hoe komen we de winter door? herfst en winter: volop mogelijkheden voor reisje laat die televisie eens uit en pak een boek van Singapore tot zoutelande fatum van het spel beschikt VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 De platenmaatschappij van Gerard Cox zou er ver standig aan doen om de tophit van enkele jaren terug iveer opnieuw in de roulatie te brengen: "t Is weer voorbij die mooie zomer' Nog slechts zeldenals we de staatjes van het KNMI mogen geloven, zijn deze woor den zo bewaarheid geworden als in deze herfst, nu de naderende winter als een kille dweil over onze ver schroeide lijven valt. Op hel moment dat. we enkele weken terug nog in een tuinstoel in de avondzon zaten na te genieten van een bezoek aan het strand, is de vurige bron van al dit genoegen reeds lang achter de nok van de overburen verdwenen De tuinstoelen heb ben nog enige tijd geaarzeld tussen het schuurtje en een definitieve plaats op zolder, maar uiteindelijk moet de natuur zijn loop hebben. Van de asters bloeien alleen nog de herfstasters. Een enkel viooltje heeft zich verstout een tweede jeugd te beginnen, maar die zal nimmer tot ouderdom voeren. De aandach t verplaatst zich naar de kamerplanten en voor het eerst in maanden wordt door velen het tv- journaal van zeven uur weer eens bekeken. We leven weer binnen, waar de kachel van de centrale verwar ming inmiddels is gecontroleerd en voor gebruik ge reed gemaakt. De lichten gaan steeds vroeger aan en de avonden worden steeds langer. Hoe komen we de donkere dagen van deze winter door? Op deze pagina worden drie suggesties aan de hand gedaan. Binnen het bereik van iedereen liggen de bezigheden lezen en spelletjes. Minder eenvoudig, maar daardoor waar schijnlijk wel zo aantrekkelijk, is het idee om in herfst of winter eens voor kortere of langere tijd op reis te gaan, per vliegtuig,per boot of in de auto of de trein. En dat- hoeft dan niet persé Mallorca te zijn. want Drente is in deze tijd van het jaar ook erg mooi. Lezen, spelletjes, reizen .het zijn lapmiddelen na zo'n zomer. Maar de natuur moet zijn loop hebben, 't Is weer voorbij „Goedemiddag, meneer. Voor de na jaarskrant wou ik een verhaaltje schrijven over vakantiereisjes in de herfst en winter. Kunt u mij aan wat informatie helpen?" Vijf minuten la ter verliet ik het reisbureau, met in mijn armen een lading folders, waar de oud papier ophalende muziekver eniging jaloers op zou zijn. Een paar uur later zat ik thuis ijverige de mij nog resterende vakantiedagen op te tellen. Een blik op mijn banksaldo maakte evenwel aan alle illusies een eind. Nou ja ik had dan ook een reisje naar Pattaya aan de Golf van Siam op het oog, vanaf 1489,-. De reisgidsen weten het ook allemaal zo mooi te brengen. Wie zou er niet naar Pattaya willen als je leest over wuivende palmen en glinsterend wit zand. Of deze zin: 'De gloed van de tro pische zon lijkt alles en iedereen met een extra intensiteit te beschijnen, waardoor bloemen, orchideeën en bomen nog uitbundiger bloeien en de bevolking nog vriendelijker en harte lijker is dan de doorsnee-Thai'. Ga maar vast sparen. Om nog even in deze categorie door te gaan, de reisgidsen maken melding van reizen naar Bangkok, Ceylon. Hongkong, Filippijnen, Penang, Sin gapore, Bali en Indonesië. Reizen die voor velen van ons een schone droom zullen blijvën. Of wat dacht u van Ke nia en Tanzania. Een reisje naar Israël begint, financieel gezien, al tot de mo gelijkheden van meer mensen te beho ren en dat zal zeker het geval zijn met Sicilië en Rome. ruime keus 'Sneeu wvakanties en zonnevluchten', de reisgidsen bictien een ruime keus. Voor de liefhebbers van wintersport zijn er verschillende mogelijkheden in Oostenrijk, Zwitserland, Duits land, Joegoslavië en Frankrijk. Wie de voorkeur geeft aan een milder kli maat, kan natuurlijk terecht in Spanje en Portugal, maar ook Tunesië en Egypte worden in de gidsen aan bevolen. Voor winterhaters moeten de Canari- sclie Eilanden ideaal zijn, want de tekst in één van de vele reisgidsen leert ons, dat dit 'het aangewezen vakan tieoord is voor een win tervakantie die op een zomervakantie lijkt'. Onver mijdelijk in de gidsen zijn Mallorca, Benidorm, Costa del Sol, plaatsen die inmiddels gerenommeerde vakan tieoorden zijn geworden. 