"zei hijdaaraan ook de conclusie koppelend dat „het college heeft gefaald, te lang de belangen van de fabriek zwaarder heeft doen wegen dan de belangen van de omwonenden." Voor de bliksemactie van de bewoners van de Witte Wijk in Sas van Gent (die onder meer het Milieu Actiecentrum Nederland en de vereniging 'Voorko men is beter' inschakelden) had het raadslid niets dan waardering. Burgemeester Dusarduuyn reageerde met een verwijzing naar de voorwaar den, waarmee binnenkort de hinder wetvergunning zal worden aangevuld. De heer Garskamp nam niet de uitda ging aan van wethouder W. Colsen. die het raadslid vroeg om voor te stellen het vertrouwen in het college op te zeggen. „Zo'n voorstel is niet haalbaar", zei de heer Garskamp, die als enige tegen een voorstel van de heer Bockstael stemde om volledig vertrouwen uit te spreken in b. en w. Strenge voorwaarden De voorwaarden waaronder CSM mag produceren worden aanmerkelijk ver zwaard. Volgens burgemeester Dusar- duyn zal met name de beluchtingsca paciteit van de vijvers moeten worden geperfectioneerd om de zuurgraad en het zuurstofgehalte daarin op peil te houden. Verder moet het bedrijf een journaal gaan aanleggen op basis waarvan controle mogelijk is op nale ving van de voorwaarden. Van de CSM wordt ook verwacht dat er een nood plan komt dat richtlijnen bevat hoe in geval van storingen moet worden ge handeld. Tenslotte rekent het college op een uit voerige rapportage van het bedrijf over wat er zich de afgelopen weken heeft af gespeeld. Via een snelle procedure' kan wijziging van de hinderwet binnen en kele weken zijn beslag krijgen. Over igens zullen b. en w. het overleg met het bedrijf over de 'algemene milieupro blematiek' onverminderd voortzetten. Na de nu lopende bietencampagne zal de hinderwetvergunning opnieuw wor den verzwaard Een belangrijke bijko mende voorwaarde is dat volgend jaar een schoorsteen moet worden gebouwd, waardoor de luchtvervuiling verder kan teruglopen. Milieu-inspecteur Ad riaanse had die voorwaarde al eerder willen opnemen, maar vond daarvoor- vong jaar - geen gehoor bij b. en w. van Sas van Gent. Hij tekende beroep aan bij de kroon tegen de zijns inziens te soepele hinderwetvergunning van de CSM. De kroon heeft daarover nog geen uitspraak gedaan. MILIEU-INSPECTEUR DR. A. ADRIAANSE: „OVERHEID DRAAIT OP VOOR HOGE KOSTEN" MIDDELBURG - ..Hel bedrijf heeft het laten aankomen op een calami teit. De overheid is niet tijdig inge licht over het feit dat het uit de hand moest lopen." Dat zei de Zeeuwse in specteur voor de volksgezondheid, belast met het toezicht op de hy giëne van het milieu, dr. A. Ad riaanse donderdagmiddag tijdens een gesprek dat hij met persverte genwoordigers had over de door de Centrale Suikermaatschappij in Sas van Gent veroorzaaktestankhinder. De heer Adriaanse. die samen met de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid, dokter S. Lelie de pers te woord stond, wees erop dat de overheid grote kosten heeft moeten maken doordat de CSM-vestiging de hinder veroorzaakte. „Het bedrijf zegt dat het nemen van maatregelen veel geld kost. Ik wil er tich op wijzen dat de overheid hoge kosten heeft moeten maken, bijvoorbeeld in ver band met de metingen die door het Rijks Instituut voor de volksgezond heid zijn verricht", aldus de heer Ad riaanse „Dat had heel eenvoudig voorkomen kunnen worden Over de opmerking van CSM- directeur ir. J. van Loon, dat 'de in specteur ons met positieve raad zou moeten bijstaan om een eind te ma ken aan de problemen', zegt de mi lieu-inspecteur: „De heer Van Loon verwijt mij, dat ik niet optreedt als raadgevend ingenieursbureau. Dat is volkomen belachelijk en volstrekt ir relevant. Het bedrjf heeft ervoor te zrogen. dat het de zaken voor elkaar heeft. Er zijn nu bepaalde maatrege len genomen waardoor de stankhin- der is verdwenen. Ik kan nog een