publiek wordt wust 88^8 nog meer plezier van uw filmhobby fabrikanten passen steeds meer verfijningen toe pMisi V Sjiilip:1 <3Éj I flé monteer echte film met titels VRIJDAG 8 OKTOBER 1967 Het Nederlandse publiek wordt kwaliteitsbewust op het gebied van geluid en -installaties. Men stelt steeds hogere eisen aan de spullen die men koopt. Dit is de algemene conclusie bij de handelaars, die hun assortiment dan ook hebben aangepast aan deze veranderende vraag. Ook de fabrikanten dragen hun steentje bij aan deze ontwikkeling. Door het toepassen van nieuwe technieken kan men de konsument voor hetzelfde bedrag als enkele jaren geleden thans apparatuur bieden, die kwalitatief op een veel hoger peil staat. Voor versterkers betekent dit vooral: meer vermo gen (watts) en minder vervorming. Bij de platenspe lers vinden we bijna geen aandrijvingen met het tussenwiel - een gevreesde boosdoener voor wat be treft nare bijgeluiden - meer; de meeste moderne platenspelers zijn voorzien van snaaraandrijving of, nog mooier, direkt aangedreven plateau, het geen de motorbijgeluiden bijna volledig uit de we reld helpt. De afstemmers zijn gevoeliger en meer selektief geworden door toepassing van nieuwe transistortypen (meestal FET's) en keramische fil ters in plaats van de vroegere midden- frequenttransformatoren, Vooral echter bij luid sprekers zijn de laatste tijd opvallende verbeterin gen aangebracht. In veel gevallen hoeft de luid spreker niet meer gezien te worden als de zwakste schakel in de geluidsketen. Toepassing van zeld zame metalen en kunststoffen in de luidsprekerko- nus (koepelmembranen bij hoge- en middentoon- luidsprekers) heeft hier de gevoeligheid en vervor- mingsvrijheid enorm verbeterd. Bij de basluid- sprekers heeft de toepassing van nieuwe sterke magneet-materialen de belastbaarheid (het maximum-vermogen) sterk vergroot. Een bijko mend voordeel is de mogelijkheid tot verkleinen van de kastinhoud van een luidspreker zonder veel aan geluidsvolume in te boeten. Een advies voor 'beginners'kies eerst de luidspre kers die u mooi vindt klinken, pas daar de verster keren eventuele andere apparatuur bij aan. Een te 'lichte' en een 'zware' versterker aan te sluiten, tegen een 'zwaargewicht-luidspreker! Het omge keerde, een 'zware' versterker en een 'lichte' luid spreker - mits van goede kwaliteit - is een veel gezondere kombinatie. Vraag uw handelaar eens. de luidspreker van uw leuze afwisselend op een 'lichte' en een 'zware' versterker aante sluiten, beide natuurlijk afgesteld op hetzelfde volume. U zult verbaasd zijn over het verschil in gedetail- leeerdheid en openheid van de muziek. Mocht u een dergelijke kombinatie aanschaffen, vraag dan, of er een zekering in de luidspreker aanwezig is om even tuele 'vergissingen' met de volumeregeling van de versterker op te vangen. Misschien hebt u kinderen, of kennissen die bij een demonstratie van uw nieuwe installatie niet kunnen nalaten om even 'vol gas' te geven! Een stel zekeringen bespaartu in zo'n geval de kosten van een paar nieuwe luidsprekers. firato Naast de reeds vermelde kwaliteitsverbetering is er op de geluidsmarkt weinig nieuws bijgekomen. Op de begin september in Amsterdam gehouden twee jaarlijkse tentoonstelling van alles wat met beeld en geluids-elektronila te maken heeft, fe Firato, be stonden de vernieuwingen bij bijna alle merken uit verfijningen in bedieningsgemak, gebruikskwah- teitsverbeteringen en toepassing van nieuwe tech nieken waardoor de kans op storing wordt ver kleind en eventuele reparaties sneller en goedkoper worden. Veel fabrikanten bouwen hun apparatuur op uit losse delen -prints of