hout domineert in de keuken van nu... vlammen brengen rust badkamer verovert langzamerhand plaats in het Nederlandse huis PZC/najaar 197629 De milieu-pot achter rustieke fronten zit moderne techniek verborgen 's avonds als het houtvuur brandt speciale baden voor gehandicapten Die eisen - waarop uiteraard de fabrikanten en hande laren inspelen - kenmerken zich de laatste tijd vooral door een combinatie van uiterst moderne efficiency met een snufje hang naar romantiek. Als we een gere nommeerd verkoper van keukens in deze provincie mogen geloven, zijn de kunststoffen keuken-blokken met hun glimmende kleuren wat op de terugtocht. De moderne vrouw mag nog zo efficiënt zijn ingesteld als ze koken, bakken en braden wil. de keuken meot wel 'sfeer' hebben. Vandaar dat hout. of 'houtachtige' kleuren in de moderne keuken-outfit 'in' zijn. Zo zijn er keukens meteen houten front, met verticaal lopende nerven en rustieke knopgrepen van massief eiken, keukens metverticaal gelijnde fronden van licht eiken. Houten fronten, die meteen zodanig lak behan deld zijn. dat temperatuur-verschillen, vocht en keu kendampen er geen vat op hebben. Er zijn keukens van massief eiken met ingelegde pane len. Hun uiterlijk ademt een sfeertje uit het begin van deze eeuwMaar achter al dat hout - of het nu eiken is of als kleur 'boerengroen' heeft. - zitten de moderne snufjes verscholen: kasten met uittrek-elementen voor pannen en schalen; telescoopladen; onderkasten, die kunnen draaien als een carousel; duren, die automa tisch sluitenkoelkasten met uitschuifbare draad- korven, elektrische ovens, kookplaten Het is ook weer niet alles 'hout' wat de klok slaat. Er zijn ook firma's -Bosch bijvoorbeeld - die met 'soft line', dat wil zeggen: zwak afgeronde vormen komt, met daarbij kleuren als assuaangeel en jamaica-bruin En ook die keukens hebben de meest uitgeprobeerde huishoudhulpmiddelen als wasautomaten, vaatwas sers. fornuizen en afzuigkappen in hun fraaie 'uiterlij- ken' ingebouwd. Er bestaat een tendens naar 'geïntegreerd wonen', met een niet meer zo duidelijke sc heidi ng tussen keuken en wooneenheid. Daarom leveren sommige fabrieken ook al schei- dirigswanden. met doorgeefluik, die keuken en woon ruimte kunnen verbinden. Zelfs kunnen er woon ruimte - meubelen worden geleverd, die passen bij kleur en stijl van de keuken Keukens zijn te koop voor verschillende portemon nees. Voor nog geen 700 is er een keukentje aan te schaffen, maar ook voor het tienvpud: 7000.-. En wie er een wil in klassieke stijl met zwaar eikenhout, alle snul] es, een achterwand van tegels en een blad van tegels mag wel 13.000 neertellen. Maar in die laatste keuken zit dan ook een hete lucht-oven. een inge bouwde koelkast diverse spoelbakken, een ovale kookplaat met vier pitten De spoelbakken kunnen desgewenst in emaille worden geleverd Voorzon kleine 700 heeft men een eenvoudig 'blokje' van 2.20 m. pluis één bak. In de middelklassen zijn nog wel kunststoffen keukens van zo ongeveer 3000.- te koop. Als men 7700 wil neertellen - voor één van het merk 'Keiler' bijvoorbeeld - krijgt men een 'outfit' van zwart of naturel eiken met roestvrije stalen bladen. De prijs van de keukens kan weer beïnvloed worden in dalende richting door de toepassing van kunststoffen bladen, en in stijgende richting door tegelbladen. Zo is een hoekopstelhng ook weer goedkoper dan een fron tale keuken Hoe het ook zij. wat er aan keukens te koop is toont, dat de vrouw-van-heden - hoe krap haar beurs of die van manlief ook moge zijn - als het maar even kan geen genoegen meer neemt met afwasteiltje en kookpas Op de foto: De Stockholm-Shinx-milieu-pot. Hij is er, de milieupost voorde milieiibeicuste mens .U weet het, als wij van ome moderne iv.c.