serie middelen noemen, maar ik ga ervan uit dat het bedrijf de verantwoorde lijkheid heeft. Het bedrijf kent alle finesses ook beter dan de overheid, neem ik aan." Over de rol. die het gemeentebes tuur van Sas van Gent heeft ge speeld in de kwestie, wilde de heer Adriaanse niets zeggen. „Op vragen daarover ga ik niet i.i". zei hij. Wel wees hij er tijdens het gesprek op dat de CSM zelf in eerste instantie verantwoordelijk is voor de gang van zaken, dat het gemeentebestuur toezicht op de naleving van voor- schrfiten moet houden en dat hij zeil als inspecteur toezicht houdt op de hygiëne van het milieu in de provin cie. Het gemeentebestuur heeft, nadat het staatstoezicht initiatieven had genomen en nadat zware druk was geoefend, metonssamengewerkt" zo constateerde de heer Adriaanse. Hij herinnerde eraan, dat hij afgelopen maandag 'het harde advies' heeft ge geven het bedrijf met onmiddellijke ingang te doen sluiten wegens on duldbare hinder. Het gemeentebes tuur stelde daarna een ultimatum: binnen twee dagen moest de stank- hinder zijn verdwenen, anders zou de CSM-vestiging dicht moeten. Tijdens de persconferentie liet de heer Adriaanse donderdagmiddag weten dat hij - nadat de hinder was opgeheven - woensdagavond geen termen aanwezig achtte om te advi seren tot onmiddellijke sluiting. Hij heeft, het gemeentebestuur geadvi seerd een duidelijke rapportage van het bedrijf te eisen en het bedrijf een plan te doen opstellen, waarin maat- regelen worden genoemd waardoor de situatie zoals die in de afgelopen week was. niet meer voorkomt. Verder heeft de heer Adriaanse het gemeentebestuur geadviseerd aan vullende voorwaarden met betrek king tot de bezinkvijvers van het be drijf te stellen. De milieu-inspectuer maakte duidelijk dat zijn beroeD bij de Kroon, waarin een serie maatrege len van het,1 bedrijf wordt verlangd. gehandhaafd blijft. Over de inhoud van dat beroep deed hij geen verdere mededelingen. Naar de mening van de heer Ad riaanse is het niet uitgesloten dat zich opnieuw een calamiteit voor doet. „Als een aantal fysische condi ties niet in de hand wordt gehouden kan de stankoverlast terugkeren", zei hij. De heren Adriaanse en Lelie gaven een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen sinds de eer ste overlast werd ondervonden. De heer Adriaanse wees er daarbij op, dat burgemeester Dusarduijn van Sas van Gent tijdens de raadsverga dering van vorige week donderdag nog sprak over 'een incident.' De heer Lelie stelde dat tot aan het afgelopen weekeinde slechts enkele klachten over de gezondheid waren binnengekomen bij huisartsen. De geneeskundig inspecteur heeft zich wel met de huisartsen en met een in- temiste verstaan, waarbij hij te ken nen gaf, dat de artsen een ruime indi catie moesten toepassen en zelf zou den moeten informeren naar klach ten van hun patiënten. Dokter Lelie: „Uit het feit dat er weinig klachten kwamen valt niet te concluderen dat ze er niet waren. De heer Adriaanse: ..Uit metingen, die de RTV zondag deed. werd duidelijk dat er concentraties zwavelwaterstof waren, die uit een oogpunt van volksgezondheid onaanvaardbaar waren. De overlast deed een duide lijke aanslag op het weivinden en daardoor op de gezondheid van de bevolking. Het is niet gezond de hele week last van hoofdpijn te hebben of dagen met andere klachten rond te lopen, ook al gaat men er niet meteen mee naar de huisarts. Dokter Lelie liet desgevraagd weten dat. nu de zwavelwaterstof is ver dwenen geen negatieve effecten voor de gezondheid van de bevolking in de toekomst zijn te verwachten. SAS VAN GENT - De bespreking van de CSM-kwestie heeft donderdagmiddag tijdens de raadsvergadering in Sas van Gent bijna geleid tot een politieke rel van formaat. Uiteindelijk liep het de batje tussen met name wethouder W. Colsen en het PvdA-raadslid W. Gars kamp. met een sisser af. Met alleen de