zelf metselen lachen twee miljoen huishoudelijke en vrijetijdsongevallen cloe het zelf.....goed! •|PZC/n Hoe vaak heeft u niet in het dagelijks praatje over de heg laten doorschemeren, dat u heel graag zelf eens een schuu rtje of een barbecue in uw tuin zou loillen metselen? Zeïu niet daarbij, dat u de durf daarvoor ontbreekt, omdat u over geen enkele metsel-lcennisbeschikt? Nu, dat hoeft dan niet langer meer een -goedkope, dat wel - reden te zijn om het niet te doen. want sinds kort bestaal er een mogelijkheid om zich inde metseltechniek te bekwamen. Onder auspiciën van de Nederlandse Baksteenindustrie is in vele plaatsen in Nederland een 12 weken durende cur sus van start gegaan onder de naam 'Zelf Metselen In Middelburg kan men 12 weken achtereen terecht in de Streekschool 'Zeeland', school voor beroeps- begeleidend onderwijs aan het Molenwater S. In die twaalf weken heeft men steeds een cursusavond van ongeveer 3 uur 118.45-21.45 uur) en wordt men door een aantal beroepskrachten zoveel mogelijk wegwijs geviaakt m niet alleen steentje metselen. maar ook - zo verzekerde praktijk-cursusleider D A. de Witte - m theorie, zoals onder andere archi tectuur. In Middelburg werkt men momenteel mei twee groepen één op dinsdagavond en één op don derdagavond) van elk 38 mannen en vrouwen. De deelnemers krijgen 9 praktijklessen en 3 theorie lessen voorgeschoteld, waarna van henioordt ver ondersteld. dat ze aardig overweg kunnen met de specie en het truweel. De heer De Witte; 'Er wordt zeer enthousiast ge werkt, door zowel dames als heren uit alle moge lijke beroepen. In de groepen zijn net zo goed dok toren en ingenieurs als huisvrouwen en postbodes. Alles zowel praktijk als theorie is afgestemd op de doe-het-zelver. Het is ook wel eens flink lachen ge blazen. Bij verschillende projecten valt nogal eens wat in elkaar Vermeld dient nog te worden, dat gemetseld wordt op speciale 'bokjes'. Dat. voorkomt veel bukwerk. De werkstukken moeten wel elke avond weer wor den afgebroken. - De in half september begonnen cursus in de Streek school 'Zeeland.' zal tot ongeveer half december du ren. Na de beëindiging krijgt men een soort diploma van de Nederlandse Baksteenindustrie: er wordt geen examen gedaan. Als leraren voor deze cursus doen dienst de heren J. H. B. Voorberg architect en D. A. de Witte. A. Dekkers en P. M. Smallegange ipraktijkleraren L.B.O.). Vol aandacht hakt deze cursiste met de troffel wat hoekjes van de steen, om die dan'vakkundig'op het muurtje in aanbouw te metselen Lachen, gieren, brullen, maar ook veel concentratie bij de uitvoering van een project, dat-helaas-na afloop weer wordt afgebroken najaar 197623J uit de voeten kan. Voor een 'heuse' stapelsteiger voor grotere hoogten heeft men meer frames nodig. Het materiaal leent zich uitstekend om alle vlak ken en hoeken te bereiken van hoge trappenhuizen. stapeltrap Verder: de stapeltrap. Het nieuwe waar hier alles om draait is de spil. Die bestaat namelijk uit trede- hoge stukjes die op elkaar worden gebout met asde- len. Geen grote gevaarten, maai- een eenvoudig montagepakket uit relatief kleine onderdelen be staande; prettig bij transport en opbouw. Volgens de fabrikant zit 'm in datlaatste nou net de kneep. Het uitgekiende stelsysteem maakt het op zetten van zo'n trap tot een snel verricht karweitje. Richtprijs, exclusief BTW, voor een trap, 280 cm hoog, Mercanti-treden: circa f 1.200. Wat op het ogenblik meer en meer in de mode komt is het alu minium raam. Allemaal zijn we zo langzamerhand het gesukkel met die houten raamkozijnen beu en het valt om den drommel niet mee, om een oud verrot raam opnieuw te maken. Je moet er steeds weer voor naar de timmerman en schilder. Menig doe-het-zeiver wil het best eens zelf proberen om van dat gedoe af te komen. Dat kan nu met