modules- die bij defek- ten eenvoudig vervangen kunnen worden door middel van steekverbindingen. Bij de steeds populairder (en beter) wordende kasseueaecks is de voornaamste verbetering in gebruikscomfortde 'front-loader' (bij wasmachines heetdateen voorlader), waarbij hetkassettevak, de bedieningstoetsen en -knóppen en de sterkteme ters aan de voorzijde van het apparaat zitten, waardoor plaatsing in een wandmeubel gemakke lijker wordt en het apparaat hetzelfde uiterlijk krijgt als we al lang van afstemmers en versterkers gewend waren. Een tweede belangrijke stap vooruit voor de' kassette-apparatuur is verborgen in de ontwikke ling van nieuwe bandsoorten. Na de chroomdioxyde-band, die hogere frequenties mo gelijk maakte, maar ook de vervorming m de meeste rekorders weer flink deed toenemen, waar door het afregelen op één bepaalde bandsoort nog belangrijker werd, kwamen de 'gemengde' banden metijzeroxydeen chroomdioxyde een kombinatie van de goede eigenschappen van beide bandsoor ten) en, meer recent, de nieuwe banden met ijzer- oxyde van een fijnere samenstelling. Deze band soort maakt het bijna zinloos om chroomdioxyde met zijn grotere vervorming te gebruiken en maakt omschakeling van de bijstroom en frequentiekor- rektie (equalisatie) alsmede de dolby- ruisonderdrukkingsschakelingen overbodig. U hoeft dan niet voor iedere kassette de betreffende schakelaars om te zetten hetgeen het bedienings- zwakke punten van dynamiek en frepuentiebereik is een goede spoelenrekorder nog steeds beter. Daar staat tegenover, dat debetere kassette- apparaten een betercijfer voorzweving hebben dan hun metspoelen uitgeruste concurrenten. Nieuwe cassette Dit met de huidige technische hulpmiddelen niet weg te werken verschil heeft geleid tot het uitbren gen van een nieuw kassette-systeem. de Elcaset. die eigenlijk het enige echte nieuws vormde op de Fira to. De Japanse geluidsgiganten Sony, Matsushita en Teac hebben besloten deze dubbelformaat kassetr te. met geluidsband van dezelfde breedte als op een spoelenrekorder. te ontwikkelen tot een echte kon- kurrent van de spoelen-rekorder. De kassette is voorzien van allerlei ingebouwde beveiligingen en kan het in de bijbehorende rekorder alleszins op nemen tegen de beste spoelenrekorders. Sony toonde twee modellen op de Firato (prijs resp. 1995 en 2995) die beide een frequentiebereik van 25 tot 20.000 Hz hebben; signaal-ruisverhouding 62 dB; zweving 0.12 pet (DIN) of 0,08 pet (beter dan een spoelenrekorder) en vervorming minder dan 0,08 procent, hetgeen eveneens beter is dan de meeste spoelenrekorders presteren. Verder zijn beide apparaten voorzien van alle mo gelijke snufjes, beveiligingen en bedieningsmoge lijkheden. In technisch opzicht kunnen de Elcaset-machineselke vergelijking met de'gewone' bandrekorder glansrijk doorstaan. Als extra voor deel komt daarbij het gemak van de kassette; voor diegeen die een hekel aan het gedoe met losse ban den heeft en toch niet van plan is om banden te gaan monteren op een plakpers, wellicht het door slaggevende argument. Blijft de vraag, of er voor deze toch wel aanzienlijke prijzen geen sterke con currentie van de zijde van de 'normale' spoelen rekorders valt te verwachten. Voorlopig ziet het ernaar uit, dat de Elcaset niet zo stormenderhand gemak aanzienlijk vergroot. Een voorbeeld van de nieuwe bandsoort is de 'Sper Avilyn' band van TDK. Deze band heeft een lage ruis en vervorming en een breed frequentiegebied en laat hoge opname-niveaus toe. De kassette-rekorders zelf zijn inmiddels ook sterk verbeterd, zo zelfs, dat het voor de meeste luiste raars moeilijk is onderscheid te maken tussen het