'Griekenland godenland' meldt een reisgids in grote letters en adviseert verder om twee weken vakantie te nemen: één week A thene en één week Rhodos. 't Is een idee. Dezelfde reis gids geeft ook de volgende tip: 'Eén week Malta is een beste tweede vakan tie' en bovendien zit er een heroïsch tintje aan, wanthetstaater echt: 'Mal ta, de bakermat van de Malteser Rid ders, verheft u in de adel van het va kantieleven'. Marokko begint ook steeds meer in trek te komen met va kantieoorden als Marrakech en Aga- dir. En ach, wie heeft er nog nooit van het zonnig Madeira gehoord? We laten even de reisgids aan het woord over 'het goddelijk geschenk Madeira': 'Waar het nooit winter is. waar u or chideeën kunt plukken, waar de zeld zame paradijsbloem bloeit. Yes my dear, Madeira heeft iets van een lüst- hof. NaarRusland-komtoverigensmaarin één reisgids voor - ga je niet om de winter te ontvluchten. De tempera tuur blijft er van november -tot april stevig onder nul. De mogelijkheden om, bijvoorbeeld in Moskou, uit te gaan, zijn ook maar beperkt: geen bars en geen dancings. Wel is er m de meeste hotels 'dinner-dancing' en na tuurlijk kan men een ballet- of theater avond bijwonen. Tot de niet alledaagse landen waar heen reizen worden verzorgd, zijn ten slotte Senegal en de Seychellen. Mooi (zeker op de plaatjes), exclusief en dus duur. trein Van veel vakanties wordt de reis naar de plaats van bestemming per vlieg tuig gemaakt. Begrijpelijk, want daardoor wordt de tijd die aan het rei zen verloren gaat tot een minimum beperkt. Maar er zijn nog altijd men sen - en waarschijnlijk meer dan men wel zou denken - die zich niet zo happy voelen in zo'n grote stalen vogel en die liever wat dichter bij Moeder Aarde blijven. Daarom zit er in het pakket reisgidsen doorgaans ook wel een gids die uitsluitend informatie geeft over reizen per trein of auto. Senegal, Bali, Hongkong of Kenia zal men er niet in vinden. Daarheen reizen per trein zou wat erg tijdrovend zijn. Maar er zijn in Europa ook verschillende aantrekke lijke mogelijkheden. Kopenhagen. Wenen. Duitsland ligt bij wijze van spreken naast de deur. Zwitserland is gemakkelijk per trein te bereiken, evenals Oostenrijk en Italië. frankrijk Een win tervakantie in Frankrijk Niet iets dat direct in de ged achten springt. Maar de Franse Toeristen Service heeft toch maar een heel boekje met uiteenlopende mogelijkheden samen gesteld. Daar zijn natuurlijk de win tersportvakanties in plaatsen als Mor- zrne, Avoriaz, St. Gervais, Val d'Isère, AimeLa Plage, Les Arcs, Les Deux Al- pes en Isola 2000. maar waarom niet eens in de winter naar Panjs of naar plaatsen aan de Rivièra. zoals Boulouris-sur-Mer. St. Raphael. Can nes, Nice of Menton. En ook de stad Aries in de Provence moet in de winter de moeite waard zin. In Dieppe (Nor- mandië) kan men deelnemen aan een kookcursus, die daar bijna wekelijks wordt gehouden. Wie zijn Frans niet zo goed beheerst, hoeft er niet voor terug te schrikken, want deze Dieppe Cook ery Course wordt gegeven in het En gels. De meeste reisgidsen maken ook mel ding van een soort 'minitnpskorte vakantiesnaar bestemmingen die niet al te ver van huis liggen. Zo kan men voor twee of zeven dagen naar Londen vier dagen naar Parijs, vijf of acht da gen naar Rome, vier of acht dagen naai- Wenen of zelfs zes dagen naar Is tanbul. Voor de Zeeuwen zijn met name interessant de minitnps naar Londen