Silverframe. De doe-het-zelver koopt net zo veel geanodiseerd aluminiumprofïel in lengten van 2 meter) als hij nodig heeft plus een zak onderdelen. Secuur meten, afkorten, vier kleine gaatjes boren, glas niet vergeten en verder is het een kwestie van samenvoegen. Uiteraard kan het allemaal nog veel mooier, dus ingewikkelder en duurder: ventilatieschuiven. be wegende delen enz. Maar maak dat voor die prijs eens van hout! Enkele gegevens; prijs profiel, inclu sief beglazingsprofiel f 16 per m2. set onderdelen f 15,30, ventilatieschuif f81,75 per m2. overgangs profiel (408) 12,25 m2, maximumafine tingen van de bewegende delen: 1 m2. gemoedelijker Sommigen zijn dus het houten raamkozijn beu en gaan over op deze nieuwe mogelijkheden, anderen daarentegen vinden het houten raamkozijn veel gemoedelijker, Ook onder hen zitten vast veel doe-het-zeivers. Will u nu uw houten raam houden, maar het voor het koudste gedeelte van de winter nog wel even zelf een leuk en rottlngwerend verfje aanbrengen, dan kan dat zelfs voor de meest door gewinterde doe-het-zelver een akelig en vervelend karweitje worden, Niet het verven op zich. maar vooral het afschuren van de oude verflaag. Bevoor rechte mensen met een schuurmachine of een goede afkrabset hebben dan niets te klagen. Maar ach en wee voor de doe-het-zelver. die met lappen schuurpapier moet gaan werken. Uren staat hij te klungelen: schuren, nieuw lapje, schuren, kapotte vingers. schuurstaal Ook voor hem bestaat een oplossing, die tot op luchting kan leiden. In veel winkels is momenteel het zogenaamde schuurstaal verkrijgbaar. Schuur staal is nieuw gereedschap, dat de eigenschappen combineert van de rasp en het schuurpapier. Het is geschikt voor het schuren en afronden van onder andere hout. kunststof en spaanplaat, of geverfde, geverniste en met plamuur bewerkte oppervlak ken. Schuurstaal is meestal verkrijgbaar in ver schillende modellen en grootten. Het gereedschap bestaat uit een houder van on breekbaar kunststof en een schuurplaat van ge hard, roestvrij chroomstaai. De schuurplaat is doorgaans vervaardigd volgens een speciale etsme- thode. Het oppervlak bestaat uit een motief van VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 'De meeste mensen gaat doe-het-zelven om twee redenenin de eerste plaats om de kosten te drukken en in de tweede plaats omdat men het leuk vindt aldus opmerkingen die vaak van de zijde van de grote onder neming en op het doe-het-zelf-gebied vallen te beluisteren. Maar om het leuk te houden is goed gereedschap toch ivel een eerste vereiste. Bovendien komt dat de kwaliteit van het werk èn het enthousiasme waarmee wordt gewerkt ten goede. Alleen, voor dat goede gereedschap moet vaak wat meer worden neergeteld en dat is weer in strijd met het kostendrukkende aspect van het doe-het-zelven. Vandaar, dat steeds meer firma's en ondernemingen er toe overgaan om voordeeltjes op de markt te bren gen Op die manier wordt het wel eens moeilijk kiezen, maar men doet er goed aan niet al te zuinig ieder dubbeltje om te keren alvorens het uit te geven, ledereen heeft dat achteraf vast wel eens beseft. Overigens beschikken de Zeeuwse ondernemingen op het doe-het-zelf gebied over uitge breide documentatiegidsen van wat er zoal op gezette tijden nieuw op de markt verschijnt en kan men de doe-het-zelver, klusjesman of wie dan ook, van vele waardevolle tips voorzien. Het verdient beslist aanbeveling daarbij de - uiteenlopende - prijzen kritisch te bezien. Montarekken van blank vurehout worden door Bruynzeel monta magazijn systemen bv via 200 verkooppunten in Nederland verkocht. Zij zijn ideaal voor huishoudelijke toepassingen, o.a. in de kinderkamer, garage en kelder. Montarekken worden zonderen met accessoires deurtjesladen en planken) geleverd. Nu die 'long hot summed