originele en het opgenomen geluid. Dit komt door de toepassing van betere koppen en bijvoorbeeld aandrijving van de band met twee 'capstans', vaak via speciale gelijkstroom-gestuurde, of tacho- generator-motoren die een gelijkmatige bandloop garanderen. Op de duurdere decks vinde we soms aparte motoren voor de bandloop en he t b andtrans- port. Twee motoren is al heel normaal, drie komt ook vaak voor en het nieuwste topmodel van Tech nics, de RS 9900, heeft vier motoren Deze kassette-machïne is ondergebracht in twee behui zingen, één voor de cassette met transport en kop pen en een tweede voor de bijbehorende elektroni- ka. Het spreekt vanzelf, dat de prijs van dit 'profes sionele' kassette-apparaat aanzienlijk boven die van een huis-tuin-en-keuken-deckje ligt. Ondanks de opzienbarende verbeteringen in kwali teit bij het medium kassette. kan zelfs het beste kassettedeck het, hoorbaar, niet opnemen tegen een spoelen-rekorder van goede kwaliteit. Op de de markt zal veroveren, als 15 jaar geleden de compact-cassette deed. Verdere opvallende nieuwkomer op de Firato was bij de kassette-decks onder andere de B O 5000, geheel iln de bekende plasse B O-stijl met aanraaktoetsen en slechts twee schijfregelaars 'buitenop' De rest zit mooi weggewerkt achter een klepje voor wanneer er iets geschakeld of bij gere geld moet worden. Verder een mooi apparaat van Sharp met een zoek-automatiek voor opgenomen passages, waarmee zeer snel een bepaald stuk van een kas sette kan worden teruggevonden. Het deck, een voorlader, heeft verder ook zeer mooie specificaties en mogelijkheden. Sharp Optonica RT 3535. voor wie wel oren heeft naar dit apparaat. De importeur is Senfor b.v. in Rotterdam. 'post-fading' Het programma van Philips is weer drastisch uit gebreid op alle fronten. De meest opvallende ver- schylning is wel de semi-professionele spelenre- korder N 4506. die is voorzien van wat Philips noemt, 'post-fading' Dit is demogelijkheid om een band waarop een ongewenste passage voorkomt, achteraf te korrigeren. Men kan het opgenomen ge deelte geleidelijk aan (regelbaar) uitwissen en daarna het nieuwe stuk met de volumeregelaar in hetzelfde tempo inregelen, een effect dat vroeger slecht met behulp van twee rekorders mogelijk was. Het apparaat is verder voorzien van drie motoren, drie koppen en een bedieningssysteem waarmee in volle vaart van vooruit naar terugspoelen gescha keld kan worden, zonder dat de band u omn de oren vliegt. Het apparaat leent zich voor echo. multi-play en mengen en kan tijdens vooruit- en terugspoelen de band via de weergave kop laten afluisteren, hetgeen een hoop 'zoekwerk" bespaart. Extra handig is in dit opzicht ook de regelbare spoelsnelheid. Het postrfadïng-systeem vinden we ook terug in de nieuwe mono-kassetterecorder N 2219 van Philips. Verdere nieuwkomers zijn een nieuwe luidspreker met ingebouwde versterkers (apart voor hoog. midden en laag) waarbij de basluidspreker zichzelf korrigeert volgens hel 'motional feedback' sy steem. Het is een 100 watt-luidspreker enprduceert tonen tussen 20 en 20.000 Hz. bij een zeer lage ver vorming. Voorts was er de afstemmer 22 RH 762. die is voor zien van een automatisch zender-zoeksysteem en toonde zustermerk Aristona een kombinatie afstemmer-versterker en kassette-deck plus pla tenspeler SX 6841, die een ingebouwde klok heeft, hetgeen opnamen op een vooraf ingestelde tijd mo gelijk maakt van een eveneens in te stellen tijds duur. Eenzelfde voorziening heeft de nieuwe video-kassette-recorder N1502 van Philips, die drie dagen van tevoren op een bepaalde tijd afgesteld kan worden voor een opname. U kunt dan rustig