via de Olaulijn. eigen land Soms lijkt het wel of je hebt afgedaan voor je vrienden, wanneer je niet mee kan praten over Mallorca, Rhodos, Las Palmas of de Costa del Sol (hoog uit over de Costa del Nol, maar om een dergelijk grapje kan doorgaans- slechts zuur geglimlacht worden). Laat ze maar kletsen. Waarom zou het in eigen land niet goed toeven zijn? Natuurlijk, het buitenland is machtig interessant en de reisgidsen vormen een soort eetlust opwekkend voorge recht. Maar daarom kan het hoofdge recht nog best zwaar vallen. In reisgid sen schijnt altijd de zon. Je zou bijna denken dat het aan de Costa del Sol en deCostaBlancanooitnachtwordt. En de in bikini geklede dames die het al lemaal nog aantrekkelijker moeten ■maken, hebben altijd een huidskleur die sterke associaties oproept met een gekookte kreeft. Zeker de zonnebrand vergeten. Zelfs de pagina's die over de wintersportgebieden handelen, laten uitsluitend zonnige foto's zien. Maar die sneeuw moet toch een keer geval len zijn. Als je in Nederland op vakantie gaat. weetje tenminste waar je aan toe bent. Vooreen vijfdaags reisje moetje op z'n minst rekening houden met twee buien, één van twee en één van drie dagen. Maar dat geeft niks, want een geharde Nederlander heeft zijn regen pak bij zich en gaat toch wandelen. Als je in Nederland op vakantie gaat. kan je er ook van verzekerd zijn. datje een eenvoudige, Hollandse pot krijgt voorgezet. Want die olijfolie kan soms maar wat raar vallen. Nou, bij de NS hebben ze dat goed begrepen en heb ben ze een aantal instantrrelsjes sa mengesteld, die met wat eigen inbreng heel gemakkelijk opgeklopt kunnen worden tot een aangename herfstr of wintervakantie. Zo is er volop gele genheid om er In herfst, winter of lente eens voor een paar dagen op uit te trekken: drie dagen Friesland, Dren the, Twente, Montferland. Zuid- Limburg, Noord-Holland, Walcheren, Texel. Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Veluwe. Brabant, Rijk van Nijmegen, Groesbeek, Put ten, Garderen, Amsterdam. Rotter dam, Den Haag. In de prijs van deze reisjes zijn ver schillende dingen begrepen, zoals al tijd de treinreis van elk station in Ne derland naar de vakantiebestemming en terug, volledig pension van het di ner op de dag van aankomst en de lunch op de dag van vertrek en vaak ook een abonnement op het plaatse lijke streekvervoer. Met de NS kan men overigens ook eventjes over de grens gaan kijken; vier dagen naar Monschau of Tecklenburg, twee dagen naar Brussel, een weekend naar Ant werpen, Gent, Brugge, Luik. Düssel- dorf, Keulen of Hamburg, drie dagen naar Munster of vier dagen naar Sauerland. Daarnaast verzorgt de NS ook achtdaagse appartementenreizen naar Ameland, Bergen (N-H), Zoute lande, Valkenburg, de Ardennen en Sauerland. Een overvloedige keus. Aan het slot van dit verhaal kunnen we niet anders doen. dan de lezers die door het bovenstaande zijn aange moedigd om een korte herfst- of win tervakantie te houden, te verwijzen naar één van de erkende reisbureaus. Met de armen vol reisgidsen komt u weer thuis. Maar het doorbladeren is een feest, op zichzelf al een korte va kantie. Met altijd zon, ook als het bui ten regent, De gidsen zijn gratis, dus een goedkoper uitje is nauwelijks denkbaar. Wordt het weer een hele winter 'bui zen' Van 'Hollands Glorie' via Mies en Willem naar de Wie-kent-kwis en de Hammonds? Met kaas uit het vuistje en de pils binnen handbereik? Avond aan avond? Wegdommelend bij 'Den Haag vandaag' en induttend tijdens het laatste journaal? Het zal wel weer. De schoolmeester moet het allemaal hebben voorzien, toen hij halverwege de vorige eeuw, in dicht vorm, zijn toekomstvisie gaf op het nageslacht: 'Bleeke kind'ren. kranke moeders. Neven met een breukband aan. Scheele zusters, bochelbroeders. Vaders, die uit kuchen gaan, Ramlend vee. met kwik bevracht