na droge zomer wintertuinwerk niet met de natte vinger maak eens een buiklanding op uw grastapijt nu plantenafval is niet langer weggooiprodukt VRIJDAG 8 OKTOBER 1967 Voor zover het oog reikt ligt het er in elk geval nog redelijk verzadigd bij. Maar ondergronds hoor je ze kreunen: Veel te lang veel te weinig water gehad. Te zwak om sterke wortels te vormen en voedsel te zoe ken. Snakkend naar adem want ook onze goeie vriend regenworm, die normaal de bodem luchtig houdt, hield het hoofd liever koel en vluchtte naar omlaag. En of de schade nog niet groot genoeg is, ligt de composthoop er vanwege het weinige tuinafval ook nogal dunnetjes bij. Wie dus een béétje verplettend gazon heeft dat voorgaat, moet de border laten toekijken als deze waardevolle hap wordt uitgedeeld, Om de schade bin nen de perken te houden kunnen we de najaarsbeurt maar het best wat minder volgens het gebruikelijke Een lange hete zomer waarvan de wrange vruchten geen tuinliefhebber is ontgaan. Van sommige struiken dwarrelt vroegtijdig het blad neer. Bloeiende planten, maandenlang angstvallig groen en dichtgeknepen. laten aarzelend alsnog hun gekleurde kroontjes zien. Beurs geregende rozen buigen zich flebberig boven haar bruusk afgewaaide zusters. Kortom, het beeld van een alledaagse tuin die dit seizoen toch wel een beetje naar de knoppen is. tuinrooster afwerken. De natuur hield zich tenslotte ook niet aan de regels. Met de bloembollen is er gelukkig niks aan de hand. Zij hebben een normale groei beleefd, kunnen hooguit wat kleiner zijn omdat het afrijpingsproces veel te hard van stapel liep. Voor de rest wordt het aanpassen, of te wel het (ver)planten van boom en struik zo ver mogelijk najaar 1976 25 opschuiven. Begin november is beter dan eind okto ber. zegt de tuinman. Hoe langer iedereen kans krijgt om op het oude vertrouwde plekje rustig bij te trekken hoe beter. Dat geldt allereerst voor de eigen heesters, ook als we die met een vooruitziende blik keurig op tijd hebben 'rondgestoken'. Maar evengoed voor alles wat we. voorzien van de bekende kluit, bij een tuincentrum halen. Dergelijke beroepstuinen konden echt niet voor een extra rantsoen hemelwater inschrijven, zitten vaak ook met de nasleep van 'waterschade'. Watje aan houtachtige gewassen nieuw koopt-zoals bomen, heesters, rozen - is in elk geval vakkundig voorbereid op een mogelijke milieuverhuizing. Maar willen we iets van eigen bodem verplaatsen, dan moe ten we een zo goed mogelijk klimaat scheppen. Anders loop je de kans datje een dierbaar- exemplaar onnodig de laan uit helpt. Dus beslist een grote kluit, meegeven en iets zonder kluit op z'n minst zoveel mogelijk haar- wortelslaten, In goed vochtige grond zetten, eventueel water en tuinturf aandragen. Staan de planten een maal op hun plaatsje dan in de herfst als het enigszins kan niet meer gieten. Geen struik kan op de tuinka- lender gluren, bij een zacht en vochtig najaar slaan ze rustig vroegtijdig aan de groei. En dat vergt wel even iets anders dan je settelen om daarna in een welver diende winterslaap te zakken. uitdrogen Bij een goede begeleiding zullen bladverliezende hees ters de donkere maanden wel doorkomen. Alleen voor groenblijvende soorten en coniferen ligt nog een win- tervijand op de loer. namelijk uitdroging. Wanneer zon en vorst er tegelijk op inwerken, maakt het. pronk stuk van de wintertuin weinig kans de zomer te halen. Zeker nu het door de uitputtende droogte hoege naamd geen reserves heeft aangekweekt. Advies van de tuinman: help ze een handje. Als de zon schijnt terwijl het vriest gewoon natgooien, een betere be scherming is er niet. Bij de rest van het najaarswerk kunnen we de geijkte paadjes volgen. Blad opruimen, vooral van gazon en tussen de lagere planten uitplukken, zodat de boel niet verstikt. Nog maar niet onder de aarde werken dat blad. veel te vers en