een weekeinde wegblijven. infrarood geluid Bij T3e televisie zién we steeds meer draadloze af standsbedieningen met infrarood licht, die minder gevoelig zijn voor storingen dan sommige oudere ultra-sone typen. Eenrecenteontwikkelingis de bij vele merken getoonde infrarood hoofdtelefoon, die het geluid van de tv - uitgezonden door een 'infrarook-zendertje' opvangt en weer hoorbaar maakt. Het voordeel is de a&vezigheid van een lange hoofdtelefoonkabel en het geringe gewicht Er is ook een losse zender in de handel, die op een tv, radio of platenspeler kan worden aangesloten en via de bijbehorende hoofdtelefoon draadloze over dracht van een stereo-signaal mogelijk maakt, Sennheiser toonde dit systeem. SL-406, dat goede mogelijkheden heeft voor bijvoorbeeld zieken en ook op congressen een uitkomst kan zijn. Interessant is ook het verschijnsel van de in het tv-beeld zichtbare tijds- en programma-aanduiding die bij steeds meer merken voorkomt. Tot slot nog een kleine greep uit de overvloed aan 'nieuwigheden' die een beurs als de Firato altijd over de argeloze kijker uitstrooit: National bracht een klein grappig radiootje R 88. dat. over de gehele voorkant een kalender heeft, die dag en datum verlicht aangeeft. In samenwerking met de firma Inelco bracht de Firato voorts een primeur in de vorm van een test- kassette. Na de testplaat voor pick-up en gehele geluidsinstallatie is dit de eerste mogelijkheid voor de konsument om zelf de kwaliteiten van zijn kassette-recorder te kontroleren.De kassette is bij uw hi-fi-handelaar te koop voor 20.-. «c, «E bouwdoos Ponopet Dote «B «O De kalender-radio van National met verlichte dagaanduiding. Dit is het uiterlijk van de semi-professionele spoelenrekorder EW 5506 (gelijk aan Philips N 2506) waarin voor het eerst het 'post- fading' systeem is toeaevast. Wat dacht u verder van een bouwpakket voor uw eigen kleuren-televisie? De bouwdozen-fabrikant Polykit brengt onder de aanduiding BBO 882 p een bouwpakket met een'zeer uitvoerige en leerzame beschrijving. Stap voor stap bouwt u een feilloos werkende moderne kleuren-televisie. Het afrege len van de kleuren wordt mogelijk gemaakt met een apart in te bouwen beeldpatroongenerator. Voor hobbyisten is dit een unieke 'bouwdoos', die een goed inzicht in de kleuren-televisie-teehniek volgens de laatste ontwikkelingen geeft. De im porteur is Vogel's B.V. in Eindhoven. Ook de tijdsaanduiding in hèt televisiebeeld doet zijn opmars bij vele topmodellen. Rechts bovenaan het gekozen tv-kanaal. Infrarood-hoofdtélefoon voor televisiegeluid. Dit model met ernaast 'de bijbehorende zender is van Blaupunkt. Sharp Optonica RT3535 kassette-deck met tien 'voorkeurtoetsen' voor op te zoeken passages. De B Ss O 5000 is het topmodel kassetle-machine van de Deense geluidsfabrikant - met de onmiddellijk herkenbare vormgeving. T ©,GK>-Öi®B jij De Sony Elcaset-rekorder EL-5, heel mooi en slechts voorde 'happy few' weggelegd? Een nuttig boekje: ,200 Titeltips' voor film of dia-serie. Nu de vakantie alweer een poos voorbij is en we ons weer schikkn in het gareel van de dagelijkse bezigheden, is het waarschijnlijk, dat velen met enige weemoed terugdenken aan de heerlijke periode die we achter de rug hebben. Velen van ons hebben de belevenissen van de vakantie vastgelegd met de filmkamera. De blijde spanning waarmee we de ontwikkelde filmpjes voor het eerst op de projektor hebben gedraaid is alweer bijna vergeten en bij een tweede of derde vertoning vinden we dat er eigenlijk best iets meer aan de filmpjes gedaan kan worden. Nu zijn er ongetwijfeld veel mensen, die met de vakantieherinneringen in deze vorm volmaakt