Machteloos, mislijk nageslacht.' En toen moesten radio en televisie nog uitgevonden worden. Maar kaas en bier waren er al wel en die zijn uitste kend te combineren met een goed boek, bijvoorbeeld een boek met de humoristische verzen van de School meester. Dit was het pseudomem van Gerrit van de Linde, die op 12 maart 1808 te Rotterdam werd geboren als zoon van Jan van de Linde en Hester de Vooys. Voordat hij op 27 januari 1858 op Cromwellhouse, Highgate, Londen, overleed, had hij als 'de Schoolmeester' grote bekendheid verworven met 'de proeven van zijn speelsch en dichterlijk vernuft' (zoals Jacob van Lennep het uitdruktei, die werden gepubliceerd in de almanak 'Holland' Jacob van Lennep bundelde na de dood van Van de Linde de wer ken van de Schoolmeester Al werden de gedichten van de Schoolmeester meer, dan een eeuw geleden geschre ven, ze zijn grotendeels de moeite van het lezen waard gebleven. Lezen is trouwens altijd de moeite waard. Veel meer dan bijvoorbeeld televisiekijken. Laat dat ding nou maar eens een paar avonden per week uit. Scheelt trou wens ook in de stroomkosten. De win teravonden lijken erg lang, maar met een goed boek vliegt de tijd om. En het geeft zo'n tevreden gevoeL De gedichten van de Schoolmeester zullen wellicht wat moeilijk verkrijg baar zijn - de boekhandelaar zal het boekje waarschijnlijk moeten bestel len, maar dat doet de boekhandelaar graag - maar daarnaast zijn er nog vele duizenden boeken die wel zo voor het grijpen liggen en die in staat moeten worden geacht verschillende wintera vonden te maken tot feestavonden. l.p. boon en is op dit moment waarschijnlijk al verkrijgbaar. Voor vele kinderen is het ongetwijfeld goed nieuws, dat de boek jes over Jip en Janneke (van wie an ders dan Annie M. G. Schmidt) zijn ge bundeld, zodat een kloek werk van 400 bladzijden ontstond, met tekeningen van Fiep Westendorp. Een boek dat-in de zak van Sinterklaas niet zal mis staan. Van de Zeeuwse dichter- schrijver Hans Warren komen twee nieuwe werken in de handel: een bun del openhartige liefdespoëzie 'Zeggen wat nooit iemand zei'en tot een roman vervlochten verhalen, onder de titel 'Demetrios'. Nog onbekend is de naam van Martin Melskens. die debuteert met de roman 'Screenplay en de vloed', in een eigentijds decor van hippe jeugd, die zich een beetje uitleeft in sex. drank en een joint van tijd tot tijd. Van de uit Vlissingen afkomstige dichter Hans Verhagen verschijnt om streeks februari een nieuwe bundel gedichten. brachten, schreven na 'All the presi dent's men' het boek 'The final days', dat in Nederlandse vertaling ver schijnt onder de titel 'Nixons laatste dagen'. Van het beroemde boek 'Max Havelaar' van Multatuli verschijnteen onverkorte herdruk met 32 foto's uit de film van Fons Rademakers. De televisie laat de door Godfried Bo- mans geschreven avonturen van Pa Pinkelman weer herleven en natuur lijk zijn deze boeken dus weer ver krijgbaar. herdrukken beperkt De Nederlandse uitgeverijen hebben voor deze herfst en winter overigens weer de nodige publicaties op stapel staan. Velen -zullen zich waarschijn lijk al verheugen op een nieuw werk van de hand van Louis Paul Boon: „De zwarte hand', een boek dat dze maand verschijnt. Dit werk van de Vlaamse meester, dat als ondertitel draagt 'of het anarchisme van de negentiende eeuw in het industriestadje Aalst', wordt aangekondigd als een soort vervolg op Boons met vijf literaire prijzen bekroonde sociale documen taire 'Pieter Daens'. Een andere naam die er uitspringt bij het bekijken van de lijst met nieuwe uitgaven is die van Jan Cremer, de man die in het begin van de jaren zes tig naam maakte metzijn 'onverbidde lijke bestseller' 'Ik Jan Cremer'. In na volging van vele schrijvers heeft hij zich nu ook op zijn jeugd gestort en schreef 'Jongensleed'. Dit ruim 300 pagina's dikke boek