-poelinstallaties gebruikmaken om datgene le verwijderen dat de natuur van onze maaltijden en dranken heeft overgelaten, hebben we zo'n negen liter water nodig En ook water wordt een schaars artikel. Dat hebbenwe de afgelopen zomer kunnen merken. Fabrikanten en ontwerpers hebben ijverig gezocht naar een closet-installatie, die minder ivater gaat verbruiken, en toch nog aan de hoogste hygiënische eisen kan voldoen. De NV Koninklijke Nederlandse Sphinx heeft nu een closetcombinalie in de handel onder de naam Stockholm'. Deze milieu-pol' mag het Nederlandse Kiwa-garanliemerk dragen. Ook in Scandinavië- Noorwegen, Zweden en Denemarken dus - heeft men de pot volgens de daar heersende strenge nor men gekeurd, en ook daar is een soortgelijke goedkeuring uitgereikt. De 'Stockholm-milieu-pot' heeft als voordeel dat. zij maar zes liter water verbruikt per spoeling. Dat ivil dus zeggen: goedkoper in hel gebruik, maar ook minder water vragend van onze schaarser wordende provinciale en nationale watervoorraden len dat zal de milieu-vriend vooral aanspreken). De pot heeft voorts een kortere, geruisarme spoel- en vultijd. en neemt bedui dend minder plaats in. VHIJDAG 8 OKTOBER 1967 'Keep the home-fires burning' zongen Engelse soldaten al in 1914. De omstandigheden waarin zij verkeerden doden hun hevig verlangen naar het knappende haardvuur thuis. Heel ivat mensen in deze al ver gevordende jaren '70 hebben ook verlangens naar het knappende haardvuur. Centrale verwarming mag dan ideaal zijn, het kniste- rende, sissende van een natuurlijk vuurtje oefent vooral in deze nuchtere tijd met zijn snelheid en zijn spanningen een grote bekoring uit. Rustgevend en ook romantisch is zo'n vuurtje, 's avonds aan het eind van een lange werkdag of tijdens het weekeinde. het 'keukendomein' af te pikken. Want al is de vrouw uit de 70-er jaren van onze eeuw dag geen 'keukensloofje-achter het-fornuis' meer, ze iveet toch haar eisen te stéllen als het om de inrichting van- haar toch wel eigen kook- en bak-territoir gaat zware, gemakkelijk draagbare huis- en tuin-haard, die met zijn strakke iijnen van matzwart metaal past in vele interieurs. De zo op de schoorsteen aan te sluiten pijp zorgt er voor dat de rook boven uw hoofd wordt afgevoerd, terwijl u stookt of barbe cuet. De firma Oldenstijn levert zelfs ophang- open-haarden. en terras-open-haarden. Die varië ren compleet met btw zo tussen de even 1800 en even ƒ1200.-. Voor de eerder beschreven Franklin- haard moet men - de pijpen en accessoires niet meegerekend - een kleine 1100.-, neertellen. Voor een draagbare 'Port- Bell' betaald men f 1045.-. Bij haarden - ingebouwde en draagbare - horen nu ook eenmaal accessoires zoals schoppen, poken, tangen, vonkenvangers, zelfs blaasbalgen en ook gnils. Voor de aanschaf van deze zaken moet men bedragen betalen die - per voorwerp - liggen tussen de 159 gulden (de grill) en 55,- (de blaasbalg). Een tang en een pook kosten samen 75,- Er zijn standaard-haarden in de handel met een gewelfde achterwand, gesloten zijden en een los voorstuk, en totaalhaarden, die uit één stuk be staan, zodat fout inbouwen (als men dus een vaste haard wil) bijna is uitgesloten. De prijzen variëren afhankelijk van de vuurbreedte en van de toevoeging van bodemstenen, vuurkorf. asiade, verloopstuk en afsluitklep van 350,- tot ruim 1000,-. Let wel. de prijzen van het inbouwen, en de eventueel daarvoor gewenste siersteen zijn hierbij niet inbegrepen! En de inflatie houdt ook niet bij de poort van de haardenfabrieken stil.De genoemde prijzen moeten dus ook met enig voor behoud worden vermeld Maar als de haard eenmaal is aangeschaft, inge