tevreden zijn, ze brengen de plezierige momen ten weer even terug en de vakantiesfeer wordt weer even opnieuw beleefd. Ze doen de films in een doos met een plakkertje erop: vakantie 1976 en leggen deze op de stapel van voorgaande ja- Anderen maken iets meer werk van hun filmver toning. Er zijn veel mensen die een jaar journaal maken van alle opgenomen scenes. Zo kan men een chronologisch verslag maken van 'het jaar met de lange hete zomer', de verjaardagsfeesten in de tuin, of aan aan het strand, en alle andere hoogtepunten die ze de moeite waard vonden om voor later vast te leggen. Een stukje van hun leven en dat van hun gezinsamengevat in een klein uurtje filmplezier. Dat is al een beter idee dan hel zondermeer opbergen in de doos en zo nu en dan eens afdraaien. Dat is: de filmpjes van de vakantie samenvoe gen tot één geheel, een echte film, met een lopend verhaal erin. Een afgeronde episode, met een begin en een eind, die een logisch opgebouwd verslag geeft van die zorgeloze zonnige dagen in het zuiden. Nu denkt u misschien: dat is mij te moeilijk. Maar dat is beslist niet waar, U moet het. gewoon eens proberen, dan zult u ontdekken, dat het erg leuk werk is, waardoor u nóg meer plezier be leeft aan uw filmhobby. kleine handleiding Uw fotohandelaar heeft waarschijnlijk op zijn toonbank een bakje met kleurige folders staan. Daarbij zit, als nieuwste folder: ..De puntjes op d t i van uw film". Een folder rol goede tips om zef een film te monteren. Wat u er voor nodig hebt. En wat de beste methode is. Hoe u de leuk ste overgangen kunt maken. En vooral, hoe ver standig het is 077i soms de schaar te hanteren, want niet alles hoeft erin. Overdaad schaadt, vooral in een filmscene die te lang gaat duren of te eentonig is opgenomen. Afwisselen met close-ups kan hier wonderen doen Ook over het monteren met geluid, eensleeds va ker voorkomende liefhebberij, die ons door de fabrikanten steeds gemakkelijker gemaakt wordt, vindt u meer nuttige tips in deze folder. De folder is gratis bij uw foto-adviseur verkrijg baar. En mocht de folder niet (meen in voorraad zijn: u kunt hem ook aanvragen bij de Stichting Amateurfotografie, Singel 32 in Amsterdam. Wanneer u in de envelop een postzegel van 55 cent insluit (in verband met de tegenwoordig hoge portokosten) krijgt u de folder snel in de bus. Die 55 cent zijn een klein bedrag in vergelijking met het profijt, dat u zult hebben van dezefolder. Zij leveren u tips op, die u helpen om van die losse vakantie-fragmenten een afgeronde en boeiende film te maken. titels eens doen. Dan ontdek je dat het eigenlijk spe lenderwijs gaat en dat het vertelde verhaal er meer afgerond en kompleet door wordt. Een goede gids voor u is het boekje '200 Titeltips boordevol praktische wenken voor mensen die hun beelden willen bekronen met heuse titels. Titels zijn belangrijk; ze fungeren min of meer als 'visitekaartje' van de film en wekken meteen debelangstelling van de kijkers. Het boekje '200 Titeltips'is een uitgave van Focus Elsevier, kost f 8,90 en is verkrijgbaar bij uw foto handelaar of de boekhandel. Eén ding hebben we nog niet genoemd, terwijl het misschien wel het belangrijkste hulpmiddel is om van een amateur-filmpje een 'echte'film ie maken: de titel. Een vakantiefilm - en ook een diaserie-zal beter slagen wanneer u een titelen eventueel tussentitels kunt maken. Dit is op zichzelf niet zo moeilijk, maar ook hier geldt als bij zoveel dingen: je moet het gewoon Het montererl van een vakantiefilm een filmviewer, zoals hier, is een leuk werkje waaraan u veel plezier zult beleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 65