mag men ove rigens pas in het vooijaar verwachten. Het nieuwste boek van Simon Car- miggelt, altijd goed voor een grote le- zersschare. is getiteld 'Ze doen maar' De lijst van boeken die deze herfst en winter zullen verschijnen, is schier eindeloos. We kunnen daarom slechts een beperkte greep doen uit het aan bod van Nederlandse en vertaalde li teratuur. boeken over politiek, ge schiedenis, psychologie, hobby, enzo voorts. enzovoorts. Van de herontdekte Noorse schrijver KnutNamsun verschijnt 'Het laatste hoofdstuk' en Virginia Woolf hield een 'Schrijversdagboek' bij. waarvan nu een Nederlandse vertaling verschijnt. De liefhebbers van de schrijver Konsa- lik kunnen voorlopig weer even voor uit met 'Liefde is sterker dan de dood' en .Een hemel vol sterren'. De laatste roman speelt zich voor een belangrijk deel in Nederland af. Van de hand van Olaf J. de Lande 11 verschijnt 'De porse leinen spiegel' en Jan Koesen schreef na zijn debuut 'Bus gegijzeld' een nieuwe thriller, getiteld 'Salvo voor de sjah'. De succesvolle serie van Anne en Serge Golon over Angélique wordt voortgezet met deel dertien 'De sa menzwering'. Leonard Huizinga her schreef op zijn manier een aantal be kende sprookjes. onderde titel'Je leeft maar zo kort en je bent zo lang dood'. Van de Nederlandse detective schrijver A. C Baantjer verschijnen 'De Cock en het lijk aan de kerkmuur' en 'De Cock en de zorgvuldige moor denaar'. Meneer A. E. Hotchner schreef een boek over Doris Day, me neer R. N. Berki een boek over het so cialisme en dr. Claude Maïllard een boek over prostituees. De journalisten Bob Woodward en Carl Bernstein, die het Watergate-schand aal aan het licht En we zijn nog lang niet aan het einde van de lijst. We noemen van James Baldwin 'Het werk van de duivel', ge heel herziene herdrukken van de be kende boeken van J. B. Charles 'Volg het spoor terug' en 'Van het kleine koude front' en willekeurig rijk geïl lustreerde werken als een boek over piraten (door David Mitchell, ver taald door Bab Westerveld) en een boek over erotische prentbriefkaar ten (door Barbara Jones en William Quellette, vertaald door Gerrit Kom rijk Glenn Infield schreef een boek over het privéleven van Adolf Hitler, onder de titel 'Eva en Adolf. Bertus Aafjes schreef verhalen over plaatsen als Amsterdam. Den Haag, Edam. Goude en Veere onder de verzameltitel 'In de Nederlanden zingt de tijd' en Hubert Lampo schreef 'De Pnns vanMagonia' overeen tragische vriendschap tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bob Meijer, de nieuwslezer van het NOS-joumaal die vertrok omdat hij zich niet kon verenigen met de tekst die hij moest voorlezen, schreef over deze controverse het boek 'Het belangrijk ste nieuws werd verzwegen...' Tenslotte willen we er nog even op wij zen, datna de verschillende standaard werken onder de vlag 'Winkler Prins' er nu ook een 'Winkler Prins Geschie denis der Nederlanden' op stapel staat, die door verschillende Neder landse en Belgische historici is sa mengesteld. Het worden drie kloeke delen, met in totaal zo'n 700 afbeeldin gen. Er zullen de komende maanden weer veel boeken het licht zien, vele malen meer dan in dit kort bestek is opge somd. Daar valt nauwelijks tegen op te lezen. Maar wanneer we die televisie nou eens de hele winter uitlaten, dan komen we wellicht een eind in de goede richting. En wie met alle geweld plaatjes wil kijken, moet nog even geduld hebben tot 14 november, wanneerereennieuw deel van de stnp 'Asterix' verschijnt, getiteld 'Obelix en Co'. Stratego, Mens erger je niet (dat nog steeds in de belangstelling staat), Olie voor de Wereld (waarmee enkele jaren terug werd ingehaakt óp de actualiteit van de oliecrisis), een moeilijk talen- spel dat als doel heeft de Franse woor denschat van de spelers te vergroten, enzovoorts. In de handel zijn ook nog steeds oude