eiken en grenen meubelen, succesnummers een goede verlichting brengt sfeer nederlandse huisvrouw gehecht aan vitrage VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 najaar 1976 21 deze houtsoort is bekend: een pracnuge tekening en onverwoestbaar. De potentiele koper moet zich dus wel goed realiseren dat hij een keuze voor het leven doet. Daar staat dan wel tegenover - en dat mag in deze prijsklasse ook wel - dat hij een to t in de puntjes afgewerkt meubel in zijn woning krijgt. Het beste hout is het Slavonisch eiken dat in Polen en in Midden-Europa groeit. Dit soort hout heeft een hardefijnere kern en ishet mooiste meubelhout voor verwerking. Daarentegen is Amerikaans eiken grover, zachter, groeit sneller en is iets roder van kleur. Er bestaat rood en wi t Amerikaans eikenhout, waarbij de witte soort het beste te verwerken is voor de meubelindustrie. onderhoud In vergelijking met zo'n drie jaar geleden is het onderhoud van eikenhouten meubelen veel ge makkelijker geworden. Toen werden meubelen nog met lakken bespoten, die bewerkt moesten worden. Nu bestaan er veel praktischere lakken die geen behandeling meer nodig hebben. Voor wat oudere eikenhouten meubelen luidt net advies van de fabrikanten deze met een flanellen stofdoek of vochtige doek af te nemen en deze één keer per jaar met natuurlijke bijenwas in te wrijven waardoor de open nerven van het hout worden ge vuld. Dit voorkomt kaal worden onder de lak waar door hetoppervlak een grijs uiterlijk krijgten even tueel vlekken vertoont. Gebruik zo weinig mogelijk - en liever helemaal niet - spuitbussen of syntheti sche wrijfwassen. Meestal is het reeds voldoende het stof met een flanellen of vochtige doek af te nemen. Vooral het robuuste eikenhouten wandmeubel is erg 'in'. Immers, wandkasten en wandaanbouwsets behoren tegenwoordig evenzeer tot de 'basisinrich ting' als het zitje en de televisie en ze vervangen de traditionele boekenkast. Een wandmeubel fun geert met meer als opbergplaats van boeken alleen, maar moet meestal een barretje, televisie, lampjes, boeken, ringverlichüng en ruimte voor familiefo to's bevatten. Een van de eerste eisen die de meeste kopers stellen is dat 'de buis' gemakkelijk kan wor den opgeborgen. De meeste consumenten hebben ook een voorkeur voor een complete wandsetmet een breedte van 2.5 meter. Wat betreft de indeling van het wandmeubel bestaan er diverse mogelijk heden met of zonder extra legplanken. grote vraag Door de grote vraag is het voor de meubelindustrie soms moeilijk om aan deugdelijk hout te komen. Dat komt uit Noord- en Zuid-Carolina aan de oost kust van de Verenigde Staten. Deze bomen - groei- tijd ongeveer vijfendertig jaar - worden bij een dikte van 50 tot 55 centimeter omgehakt en vervol-- gens tot planken gezaagd. Daarna wordt dit hout naar de diverse meubelfabrikanten in de wereld geexporteerd. Het Amerikaanse grenen verkleurt iets tot hooguit vier jaar en daarna niet meer Sommige delen van het grenen meubilair, zoals bij voorbeeld kastplanken, zijn niet van massief gre nen. maar worden van een fineerlaag voorzien om dat anders dit hout onbetaalbaar zou worden ge zien het tekort aan Amerikaans grenen. De stroken - geschilde of heel dun gezaagde - fineerlaag wor den met behulp van nylon garen mét forse steken aan elkaar genaaid waarbij de tekening van het hout op gelijke hoogte blijft. massief Massief eiken meubelen, synoniem van warmte en sfeer, romantiek en nostalgie. Een huis inrichten met deze meubelen betekent echter wel een se rieuze aanslag op de portemonnee. De kwaliteit van De vormgeving is over het algemeen zeer geva rieerd. Opvallend