bouwd of geïnstalleerd, als het zover is dat de be- rkenblokken of de vetkooltjes een mooie vlam te voorschijn toveren, dan telt alleen nog de behaag lijkheid en worden de de prijzen - voor het moment althans - vergeten. Geen moderne vrouw zal het heden ten dage nemen als men haar toevoegt dat haar domein de keuken is. Vrouwen van heden hebben meer interessen dan koken en de huishouding. Maai de vrouw van vandaag zou al even gepikeerd zijn als de heren der schepping pogingen zouden doen haar De handel heeft dan ook ervaren dat de vraag naar 'open haarden' stijgende is. Naast de 'oliestook' of de aardgastiaafd. en vooral naast de zo efficiënte c.v. wil men 'natuur-vuur'. Uiteraard heeft de handel gereageerd op dit mense lijk verlangen naar natuur-warmte. die zo'n gevoel van geborgenheid kan geven, als leefde we nog al lemaal in lage woonsten op heidevelden langs bos randen, in plaats van in jachtige grote betonsteden of verstedelijkte dorpen De handel reageerde. Met grote en kleine haarden. Met dure en goedkopere, en Naast de portable tele visie. deed ook de draagbare haard zijn intrede Haarden vragen hout. Goed haout. Dat is: Natuur- hout. Hout van bomen, fruitbomen (als er - helaas - weer een boomgaard is gerooid! of van loof- en naaldbomen.Afbraak-hout, afkomstig van sloop, is nauwelijks geschikt, vanwege de daaraan verbon den geuren. Resten schoon timmerhout doen het ook goed. Sommige mensen leggfen wel een paar briketten in de haard. Die houden het vuur langer vast dan het sneller opbrandende hout. Alleen, bri ketten willen ook wel eens geuren. Maar dat geurtje roept weer herinneringen op aan de stookmetho- den uit grootmoeders tijd U heeft weinig mogelijklieden om een haard in de woonkamer van huis of flat te laten in bouwn? Of u mist de handigheid dit zelf te doen? Kortom een 'vaste' open haard past niet in uw straatje? En toch is daar dat verlangen naar de vlammen, die spelen om de blikken? Om daaraan temoet te komen is de verplaatsbare haard uitgevonden, zo aansluitbaar op een schoor steen. En daar is de zogenaamde Franklin-haard. een getrouw kopie van de in 1740 door niemand minder dan Benjamin Franklin ontworpen combi natie van open haard en gietijzeren kachel. Bellfires brengt dit produkt op de markt.Met een platte bovenkant om de koffie op warm te houden. Ge wicht: 130 kg. Maar diezelfde firma levert ook een 42 Hoewél Nederland in het buitenland de naam heeft een zeer schoon land te zijn, is de badkamer in vele huizen nog maar een stiefmoederlijk bedeelde ruimte. Zozeer zelfs dat de overheid in sommige gevallen subsidies geeft bij het inbouwen van een badkamer in huizen waar deze ruimte niet voldoet dan de eisen van de hedendaagse hygiëne, of waar er helemaal geen is. Op ieder gemeente huis kan eigenaar op huurder van een huis of flat daarover inlichtingen krijgen. Toch is er wel degelijk een ontwikkeling te bespeuren in de badkamer. De kleurige ligbaden ofwel acrylglas - over igens ondoorzichtig - zijn daarvan een voorbeeld. Zij drei gen het oude witgeëmailleerde gietijzeren of plaatstalen bad te verdringen. Er bestaan diverse modellen met ingebouwde armleunin gen en verzonken warmwater knoppen, zaodat men zijn rug niet kan stoten of tegen een knobbel in het bad moet zitten. Andere modellen zijn weer uitgevoerd met een lichte bol ling in de rug zodat deze steun krijgt. Door uitgekiende vormen hoeft men ook veel minder wa ter te gebruiken, hetgeen aardig kan schelen bij de aard gasrekening. Ook wat het onderhoud betreft is een plexiglas-bad voor delig, wanthetniet poreuze oppervlak neemt geen vuil op. Ongeveer een keer per jaar kan men -desgewenst' het plexiglas-bad met autowas wrijven om eventuele