spelen als Klok en Hamer en Slabberjan. Dit laatste is een ty pisch Walchers gezelschapsspel, dat voornamelijk werd gespeeld op 'oog- daegen', zoals Kerstmis, Nieuwjaar en ook na de slacht. Het spel wordt ge speeld met twee maal 21 houten dop pen, die op verschillende manieren gemerkt zijn en daardoor ook verschil lende waarden vertegenwoordigen. De verschillende merktekens zijn: cijfers blind (ongemerkt), rit, smoel, pispot, herberg, poesje, vogel, kap-af (ruiter te paard met getrokken sabel). en overleg, van intuïtie en verstand. Het is oorspronkelijk een koninklijk spel, het Spel der Goden. Een aangename manier om de lange winteravonden te korten, is het spe len van een spelletje. Dat blijken steeds meer mensen in te zien, want de vraag naar spelletjes vertoont een duidelijk stijgende lijn. Als je nood gedwongen de winteravonden in een zaamheid door moet brengen, dan zie je je beperkt tot kruiswoordraadsels of een spelletje patience, maar zodra je met twee personen bent, dan liggen er al vele mogelijkheden open. Neem bijvoorbeeld het moderne spel Mastermind, dat als warme broodjes de winkel uit vliegt. In zijn laatste va riant wordt dit spel nu ook gespeeld met woorden. Scrabble is ook een spel dat met twee personen gespeeld kan worden, al wil het dan soms wel eens lang duren. Een oud spel is Tric-Trac, dat in vroeger jaren uitsluitend ge speeld werd in adelijke kringen, maar dat tegenwoordig ook voor het gewone volk verkrijgbaar is. Ook dit is een spel voor twee personen, evenals Reversi en Kalaha. Het laatste is een tamelijk onbekend spel, dat evenwel zo'n 7000 jaar geleden reeds werd gespeeld in Azië en Afrika. De naam van het spel is afkomstig van de Kalahariwoestijn, waar het gespeeld werd met behulp van kuilen in het zand en keutels van kamelen. Als inzet gebruikte men ste nen. diamanten of mooie slavinnen. Hetassortimentspelen is enorm groot. Er zijn spelen als Zeeslag, dat erg in opkomst is, het dierenspel Wild Life, mah jong Eenspeldat met drie ofliever nog met vier personen gespeeld kan worden, is het Chinese spel 'Mah Jong', dat be schouwd kan worden als het oudste en meest exclusieve gezelschapsspel ter wereld. In dit spel zijn de sporen terug te vinden van de Oosterse mys tiek en van de Chinese muur. De zonen van het Hemelse Rijk ontwierpen een spel, dat een combinatie is van toeval Er zitten allerlei symboien in ver werkt, zoals de getallen 13 en 14, onge luk en geluk. Oorspronkelijk is het een krijgsspel. waarin de machten worden voorgesteld door de Winden. Draken, Hoofden, Officieren en voetvolk. De Chinese beschaving kende dit spel reeds, toen het westen nog in het sta dium der primitieven verkeerde. Het Mah Jong-spel bestaat uit 144 stenen, namelijk 28 honneurs (Öe winden en de draken). 24 hoge stenen (namelijk de hoofden en officieren, dat wil zeggen de Enen en de Negens van de Tekens, de Kringen en de Bamboes), 84 gewone stenen(het voetvolk, ofwelalle tweeën tot en met alle achten van de Tekens, de Kringen en de Bamboes) en 8 sei zoenen (stenen waarop afbeeldingen van de vier j aargetijden staan en die de rol van joker kunnen vervullen). Hetis ondoenlijk om in enkele woorden de gang van het spel uiteen te zetten. Maar, zoals voor zoveel spelen geldt, de snelste manier om het te leren is het te spelen. In Mah Jong speelt het lot, het fatum, een belangrijke rol, het lot dat zich niet verstandelijk laat beïn vloeden, hoe graag men het ook tel kens weer probeert. En in datproberen ligt juist de bekoring van het speL De speler wikt, maar het fatum van het spel beschikt. Het Mah Jong-spel, een spel dat in de fraaie uitvoering met stukken van ivoor en bamboe tamelijk prijzig kan zijn, maar het is wel een investering waar de hele familie vele, vele jaren groot plezier aan kan beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 69