te zuur. Benut het liever als een uitstekend aanloopje voor de nieuwe compostvoor- raadj Windkeringen - zoals elzen, wilgen, populieren - kunnen nu gekortwiekt worden. Maar verder valt er weinig te snoeien, in de meeste gewassen wordt het mes immers kort na de bloei gezet? in fatsoen En rozen, vraagt u nu misschien met in uw achter hoofd de mannen van de gemeentelijke plantsoenen dienst die 's winters knippend rondgaan. Die weten precies welke soorten ze nu kunnen pakken en wel ke ze beslist moeten overslaan, legt de tuinman uit. Als je met die rozenstruiken niet precies van wanten weet, dan is het voorjaar toch echtde beste, veiligste tijd. Nu ook geen klimrozen, het dode hout wordt er gelijk met de verdorde bloemen uitgeplukt. Wie in het najaar per sè de snoeischaar wil laten klepperen, kan niet veel meer dan te fors uit de kluiten gewassen heesters in fatsoen brengen. Blijft over spitten, moet die krachttoer nu werkelijk ieder jaar herhaald worden'? Laat maar rustig waaien, vindt onze tuinkenner. Natuurlijk is het een keurig gezicht als de zaak er opgeruimd bijligt. Maar nodig, nee, Het gaat er maar om dat de grond goed is losge haald. zodat lucht en water een ingang vinden. Met een cultivator - lange steel met een drietal kromme klau wen - kom je een heel eind. Als je de tuin hardgrondig omlegt ontneem je eenjarige plantjes de kans om zich zelf uit te zaaien en onverwacht helemaal gratis terug te komen. Zeg nou zelf. wie spit zich nu graag de blaren om zo zijn eigen verrassing in de grond te boren. Bent u toevallig een tuinierder die nog geen composthoop op stapel heeft staan? Dan kunt u, met de herfst voor de boeg, er op de valreep nog best een aanleggen. Voor u het weet zit u na het tuinwerk opgescheept met bakken vol.afgevallen blad, uitgegroeide planten, nog wat gemaaid gras Een waardevol samenraapsel dat nog veel te veel mensen nonchalant tussen het vuilnis proppen. En dat, terwijl je door zelf compost te maken een welvoorziene tuintafel dekt. Wat is nu precies compost en waarom wordt er door tuinliefhebbers over gepraat alsof het om een soort vitaminekuur voor bloem, struik of groente gaat? Het zijn vergane resten van planten i en dieren), legt de tuinman uit. Alles wat een gewas tijdens de groei uit de grond pikt geef je er zon beetje mee terug. Een vorm van milieubeheer op eigen bodem dus. Voor een habbekrats, want wie een beetje geduld achter de hand heeft, kan met weinig of geen kosten uitstekende compost maken. Je zoekt een hoekje uit waar je niet uitgerekend zelf bij elke zonnestraal in zwembroek plat wilt gaan. Daar kieper je alles op een hoop wat ooit gegroeid heeft en tot nu toe wekelijks, keurig verpakt voor zijn laatste tocht langs de stoeprand werd neerge poot: blaren, gras. onkruid, bloemstelen, dun hout. keukenafval, eierschalen, meloenpitten, schillen, koffiedik en wat er verder nog aan plantaardig afval de deur uit gaat. Door elkaar husselen en stapelen maai'. Licht aandrukken en op iedere 15 cm dik een dun laagje aarde strooien voor lucht) tot een meter hoog. Dan de boel rustig de boel laten, minstens één. soms twee jaar lang. Miljoenen micro organismen doen intussen de rest. Wel af en toe de hoop keren, zodat uiteindelijk alles een poosje in het hete hart heeft gelegen. Wie om zijn compost zit te springen kan het afbraak proces versnellen door er kalk en stikstof bij te strooien. Vraag het de vak man. luchtje Een systeem waar een luchtje aan zit? Geen sprake van, zeker niet als je de kliekjes achterover drukt. Wel een kwestie van een lange adem. als je tuin toevallig van armoe kapot gaat. vaak een onover komelijke drempel. Slimme heren hebben dan ook een soort snelkookpan uitgevonden die in record tijd compost maakt: een uitgekiende natuurlijke verbrandingscontainer. Precies genoeg lucht van alle kanten, deksel erop om afkoeling te remmen, geen onwelriekende etensresten, m'n liefje wat wil je nog meer. Verkrijgbaar in verschillende maten, voor een ton van pakweg een halve kub. van het kostelijke spul kom je op ongeveer f130.