is wel dat de meubelfabrikanten blijkbaar hebben ingehaakt op de in deze 'snelle tijd' heersende trend naar modetypes uit grootmoeders tijd. Vooral jongeren zijn voorstanders van het licht van kleur zijnde blanke grenen hout. Naast zijn vnj goedkope prijs, heelt dit hout het voordeel dat liet nauwelijks onderhoud vergt. De afwerking is dus danig dat zo af en toe met een natte lap of een stofdoek er over gaan voldoende is. Verder is deze houtsoort erg sterk en kenmerkt het zich door een fijne structuur van de nerven. De vraag naar deze meubelen is overgewaaid ui t de Scandinavische landen. De fabrikanten in Neder land brengen een uitgebreid -assortiment op de markt. Dat varieert van tafels tot kasten, bedban- ken. wandmeubelen. linnenkasten, bureaus, klap- stoelen, bankstellen, kapstokken en hoekkasten. Een deel wordt uitgevoerd in de originele blanke ■kleur, terwijl ook lieihebbers van een kleurig - bij voorbeeld groen - geheel heel goed aan hun trekken kunnen komen. Deze meubels doen het vooral goed in huizen, bun galows of flats waar veel licht naar binnen valt. Sinds kort zijn er grenen tafels en kasten te koop die gezandstraald zijn. Daardoor verdwijnt het zachte hout en wordt de hardere en ruwere structuur dui delijk zichtbaar. Een gevolg daarvan is dat het op pervlak wat ruwer en onregelmatiger aanvoelt Met het streven 'terug naar de na tuur' neemt de belangstelling voor het houten meubel iveer sterk toe. De voorkeur van de consument gaat daarbij veelal uit naar het blanke grenen of het rustieke en massieve eiken meubel. De fabrikanten hebben dan ook veelvuldig gebruik gemaakt van deze houtsoorten bij het samenstellen van hun nieuwe collecties. Een goede verlichting in huis doet meer dan er alleen maar voor zorgen 'dat het niet donker is'. Juist een weloverwogen gekozen verlichting is uitermate geschikt om sfeer te brengen in een woning. Plaatsen in huis die mogen Bij hel opstellen van een lichtplan voor de woning is uiter aard een voonoaarde dat het interieur vaststaat. De beste manier om voorwerpen te belichten is van tioee kanten. Eén kant wordt daarbij sterker belicht dan de andere. De scha duwen vervagen en ondanks de contrasten is er nog vol doende te onderscheiden. Praktisch licht - basisverlichling - moet zo effectief mogelijk worden gecombineerd met sfeer- licht - indirecte verlichting. In de meeste woonkamers is er een centraal aansluitingspunt om midden in de kamer een armatuur op te hangen. De hui dige woonvormen stellen echter andere eisen. Tegenwoordig wordt vaak gebruik gemaakt van lichtraïls of spots. In liclit- rails kan ongeveer op elk gewenst punt een spot ivorden ingeklikt. Deze lichtrails die in verschillende lengtes in de handel verkrijgbaar zijn. stellen ons dan ook in de gelegen heid om de 'lichtaccenten' op een eenvoudige wijze te ivijzi- gen. verborgen Behalve van spots of lichtrails kunnen we ook gebruik maken van verborgen lichtbronnen: tl-buizen in een gordijnkoof of van achtereen iets van de wand geplaatste bank. Effectver lichting verkrijgen we met speciale lampen. Die ivorden in vele kleuren en uitvoeringen op de markt gebracht. Deze of moeten worden gezien, worden extra in het elektrische zonnetje gezet. De reflectie buiten we uit om met zo weinig mogelijk lichtpunten zoveel mogelijk zichtbaar te maken. Speciale effecten verkrijgen we doof gebruik te maken van gekleurde spots. spots zijn wat de uitvoering betreft in een grote verscheiden heid le koop. Een belangrijke factor bij de aanschaf is uiter aard of deze op een plaats moeten worden bevestigd waar ze tijdens de dag goed zichtbaar zijn. In dat geval