krassen te verwijderen en de haagglans terug te krijgen. De minimale afmeting van een complete badkamer (be staande uit ligbad, toilet en wastafel) en waarin men dan ook nog behoorlijk uit de voeten kan, is 170 bij 225 cm. De inbouw van een plexiglas-gligbad gaat ook nogal ge makkelijk. Met behulp van stevige plexi-platen is het metselen van tegels overbodig. Hierdoor kan een handige doe-hetrzelver, mits de aan- en afvoerleiding van he t wa ter gemonteerd is, binnen een uur in het zelf geplaatste bad zitten. Het karwei bestaat namelijk uit het plaatsen van de draagbok, waterpas stellen, bad in de bok hangen, leidin gen aansluiten, voorpaneel aan brengen, schroeven vast draaien en klaar is het. Voor de afdichting langs de wand wordt kit gebuikt. Erg handig zijn ook de 'bouwplaten' waarop de afmetin gen van alle mogelijke badkamermeubilair staan afge beeld zoals spiegels, kastjes, laadjes, toilet, bidet, wastafel bad douche enz. Wanneer men deze afbeedingen op ccn plattegrond plakt, krijgt men een heel goede indruk van de toekomstige vorm van het interieur in de badkamer. Soms kan men ook een badkamer 'opbouwen' door regelmatig iets bij te bestellen wanneer men weer geld heeft. Wanneer u er de ruimte voor heeft, behoort een zoge noemd stoibad tot de mogelijkheden. Dit zijn extra grote baden, waar men gemakkelijk met z'n tweeën in kan lig gen, of waar meerdere kinderen tegelijk in kunnen baden en spelen. Zelfs zijn er ronde familiebaden in de handel, waarin een geheel - niet te groot- gezin tegelijk een bad kan nemen. Handig zijn ook de handdoeken die kunnen worden aan gesloten op het buizensysteem van de centrale verwar ming. Wanneer de 'badgast' uithet water stapt zijn de handdoe ken inmiddels lekker warm geworden en vooral voor kleine kinderen is een verwarmde handdoek een uitr komst, evenals voor mensen die met reumatiek kampen. Voor gehandicapten en invaliden is er een zitbad op de markt dat weinig ruimte inneemt. De gehandicapte kan zlh daar zelf wassen. Het bad bevat ongeveer tachtig liter water en als men klaar is kan men het ongeveer één tot anderhalve meter hoge bad eenvoudig leeg laten lopen via het lichte lo strekken van een er bovenop aangebrachte pen. In onge veer twee minuten is het zitbad leeggestroomd en kan de gehandicapte uitstappen. Dit van kunststof gemaakte bad kost rond anderhalf duizend gulden, Overigens als u toch een wat ruimere badkamer hebt. bent u rijp voor een totaal-badkamer-meubilair, met bi det, tweede toilet, dubbele wastafel, zitje, speciale kastjes enz. De badkamer wordt dan een echte kamer, waar som migen zelfs een televisie in laten aanbrengen! Helaas is lang niet iedereen gezegend met zoveel ruimte. Voor hen heeft de badcultuur weer fraaie scheidingswan den uitgevonden voorbaden douche, waardoor de douche of de bad-douche combinatie een fraaie decoratie kan vormen in een hoek van de slaapkamer. Heel apart, maar daaom ook wel duur, zijn kranen die via een electronisch oog naar keuze warm of koud stromend water geven. Daannee is dan wel ruim duizend gulden gemoeid. Andere kranen, die ook wel in ziekenhuizen bij operaties worden gebruikt door koktoren en verpleegsters, reage ren op de warmteuitstraling van de mens. Wanneer men z'n hand in de buurt van de kraan houdt, gaat deze auto matisch lopen. Het idee om de badkamer te bekleden met tapijt komt langzaam maar zeker vanuit Duitsland ook naar Neder land overwaaien. Badkamertapijt wordt vervaardigd van nylon: de bad kamerkleedjes van nylon in combinatie met polyester. Door haar speciale rug is dit soort vloerbedekking bij uitstek geschikt voor gebruik in natte ruimten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 63