achter de rug is, komt het maar al te vaak voor dat de binnen- of buitenhui- selijke klusjes zich hebben opgestapeld. Ongetwij feld valt er van alles te repareren en wanneer dat niet het geval is, dan kan het (zelfbouw) ameuble ment misschien best wel aangevuld worden. Doe het zelf, roepen we dan maar weer in koor. Dat is voordeliger en nog leuk ook, gillen de leveran ciers van doe-het-zelf-artikelen. Maar pas daarbij op. zegt de voorzichtige belangeloze. Waarom? Blijkens recenteiijke onderzoekingen bedraagt het aantal huishoudelijke en vrijetijdsongelukken zo'n twee miljoen per jaar. Aldus een persbericht, dat er eenvoudig aan toevoegt: „In Nederland wel te ver staan". Een deel daarvan wordt veroorzaakt door naisore- kende toeren op huishoudtrapjes, die daarvoor nauwelijks geschikt zijn: gaten boren, gordijnen ophangen, behangen en witten, schilderen en zelf verlaagde plafonds aanbrengen. Twee miljoen ongevallen! Toch even de moeite waard om over te denken, dames, als vader zich weer op het keukentrapje waagt om een lamp in te draaien. Want met die huishoudtrapjes, zo luiden de berichten, worden wel erg veel ongelukken ver oorzaakt. Halsbrekende toeren voeren we uit op die dingen. En dat terwijl er voor niet al te veel geld behoorlijk veel - vaak kwalijke - ongevallen kun nen worden voorkomen. stapelsteiger De Junior Kwiktower brengt professioneel mate riaal binnen doe-het-zelf-bercik: het principe van de volgassen stapelsteiger wordt teruggevonden in hanteerbaar materiaal voor binnenshuis. Van de zelfde onderdelen uit een basisset kunnen worden vervaardigd een werkbank eneen kleine verrijd bare steiger (65 x 125 cm) waarmee men al heel goed Het nieuwe Sandvik schuurstaal voor schuren en afronden is verkrijgbaar in 3 modellen en in verschillende grofte. scherpe punten, die alle op gelijk niveau liggen. Het schuurstaal heeft daarnaast een veel langere levensduur dan schuurpapier Ju ist het feit, dat alle scherpe punten op een gelijk niveau liggen geeft aan het schuurstaal een dubbele functie: je kunt er mee schuren en afronden in één handeling. Zelfs bij het grof bewerken geeft het schuurstaal een ver houdingsgewijs glad oppervlak. Een van de betere merken voor schuurstaal is Sandvik. Het gereed schap varieert in prijs van ongeveer f 8,95 totf 14,95. klilbandprincipe Het bespannen van muren met textiel is niet nieuw. Wel nieuw is de wijze waarop.Cover-Apux wordt verwerkt. Het klitband-principe maakt het moge lijk cm snel. eenvoudig en afneembaar (dus 'ver- huisbaar') de gevoerde bekleding aan te brengen. Onzichtbare profielen zorgen voor keurig strakke randen, hoeken en stootnaden. Verder: het systeem nodigt uit tot experimenteren met kleuren, waar overigens het brede assortiment, bekledingsstoffen (5 soorten in circa 65 kleuren) zeker toe bijdraagt. Een goede handleiding maakt het zelfs voor de doe-het-zelver interessant. Leverancier is Velcro- Benelux. hobby-set De bekende firma Bosch is ook altijd op de doe- het-zelf markt vertegenwoordigd met nieuwe snuf jes. In de eerste plaats een voordeel-hobbyset met een vlakschuurhulpstuk, een decoupeerzaaghulp- stuk en een sleutelset. En met als krachtbron naar keuze de 380 W 2-toerige Panter slagboormachine, of de nog sterkere 450 W 4-toerige Jumbo slagboor machine. Zo'n voordeelset met de Panter kost normaal zeker f440: nu slechts f 298: de set met de Jumbo kost nu f358 en geen f510. Als derde aanbieding heeft Bosch op het ogenblik de P 10 decoupeermachine. Die zaagt recht en krom, door hout en staal, onder verstek van 45 gra den. En tijdelijk kost hij geen f213, maar f158. in clusief drie sets zaagbladen. Sandvik schuurstaal is geschikt voor het schuren van hout en verwijderen van geverfde en geverniste oppervlakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 57