verdient het aanbeveling te kiezen voor de wat duurdere en beter afge- ivérkte uitvoeringen. U bent dan een paar tientjes duurder uit. maar u loopt tenminste niet het risico dat uw kamer door het zonlicht wordt ontviaskerd Hel verblind worden door het licht van een lamp hangt niet af van de sterkte van de lamp, maar van de omgeving. Licht moet over een voldoende groot oppervlak verdeeld worden, zodat het oog het nog kan verdragen. Een lamp tegen een donkere wand zal eerder verblindend werken dan dezelfde Lamp tegen een witte wand. Bij het bepalen van de armatuur boven de leeshoek is het belangrijk dat we met deze reflectie rekening houden. Het licht moet zodanig op hel boek schijnen dat het niet direct in de ogen wordt weerkaatst. Als de lamp laag geplaatst wordt, moet ook de warmtestraling in de gaten worden gehouden. Voor rechtshandigen komt de armatuur links, voor linkshandige?! rechts. kast van de kast voor het grootste gedeelte verlichten. Ook het sterke licht van de televisie moet uiteraard gebroken worden. Het contrast tussen de sterke straling van de buis en de zwarte achtergrond is immers voor onze ogen veel te groot. Het werkt irriterend en bovendien vermoeiend. We kunnen een spot of lamp op of achter de televisie bevestigen. Als de basisverlichling zodanig is dat het wit plafond in de hoek van hel kastje beschenen wordt, dan is dat ook vaak al voldoen de. Voor werlcverlichting geldt hetzelfde als voor leesverlichting het licht mag niet reflecteren van het papier op de ogen. Hel beste is het als het licht van opzij kan komen. Een lamp boven het bureau kan hinderlijke reflecties geven Vermijd dat met een tweede lamp die de schaduwen opheft.. Belangrijk is ver der dat we er op letten dat- andere mensen in de kamer geen hinder ondervinden van het licht. Geconcentreerd licht werkt meestal erg irriterend omdat de contrasten te groot zijn. Een erg fijne verlichting voor boven het bureau is de tl-buis: de gehele breedte van het blad wordt beschenen en erg sterk licht is niet nodig. sfeer Een goede kastverlichting bestaat uit een serie op de kast gerichte spots of tl-armaturen die nog juist de achterwand Eettafelverlichting moet niet. alleen praktisch zijn. hel is ook uitermate geschikt om sfeer te geven aan gerechten en ser vies. Daarvoor is beslist meer dan een lamp nodig. Uiteraard moeten de armaturen bevestigd worden boven de hoofden van de mensen die aan tafel zitten: zestig centimeter is een idealehoogte. Ook in de gang of hal of het trappenhuis is licht erg belangrijk. Gasten die van buiten komen, mogen niet onmiddellijk met fel licht worden geconfronteerd. Bevorderlijk voor de sfeer is liet direct aanlichten van voor werpen als kapstok of spiegel. In de keuken is een niet te sterke verlichting noodzakelijk. Hier is een combinatie van spots en tl-buizen het meest aan te bevelen. In de slaapkamer moet de verlichting beperkt worden gehouden. Leeslajnpjes boven het bed zijn uiteraard onontbeerlijk. Twee boven een tweepersoonsbed is aan te bevelen: ze hoeven dan niet zo sterk, te zijn en kunnen meer gericht worden. In Nederland is haast geen huis of flat te vinden of er hangt wel de een of andere vitrage voor de ramen. Uit onderzoekingen is gebleken dat slechts één procent van de Nederlandse gezinnen, ofwel een van elke honderd huisvrouwen, geen vitrage voor de ramen heeft hangen. Uit dat onderzoek kwam ook naar voren dat ongeveer de helft van de huisvrouwen is uitgekeken op de vitrage die nu voor de ramen hangt. - Een vakman controleert het gebreide weefsel van een kleurrijke vitra- Nieuwe vitrages worden vooral 's zomers aangeschaft. Dan