-. Wie hem dezer dagen nog inricht en met een composte- ringsmiddel werkt, kan zijn tuin al dit voorjaar ont halen. Het is wel even zorgvuldig te werk gaan bij die container. Als je het opblaasbare deksel dag en uur loshaalt voor elke bladstengel die je kwijt wil. wordt het uitgekookte klimaat in de ton veel te vaak verstoord. Opsparen dus en eens per week goed doorelkaar gemengd en vochtig op de rest storten. Zo kun je na twee maanden al (zegt de folder) voortdurend onderlangs compost oogsten. Minder ingewikkeld, goedkoper en zeker zo goed gaat het volgens mijn tuinman met wat eenvoudige rekjes die je in een vierkant neerzet. Dag voor dag met kleine beetjes vullen, net naar het uitkomt. En als er geen kruimel meer bij kan. het geval rond de stapel weghalen om een eindje verderop doodleuk opnieuw te beginnen. Zonder chemisch hulpmiddej duurt het zo eveneens een tot twee jaar voor er iets uit te delen valt. het rek versnelt mets, is meer een ruggesteuntje als kinderen, katten en hagelbuien erover te keer gaan. Je voorkomt bovendien dat die compostmakerij een cultus wordt, waarbij het hele gezin dag in dag uit betrokken is. onkruid zaaien Voor letterlijk alles wat ooit geleefd heeft,, belooft het brein achter die compost-bakkenhandel. Be halve dorens, want daar blijf je tot in lengte van dagen al wiedend in grijpen. Theezakjes zijn prima en eierschalen zorgen voor extra kalk. Wat zegt de tuinman ervan? Een brede grijns wat die dorens betreft, waarom zou een takje wel verteren en zo'n stekel niet? Die kalkvoorziening via eieren bezor gen hem een paar vrolijke ogenblikken. Koffie- en theezakjes ziet hij uitbundig in de wind fladderen, tenminste als je zonder deksel werkt. Alleen met onkruid is het even opletten. Tot en met spul dat nog in de knop staat geen enkel bezwaar. Maar pas op voor alles wat gebloeid heeft. Sommige zaden leggen pas het loodje bij temperaturen die heel wat hoger zijn dan het mooiste compostvat weet op te hoesten. Zo zou je met de beste bedoelingen zonder erg de grootste ellende van een tuinman eigenhan dig uitzaaien. En natuurlijk horen zieke planten op de brandstapel of vuilnisbelt thuis. Compost is een van de beste grondverbeteraars. vindt de tuinman, boordevol plantenvoedsel. Dat bovendien de wortels beschermt tegen kou en het vocht beter vasthoudt, dus ideaal in droge perio des. Wie jarenlang met de rommel in zijn maag zat moet wel even wennen. Tuinafval blijkt heel wat meer dan een ruimteverslindend weggooiprodukt,. Wat moetje in vredesnaam beginnen als je gazonnetje ondanks de plensregen nog steeds op een klefferig strotapijt lijkt? Als je die verpieterde vlaktes toch nog her en der ziet liggen, dan kun je je zo voorstéllen dat de spa alvast wordt aangescherpt. Toch zou iedereen, voor de botte bijl erop ingaat, veiligheidshalve nog even een buiklanding moeten maken. Want soms steken uit de smakeloze vlakte fris groene puntjes de kop op. Nauwelijks zichtbare sprietjes die werkelijk het begin van een volwaardige grashalm zijn. Daar sta je nou met je drastische plannen. Haisworteis van een gazon laten zich blijkbaar niet zonder meer de das omdoen, Al met al zit je meteen mooi in tweestrijd: opkalefateren die boel of doorzetten; alsnog het aange taste tuinkleed grondig keren en opnieuw beginnen. Nu klinkt 'opnieuw beginnen' velen als muziek in de oren. Maar als het om je gazonnetje gaat, dan kon het weieens een behoorlijke bende worden, voor het groene bed weer gespreid ligt. Zeker voor de van huis uit niet zo spitterige aangelegde figuren. Zij grijpen liever elke kans aan om hun grasveld erdoor te slepen. Maar hoe doe je dat? 