stem van de heer Garskamp tegen nam de raad een voorstel van de heer J. Bockstael (conf). aan om 'volledig ver trouwen' uit te spreken in het college van b. en w. Het PvdA-raadslid had datzelfde col lege eerder een volledig falend beleid in de CSM-kwestie verweten. Wethouder Colsen herinnerde er daarop aan dat d at beleid is uitgestippeld door het totale college (waarin ook PvdA-wethouder M. P. de Groff zitting heeft). Hij daagde het raadslid uit om aan de raad voor te stel len het vertrouwen in het college op te zeggen. „Ik zou een uitspraak van de raad zeer op prijs stellen." De heer Garskamp had er echter weinig be hoefte aan 'om voorstellen te lanceren die toch niet haalbaar zijn'. Bockstael in reactie daarop: „Ik vind een verduide lijking van de heer Garskamp toch op zijn plaats als hij spreekt over een falend college, waarin nota bene een eigen we thouder zit." Het PvdA-raadslid be perkte zich tot een korte mededeling: „De voorzitter beheert de portefeuille van milieuzaken." Burgemeester drs, W. R V. Dusarduyn voelde zich aange sproken en zei„Zeg dan het vertrouwen in mij op, al zou ik het flinker vinden om het hele college erbij te betrekken, want we hebben het samen gedaan." De heer Bockstael. die eerder de bur gemeester een pluim op de hoed had ge stoken voor zijn optreden de laatste da gen, maakte een eind aan de discussie met het voorstel om 'volledig vertrou wen uit te spreken in het college'. Er werd één tegenstem genoteerd: die van de heer Garskamp. Burgemeester Du sarduyn zei aan het eind van de raads vergadering: „Met verdeeldheid lossen we mets op. Ik betreur het geweldig dat een zaak waarvan je zou verwachten dat die eenheid brengt, zo wordt afgesloten in de raad." i ADVERTENTIE- Het algeheel medisch onderzoek van ie dere Sassenaar, waarom de VIB heeft gevraagd? Dokter Dierick en zijn collega-huis-artsen hebben eerder al la ten weten dat zo'n onderzoek pas zin hheeft als het intensief, uitvoerig, we tenschappelijk verantwoord en statisch begeleid, plaats vindt. Hij beaamt dat er in Sas van Gent. waar huizen en fabrie ken dich op elkaar staan, in feite sprake is van een 'wantoestand'. „Maar het is onzin om allerlei problemen meteen af te schuiven op de industrie. Enkele ja ren geleden al is er gepleit voor een uit gebreid onderzoek in de kanaalzone om dat er in Sas van Gent en Sluiskil erg veel ziekenhuisopnamen waren. Geble ken is nu dat onder meer kwam door het hoge aantal bedden in het ziekenhuis in Sluiskil en dat het mogelijk ook iets heeft te maken met de industrie. Maar het zou een apart onderzoek vergen om dat uit te maken". De heer Dierick merkt op dat ook de sterk gemelleerde bevolking van Sas van Gent oorzaak van allerlei problemen kan zijn. Er woont bij voortbeeld in Sas van Gent (en in Westdorpe) een relatief groot aantal Turken en rand-stedelingen, die dan ook nog eens weinig honkvast blijken te zijn. Verder herinnert hij aan de al bijna twee jaar aanslepende renovatie problemen in de Witte Wijk in Sas van Gent. Door een conflict tussen de wo ningbouwvereniging en een groep be woners komt de opknapbeurt van de huizen daar maar niet op gang. „Ook dat veroorzaakt irritatie. Ik bedoel maar: er zijn zoveel factoren die een rol spelen als je zo'n grootscheeps onder zoek wilt opzetten". Overigens vindt de heer Dierick dat er in de CSM-kwestie teveel is gepolariseerd. „Ik kan me wel indenken dat mensen die problemen hebben de lont in het kruitvat steken, maar in principe ben ik voor redelïjkk overleg. J e moet uitgaan van de goede wil. Waar huizen en fabrie ken dicht bij elkaar staan ïc dat zeker nodig". Verkoop woonhuis MIDDELBURG - Onder grote belang stelling heeft notaris P. Krepel te Mid delburg het huis met tuin aan de Noord straat 21 te Zoutelande publiek ver kocht, Koper van het huis. dat 2.20 are groot is. werd de heer A. Kooman. make