valt - in het volle zonlicht - ineens op, dat de oude vitrage niet meer past bij het tijdens de grote schoon maak' gewitte plafond of bij het nieuwe behang. Er is wat nieuws bijgekomen, het houtwerk heeft een kiuastje gekregen en als alles dan klaar is blijkt dat die oude vitrage bij de frisse en nieuwe kleuren afsteekt. De 'spreiachtige' effen vitrage met een rand kant ver sierd, zoals die vroeger werd gemaakt, doet het in dat nieuwe interieur niet meer zo goed. Vitrage wordt meestal gebreid. Dat is nu al ongeveer twintig jaar het geval sinds kunststoffen als diolen en terlenka hun intrede deden. Katoen is er namelijk uit geraakt om plaats te maken voor niet krimpende vi trages. breien Hoe gaat dat breien nu in zijn werk? Uiteraard niet met de hand. maar met immense breimachines, die zo'n veertien meter breed kunnen zijn. Met die machines wordt een drie meter brede vitrage gebreid met een lengte van 250 tot 500 meter op een rol. Bij heel dunne vitrage kan wel 1000 meter op een rol worden aange bracht. Om krimpen te voorkomen, worden de toe komstige gordijnen veredeld en nadien tijdens het af rollen gekeurd op eventuele breifouten. Aan de vitrage wordt aan de zijkant een loodbandje of loodveter genaaid, zodat deze later keurig recht hangt. Daarna wordt de vitrage 'opgemaakt' en ge wikkeld op 'broodjes' trollen) van 30 tol 35 meter. Nederlandse huisvrouwen kopen in het algemeen voor hun vitrage twee maal de normale breedie. De West duitsers zijn icat dat betreft iets royaler. Zij willen liefst driemaal de breedte, waardoor het aantal plooien en de ondoorzichtigheid toeneemt. soorten Er bestaan talrijke soorten vitrage, van effen tot en met allerlei gekleurde dessins. De transparante vitra ges zijn vaak iets grover en meer modisch. Sommige huisvrouwen zijn 'verliefd' op modelgordijnen zoals 'sluiers', die naar maat kunnen worden vervaardigd of in dozen worden geleverd. De indruk bestaat dat de vraag naar zeer grove transparante vitrage watterug- loopt en dat de kleur bruin lbruine draden in onder meer effen of creme vitrage) terrein zal winnen. Dit is een gevolg van de toenemende vraag naar 'eikehout' kleur bij de meubelen. In flats hangt veel vitrage met grove mazen maar hui zen uit de jaren dertig met dikwijls kleinere ramen vereisen een rustige vitrage, die weinig licht weg neemt. tips Vitrages kunnen het beste worden geivassen in een sloop in een wasmachine. Een andere tip is vlak voor het wassen de vitrages af te nemen. De loodband of loodveter mag en kan er niet uit. Plastic en andere roestvrije haakjes kan men gewoon meeivassen. Vergeet niet eventuele achtergebleven spelden te ver wijderen. want een vergeten speld levert roestvlekken op. Bij het wassen mag het water niet warmer worden dan dertig graden en gebruik nodït inweekmiddelen. In veel koud water naspoelen. Even laten uitlekken. Niet wringen en niet centrifugereii. Vitrage kan vochtig worden opgehangen. Mochten er door foutief wassen ivat kreukels zijn ontstaan, dan met een strijkbout verwijderen istand tussen 'nylon'en 'wol'). Afhankelijk van de gordijnrail moet u bij de aankoop extra meten: 2.5 centimeter voor een hoofdje van een halve centimeter: 3,5 centimeter voor een hoofdje van een centimeter; enzovoort. Gebruik uitsluitend 100 procent synthetisch naaiga ren en dito sleuvenband. Het beste kunt u machine- naalden nr 80 gebruiken. In veel huizen wordt de vitrage tegenwoordig tot vlak boven de grond over de centrale verwarming gehan gen. In tegenstelling tot wat vroeger ivel werd gedacht, houdt vitrage de warmte bepaald niet tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 55