'Een beetje vertroetelen', zegt de vakman, 'net zoals je met een opknappende patient zou doen die nog wat zwakjes is. Geen ingewikkelde manoeuvres op touw zetten, hoogstens de meest uit zichtloze plekken wat loshalen en bijzaaien. Verder alleen het natje en droogje aandragen. Kunstmest (al tijd na het maaien) is nu wel het minste wat je het groene zorgenkind kunt toewerpen. Wil je het echt in de watten leggen? Kom dan maar met organische mest over de brug. Kant en klaar te koop of zelf een mengel moes maken van stalmest, compost en tuinturf. Zo strooi je niet alleen voedsel rond, maar bovendien een handje bescherming, Geen overbodige voorzorgs maatregel als strenge vorst en beschadigde wortels elkaar ontmoeten. spetteren En wat het natje betreft. Dat zal boven de meeste tuinen intussen wel kosteloos uitgestort zijn, anders hadden die groene puntjes het waarschijnlijk ook niet gehaald. Maar mocht het terrein nog steeds meer weg hebben van een harde plank inplaats van een poreuze mat. je weet maar nooit, dan zal de waterrekening toch echt omhoog moeten. Alleen in die uitzonderingshoek goed sproeien dus. Niet zomaar een beetje spetteren, maar het op één plaats minstens vier uur laten rege nen. Zes uur is beter. Na al deze voor-)zorgen kan nog geen enkele tuinman je regelrechte beloftes doen. Hij geeft het gras alleen een behoorlijke kans. En dat is meer dan je een paar weken terug voor mogelijk had gehouden. Zo blij als de een is met zijn opgelapte ligwei, zo kies keurig kijkt een ander tegen dit soort kunstgrepen aan. Hun liefde voor een tuin staat of valt bij het gazon, dus de hand aan de ploeg. Of te wel de fraismachine, dat scheelt weer een hoop rugklachten. Via een tuin centrum valt er meestal wel een afspraak te maken. Laat het pakweg 35 gulden per uur zijn, in die tijd ligt een niet al te groot veld al aardig overhoop. En daarna zaaien plus nathouden. Dat kun t u in oktober nog heel goed doen. Nu is de keus in graszaden net zo groot als de sortering van de warme bakker. Allerlei soorten, volgens ver schillende recepten door elkaar gemengd. Gewoon een kwestie van smaak: waar je zelf op valt kan voor de buurman onverteerbaar zijn. Gazon is namelijk net zoiets als vaste vloerbedekking. Stel dus eerst maar vast waar het ongeveer tegen moet kunnen. Uitslui tend zon en lommer met af en toe wat voorzichtig voe tenwerk? Wordt het een tiiinameubelement. de kin derbox erop plus windscherm en op woensdagmiddag de indianentent? Of staat het als een doelpaal boven water, dat het ondernemend volkje de mat grondig bespeelt? Tussen ravotveld en siergazon liggen vele variaties. Bent u nou toevallig wat die zaadmengsels betreft zo groen als gras, \naag het aan de grasman. Misschien raadt hij u graszoden aan, verkrijgbaar in stroken van 40 cm breed en 250 cm lang. Een luxueus vluggertje, dat vergeleken met zaaigras dan ook wel effies duurder uitpakt, koppensnellen En als je naderhand platzak en bekaf over je gloed nieuwe tapijtje kuiert krijg je de eerste dreun: onkruid, waar komt het in vredesnaam zo gauw vandaan, Uit roeien?; gewoon laten doorkomen omdat het eenjarig is?; het niet uit de hand laten lopen? Doe het maai' in m'n pet. In geen geval onmiddellijk met de gifspuit, zwaaien. Dus maar weer terug naar de man van het gras. 'Het meeste gaat na de eerste keer maaien wel kapot', troost de gazonnier. 'Denk erom. maaier op de hoogste stand. De rest krijgt door een geregelde scheerpartij gewoon geen kans. Goed, wortelonkrui den herstellen zich weer, maar uiteindelijk laten ook zij het na veelvuldig koppensnellen toch afweten. Be halve het hardnekkige melkwiet misschien. Daar helpt een chemisch middel wellicht.' Of u belandt, net als bij het begin van dit verhaal, op uw buik tussen het jonge groen. Na een fraaie duik vlucht. dit keer met het mes tussen de tanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 59