laar te Middelburg, voor een bedrag van 54 100. De verkoping had plats in café Royal te Zoutelande Met het oog op de toekomst bouwen we nu een nieuw pand, waarin wij jaren vooruit kunnen en de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De middelen die we nodig hebben voor onze toekomstplannen hebben wij samen met de NMB afgestemd op de te verwachten rentabiliteit. Daardoor werd het een haalbare kaart. De NMB kent onze bedrijfstak. Ze bestudeer den niet alleen onze huidige situatie maar ook de mogelijkheden van morgen. Dat is belangrijk voor de continuïteit van het bedrijf. Bij het overleg over onze lange-termijn-leningwees men ons en passant op mogelijke kostenbesparing bij de loonadministratie Kijk, dat doen ze bij de NMB. Ze begeleiden je in je ondernemerschap. Als kreatieve bankiers zijn ze echte gesprekspartners, die inbreng hebben bij het bespreken van plannen waar je mee bezig bent. Dat komt omdat ze meedenken. En dat is voor ons heel wat meer waard dan alleen geld. Praat ook NEDERLANDSCHE eens met de NMB. MIDDENSTANDSBANK CSM-directie kijkt verwijtend naar milieu-inspecteur SAS VAN GENT - CSM-directeur ir. J. van Loon blijft naar aanleiding van de recente milieu-problemen rond zijn bedrijf wat verwijtend kijken naar de inspecteur voor de milieuhygiëne in Zeeland, dr. A. Ad- Hij heeft de indruk dat er 'iets is blijven hangen' van de pro blemen van vorig jaar, toen dr. Ad riaanse al in het geweer kwam tegen de CSM. De milieu-inspecteur vroeg b. en w. van Sas van Gent toen geefs om die onderdelen van de fa briek te sluiten die niet waren ge dekt door een hinderwetvergunning en kreeg ook van de kroon geen ge lijk. Verder tekendé hij bij de kroon beroep aan tegen de hinderwetver gunning die b. en w. eind vorig jaar verleenden aan de CSM. „Maar er was toen een meningsver schil over een procedure-kwestie. Feitelijke overlast hebben we vorig jaar tijdens de campagne niet be zorgd. Toch zweeft bij mij de indruk dat de houding van de inspecteur te maken heeft met die problemen. Overigens wil ik de contacten met hem graag continueren. Persoonlijk heb ik geen negatieve indruk van dhr. Adriaanse gekregen en ik hoop dat hij dit jaar nog een positieve inbreng zal hebben In het overleg over onze hinderwetvergunning." Wat ir. Van Loon de milieu-inspecteur echter fei telijk kwalijk neemt is dat de CSM verstoken is gebleven van gegevens over de metingen en dat men ook niet wist welke normen de inspecteur aanlegde. „We hadden gehoopt op een meer positieve inbreng." DeCSM-directleontkentnietdatmen hinder heeft veroorzaakt, maar men bestrijd dat er sprake is geweest van 'onduldbare hinder ol zelfs levensge vaar'. De directie baseert die over tuiging op contacten met artsen en op de normen die men in het buiten land aanhoudt op het punt van zwa- velwaterstofverontreiniging De heer Van Loon zegt: „De eerste zondag was er zeker alle reden tot klagen. Dat was niet overtrokken. En als de vereniging 'Voorkomen is Beter' zegt de leefbaarheid in Sas van Gent te willen verbeteren, dan sta ik daar achter. De stank bereikte inderdaad 'n piek van onaangenaamheid. Maar dat neerstrijken op Sas van Gent en dat onderzoek bij de bevolking, dat had men moeten overlaten Sasse huisartsen. De VIB heeft te snel een verband gelegd tussen de klachten en de zwavelwaterstof, al ontken ik daarmee niet dat er klach ten kunnen zijn." Bij de CSM zijn in middels enkele tientallen schade claims binnengekomen, waaronder een van de woningbouwvereniging Sas van Gent vooruit. De formulie ren worden meteen doorgestuurd naar de verzekeringsmaatschappij van het bedrijf. Om aan te geven hoe gebrekkig sommige formulieren zijn ingevuld, zegt de heer Van Loon: „Er was er een bij. waarop de bedragen waren genoteerd in Engelse ponden, dat leek ons toch wel wat vreemd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7